Dzisiaj jest:       Imieniny:

Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]

„Lato pachnie wakacjami…”

23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017 i wakacje stały się faktem. Akademia rozpoczęła się tuż po godzinie 8.00. Wzięli w niej udział dyrekcja szkoły, zaproszeni goście – ks. Prałat Kazimierz Piotrowski, ks. Dziekan Kazimierz Giera, przedstawiciel Rady Rodziców p. Monika Kandefer oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Uroczystość była podsumowaniem pracy uczniów klas I-VI. Dyrektor szkoły Małgorzata Jakubowicz wręczyła stypendia za naukę 27 najlepszym uczniom, wielu uczniów zostało wyróżnionych dyplomami i nagrodami książkowymi.

Ten dzień był szczególnie ważny dla uczniów klas III, kończących pierwszy etap kształcenia. Przygotowali oni krótki program artystyczny, który był podziękowaniem za trzy lata pracy dla uczących ich nauczycieli, a jednocześnie prośbą skierowaną do starszych kolegów o życzliwe przyjęcie w nowym roku szkolnym.

Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania, gdzie otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.



DZIEŃ DZIECKA – WSPANIAŁY PIKNIK RODZINNY

Dzień Dziecka to święto bardzo radosne i optymistyczne, bo dzieci to przyszłość świata. W naszej szkole co roku pamiętamy, by zaakcentować ten czerwcowy dzień w sposób szczególny.
W sobotę, 3 czerwca, Rada Rodziców, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Iwoniczu i wsparciem burmistrza, Pana Witolda Kocaja, zorganizowała piknik rodzinny „Bezpieczne wakacje”. Odbył się on na stadionie LKS Iwonka, gdzie urządzono scenę, zainstalowano olbrzymi zamek z dmuchanymi zjeżdżalniami, stanowisko do malowania twarzy, ustawiono ławeczki i stoliki oraz stoiska ze smakołykami. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie – od pieczonych kiełbasek po lody i napoje. Można też było zakupić słodkie pudełka z kawałkami ciasta, które upiekli rodzice, by zdobyć fundusze, tak bardzo przydatne na liczne potrzeby szkoły. Przybyłe na imprezę rodziny miały możliwość uczestniczenia w wielu atrakcjach popołudnia i wieczoru.
Uroczystego otwarcia pikniku dokonali organizatorzy: przewodniczący Rady Rodziców Pan Bogdan Trygar, Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Pan Witold Kocaj, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwoniczu Pani Małgorzata Jakubowicz oraz Dyrektor GOK w Iwoniczu-Zdroju Pani Dorota Świstak.
Pierwszym punktem programu był spektakl profilaktyczny, przygotowany przez Panią Marię Szajnę, pt. „Czy było warto?”. Uczniowie przypomnieli w nim o najważniejszym prawie dzieci, jakim jest życie w bezpiecznej i trzeźwej rodzinie. W dalszej kolejności odbyły się występy uzdolnionych wokalnie i tanecznie uczniów, którzy, z uwagi na wielu wykonawców, prezentowali w kilku odsłonach wybrane piosenki i układy taneczne. Możliwość zaprezentowania się przed bliskimi dodały artystom skrzydeł, a publiczność doceniła ich wysiłki gromkimi brawami. W międzyczasie odbywały się sportowe konkursy sprawnościowe pod kierunkiem Pani Ewy Rygiel i Pana Marcina Jasińskiego. Można było też postrzelać z łuku, dzięki uprzejmości obecnych na festynie członków koła łuczniczego z Sanoka.
Dużą sensacją pikniku okazały się pokazy strażackie. OSP w Iwoniczu chętnie wspiera różne inicjatywy środowiskowe. Nie zawiodła też tym razem, wspierana przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego „Krosno”. Pierwszy pokaz demonstrował pracę strażaków z użyciem specjalistycznego sprzętu technicznego. Na koniec zachęcano obecnych do wjechania na najwyższej drabinie w regionie w górę, by podziwiać panoramę okolicy. Odważnym ochotnikiem okazał się Pan Burmistrz, który zdał test wysokościowy na medal. W drugim pokazie zaprezentowano współpracę strażaków z ratownikami medycznymi i policją podczas symulowanej akcji po wypadku drogowym. Najpierw strażacy rozcinali samochód, by uwolnić zakleszczonego w nim poszkodowanego, którego przejęli ratownicy SOR-u, a policja zabezpieczała teren i prowadziła działania dowodowe. Edukacyjny charakter pokazów był mocno wyeksponowany dzięki fachowym objaśnieniom i komentarz Pana Janusza Litwina, prezesa OSP Iwonicz i wysokiej rangi oficera straży zawodowej. Dzieci były pełne podziwu dla strażaków, przypomniały sobie numery alarmowe i zasady udzielania pierwszej pomocy. Skutki wypadku uświadomiły też, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na co dzień, by go uniknąć oraz to, że w ratowaniu ludzkiego życia liczy się każda minuta.
Gościliśmy również wykonawcę z Peru. Mówiący po polsku Indianin zaprezentował swoje wyroby rękodzielnicze oraz wykonał parę utworów, grając na peruwiańskich piszczałkach w regionalnym stroju wodza. Następnie grupa Pani Luizy Sokołowskiej popisała się serią tańców Latino. Okazało się, że taniec łączy pokolenia. Dużą popularnością wśród dzieci cieszyło się też malowanie różnych motywów na twarzach i nietrwałych tatuaży przez jedną z mam i jej córkę.
Gwoździem części artystycznej programu był występ zespołu Marioo. Piosenki w rytmie disco polo, wykonane przez jedną z gwiazd tego gatunku, porwały do zabawy i zachęciły do zdobywania autografów. Była to bardzo udana impreza. Wszystkim zaangażowanym w jej organizację i realizację gorąco dziękujemy. Oprócz wymienionych już wcześniej osób z imienia i nazwiska była to spora grupa rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, strażaków, policjantów, ratowników, pracowników gminy i wielu innych.
Szczególne podziękowania za inicjatywę, aktywność i zaangażowanie kierujemy do przewodniczącego Rady Rodziców Pana Bogdana Trygara.

Za życzliwość i okazaną pomoc serdecznie dziękujemy sponsorom tego dużego przedsięwzięcia:
1. Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój
2. Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju
3. Rada Rodziców w Iwoniczu
4. FIRMA WYROBY WĘDLINIARSKIE SP Z O O ul. Dworska 62, 38-440 Miejsce Piastowe
5. RISTO-PIZZA „DWA KLIMATY” ul. Floriańska 38, 38-440 Iwonicz
6. PIZZERIA SOPRANO w Iwoniczu-Zdroju
7. IZMIR KEBAB Al. Słoneczna 9b, 38-440 Iwonicz-Zdrój
8. BAR NA GÓRCE ul. Ks. J. Rąba 20, 38-440 Iwonicz-Zdrój
9. Produkcja i Sprzedaż Lodów STACHURA w Iwoniczu-Zdroju
10. Usługi stolarskie ul. Długa 44, 38-440 Iwonicz



Podziękowania dla Szkolnego Koła Charytatywnego

Członkowie Koła Charytatywnego otrzymali dyplomy za całoroczną działalność. Przewodniczacą Koła była ucz. Dominika Akslar, wraz z koleżankami i kolegami z klas VI i V wielokrotnie organizowała akcje pomocowe.

Do szkoły wpłynęły podziękowania od Fundacji „Być bardziej”, a także otrzymaliiśmy Certyfikat Dobroczynności od Fundacji „Dzięki Tobie”.

Maria Szajna


Rozstrzygnięcie konkursu „Razem tworzymy bezpieczny Internet”

W przeddzień zakończenia roku szkolnego zostały wręczone nagrody (pendrive) za zajęcie I miejsca oraz dyplomy wyróżnienia w trzech kategoriach:

Plakat – I miejsce - ucz. Daria Chłap - kl. VIa
Wyróżnienia: Joanna Such, Maria Jurczyk, Oskar Jakubowicz, Aleksandra Bek, Emilia Boczar, Kacper Kandefer, Karol Jurczyk, Anna Szczurek – kl. IIIb i Paulina Czekaj z kl. IVa

Wiersz lub List do Internauty - I miejsce - ucz. Szymon Jarosz – kl. IVa
Wyróżnienia: Dominika Michalczyk (VI b), Natalia Lorens (VI a)

Prezentacja multimedialna – I miejsce – Milena Bogaczyk kl. IV b
Wyróżnienia: Wiktoria Stanisz (V b), Filip Czopowik (VI a), Radosław Czekański (IV a) i Dominik Pacholczyk (VI a).

Maria Szajna, Anna Gaweł, Bożena Lorens


Podziękowanie dla Pocztu Sztandarowego

W mijającym roku szkolnym w skład Pocztu Sztandarowego Szkoły wchodzili:

I skład: chorąży Patryk Winiarski, asysta Kinga Kinel i Alda Sqragi,
II skład: chorąży Bartłomiej Rygiel, asysta Natalia Lorens i Urszula Kielar.

Uczniowie ci mieli wielokrotnie zaszczyt podnosić rangę uroczystości szkolnych, kościelnych i środowiskowych, dlatego otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy uznania.

Maria Szajna


„Śladami Św. Jana Pawła II” - dwudniowa wycieczka Dziewczęcej Służby Maryjnej i szkolnego wolontariatu

W dniach 19 i 20 czerwca br. odbyła się się dwudniowa wycieczka, w czasie której pod opieką s. Benedykty Pruś, P. Alicji Jaracz, P. Anny Rozel i P. Moniki Dróbek Dziewczęca Służba Maryjna i wolontariat szkolny poznawali miejsca związane z osobą Św. Jana Pawła II.

Głównym celem wyjazdu było przybliżenie uczniom osoby polskiego Papieża poprzez możliwość odwiedzenia miejsc nierozerwalnie związanych z jego życiem od czasów dzieciństwa po ostatnie pielgrzymowanie do Polski, miejsc, które wpłynęły w sposób szczególny na kształtowanie się niezwykłej osobowości tego najwybitniejszego Polaka.

Wędrówkę śladami Jana Pawła II rozpoczęliśmy krakowskich Łagiewnik, gdzie znajduje się Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, następnie udaliśmy się do pobliskiej, monumentalnej Bazyliki Miłosierdzia Bożego konsekrowanej w czasie ostatniej pielgrzymki przez Świętego Jana Pawła II. Po modlitwie i zwiedzaniu Bazyliki pojechaliśmy do Wadowic - rodzinnego miasta Papieża. Zwiedzaliśmy dom, w którym Karol Wojtyła przyszedł na świat, spędził dzieciństwo i młodość aż do zdania matury w 1938r. Zgromadzone tutaj osobiste pamiątki, fotografie, dokumenty np. świadectwa szkolne pozwoliły nam lepiej poznać Ojca św. jako człowieka, Jego młodzieńcze zainteresowania, uzmysłowić sobie jak wielkie znaczenie w kształtowaniu Jego osobowości odgrywała religia i nauka. Pobyt w Bazylice Ofiarowania N.M.P. pozwolił nam na chwile zadumy, szczególnie przy chrzcielnicy, gdzie został ochrzczony Jan Paweł II. Spacerując po wadowickim rynku nie mogliśmy nie skosztować „papieskich kremówek”.

Dalej trasa naszej wycieczki prowadziła do Kalwarii Zebrzydowskiej - niewielkiego miasta na Pogórzu Karpackim, rozsławionego przez założony tutaj 400 lat temu Klasztor Bernardynów i wybudowane Sanktuarium ze słynnymi „kalwaryjskimi dróżkami” na wzór Jerozolimy.

Karol Wojtyła w ciągu swego życia bardzo często pielgrzymował do Kalwarii i przybył również w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski na obchody 400-lecia Sanktuarium, które malowniczo usytuowane na lesistych wzgórzach, góruje nad miastem. Tutaj, w Domu Pielgrzyma zostaliśmy na nocleg, wcześniej jednak udaliśmy do miejscowej restauracji na obiadokolację, następnie na modlitwę przed cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Przed zaśnięciem na placu przy klasztorze odbyła się jeszcze w wykonaniu uczestników wycieczki scena teatralna na temat profilaktyki uzależnień pt. „Kronika straconych przez uzależnienia postaci bajkowych”. Następnego dnia zwiedzanie bazyliki i zabudowań klasztornych poprzedziła wspólna modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła makieta przedstawiająca całą zabudowę klasztorną wraz z 7 km „kalwaryjskich dróżek”, których ze względów czasowych nie przeszliśmy. Kalwaria zwana "polską Jerozolimą" posiada Certyfikat Światowego Dziedzictwa Kultury Materialnej i Naturalnej UNESCO ze względu na wyjątkowe walory architektoniczne, historyczne, kulturowe i religijne, gdzie kultywowane są od wieków słynne Misteria Męki Pańskiej i Wniebowzięcia Matki Boskiej, mocno zakorzenione w kulturze duchowej regionu Małopolski. W sanktuarium przechowywane są pamiątki związane z pobytem Ojca Świętego w tym słynna papieska, złota róża zdobiąca Obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Z Kalwarii Zebrzydowskiej udaliśmy się do Inwałdu, Parku Rozrywki, gdzie w Dinolandii cofnęliśmy się w czasie odbywając niezwykłą podróż do ery mezozoicznej, a wszystko za sprawą najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli świata dinozaurów.

Do Iwonicza pełni wrażeń wróciliśmy ok. godz. 19, gdzie czekali stęsknieni rodzice i bliscy uczniów.

Dziękuję bardzo serdecznie za profesjonalną pomoc Opiekunom, bez których wyjazd nie byłby możliwy: Pani Alicji Jaracz, Pani Annie Rozel, Pani pielęgniarce: Monice Dróbek - mamie naszych uczennic.

Dziękuję Panu Stanisławowi Kenarowi za fachowe porady dotyczące sposobów pozyskiwania źródeł finansowania wycieczki.

Wyrażam wdzięczność sponsorom, którzy wsparli finansowo wyjazd wolontariatu i Dziewczęcej Służby Maryjnej na tę niezapomnianą przygodę spotkania ze Św. Janem Pawłem II, a należą do nich: Pan Burmistrz Witold Kocaj, Ks. Proboszcz Kazimierz Giera i Pan Grzegorz Nieradka oraz s. Antonella Gawlik przełożona iwonickiej wspólnoty sióstr Felicjanek.

s. Benedykta Pruś - organizator wyjazdu


Nasi uczniowie - „Z księdzem Antonim Podgórskim drogą wolontariatu”

Są z klas od III do VI, jest ich 19, pełni energii, pomysłów i niezastąpieni - wolontariusze działający w ramach innowacji „Z księdzem Antonim Podgórskim drogą wolontariatu”. Nie narzekają na nudę, bo wolny czas oddają innym potrzebującym, udowadniając wszystkim, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu.

W naszej miejscowości są dwa Domy Pomocy Społecznej. Pensjonariusze uśmiechali się do uczniów przechodzących obok, machali, próbowali nawiązać kontakt. Dzieci nie pozostały obojętne. Odwzajemniały uśmiech. Chciały jednak zrobić coś więcej. I tak się zaczęło. Dziś uczniowie - wolontariusze systematycznie odwiedzają podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, spędzają z nimi wolny czas, odwiedzają w każdą sobotę, z najmłodszymi bawią się, zabierają na spacery, organizują okolicznościowe programy artystyczne, włączają się czynnie w przygotowanie oprawy liturgicznej uroczystej Eucharystii.

Ostatni w tym roku szkolnym występ artystyczny był przygotowany przez uczniów dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej z okazji Festynu Rodzinnego, w którym uczestniczyli także zaproszeni goście z Gminy i powiatu, w tym także Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz.

Dyrekcje obydwóch Domów Pomocy Społecznej w Iwoniczu bardzo życzliwie odnoszą się do wszystkich inicjatyw naszych wolontariuszy.

Wyrazem tej życzliwości i wdzięczności były słodycze ofiarowane uczniom z okazji Świąt i nie tylko.

Na zakończenie roku szkolnego każdy wolontariusz otrzymał Dyplom Uznania, w którym Siostra Dyrektor Reginalda Kucia wyraziła serdeczne podziękowanie za wytrwałość i poświęcenie w służbie na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, za dzielenie się swoimi talentami i czasem.


s. Benedykta Pruś – op. wolontariatu


„Maryja Królowa Polski” - nasze sukcesy w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Maryjnej…

W maju, już po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Maryjnej Sancta Maria pod hasłem: „Maryja Królowa Polski”.

Konkurs wpisał się w tym roku w obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej a jego organizatorami byli: Stowarzyszenie „Sancta Maria” w Częstochowie, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie i Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie.

Oto lista uczniów, którzy znaleźli się na liście laureatów tego prestiżowego Konkursu:
klasy I- III:
1 miejsce: Julia Uliasz, kl. IIa,
II miejsce: Zuzanna Kruszelnicka, kl. IIa i Julia Lorens kl. IIa,
wyróżnienie: Karolina Skraqi kl. IIb.

klasy IV- VI:
II miejsce: Alicja Zajdel kl. Va,
III miejsce: Alda Skraqi kl. VIa,
wyróżnienie: Wanessa Albrycht kl. Va.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

s. Benedykta Pruś, nauczyciel religii


„Ks. Antoni Podgórski - człowiek wiary i wyobraźni miłosierdzia” - Patron mojej szkoły

W obchody Dnia Patrona naszej szkoły wpisał się konkurs plastyczny dla klas IV-VI. Miał on zachęcić uczniów do poszerzenia wiedzy na temat patrona szkoły. Jego zadaniem było też promowanie wartości reprezentowanych przez ks. Antoniego Podgórskiego, kształtowanie postaw otwarcia na drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego, poczucia identyfikacji z własną szkołą, a także podtrzymywanie upowszechnianie tradycji szkolnej. Organizowany konkurs miał zachęcić uczniów do prezentowania własnych umiejętności plastycznych oraz rozwijania wrażliwości i wyobraźni.

Na konkurs wpłynęło 31 prac plastycznych wykonanych różnorodną techniką. Komisja oceniająca w składzie: Pani Maria Zygmunt-wicedyrektor, Pani Bożena Lorens, Pani Anna Prejsnar oraz Pani Ewa Penar przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Julia Jasińska i Julia Zięba z klasy Va /praca zespołowa/
II miejsce: Anna Kandefer kl. IVa
III miejsce: Natalia Rajchel kl. VIb
wyróżnienia:
Kinga Michalczy kl. Va
Weronika Nowak kl. Va
Martyna Litwin kl. IVa
Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy za życzliwe zainteresowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

s. Benedykta Pruś – organizator konkursu


Finał Konkursu „Śpiewajmy Świętym”

Dnia 27 kwietnia br. odbyły się przesłuchania VII Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Świętym”, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Korczynie oraz parafię Korczyna. Do tegorocznego konkursu przystąpiło około 80 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Naszą szkolę reprezentowali: Emilia Czekaj z kl. VIa, Kinga Kinel z kl. Va i Filip Czopowik, uczeń kl. VIa.

