Dzisiaj jest:       Imieniny:

Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]

Rządowy program „Dobry Start”

„Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można składać już od 1 lipca 2018 r.

Jak wynika z danych CBOS w przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku roku szkolnego 2017/2018 średnio 686 zł, łącznie dla dwojga uczniów było to średnio 1268 zł, natomiast w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci – 1729 zł.

Program „Dobry Start” jest kolejnym komponentem kompleksowej i długofalowej prowadzonej przez rząd polityki rodzinnej. To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. [czytaj więcej...]Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2018/19

Wyprawka dla dziecka podejmującego roczne wychowanie przedszkolne

Izabela Nycz

Kolejny Miły Gość w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym - Człowiek Legenda

Profesor dr hab. Jan Ślężyński ma 87 lat, był wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Swoją sprawnością zawstydza młodszych ludzi, z którymi się spotyka. Lubi jazdę na rolkach, nartach, pływanie, stanie na rękach - dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Do niedawna był czynny zawodowo. W czasie wizyty pokazał nam kilka ćwiczeń, które pobudzają krążenie i ćwiczą zastane mięśnie. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem jego sprawności, kondycji i … humoru.

Wydał ponad 220 publikacji naukowych i popularnonaukowych, opatentował przyrządy do badania kręgosłupa i stóp. W 2001 roku został wpisany do księgi Rekordów Guinnessa, gdyż jako 70-latek wykonał rekordową liczbę stójek na rękach w ciągu 23 minut. Przepłynął non stop 80 długości 25-metrowego basenu w ramach uczelnianego maratonu i został wpisany do księgi „Polskich rekordów i osobliwości”. W 2011 roku wykonał 211 stójek na rękach w czasie 27 minut i 20 sekund, dzięki czemu pobił dotychczasowy rekord Polski. Pan Jan ma wiele medali z różnych zawodów pływackich polskich, międzynarodowych i światowych. Jak się przyznał we wrześniu jedzie do Słowenii na konkurs pływacki w kategorii od 80 do 90 lat. Życzymy samych złotych medali!

Pisząc o Profesorze, nie można pominąć jego poczucia humoru, którym permanentnie „zaraża” otoczenie, w którym przebywa. Wydał również tomik „Fraszki i anegdoty wydumane i wyszeptane”, a dochód z jego sprzedaży przekazuje na szczytne cele, co świadczy o jego wielkim sercu.

Panie Profesorze dziękuję za piękne dedykacje i życzę dalszych lat w takiej samej kondycji fizycznej i duchowej. Do zobaczenia!

Maria Zygmunt


Przyjmujemy Miłych Gości

Pod koniec lipca Szkolne Schronisko Młodzieżowe gościło Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie. Tancerze uczestniczyli w XI Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Muzyki w Csongrad. Nasza szkoła była dla nich przystankiem w drodze na Węgry. Przez dwa dni zwiedzili najbliższą okolicę i pokazali swoje umiejętności artystyczne oraz piękne, oryginalne stroje ludowe: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, kurpiowskie… Gościnnie wystąpili dla kolonistów z Zespołu Szkół w Iwoniczu i dla pracowników naszej szkoły. Zespół dziecięco-młodzieżowy ma liczne osiągnięcia w konkursach organizowanych w województwie lubelskim i nie tylko.

Życzymy im dalszych sukcesów na arenie międzynarodowej.

Maria Zygmunt


Uroczyste pożegnanie absolwentów

21 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu odbyła się uroczystość zakończenia nauki uczniów klasy 3A oddziału gimnazjalnego.
Pożegnaliśmy naszych wspaniałych trzecioklasistów. Nie obyło się bez wzruszeń, łez i pełnych ciepła uśmiechów przy wspominaniu minionych trzech lat. Przygotowanym programem artystycznym uczniowie przypomnieli swoje lata nauki w szkole. Podzielili się swoimi planami na przyszłość i dziękowali za to, co udało się im osiągnąć.
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój pan Witold Kocaj, jego zastępca pan Jacek Rygiel, nauczyciele emeryci, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie klas młodszych oraz duża grupa dumnych rodziców.
Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz pożegnała uczniów ciepłym słowem i specjalną dedykacją. Życzyła młodzieży sukcesów w nowych szkołach. Najlepsi zostali uhonorowani nagrodami. Wręczono stypendia, nagrody książkowe za najważniejsze osiągnięcia w nauce, sporcie, działalności charytatywnej, najwyższe wyniki uzyskane podczas egzaminu gimnazjalnego.
Był również czas na listy gratulacyjne i pochwalne dla rodziców.
Z 3AG pożegnali się również młodsi koledzy. Przygotowali oni dla absolwentów specjalne prezenty, które na długo będą im przypominać o szkole. Mamy nadzieję, że trzecioklasiści mile będą wspominać lata spędzone w szkole. Dyrekcja, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły życzą im powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji oraz miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

Marzena Muzyka


Wysokie wyniki z egzaminów naszych gimnazjalistów

15 czerwca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Krakowa opublikowała wyniki tegorocznych egzaminów gimnazjalnych. Okazało się, że byliśmy najlepsi spośród wszystkich szkół w naszej gminie. W każdej części egzaminu (humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej) średnie wyniki naszych uczniów są wyższe od średnich wyników w powiecie i województwie. W 9-cio stopniowej skali staninowej są to wyniki: język polski – stanin 8, wos i historia – 6, matematyka – 7, przedmioty przyrodnicze – 7, język angielski – 6, język niemiecki – 7.
Gratulujemy wysokich wyników z egzaminów uczniom a także ich nauczycielom.Festiwal Projektów Edukacyjnych - 2018

W dniu 14 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbył się Festiwal Projektów Edukacyjnych. Uczniowie klas drugich gimnazjum po raz ostatni obligatoryjnie realizowali projekty edukacyjne. Tematyka projektów była bardzo zróżnicowana i ciekawa, a ich tytuły to:
- „Test wiedzy – słownictwo dawniej i dziś”,
- „Co wiemy o uzależnieniach”?
- „Czy islam nam zagraża”?
- „Sporty ekstremalne”,
- „Historia silnika parowego”,
- „Chemia wokół nas”,
- „Pajęczaki”,
- „Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Chłopców”.

Jak co roku wszystkie zaprezentowane projekty podlegały ocenie szkolnego Jury w skład którego wchodzili przedstawiciele uczniów klas siódmych i trzeciej klasy gimnazjum. Jury oceniało aktywność, kreatywność, sposób realizacji, umiejętność korzystania ze zdobytej wiedzy oraz sposób realizacji wybranych tematów. Najlepiej ocenione projekty poznamy w dniu zakończenia roku szkolnego. Oczywiście każda z grup projektowych wykonała swoje zadanie i wywiązała się ze swoich obowiązków.

Iwona Tekieli, Joanna Kleczyńska


Wyniki konkursu przyrodniczego

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie Archimedes. Plus - Biologia. Plus. Mamy się czym poszczycić! Laureatami zostali:
II stopnia Filip Ćwięka
III stopnia Martyna Biernacka
III stopnia Weronika Łapiński
IV stopnia Mateusz Kielar
IV stopnia Kinga Michalczyk
V stopnia Wiktoria Stanisz
V stopnia Julia Jasińska

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Krystyna Bargieł


Pasja Dominika Pacholczyka nagrodzona w konkursie „Mam talent”!

Jak już wcześniej informowaliśmy, Samorząd Uczniowski w Dniu Patrona szkoły zorganizował przegląd talentów i zainteresowań tych osób, które były chętne do zaprezentowania się przed kolegami. Wiadomo nam, że uczniów mających rozmaite zdolności i umiejętności jest bardzo wielu, ale należy także docenić odwagę i chęć pokazania ich przed całą szkołą.

W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród publiczności konkursu „Mam talent” wygrał Dominik Pacholczyk z kl. VIIa, który w mig ułożył cztery kostki Rubika. Podczas apelu podsumowującego rok szkolny 2017/18 został wyróżniony ogromnymi brawami, dyplomem oraz nagrodą. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i słodycze.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek - opiekunowie SU


Podsumowanie zajęć w „Sanvicie”

W dniu 19 czerwca w Centrum Promocji Zdrowia „Sanvit” w Iwoniczu Zdroju odbyło się uroczyste podsumowanie organizowanych przy współudziale fundacji Wszystko dla Dzieci zajęć rehabilitacyjno-korekcyjnych dla uczniów iwonickich szkół. Pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz oraz pan dyrektor Leszek Krukar, obecni na tym spotkaniu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dla dzieci był przygotowany słodki poczęstunek, fontanna czekoladowa oraz inne atrakcje.

Program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów uświetnił to wydarzenie i był formą wdzięczności organizatorom za wspieranie działań szkoły w zakresie promocji zdrowia wśród dzieci przez sfinansowanie zajęć z pływania na basenie w sanatorium „Sanvit” w kończącym się roku szkolnym 2017/ 2018.

s. Danuta Pruś, Kinga Rogóz


Wycieczka do Zakopanego

W dniach 15 i 16 czerwca grupa 36 uczniów udała się na dwudniową wycieczkę autokarową do Zakopanego. Dała ona dzieciom możliwość poznania piękna naszej polskiej ziemi, zapewniła niepowtarzalne wrażenia z podziwiania przepięknej panoramy Tatr oraz Zakopanego, a także była okazją do aktywnego odpoczynku po trudach całorocznej pracy.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim, bez których o tej wycieczce nie można byłoby nawet marzyć, którzy wsparli nas finansowo: Panu Burmistrzowi Witoldowi Kocajowi, Księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Gierze, Siostrom Felicjankom. Dziękujemy także Mamusiom i Babciom Dziewczęcej Służby Maryjnej, które umożliwiły zorganizowanie dwóch słodkich dni, z których środki zasiliły w znaczący sposób nasze wycieczkowe „konto”. Dziękujemy Pani Monice Dróbek za profesjonalną troskę medyczną. Dziękujemy Pani Alicji Jaracz za dwa dni bezinteresownej wychowawczej pomocy, za poświęcony nam czas.

Relacja uczennicy, Kamili Szczurek uczestniczki wycieczki:

Niepodległa, piękna- nasza Ojczyzna

s. Danuta Benedykta Pruś, Anna Gaweł


Światowy Dzień Ochrony Środowiska i Dzień bez Śmiecenia

W Dniu bez Śmiecenia w naszej szkole została zorganizowana gra terenowa, poruszająca temat segregacji i recyklingu odpadów oraz świadomych zakupów. Uczniowie wyruszyli także w teren, by posprzątać bliższą i dalszą okolicę szkoły. Uporządkowali okolice szkoły zbierając papierki, puszki, plastikowe i szklane butelki oraz inne śmieci.

W ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska przeprowadzony został konkurs ekologiczny „Człowiek i środowisko”, którego celem było zachęcenie uczniów do zdobywania wiedzy ekologicznej i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Konkurs adresowany był do uczniów z klas IV – VI. Przeprowadzono go w dwóch etapach. I etap był w formie testu, po którym zakwalifikowało się 6 uczniów do II etapu. Miał on charakter gry planszowej, w której uczniowie wcielili się w role figur na wielkiej planszy. Najlepszymi okazali się Mateusz Zima, Julia Jasińska i Martyna Biernacka. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ważnym elementem przedsięwzięć były także akcje LOP – zbieranie baterii, makulatury, plastikowych nakrętek i zużytych telefonów komórkowych. Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania pozytywnie wpłyną na podniesienie świadomości ekologicznej.

Krystyna Bargieł


„Trzódka piegży drży na wietrze”

W dniu 12.06.2018r. młodzież naszej szkoły pisała dyktando logopedyczne. Wzięło w nim udział 19 osób. Jednym poszło całkiem nieźle, natomiast innym sprawiło to dyktando trochę kłopotu. Mistrzyniami poprawnej logopedycznej pisowni zostały ex aequo Weronika Karnasiewicz z III klasy oddziału gimnazjalnego oraz Dominika Akslar z klasy VIIb.
Serdecznie gratulujemy.

Małgorzata Warzocha i Magdalena Stefańska


„Autyzm – wiem, rozumiem, pomagam”

W miesiącu kwietniu został ogłoszony konkurs plastyczny w ramach Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Głównymi celami konkursu było:
- pogłębianie i promowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu,
- wzbudzanie zainteresowania dzieci i młodzieży problemami osób z autyzmem i ich rodzin,
- kształtowanie tolerancyjnych postaw w stosunku do osób dotkniętych autyzmem,
- integrowanie osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi,
- kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania uczuć i emocji za pomocą różnorodnych technik plastycznych,
- pozyskiwanie ukrytych talentów.

Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie klas 0–IV
- uczniowie klas V–VII i oddziałów gimnazjalnych.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
0–IV
I miejsce – Wiktoria Rygiel
II miejsce – Lena Polek
III miejsce – Jagoda Fijałkowska

V–VII i odziały gimnazjalne
I miejsce – Kinga Kinel
II miejsce – Oliwia Zajdel
III miejsce – Alicja Zajdel

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Małgorzata Warzocha i Magdalena Stefańska


„Warto wiedzieć ...”
- czyli spotkanie z dietetykiem w naszej szkole

13 czerwca 2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Spotkanie z dietetyczką p. Krystyną Górską, która na co dzień pracuje w ZSGiH w Iwoniczu-Zdroju, odbyło się w dwóch odsłonach - dla uczniów klas trzecich SP oraz klas szóstych i siódmych.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Pani dietetyk tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Wyjaśniła również dzieciom w oparciu o prezentację, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Pani dietetyk podkreśliła, że dla prawidłowej pracy naszego organizmu niezbędne jest wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie, a nie jak to często widzimy na korytarzach szkolnych słodkich napojów. Wyjaśniła również, że prawidłowo zbilansowana dieta jest podstawowym warunkiem utrzymania nie tylko prawidłowej wagi, ale przede wszystkim odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i w profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworowych.

Na zakończenie uczniowie podziękowali p. Krystynie za pouczającą prezentację i wykład.

Bożena Lorens


KOCHAMY WAS CAŁYM SERCEM!

12.06.2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoich rodziców na występ z okazji Święta Rodziny. Dzieci pięknie powiedziały wiersze, zaśpiewały piosenki, zatańczyły trzy tańce, zagrały na cymbałkach i instrumentach perkusyjnych. Na koniec programu artystycznego przedszkolaki wręczyły rodzicom przygotowane laurki wraz z życzeniami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla dzieci i rodziców. Uroczystość dostarczyła dużo radości, była okazją do wyrażenia miłości, wdzięczności i szacunku oraz podkreśliła, jak wielkie znaczenie w codziennym życiu ma Rodzina.

Danuta Baran, Izabela Nycz


Szkolny Konkurs „Wokół księdza Antoniego Podgórskiego”
ROZSTRZYGNIĘTY!

Konkurs składał się z dwóch niezależnych od siebie części:
a) Konkurs literacki - adresowany do dzieci z klas 0-III i ich rodziców. Zadaniem było wspólne ułożenie wiersza/rymowanki o tematyce związanej z życiem ks. Antoniego Podgórskiego.
b) Konkurs wiedzy - skierowany do uczniów klas IV-VII. Zadanie polegało na udzieleniu pisemnych odpowiedzi na temat życia i dzieł założonych przez ks. A. Podgórskiego.

W pierwszym konkursie wzięło udział 10 uczniów, którzy wraz z rodzicami ułożyli wiersze o Patronie. Jury ogłosiło wyniki:
„Wszystkie wiersze zasługują na wyróżnienie, a rodzice dostają pochwałę za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły”.
Uczniowie
- z klasy 0: Staś Gaweł;
- z klasy 1: Melania Kielar, Julia Cząstka, Aleksander Rogóz, Jakub Jarosz;
- z klasy 2: Szymon Rozel;
- z klasy 3: Milena Niemczyk, Franek Kozioł, Daria Trygar, Julia Lorens, otrzymali dyplomy uczestnictwa i nagrody.

W drugim konkursie – teście wiedzy o Patronie wzięło udział 35 uczniów z klas IV-VI.
1 miejsce: Anna Dróbek z klasy VIb
2 miejsce: Julia Szajna z klasy VIb
3 miejsce: Kinga Kinel z klasy VIb

Ponadto zostało wyróżnionych ośmiu uczniów z największą liczbą punktów:
Weronika Łapiński VIa, Filip Jakubowicz Vb, Wiktoria Łapiński VIa, Martyna Litwin Va, Kinga Michalczyk VIa, Milena Bogaczyk Vb, Michalina Trygar VIa, Mateusz Kielar VIa.

Wszystkie osoby biorące udział w konkursach otrzymały dyplomy uczestnictwa, soczek i wafelek, a laureaci i wyróżnieni - ciekawe nagrody, które ufundowała dyrekcja szkoły, siostra Benedykta i ks. Z. Głowacki, który wraz z proboszczem ks. K. Giera byli głównymi ekspertami w konkursie wiedzy.

Uczniom (i ich rodzicom), biorącym udział w konkursach, gratulujemy wiedzy i aktywności a na zbliżające się wakacje życzymy spokojnego, letniego wypoczynku.

Organizatorzy


Sukces Natalii – w stulecie niepodległości

Uczennica kl. 7a Natalia Lorens została finalistką wojewódzkiego etapu konkursu z historii, organizowanego przez kuratora oświaty, uzyskujac 80 % możliwych do zdobycia punktów. Tytuł finalistki uzyskała już po raz drugi z rzędu, co świadczy o Jej rozległej wiedzy i pracowitości.

Opiekunem Natalii była pani Maria Szajna.

Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, gminy i powiatu.


Wyniki konkursów języka angielskiego

1.Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „EDI Pingwin”
W listopadzie 2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „EDI Pingwin” organizowanym przez Stowarzyszenie Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe w Warszawie. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów naszej szkoły z klas V-VII.
Biorąc pod uwagę ogromną ilość uczestników z całej Polski, możemy być bardzo zadowoleni z wyników naszych reprezentantów. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie, którzy zdobyli:
6 miejsce w Polsce i dyplom wyróżnienia - Filip Jakubowicz (kl.Vb)
9 miejsce w Polsce i Dyplom Wyróżnienia – Patryk Winiarski (kl.VIIb)
Pozostali uczniowie zajęli miejsca od 20. do 40.

2.Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy z Języka Angielskiego ArchimedesPlus.Lingua Plus
W kwietniu 2018r. uczniowie klas IV – VII wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy z Języka Angielskiego ArchimedesPlus.Lingua Plus. Do olimpiady przystąpiło 31 uczniów, wśród nich była spora grupa czwartoklasistów, którzy po raz pierwszy próbowali sprawdzić swoje umiejętności językowe na szczeblu ogólnopolskim. Dla niektórych z nich był to bardzo udany debiut.
Ogólnie nasi uczniowie zdobyli następujące wyróżnienia:
Aleksander Kayanian(kl.IVa) - Laureat II stopnia
Wiktoria Bulik(kl.VIb) – Laureatka III stopnia
Alicja Zajdel(kl.VIa) – Laureatka IV stopnia
Kinga Kinel (kl.VIIb) – Laureatka V stopnia
Julia Jasińska(kl.VIa) – Laureatka V stopnia
Rafał Jarosz(kl.Va) – Laureat V stopnia

Pozostali uczestnicy uplasowali się tuż za wyróżnionymi lub nieco dalej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach w roku szkolnym 2018/19.

Ewa Penar


Szkolny Konkurs SUDOKU

11 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbył się III Szkolny Konkurs Sudoku. W konkursie wzięłi udział uczniowie z klas IV-VII, którzy zmagali się z 2 diagramami o różnym stopniu trudności. Celem konkursu była popularyzacja łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania.

Mistrzami łamigłówki zostali:
Miejsce I: Kamila Szczurek kl. VIb
Miejsce II: Jakub Krupa kl. VIIa
Miejsce III: Julia Zięba kl. VIa
Zwycięzcom gratulujemy!

Monika Szajna

Kto będzie najlepszy?

W dniu 11 czerwca 2018 r. w klasach siódmych odbył się test wiedzy o człowieku. Miał on na celu sprawdzenie wiedzy uczniów na temat budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Quiz przeprowadzony był na platformie internetowej KAHOOT.IT. Podczas rozwiązywania zadań oprócz wiedzy liczyła się szybkość i refleks uczestników. Pytania do konkursu zostały opracowane przez uczennicę klasy III AG Katarzynę Such. Zostały one opracowane jako realizacja indywidualnego programu rozwoju w ramach stypendium naukowego. Spośród uczestników najlepsza okazała się Dominika Szczepek z klasy VII a. Serdecznie gratulujemy.

Joanna Kleczyńska


Co słychać u drugoklasistów

Dnia 8 czerwca 2018r. drugoklasiści zaprosili Rodziców na występ z okazji Święta Rodziny. Po wykonaniu tradycyjnego ,,100 lat", dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Zapewniły o miłości, wdzięczności i szacunku recytując wiersze, śpiewając piosenki i odgrywając scenki okolicznościowe. Rodzice nagrodzili małych artystów gromkimi brawami, słodyczami i pysznymi lodami.

Beata Milińska


DZIEŃ RODZINY W KLASIE IB

„Na dobre i na złe, jest rodzina,
Na dobre na złe, niech się trzyma…”


Takimi słowami piosenki z popularnego serialu TV zostali powitani rodzice. Na krótki, humorystyczny scenariusz składały się, wiersze i piosenki o mamie, tacie i dzieciach. Były reklamy, jak przystało na telewizję i „film” o rodzinie, w której wszystkie prace wykonywała mama. Po dramatycznym wydarzeniu, mama została doceniona, a prace domowe rozdzielono między tatę i dzieci w myśl słów mamy: „Bo wiecie moi kochani, każdej mamie oprócz brudnych talerzy, też coś się od życia należy!”

Wszystkim Rodzinom życzę:

„Życzliwych przyjaciół i pełnego trzosu
oraz samych uśmiechów od losu”


M.Zygmunt
(zdjęcia z uroczystości znajdują się w prywatnych zbiorach Rodziców)


„Rodzina to Rodzice, Dzieci i Miłość”

Pod tym hasłem dnia 7 czerwca 2018 roku odbyła się klasowa uroczystość Święta Rodziny, przygotowana dla rodziców uczniów klasy Ia. Dzieci przedstawiły program artystyczny, podróż do krainy bajek. Słowami miłości i ciekawą inscenizacją w pełni zasłużyły na ciepłe przyjęcie i oklaski swoich Mam i Tatusiów.

Liliana Welz i Alicja Kucza


Dzień Patrona Szkoły

Jak co roku - 6 czerwca - obchodziliśmy święto Patrona w uroczysty sposób. Rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy św., a następnie spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by w obecności Pocztu Sztandarowego, wspólnie odśpiewać hymn szkoły, przypomnieć sylwetkę i zasługi naszego Patrona. Ks. Podgórski bardzo ciężko pracował, a w ślad za nim wiele inicjatyw podejmowały sprowadzone przez niego siostry felicjanki, które prowadziły szkołę żeńską, wychowywały sieroty i opiekowały się niepełnosprawnymi. Rozwijając oświatę w Iwoniczu pragnął zapewne, aby następne pokolenia były wykształcone, miały lepsze i ciekawsze życie. Jesteśmy przekonani, że patrząc na nas z góry cieszy się, że młodzi ludzie uczą się obecnie w szkole jego imienia, w niepodległej od 100 lat Polsce, a wielu spośród uczniów, poza nauką, rozwija swoje talenty i zainteresowania.

W Dniu Patrona Szkoły odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” ogłoszony przez Samorząd Uczniowski. W skład jury weszli: Alda Skraqi VIIa, Wiktor Czerwieński IIIG, Wiktoria Tomkiewicz IIIG i Mirosław Szybka IIG.

Wystąpili kolejno: zespół taneczny ADLEN z klasy IVB, Dominik Pacholczyk z klasy VIIA z kostkami rubika, Diana Pyter z klasy VB z układem tanecznym do piosenki „I’m an Albatraoz”, Kinga Kinel z klasy VIb, która zaśpiewała piosenkę pt. "Pozwól żyć" z repertuaru Gosi Andrzejewicz, dziewczynki z klasy IVB Ada Kustroń i Ania Szczurek, które zaprezentowały umiejętności akrobatyczne, Kamila Szczurek z klasy VIB, która w swoim występie połączyła elementy tańca na rolkach, rolkarstwa szybkiego oraz jazdy freestyle-owej. Wygra uczestnik, który zbierze największą ilość głosów publiczności. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpi 21 czerwca.

Program uświetniony został również piosenką Ady Nycz oraz tańcem z flagami wykonanym przez uczennice klasy VIB.

Na zakończenie, podsumowując Dzień Patrona, głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek, Bożena Lorens


Wyniki konkursu plastycznego pt. „Rymanów Zdrój Podkarpacka Stolica Dzieci”

W Rymanowie Zdroju 3 czerwca w amfiteatrze nad Czarnym Potokiem odbyły się obchody Dnia Dziecka połączone z rozdaniem nagród za wykonanie plakatu promującego Uzdrowisko Rymanów. Uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie miejsca w swoich kategoriach.
III miejsce otrzymała Wiktoria Bąk z kl. III – opiekun A.Gaweł
I miejsce otrzymała Emilia Boczar z kl. IV – opiekun L.Szubrycht
II miejsce otrzymał Mirosław Szybka z kl. II oddziału gimnazjalnego – opiekun L.Szubrycht
Serdeczne gratulacje!

Lucyna Szubrycht


VI Rajd im. dra Józefa Aleksiewicza

1 czerwca 20 uczniów z klas VIIa, VIIb oraz II G wzięło udział w rajdzie turystyczno-historycznym zorganizowanym przez Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich z okazji Dnia Patrona Szkoły. Rajd rozpoczął się przejściem trasy pieszej z naszej szkoły do Iwonicza-Zdroju. Po dotarciu na iwonicki deptak grupa rajdowa przystąpiła do zadań konkursowych: ułożenia puzzli i rozpoznania postaci historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości na podstawie ilustracji, quizu na podstawie wizyty w Izbie Pamięci dra Józefa Aleksiewicza w „Sanato”, udzielenia pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym, prezentacji grupy i wcześniej wykonanego plakatu ilustrującego przesłanie „Czym jest dla nas Niepodległość”. Po podsumowaniu wszystkich konkurencji nasza szkoła zajęła I miejsce. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Opiekunowie: Ewa Rygiel, Iwona Tekieli


Dzień Dziecka w Szkole Ludowej w Żarnowcu

W dniu 01.06.2018 r. przedszkolaki z grup 0a i 0b odwiedziły XIX–wieczną Szkołę Ludową w Żarnowcu. W ponad stuletniej szkole miały okazję przenieść się do czasów szkolnych swoich pradziadków. Brały tam udział w zajęciach edukacyjnych: lekcji stylizowanej na XIX wiek i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Dzieci kaligrafowały za pomocą stalówki i atramentu, rozwiązywały zagadki tekstowe, poznały w jaki sposób prowadzono kiedyś lekcje. Dużą radość wywołały zabawy i gry podwórkowe prowadzone w formie konkursów. Pobyt w szkole uatrakcyjnił słodki poczęstunek (soczek i drożdżówka). Przedszkolaki na długo zapamiętają lekcję historii, w której mogły uczestniczyć w formie zabaw i osobistych doświadczeń.

Wychowawczynie: Izabela Nycz, Danuta Baran


Zajęcia laboratoryjne z chemii na Politechnice Rzeszowskiej

W dniu 30.05.2018 r. grupa 13 uczniów z klas gimnazjalnych brała udział w zajęciach laboratoryjnych „Kolorowe laboratorium biochemiczne” zorganizowanych na Politechnice Rzeszowskiej.
Podczas dwugodzinnych zajęć, prowadzonych przez Panią dr Aleksandrę Bocian z Zakładu Biotechnologii i Bioinformatyki, nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi chemicy i doskonalić umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym. Uczniowie nauczyli się obsługi nowoczesnych pipet automatycznych, poznali nazwy różnych typów probówek i sprzętu laboratoryjnego używanego w laboratorium biochemicznym. Samodzielnie przygotowali kolorowe próbki, a następnie rozdzielali je z wykorzystaniem technik chromatograficznych. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń uczyli się prawidłowo formułować obserwacje i wyciągać poprawne wnioski. Zapewne ta lekcja chemii na długi czas pozostanie w ich pamięci, jako nowe i cenne doświadczenie naukowe. Mamy również nadzieję, że odbyte zajęcia oprócz poszerzenia wiedzy i umiejętności uczniów, wzbudziły w nich większe zainteresowanie chemią i zachęciły do rozwoju w tym kierunku.