Wśród laureatów konkursu znalazł się Filip Czopowik, który wykonał piosenkę „Mario, czy Ty wiesz” zajmując wysokie II miejsce i został zaproszony na koncert finałowy (4 maja 2017r.), podczas którego nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

Gratulujemy Filipowi i życzymy mu dalszych sukcesów.

s. Benedykta Pruś - nauczyciel religii


Z życia wolontariatu... Festyn Rodzinny w DPS dla Dzieci w Iwoniczu

Dyrekcja i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci zaprosili grupę wolontariuszy oraz Dziewczęcą Służbę Maryjną z naszej szkoły na Festyn Rodzinny, który odbył się w dniu 27 maja, w sobotni, słoneczny dzień.

Jak w poprzednich latach, tak i tym razem aktywnie włączyliśmy się w obchody tego ważnego dla wszystkich mieszkańców i pracowników Domu dnia. Przygotowany program artystyczny, na który składały się piosenki i tańce współczesne cieszył się dużym powodzeniem publiczności. Wykonawcy z wielką radością i zaangażowaniem śpiewali przygotowane znane i lubiane utwory muzyczne, a słuchacze i widzowie nagradzali każdy występ dużymi brawami.

Jak w każdym roku spotkaniu towarzyszyła radosna, rodzinna atmosfera, wszyscy w biesiadnym nastroju świetnie się bawili. Wykonawcy programu artystycznego otrzymali od Dyrekcji Domu drobne upominki i zostali zaproszeni na obiad.

Dziękujemy Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej za wspólnie spędzony czas. To właśnie dzisiaj na nowo odkryliśmy sens słów naszego Wielkiego Polaka Św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

s. Benedykta Pruś - op. wolontariatu


Rodzina - tu zaczyna się życie a miłość nigdy nie kończy... czyli Dzień Rodziny w klasie 3b

Wtorek 13 czerwca był wyjątkowym dniem dla uczniów klasy 3b oraz ich rodziców. Dzieci zaprosiły mamy i tatusiów do restauracji "Dwa Klimaty" w Iwoniczu, aby podziękować im za trud wychowania i ich wielką, bezinteresowną miłość. Uczniowie zaprezentowali piosenki, tańce oraz złożyli życzenia i wręczyli własnoręczne przygotowane prezenty. Uroczystość obfitowała w wiele innych atrakcji tj. konkursy, występ Ani Szczurek /gra na skrzypcach/, poczęstunek dla rodziców i dzieci. Popołudnie minęło w miłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy p. Eli właścicielce restauracji za życzliwe i profesjonalnie przygotowane przyjęcie.

Bożena Lorens


Dzień Rodziny w oddziale przedszkolnym

12.06.2017 r. w oddziale przedszkolnym miała miejsce uroczystość Dnia Rodziny. Dzieci pod okiem wychowawczyń, przygotowały dla swoich rodziców bogaty program artystyczny. Pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki, również w języku angielskim. Maluchy wykonały też dwa tańce, którymi zachwyciły swoje mamy i tatusiów. Na koniec uroczystości był słodki poczęstunek w postaci pysznego ciasta i soków.

Danuta Baran, Izabela Nycz


Regionalna Liga Mini Piłki Siatkowej

12 czerwca na hali GOSiR w Jedliczu odbył się ostatni turniej w ramach Regionalnej Ligi Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt. Było to zarazem podsumowanie wyników całorocznych zmagań siatkarek. Nasza drużyna w składzie: Alda Skragi VIa, Natalia Lorens VIa, Oliwia Szafran VIa, Urszula Dróbek VIb, Daria Chłap VIa, Laura Węglowska Vb, Paulina Penar Vb i Aleksandra Such VIb dzielnie walczyła o każdy punkt z drużynami z: GOSiR Jedlicze, MOSiR Dukla, SP Lubatowa i SP Krościenko Wyżne. Choć tym razem w rozgrywkach nie udało się stanąć na podium, zawodniczkom należy się uznanie za wyrównaną grę. Zdobyte doświadczenie i umiejętności w przyszłości zaowocują, a otrzymane medale, koszulki i puchar będą sympatyczną pamiątką z ligi.

Opiekun: E. Rygiel


Olimpiada Wiedzy Archimedes Matematyka

28 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES MATEMATYKA PLUS”. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z klas III-VI. Laureatami konkursu zostali:
Laureaci I stopnia z wyróżnieniem:
Jakub Szajna IIIa, Jakub Haliniak IIIa
Laureaci I stopnia:
Filip Ćwięka IIIa, Paweł Penar IIIa, Anna Szczurek IIIb, Dawid Zięba IIIb, Rafał Kandefer IIIb
Laureaci II stopnia:
Dawid Zeliaś IIIb, Julia Zięba Va, Filip Czopowik VIa, Kinga Kinel VIb, Dominika Akslar VIb
Laureaci III stopnia:
Szymon Kandefer IVb, Amelia Foremny VIb
Laureatom gratulujemy!

Monika Szajna


„Dzień Rodziny w klasach drugich”

Maj i czerwiec to piękne miesiące w kalendarzu, które niosą ze sobą szczególne uroczystości ważne w życiu każdego dziecka. Są to Dzień Matki i Dzień Ojca.
Z tej okazji uczniowie klas drugich przygotowali 9 czerwca spotkanie dla swoich rodziców by wyrazić wdzięczność za ich trud i poświęcenie. Podziękowanie wyrazili w programie artystycznym, który przygotowali. Były wiersze, piosenki, inscenizacja „O niegrzecznej żabce” oraz scenki humorystyczne. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły mamusiom i tatusiom własnoręcznie wykonane upominki.

J. Kielar, J. Wosiewicz


Wyniki konkursów z języka angielskiego

W II półroczu mijającego roku szkolnego nasi uczniowie wzięli udział w dwóch ogólnopolskich konkursach języka angielskiego organizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza i Edukacja”. Były to następujące konkursy:

1. „Młody Lingwista” - nasza grupa składająca się z 24 uczniów z klas IV–VI zajęła 14.miejsce w Polsce i 1. miejsce w woj.podkarpackim
2. „Big Ben” - grupa 19 uczniów z klas IV i VI zajęła 12. miejsce w Polsce i 4. miejsce w woj. podkarpackim

Dzięki uczestnictwu w tego rodzaju konkursach uczniowie mają okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności językowe oraz porównać je z wynikami uczniów z innych szkół w Polsce.

Serdecznie gratulujemy naszym młodym lingwistom!

Ewa Penar


Szkolny Konkurs Sudoku

14 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Sudoku. W konkursie wzięło udział 40 uczniów z klas IV-VI, którzy zmagali się z 2 diagramami o różnym stopniu trudności. Celem konkursu była popularyzacja łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania.

Mistrzami łamigłówki zostali:
Miejsce I: Kamila Szczurek kl. Vb
Miejsce II: Julia Zięba kl. Va
Miejsce III: Jakub Kandefer kl. Va

Zwycięzcom gratulujemy!

Monika Szajna


Olimpiady i konkursy z języka polskiego

10 kwietnia 2017roku odbyła się w naszej szkole Olimpiada Wiedzy Archimedes.plus Polonica.Plus. Wzięło w niej udział 27 uczniów. Sukces odnieśli Natalia Lorens kl. VIa i Filip Czopowik z kl. VIa, którzy zdobyli maksymalną ilość punktów z zostali laureatami I stopnia z wyróżnieniem. Powiodło się również Urszuli Dróbek z kl. VIb i Kindze Kinel z kl. Vb laureatki I stopnia, Kamili Szczurek z kl. Vb i Emilii Kandefer z kl. VIb laureatki II stopnia, Wiktorii Stanisz, Julii Rokicie, Wiktorii Bulik z kl. Vb laureatki III stopnia, Aldzie Skraqi, Dominice Szczepek, Paulinie Szelc z kl.VIa laureatki IV stopnia, Annie Dróbek i Aleksandrze Szajnie z kl. Vb laureatki V stopnia.

16 maja 2017 roku 10 uczniów wzięło udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym. W tym roku również najlepiej napisała Natalia Lorens z kl. VIa i otrzymała dyplom wyróżnienia.

Gratulujemy!!!

Alicja Jaracz


Ogólnopolskie Dyktando Szkolne

W tym roku szkolnym mamy również sukcesy w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym. Laureatką konkursu została Natalia Lorens z klasy Va. Gratulujemy!!!

Alicja Jaracz


Wycieczka klas szóstych do Puław

9 czerwca uczniowie klas 6a i 6b udali się na wycieczkę do „Leśnej Szkoły” w Puławach Górnych koło Rudawki Rymanowskiej.

Zajęcia odbywające się na szczycie góry Kiczery miały na celu rozbudzić w uczniach zainteresowanie kulturą fizyczną i aktywnymi formami wypoczynku. Przy wspaniałej, słonecznej pogodzie i w otoczeniu pięknej przyrody i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nasi uczniowie mogli skorzystać z wielu form zajęć, takich jak: leśne podchody, paintball elektroniczny, tyrolka, zjazd na monster – hulajnogach z Kiczery, wieża ze skrzynek oraz łucznictwo. Podczas bardzo aktywnych zajęć uczniowie mieli okazję do konstruktywnej rywalizacji grupach, co z kolei motywowało ich do wysiłku i współpracy. Po wyczerpujących zajęciach można było posilić się upieczoną w ognisku kiełbaską. Taka forma wypoczynku z pewnością spodobała się wszystkim uczestnikom wycieczki. Polecamy innym klasom skorzystanie z atrakcji „Leśnej Szkoły” w Puławach.

Dziękujemy Rodzicom za pomysł i współpracę w organizacji wycieczki.

wychowawcy klas szóstych Ewa Penar, Ewa Rygiel oraz Monika Szajna


Turniej Badmintona

1 czerwca odbył się Szkolny Turniej Badmintona zorganizowany dla dziewcząt klas piątych i szóstych. 13 zawodniczek klas szóstych i 11 zawodniczek klas piątych walczyło o mistrzostwo szkoły.

Wyniki turnieju:

Kategoria klas V:
I miejsce – Weronika Pietrasz Vb
II miejsce – Wiktoria Bulik Vb
III miejsce – Julia Zięba Va

Kategoria klas VI:
I miejsce – Natalia Lorens VIa
II miejsce – Urszula Dróbek VIb
III miejsce – Dominika Szczepek VIa

Gratulujemy!

Organizator: E. Rygiel


Konkurs „Baw się z nami”

W naszej szkole odbył się Gminny Konkursu „Baw się z nami” w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnych. Bohaterami spotkania byli uczniowie klasy III a i b, którzy w siedmiu konkurencjach sprawnościowych wywalczyli I miejsce i reprezentowali naszą gminę w eliminacjach powiatowych zajmując III miejsce.



Wycieczka klas trzecich do Kalwarii Pacławskiej i Przemyśla

7 czerwca 2017r. klasy trzecie wraz z rodzicami, nauczycielami, pod przewodnictwem księdza proboszcza Kazimierza Giery wybrały się na „po komunijną” wycieczkę do Kalwarii Pacławskiej i Przemyśla. Wyjazd odbył się w strugach deszczu, ale Kalwaria Pacławska przywitała wycieczkowiczów piękną pogodą. Dzieci w komunijnych strojach uczestniczyły we Mszy św. i miały okazję poznać historię Sanktuarium. W Przemyślu ks. K. Giera oprowadził uczestników wycieczki po Archikatedrze. Dzieci były pod wrażeniem krypt w podziemiach Archikatedry. Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w Seminarium Duchownym, gdzie przewodnikiem był „nasz” kleryk Mateusz Jakieła. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić również Instytut Teologii i zasiąść w auli uczelnianej. Spotkali się także z drugim naszym klerykiem Łukaszem Mendralą oraz podziwiali panoramę Przemyśla. Wycieczka zakończyła się w przemyskiej lodziarni.

Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci wrócili wieczorem do Iwonicza.

Bożena Lorens


Co słychać u pierwszoklasistów

Dnia 8 czerwca 2017r. pierwszoklasiści zaprosili swoich rodziców na występ z okazji Święta Rodziny. Zapewnili o miłości, szacunku i wdzięczności recytując wiersze, tańcząc, śpiewając i odgrywając scenki okolicznościowe. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych upominków i słodkiego poczęstunku.

Pod koniec roku szkolnego zostały rozstrzygnięte dwa konkursy klasowe. Zwycięzcą konkursu na najpiękniej prowadzony zeszyt został Szymon Rygiel. Za kształtne pismo i estetycznie prowadzone zeszyty wyróżnieni zostali: Bartłomiej Fijałkowski, Szymon Rozel, Bartosz Szkółka. W konkursie głośnego czytania najlepiej zaprezentował się Szymon Rozel. Pięknie czytają w klasie pierwszej: Antoni Janiczek, Kacper Polek, Bartosz Szkółka i Michał Szkółka. Uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy!

wych. Beata Milińska


Udział naszych uczniów w XVII Sejmiku Ekologicznym

Dnia 6 czerwca 2017 r. troje uczniów z klasy IV a i V b w składzie Weronika Pietrasz, Paulina Czekaj i Maciej Tomkowicz uczestniczyło w XVII Sejmiku Ekologicznym, którego organizatorem był Zespół Szkół w Węglówce. Tegoroczne hasło sejmiku brzmiało: „Czyste powietrze dla Ziemi”.

Uroczystość otworzyła Pani Ewa Rygiel - dyrektor Zespołu Szkól w Węglówce. Następnie uczniowie z tejże szkoły przedstawili inscenizację o smerfach na temat skutków zanieczyszczeń powietrza, efektu cieplarnianego, kwaśnych deszczy, dziury ozonowej oraz smogu. Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie się uczestników w przygotowanych strojach chroniących przed smogiem. Komisja konkursowa dokonała oceny wykonanych strojów biorąc pod uwagę pomysłowość, oryginalność i zgodność z tematyką sejmiku. Nasza szkoła zajęła zaszczytne 2 miejsce i otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Na zakończenie sejmiku, czekała na uczniów miła niespodzianka w postaci poczęstunku.

Opiekunka SKLOP Krystyna Bargieł


MIŁOŚĆ RODZINY JEST NAJWIĘKSZYM DAREM…..

1 czerwca 2017 roku uczniowie klasy 3a zaprosili swoich rodziców na specjalnie przygotowane „popołudniowe pasmo programowe” poświęcone rodzinie prowadzone przez „prezentera” Aleksandra.

Na program złożyły się: serial „Rodzinka”, kącik modowy „Cud w szafie”, „Dobranocka”, film dla widzów o mocnych nerwach „Muszka Złotobrzuszka” oraz reklamy. Dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie przed najbliższymi a przy tym świetnie się bawiły. Bawili się również rodzice, którzy po występach dzieci zostali zaproszeni do tańca i konkursów.

Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a że 1 czerwca to dzień wyjątkowy obdarowani upominkami zostali nie tylko goście, ale i dzieci, które otrzymały od rodziców zestawy do badmintona.

A.Prejsnar


„Zagrodowe harce”

01.06.2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej wraz z wychowawczyniami uczciły Dzień Dziecka jadąc na wycieczkę do Edukacyjnej Zagrody „Szmer” w Godowej koło Lutczy. Dzieci podczas wycieczki poznały różne zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego (indyki, gęsi, świnki wietnamskie, konie, króliki, kozy, owce). Dowiedziały się, w jaki sposób należy się nimi opiekować (pielęgnacja, żywienie, warunki życia). Pod okiem wykwalifikowanej kadry wyczarowywały ulepianki z gliny i sadziły rośliny. Wolny od zajęć edukacyjnych czas spędziły na drewnianym placu zabaw, przeciągając linę, brykając na łące. Ogromną frajdę sprawiły dzieciom przejażdżki bryczką zaprzężoną w konie i jazda ciuchcią. Dzień Dziecka przebiegał w radosnej atmosferze, dzieci przywiozły ze sobą ulepione przez siebie z gliny zwierzęta oraz sadzonki, którymi obiecały się opiekować.

I. Nycz, D. Baran, B. Milińska


Wycieczka do Krakowa

19 maja uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Ponieważ miasto królów ma do zaoferowania wiele atrakcji, wyruszyliśmy przed szóstą, by jak najwięcej zobaczyć. Kraków przywitał nas widokiem Wisły i Wawelu. Mijając je, udaliśmy się na ul. Grodzką, gdzie czekały na nas słodkie zajęcia. W manufakturze czekolady dowiedzieliśmy się, jak powstaje ten smakołyk i sami, pod okiem mistrzyni, robiliśmy pyszne pralinki i czekoladki, ozdabiając je różnymi dodatkami wg własnego uznania. Okazało się, że biała i ciemna czekolada, w postaci płynnej, może też służyć do malowania twarzy, można nią też podpisać swój kawałek czekoladki. Dając upust naszym artystycznym talentom, wesoło spędziliśmy czas na zabawie, przyjemnej pracy i degustacji własnych wyrobów. Na koniec otrzymaliśmy certyfikaty młodszego deseranta w branży czekoladowej. Podziwiając urokliwe uliczki, dotarliśmy na ul. Gołębią, gdzie w restauracji Koko posililiśmy się czymś bardziej konkretnym – ruskimi pierogami. Tak wzmocnieni udaliśmy się na Rynek. Podziwialiśmy Sukiennice, Kościół Mariacki oraz inne zabytki i pomniki, a potem wysłuchaliśmy hejnału z mariackiej wieży. Po zakupie pamiątek i spacerze po Plantach, wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy do ZOO. W ogrodzie zoologicznym podziwialiśmy różne gatunki zwierząt. Wiele z nich widzieliśmy po raz pierwszy „na żywo”, więc, szczególnie te najbardziej egzotyczne, przyciągały naszą uwagę i obserwowaliśmy ich zachowanie, czując się bezpiecznie, oddzieleni kratami czy szybami. Z kolei w mini zoo można było zwierzątka pogłaskać, a nawet podać im jakąś gałązkę do chrupania. Była to doskonała lekcja przyrody. Ostatnim punktem programu był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema na terenie Parku Lotników Polskich. Mogliśmy tu obserwować wiele zjawisk z poszczególnych działów fizyki, objaśnianych przez panie przewodniczki. Bardzo nam się podobało, że sami mogliśmy te doświadczenia wykonywać i widzieć na własne oczy efekty optyczne, akustyczne, magnetyczne, czy wynikające z różnych twierdzeń z mechaniki, hydrostatyki itd. Skorzystaliśmy też z innych rozrywek – np. skoków na trampolinie w uprzęży, czy turlania w toczącej się kuli. Niektórych ucieszyły lody - kulki, naleśniki, gofry i inne smakołyki. Niestety czas biegł szybko i musieliśmy się zbierać. Do Iwonicza wróciliśmy późno, ale zadowoleni i radośni. Cieszyliśmy się, że tak dużo zobaczyliśmy i dopisała nam słoneczna pogoda, we wcześniejsze dni bardzo kapryśna i deszczowa. To była udana wycieczka.

Maria Skotnicka




Ciekawe zajęcia w oddziale przedszkolnym

25.05.2017r w oddziale przedszkolnym gościła pani Aleksandra Dudek mama Ewy z grupy „0”a. Przedstawiła dzieciom ciekawą prezentację multimedialną z własnej podróży w Himalaje. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści popieranych barwnymi zdjęciami i ilustracjami z życia Hindusów oraz ukazującymi piękny krajobraz zwiedzanych miejsc w Indiach i Nepalu. Atrakcją dla dzieci było sari – ubranie Hinduski, czyli długi, zwiewny, haftowany szal, który dzieci próbowały na siebie wkładać.

Danuta Baran, Izabela Nycz


Natalia finalistką wojewódzkiego etapu konkursu z historii

Uczennica klasy VIa Natalia Lorens została finalistką kuratoryjnego konkursu z historii. Zanim znalazła się na szczeblu wojewódzkim, przeszła bardzo trudne w tym roku eliminacje szkolne i rejonowe. Uznanie należy Jej się także za to, że zgłębiła tajniki zwykle trudnych dla dziewcząt zagadnień związanych z wojnami, wojskowością, orężem i polityką we wszystkich epokach.
Cieszymy się i serdecznie gratulujemy!

Maria Szajna


Informacja o dyżurze psychologa

W dniu 24 maja w goodz. 8.00-11.30 w naszej szkole będzie można skorzystać z konsultacji z panią psycholog z krośnieńskiej poradni psychologiczno–pedagogicznej. To już ostatni dyżur w tym roku szkolnym. Chętnych rodziców i uczniów (za pisemną zgodą rodziców) zapraszamy, a godzinę spotkania należy uzgodnić z wychowawcą lub pedagogiem.


Zielona Szkoła w Krynicy Morskiej

Zielona Szkoła to ciekawa alternatywa na realizację tradycyjnego obowiązku szkolnego. Uczenie się poprzez przeżywanie przynosi większe efekty niż nauka w ławce szkolnej. Spełnia określone cele dydaktyczno-wychowawcze i integracyjne.

W dniach od 7 do 14 maja 2017 roku 35 uczniów klas piątych i 6 uczniów klas szóstych wraz z opiekunami p. A. Jaracz, p. M. Szajną, p. E. Rygiel, s. D. Pruś, p. M. Jasińskim przebywało na Zielonej Szkole w Krynicy Morskiej. Organizatorem wyjazdu było biuro Travel-Line. Atrakcyjny i napięty program został przygotowany przez biuro podróży, wychowawców i opiekunów.

Po przyjeździe, śniadaniu, rozlokowaniu w pokojach było powitanie z Morzem Bałtyckim. Z daleka słychać było szum wzburzonych fal morskich. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z morzem. Chociaż pogoda nie dopisywała (padał deszcz i było zimno), to pierwsze wrażenia pozostaną na długo w pamięci. Po męczącej 12-godzinnej podróży i dniu pełnym wrażeń poranna pobudka była koniecznością, gdyż zaplanowana była wycieczka do Trójmiasta. Uczniowie mieli możliwość poznania historii Gdańska i jego losów na przestrzeni wieków, odwiedzenia ważnego i historycznego miejsca jakim jest Westerplatte, poznania Centrum Nauki Eksperyment, którego ideą jest pobudzanie ciekawości świata i nauka poprzez zabawę. Na koniec był spacer po molo w Gdyni-Orłowo i po najdłuższym w Europie drewnianym molo w Sopocie. Kolejny dzień powitał uczestników śniegiem. Był krótki spacer po plaży, aby pozbierać materiały do konkursu „Własnoręcznie zrobiona pamiątka znad morza”. Prace były pomysłowe i wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Wieczorem była dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili. Czwartek był kolejnym dniem wycieczek. Tym razem był to Malbork - rozległy zamek krzyżacki. Budowla robi wrażenie, w jej murach czuje się atmosferę tamtych czasów i potęgę zakonu krzyżackiego. Po powrocie był spacer po plaży na latarnię morską. Z góry można było podziwiać Krynicę i okolice. Wieczorem grill i zajęcia sportowe umilały czas. Rejs statkiem do Fromborka był atrakcją piątego dnia pobytu. Dla większości stał się okazją niesamowitych przeżyć. Tam odwiedzili muzeum oraz wieżę Mikołaja Kopernika oraz gotycką Bazylikę Wniebowzięcia NMP. Sobota była dniem pożegnania z morzem. Odbyła się ostatnia wycieczka na Wielbłądzi Garb- najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie.

W czasie pobytu nie zabrakło również zajęć edukacyjnych z j. polskiego, matematyki, historii, przyrody i zajęć terapeutycznych.

To był niezwykły czas. Wszyscy świetnie się bawili a poza tym zdobyli nowe wiadomości i umiejętności. Uczestnicy zachowywali się wzorowo, czego dowodom były pochwały pilota, przewodników, obsługi ośrodka i opiekunów.

Dziękujemy Burmistrzowi Gminy Iwonicz-Zdrój Panu Witoldowi Kocajowi za wsparcie finansowe. Pani pilotce Agnieszce Bałka za troskliwą opiekę podczas pobytu. Pani Annie Zięba z biura Travel-Line za pomoc w zorganizowaniu Zielonej Szkoły oraz pani Małgorzacie Kinel za pomoc w pozyskaniu środków finansowych. Dziękujemy dyrekcji szkoły, opiekunom, rodzicom uczestników pobytu w Krynicy Morskiej, za pomoc w zorganizowaniu naszego przedsięwzięcia.

Alicja Jaracz, Monika Szajna


Jan Paweł II- Przyjaciel Dzieci

Dnia 18.05.2017 r. w Przedszkolu Gminnym im. Jana Pawła II w Iwoniczu-Zdroju odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Jan Paweł II - Przyjaciel Dzieci”. Czworo naszych przedszkolaków wzięło udział w tym konkursie. Natalia Czerwieńska i Julia Kandefer otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Wyróżnienie za pracę plastyczną oraz nagrody książkowe otrzymali: Ewa Dudek i Szymon Szajna. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu.

Izabela Nycz, Danuta Baran


Cała Polska czyta dzieciom

Od kilku lat dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczą w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Do akcji głośnego czytania chętnie włączyli się rodzice. Przez systematyczny udział w kampanii CPCD dzieci nie tylko poszerzały swoją wiedzę ogólną, ale również dowiedziały się jak można ciekawie spędzić czas bez komputera i telewizji. Uczestnictwo w akcji wyrobiło u dzieci zainteresowanie książką – zauważyłyśmy, iż w wolnych chwilach chętniej zaczęły sięgać po książki, oglądać ilustracje i próbować czytać lub opowiadać treść. Dłuższe słuchanie opowiadań czytanych przez dorosłych wyćwiczyło u nich umiejętność koncentracji uwagi i wyławiania informacji z tekstu. Dzieci rozwinęły swój język, pamięć i wyobraźnię. Nauczyły się kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym jakim jest biblioteka. Wszystko to przygotowuje dzieci do nauki czytania i pisania i generalnie lepszego radzenia sobie w szkole.

Danuta Baran, Izabela Nycz


Wyjazd do teatru

19 kwietnia chętni uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl „W krainie mitów” w RCKP w Krośnie. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia przybliżyli starożytny świat kolebki cywilizacji europejskiej. Przygody rodzeństwa, zwiedzającego muzeum sztuki helleńskiej, i przypadkowe otwarcie puszki Pandory, stały się pretekstem do zaprezentowania całej galerii greckich bogów i postaci mitologicznych. Zderzenie starożytności ze światem współczesnym wyzwoliło wiele sytuacji komicznych, ale nie zabrakło też dreszczyku emocji. Na pewno, dzięki tej sztuce, lekcje historii i języka polskiego poświęcone mitom będą bardziej zrozumiałe.

Maria Skotnicka


Mistrz Ortografii w klasach trzecich

Pod koniec kwietnia w klasach IIIa i IIIb odbyły się klasowe eliminacje konkursu „Mistrz Ortografii”. W konkursie wzięło udział 20 uczniów.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się po czworo dzieci z każdej klasy trzeciej.

„Mistrzem Ortografii” klas trzecich została Martyna Biernacka z IIIa. Na drugim miejscu podium stanęli Anna Szczurek z IIIb oraz Paweł Penar z klasy IIIa. Trzecie miejsce zajął Rafał Kandefer z klasy IIIb.

Dyplomy za udział otrzymali Ada Kustroń IIIb, Karolina Szajna kl. IIIa, Jakub Szajna kl. IIIa i Oskar Jakubowicz kl. IIIb.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursie.

Wychowawczynie klas trzecich


Szkolny Konkurs „ Razem tworzymy bezpieczny Internet”

Zapraszamy wszystkich uczniów klas III–VI do udziału w konkursie, w ramach którego można:

1. Wykonać pracę plastyczną „Bezpieczny Komputer”;
2. Napisać „List do Internauty” lub ułożyć wiersz o bezpieczeństwie w sieci;
3. Przygotować prezentację w programie Power Point ( może to być praca grupowa).

Swoje wytwory należy złożyć do dnia 19 maja b.r. u pedagoga szkolnego. Zapraszamy do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.


Uroczystość 3 Maja

3 maja przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Julia Szajna, Aleksandra Szajna i Kamil Lorenc pod opieką Pani Iwony Tekieli, reprezentowali naszą szkołę w powiatowych obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które miały miejsce w Iwoniczu-Zdroju. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, a następnie złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod Krzyżem Milenijnym.

Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły w uroczystości.

Samorząd Uczniowski


Zapamiętajże narodzie: „W waśni zguba, siła w zgodzie”
Święto 3 Maja

Szkolne obchody Święta Konstytucji 3 Maja, w asyście Pocztu Sztandarowego, przebiegły w formie uroczystego Apelu. Na początek wysłuchaliśmy pieśni J. Pietrzaka pt. „Nadzieja” w rewelacyjnym wykonaniu Filipa Czopowika. Następnie klasy VI zaprezentowały piękne, liryczne polskie wiersze patriotyczne oraz przypomniały tło historyczne wielkiego wydarzenia z 3 Maja 1791 roku – uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Na zakończenie rozległy się dźwięki poloneza, a kilka par naszych najstarszych uczniów dostojnie go zatańczyło.

Motywem przewodnim programu było podkreślenie potrzeby zgody narodowej, tak w wieku XVIII, jak i dziś, a za jego kwintesencję można uznać słowa wypowiedziane przez Matkę (Emilkę Czekaj) do Syna (Jakuba Glowackiego): „Dziś jest święto zgody. Dziś w całej Polsce, jak długa i szeroka, zgodzili się ludzie na jedno. Zgodził się król z narodem, naród z królem. Zgodzili się wielcy z małymi, bogacze z biednymi. Cały kraj się pogodził i myśli nad tym jak rządzić, żeby z tej zgody jak najwięcej pożytku wynikło, i dla wszystkich i dla każdego z osobna”.

Dziękujemy za przygotowanie poloneza Pani Ewie Rygiel, za naukę piosenek trzeciomajowych Panu Robertowi Mercikowi, a Pani Ewie Penar za pomoc w dekoracji.

Maria Szajna


XXII Gminny Konkurs Piosenki

28 kwietnia 2017 r. w sali Kina „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju odbył się XXII Gminny Konkurs Piosenki. W konkursie wzięło udział łącznie 60 wykonawców z Gminy Iwonicz-Zdrój. Naszą szkołę reprezentowało aż 30 wykonawców w dwóch grupach wiekowych:
w grupie młodszej (I–III) – z klasy IIa – Daria Trygar, Milena Niemczyk, Alicja Jaworska, Zosia Dudek (op. Jolanta Kielar), z klasy IIIa – Martyna Biernacka, Julia Cząstka, Jakub Haliniak, Karolina Szajna, Julia Wais (op. Anna Prejsnar), z klasy IIIb – Joanna Such, Emilia Boczar, Rafał Kandefer, Maria Jurczyk, Łukasz Stachura, Dawid Turek, Kinga Urbanek, Kacper Szczurek, Anna Szczurek, Adrianna Kustroń (op. Bożena Lorens)
w grupie starszej (IV–VI) – z klasy IVb – Milena Bogaczyk, z klasy Vb – Julia Rokita, Kinga Kopczyk, Wiktoria Bulik, Julia Szajna, Kinga Kinel, Kamila Szczurek, Paulina Penar, z klasy VIa – Emilia Czekaj, Paulina Szelc (op. Robert Mercik) oraz Filip Czopowik (op. Robert Czopowik).
Komisja artystyczna wyłoniła laureatów, którzy wystąpią podczas Imienin Miasta 28 maja na Placu Dietla w Iwoniczu-Zdroju. Z naszej szkoły są to: Julia Wais, Emilia Czekaj, Paulina Szelc, Filip Czopowik i Kinga Kopczyk.
Laureatom gratulujemy.
Dziękujemy serdecznie pani Lidii Stachurze, która zaprosiła dzieci z młodszej grupy na pyszne lody.

J. Kielar, A. Prejsnar, R. Mercik


Co nas fascynuje - eksperymenty i ciekawostki z oddziału przedszkolnego

W ostatnich tygodniach dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w ciekawych i atrakcyjnych zajęciach przygotowanych nie tylko przez panie wychowawczynie, ale również przez nie same. I tak dzieci ze starszej grupy przedszkolnej przygotowały zajęcia dla swoich młodszych kolegów. Był to pokaz erupcji wulkanu z wykorzystaniem dostępnych w domu produktów takich jak: woda, soda oczyszczona i ocet oraz badanie zjawiska rozszczepiania barw z użyciem kolorowych drażetek. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, na których dzieci poznawały dawniej stosowane urządzenia takie, jak telefon wojskowy polowy, mały telewizor, dawniej używana kamera, walkman, żelazko, aparat fotograficzny na klisze, telefon tarczowy i małe podręczne radio. Zajęcia te były wspaniałym ćwiczeniem kreatywnego myślenia i wyobraźni twórczej. Dzieci uczestniczyły w nich z ogromnym zainteresowaniem.

Danuta Baran, Izabela Nycz


„Wielkanocnym zwyczajem”

W środę 12 IV 2017r. uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami przygotowali uroczysty apel wielkanocny. Dzieci przypomniały o tradycjach związanych z najważniejszymi świętami w roku i życzyły wszystkim „wesołych świąt”. Do życzeń dołączył się Samorząd Uczniowski wręczając samodzielnie wykonane karteczki.

Na zakończenie spotkania pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz i siostra Danuta Pruś wręczyły nagrody i dyplomy uczestnikom konkursów przeprowadzonych w czasie rekolekcji wielkopostnych.

Tradycyjnie po apelu uczniowie udali się do klas, gdzie dzielili się jajkiem i babką.

J. Kielar, J. Wosiewicz


„Wielkanocne tradycje”

Tradycyjnie, jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi w oddziale przedszkolnym odbywają się zajęcia mające na celu zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami związanymi ze zbliżającymi się świętami. Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w konkursie organizowanym przez Przedszkole Gminne w Iwoniczu „Wielkanocna Palma”. Wszystkie palmy były piękne, kolorowe, pomysłowo udekorowane. Atrakcją organizowanych zajęć była wizyta Pani Zofii Chodak - babci Wiktorii, która pokazała jak można własnoręcznie szydełkiem wykonać przepiękne ozdoby i dekoracje wielkanocne. Dzieci mogły podziwiać kurki, jajka, zajączki, serwetki i wiele innych świątecznych dekoracji. Bardzo podobały się im ozdoby, a niektóre z nich tak się zafascynowały rękodziełem, że same próbowały swoich sił.
Zajęcia te były bardzo owocne dla dzieci, gdyż po pierwsze kultywują tradycje a po drugie zachęcają do wykonania świątecznych dekoracji własnoręcznie.

Izabela Nycz, Danuta Baran


Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy,
Przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością,
Radosnego, wiosennego nastroju,
Serdecznych spotkań w gronie najbliższych
oraz Wesołego Alleluja

życzy Samorząd Uczniowski


Zagrożenia w sieci - co warto wiedzieć

Dnia 4.04.2017 roku, w związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, na zebraniu z rodzicami po raz kolejny poruszono tematykę cyberprzemocy. Psycholog Bartłomiej Kielar wskazywał na zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, w tym gier komputerowych. Zapoznał z pojawiającymi się formami manipulowania młodymi ludźmi i powinnościami rodziców dotyczącymi zabezpieczenia uczniów przed dostępem do niepożądanych treści. Pan Leszek Gazda - nauczyciel informatyki, omówił szczegółowo, jakie zabezpieczenia są w szkole, a jakie można zainstalować i aktualizować w domu.
Omawiane treści można zobaczyć klikając w linki poniżej:

Zagrożenia w sieci
Bezpieczne urządzenia - bezpieczne dzieci

Kangur Matematyczny

16 marca 2017 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W kategorii „Maluch” w klasach trzecich wyróżnienie w konkursie otrzymał Filip Ćwięka, natomiast w kategorii „Benjamin” w klasach szóstych – Filip Czopowik.

Serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Monika Szajna


„A nadzieja może wszystko...” czyli Akcja Pola Nadziei

9 kwietnia 2017r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej kweście na rzecz Krośnieńskiego Hospicjum. Zarówno pogoda jak i darczyńcy dopisali. Uczniowie własnoręcznie wykonali piękne żonkile - symbol nadziei. Kwiaty otrzymywali wszyscy, którzy do skarbonki rzucili choćby przysłowiowy „grosik”.

Wolontariusze spontanicznie zaangażowali się w kwestę na rzecz potrzebujących. Za poświęcony czas i zaangażowanie dziękujemy: Darii Chłap, Emilii Czekaj, Paulinie Szelc, Natalii i Julii Lorens oraz Urszuli Dróbek i Aldzie Skraqi.