Sabina Józefowicz-Boczar, Joanna Kleczyńska


Sancta Maria 2018

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Maryjnej Sancta Maria 2018. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „Maryja Mamą naszego Narodu”.

Celem konkursu było propagowanie kultury chrześcijańskiej ze szczególnym uwzględnieniem kultu Maryjnego w Polsce. Na konkurs wpłynęło ponad 500 prac z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów, których zadaniem było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką związanej z tematem Festiwalu. Dnia się 27 maja 2018 roku w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbyła się uroczysta gala w czasie której prezentowano prace laureatów, w tym także naszych uczennic.

A oto nasze zwyciężczynie:
w kategorii klas I-III
• II miejsce – Oliwia Starowiejska z klasy III b

w kategorii kl. IV-VI
• II miejsce – Adrianna Frodyma z klasy V b

Gratulujemy Artystkom i życzymy dalszych sukcesów.

s. Benedykta Pruś


Wycieczka do Sanoka

Pod koniec maja klasy pierwsze i druga pojechały na wycieczkę do Sanoka. Zwiedziły istniejący od pięciu lat Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu stoi 29 drewnianych budynków, które pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Są tam m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklepy oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Oprócz Ryneczku przewodnik pokazał dzieciom szkołę, kościół i dom mieszkalny, a w nim ciekawe sprzęty. Uczniowie zgadywali, do czego mogły służyć. Było dużo śmiechu, radości i … zdziwienia.

Ponadto wzięli udział w warsztatach garncarskich i kaligraficznych. Poznali historię pisma, próbowali pisać na kamiennych tabliczkach rysikami i w zeszytach atramentem. Pisały gęsim piórem, patykiem, stalówką. Na warsztatach garncarskich dowiedziały się, że nie z każdej gliny można ulepić garnek. Uczniowie dostali po kawałku gliny i zrobili swoją rzeźbę.

Na koniec każdy kupił pamiątkę i upragnione lody (był wielki upał!). Z nowymi wiadomościami, cali i zdrowi wrócili do Iwonicza.

Wychowawcy klas 1 i 2


Festyn Rodzinny w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci

„Bóg, Honor, Ojczyzna - w Obronie Życia” pod takim hasłem odbył się 26 maja Festyn Rodzinny w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Iwoniczu. Nasi uczniowie, na zaproszenie Siostry Dyrektor, prezentowali swoje zdolności artystyczne. Zaprezentowali program artystyczny, który składał się z piosenek oraz tańców współczesnych. Dzieci z dużym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Dużym zainteresowaniem i powodzeniem cieszył się taniec z flagami pt. „Niepodległa”, który przygotowały dziewczynki z klasy VI.

Jak w każdym roku spotkaniu towarzyszyła radosna, rodzinna atmosfera, wszyscy w biesiadnym nastroju świetnie się bawili. Wykonawcy programu artystycznego otrzymali od Dyrekcji Domu drobne upominki i zostali zaproszeni na obiad.

Dziękujemy za zaproszenie Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok!

s.Benedykta Pruś, A. Gaweł


WYCIECZKA DO INWAŁDU

W piątek, 25 maja, odbyła się wycieczka klas piątych do Inwałdu. To miejsce doskonale łączy treści edukacyjne z rozrywką. Zwiedzając poszczególne parki, uczniowie chłonęli różnorodną wiedzę, podróżując w czasie i przestrzeni. W Parku Miniatur podziwiali słynne budowle, w rzeczywistych rozmiarach rozsiane po całym świecie. Odwiedzili też egipską piramidę z grobowcem Tutenchamona i dom strachów. Nie wszystkim udało się zachować stoicki spokój i przejść do końca ciemne korytarze naszpikowane mrożącymi krew w żyłach „niespodziankami”. Podobne przeżycia były obecne również podczas seansu w kinie 5D. Tajemnice średniowiecza odkrył następny park z warownią obronną i osadą służebną. Uczniowie poznali miejscową legendę o obronie fortyfikacji, a potem na własne oczy widzieli, jak wyglądała praca ówczesnych rzemieślników. Chłopcy byli dumni z tego, że sami zrobili parę metrów solidnego sznura. Obudzili też miejscowego smoka, który okazał się na szczęście przyjazny i sympatyczny, a nawet umiał śpiewać. W jeszcze starsze i groźniejsze giganty obfitowała Dinolandia. Tu rządziły dinozaury, o zwyczajach których można się było dużo dowiedzieć. Zainteresowanie wzbudziły też podziemne przejścia i penetracja ich korytarzy. Na koniec swym pięknem urzekł Ogród papieski, gdzie przyroda oddaje hołd Wielkiemu Janowi Pawłowi II. Wszystkie parki obfitowały też w atrakcje rozrywkowe, z których uczniowie ochoczo korzystali. Z tego względu nasz pobyt w obiekcie wydłużył się o godzinę, na co wpływ miała też wspaniała, słoneczna pogoda. Wycieczka była więc pod każdym względem udana i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Opiekunowie: M. Skotnicka, K. Bargieł, L. Szubrycht


„DYKTANDO LOGOPEDYCZNE”

W środę 23 maja chętni uczniowie z klas młodszych brali udział w szkolnym konkursie pt. „Dyktando Logopedyczne”. Do konkursu zgłosiło się 26 uczniów, najwięcej z klas 3. Dzieci zmierzyły się z pisaniem ze słuchu, musiały wykazać się znajomością zasad ortograficznych. Rozwiązywały rebusy, zagadki, które sprawdzały umiejętności różnicowania głosek szeregu: ciszącego, syczącego i szumiącego.

Najlepiej poradziła sobie uczennica z klasy 1 - Melania Kielar, która nie popełnia żadnego błędu, zostawiając swoją konkurencje w tyle. Każdy z uczestników dostał drobny upominek oraz dyplom.

Wyniki konkursu:
Klasy 1:
I miejsce Melania Kielar
II miejsce Lena Pniak i Tymoteusz Akslar
III miejsce Jakub Wcisło i Paweł Rokita

Klasa II:
I miejsce Szymon Rozel
II miejsce Bartosz Szkółka
III miejsce Julia Zima

Klasy III:
I miejsce Julia Haliniak
II miejsce Kamil Bobusia
III miejsce Wojciech Kandefer

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

A. Gaweł


Wycieczka klas siódmych do Ojcowa i Krakowa

Dnia 22 maja klasy 7a i 7b wzięły udział w wycieczce autokarowej do Ojcowa i Krakowa. Przy pięknej, słonecznej pogodzie spacer po Ojcowskim Parku Narodowym wraz z przewodnikiem był bardzo przyjemną i ciekawą lekcją historii i przyrody. Uczniowie zwiedzili Jaskinię Łokietka, ruiny Zamku Kazimierzowskiego, Zamek w Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa. Następnie udali się do Krakowa. Na Wzgórzu Wawelskim siódmoklasiści podziwiali dziedziniec zamkowy i udali się do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajdują się sarkofagi Pary Prezydenckiej, Marii i Lecha Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Z Wawelu grupa udała się na Rynek Główny, aby zobaczyć Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Wewnątrz kościoła uczniowie mieli okazję z bliska przyjrzeć się głównemu ołtarzowi, arcydziełu Wita Stwosza. Krótki spacer po Krakowie wzbogacony był komentarzami pani pilot, które zawierały mnóstwo ciekawych informacji dotyczących historii Polski.

Opiekunowie wycieczki: E. Penar, E. Rygiel, K. Bargieł


Projekty graficzne uczniów klas szóstych

EX LIBRIS oznacza dosłownie „z książek”, czy „z księgozbioru” - to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwę instytucji.

Własne projekty znaków graficznych - właśnie w formie ex librisów - tworzyli uczniowie klas szóstych. Prace miały przedstawiać ex librisy naszej biblioteki szkolnej. Wszystkie projekty wyeksponowane zostały na korytarzu szkolnym a jury wybrało kilka znaków, które ozdobią część księgozbioru. Wyróżnione prace wykonały Julia Jasińska, Ania Dróbek, Julia Rokita, Kamila Szczurek, Weronika Pietrasz.

Serdecznie dziękujemy pani Bożenie Lorens za wybór wyróżnionych projektów.

Bibliotekarze


Szkolny konkurs „Wokół ks. Antoniego Podgórskiego”


Pobierz: Regulamin konkursu „Wokół ks. Antoniego Podgórskiego”

s. Danuta Benedykta Pruś, Maria Zygmunt


Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym gimnazjalistów

17 maja 2015 r. w Hucie Krzeszowskiej odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach wzięło udział 21 drużyn gimnazjalnych, które zwyciężyły w etapach powiatowych. Drużyna naszej szkoły w składzie: Marcin Kenar, Aleksandra Trygar i Aleksandra Kielar - reprezentowała powiat krośnieński i gminę Iwonicz-Zdrój. Zawodnicy wzięli udział w pięciu konkurencjach: testach z ogólnej wiedzy o ruchu drogowym i ze skrzyżowań, praktycznej jazdy w miasteczku ruchu drogowego, jazdy na torze przeszkód oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zaciętej rywalizacji nasi uczniowie zdobyli 5 miejsce w województwie. Dla uczniów jest to najwyższe osiągnięcie w dotychczasowych kilkuletnich startach.

Leszek Krukar


Sprawozdanie z wycieczki w Pieniny

15-16 maja br. odbyła się dwudniowa wycieczka klas szóstych w Pieniny. Wyruszyliśmy o godzinie 7.00 podekscytowani i pełni energii. Najpierw w planie mieliśmy zwiedzanie Wąwozu Homole. Mniej więcej o godzinie 10.30 dotarliśmy na miejsce. Cała wędrówka trwała ok. półtorej godziny. Maszerując podziwialiśmy piękne górskie pejzaże. Kupiliśmy pamiątki i pojechaliśmy zwiedzać ruiny zamku w Czorsztynie. Kolejną atrakcją było płynięcie promem na drugi brzeg zalewu Czorsztyńskiego w celu podziwiania zamku w Niedzicy. Następnie poszliśmy na spacer po zaporze.

Następnego dnia wyruszyliśmy na Trzy Korony. Już w czasie wspinaczki podziwialiśmy piękne widoki, jednak to co zobaczyliśmy na platformie widokowej zaparło nam dech w piersiach. Następnie pojechaliśmy do Szczawnicy. Spacerowaliśmy po parku i kupiliśmy pamiątki. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Na pewno będziemy miło wspominać tę wycieczkę.

Kamila Szczurek – uczennica kl. 6b


Gdybym to ja znalazł niebieski koralik….
…czyli lekcje wyobraźni w bibliotece

W ramach Tygodnia Bibliotek obchodzonego w tym roku od 8 do 15 maja bibliotekarze zorganizowali zajęcia dla uczniów klas pierwszych. Tematem spotkań była WYOBRAŹNIA, która u dzieci rozwija się zarówno podczas czytania jak i samodzielnych twórczych działań.

Najpierw uczniowie wysłuchali fragmentu książki Marii Krűger pt. „Karolcia” o dziewczynce, która podczas przeprowadzki znajduje niebieski koralik spełniający marzenia, a następnie rysowali swoje marzenia, o spełnienie których mogliby poprosić cudowny koralik.

Prace dzieci są kolorowe i bardzo różnorodne, niektóre zaskakują pomysłowością i oryginalnością. Ich wystawa została zorganizowana na szkolnym korytarzu.

Zachęcamy do oglądnięcia prac i postawieniu sobie samemu pytania – jakie moje marzenie mogłoby się spełnić, gdybym to właśnie ja znalazł niebieski koralik. Czasem warto „pobujać w obłokach” mając w głowie słowa Alberta Einsteina „Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie”.

Bibliotekarze


XXIII Gminny Konkurs Piosenki

10 maja 2018 roku w sali kina „Wczasowicz” odbył się XXIII Gminny Konkurs Piosenki. Naszą szkołę reprezentowało 15–tu wykonawców, w trzech grupach wiekowych. W I grupie wiekowej (klasy I–III) wystąpili: Julia Zima, Ivo Chudy, Antoni Janiczek, Szymon Rozel, Bartosz Szkółka (zespół Czerwone Gitary). W drugiej grupie wiekowej (klasy IV–VI) wystąpili: Julia Cząstka – 4a, Martyna Biernacka – 4a, Wiktoria Bulik 6b, Julia Szajna - 6b, Joanna Such – 4b, Anna Kandefer – 5a, Kinga Kinel – 6b, Milena Bogaczyk – 5b. W trzeciej grupie wiekowej (klasy VII oraz II i III Gimnazjum) naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Emilia Czekaj – VIIa oraz Szymon Zając – VIIa.
Laureatami Konkursu zostali: (klasy I–III) zespół Czerwone Gitary, (klasy IV–VI) Milena Bogaczyk – 5b.
Laureaci wystąpią podczas Imienin Miasta 20 maja 2018 r. w Iwoniczu-Zdroju. Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy.

Beata Milińska, Robert Mercik


Orzeł Biały – nasza duma

W ramach obchodów 100–rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły Maciej Zięba z kl. VIb, Maciej Zabawski z kl. VIIb oraz Natalia Lorens z kl. VIIa wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Orzeł Biały – nasza duma”. Tematem prac było przedstawienie godła polskiego na przestrzeni dziejów, od Mieszka I do czasów współczesnych.
Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli Moniki Szczurek, Anny Gaweł, Lucyny Szubrycht w swoich pracach wykazali się wiedzą historyczną oraz ciekawą interpretacją i kunsztem wykonania. Ich prace zostały zaprezentowane na okręgowym etapie konkursu w Jaśle, który dla województwa podkarpackiego zorganizowała Senator RP Alicja Zając.