Opiekun: Ewa Graboś


Warsztaty psychologiczne w klasach piątych

30 marca, podobnie jak wcześniej szóstoklasiści, uczniowie klas piątych uczestniczyli w warsztatach psychologicznych. Były to zajęcia ze specjalistami z Ośrodka SELF mające na celu wzmocnienie samooceny ale także uświadomienie dzieciom, jak odporne są na stres i jak umieją przestrzegać zasad. Miały w sobie również elementy profilaktyki uzależnień.

Maria Szajna


Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 20–21 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne mające na celu przygotowanie uczniów na radosne świętowanie Wielkanocy.

Realizacji tego celu służyły nauki rekolekcyjne wygłoszone przez ks. Marka Czelnego, który przyjechał do nas z Lublina, a także przygotowana przez uczniów „Przypowieść wielkopostna” - inscenizacja oglądana z dużym zainteresowaniem przez całą społeczność szkolną. Rekolekcyjna „Przypowieść wielkopostna” była dla uczniów doskonałą lekcją tolerancji i miłości wobec bliźniego. Nasi szkolni aktorzy wprowadzili nas w atmosferę refleksji i zadumy ukazując świat najwyższych wartości duchowych takich jak: szacunek, akceptacja, miłość bliźniego, ofiarność, oddanie życia za innych. Akcja misterium toczyła się na dwóch planach: w czasach Jezusa i w baśniowym Papierowym Królestwie. Ukazując nam cierpienie i odrzucenie Jezusa, a także wyśmianie i poniżanie bliźnich grający aktorzy zwrócili nam uwagę jak ważny i wyjątkowy jest każdy z nas, bo nie najważniejsze jest to, jak się wygląda, ale to co się ma w środku.

W drugim dniu rekolekcji po nauce kapłana został przeprowadzony przez Dominikę Akslar i Bartłomieja Rygla- uczniów klasy VIb konkurs wiedzy religijnej „Jeden z Dwunastu” w którym para reprezentantów każdej klasy walczyła o laur zwycięzcy. Doping widowni na której była obecna Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, Ks. Prob. Kazimierz Giera, nauczyciele oraz uczniowie klas IV-VI motywował uczniów do walki o zwycięstwo. Laureatami konkursu zostali: 1. miejsce - Filip Czopowik z klasy VIa, 2. miejsce - Maciej Zabawski z klasy VIb, a trzecie miejsce zajął Jakub Krukar z klasy V b.

Nawiązując do powiedzenia, że kto śpiewa, dwa razy się modli, wcześniej zgłoszeni i przygotowani uczniowie na specjalnie przygotowanej scenie wystąpili w Szkolnym Konkursie Piosenki Religijnej i wprowadzili uczestników rekolekcji w nastrój ewangelicznej radości, antycypując zbliżającą się radość Zmartwychwstania Pańskiego.

Konkurs przeprowadzili sprawdzeni wcześniej konferansjerzy Dominika i Bartek. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowało 27 uczniów. Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców i krótkiej przerwie, Jury, w skład którego wchodzili: Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, Pan Marcin Jasiński - nauczyciel i przewodniczący Pan Robert Mercik ogłosiło wyniki: I miejsce - ex aequo - Emilia Czekaj – VIa, Kinga Kopczyk Vb, II miejsce - ex aequo: Filip Czopowik – VIa, Julia Szajna i Wiktoria Bulik – Vb, Wiktoria Bulik, Kinga Kopczyk i Kinga Kinel – Vb, III miejsce - ex aequo: Milena Bogaczyk - IVa, Emilia Kandefer i Dominika Michalczyk – VIb, Kinga Kinel – Vb, Julia Pniak i Julia Zięba – Va, Jakub Krukar, Marceli Rogowski i Kamil Lorenc – Vb.

Nagroda Publiczności została przyznana uczniom z klasy VIb: Patrykowi Winiarskiemu, Gracjanowi Gryczce oraz Danielowi Kuczała (kl.Va).

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku z podobnym zaangażowaniem włączymy się w twórcze przeżywanie czasy Wielkopostnych Rekolekcji.

s. Danuta Benedykta Pruś


Nasz szkolny teatr

Praca naszego nieformalnego koła teatralnego polega na doskonaleniu warsztatu aktorskiego uczniów w zakresie dykcji, operowania głosem i poruszania się na scenie. Bardzo ważny jest również sam spektakl, który można pokazać nie tylko w szkole. Bowiem, reakcja publiczności motywuje do dalszej pracy. Właśnie ostatnio przygotowana sztuka „Przypowieść wielkopostna”, której premiera odbyła się w szkole podczas rekolekcji była bardzo pozytywnie oceniona przez widzów i dlatego zainspirowani przez Panią Dyrektor Małgorzatę Jakubowicz zdecydowaliśmy się zaprosić na przedstawienie najpierw uczniów z iwonickiego Gimnazjum, którzy obejrzeli spektakl w czwartek, dnia 23 marca, a następnie przybyły do nas dzieci z Przedszkola Gminnego oraz dzieci z grupy 0a, 0b oraz Grupa Pięciolatków z naszej szkoły.

W niedzielę 26 marca o godz. 15.30 nasi aktorzy wystąpili w Domu Ludowym, gdzie zostali zaproszeni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, Domu Pomocy Społecznej Braci Bonifratrów oraz mieszkańcy Iwonicza. Pomimo lekkiej tremy, chętnie powtórzyliśmy inscenizację, aby wielu mogło przeżyć misterium związane z tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, który od ponad 2000 lat nieustannie zaprasza nas na drogę ewangelicznych wymagań.

Ks. Proboszcz Parafii Św. Iwona w Iwoniczu Zdroju zaprosił naszą grupę teatralną z misterium, które wystawialiśmy dnia 28 marca o godz. 9.00 podczas trwających w parafii rekolekcji w „Kinie Wczasowicz” dla uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, a o godz. 10.00 dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Rąba w Iwoniczu Zdroju.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym uczniowie w kolejnych przedstawieniach zdobyli wiele nowych doświadczeń. Dziękujemy Pani Dyrektor Małgorzacie Jakubowicz za życzliwość, za obdarowanie aktorów słodyczami. Panu Burmistrzowi Witoldowi Kocajowi dziękujemy za udostępnienie Domu Ludowego, Panu Krzysztofowi Kenarowi - Kierownikowi Organizacji Imprez Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju za życzliwą i profesjonalna pomoc w przygotowaniu scenografii i nagłośnienia do występów, Ks. Proboszczowi Bogdanowi Nitce za zaproszenie. Rodzicom dziękujemy za wszelką okazaną pomoc i zrozumienie.

s. Danuta Benedykta Pruś


Znamy zwycięzców konkursu Warto być Polakiem!

Dnia 2 kwietnia 2017 r. w sali kina „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju podczas uroczystości patriotycznych odbyło się rozstrzygnięcie II edycji Konkursu „Warto być Polakiem”, którego celem było przypomnienie młodym Polakom postaci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wzbudzenie zainteresowania jego życiem i dokonaniami. Organizatorem konkursu jest Pan Grzegorz Nieradka, Radny Rady Miejskiej w Iwoniczu.

Z naszej szkoły 20 uczniów zgłosiło swoje prace – dwie to poezja, jedno wypracowanie i 17 plakatów.

W kategorii plakatów uczennica klasy Va - Michalina Trygar zajęła I miejsce, a Emilia Kandefer z klasy VIa – III miejsce. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Julia Lorens z klasy IIa, Karolina Skraqi z klasy IIb, Martyna Litwin z klasy IVa, Kinga Kinel z klasy Vb, Jakub Kandefer z klasy Va i Urszula Dróbek z klasy VIb.

W kategorii poezji I miejsce zajął Rafał Kandefer z klasy IIIb, a Alda Skraqi z klasy VIa, wyróżnienie.

W kategorii wypracowania wyróżnienie przypadło Natalii Lorens z klasy VIa.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody i dyplomy.

Dziękujemy w imieniu Organizatorów za udział w tym konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

s. Danuta Benedykta Pruś


Filip Czopowik wśród laureatów drugiego etapu Konkursu Wiedzy Biblijnej

We wtorek, dnia 7 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Rąba w Iwoniczu Zdroju odbył się drugi etap Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jestem uczniem Jezusa Chrystusa i świadczę o Nim” na podstawie Ewangelii wg św. Marka i Listów do Tymoteusza dla uczniów szkół podstawowych w Archidiecezji Przemyskiej. Po przeprowadzonym w listopadzie na terenie naszej szkoły pierwszego etapu konkursu, wyłoniono zwycięzców, którzy reprezentowali nas w gronie uczniów szkół z całego dekanaty rymanowskiego, są to: Anna Dróbek z kl. Vb, Maciej Zabawski z klasy VIb i Filip Czopowik z klasy VIa. który zajął drugie miejsce, a tym samym zakwalifikował się do finału. Odbędzie się on w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 16 maja 2017 roku.

Filipowi gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!

s. Danuta Benedykta Pruś


Zakończona akcja: „Opatrunek na ratunek”

Szkolna grupa Wolontariatu w lutym postanowiła pomóc polskim misjonarzom i przyłączyć się do Akcji Fundacji Redemptoris Missio „Opatrunek na ratunek”. W naszej szkole trwała ona od lutego i została zakończona 31 marca. Co zbieraliśmy? Ponieważ w misyjnych przychodniach brakuje dosłownie wszystkiego, chętnie przyjmowaliśmy bandaże/ dziane, elastyczne/, plastry, gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe), rękawiczki gumowe, wata a nawet igły i strzykawki. Zebrane dary posortowaliśmy i włożyliśmy do paczki, która została wysłana na adres Fundacji. Dziewczęta z klasy Va z wielką gorliwością pisały listy do afrykańskich rówieśników z nadzieją, że polscy lekarze przetłumaczą ich słowa w których zapewniały o serdecznej pamięci.

Dziękujemy uczniom i Rodzicom w imieniu tych, do których dotrą zebrane dary za włączenie się do kolejnej naszej akcji w której niesiemy pomoc potrzebującym.

s. Danuta Benedykta Pruś - op. wolontariatu


XXIII Gminny Konkurs Inscenizacji Wiersza

17 marca 2017 roku w sali kina Wczasowicz w Iwoniczu Zdroju odbył się XXIII Gminny Konkurs Inscenizacji Wiersza. Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy teatralne: z klasy 1 (opiekun B.Milińska) oraz z klasy 3A (opiekun A.Prejsnar).

Pierwszaki przedstawiły inscenizację wiersza Doroty Gellner „Sześć kucharek” natomiast dzieci z klasy 3A zaprezentowały bajkę Kornieja Czukowskiego „Muszka Złotobrzuszka”.

Obydwu występom towarzyszyły barwne kostiumy, scenografia i muzyka. Grupa teatralna z klasy 3A otrzymała wyróżnienie.

B.Milińska, A.Prejsnar


Harmonogram Rekolekcji Wielkopostnych

Poniedziałek – 20.03.2017 r.
8.00 – 9.00 Msza Św. w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu
9.00 – 10.00 Zajęcia w klasach
10.15 – 11.30 Inscenizacja „Przypowieść wielkopostna” i wspólny śpiew
11.30 Zakończenie

Wtorek – 21.03.2017 r.
Klasy I – III
8.00 - 8.45 Nauka rekolekcyjna
8.55 – 9.50 Droga krzyżowa w DPS dla Dzieci w Iwoniczu
10.00 – 11.30 Zajęcia w klasach
11.30 Zakończenie

Klasy IV – VI
8.00 - 8.45 Zajęcia w klasach
8.55 – 9.50 Nauka rekolekcyjna
10.00 – 11.30 Konkurs Wiedzy i Przegląd Piosenki Religijnej
11.30 Zakończenie



Konkurs Pięknego Czytania

W styczniu w naszej szkole odbyły się eliminacje do VI edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania. W etapie szkolnym wzięli udział w klasach II-III: Kielar Jakub, Kielar Mikołaj, Kandefer Wojciech, Jarosz Hubert, Jaworska Alicja, Kayanian Aleksander, Juszczyk Amelia, Cząstka Julia, Biernacka Martyna, Szajna Karolina, Szczurek Anna, Jurczyk Maria, Jurczyk Karol, Kustroń Ada, Zięba Dawid, Szczurek Kacper. W klasach V-VI: Akslar Dominika, Kielar Urszula, Foremny Amelia, Michalczyk Dominika, Skraqi Alda, Szczurek Kamila, Kopczyk Kinga, Pniak Julia, Czopowik Filip. Uczniowie czytali wylosowane fragmenty wyznaczonych książek.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się z klas II-III Anna Szczurek, z klas V-VI Dominika Akslar.

1 marca 2017 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Rzeszowie odbył się Podkarpacki Konkurs Pięknego Czytania. Wzięło w nim udział 244 uczniów. Dominika i Ania godnie reprezentowały naszą szkołę. Chociaż nie zostały laureatkami serdecznie im gratulujemy.

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar


Dzień Kobiet

W środę, 8 marca, przedstawiciele męskiej części Samorządu Uczniowskiego zorganizowali uroczysty apel, na którym złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole oraz swoim koleżankom. Do życzeń dołączono krótki program artystyczny wypełniony wierszami, piosenką i tańcem. Tego dnia chłopcy pięknie udekorowali kwiatami korytarz szkolny. Mamy nadzieję, że kolorowe, papierowe kwiaty wykonane przez chłopców wszystkich klas, sprawiły radość naszym Paniom i dziewczynkom. Dziękujemy wszystkim, którzy wykonali te piękne kwiaty, wystąpili w apelu i w jakikolwiek inny sposób przyczynili się, by ten dzień stał się wyjątkowy i miły dla całej społeczności naszej szkoły.

Samorząd Uczniowski


Szkolna Debata „Niech nasza szkoła będzie bezpieczna”


W celu wzbudzenia wśród uczniów refleksji na temat bezpiecznego zachowania się, zorganizowaliśmy dwie debaty - dla klas I-III i IV–VI. Dzieci stwierdzały, że dobrze czują się w szkole. Wskazywały także, jakie rozwiązania poprawiają sytuację, np. znaki przypominające o zakazie biegania i hałasowania oraz wychodzenia na podwórko. Mówiły również o tym, które ich zachowania i zabawy mogą być ryzykowne. Zostały poproszone o przedstawianie pomysłów i uwag na temat bezpieczeństwa.

Pani dyrektor raz jeszcze przypominała o regułach obowiązujących w szkole i apelowała do rozwagi.

Debata była wstępem do zajęć w klasach, podczas których zostaną wypracowane wnioski na przyszłość. Serdecznie prosimy także Rodziców, aby na nowo w domach przeprowadzili z dziećmi rozmowy na temat bezpiecznego, koleżeńskiego i kulturalnego zachowania się w szkole.

Maria Szajna


Gminne Igrzyska Mini Piłki Siatkowej


28 lutego odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Siatkowej, w których rywalizowały drużyny z trzech szkół: Iwonicza-Zdroju, Lubatowej i naszej szkoły.

I miejsce wywalczyła drużyna chłopców w składzie: Patryk Winiarski VIb, Jakub Krupa VIa, Kacper Kandefer VIa, Gracjan Gryczka VIb, Kamil Walaszczyk VIb, Radosław Walaszczyk VIb, Maciej Tomkowicz Vb, Pawł Pojnar VIb, Bartlomiej Uliasz VIa, opiekun p. Marcin Jasiński. Chłopcy awansowali do etapu powiatowego Igrzysk.

Drużyna dziewcząt w składzie: Alda Skraqi VIa, Natalia Lorens VIa, Oliwia Szafran VIa, Daria Chłap VIa, Paulina Szelc VIa, Urszula Dróbek VIb, Aleksandra Such VIa, Paulina Penar Vb, Laura Węglowska Vb zajęła II miejsce.

Ewa Rygiel


Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni

MASZ TYLKO JEDNO ŻYCIE DO PRZEŻYCIA,
DLATEGO ZRÓB, CO MOŻESZ , BY JAK NAJLEPIEJ
WYKORZYSTAĆ KAŻDĄ JEGO CHWILĘ.

Robert Baden – Powell

22 lutego skauci na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. W tym szczególnym dniu skauci przesyłając życzenia myślą o sobie wzajemnie, dziękują za przyjaźń i wspólną służbę. To szczególny dzień, w którym pomimo zgiełku codzienności mamy szansę poczuć wyjątkową, łączącą nas wszystkich więź braterstwa.
W dniu 23 lutego, zuchy i harcerze z naszej szkoły uczcili Dzień Myśli Braterskiej , obchodzony z okazji urodzin twórcy skautingu gen. Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Spotkaliśmy się na uroczystej zbiórce, którą rozpoczęliśmy tradycyjnym związaniem kręgu, odśpiewaniu „Bratniego słowa” i puszczeniu iskry przyjaźni. Skauci wzięli udział w konkursach, każdy zastęp miał do wykonania różne zadania. Zuchy i harcerze ułożyli z własnych ciał napis DMB, zaprezentowali „Słońca Braterstwa”, na których umieścili cechy idealnego przyjaciela. Uroczysta zbiórka zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Dziękujemy kierownictwu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Ohp w Iwoniczu za udostępnienie miejsca i przygotowanie ogniska.

Drużynowe Krystyna Bargieł i Anna Gaweł


25 lutego w Rzeszowie, zostały ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu plastyczno-literackiego „Zimowe krajobrazy-białe ferie”,w którym uczennica klasy I Basia Kuprowska otrzymała wyróżnienie za pracę wykonaną na zajęciach świetlicowych. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Ewa Graboś


Taneczne sukcesy uczniów w XVIII Gminnym Konkursie Tańca "Twist"

"Taniec to nie układ figur.
Żeby się go nauczyć,
trzeba go pokochać".

Auguste Bournonville

23 lutego 2017r. w kinie „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju odbył się XVIII Gminny Konkurs Tańca "Twist". Zespoły reprezentujące naszą szkołę wspaniale zaprezentowały się we współczesnych układach tanecznych.
W kategorii I (SP kl. I-III) wyróżnienie specjalne otrzymał zespół taneczny "Adlen" z klasy 3b za układ „Rockabye" /choreografia Adrianna Nycz z kl. 2 Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu/. Zespół "Adlen" wystąpił w składzie: Anna Szczurek, Łukasz Stachura, Róża Szul, Jakub Klich, Adrianna Kustroń, Aleksandra Bek, Kacper Szczurek, Rafał Kandefer oraz Kinga Urbanek.
W kategorii II (SP IV-VI) wyróżnienie specjalne otrzymał zespół "Zgrana piątka" z klasy 5b za układ „W poszukiwaniu”/choreografia własna uczennic/. Skład wyróżnionego zespołu - Kamila Szczurek, Wiktoria Bulik, Kinga Kinel, Paulina Penar oraz Aleksandra Szajna.
Szkołę w konkursie reprezentowały również w pięknym układzie tanecznym Alicja Zajdel i Julia Jasińska.
Cieszymy się i gratulujemy sukcesów.

Opiekunowie: Ewa Rygiel, Bożena Lorens


Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Poliglota”

22 lutego, dwóch uczniów naszej szkoły, Szymon Zając i Filip Czopowik, wzięło udział w Powiatowym Konkursie Poezji i Piosenki Obcojęzycznej „Poliglota” organizowanym pod Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty przez ZSP w Rymanowie. Szymon pięknie wykonał piosenkę pt.”Color of your life”, a Filip zaprezentował a cappella słynne „Hallelujah” i… zdobył III miejsce w konkursie. Dziękujemy chłopcom za godne reprezentowanie naszej szkoły w środowisku. Gratulujemy im talentu i odwagi, a Filipowi wysokiego III miejsca. Życzymy również dalszych sukcesów artystycznych.

E.Penar


Sportowe sukcesy

Anna Kandefer z klasy IVa zajęła I miejsce w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego, natomiast Daria Chlap z klasy VIa II miejsce. Tym samym uczennice zapewniły sobie awans do etapu powiatowego.

Laura Węglowska i Paulina Penar z klasy Vb oraz Jakub Krupa i Kacper Kandefer z klasy VIa w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym zajęli I miejsce i reprezentowali naszą gminę na powiatowych igrzyskach zajmując III miejsce.

• Drużyna chłopców w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Koszykówce zdobyła II miejsce po wcześniejszym zwycięstwie w etapie gminnym. Drużyna dziewcząt również zagrała w gminnych igrzyskach zajmując II miejsce.



Spotkanie z podróżnikiem

10 lutego naszą szkołę odwiedził podróżnik z grupy „Trzask”. Tym razem zabrał uczniów klas I–VI w podróż do egzotycznej Tajlandii leżącej na Półwyspie Indochińskim. Demonstrując zdjęcia barwnie opowiadał o miejscach, które odwiedził oraz demonstrował przywiezione pamiątki. Spotkanie było znakomitą lekcją przyrody i geografii.



Apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2016/2017

W poniedziałek 13 lutego odbył się apel podsumowujący wyniki nauczania w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego. Uczniom klas I-III zostały wręczone odznaki „Wzorowy uczeń”. Z klas IV-VI wyróżniono uczniów, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen i wzorowe zachowanie.
Następnie zostały wręczone dyplomy i nagrody za ostatnie konkursy:
• P. Ewa Penar i p. Iwona Tekieli opiekunowie samorządu uczniowskiego podsumowały szkolny konkurs na „Najpiękniejszą klasową choinkę”. Pierwsze miejsce w kategorii klas młodszych zdobyła klasa IIIb, drugie miejsce IIIa, trzecie miejsce IIb. W klasach IV-VI pierwsze miejsce – VIb, drugie – Vb trzecie – Va. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy, a wyróżnione klasy dyplomy i słodycze.
• P. Krystyna Bargieł przedstawiła wyniki akcji ekologicznej pod hasłem „Oddaj zużyty telefon komórkowy”. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się zebrać 50 telefonów komórkowych, które przekazane zostały do profesjonalnego recyklingu. Największym zaangażowaniem w zbiórce wykazali się: Alda Skraqi – I miejsce – 11 telefonów; Michał Materniak – II miejsce – 9 telefonów; Radosław Czekański – III miejsce – 8 telefonów. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.
• P. Anna Gaweł drużynowa gromady zuchowej wręczyła dyplomy za osiągnięcia w konkursach organizowanych przez hufiec w Krośnie: za stroik świąteczny – I miejsce Zofia Dudek IIa, za ozdobę choinkową – I miejsce Zuzanna Kruszelnicka IIa, za kartkę świąteczną – I miejsce Wiktoria Bąk IIb
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Maria Zygmunt


Warsztaty psychologiczne w klasach VI

W dniu 2 lutego dla uczniów najstarszych klas zorganizowane zostały wyjątkowo długie (czterogodzinne) i owocne zajęcia z psychologami z Centrum Terapeutycznego z Rzeszowa. Znakomicie poprowadzone, pozwoliły młodym ludziom dostrzec w sobie i klasie zarówno mocne strony, jak i problemy. Miały w sobie także walor profilaktyczny. Dziękujemy serdecznie burmistrzowi Gminy Panu Witoldowi Kocajowi za zrozumienie potrzeb dorastających uczniów i sfinansowanie warsztatów.

Maria Szajna


Spotkania z rodzicami

W dniu 31 stycznia 2017 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie ogólne z rodzicami i szkolenie na temat „Zagrożenia związane z Internetem i komputerem oraz ich wpływ na edukację dzieci”.
Po spotkaniu ogólnym odbędą się zebrania i konsultacje z wychowawcami i nauczycielami.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW



Koncert laureatów XIX Gminnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych

W niedzielę, dnia 29 stycznia o godz. 16.00 w Kinie Wczasowicz Gminny Ośrodek Kultury w Iwonicz-Zdroju zorganizował Koncert Laureatów XIX Gminnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych. Wśród zwycięzców byli obecni także nasi uczniowie.
Młodzi artyści raz jeszcze zaprezentowali swoje wokalne i sceniczne umiejętności wykonując utwory, dzięki którym zyskali uznanie jurorów.
Solistka, Milena Bogaczyk, zdobywczyni II miejsce zaśpiewała piosenkę „Coraz bliżej święta”, a Ania i Kamila Szczurek, które zdobyły wyróżnienie - piosenkę „Sianko na stół”.
Zwycięzcy I miejsca w kategorii klas IV-VI , jako grupa teatralna wystąpili w sztuce: pt. „Hej kolęda…”
Cieszymy się, że wśród publiczności byli obecni Rodzice, rodzeństwo, Babcie i Dziadkowie, którzy jeszcze raz chcieli posłuchać i popatrzyć z podziwem na swoje uzdolnione dzieci.
Naszym uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy dalszego rozwoju talentów.

s. Danuta Benedykta Pruś


Nasze występy na bis!

Dnia 14 stycznia w mroźnej, śniegowej aurze, już po rozpoczęciu ferii, uczniowie po raz kolejny zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pt. „Bóg się rodzi” oraz „Hej kolęda, kolęda”, tym razem dla Akcji Katolickiej, która w tym dniu w godzinach wieczornych, w Domu Ludowym zorganizowała dla społeczności lokalnej Spotkanie Opłatkowe.
Mam nadzieję, że nasi aktorzy dostarczyli obecnym niezapomnianych wrażeń i szczerych wzruszeń. Uczniowie spisali się na medal!.
Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie Rodzicom, Babciom i Dziadkom bez których pomocy aktorzy nie dotarliby na miejsce występów w ten mroźny, styczniowy wieczór.
Pani Prezes Janinie Gadzała i całemu Zarządowi Akcji Katolickiej dziękujemy za słodycze, miłą, serdeczną atmosferę oraz za zainteresowanie okazywane przez Państwo naszej szkole.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek, s. Danuta Benedykta Pruś


„I trzej królowie od Wschodu przybyli...” i dotarli także do Iwonicza

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, dnia 6 stycznia przeszedł w Iwoniczu trzeci Orszak Trzech Króli.
Tradycją stało się to, że uczennice naszej szkoły należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej pod opieką s. Danuty Benedykty Pruś włączają się w to przedsięwzięcie. W tym roku dołączyli również wolontariusze. Tworzyli oni wspólnie obsadę aktorską mansjonów, formując konstelację gwiazd prowadzących Orszak na czele których szli Trzej Królowie.
Iwonicki Orszak Trzech Króli wyruszył spod kościoła Wszystkich Świętych, a zakończył się na scenie w Domu Ludowym gdzie odbył się pokłon Trzech Króli i uczniowie naszej szkoły wystawili Jasełka „Bóg się rodzi” oraz zaprezentowali występ grupy kolędniczej pt. „Hej kolęda, kolęda”.
Kolorowy Orszak, któremu w tym roku towarzyszył kilkunastostopniowy mróz, pomimo to był radosnym i pełnym kolędowego śpiewu wydarzeniem, w którym uczestniczyły całe rodziny, wspólnoty i wszyscy, którzy pragnęli wspólnie kolędować, dać świadectwo wyznawanym wartościom oraz radośnie przypomnieć o narodzeniu Chrystusa.
Udział w ulicznych jasełek był dla nas nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim świetną zabawą, która dała nam wiele satysfakcji i radości.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek, s. Danuta Benedykta Pruś


Spotkania opłatkowe Dziewczęcej Służby Maryjnej

Okres Bożego Narodzenia jest sposobnością do zatrzymania się na chwilę i świętowania we wspólnotach rodzinnych, klasowych, grupach duszpasterskich.
Takie chwile są bezcenne i mają szczególną wartość zwłaszcza teraz, dobie SMS-ów i e-maili, kiedy zaczyna nam brakować bliskości drugiego człowieka, spojrzenia sobie w oczy, a życie ludzi nierzadko wkrada się pustka i samotność.
I dlatego dnia 5 stycznia w ciepłej i rodzinnej atmosferze, odbyło się spotkanie opłatkowe Dziewczęcej Służby Maryjnej na którą przybyło 26 uczennic naszej szkoły, Weronika K. i Karolina G.- gimnazjalistki, ubogacające ten wieczór grą na gitarach.
To spotkanie miało na celu świętowanie jednego z najważniejszych wydarzeń zbawczych, a więc Narodzin Bożej Dzieciny.
Kulminacyjnym punktem wieczoru było dzielenie się opłatkiem. Zebrane dziewczęta, wypowiadały słowa serdecznych życzeń płynących z dziecięcego serca. Było też wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz rozmowy przy pięknie nakrytych stołach. Słodkości i pyszności starczyło dla wszystkich nawet na "wynos".
Wyrażamy wdzięczność Mamusiom i Babciom za przygotowanie świątecznych wypieków. Szczególne słowa uznania kierujemy pod adresem P. Barbary Skraqi, która pomogła w przygotowaniu sali i nakryciu stołów do tego niecodziennego wydarzenia.

s. Danuta Benedykta Pruś


Szkolny Konkurs Bożonarodzeniowy „Najpiękniejsza Choinka Klasowa”

W grudniu Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłosił konkurs na najpiękniejszą choinkę klasową. Pomysł konkursu został entuzjastycznie przyjęty przez wszystkie klasy. Uczniowie ochoczo wzięli się do pracy, aby własnoręcznie przygotować najpiękniejsze ozdoby choinkowe. Tuż przed feriami, komisja konkursowa w składzie: Pani wicedyrektor M.Zygmunt, Pani pedagog M.Szajna, Pani M.Stefańska oraz przedstawiciele SU: Julia Szajna, Patryk Winiarski i Alda Skraqi, oceniła wszystkie choinki. Komisja kierowała się kryteriami oceny znajdującymi się w Regulaminie Konkursu. Zatem, pod uwagę wzięto następujące kryteria: oryginalny pomysł, ogólny wyraz artystyczny, materiały użyte do wykonania ozdób oraz technika ich wykonania. Komisja stwierdziła, iż wszystkie klasowe choinki są piękne. Każda w różnym stopniu prezentuje wkład klasy w jej wystrój. Wszystkie choinki wnoszą radosny, świąteczny klimat do sal lekcyjnych. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się po feriach. Zanim jednak to nastąpi zapraszamy do podziwiania świątecznych choinek w naszej galerii.

Samorząd Uczniowski


Z życia pierwszoklasistów

W dniu 12 stycznia 2017r. uczniowie klasy pierwszej zaprosili ukochane Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Mali artyści zaprezentowali wiersze, piosenki,tańce i inscenizację „Rzepki”. Dzieci obdarowały gości laurkami, a mamy przygotowały słodki poczęstunek. Występy wnucząt bardzo się podobały, wywołały uśmiech i wzruszenie na twarzach dostojnych gości.

Wych. Beata Milińska


„Kolędujemy z Babcią i Dziadkiem”

12 stycznia 2017r. uczniowie klas trzecich zaprosili swoje Babcie oraz Dziadków na specjalnie przygotowany program artystyczny, na który złożyły się: przedstawienie jasełkowe pt. „Bajkowe jasełka” oraz utwory o tematyce świątecznej.
Mimo niesprzyjającej aury goście dopisali, czym uszczęśliwili swoje wnuczęta. Goście nagradzali gromkimi brawami małych aktorów oraz solistów, którzy zaprezentowali kolędy i pastorałki.
Miłym dodatkiem był poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz piękne laurki wykonane przez dzieci.

Wychowawczynie klas trzecich - Anna Prejsnar i Bożena Lorens


XIX Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych

10 stycznia 2017r. w Domu Ludowym w Iwoniczu odbył się XIX Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Tradycji Bożonarodzeniowych.
Naszą szkołę reprezentowały dzieci w dwóch kategoriach wiekowych.
Grupa pierwsza /klasy 0-III /:
Milena Niemczyk / z kl. II a/, Martyna Biernacka, Julia Wais z chórkiem w: Karolina Szajna, Wiktoria Rygiel, Amelia Juszczyk oraz solo Karolina Szajna /z kl. IIIa / Łukasz Stachura, Dawid Turek, duet Kacper Szczurek i Adrianna Kustroń, Rafał Kandefer oraz Joanna Such / z kl.III b/.
Grupa druga /klasy IV – VI/ :
Milena Bogaczyk / z kl. IVb/, Julia Pniak / z kl. Va/, Kinga Kinel, Julia Szajna, Kinga Kopczyk, Wiktoria Bulik /z kl. Vb/, Anna Szczurek /z kl. IIIb/ wraz z Kamilą Szczurek / z kl. Vb/, Paulina Szelc, Emilia Czekaj / z kl. VIa/.
Jury nagrodziło II miejscem w swojej kategorii Milenę Bogaczyk z klasy IV b oraz wyróżnieniem duet Annę Szczurek z klasy III b i Kamilę Szczurek z klasy V b. Opiekunem nagrodzonych uczennic jest p. Robert Mercik.
I miejsce zajęła Grupa Kolędnicza, której opiekunem jest s. Danuta Pruś za prezentację „Hej kolęda, kolęda”, natomiast grupa teatralna prowadzona przez panie Agnieszkę Szczurek i Monikę Szajnę zajęła II miejsce za spektakl pt. „Bóg się rodzi”.
Gratulacje dla nagrodzonych i wszystkich występujących.!!!

Opiekunowie: Jolanta Kielar, s.Danuta Pruś, Agnieszka Szczurek, Monika Szajna, Anna Prejsnar, Bożena Lorens, Robert Mercik


„Za wielkie serce i mądre rady”

W środę 11 stycznia 2017 r. uczniowie klas drugich i dzieci z oddziału przedszkolnego gościli w szkole swoje Babcie i Dziadków na uroczystości z okazji ich święta. Wnukowie chcieli podziękować i wyrazić wdzięczność kochanym dziadkom za ich miłość, cierpliwość, życzliwość i dobroć serca. Przygotowali bogaty program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki, tańce i humorystyczne scenki. Po popisach artystycznych przyszedł czas na życzenia i wręczenie własnoręcznie przygotowanych laurek. Babcie i dziadkowie byli wzruszeni, podziękowaniom nie było końca.

Wychowawcy klas II a,b oraz oddziału przedszkolnego


Cieszymy się sukcesem

Krościenko Wyżne: VII Powiatowy Festiwal Świąteczny – Konkurs Małych Form Teatralnych „Jasełka 2017”
W mroźną sobotę, dnia 7 stycznia br. w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się VII Powiatowy Festiwal Świąteczny – Konkurs Małych Form Teatralnych „Jasełka 2017”.
Jego organizatorem byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Gmina Krościenko Wyżne.
Nasi aktorzy z klas IV i V zdopingowani przez Dyrekcję szkoły zaprezentowali się jako grupa kolędnicza w występem: „Hej kolęda, kolęda!” i zdobyli I miejsce (ex aequo).
Wyrażamy wdzięczność Rodzicom naszych młodych aktorów za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie dzieci do przedstawienia, które w tym roku wyjątkowo dużo razy powtarzamy.

s. Danuta Benedykta Pruś - naucz. religii


Hej kolęda, kolęda!

„Z wesołą piosenką, z muzyką i tańcem
Między opłotkami idą przebierańce.
Wesoło śpiewamy, do okien pukamy.
Hej kolęda, kolęda!”

W bogatą działalność na rzecz środowiska lokalnego naszej szkoły wpisuję się także aktywność grupy uczniów realizujących program: „Z księdzem Antonim Podgórskim drogą wolontariatu”. W okresie przedświątecznym przygotowała ona krótki spektakl nawiązujący do wielowiekowej tradycji kolędowania, przybliżający istotę świąt Bożego Narodzenia. W dniu 5 stycznia b.r. wolontariusze udali się do Domów Pomocy Społecznej znajdujących się w naszej miejscowości, do Przedszkola Gminnego i do Przedszkola Muzycznego. Kolędnicy, wśród których był król Herod, Żyd, śmierć, diabeł, anioł, kilku pastuszków szli za gwiazdą śpiewając przy akompaniamencie dwóch gitar kolędy.
Grupę kolędniczą stanowili uczniowie klasy V b i klas IV. Jak nakazywała tradycja w zamian za życzenia urodzaju i powodzenia w Nowym 2017 Roku, Gospodarze obdarowywali przebierańców słodyczami, podejmowali herbatą, bułeczkami, a Siostra Antonella Gawlik - przełożona Sióstr Felicjanek z DPS dla Dzieci i Pan Dyrektor DPS Braci Bonifratrów także datkami.
Wolontariusze - kolędnicy w każdej instytucji byli przyjmowani bardzo ciepło i serdecznie. Jednak szczególnie w Domach Pomocy Społecznej wzruszające były chwile wspólnego kolędowania, spontanicznych rozmów, wspólnych zdjęć, zaproszeń na kolejne wizyty.
Cieszymy się, że trud przygotowania tego wydarzenia zaowocował szczerą i głęboką radością u wszystkich, których odwiedziliśmy, a nas utwierdził w przekonaniu, że „w życiu istnieje tylko jeden sposób na to, aby być szczęśliwym: żyć dla innych”.

s. Danuta Benedykta Pruś - op. wolontariatu


Kiermasz Bożonarodzeniowy w Kinie Wczasowicz

Dałyśmy się porwać atmosferze Świąt Bożego Narodzenia i w ostatnim czasie przygotowywałyśmy oryginalne wyroby rękodzielnicze: stroiki, ozdoby choinkowe, bombki, zabawki, kartki świąteczne, a wszystko po to, aby w dniu 18 grudnia już kolejny raz w Kinie Wczasowicz wypełnić nasz świątecznie przystrojony stragan.
Po uroczystym otwarciu tegorocznego X Kiermaszu przez Burmistrza P. Witolda Kocaja, wszyscy wystawcy prezentowali swoje wyroby i składali świąteczne życzenia. W imieniu obecnej z nami Pani dyr. Małgorzaty Jakubowicz i całej społeczności szkolnej słowa gorących życzeń wypowiedziały zuchy – Rafał Kandefer i Szymon Turek, a dziewczęta – wolontariuszki, ubogaciły te życzenia świąteczną piosenką.
Jak zauważyłyśmy, w wydarzeniu tym nie chodzi tylko o aspekt handlowy, ważniejsza jest integracja środowiska, jego mieszkańców. By ci w atmosferze zbliżających się świąt mogli sobie złożyć życzenia i porozmawiać o bieżących sprawach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że na kiermaszu pojawili się również kuracjusze przebywający wówczas w Iwoniczu-Zdroju. Kiermasz stał się dla nich też atrakcyjnym miejscem do spotkań i zakupu pamiątek, a dla nas okazją do promocji naszej szkoły.