Lucyna Szubrycht


Rajd im. Ignacego Łukasiewicza

11 maja grupa rajdowa wyruszyła na XXVII Rajd im. Ignacego Łukasiewicza zorganizowany przez krośnieński oddział PTTK.
W Ropiance zwiedziliśmy obelisk upamiętniający I Szkołę Wiercenia Kanadyjskiego, a następnie przeszliśmy trasę pieszą: Olchowiec – Baranie (754) – Olchowiec – Kolonia. Na zakończenie odbyło się ognisko i konkursy turystyczno-krajoznawcze oraz ekologiczno-przyrodnicze z elementami wiedzy o I. Łukasiewiczu i przemyśle naftowym.

Opiekun SKTK – Ewa Rygiel


Dyskoteka szkolna

Dnia 10 maja 2018 r. odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczestnikami imprezy byli uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej. Wszystkim towarzyszył bardzo dobry nastrój. Główną atrakcją okazał się taniec integracyjny zwany „Belgijką”. Zorganizowano również sprzedaż słodkości.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy przygotowali smakołyki oraz wychowawcom klas sprawującym opiekę nad uczniami podczas dyskoteki.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna - opiekunowie SU


Wycieczka do Rzeszowa

Dnia 9 maja 2018r. uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w atrakcyjnej wycieczce do Akademii Aktorskiej Artysta znajdującej się w Rzeszowie. Tam pod okiem profesjonalistów m.in. Kornela Pieńkosza skorzystali z warsztatów aktorskich, które przebiegały w bardzo przyjemnej atmosferze. Poprzez zabawę uczniowie doskonalili cenne umiejętności tj. spontaniczność, kreatywność czy otwartość w kontaktach z innymi. Wykonując interesujące zadania pokonywali nieśmiałość oraz zdobyli świadomość własnego ciała. Wizyta w Akademii Aktorskiej Artysta była związana z realizowaną w szkole innowację pedagogiczną pt. „Rozwój ekspresji scenicznej uczniów poprzez zabawę w teatr”.

Niemałą atrakcję stanowiła również wizyta w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, w którym uczniowie podziwiali wystawę z klocków Lego pt. „Historie klockami malowane”. Przekonali się, że z klocków można wybudować niemal wszystko, zafascynowani oglądali makiety budynków, samolotów, a nawet pojazdów kosmicznych.

Opiekunowie: s. Benedykta Pruś, Kinga Rogóz, Anna Gaweł, gościnnie Alicja Jaracz


DZIECI POMAGAJĄ DZIECIOM

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro które dajemy zatacza koło i wraca do nas”

/Flora Edwards/

Na piękny gest pomocy wobec swoich chorych i doświadczonych przez los rówieśników zdobyła się spora część dzieci z naszej szkoły biorąc udział w konkursie plastycznym „DZIECI POMAGAJĄ DZIECIOM” organizowanym przez fundację „Z Serca Dla Serca”. Prace wykonane przez uczniów przeznaczone zostały na aukcję, z której dochód ma wspomóc budowę Domu Hospicyjnemu w Zaleszanach. Dziękuję serdecznie za otwarte serce Kindze Kinel z kl.siódmej, Paulinie Szelc, Uli i Agnieszce Kielar, Wiktorii Stanisz, Emilii Prejsnar, Kamilce i Ani Szczurek, Adzie Kustroń, Emilce Boczar, Oli Such, Zuzi Gałuszce, Julii Nogal, Laurze Węglowskiej.

Monika Kenar-Szczurek


Wycieczka klas czwartych do Kopalni Soli w Bochni

W dniu 7 maja 2018 roku odbyła się wycieczka uczniów klas czwartych do Kopalni Soli w Bochni, najstarszej na ziemiach polskich kopalni soli kamiennej. Zwiedzanie rozpoczęło sie od zjazdu szybem pod ziemię, a następnie przejazdem kolejką podziemną. 250 metrów pod ziemią, dzięki ekspozycji multimedialnej uczniowie zobaczyli jakimi metodami była wydobywana sól, najcenniejszy środek płatniczy w dawnych czasach. Dzięki wykorzystaniu holografów, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk, uczniowie mieli wrażenie, jakby praca górników odbywała się tuż obok nich. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawne systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Mogli również przeżyć niezwykłą podróż w czasie i spotkać się z kupcami z Genui i królem Kazimierzem Wielkim, który opowiedział o historii i rozwoju solnego górnictwa, dzięki czemu zyskał przydomek „Wielki”. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas kaplica św. Kingi, jako jedynej świątyni przez którą przejeżdża kolejka. Uczniowie skorzystali też z jednej z największych atrakcji bocheńskiej kopalni - przeprawy łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, podziwiali piękno i naturalność solnej komory. Po tych wspaniałych atrakcjach czwartoklasiści mieli możliwość aktywnego wypoczynku w komorze Ważyn, której mikroklimat korzystnie wpływa również na stan zdrowia dróg oddechowych.
Pobyt w Kopalni Soli w Bochni okazał się wspaniałą lekcją historii, geografii i ekonomii zarazem, a także niezwykłą przygodą.

Sabina Józefowicz-Boczar, Joanna Kleczyńska


Poznaj - zanim ocenisz...

Pod takim hasłem nasza szkoła włączyła się do obchodów związanych ze Światowym Dniem Wiedzy o Autyźmie, obchodzonym na całym świecie 2 kwietnia.

Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem funkcjonowania mózgu. Ludzie z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych oraz sposobem odbierania wrażeń zmysłowych. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia autyzm jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka i cukrzycy. [ czytaj więcej... ]

Małgorzata Warzocha i Magdalena Stefańska


VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Świętym”

W piątek, 27 kwietnia, w Zespole Szkół w Korczynie odbyły się przesłuchania VIII Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Świętym”, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Korczynie oraz parafię Korczyna. Do konkursu przystąpiło wielu uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Wśród uczestników festiwalu nie zabrakło też reprezentantek naszej szkoły, które zaprezentowały następujące utwory: Kinga Kinel z kl. VI b - „Matko, o twarzy czarnej”, sł. i m. Krystyna Żak, Kinga Kopczyk z tej samej klasy: „Nie można żyć bez światła”, sł. i m. Helena Dzoka-Tzoka. Jury spośród uczestników przesłuchania wyłoniła laureatów, a wśród nich znalazła się Kinga Kopczyk, która zajęła III miejsce.

Wręczenie nagród i Koncert Finałowy konkursu odbył się podczas święta Powiatu Krośnieńskiego w dniu 6 maja br. w Sanktuarium Świętego Józefa Pelczara w Korczynie.
Gratulujemy Kindze i cieszymy się jej sukcesem!

s. Danuta Benedykta Pruś


Fotograficznych wędrówek po Iwoniczu ciąg dalszy…

Podsumowano drugą edycję konkursu fotograficznego będącego częścią cyklu obrazującego naszą miejscowość w czasie różnych pór roku. Tym razem ocenie podlegały prace zimowe. Dzieci wykonały piękne zdjęcia iwonickich krajobrazów, obiektów i zabytków, które można było obejrzeć na wystawie w korytarzu szkolnym. [ czytaj więcej... ]

M. Kenar- Szczurek, E. Penar


Powiatowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Powiatowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w czwartek 3 maja br. w Iwoniczu-Zdroju. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z Dyrekcją wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w kościele p.w. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych. Główna część uroczystości odbyła się pod Krzyżem Milenijnym, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wieńce. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Bulik i Adrianna Nycz. Towarzyszył im poczet sztandarowy w składzie: Wiktor Czerwieński, Alda Skraqi i Aleksandra Such.

Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna – opiekunowie SU


Święto Narodowe Trzeciego Maja

W piątek 27 kwietnia 2018r. odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przygotowany przez uczniów klas siódmych. Młodzież odtworzyła atmosferę XVIII -wiecznej Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiła obrady Sejmu Wielkiego oraz przypomniała najważniejsze wydarzenia tamtego okresu. Młodym artystom poprzez recytację poezji patriotycznej, zaśpiewanie znanych polskich pieśni oraz piękne wykonanie poloneza, udało się wprowadzić odbiorców w nastrój zadumy nad losami naszej ojczyzny. Uczniowie przypomnieli również o konieczności pamiętania o historii swojego kraju, gdyż jak głosił Jan Paweł II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” .

Opiekunowie: Kinga Rogóz, Ewa Penar, Ewa Rygiel, Robert Mercik


I edycja szkolnego konkursu MAM TALENT

Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w I edycji szkolnego konkursu MAM TALENT. Tańczysz? Śpiewasz? A może masz inne umiejętności, którymi chcesz się podzielić? Jeśli uważasz, że masz talent lub ciekawy pomysł na siebie – przyjdź na casting!

Regulamin konkursu dostępny poniżej oraz na tablicy informacyjnej SU na korytarzu szkolnym.

Może to TY zabłyśniesz na naszej scenie!


Pobierz: Regulamin szkolnego konkursu Mam Talent

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek - opiekunowie SU


Regulamin szkolnego konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”


Pobierz: Regulamin szkolnego konkursu plastycznegoGminne eliminacje konkursu BRD

W czwartek 26 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. W tym roku zaprezentowały się tylko 3 trzyosobowe drużyny. Zawodnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu BRD oraz wykonywali zadania praktyczne polegające na przejeździe przez miasteczko ruchu drogowego z elementami toru przeszkód. W kategori klas IV-VI w części praktycznej znacznie lepiej poradzili sobie uczniowie z Lubatówki i to oni będą reprezentować naszą gminę na finale w Krośnie. W kategorii klas VII-IIIG "bezkonkurencyjni" byli uczniowie naszej szkoły.

Wyniki:
Klasy IV-VI
1. SP Lubatówka 38 pkt
2. SP Iwonicz 53 pkt

1. Aszklar Antoni (SP Lubatówka) 9 pkt
2. Kandefer Jakub (SP Iwonicz) 13 pkt
3. Patla Kacper (SP Lubatówka) 13 pkt

Klasy VII-IIIG
1. SP Iwonicz 35 pkt

1. Kielar Aleksandra (SP Iwonicz) 10 pkt
2. Mikosz Adam (SP Iwonicz) 11 pkt
3. Trygar Aleksandra (SP Iwonicz) 14 pkt

Dyplomy, nagrody i upominki ufundowane przez Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, wręczyli zwycięzcom: Burmistrz Gminy Iwonicz–Zdrój Pan Witold Kocaj, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwoniczu - Pani Małgorzata Jakubowicz oraz przedstawiciel Policji st. sierż. Szczepan Jakieła.

Zwycięskie drużyny będą reprezentować Gminę Iwonicz-Zdrój w finale, który odbędzie się w WORD w Krośnie.

Leszek Krukar

Rajd PTTK „Poznajemy Pogórza - Korona Pogorza” 13 kwietnia 2018

Po raz kolejny drużyna rajdowa wraz z opiekunem wybrała się na rajd pieszy, którego organizatorem był PTTK Oddział w Krośnie. Trasa rajdu wiodła szlakiem: Dobra – Na Wysokim (586)- Dobra. Ponadto zwiedziliśmy zabytkową Cerkiew pw Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu. Jest to najstarsza drewniana cerkiew w Polsce, która została zbudowana w 1510 r. jako cerkiew klasztorna Zakonu Bazylianów. Na zakończenie rajdu odbyły się konkursy i ognisko z pieczeniem kiełbasy. W konkursie turystyczno-krajoznawczym Jakub Kandefer zajął IV miejsce.

Opiekun SK LOP Krystyna Bargieł


Konkurs Kangur Matematyczny

15 marca 2018 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 33 uczniów z klas IV-IIIG. Uczniowie pisali testy w różnych kategoriach (Maluch – klasy 4, Beniamin – klasy 5-6, Kadet 7–IIG, Junior – IIIG).

W kategorii „Beniamin” w klasach szóstych wyróżnienie w konkursie otrzymała Julia Zięba, natomiast w kategorii „Junior” w klasach IIIG – Weronika Karnasiewicz

Serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Monika Szajna, Iwona Tekieli


Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II

Dnia 23 kwietnia br. odbył się w naszej szkole etap szkolny Gminnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II pt. „Papież Pielgrzym”, do którego przystąpiło 14 uczniów z klas VI. Celem tego konkursu było zainteresowanie osobą św. Jana Pawła II, poszerzenie wiedzy o Papieżu Polaku, pobudzenie uczniów do naśladowania go w codziennym życiu oraz wyłonienie dwóch uczniów mających reprezentować szkołę w gminnym etapie konkursu.

Jego laureatami zostali:
I miejsce: Wiktoria Bulik kl. VI b
II miejsce: Kamil Lorenc kl. VI b
III miejsce: Kinga Kinel kl. VI b

Dnia 26 kwietnia Wiktoria i Kamil w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubatowej przystąpili jako zespół do II etapu tego konkursu i zajęli tam III miejsce. Gratulujemy Wiktorii i Kamilowi życząc im dalszych sukcesów.

s. Danuta Benedykta Pruś


„W 80 dni dookoła świata”

23 kwietnia grupa 48 uczniów naszej szkoły miała okazję podziwiać widowisko muzyczno – taneczne w wykonaniu krośnieńskiego Zespołu Tanecznego „Kleks”. W przedstawieniu udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły Julia Jasińska i Alicja Zajdel. Tym razem mieliśmy okazję podziwiać ich talent taneczny na scenie RCKP w Krośnie. Spektakl powstał na podstawie książki Juliusza Verne „W 80 dni dookoła świata” i okazał się być niezwykle ciekawym i barwnym widowiskiem, w którym swój kunszt taneczny zaprezentowało 160 młodych tancerzy. Widowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem i z pewnością spodobało się również naszej iwonickiej widowni.

Opiekunowie: E. Penar, E. Rygiel, M. Stefańska


Kolejne występy naszych sportowców

Tym razem nasi uczniowie: Julia Jasińska oraz Filip Jakubowicz wzięli udział w półfinałach wojewódzkich w konkurencji pływanie indywidualne.
Julia Jasińska wystartowała na dystansie 50m. stylem motylkowym a Filip Jakubowicz 50m. stylem grzbietowym.
Ostatecznie Julia po dobrym występie stanęła na podium zajmując III miejsce w swojej kategorii. Filip po zaciętej rywalizacji ostatecznie zajął VIII miejsce.
Gratulujemy naszym sportowcom i życzymy kolejnych sukcesów.