Wychowawcy świetlicy i siostra Benedykta


Wigilia w grupach przedszkolnych

22 grudnia 2016r. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia obie grupy przedszkolne nakryły stoły do wspólnej przedszkolnej wigilii. Dzieci dzięki takim zajęciom zaznajamiają się z tradycją obchodzenia świąt i kultywowaniem ich w praktyce. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie i prawdziwie wigilijny nastrój.

Izabela Nycz, Danuta Baran


„Bóg się rodzi…”

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas związany z tradycjami, zwyczajami i obrzędami religijnymi. I tak jak w poprzednich latach nasi uczniowie wraz z nauczycielami chcąc ocalić je od zapomnienia nawiązali do nich wypełniając bogatą treścią przedświąteczne dni.
Grupa uczniów wystawiała przedstawienie Jasełkowe, którego treść osadzona jest w dwóch ramach czasowych: współczesności i okresu Narodzenia Jezusa. Uczyło nas na nowo, że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co najważniejsze. Druga grupa aktorów nawiązała do tradycji kolędowania i wracając do korzeni tego, co dawniej stanowiło klimat świąt, przygotowała występ grupy kolędniczej –przebierańców pełnej humoru i radości.
Premiera występu miała miejsce w Domu Ludowym, podczas spotkania Wigilijnego Koła Gospodyń Wiejskich z udziałem burmistrza pana Witolda Kocaja i zastępcy burmistrza pana Jacka Rygla, Księdza proboszcza Kazimierza Giery, radnych gminy i Powiatu i innych Gości.
Kolejne wystawienie sztuki odbyło się w szkole podczas ostatniego w tym roku - Świątecznego spotkania całej społeczności. Po zakończonych Wigiliach klasowych, dzieci i dorośli z ciekawością obejrzeli sceny odegrane przez aktorów występujących w pięknych strojach, wysłuchali kolęd i pieśni Bożonarodzeniowych. Następnie pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz złożyła uczniom i rodzicom oraz pracownikom życzenia. W przemiłym nastroju rozeszliśmy się do domów, by tam zanieść atmosferę radości i pokoju.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek, s. Danuta Benedykta Pruś


Światełko Pokoju

„Niech Ten Betlejemski Płomień Pokoju i Miłości da siłę śmiało podejmować nowe wyzwania i skutecznie je realizować”.

Tradycją stało się już, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia zuchy odwiedzają sąsiadujące instytucje i przekazują Betlejemskie Światło Pokoju oraz składają życzenia. W tym roku druhowie z 4 Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy” rozpoczęli podróż od Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Rogach, gdzie odebrali Światełko Betlejemskie. Następnie udali się do Urzędu Gminy Iwonicz-Zdrój, odwiedzili także Przedszkole Gminne oraz Muzyczne w Iwoniczu oraz Domy Pomocy Społecznej dla Dzieci i Dorosłych a wędrówkę zakończyli w Gimnazjum w Iwoniczu. Zuchy ze Światełkiem i życzeniami bożonarodzeniowymi zostały przyjęte bardzo gościnnie i ciepło.

A.Gaweł


Podsumowanie Akcji Szlachetna Paczka

Nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Szlachetna Paczka. Została zorganizowana zbiórka artykułów spożywczych, przyborów szkolnych i chemicznych. Dzieci z Koła Charytatywnego i zuchy nadzorowały jej przebieg i zachęcały do ofiarności. Zebraliśmy naprawdę sporo. W imieniu wolontariuszy i własnym dziękujemy serdecznie Uczniom i Rodzicom za wsparcie tej pięknej inicjatywy.

Maria Szajna, Anna Gaweł


Kolejny sukces Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Iwoniczu

25 listopada 2016 roku w Krakowie odbyło się 56 Podsumowanie Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: schroniska całoroczne i sezonowe. Wśród schronisk sezonowych zostało wyróżnionych pięć placówek z całej Polski. ZŁOTE WYRÓŻNIENIE otrzymało Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Iwoniczu. Nasza placówka od 2000 roku już po raz siódmy znalazła się wśród najwyżej ocenionych schronisk w kraju, gdzie wzorowo łączy się warunki pobytu, wypoczynek i edukację. Dobre wyniki i praca na rzecz rozwoju turystyki dostrzeżone zostały przez Prezesa Zarządu Głównego PTSM Henryka Gołębiewskiego oraz Ministra Edukacji Narodowej Panią Annę Zalewską i uhonorowane poprzez nadanie dyrektorowi schroniska listu gratulacyjnego. Szkolne Schronisko Sezonowe w Iwoniczu biorąc udział w ogólnopolskim współzawodnictwie staje się placówką znaną w całej Polsce, figuruje w informatorach turystycznych, cieszy się dużym powodzeniem i bardzo dobrą opinią. Turyści przebywający w nim poznają piękną okolicę. W kronikach schroniska można znaleźć wiele serdecznych słów, pochwał i podziękowań.

MZ


Wolontariat – przestrzeń czynienia dobra

W dniu 6 grudnia delegacja wolontariuszy, uczennic z klasy V a i V b: Anna Dróbek, Barbara Kinel, Kinga Kinel, Kinga Michalczyk i Kamila Szczurek wraz z s. Danutą Benedyktą Pruś uczestniczyła w Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat – przestrzeń czynienia dobra”, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie-Jasionce. Podczas sympozjum, zorganizowanego przez Małgorzatę Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty, omówione zostały przykłady dobrych praktyk w aspekcie prowadzenia i koordynacji działań wolontariatu w regionie podkarpackim oraz sposoby promowania postaw prospołecznych.
Uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do udziału w jednym z czterech paneli tematycznych: „Wolontariat - o sztuce dzielenia się”, „Aktywni z natury – inkubatory wolontariatu”, „Wolontariat jako kapitał społeczny” i „Wolontariusze - zwyczajni Niezwyczajni”. Udział w panelu był okazją do podzielenia się naszym doświadczeniem wolontariatu, realizowanym przez uczniów naszej szkoły w ramach projektu „Z ks. Antonim Podgórskim, drogą wolontariatu”, a także do zapoznania się z przykładami działań wolontariatu realizowanych przez reprezentantów innych, podkarpackich szkół.
Podsumowaniem konferencji była debata oksfordzka „Wolontariat nie jest bezinteresowny”, w której uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I i Liceum Ogólnokształcącego nr II w Rzeszowie.
Udział w tym niecodziennym wydarzeniu poszerzył naszą wiedzę w dziedzinie wolontariatu realizowanego przez wielu młodych ludzi, którzy nie potrafią żyć bez tej przestrzeni dobra, w którą weszli jako wolontariusze. Zobaczyłyśmy też, jak wiele jeszcze na tym polu mamy do zrobienia, ale rok wolontariatu trwa, mamy więc nadzieję, że rozwiniemy skrzydła.

s. Danuta Benedykta Pruś - op. wolontariatu


TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

8 grudnia w naszej szkole odbył się SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO dla uczniów klas IV –VI. W turnieju udział wzięło 14 dziewcząt i 16 chłopców, zwycięzcy turniejów klasowych. Wyniki turnieju:

kategoria dziewcząt:

I miejsce – Laura Węglowska Vb
II miejsce – Daria Chłap VIa
III miejsce – Paulina Penar Vb

kategoria chłopców:

I miejsce – Jakub Krupa VIa
II miejsce – Gabriel Rajchel IVa
III miejsce – Kacper Kandefer VIa

Organizator: E. Rygiel, M. Jasiński


Zuchowe Mikołajki

W sobotę 10 grudnia 4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” brała udział w Mikołajkach Zuchowych. Impreza zorganizowana została przez Hufiec Krosno, a odbywała się w szkole nr 14. „Wesołe Pląsy” prezentowały piosenkę pt. „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”, wystąpiły świetnie pokazując swój talent wokalny. Po wyśpiewaniu piosenek przez wszystkie gromady zuchowe, odbyły się gry, pląsy oraz majsterka zuchowa. Na zakończenie zmagań wszystkie druhenki i druhowie wzięli udział w poczęstunku.

A.Gaweł


Konkurs plastyczny „Bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza”

W bieżący roku obchodziliśmy dwie ważne rocznice związane z Henrykiem Sienkiewiczem, 100 rocznicę śmierci i 170 rocznice jego urodzin. Dlatego sejm RP mając na uwadze jego zasługi ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Jubilat był pisarzem docenianym już przez sobie współczesnych, jego powieści i relacje z podróży cieszyły się zainteresowaniem. Jako pierwszy polski pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w te obchody promując twórczość znakomitego pisarza. Na początku roku szkolnego wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu a w listopadzie ogłosiliśmy konkurs plastyczny „Bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza”. Prace konkursowe zostały wykonane różnymi technikami (akwarela, pastele, wycinanki, techniki mieszane). Wyróżnieni zostali: Julia Rokita kl.Vb, Paulina Penar kl.Vb, Emilia Prejsnar kl.Vb, Kamila Szczurek kl.Vb, Wiktoria Stanisz kl. Vb, Jakub Kandefer kl. Va, Natalia Lorens kl.VIa, Daria Chłap kl. VIa, Emilia Kandefer kl.VIb, Amelia Foremny kl.VIb, Urszula Kielar kl. VIb, Dominika Michalczyk kl.VIb.

Dziękujemy uczestnikom konkursu!

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar, Marzena Muzyka


Spotkanie z Mikołajem

Szóstego grudnia, jak co roku, naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Zanim jednak dostojny gość dotarł do naszej szkoły, wszyscy uczniowie obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Wesołe skrzaty i elfy wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Uczniowie klas 0–III wzbogacili program pięknymi piosenkami o Mikołaju. W tak miłej atmosferze powitaliśmy Świętego Mikołaja i Jego asystę. Nadszedł długo wyczekiwany moment rozdania prezentów. Każda klasa otrzymała ogromne worki z prezentami, a w nich niespodzianki dla każdego. Spotkanie ze Świętym Mikołajem było radosnym wydarzeniem w szkole, a mikołajkowe szaleństwo czepeczkowe dodało mu kolorów i iście świątecznego nastroju.

Samorząd Uczniowski


Szkolny Turniej Gry w Warcaby

1 grudnia odbył się Szkolny Turniej Gry w Warcaby. W turnieju udział wzięło 12 zawodników wyłonionych w turniejach klasowych: Paweł Foremny i Bartosz Bolanowski z klasy IVa, Adrian Niemczyk i Jonatan Kuczała z klasy IVb, Błażej Kuc i Daniel Kuczała z klasy Va, Marcel Rogowski i Mateusz Ziobrowski z klasy Vb, Emilia Czekaj i Dominika Szczepek z klasy VIa, Dominika Akslar i Kinga Kinel z klasy Vb.
Po rozegranych rundach turniej zakończył się wynikami:

I miejsce – Daniel Kuczała Va
II miejsce – Bartosz Bolanowski IVa
III miejsce – Kinga Kinel VIb
IV miejsce – Marcel Rogowski Vb
Mateusz Ziobrowski Vb
VI miejsce – Jonatan Kuczała IVb

Gratulujemy!

Organizator: E. Rygiel


Czy to magia?...

O tym właśnie mogli przekonać się uczniowie klas IV-VI podczas żywej lekcji przyrody pt. „Czy to magia? Nie, to czysta nauka!”, którą poprowadzili zaproszeni animatorzy z grupy zaelektryzowani. W atrakcyjny sposób przedstawili proste eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się na czym polegają: gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu, rozkład termiczny glukonianu wapnia, podstawowe funkcje życiowe organizmu ludzkiego i wiele innych.

E. Rygiel


Rajd Andrzejkowy

25 listopada grupa rajdowa wyruszyła na XIII RAJD ANDRZEJKOWY. Tym razem trasa piesza rajdu rozpoczęła się w Rymanowie Zdroju, skąd ścieżką zdrowia udaliśmy się do nieistniejącej już wsi Wołtuszowa. Na miejscu dawnej wsi pozostały cmentarz z zachowanymi kamiennymi nagrobkami, nieliczne podmurówki chałup, ślady studni, resztki piwnic oraz stare lipy i drzewa zdziczałych sadów. Znajduje się także galeria współczesnych rzeźb w drewnie przedstawiających ludność łemkowską. Po krótkim odpoczynku, czerwonym szlakiem beskidzkim, powędrowaliśmy do Wisłoczka, zmagając się z trudnościami trasy: potokami i błotem. Po dotarciu do Studenckiej Bazy Namiotowej „Wisłoczek” podziwialiśmy malowniczo położony wodospad na potoku obok bazy oraz ogrzewaliśmy się przy ognisku piekąc kiełbaski. Równocześnie odbyły się konkursy turystyczno–krajoznawcze i ekologiczno–przyrodnicze oraz wróżby andrzejkowe. Kamila Szczurek z klasy Vb zajęla I miejsce w konkursie ekologiczno–przyrodniczym.

Opiekun SKTK – E.Rygiel, K.Bargieł – Opiekun SK LOP


Z życia pierwszoklasistów

Uczniowie klasy pierwszej dołączyli do Klubu Bezpiecznego Puchatka, ogólnopolskiej akcji uświadamiającej najmłodszym, jak być bezpiecznym w szkole i w domu. Pierwszoklasiści uczestniczyli również w warsztatach piekarniczych, które stały się inspiracją do wykonania samodzielnie, smacznego drugiego śniadania.
Wróżby andrzejkowe przeprowadzone w klasie dostarczyły wiele wrażeń i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników naszej zabawy. Spotkanie zakończyło się tańcem integracyjnym i słodkim poczęstunkiem.

Beata Milińska


Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece

25 listopada 2016 roku w szkolnej bibliotece zrobiło się wyjątkowo przytulnie i sympatycznie. A to za sprawą milutkich, mięciutkich a przede wszystkim ulubionych przyjaciół dzieci – misiów, które ubiegały się o tytuł „Najmilszego Misia”.
Uczniowie klas młodszych mogli przynosić swoje misie, a tym samym zgłaszać je do konkursu już od środy. Każdy z nich został zarejestrowany i otrzymał numer. W piątek, dokładnie w Dniu Pluszowego Misia odbyło się głosowanie. Po podliczeniu głosów okazało się, że:

1. miejsce zdobył MIŚ PIŁKARZ, którego właścicielem jest Bartosz Szkółka z klasy 1a
2. miejsce zajął BARDZO DUŻY MIŚ, należący do Ani Stanisz z klasy 2b oraz MIŚ W KOSZULCE Tymka Akslara z oddziału zerowego
3. miejsce zdobył MIŁY, BIAŁY MIŚ Kuby Głowackiego z klasy 2A

Wszystkie misie, a było ich dokładnie 99, otrzymały dyplomy a ich właściciele „słodkie małe co nieco.”
Biblioteka w tym dniu została udekorowana ślicznymi, papierowymi misiami, które wykonały dzieci klasy 3a uczęszczające na zajęcia artystyczne.

A.Prejsnar, A. Jaracz, M.Muzyka


Dyskoteka Andrzejkowa

W zeszłym tygodniu Samorząd Uczniowski zorganizował kolejną i już ostatnią w tym roku kalendarzowym, dyskotekę z okazji zbliżających się Andrzejek. Mamy nadzieję, że i tym razem wszyscy świetnie się bawili. Nie zabrakło typowych zabaw andrzejkowych ani słodkości w sklepiku. Wspólnie przygotowane galaretki i tosty smakowały wyśmienicie.

Samorząd Uczniowski


Andrzejki w gromadzie zuchowej i świetlicy szkolnej

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.”
Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 24 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się andrzejki, w których uczestniczyły zuchy oraz dzieci należące do świetlicy szkolnej. Dzieci lały wosk i wypatrywały w nim „swojej przyszłości”. Nie zabrakło wróżb przygotowanych przez harcerki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok. Na koniec zajęć uczniowie mieli zorganizowany słodki poczęstunek.

Wychowawcy świetlicy


Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole dzieci z klas trzecich z kolorowymi balonami i uśmiechem na twarzach odwiedziły panie dyrektor oraz wszystkie klasy, przybliżyły historię i ideę Dnia Życzliwości i zachęcały pozostałych uczniów, aby przyłączyli się do obchodów tego święta. Wystarczył uśmiech, uprzejmość, dobre słowo czy miły gest. Dodatkowo uczniowie wymieniali się wesołymi, własnoręcznie wykonanymi karteczkami.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to apel do tych, którzy na co dzień są życzliwi i uczynni, aby zarażali tym dobrem innych. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi- wróci do nas ze zdwojoną mocą.
Niech Dzień Życzliwości trwa!!!

B.Lorens, A.Prejsnar


Powiatowy Konkurs Plastyczny „Mamo, tato nie pal…”

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w powiatowym konkursie plastycznym „Mamo, tato nie pal…” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe i Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Krośnie. Z wielką radością przyjęły wiadomośd, iż to ich koleżanka Marysia Zając z klasy „0”a zajęła drugie miejsce w tym konkursie. 17 listopada wraz z rodzicami zgłosiła się po odbiór dyplomu i nagrody. Gratulujemy Marysi pomysłowości i talentu plastycznego!

Danuta Baran


Wspieramy Akcję Szlachetna Paczka

Na prośbę wolontariuszy, którzy bezpośrednio wręczą paczki świąteczne rodzinom z naszego terenu, organizujemy w Szkole Podstawowej w terminie do 7 grudnia zbiórkę artykułów:
- żywność trwała: makaron, kasza, herbata, kawa, kakao, mąka, olej, dżem, słodycze, kisiele, budynie, konserwy, warzywa w puszkach itp.
- przybory szkolne: malowanki, bloki, zeszyty, długopisy, kredki, farby itp.
- środki czystości: proszek do prania, płyny, szampon, pasta do zębów, mydło, itp.