Marcin Jasiński


Rozstrzygnięcie konkursu „Kreator Mody”

W dniu 22 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień dla gimnazjalistów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była „Kwiatowa hipnoza”. Komisja konkursowa nagrodziła prace uczennic naszej szkoły.
W kategorii gotowy wyrób dodatku do odzieży I miejsce otrzymała Karolina Ziembicka z kl. II
II miejsce w kategorii projekt odzieży oraz wyróżnienie w kategorii dodatku do odzieży otrzymała Daria Penar z kl.III
Wyróżnienie w kategorii projekt odzieży otrzymała Katarzyna Such uczennica kl. III.

Serdeczne gratulacje!

Lucyna Szubrycht


Wyniki konkursu na komiks pt. „Dzieje Polski”

Rozstrzygnięty został konkurs na komiks pt. „Dzieje Polski”. Miał on na celu m.in. rozbudzenie w uczniach zainteresowania historią naszego kraju w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Osoby nagrodzone to:

Emilia Prejsnar – I miejsce za pracę pt. „Legenda o… toruńskich piernikach”
Dominik Pacholczyk – II miejsce za pracę pt. „Obrona Westerplatte”
Błażej Nycz – III miejsce za pracę pt. „Akcja pod Bezdanami”

Serdecznie gratulujemy. Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone podczas najbliższego apelu.

M. Muzyka, K. Rogóz


Zwycięstwo naszych gimnazjalistów w turnieju BRD

Rozpoczęła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tym roku reprezentuje nas tylko drużyna gimnazjalistów, która w swoim pierwszym występie w dniu 17 kwietnia wygrała zawody na etapie powiatowym. Drużyna w składzie Aleksandra Trygar i Aleksandra Kielar z klasy IIG oraz Marcin Kenar z klasy IIIG najlepiej poradziła sobie z testami z zakresu BRD, jazdą po Miasteczku Ruchu Drogowego i na rowerowym torze przeszkód pokonując drużyny z Jedlicza, Milczy, Zręcina i Krosna. Indywidualnie Ola Trygar wygrała a Marcin był trzeci.

Leszek Krukar


Pucharowa przygoda dobiegła końca

Piękna przygoda z największym turniejem piłkarskim dla dzieci – „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” dla naszej drużyny dobiegła końca. Nasi chłopcy osiągnęli w tym roku historyczny sukces awansując do finałów wojewódzkich tej imprezy. Zawody miały miejsce w Tarnobrzegu na wspaniałych obiektach miejscowego MOSiRu. W kategorii chłopców U12 w której udział brała nasza drużyna do Tarnobrzega przybyło 24 drużyny z całego województwa. Nasi podopieczni ulegli w dwóch meczach najpierw z gospodarzami turnieju – szkołą z Tarnobrzega 0 – 4 a następnie po wyrównanym pojedynku z drużyną z Chłudna 1 – 3. W ostatnim pojedynku przyszło nam się zmierzyć z chłopcami z Bażanówki. Nasi zawodnicy podrażnieni wcześniejszymi niepowodzeniami podeszli do spotkania bardzo zmotywowani i pokonali swoich rówieśników 5 – 1. Nie udało nam się wyjść ze swojej grupy i na tym nasza przygoda z tym wspaniałym turniejem dobiegła końca. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji. Wierzymy, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje i w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.

Marcin Jasiński


Wszędzie pachnie czekolada…

12 kwietnia 2018 roku bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych, aby świętować Dzień Czekolady.

Młodsza grupa wysłuchała wiersza Danuty Wawiłow „Wszędzie pachnie czekolada…”, rozwiązywała zagadki i bawiła się w detektywów szukając ukrytych w bibliotece obrazków z czekoladowymi smakołykami.

Starsze dzieci na początku wysłuchały bajki Lucyny Krzemienieckiej „O kuchciku, o Nadziei i o drzwiach zamkniętych” a później samodzielnie opowiadały treść książki na podstawie ilustracji.

Na koniec przedszkolaki degustowały różne smaki czekolady. Oczywiście największym powodzeniem wśród dzieci cieszyła się czekolada mleczna, a wśród pań – gorzka.

Bibliotekarze


Spektakl ekologiczny w kinie „Wczasowicz”

11 kwietnia Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju zaprosił dzieci młodsze ze szkół podstawowych i przedszkolaków z całej gminy na spektakl ekologiczny pt. „Baron Smog”. Tytułowy bohater naszego przedstawienia Baron Smog, dąży do tego, aby ziemia i powietrze były zanieczyszczone. Wybiera na swoją „prawą rękę” małą dziewczynkę Tosię, która ma mu pomóc w realizacji niecnego planu zapanowania nad światem. Jednak jest ktoś, kto czuwa nad Tosią i dołoży wszelkich starań, by pokrzyżować plany złego Barona.

Najważniejsze tematy, które przedstawione są w tym spektaklu to: niska emisja, smog, zanieczyszczenie powietrza, segregacja odpadów, zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie i ruch na świeżym powietrzu.

Dzieci zapoznały się z problemem zanieczyszczeń, a przy tym dobrze się bawiły. Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Witoldowi Kocaj i Panu Andrzejowi Kaleta za organizację przedstawienia.

Maria Zygmunt


Tydzień po znakiem biegów przełajowych

Ostatnie kilka dni dla naszych sportowców upłynęły pod znakiem biegów przełajowych. Najpierw nasi zawodnicy wzięli udział w powiatowym etapie, który odbył się 6 kwietnia przy Zespole Szkół w Iwoniczu. Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Rajchel Gabriel, Jakubowicz Filip, Lorenc Szymon, Kinel Szymon, Maciej Tomkowicz. W kategorii biegów indywidualnych wystartowali: Marcin Kenar, Karol Rudek, Maksymilian Marszałek, Błażej Nycz oraz dziewczęta – Wiktoria Bulik, Aleksandra Bek, Julia Jasińska. Warunki atmosferyczne nie rozpieszczały ale mimo przenikliwego zimna oraz padającego deszczu wszyscy podjęli sportową walkę. Nasi zawodnicy startowali ze zmiennym szczęściem. Najlepiej zaprezentował się Marcin Kenar, który w swojej kategorii wiekowej zajął III miejsce i zakwalifikował się tym samym do kolejnego etapu – na szczeblu rejonowym.
Zawody Rejonowe odbyły się 10 kwietnia w Krośnie. Tym razem pogoda dopisała i zawodnicy w pięknym słońcu mogli zająć się sportową rywalizacją. Nasz reprezentant – Marcin Kenar zajął ostatecznie ósmą lokatę. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy.

A już w piątek drużyna chłopców U 12 wyrusza w długą podróż do Tarnobrzega, gdzie będzie reprezentowała naszą szkołę w finale wojewódzkim zawodów piłki nożnej o Puchar Tymbarka. Życzymy chłopakom sukcesu i mocno ściskamy kciuki!!!

Marcin Jasiński


Julia Czupska w filmie „Ostatnia misja: Bronisław Chudzyński”

Nasza uczennica Julia Czupska z klasy V b wystąpiła w fabularyzowanym filmie dokumentalnym – „Ostatnia misja: Bronisław Chudzyński”. Julia zagrała Marię Sawiuk, filmową córkę Anieli Sawiukowej - przyjaciółki głównego bohatera filmu. Chudzyński był budowniczym Zakładów Południowych w Stalowej Woli w latach 1936 - 46. Pochodził z ziemiańskiej rodziny. Z domu wyniósł umiłowanie tradycji i szacunek dla pracy. Film z udziałem Julii pokazuje ostatnie 10 lat jego życia - głównie walkę z komunistami, którzy doprowadzili go do przedwczesnej śmierci. Zdjęcia były realizowane w dawnych halach produkcyjnych w Stalowej Woli w grudniu 2017 roku. Sceny, w których zagrała Julia miały kluczowe znaczenie dla podkreślenia charakteru bohatera, który uchodził za osobę skupioną, surową, nie znoszącą sprzeciwu. W filmie można zobaczyć chwile słabości i ciepło, którym obdarzał małą Marysię. Premiera dokumentu odbyła się w styczniu tego roku w Stalowej Woli z udziałem Macieja Staneckiego - wiceprezesa Zarządu TVP oraz mieszkańców miasta. Dokument był pokazywany w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie. W roli Bronisława Chudzyńskiego wystąpił znakomity krakowski aktor Jacek Lecznar. To on udzielił Julii pierwszych lekcji filmowego aktorstwa.

Gratulujemy Julii odwagi i umiejętności aktorskich. Życzymy kolejnych przygód filmowych.

Zobacz film

Wielkanoc tuż, tuż!

W ostatni dzień zajęć dydaktycznych przed Świętami, czyli w środę, 28 marca br., zarząd Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Bulik i Adrianna Nycz, w imieniu własnym i wszystkich uczniów, tradycyjnie przekazały Dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi życzenia wielkanocne. Życzyły: zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwa wiosennego słońca oraz wielu radosnych spotkań przy wielkanocnym stole. Niech ten szczególny czas będzie dla nas wszystkich okresem prawdziwej miłości, odpoczynku i źródłem optymizmu oraz energii niezbędnej na co dzień.

W tym dniu uczennice pod opieką opiekuna SU udały się również z życzeniami i drobnymi upominkami do Pana Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Pana Witolda Kocaja oraz Zastępcy Burmistrza Gminy Pana Jacka Rygla, Pani Dyrektor Przedszkola Gminnego w Iwoniczu Pani Lidii Kuligi, Pani Dyrektor Przedszkola Muzycznego w Iwoniczu Pani Marii Kandefer-Nycz, Pana Dyrektora Zespołu Szkół w Iwoniczu Pana Leszka Zajdla oraz Pana Dyrektora Zespołu Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu Pana Krzysztofa Buczka.

Na spotkaniach klasowych uczniowie naszej szkoły wraz w wychowawcami podzielili się jajkiem i babką, a także życzyli sobie spokojnych, wesołych i pogodnych Świąt Wielkanocnych. Wychowawcy zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo w czasie wiosennej przerwy świątecznej.

Agnieszka Szczurek – opiekun SU


„Pola Nadziei w Iwoniczu”

W Niedzielę Palmową 25 marca, nasi uczniowie wzięli udział w jubileuszowej X edycji Krośnieńskich Pól Nadziei.

Podczas kwesty zebrano 1434,23 zł.

Serdecznie dziękujemy uczniom: Natalii i Julii Lorens, Asi Such, Kindze Michalczyk, Marysi i Karolowi Jurczyk, Julii Czupskiej, Adzie Frodymie, Milenie Bogaczyk i Karolinie Kulidze za wykonanie symbolicznych żonkili oraz Rodzicom za opiekę podczas zbiórki.

Ewa Graboś


Duży sukces naszych piłkarzy


Drużyna chłopców U12 w składzie: Paweł Foremny Va, Dominik Grysztar Vb, Filip Jakubowicz Vb, Rafał Jarosz Va, Szymon Kinel Vb, Szymon Lorenc Vb, Mateusz Nycz Vb, Paweł Penar IVa, Gabriel Rajchel Va, reprezentuje naszą szkołę w XVIII edycji turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” odniosła duży sukces. Po tym jak wygrała etap gminny pokonując wszystkich przeciwników, dzisiaj brała udział w etapie powiatowym. Po zaciętym turnieju, który obfitował w wiele emocjonujących pojedynków nasza drużyna zajęła II miejsce. W pokonanym polu zostawiła rówieśników z Dukli pokonując ich (2 - 1) oraz drużynę ze Zręcina wygrywając (1 – 0). W ostatnim pojedynku uległa drużynie z Krosna (0 – 2). Teraz czeka nas finał wojewódzki w Tarnobrzegu. Naszym chłopcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

Marcin Jasiński


Tydzień pod znakiem tenisa


W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rejonowych zawodach tenisa stołowego, które odbyły się w Osobnicy. Najpierw (we wtorek) swój turniej rozegrała drużyna chłopców, która w składzie Gabriel Rajchel oraz Gabriel Kielar zajęła siódme miejsce. Po zaciętej walce nasza drużyna uległa szkołom ze Strzyżowa i Konieczkowej oraz pokonała szkołę podstawową nr 6 z Krosna. W czwartek swoje rozgrywki miały dziewczęta. Naszą szkołę reprezentowały – Laura Węglowska oraz Ania Kandefer. Dziewczyny po wielu ciekawych pojedynkach zajęły ostatecznie IV miejsce w pokonanym polu pozostawiając drużyny z Konieczkowej oraz Krosna. Naszym zawodnikom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Marcin Jasiński


Dzień Zawodowca w „Szczepaniku"


Dnia 23 lutego 2018 r. klasa III oddziału gimnazjalnego wraz z opiekunami: panią Marzeną Muzyką oraz Dorotą Kielar, wzięła udział w Dniu Zawodowca. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Główną atrakcją była gra Szczepanik Express, w której uczestniczyły drużyny ze wszystkich zaproszonych szkół. Pozostali uczniowie nie zaznali nudy, gdyż, uprzednio podzieleni na grupy, udali się na specjalne pokazy przygotowane przez gospodarzy, które przybliżyły ofertę Szczepanika.

Karolina Maryśka, Oliwia Zajdel


Finał Konkursu Wiedzy Technicznej


W dniu 23 marca w Jarosławiu odbył się finał Wojewódzki Konkursu Wiedzy Technicznej pod hasłem „sapere aude” - odważ się być mądrym. Wśród 42 uczestników XVII edycji konkursu naszą szkołę reprezentowali: Maksymilian Marszałek i Karol Rudek z klasy 3 gimnazjum uzyskując tytuł finalisty konkursu.

Leszek Krukar


Powiatowy Konkurs Polskiej Poezji Sybirackiej


22.03.2018 w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Jedliczu odbyły się przesłuchania do VIII Edycji Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Sybirackiej. W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba uczniów, w tym trzech uczestników z naszej szkoły: Wiktor Czerwieński z klasy IIIG, Urszula Kielar z klasy VIIb oraz Adrianna Nycz z klasy IIIG. Przedstawiciele naszej szkoły zaprezentowali się z najlepszej strony. Ze względu na wysoki poziom konkurencji, pomimo świetnych występów reprezentantów naszej szkoły, nie udało się zdobyć żadnej z nagród. Trzymamy kciuki za kolejne występy!

Oliwia Zajdel, Marzena Muzyka


XXIV Gminny Konkurs Inscenizacji Wiersza

Dnia 22 marca 2018r. nasi uczniowie zaprezentowali umiejętności teatralne w XXIV Gminnym Konkursie Inscenizacji Wiersza, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju.

W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-III) wystąpili uczniowie z klasy Ib: Aniela Jamroga, Oliwier Kapuła, Melania Kielar, Lena Pniak, Nikola Smerecka, Julita Sroka i Szymon Szajna. Mali artyści zaprezentowali bajkę pod tytułem „Zielony kapturek”. Oliwier Kapuła, który mistrzowsko wcielił się w rolę wilka otrzymał wyróżnienie.

W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV-VI) naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VIb: Wiktoria Bulik, Jakub Krukar, Kamil Lorenc, Julia Rokita i Wiktoria Stanisz. Uczniowie przygotowali inscenizację pod tytułem „Hania Humorek i lista marzeń”, za którą zdobyli II miejsce.

Obie grupy teatralne otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz statuetki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Opiekunowie: Maria Zygmunt, Kinga Rogóz


Rajd Górski „Powitanie Wiosny”

21 marca 2018 po raz kolejny drużyna rajdowa wraz z opiekunami wybrała się na rajd pieszy, którego organizatorem był Oddział PTTK w Krośnie. Trasa rajdu wiodła szlakiem Beskidu Niskiego na Górę Grzywacką (567m n.p.m.) ze stalowym Krzyżem Milenijnym. Pierwszym przystankiem był Nowy Żmigród, gdzie zwiedziliśmy Muzeum im. Leona Korcińskiego, Sanktuarium bł. Ks. Findysza oraz cmentarz wojskowy. Po dotarciu do miejscowości Kąty wyruszyliśmy na Górę Grzywacką, gdzie na szczycie podziwialiśmy krajobraz z wieży widokowej. Na zakończenie rajdu odbyły się konkursy i ognisko z pieczeniem kiełbasy. W konkursie turystyczno-krajoznawczym Maciej Zabawski VIIb zajął II miejsce, a w konkursie ekologiczno-przyrodniczym I miejsce Filip Jakubowicz Vb, a Milena Bogaczyk Vb - IV miejsce.

opiekun SK LOP- K. Bargieł, opiekun SKTK – E. Rygiel


Teatrzyk kukiełkowy w naszej szkole

„Więc pamiętajcie miłe dzieci, co bajka szepcze Wam do uszka,
nie wszystko złoto co się świeci, a skarby w Waszych są serduszkach”.

To motto spektaklu teatralnego pt. „Baśń o złocistym ptaku” przygotowanego przez Teatr Każdej Sztuki, który gościł w naszej szkole. Poprzez scenografię i wspaniałe lalki rozbudził u młodego widza wrażliwość artystyczną i pozwolił cieszyć się pięknem baśniowego świata. Dodatkowym atutem były 80-cio centymetrowe lalki wykonane rzadko spotykaną techniką rzeźby w gumie. Dialogi nasycone humorem oraz wartka akcja przykuwały uwagę dzieci i przeniosły ich w świat, gdzie przyjaźń i miłość cenniejsze są niż złoto. Historia o dzielnym księciu, który wyrusza w nieznane, by sprawić radość swojemu ojcu, wzbogacona jest również o elementy ekologiczne i wychowawcze, które pozwalają zrozumieć, że być dobrym człowiekiem, to znaczy kochać i dbać o otaczających nas ludzi i świat przyrody.

M.Zygmunt


Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca. Ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa, bo wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Światowy Dzień Zespołu Downa świętowaliśmy w naszej szkole zakładając na stopy kolorowe skarpetki nie do pary. Kolorowe skarpetki to symbol niedopasowania społecznego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Bożena Lorens, Magdalena Stefańska, Samorząd Uczniowski


Gminne Igrzyska Dzieci w Mini Piłce Siatkowej

I miejsce i awans do powiatowego etapu igrzysk uzyskała nasza drużyna dziewcząt w gminnych zawodach pokonując drużyny z Lubatowej i Iwonicza – Zdroju.

Skład drużyny: Oliwia Szafran VIIa, Urszula Dróbek VIIb, Wiktoria Padacz VIIa, Paulina Penar VIb, Kinga Kopczyk VIb, Wiktoria Stanisz VIb, Kinga Kinel VIb, Wiktoria Bulik VIb, Laura Węglowska VIb.

Ewa Rygiel


Szkolny Turniej Piłki Siatkowej

W Dniu Kobiet dziewczęta z klasy VIIa, VIIb i II G rywalizowały ze sobą grając w siatkówkę. Po rozegranych meczach systemem „każdy z każdym” turniej zakończył się wynikiem

I miejsce drużyna IIG w składzie: Patrycja Boczar, Wiktoria Dudzińska, Karolina Ziembicka, Aleksandra Kielar, Aleksandra Trygar, Roksana Deręg,

II miejsce drużyna VIIa - Alda Skraqi, Paulina Szelc, Daria Chlap, Emilia Czekaj, Wiktoria Padacz, Oliwia Szafran

III miejsce drużyna VIIb – Urszula Dróbek, Urszula Kielar, Dominika Michalczyk, Aleksandra Such, Amelia Foremny, Emila Kandefer.

Ewa Rygiel


8 marca - Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w naszej szkole przebieg w sposób bardzo sympatyczny. Młodzi mężczyźni zadbali o to, by na twarzach wszystkich Pań zagościł uśmiech. Delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła życzenia wszystkim przedstawicielkom płci pięknej. Każda z Pań została obdarowana słodkim upominkiem, pięknym uśmiechem i życzliwym gestem. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego zadbali o to, by dla wszystkich Pań ten dzień był wyjątkowy i uroczysty.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek - opiekunowie SU


Warsztaty z okazji 100-lecia Niepodległości

5 marca dzieci z klas O – V, wraz z wychowawcami i nauczycielami, uczestniczyły w zajęciach poświęconych Polsce. Miały do rozwiązania wiele zadań. Odpowiadały na pytania, np. czym jest Ojczyzna, kto to jest patriota? Na podstawie ilustracji rozpoznawały regiony i krajobrazy naszego kraju. Popisały się znajomością symboli narodowych i ważnych dat z historii.

Po warsztatach, prowadzonych przez Agencję Szkolno – Przdszkolną Lupus, uczniowie mogli sobie zrobić zdjęcie w stroju żołnierza lub sanitariuszki, które – za zgodą rodziców – można będzie zakupić.

Maria Szajna


Tenis Stołowy

Anna Kandefer Va i Laura Węglowska VIb oraz Gabriel Rajchel Va i Gabriel Kielar VIa wywalczyli II miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci uzyskując awans do etapu rejonowego igrzysk.

Ewa Rygiel


Gminny Turniej Tenisa Stołowego

3 marca w Lubatówce odbyły się eliminacje do Powiatowej Olimpiady Tenisa Stołowego, w których nasze uczennice uzyskały najwyższe miejsca. W kategorii wiekowej do 13 lat najlepsza była Anna Kandefer z klasy Va, III miejsce zajęła Barbara Kielar z klasy VIa. W kategorii od 14 – 16 lat I miejsce zajęła Paulina Gierlach z klasy IIG, II miejsce Wiktoria Dudzińska również z klasy IIG.

Ewa Rygiel


Mamy srebrny medal!!

Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang w pełni, mamy złoto i brąz w skokach narciarskich, a w Iwoniczu rosną narciarze alpejscy, może przyszli olimpijczycy?

Oliwier Kapuła z klasy 1b zajął II miejsce w Otwartych Zawodach w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Burmistrza Dukli w kategorii 2010 i młodsi. W tych samych zawodach wystartował Gabriel Rajchel z klasy Va i zajął IV miejsce w rocznikach 2006, 2007. Pan Artur Nycz, dziadzio Oliwiera, który jest jego trenerem i menadżerem zajął VIII miejsce w kategorii osób dorosłych. Zawody odbyły się 16 lutego w Chyrowej.

Osiągnięcia w/w osób nie były przypadkiem. 26 lutego również w Chyrowej odbył się VII Memoriał Andrzeja Bąka w Narciarstwie Alpejskim. Oliwier zajął II miejsce, Gabryś VIII m, pan Artur IX m.

Wszystkim trzem panom gratulujemy, życzymy owocnej pracy i dalszych sukcesów.

M. Zygmunt – wych. klasy 1b


„Jak to kiedyś bywało…”

Dzieci ze starszej grupy przedszkolnej wraz z wychowawczynią zorganizowały dla swoich młodszych kolegów ciekawe zajęcia na temat „Jak to kiedyś bywało?”.

Z pomocą rodziców i dziadków dzieci zgromadziły dawne urządzenia ułatwiające ludziom prace domowe. Wielką radość sprawiła możliwość obejrzenia na własne oczy kijanki i tary do prania, żelazek z „duszą”, młynków do kawy i pieprzu, moździerza, kołowrotka, drewnianego noża do gazet, syfonu do robienia gazowanej wody, niecki do wyrabiania ciasta chlebowego, aparatu analogowego do robienia zdjęć, mątewki do mieszania płynów i innych.

Starszaki chętnie podzieliły się zdobytą wiedzą ze swoimi kolegami i koleżankami z młodszej grupy. Przeznaczenie wielu ciekawych, czy wręcz tajemniczych przedmiotów przekazali dzieciom ich dziadkowie.

W imieniu własnym oraz dzieci z grupy 6- latków chciałabym podziękować wszystkim rodzicom oraz babciom i dziadkom za zaangażowanie się w nasze zajęcia o dawnych czasach i wyszperanie z piwnic i strychów dzisiaj zapomnianych, ale kiedyś niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Wychowawczyni Izabela Nycz


W roli głównej mydło

Na zajęciach świetlicowych nasi podopieczni brali udział w ciekawych zajęciach plastyczno-technicznych. Mieli za zadanie zrobić mydło według swojego pomysłu. Na początku każda para przygotowywała „miksturę”, korzystając z mydła, kawy, barwników, lawendy, pomarańczy, olejków zapachowych, kolorowych wiórków itp. Następnie dzieci wkładały gotową masę do foremek i tak powstały oryginalne mydełka, które po kilku dniach zostały pięknie zapakowane.

Zajęcia były świetną zabawą sensoryczną. Warsztaty sprawiły dużo śmiechu a także uczyły kreatywności i cierpliwości.

Magdalena Stefańska, Anna Gaweł


Spotkanie z CUKROWĄ WRÓŻKĄ

Klasa Ib przystąpiła do II - zimowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Zdrowo jem, więcej jem”. Pierwszym zadaniem było przeprowadzenie lekcji: W BIAŁEJ KRAINIE – OSTROŻNIE Z CUKREM I SOLĄ. Cele zajęć to: kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru; rozwijanie umiejętności segregacji żywności na wskazaną i niewskazaną w diecie uczniów; rozwijanie umiejętności czytania etykiet i rozpoznawania soli i cukru w produktach spożywczych; rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji o wyborze żywności.

Dzieci udały się w podróż „ZDROWOLOTEM” (chusta animacyjna) do „NIEZWYKŁEJ KRAINY” (świetlicy szkolnej). W trakcie podróży uczniowie przeszli przez „TAJEMNICZĄ BRAMĘ” (hula-hop). Tajemnicza kraina okazała się BIAŁĄ KRAINĄ, a na dzieci czekała CUKROWA WRÓŻKA (pani Jola – szkolna dietetyczka). Po powitaniu CUKROWA WRÓŻKA zaproponowała zwiedzanie oraz rozwiązywanie zagadek, zagadek smakowych i dotykowych (różne rodzaje soli i cukru). Po pogadance o szkodliwości nadużywania soli i cukru, wróżka uczyła czytać etykiety na opakowaniach po żywności. Uczniowie segregowali opakowania na produkty z nadmiarem soli/cukru oraz na produkty z ich małą zawartością, które są wskazane w diecie. Te niezdrowe wyrzucały do kosza na śmieci i postanowiły, że będą je jeść jak najrzadziej.

Na zakończenie spotkania CUKROWA WRÓŻKA poczęstowała dzieci zdrowymi, słodkimi przekąskami: ryżowymi ciasteczkami polanymi syropem klonowym lub miodem.

Po powrocie do „klasowej codzienności” uczniowie wypełnili drzewko decyzyjne –skutki podjęcia decyzji: kiedy rezygnujemy albo nie rezygnujemy z produktów z nadmiarem cukru/soli.

Przy okazji spotkania z dietetyczką dzieci dowiedziały się, że obiady serwowane w stołówce szkolnej są zdrowe: nie zawierają przypraw typu vegeta, rosołki, maga, cukier…- zastąpiono je ziołami i miodem.

Maria Zygmunt – wych. kl. Ib


Gminne Zawody w mini-siatkówce chłopców

23 lutego 2018 r. nasza szkoła była organizatorem Gminnych Zawodów w mini-siatkówce chłopców. Do rywalizacji zgłosiły się drużyny z SP Iwonicz-Zdrój, SP Lubatówka, SP Lubatowa oraz gospodarze - SP Iwonicz. Zawody rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Nasz zespół składał się z uczniów klas VI i V w kolejności: Kandefer J., Kielar G., Lorenc K., Kielar M., Tomkowicz M., Kuczała D., Rogowski M., Kuczała S., Foremny P., Rajchel G.

Wyniki końcowe:
I miejsce - SP Lubatowa
II miejsce - SP Lubatówka
III miejsce - SP Iwonicz
IV miejsce - SP Iwonicz-Zdrój

Organizatorzy: Adrianna Sanocka, Marcin Jasiński


Regionalna Liga Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt

23 lutego drużyna dziewcząt zagrała w II turnieju siatkarskim w ramach Regionalnej Ligi Mini Piłki Siatkowej w Jedliczu. Dziewczęta zmierzyły się z drużynami z: GOSiR Jedlicze, MOSiR Dukla, SP Krościenko Wyżne, SP Jaszczew, MOSiR Dębowiec.