Prosimy Rodziców, aby w miarę możliwości ofiarować poprzez Dzieci w/w artykuły, które można składać w specjalnych pojemnikach na korytarzu szkolnym. Dziękujemy.



Konkurs Kuratoryjny z historii

Uczennica klasy VIa Natalia Lorens zakwalifikowała się do udziału w rejonowym etapie konkursu z historii. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

Maria Szajna


REGIONALNA LIGA MINI PIŁKI SIATKOWEJ

15 listopada drużyna dziewcząt w składzie: Alda Skragi VIa, Natalia Lorens VIa, Oliwia Szafran VIa, Urszula Dróbek VIb, Aleksandra Such VIa, Laura Węglowska Vb, Paulina Penar Vb rozpoczęła sezon rozgrywek w ramach Regionalnej Ligi Mini Piłki Siatkowej. W rozgrywkach bierze udział pięć drużyn: MOSiR Dukla, MOSiR Jedlicze, SP Krościenko Wyżne, SP Lubatowa i SP Iwonicz. Turnieje rozgrywane będą na hali MOSiRu w Jedliczu.
Pierwszy turniej nasza drużyna rozegrała z drużyną MOSiR Dukla (22:25,24:26) oraz z drużyną z Krościenka Wyżnego (25:7, 25:18).

Opiekun: Ewa Rygiel


Lekcja biblioteczna dla dzieci z „zerówki”

9 listopada 2016 roku biblioteka szkolna gościła dzieci z zerówki.
Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, omówienie zasad korzystania z niej, ale przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania przeczytanego przez bibliotekarkę a także same spróbowały swoich sił w czytaniu. Zapoznały się również z księgozbiorem dla najmłodszych.
„Lekcja” odbywała się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze a zakończyła się obietnicą przedszkolaków, że niedługo znowu odwiedzą szkolną bibliotekę.

Anna Prejsnar


Święto Niepodległości – dzień koloru białego i czerwonego

W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski kontynuuje działanie „Zgrana Klasa”. Jednym z jego elementów jest Dzień Koloru. Polega on na tym, że 13. dnia każdego miesiąca będziemy szczególnie eksponować wybrany kolor. Przedstawiciele SU zliczą udział klas w akcji i przedstawią wyniki procentowe dla każdej klasy, które następnie zostaną umieszczone w tabeli „Zgrana Klasa” na gazetce SU.
Akcję rozpoczęliśmy 10 listopada równocześnie z obchodami Święta Niepodległości, a kolorami przewodnimi były oczywiście biel i czerwień.
Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu biało–czerwonych kotylionów.
Dziękujemy również przedstawicielom SU, którzy reprezentowali naszą szkołę w obchodach Święta Niepodległości w Iwoniczu-Zdroju.



Chodź poprowadzę Cię po Polsce
Ona jest Pieśnią
Ona Modlitwą jest
szkolne obchody Święta Niepodległości

Tegoroczne świętowanie Dnia Odzyskania Niepodległości było wypełnione śpiewem i muzyką. Wszystkie klasy, poprzez wykonanie pieśni patriotycznych i legionowych, włączyły się w program artystyczny klas szóstych. Dodatkowym akcentem muzycznym były utwory wykonane przez dziewczęta z Kółka Artystycznego.
Przeżyliśmy piękne chwile, wczuwając się w klimat 11 Listopada 1918 roku, gdy Polacy po 123 latach niewoli witali Ojczyznę „wolną i wspaniałą”.

Maria Szajna, Robert Mercik, Ewa Penar, Wychowawcy klas 0-III


Dzień Postaci z Bajek

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.
Dzień Postaci z Bajek stał się okazją do wspólnej zabawy uczniów oraz wykazania się znajomością treści najbardziej popularnych bajek. W naszej szkole pojawili się: Myszka Miki, Tajemnicza Krówka, Czerwony Kapturek oraz Pipi Lansztrung. Odwiedzili oni wszystkich uczniów klas 0-III. Przygotowali pytania dotyczące treści najbardziej znanych i popularnych bajek, z którymi bez problemu poradzili sobie uczniowie. Okazało się, że historie Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki czy Kota w butach wszyscy doskonale znają, bo chętnie czytają bajki i baśnie. Wielu uczniów przyznawało się również, że znają te opowieści, ponieważ czytali je im rodzice. Spotkanie z bajkowymi bohaterami było okazją do wspólnej fotografii, a największe zainteresowanie najmłodszych wzbudzała Tajemnicza Krówka, z którą każdy chciał zrobić sobie zdjęcie.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony w naszej szkole, był świętem wszystkich bajkowych postaci i dobrym momentem, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar, Marzena Muzyka


Kolorowo znaczy zdrowo

Jak co roku, 8 listopada 2016r. klasy młodsze aktywnie przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji promującej zdrowie odżywianie „Śniadanie Daje Moc”.
We wszystkich klasach uczniowie z zaangażowaniem przygotowywali zdrowy posiłek. Było co oglądać, a kolorowe i pomysłowe kanapki zachęcały aby je skosztować. Smakowity zapach rozchodził się po całej szkole, przywołując do klas amatorów zdrowego śniadania z całej szkoły.

klasa 1a
klasa 2b
klasa 3a
klasa 3b

Wychowawcy klas młodszych


Mało nas, mało nas do pieczenia chleba…

O tym, że pieczenia chleba to nie jest taka prosta sprawa, mogły przekonać się dzieci z klas młodszych, które 7 listopada uczestniczyły w warsztatach piekarniczych przeprowadzonych przez właściciela Piekarni Kiełtyka w Łężanach – Pana Marka Kiełtykę oraz Panią Małgorzatę Michna.
Podczas zajęć dzieci poznały etapy powstawania chleba od zaczynu do gotowego bochenka. Główną atrakcją było samodzielne przygotowanie i wyrobienie ciasta chlebowego, uformowanie go oraz obserwacja procesu wyrastania i pieczenia. Każdy upieczony bochenek okazał się jedyny w swoim rodzaju, bo wzbogacony różnymi dodatkami – czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim, słonecznikiem oraz siemieniem lnianym.
Pan Marek zdradził dzieciom jedną z najważniejszych tajemnic piekarzy – chleb będzie udany jeśli w jego wyrabianie włożymy dużo serca, chęci i zaangażowania.
Dzieci były bardzo zadowolone z udziału w warsztatach a wypieczone chleby będą stanowić podstawę do wykonania zdrowych kanapek w ramach akcji „Śniadanie daje moc”.
Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Kiełtyce i Pani Małgosi Michna za przeprowadzenie wyjątkowych warsztatów, za poświęcony czas i cierpliwość do małych piekarzy. Takie zajęcia mają wyjątkowy walor poznawczy i wychowawczy. Uczą szacunku do chleba a także do ludzi, którzy go wytwarzają. I na pewno na długo zostaną w pamięci dzieci.

A.Prejsnar, B.Lorens


Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt

„Ratując jedno zwierzę nie zmienimy całego świata,
ale cały świat zmieni się dla tego zwierzęcia…”

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody ogłasza zbiórkę karmy dla psów i kotów znajdujących się pod opieką Krośnieńskiego Inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Pokarm prosimy przynieść do pracowni przyrodniczej lub pozostawić w oznakowanym kartonie w holu szkoły. Mamy nadzieję, że się przyłączycie i każdy przyniesie coś od siebie. Może to być sucha karma, bądź w puszkach lub inne smakołyki. Zachęcamy wszystkie dzieci z klas 0-VI do wzięcia udziału w akcji! Otwórzmy serca! Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postaw humanitarnych oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce żywności. Za wszelkie dary serdecznie dziękujemy.

Organizator akcji w szkole Krystyna Bargieł


„Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? Są między nami”... Korowód Świętych

Z potrzeby serca i chęci niekonwencjonalnego świętowania włączyliśmy się dnia 2 listopada w nową prężnie rozwijającą się w naszym kraju tradycję Korowodu Świętych, organizowaną z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.
Ekipę korowodową, liczącą 32 osoby utworzyli uczniowie zaangażowani w wolontariat i Dziewczęcą Służbę Maryjną, którzy przy pomocy i zaangażowaniu rodziców, babć i dziadków, wykazując dużą pomysłowość przebrali się za wybranych przez siebie świętych i błogosławionych. W naszym Korowodzie szli m.in.: Matka Jezusa, Św. Anna, Św. Michał Anioł, Św. Paweł, Św. Cecylia, Św.Barbara, Św. Julia, Św. Róża, Święty Wojciech, Św. Królowa Jadwiga, bł. August Czartoryski, Św. Jan Bosko, Św. Maria Goretti, Św. Jan Paweł II, Św. Teresa z Kalkuty, Św. Joanna Beretta Molla i inni.
Korowód przyszedł do każdej z klas i wszędzie był serdecznie przyjęty. Przebojem była piosenka Arki Noego pt. „Taki duży, taki mały…” w wykonanie której włączali się wszyscy uczniowie. Po krótkiej prezentacji uczestników Korowodu, uczniowie poszczególnych klas brali udział w „mini- konkursie”, który polegał na rozpoznaniu postaci świętych. Nagrodą były cukierki zakupione przez ks. Proboszcza Kazimierza Gierę i s. przełożoną Sióstr Felicjanek Antonellę Gawlik, rozdawane przez aniołki.
Ze szkoły podstawowej Korowód przeszedł do sąsiadującego z nami gimnazjum, a następnie do Przedszkola Gminnego i do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, prowadzonego przez Siostry Felicjanki. Wszędzie obdarowano nas życzliwością i słodyczami.
Nasz szkolny Korowód, to jedna z ciekawych propozycji formacyjnych dla uczniów, którzy lepiej mogą poznać świętych. To przecież ludzie sukcesu! Warto ich naśladować w codzienności, szczególnie w czasach , w których brakuje prawdziwych autorytetów. Postawiliśmy na promocje świętości i zakładamy, że nie będzie to tylko jedno wydarzenie,ale proces.
W ciągu roku szkolnego, uczeń promujący wybranego przez siebie świętego, na lekcjach religii będzie mógł szerzej przybliżyć całej klasie swojego bohatera, w dzień jego liturgicznego wspomnienia .
I w ten sposób rozpoczęty korowód będzie trwał cały rok, zachęcając i mobilizując do podjęcia trudu samowychowania
Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom, Babciom i Dziadkom , którzy włączyli się w tworzenie tej nowej tradycji szkolnej. Dziękujemy wspomnianym Sponsorom słodyczy, cieszymy się, że Szkoła ma zaprzyjaźnionych ludzi, którzy pomagają nam wspólnie tworzyć dobro.

s. Danuta Benedykta Pruś - nauczyciel religii


CERGOWA 2016

28 października grupa rajdowa uczestniczyła w XLIII Młodzieżowym Złazie po Ziemi Krośnieńskiej zorganizowanym przez krośnieński oddział PTTK. Trasa piesza rozpoczęła się w Lipowicy, skąd wyruszyliśmy szlakiem na szczyt Cergowej (716 m n.p.m.) jednej z najpiękniejszych gór Beskidu Niskiego.
Wędrując szlakiem przez „Rezerwat Tysiąclecia” dotarliśmy do „Złotej studzienki” miejsca kultu św. Jana z Dukli. Na trasie podziwialiśmy buczynę karpacką w jesiennych barwach z siedliskami miesięcznicy. Oczom naszym ukazywały się również urodziwe skupiska muchomorów. Po dotarciu na najwyższy wierzchołek Cergowej, krótkim odpoczynku i sesji fotograficznej czerwonym szlakiem zeszliśmy do Zawadki Rymanowskiej, gdzie zwiedziliśmy dawną cerkiew greckokatolicką, obecnie kościół filialny. Na zakończenie złazu tradycyjnie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i konkursy: ekologiczno – przyrodniczy oraz turystyczno-krajoznawczy. Nasi uczniowie zdobyli najwyższe miejsca: Kamila Szczurek Vb - I miejsce, Jakub Kandefer Va – III miejsce w konkursie turystyczno-krajoznawczym.
Ogłoszono także wyniki konkursu na najlepszą relację z poprzedniego rajdu. Kinga Kopczyk z klasy Vb zdobyła II miejsce i została nagrodzona dyplomem oraz nagrodą rzeczową.
Gratulujemy i czekamy na Andrzejkowy Rajd.

E.Rygiel – opiekun SKTK, K.Bargieł – opiekun SK LOP


TURNIEJ MINI SIATKÓWKI

20 października drużyna dziewcząt w składzie: Alda Skraqi VIa, Natalia Lorens VIa, Oliwia Szafran VIa, Urszula Dróbek VIb i Laura Węglowska Vb zagrała w Turnieju Siatkarskim zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli. Nasza drużyna rozegrała sześć meczów z drużynami z: SP Dukla (0:2), MOSiR Dukla (1:2), UKS Dębowiec (0:2), MOSiR Jedlicze (0:2), SP Krościenko Wyżne (2:1), SP Lubatowa (1:2). Spotkanie było doskonałym treningiem i sprawdzeniem umiejętności drużyny w nowym składzie przed rozpoczynającym się sezonem ligi siatkarskiej.

E.Rygiel


Cyrk „Szok” w naszej szkole

Czwartkowy poranek w szkole rozpoczął się przyjemnie i wesoło a to za sprawą niecodziennych gości. Byli nimi artyści cyrkowi, którzy dostarczyli nam wielu atrakcji. Mogliśmy podziwiać żonglerkę piłeczkami, obręczami i maczugami oraz trudne akrobacje. Dużo śmiechu wzbudził występ klowna na szczudłach i dmuchanego Supermena oraz sztuczki iluzjonistyczne. Ciekawa okazała się jazda na jednokołowym rowerze i na mini rowerku. Duże zainteresowanie wzbudził ogromny wąż, którego każdy mógł dotknąć. Do zabawy cyrkowcy włączali też uczniów. Sądzimy, że pokazy cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły gromkie brawa i uśmiechnięte buzie dzieci.



Gromada Zuchowa "Wesołe Pląsy" uczciła pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.

Ciszą cmentarną ukołysani,
z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani,
odpoczywają w pokoju.
Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

Listopad to miesiąc, w którym pochylamy się nad grobami naszych bliskich, zapalając znicze, kładąc kwiaty, wiązanki, wspominając tych, którzy już odeszli.
Zgodnie z tradycją w dniu 27 października przed uroczystością Wszystkich Świętych Gromada Zuchowa "Wesołe Pląsy" wraz z opiekunem odwiedziła cmentarze w Iwoniczu. Zuchy zapaliły znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz zmówiły krótkie modlitwy za dusze zmarłych. Zuchy uczciły również pamięć pomordowanych w Lesie Grabińskim, zapalając znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pamiętały również o patronie naszej szkoły - ks. Antonim Podgórskim i jego mamie.
Płomień zniczy to symbol pamięci o tych, których niestety nie ma już wśród nas.

Bożena Lorens


"Więc chodź, narysuj mój świat" - czyli klasy trzecie na lekcji w kinie

19 października 2016 r. klasy trzecie wraz z opiekunami uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji w kinie „Sokół” w Rymanowie. Ten ciekawy projekt edukacji medialnej został zrealizowany przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin.
Uczniowie podczas zajęć, prowadzonych przez profesjonalną aktorkę, dowiedzieli się, jak powstawały pierwsze filmy animowane, odkryli, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać. Przekonali się, co łączy konturówkę z filmem animowanym oraz dowiedzieli się, czym jest latarnia magiczna. Uczniowie zobaczyli również, jak ożywić postać z bajki i odkryli, jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, stworzyły własny bajkowy szkic. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów obejrzeli niezwykle wzruszający film animowany „Mały Książę”. Uczniowie zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły.

Wychowawczynie klas 3
Anna Prejsnar i Bożena Lorens


Wycieczka klas czwartych

12 października uczniowie klas czwartych musieli wstać trochę wcześniej, ponieważ o 7.40 już wyjeżdżali na wycieczkę do Krosna. W sali widowiskowej RCKP obejrzeli spektakl „Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu”. Przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia zabrało wszystkich w barwną i ekscytującą przygodę, która może się wydarzyć w każdy zwyczajny, szkolny dzień. Wraz z Mikołajkiem i jego kolegami widzowie zadawali sobie pytania: „Czy szkoła jest komukolwiek potrzebna?”, „Dlaczego czas na lekcji płynie dziesięć razy wolniej niż na boisku?”, „Czy warto się przyjaźnić z dziewczynami?”, „Skąd nasza pani wie, kto to zmalował?” itp. Barwne i rozśpiewane perypetie bohaterów wprawiły uczniów w doskonały nastrój, dając pewność, że ich osobiste doświadczenia oraz problemy, z którymi muszą się mierzyć w szkole, nie są takie straszne, i z każdej sytuacji można znaleźć jakieś wyjście. Była to dobra lekcja języka polskiego, a po niej przyszedł czas na przyrodę. Ta lekcja odbyła się w Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Krośnie. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć przyrządy do badania parametrów pogody. Pani meteorolog przedstawiła im zakres działania stacji, omówiła również proces tworzenia i przesyłania wyników pomiarów pogodowych do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej . Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Mc Donaldzie, po której, w świetnych i rozradowanych nastrojach, czwartoklasiści wrócili do Iwonicza.

M. Skotnicka, K. Bargieł


Pasowanie na ucznia

Uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów odbyła się 19 października 2016 r. Wydarzenie miało niebanalny charakter i zostało przeprowadzone w klimacie bajki. W efekcie pierwszaki zostały przyjęte do społeczności uczniowskiej poprzez bajkową przygodę, wykazując się dotychczas zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Po złożeniu przez dzieci ślubowania, pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz pasowała ich na uczniów.
Do poprowadzenia uroczystości chętnie włączyli się starsi koledzy i koleżanki. Drugoklasiści pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli j. angielskiego przygotowali dla bohaterów uroczystości życzenia, upominki i bajkę. Przedstawiciele Rady Rodziców życzyli pierwszakom sukcesów w nauce jednocześnie wręczając im symboliczne słoniki.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Beata Milińska


14 października – Święto Edukacji

14 października jest dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktycznych, dlatego też w naszej szkole odbywały się tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach innych niż zwykle. Były to gry, zabawy, konkursy, głośne czytanie, rysowanie i kolorowanie oraz wspólne oglądanie filmów i bajek. Wymienione zajęcia zostały wcześniej przygotowane i prowadzone przez starszych kolegów i koleżanki z klas szóstych pod nadzorem nauczycieli. Szóstoklasiści mieli okazję zapoznać się z pracą nauczyciela. Po zajęciach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyli wszyscy pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Program artystyczny został przygotowany przez Samorząd Uczniowski oraz jego opiekunów. W trakcie programu pięknie zaprezentowali się najmłodsi uczniowie ze świetlicy szkolnej, którzy przedstawili wiązankę wierszy dla nauczycieli. Uczniowie klas piątych wystąpili z krótką, humorystyczną inscenizacją pt. „Godzina wychowawcza”. Program przeplatany był również piosenkami w wykonaniu dziewcząt i chłopców z kółka muzycznego. Przedstawiciele SU oraz artyści złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz dziękując uczniom za przygotowanie akademii i życząc wszystkim wszystkiego najlepszego z okazji święta oświaty.