Skład drużyny: Oliwia Szafran VIIa, Urszula Dróbek VIIb, Wiktoria Padacz VIIa, Paulina Penar VIb, Kinga Kopczyk VIb, Weronika Pietrasz VIb, Wiktoria Stanisz VIb, Julia Zięba VIa, Anna Dróbek VIb.

Ewa Rygiel


Piłka Siatkowa

Drużyna w składzie: Patrycja Boczar, Wiktoria Dudzińska, Karolina Ziembicka, Alda Skraqi, Szymon Krupa, Miłosz Nych, Adrian Leśniak, Miłosz Studziński zajęła II miejsce w Międzyszkolnych Zawodach Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych w Krościenku Wyżnym.

Ewa Rygiel


II etap Konkursu Wiedzy Technicznej

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Technicznej pod hasłem „sapere aude” - odważ się być mądrym to konkurs interdyscyplinarny z matematyki poszerzony o zagadnienia fizyki, chemii, techniki i informatyki, corocznie organizowany przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu przy współpracy Stowarzyszenia „Nauka i Rozwój” w Jarosławiu.

Konkurs odbywa się w trzech etapach. W etapie pierwszym, który odbył się w naszej szkole 9 stycznia wzięło udział 8 uczniów. Troje najlepszych: Weronika Karnasiewicz, Karol Rudek i Maksymilian Marszałek z klasy trzeciej gimnazjum zakwalifikowało się do drugiego etapu.

W dniu 21 lutego odbył się II etap, do którego zgłoszono 174 uczniów z województwa podkarpackiego. Karol i Maksymilian uzyskali odpowiednio 19 i 30 wynik co gwarantuje im udział w finale wojewódzkim Konkursu.

Leszek Krukar


Poczta Walentynkowa

Jest taki dzień roku każdego
Gdy bez zawahań, drogi kolego
Do koperty wkładasz kartkę ozdobioną
By nią obdarować damę ulubioną

Również płeć piękna nie zostaje w tyle
Pragniemy, by Panom dzień też minął mile
Zawsze z uśmiechem, z dostatkiem radości
Wysyłamy serce pełne miłości

Bo na walentynkę każdy dzisiaj czeka
To taka wewnętrzna potrzeba człowieka
Więc w tym dniu nie żałuj listów wysłanych
I hucznie świętuj Dzień Zakochanych!

Adrianna Nycz kl.IIIG

W dniach od 12 do 14 lutego Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Pocztę Walentynkową. Wiktoria Bulik i Adrianna Nycz przygotowały specjalną skrzynkę pocztową. Zaadresowane kartki można było wrzucać do skrzynki przez 3 dni. Finał akcji miał miejsce w środę 14 lutego, kiedy to kartki zostały doręczone do adresatów. Skrzynka była pełna, dlatego roznoszenie poczty odbyło się w kilku turach. Niestety nie policzyliśmy kartek, ale było ich naprawdę bardzo dużo, dlatego sądzimy, że Poczta Walentynkowa przypadła uczniom do gustu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna - opiekunowie SU


REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Fotograficzne wędrówki po Iwoniczu” - ZIMA

Pobierz: Regulamin konkursu

Ewa Penar, Monika Kenar- Szczurek


Sukces naszych uczniów w XIX Gminnym Konkursie Tańca „Twist”

13 lutego 2018r. w kinie „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju odbył się XIX Gminny Konkurs Tańca „Twist”. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły taneczne we współczesnych układach tanecznych.

W kategorii II (SP kl. IV-VI) wyróżnienie specjalne otrzymał zespół taneczny „Adlen” z klasy 4b za układ „Give Me Love”. Niezwykle piękną choreografię do muzyki stworzyła Adrianna Nycz uczennica klasy 3 Gimnazjum. Zespół „Adlen” wystąpił w składzie: Anna Szczurek, Łukasz Stachura, Róża Szul, Jakub Klich, Adrianna Kustroń, Aleksandra Bek, Seweryn Lichoń, Szymon Turek, Kacper Szczurek, Rafał Kandefer, Kinga Urbanek, Marysia i Karol Jurczyk oraz Joanna Such. W tej samej kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymał zespół taneczny „Bad girls” z klasy 6b w składzie: Kamila Szczurek, Kinga Kinel i Wiktoria Bulik. Dziewczynki niezwykle widowiskowo zaprezentowały przygotowany przez siebie układ taneczny.

Dziękujemy rodzicom, którzy przybyli na występ, za wspaniały doping i wsparcie, a naszym młodym tancerzom i tancerkom życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunowie: Ewa Rygiel, Bożena Lorens


Zimowe wędrowanie

26 stycznia członkowie SKTK i SKLOP wraz z opiekunami wyruszyli na XV Rajd Zimowy.

Relacja z rajdu Wiktora Czerwieńskiego ucznia klasy III G - uczestnika rajdu.

Rajd Zimowy

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł, Opiekun SKTK Ewa Rygiel


XVIII edycja Góry Grosza

Nasza szkoła po raz kolejny wsparła ogólnopolską akcję Góry Grosza, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz tworzenie dla nich nowych domów.

W szkole zostały rozwieszone plakaty informujące o akcji, a siedmioro uczniów: Jakub Jakubczyk, Paulina Penar, Marceli Rogowski i Aleksandra Szajna z klasy VI b oraz Julia Bogaczyk, Emilia Krupa i Jan Warchoł z klasy IIIG przeprowadziło zbiórkę groszy trwającą od 27.11.2017r. do 02.01.2018r. Uczniowie policzyli także zebrane monety. Udało nam się zebrać 111,63 zł, które zostały przekazane Towarzystwu Nasz Dom – organizatorowi akcji.

Dziękujemy dzieciom z oddziału przedszkolnego, uczniom i pracownikom naszej szkoły za poparcie inicjatywy i przekazanie groszy oraz uczniom zaangażowanym w przeprowadzenie zbiórki.

Joanna Kleczyńska, Kinga Rogóz


Konkurs plastyczny

26 stycznia w Rymanowie-Zdroju odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla uczestników konkursu na „Bożonarodzeniową kartkę świąteczną z figur geometrycznych”. Jurorzy konkursu docenili pracę ucznia naszej szkoły, Macieja Zięby z klasy VI b, który zdobył III miejsce.

Oprócz dyplomów i nagród dla przybyłych laureatów zorganizowany był poczęstunek oraz film w 3d.

Serdecznie gratulujemy Maćkowi i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun A. Gaweł


Warsztaty dla uczniów z pierwszej pomocy

W czwartek, tuż przed feriami, do naszej szkoły przyjechała karetka pogotowia z pięcioma ratownikami- Maltańskiej Służby Medycznej. Zaproszeni goście mieli za zadanie przeprowadzenie warsztatów na temat bezpieczeństwa i udzielania pomocy.

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy zostały przeprowadzone w grupach klasy 0-III i IV-VI. Na wstępnie ratownicy przypomnieli numery alarmowe, główne zasady bezpieczeństwa i zachowania podczas zabaw na śniegu i lodzie oraz w czasie wolnym od zajęć. Później dzieci zostały podzielone na grupy. Każdy uczeń był poszkodowanym a następnie ratownikiem. Z pomocą ratowników, wychowankowie, ćwiczyli na materacach pozycję boczną ustaloną a później wszyscy próbowali resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. Mali ratownicy dowiedzieli się jak sprawdzić czy osoba jest przytomna i jaka jest dalsza procedura postępowania w sytuacji zagrożenia życia.

Warsztaty były bardzo ciekawe o czym świadczyła aktywność dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, które swoje „role” poszkodowanego i ratownika odgrywały z wielkim zaangażowaniem i oddaniem.

Dziękujemy Maltańskiej Służbie Medycznej za przeprowadzenie ważnych, ciekawych i praktycznych zajęć.

Anna Gaweł


Spotkanie z leśnikiem - „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”

Miarą człowieczeństwa
jest stosunek do zwierząt

W dniu 23 stycznia br. w szkole gościliśmy pana Tomasza Kałamarza – leśnika z RDLP w Krośnie. W trakcie spotkania z uczniami klasy VI pan leśniczy zapoznał dzieci z pracą leśnika i zasadami prawidłowego dokarmiania ptaków w czasie zimy. Pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przywiózł nam wiele folderów, broszur przyrodniczych, kalendarz, film edukacyjny. Przekazał nam również zapas pokarmu dla ptaków składający się z nasion i tłuszczu zwierzęcego tzw. kule energetyczne, które zostały wywieszone na gałązkach drzew przed budynkiem szkoły.

Dzięki tym zajęciom uczniowie w ciekawy sposób poszerzyli wiadomości o lesie i jego mieszkańcach.

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Dzień Babci i Dzień Dziadka w naszej szkole!

Babciu i Dziadku choć mało rozumiem
Kocham Was tak mocno, jak tylko kochać umiem.
Bardzo Was doceniam i bardzo szanuję
A dzisiaj po prostu bardzo dziękuję!

Dni 23 i 24 stycznia bieżącego roku były szczególnie uroczyście obchodzone w naszej szkole. Wszystkie dzieci młodsze z klas 0-3 wraz ze swoimi wychowawcami organizowały spotkania dla Babć i Dziadków w podziękowaniu za miłość, jaką dają co dzień, swoim wnukom. Nie zabrakło wierszy, piosenek i humorystycznych scenek. Pełne wdzięku tańce wywołały niejedną łezkę w oku. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas.

Życzenia radosnych i spokojnych dni, pogody ducha, szczęścia i wszelkiej pomyślności na Nowy Rok składają Wychowawcy klas z uczniami.

Oddział przedszkolny
Klasa 1
Klasa 2
Klasa 3


XX Gminny Konkurs Kolęd Pastorałek i Tradycji Bożonarodzeniowych

10 stycznia 2018 r. w Domu Ludowym w Iwoniczu odbył się XX Gminny Konkurs Kolęd Pastorałek i Tradycji Bożonarodzeniowych.

Naszą szkołę reprezentowały dzieci w trzech kategoriach wiekowych.

Kategoria pierwsza: klasy 0-III
1. Emilia Litwin – śpiew, Gabrysia Kozioł, Natalia Czerwieńska, Julia Kandefer, Zuzia Marszałek, Malwina Bąk – chórek.
2. Anna Turowska i Hanna Kandefer – śpiew, Dawid Gutkowski, Szymon Kandefer, Bartosz Kielar, Miłosz Kielar – gra na cymbałkach, Staś Gaweł, Kacper Biernat, Kamil Strarowiejski, Gabriel Rajchel, Maciej Kapica, Krzysztof Majdosz – grzechotki.
3. Karolina Kielar, Lena Polek - śpiew, inscenizacja do piosenki: Zuzanna Szkółka - aniołek, Małgorzata Pelc - aniołek, Julia Padacz – pastuszek.
4. Antoni Janiczek, Szymon Rozel, Michał Szkółka, Bartosz Szkółka - „Do szopy hej pasterze”.
5. Ivo Chudy - „To już pora na wigilię”.
6. Milena Niemczyk - „Pastuszek bosy”.

Kategoria druga: klasy IV – VI
Julia Cząstka z kl. IVa, Joanna Such z kl. IVb, Anna Kandefer, Martyna Litwin, Rafał Jarosz, Gabriel Rajchel z kl. Va, Milena Bogaczyk z kl. Vb, Julia Rokita, Kinga Kinel, Wiktoria Bulik, Kamila Szczurek z kl. VIb.

Kategoria trzecia: klasy VII oraz Gimnazjum
Emilia Czekaj z kl. VIIa oraz Katarzyna Such z klasy IIIG

Jury nagrodziło I miejscem w pierwszej kategorii wiekowej Ivo Chudy z klasy IIa. Trzecie miejsce zajęła Emilia Litwin z klasy 0b. W drugiej grupie wiekowej drugie miejsce zajęła Kinga Kinel z klasy VIb. Trzecie miejsce w tej samej grupie wiekowej zajęła Julia Cząstka z klasy IVa, natomiast wyróżnienie otrzymała Kamila Szczurek z klasy VIb.

Nagrodę Grand Prix jury przyznało uczennicy klasy IIIG Katarzynie Such.

W kategorii: grupa teatralna nasi uczniowie z klas od 0-VI zaprezentowali „Jasełak na strychu”, zajmując I miejsce.

Gratulacje dla nagrodzonych i wszystkich występujących!!!

Jolanta Kielar, s. Danuta Pruś, Danuta Baran, Izabela Nycz, Beata Milińska, Robert Mercik


GŁOSOWANIE NA KLASĘ 1a W PLEBISCYCIE NOWINY24

Zachęcamy do oddania głosów na naszą klasę w konkursie organizowanym przez portal Nowiny24. Aby zagłosować należy wysłać SMS pod nr 72355 o treści KLASA.225 (koszt 2,49 zł brutto).
Głosy można oddawać do piątku 26 stycznia 2018r. do godziny 19.
Aktualna pozycja klasy w rankingu dostępna jest pod adresem: http://www.nowiny24.pl/serwisy/plebiscyty/a/jestesmy-pierwsza-klasa-glosowanie-rozpoczete-wyniki,12777835/

Uczniowie kl. Ia wraz z wychowawcą


REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU NA KOMIKS PT. „DZIEJE POLSKI”

Pobierz: Regulamin konkursu

M. Muzyka, K. Rogóz


Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

Prosimy o informacje o Osobach, o których wiemy, że w okresie międzywojennym otrzymały Medal lub Krzyż Niepodległości. Materiały te umożliwiłyby nam wzięcie udziału w konkursie „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, w ramach Obchodów Stulecia Niepodległości Polski.
Więcej informacji, w tym lista odznaczonych, na stronie niezwyciezeni1918-2018.pl.
Zachęcamy dzieci i młodzież do poszukiwań historycznych, których efektem będzie pamięć o lokalnych bohaterach.
Będziemy wdzięczni za każdą wiadomość.