E. Penar, I. Tekieli, E. Graboś, R.Mercik


Odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej

Nasze odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej stały się codziennością, bo grupa wolontariuszy, uczniów klas V i VI od września b.r. przychodzi tu systematycznie w każdym tygodniu i spędza w tym miejscu kilka godzin, organizując zabawy, spacery na świeżym powietrzu dla najmłodszych podopiecznych.
Ale dzisiejsze odwiedziny były wyjątkowe, bo związane z obchodami XVI Dnia Papieskiego przeżywanego pod hasłem „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Dla pensjonariuszy Domu i personelu uczniowie, w zdecydowanej większości wolontariusze w dniu 10 października zaprezentowali inscenizację pt. „Róża”, która w tym miejscu i wśród tych ludzi miała szczególny wydźwięk, zwłaszcza dla samych aktorów. W świetle słów Jana Pawła II, które stanowiły kanwę przedstawienia, sami uczniowie, a także pracownicy mogli odkryć na nowo ważną prawdę. Świadcząc miłość miłosierną tym, którzy jej potrzebują, jednocześnie sami zostają nią ubogaceni.
Jak zawsze, i tym razem zostaliśmy tu ciepło serdecznie przyjęci, a na koniec obdarowani słodyczami i słowami wdzięczności.

s. Danuta Benedykta Pruś- nauczyciel religii


Obchody Dnia Papieskiego

„Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”, to hasło XVI Dnia Papieskiego, obchodzonego w naszej społeczności szkolnej dnia 10 października. Dzień ten był dla nas doskonałą okazją do przypomnienia i uczczenia pamięci św. Jana Pawła II.
Grupa uczniów z klas V i VI zaprezentowała specjalnie przygotowany na tę okazję spektakl pt. „Róża” w którym wykorzystano fragmenty nauczania Jana Pawła przypominające, że istotą chrześcijańskiego miłosierdzia jest miłość, do której tęskni każde ludzkie serce. Bohaterowie inscenizacji przypomnieli nam, że prawdziwy świadek miłosierdzia, to ten, kto widzi i szanuje godność każdego potrzebującego, a zwłaszcza tego, kto wyciąga rękę i prosi o pomoc, bo tak naprawdę, to prosi on o miłość.
Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz wyraziła wdzięczność aktorom za przygotowanie tego uroczystego apelu, a Gość Ks. Prałat Kazimierz Piotrowski w podsumowaniu podkreślił, że dzisiejsza uroczystość dla dorosłych jest okazją do wspomnień różnych spotkań z żyjącym Papieżem, a dla uczniów jest czasem poznawania Jego wielkości i roli jaką odegrał w życiu Kościoła i naszej Ojczyzny.
Dlatego tym bardziej cenimy sobie czas obchodów Dnia Papieskiego, bo stają się one dla uczniów ważną lekcją patriotyzmu i chrześcijańskich wartości.

s. Danuta Benedykta Pruś - nauczyciel religii


Oddaj zużyty telefon komórkowy - akcja ekologiczna

W nawiązaniu do międzynarodowego Sprzątania świata 2016 zapraszam do aktywnego uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem: ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY. Zebrane zużyte lub uszkodzone telefony zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby. Akcja zbiórki zużytych, starych telefonów komórkowych bez baterii trwa do 18 listopada. Stan techniczny telefonów nie ma żadnego znaczenia. Telefon nie musi być sprawny i może być uszkodzony. Telefony proszę przekazywać opiekunowi Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody – Krystynie Bargieł. Mam nadzieję i wierzę, że ta wspólna ogólnopolska akcja do której przyłącza się nasza szkoła, przyczyni się do ugruntowania postaw i nawyków ekologicznych, dzięki którym nasza planeta będzie z roku na rok czystsza i bezpieczniejsza.

Zacznijmy porządkowanie i sprzątanie świata od własnego biurka i otoczenia.
PAMIĘTAJ BĄDŹ EKO!

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Zbiórka makulatury w naszej szkole!

W naszej szkole rusza akcja zbiórki makulatury. Aby wziąć udział w niej wystarczy zacząć zbierać makulaturę i dostarczyć ją do szkoły. Akcja trwa do 19 maja 2017r. Makulaturę można przynosić w następujących terminach: 21.10.2016r. 25.112016r. 23.12.2016r. 13.01.2017r. 17.02.2017r. 17.03.2017r. 21.04.2017r. 19.05.2017r. i pozostawić ją w szatni szkolnej. Proszę o spakowanie makulatury w paczki do 10 kg , podpisanie jej imieniem i nazwiskiem, a także podanie klasy. Celem akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja szkolna, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych.
Serdecznie zapraszam do udziału w akcji.

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

Pod takim hasłem, wzorem lat poprzednich, 30 września 2016 roku odbywał się VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wśród 1730 szkół zgłoszonych do udziału w tej akcji znalazła się też nasza placówka.
Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością tabliczki mnożenia.
W przeprowadzeniu akcji bardzo pomogli uczniowie klasy Va, którzy pełnili funkcję Egzaminatorów: Julia Jasińska, Julia Zięba, Jakub Kandefer i Mateusz Kielar oraz Asystenci: Wiktoria Łapiński i Alicja Zajdel.
Uczniowie z klas III–VI, starsi koledzy z gimnazjum oraz nauczyciele zdawali krótkie egzaminy. Każdy pytany wybierał los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Jeżeli podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł i certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Po części konkursowej dzieci brały udział w grach i zabawach edukacyjnych mających na celu utrwalanie działań matematycznych.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom, Asystentom i wszystkim uczestnikom.

Monika Szajna


Pierwszaki w szkolnej bibliotece

6 września 2016 roku szkolna biblioteka gościła dzieci z klasy pierwszej. Mogły one obejrzeć przeznaczone dla nich lektury, a także poznać zasady obowiązujące w bibliotece, a w szczególności te dotyczące wypożyczania i zwracania książek. Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentu utworu Miry Jaworczakowej pt. „Jacek, Wacek i Pankracek”. Po krótkiej rozmowie na temat przeczytanego tekstu i zagadkach przyszła pora na prawdziwy egzamin, polegający na samodzielnym wypożyczeniu książki. Wszystkie dzieci zdały ten egzamin wyśmienicie, dlatego zostały pasowane na pełnoprawnych czytelników naszej szkolnej biblioteki.
Było to bardzo miłe spotkanie zakończone obietnicą dzieci, że będą często odwiedzać naszą bibliotekę. Serdecznie ich zapraszamy!

A.Prejsnar, A. Jaracz


Akcja „Sprzątanie Świata” w naszej szkole

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata” mającej na celu poprawę czystości kraju. Tym razem przebiegała ona pod hasłem „Podaj dalej …drugie życie odpadów”. Z tej okazji w szkole odbył się apel na którym została przypomniana historia i idea SPRZĄTANIA ŚWIATA, zaprezentowano piosenki i wiersze ekologiczne, a także zwrócono uwagę, że akcja kładzie nacisk na uświadamianie społeczeństwu, aby:
- nie śmiecić
- prawidłowo gospodarować odpadami,
- inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły aktywnie wpisali się w realizację idei akcji. Systematycznie przez cały rok w szkole odbywała się zbiórka surowców wtórnych: makulatury, zakrętek, telefonów komórkowych oraz baterii. Dużym zainteresowaniem cieszył zorganizowany specjalnie z okazji akcji konkurs szkolny na plakat ”Drugie życie odpadów”. Najciekawszą pracą był plakat Alicji Zajdel, która zaprezentowała zabawkę wykonaną z odpadów.
Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami przeszli także do czynu, sprzątając ze słusznym zapałem Iwonicz.
Wszystkim dzieciom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękujemy za działania na rzecz ochrony środowiska.

Organizatorzy akcji Krystyna Bargieł, Ewa Graboś


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to ma 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w wielu bibliotekach, szkołach i innych miejscach organizowane jest wspólne, głośne czytanie.
Nasza szkoła czynnie włączyła się w obchody tego dnia. Grupa uczniów klas szóstych i gimnazjum czytała swoim młodszym koleżankom i kolegom wybrane utwory literackie.
Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy słuchać, rozwija zdolność koncentracji i kształtuje postawy czytelnicze. Nasza biblioteka będzie to czytelnicze święto organizowała nie tylko 29 września, ponieważ warto przenosić uczniów w magiczny świat książek.

A.Jaracz, A.Prejsnar, M.Muzyka


Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe

23 września w Szkole Podstawowej w Lubatowej odbyły się Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Drużyna dziewcząt i chłopców naszej szkoły „wybiegała” awans na powiatowe igrzyska, które zostaną rozegrane 4 października w Jedliczu.
Skład sztafety dziewcząt: Czekaj Emilia VIa, Szelc Paulina VIa, Zajdel Alicja Va, Jasińska Julia Va, Rogal Julia Va, Prejsnar Emilia Vb, Kielar Agnieszka Vb, Bulik Wiktoria Vb, Węglowska Laura Vb, Kinel Kinga Vb, Szczurek Kamila Vb. Opiekun: E. Rygiel.
Drużyna chłopców: Krupa Jakub VIa, Winiarski Patryk VIb, Kuczała Daniel Va, Kandefer JakubVa. Va, Czopowik Filip VIa, Nogal Sebastian VIb, Zabawski Maciej VIb, Tomkowicz Maciej Vb, Klich Kacper VIb, Kielar Mateusz Va. Opiekun: M. Jasiński.

Gratulujemy awansu i życzymy powodzenia na etapie powiatowym!



Harcerze i zuchy złożyli kwiaty dla uczczenia rocznicy wyzwolenia Iwonicza spod okupacji niemieckiej

W ramach uczczenia rocznicy wyzwolenia Iwonicza spod okupacji hitlerowskiej, harcerze oraz zuchy oddali hołd poległym, którzy żyją w naszej pamięci. Uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wspólnie odmówili modlitwę w intencji poległych w II wojnie światowej.

Drużynowa 10 D.H. Krystyna Bargieł
Drużynowa gromady zuchowej Anna Gaweł


„Od ziarenka do bochenka”
Wycieczka edukacyjna klas trzecich do młyna i piekarni
Państwa Lidii i Andrzeja Fiejdasz

23 września 2016 roku uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami wybrali się młyna i piekarni Państwa Fiejdasz. Na początku dzieci zwiedziły młyn, dowiedziały się jakie gatunki zboża są w nim mielone oraz jak powstaje mąka. Następnie w piekarni mogły poznać etapy powstawania chleba oraz urządzenia wykorzystywane przy jego wyrabianiu i wypieku. Dzieci przekonały się, że praca piekarza jest trudna, ciężka i odpowiedzialna.
Wielką niespodzianką dla dzieci było smakowanie świeżego chleba oraz upominek od właścicieli w postaci pysznych, pachnących drożdżówek.
Dziękujemy Państwu Fiejdasz oraz wszystkim pracownikom młyna, piekarni i sklepu za miłe przyjęcie, gościnność oraz umożliwienie dzieciom zdobycia wiedzy dotyczącej powstawania chleba.

B.Lorens, A.Prejsnar


Sukces piłkarski Patryka

Patryk Winiarski uczeń klasy VIb naszej szkoły trenujący w klubie Beniaminek Krosno został reprezentantem Kadry Podkarpacia rocznik 2004.

Gratulujemy Patrykowi sukcesów sportowych i trzymamy kciuki za rozwój jego dalszej kariery piłkarskiej.

Dumni: koleżanki, koledzy i nauczyciele


Udział 10 D. H. „Leśna Brać” w uroczystości nadania Sztandaru 18 Drużynie Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Łężanach

Reprezentacja harcerzy z Iwonicza wzięła udział w sobotniej uroczystości nadania Sztandaru Drużynie Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Łężanach. Z tej okazji odbyła się msza święta i uroczysty apel podczas którego nastąpiło przekazanie Sztandaru drużynie harcerskiej. Po oficjalnej części miało miejsce „Spotkanie z historią i piosenką harcerską”. Był także piknik na którym harcerze wspólnie bawili się. Dla młodych uczestników uroczystości harcerze z Łężan przygotowali wiele atrakcji, m.in. warsztaty z dekoracji warzywnych, tańce integracyjne, duże bańki mydlane i flanki „Grę Wikingów”.

Wspólnie spędzony czas z pewnością na długo pozostanie dla harcerzy miłym wspomnieniem.

Drużynowa Krystyna Bargieł


XLVI Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów

16 września 20 osobowa grupa rajdowa wyruszyła na pierwszy w tym roku szkolnym rajd XLVI Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów.
Przeszliśmy trasę pieszą : Przełęcz Dukielska – Wieża Widokowa - Jałowa Kiczera /578/ – Zyndranowa. Na zakończenie naszego wędrowania tradycyjnie zapalono ognisko i odbyły się konkursy. Nasi uczniowie okazali się najlepsi zajmując najwyższe miejsca. Natalia Lorens VIa zajęła I miejsce, Kamila Szczurek Vb II miejsce w konkursie turystyczno–krajoznawczym, Maciej Zabawski VIb - I miejsce w konkursie ekologiczno-przyrodniczym.

Opiekun SKTK - Ewa Rygiel oraz opiekun SKLOP - Krystyna Bargieł

Relacja z rajdu uczestniczki Kingi Kopczyk Vb


Zajęcia profilaktyczne w klasach szóstych

Nasz absolwent, doktorant psychologii KUL-u Pan Bartłomiej Kielar spotkał się z uczniami klas szóstych, aby wytłumaczyć im mechanizmy uzależnień od różnych substancji, głównie dopalaczy. Wyjaśniał zagrożenia oraz, fachowo i po koleżeńsku zarazem, przestrzegał przed jakimkolwiek eksperymentowaniem z zabójczymi środkami.
Serdecznie dziękujemy za poświęcenie nam czasu i podzielenie się swoją wiedzą.

Maria Szajna

"Narodowe Czytanie"

W ramach akcji Narodowe Czytanie 5 września 2016 roku na sali gimnastycznej rozbrzmiewało „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Przygody Stasia i Nel były czytane przez radnego powiatu pana Stanisława Kenara, nauczycieli (s. Danutę Pruś, p. Marcina Jasińskiego), absolwentów (Katarzynę Dembiczak, Wiktorię Tomkiewicz, Darię Penar, Weronikę Karnasiewicz, Karolinę Górską) i uczniów szkoły (Urszulę Kielar, Szymona Zająca, Filipa Czopowika, Kacpra Kandefra, Kamilę Szczurek, Dominikę Akslar).

Podstawowym celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz poczucia wspólnej tożsamości. W dzisiejszych czasach, gdy niepodzielnie panują komputery i iphony trzeba nakłaniać i zachęcać dzieci do sięgania po tradycyjną książkę.

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar


Wycieczka wzmacniająca patriotyzm i więzi z najbliższą okolicą

Najstarsi uczniowie - z klasy VI a i VI b - w piękny, wrześniowy dzień mieli szansę obejrzeć trwającą w Kościele w Iwoniczu-Zdroju wystawę poświęconą 1050–leciu Chrztu Polski. Niezmiernie ciekawe eksponaty i pamiątki pokazanej kolekcji, opatrzone informacjami, obrazami i zdjęciami pozwoliły dzieciom przypomnieć sobie i utrwalić najważniejsze wydarzenia i postaci naszych polskich dziejów. Iwonicz też ma swą długa historię, a pewien jej fragment został nam pokazany w kinie w trakcie projekcji filmu „Rzeczpospolita iwonicka”, który obecni szóstoklasiści obejrzeli z zainteresowaniem. Następnie grupa wyszła do Źródła Bełkotka i pieszo wróciła do Iwonicza.
Dziękujemy za możliwość obejrzenia wystawy i za specjalny seans w kinie.

Maria Szajna, Ewa Penar, Ewa Rygiel

Szkoła coraz piękniejsza...

Rok szkolny 2016/17 rozpoczął się na dobre. W czasie kiedy dzieci wypoczywały i nabierały sił podczas letniej przerwy, w szkole trwały intensywne prace. Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Jakubowicz przy wsparciu finansowym ze strony Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Pana Witolda Kocaja, poczyniła wiele starań aby uczniowie rozpoczęli naukę w jak najbardziej komfortowych warunkach.
Efekty tej pracy można było zaobserwować podczas inauguracji nowego roku szkolnego. Na dzieci czekały piękne, odnowione szatnie z nowymi kolorowymi szafkami. Nowy wygląd zyskały również szkolne toalety, które zostały gruntownie wyremontowane. Mamy nadzieję że zmiany przypadły do gustu zarówno naszym uczniom jak i rodzicom.
Nam pozostaje tylko życzyć aby uczniowie w tej nowej – piękniejszej rzeczywistości rozwijali swoje pasje i odnosili liczne sukcesy.
Dziękujemy Panu Burmistrzowi za przychylność i za przekazane środki finansowe.

W imieniu społeczności szkolnej Maria Zygmunt - wicedyrektor

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwoniczu rozpoczęli kolejny rok szkolny 2016/2017. Spotkanie w szkole poprzedziła o godz. 8:15 Msza Św. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami udali się do szkoły, gdzie odbył się uroczysty apel.
Uczniowie klas piątych zaprezentowali krótki program artystyczny witający nowy rok szkolny, a także uczcili 77 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz serdecznie powitała po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do najmłodszych, którzy w tym roku rozpoczęli wspaniała przygodę edukacyjną. Życzyła wszystkim uczniom, aby czas spędzony w szkole był radosny, ale i pracowity, bo tylko wtedy osiągną sukces. Pamiętając, że

„Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo”.

Monika Szajna, Alicja Jaracz


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 r.o godz. 8.00 uczniowie spotykają się przed szkołą, aby wspólnie przejść do kościoła na mszę świętą.
Po mszy św. uczniowie z wychowawcami wracają na salę gimnastyczną, gdzie dla uczniów klas I-VI odbędzie się akademia rozpoczynająca Nowy Rok Szkolny.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych rozpoczną rok szkolny na świetlicy.



Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]



>