M. Szajna


Występy aktorskie - Jasełka 2018

Uczniowie występujący w tegorocznych Jasełkach realizują innowację organizacyjno-metodyczną: „Rozwój ekspresji scenicznej uczniów - zabawa w teatr”.

Nasz szkolny teatr, to miejsce w którym jego uczestnicy nie są poddawani sztywnym przepisom i wymaganiom. Jego głównym celem jest proces tworzenia, rozwijanie warsztatu scenicznego i pobudzanie ekspresji własnej, związanej z uruchamianiem potencjału twórczego uczniów.

A potencjał twórczy młodych aktorów występujacych w tegorocznych Jasełkach okazał się bardzo obiecujący i został odpowiednio doceniony. Najpierw przez dzieci z Przedszkola Gminnego w Iwoniczu, które w dniu 2 stycznia przyszły pod opieką Pań Wychowawczyń do naszej szkoły i z wielkim zaciekawieniem i uwagą obejrzały przedstawienie. Następnie przez jury Powiatowego Konkursu Małych Form Teatralnych „Jasełka 2018” w Krościenku Wyżnym przez przyznanie nam w dniu 5 stycznia br. I miejsca. Wreszcie przez mieszkańców Iwonicza, którzy dużymi brawami nagrodzili aktorów po występie podczas IV Iwonickiego Orszaku Trzech Króli w Domu Ludowym. Ksiądz Proboszcz Kazimierz Giera docenił talenty aktorskie obdarowując uczniów dużą torbą słodyczy.

s. Benedykta Pruś, Anna Gaweł, Kinga Rogóz


„Pomagamy zwierzętom” – spotkanie z pracownikiem schroniska dla zwierząt

„Miłości nie da się kupić, ale można ją przygarnąć ze schroniska”

W dniu 5 stycznia 2018 r. w ramach włączenia się uczniów w akcję charytatywną polegającą na zbiórce karmy dla psów i kotów ze schroniska dla zwierząt w Krośnie przeprowadzona została przez pracownika schroniska pogadanka tematyczna. Prelekcja dotyczyła sposobu opieki nad zwierzętami oraz zachowania ostrożności i przestrzegana zasad bezpieczeństwa w kontakcie ze zwierzętami. Podczas spotkana pani inspektor wyjaśniła, czym zajmuje się schronisko, na czym polega adopcja psów i kotów oraz w jaki sposób zwierzę może stać się bezdomne. Mówiła o konieczności przemyślanych decyzji dotyczących posiadania czworonoga w swoim domu. Dodatkową atrakcją był pies, który w iście aktorski sposób zademonstrował dzieciom swoje umiejętności. Na zakończenie dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły otrzymali podziękowanie za dotychczasową współpracę, a przede wszystkim za serce wrażliwe na los krzywdzonych zwierząt oraz pomoc okazałą bezdomnym podopiecznym Inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals w Krośnie.

Takie działania sprawiają, że dzieci są bardziej świadome i wrażliwe na los bezdomnych i pokrzywdzonych zwierząt.

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Zbiórka karmy dla psów i kotów ze schroniska w Krośnie

„Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi,
które kocha Cię więcej niż siebie samego”
Josh Billings

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody i Szkolne Koło Wolontariatu już po raz drugi ogłasza zbiórkę karmy dla zwierząt znajdujących się pod opieką Krośnieńskiego Inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Celem akcji jest uwrażliwienie uczniów naszej szkoły na niedolę bezdomnych zwierząt. Pokarm prosimy przynosić do końca marca do sali nr 2 lub wkładać do oznakowanego pojemnika w holu szkoły.

Pomóżmy zwierzętom przetrwać trudny czas zimy. Otwórzmy nasze serca. Dziękujemy!

Nauczyciele koordynujący akcje Krystyna Bargieł Kinga Rogóz


Podsumowanie konkursów artystycznych

Dzień 21 grudnia był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Atmosfera zbliżających się świąt i radości towarzyszyły wszystkim w czasie spotkania, na którym-po występach dzieci-wręczono dyplomy i nagrody oraz podsumowano konkursy artystyczne. [ czytaj więcej... ]

Monika Kenar- Szczurek, Anna Prejsnar, Ewa Penar


Konkurs na kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim rozstrzygnięty!

Miesiąc grudzień upłynął w naszej szkole bardzo świątecznie, a przyczynił się do tego między innymi, konkurs plastyczno-językowy na kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim lub niemieckim. Celem konkursu było między innymi, popularyzowanie tradycji świątecznych krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Jednym z takich zwyczajów jest niewątpliwie własnoręczne przygotowywanie kartek świątecznych z życzeniami i wysyłanie ich lub wręczanie osobom bliskim, znajomym czy sąsiadom. [ czytaj więcej... ]

Sabina Józefowicz-Boczar
Grudzień – niezwykle pracowity miesiąc dla SU

Początek grudnia to najwyższy czas, by zacząć myśleć o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia i poczuć mocniej tę wyjątkową atmosferę. Od czego warto zacząć?

My zaczeliśmy od przepysznych świątecznych pierniczków korzenno-miodowych. Pani Katarzyna Polek upiekła je specjalnie dla nas odpowiednio wcześniej, by zdążyły skruszeć. Dekorowanie pierniczków należało już do naszych uczniów. Do dekoracji użyliśmy masy lukrowej, polewy czekoladowej, żelowych pisaków i jadalnych kulek. Ze świątecznych pierników powstały cuda - piernikowe chatki, ludziki, choinki. Ponieważ nasze pierniczki prezentowały się wręcz bajecznie, postanowiliśmy je podarować. Komu? O tym trochę później.

Dekorowanie pierników było wspaniałą zabawą, ale SU miał jeszcze inne ważne zadania. 15 grudnia przystąpił do realizacji najważniejszego z nich – ubierania choinki szkolnej. Uczniowie klasy 6b Maciej Zięba i Mateusz Ziobrowski pokazali nam iż z papieru można wykonać wiele niesamowitych ozdób choinkowych. Wykonanie papierowej bombki stylem origami modułowego zajmuje trochę czasu, a to głównie dlatego, że trzeba przygotować pojedyncze elementy z których będziemy budować kulę. Dziękujemy uczniom za ich zaangażowanie bo dzięki nim nasza choinka wygląda wspaniale i zdobi dumnie nasz korytarz szkolny.

21 grudnia po obejrzeniu Jasełek Bożonarodzeniowych Adrianna Nycz w imieniu SU złożyła życzenia świąteczne i noworoczne. A do życzeń dla Dyrekcji, nauczycieli i wychowawców, pracowników administracji i obsługi dołączone były prezenty – świateczne pierniczki. W tym szczególnym dniu zarząd SU pod opieką opiekunów udał się również z życzeniami i drobnymi świątecznymi upominkami do Pana Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Pana Witolda Kocaja oraz Zastępcy Burmistrza Gminy Pana Jacka Rygla. Odwiedziliśmy również Panią Dyrektor Przedszkola Gminnego w Iwoniczu, Panią Dyrektor Przedszkola Muzycznego, Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratów oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek.

Ale święta tuż tuż, a co za tym idzie - przygotowania bożonarodzeniowe najwyższy czas skończyć! Pamiętajcie, że Boże Narodzenie to jeden z tych najpiękniejszych okresów, jakie możemy spędzić w rodzinnej atmosferze. Czas odpoczynku i radości, delektowania się przysmakami i aromatami, śpiewania kolęd i błogiego spokoju.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna - opiekunowie SU


21 grudnia-szkolne Jasełka

W czwartkowe przedpołudnie, dnia 21 grudnia br. odkrywaliśmy na nowo tajemnice wielkich wydarzeń Nocy Betlejemskiej. Jak co roku uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali Jasełka.

Akcja tegorocznych „Jasełek na strychu” rozgrywa się w nietypowym miejscu, jakim jest strych pewnego domu, do którego na Święta Bożego Narodzenia trafia Pola i Maks. Strych tego domu jest pełen gratów, wśród których znajdziemy wiklinową skrzynię, stary wieszak oraz fotel, „skrzydła anioła”, sianko, kije, koronę jak się potem okazało, przedmioty te żyją, a do tego znają bardzo dokładnie historię narodzenia Pańskiego, którą ze szczegółami opowiadają głównym bohaterom – Poli i Maksowi.

Zaangażowanie i doskonała gra aktorska, a także piękna muzyka wywołały wiele pozytywnych emocji i wzruszeń u widzów.

Na zakończenie aktorzy złozyli życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom szkoły.

Nie byłoby tak pięknego przedstawienia, gdyby nie pomoc i zaangażowanie rodziców naszych aktorów. Wyrazy wdzięczności składamy Pani Ewie Czupskiej, Pani Małgorzacie Czerwieńskiej, Pani Monice Dróbek, Pani Joannie Kandefer, Państwu Lorensom, Pani Agacie Marszałek, Pani Annie Zajdel, Pani Beacie Litwin, Panu Janowi Mendrali oraz Panu Szymonowi Gawłowi.

s. Benedykta Pruś, Anna Gaweł, Kinga Rogóz


Wigilia w oddziale przedszkolnym

21 grudnia 2017 r. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia obie grupy przedszkolne nakryły stoły do wspólnej przedszkolnej wigilii. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie i prawdziwie wigilijny nastrój.

Izabela Nycz, Danuta Baran


Klasowa Wigilia

Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia, tradycyjnie obchodzony jest bardzo uroczyście. Już od rana, w klasach rozbrzmiewały kolędy, uczniowie z nauczycielami nakrywali stoły do klasowych Wigilii.

W klasie I b Melania przeczytała fragment Pisma Świętego, następnie połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do stołu. Były pierogi, barszcz, żurek, zupy grzybowe, babeczki, pierniki i różne ciasteczka. Po posiłku zaśpiewaliśmy znane kolędy. Po klasowej Wigilii klasy młodsze udały się na salę gimnastyczną, gdzie obejrzały przepiękne jasełka.

Po powrocie do klasy postanowiliśmy zakolędować naszym kolegom i koleżankom z klasy I a. Z opłatkiem w ręce, życzeniami i kolędą „Przybieżeli do Betlejem” na ustach, wkroczyliśmy do ich klasy. Wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałkę „Bosy pastuszek” i złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Było miło, przyjaźnie i spokojnie.

Tego spokoju, koleżeństwa i przyjaźni życzymy w Nowym 2018 Roku wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom.

Wychowawca i uczniowie klasy I b


WIGILIA w klasie Ia

„Zapachnie nam Wigilia
I sianko pod obrusem
W Betlejem raz kolejny
Narodzi się Jezusek”
(„Świąteczna ballada” – M. Welz)

Zdrowych, radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy klasa Ia wraz z wychowawcą.Pokaz historyczny

18 grudnia Grupa Artystyczna Rekonstrukto przeprowadziła dla naszych uczniów z klas IV – VII żywą lekcję historii zatytułowaną „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Poza prezentacją obyczajów i kultury epoki pokazano stroje, rekwizyty, kolekcję broni i narzędzia tortur z XV – XVI wieku. Niektórzy uczestnicy mieli nawet okazję doświadczyć, jak to jest być zakutym w dyby oraz brać udział w pojedynku.

Maria Szajna


„W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”

17 grudnia w Iwoniczu–Zdroju odbył się XI Kiermasz Świąteczny „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”. Wystawę otworzył Burmistrz Gminy Iwonicz–Zdrój pan Witold Kocaj, który przekazał wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. Stoiska z ozdobami świątecznymi oraz potrawami wigilijnymi poświęcił Proboszcz Parafii ks. Bogdan Nitka. W części artystycznej, nasze stoisko uświetnił występ Adrianny Nycz, która zaśpiewała „Kolędę Maryi”.

Prezentowane ozdoby świąteczne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz kuracjuszy.

Ewa Graboś


„Zanim błyśnie pierwsza gwiazdka…”

Grudzień to dla nas wszystkich szczególny czas pracowitych oraz miłych przygotowań i oczekiwań na Święta Bożego Narodzenia. Dla dzieci to chwile wielkiej radości, niespodzianek i przeżyć, które często zapadają w pamięci na całe dorosłe życie. Któż z nas nie pamięta oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, choinkę, prezenty...

Okres Bożego Narodzenia to nie tylko spotkania w gronie najbliższej rodziny, ale także w szerszym gronie, np. społeczności szkolnej. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 15 grudnia w piątkowy wieczór odbyła się uroczystość rodzinna pod hasłem: „Zanim błyśnie pierwsza gwiazdka…”, przygotowana przez uczniów kl. III, wychowawców i rodziców.

Program zaprezentowany przez małych artystów nawiązywał do niektórych zwyczajów charakterystycznych dla świąt Bożego Narodzenia. Świątecznego nastroju rodzinnemu spotkaniu dodały wspólnie śpiewane kolędy i pastorałki. Wielu wzruszeń dostarczył wykonany przez „Śnieżynki” taniec do utworu „Hallelujah”. Zwieńczeniem miło spędzonego czasu było wręczenie rodzicom własnoręcznie wykonanych lampioników i kartek świątecznych. Na koniec wszyscy raczyli się smakiem pysznych ciast przygotowanych przez mamy.

Po skończonej uroczystości wszyscy rozeszli się do domów czując atmosferę zbliżających się świąt.

J. Kielar, J. Wosiewicz


Sukcesy sportowe naszych uczniów

15 grudnia nasi uczniowie – Jakub Michalczyk oraz Marcin Kenar reprezentowali naszą szkołę na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Był to już trzeci szczebel – zawody rejonowe w Gogołowie. Nasi uczniowie awansowali na ten turniej pokonując najpierw swoich rówieśników z gminy a następnie zajmując II miejsce na szczeblu powiatowym. Nasi uczniowie razem z kolegami ze szkoły w Dukli byli reprezentantami naszego powiatu. Po wielu zaciętych pojedynkach nasza drużyna zajęła wysokie IV miejsce pośród dwunastu innych szkół.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marcin Jasiński


Tenis Stołowy

15 grudnia dziewczęta klas VII-IIIG rozegrały Turniej Tenisa Stołowego. I miejsce w turnieju zajęła Wiktoria Dudzińska IIG, II miejsce – Patrycja Boczar IIG, III miejsce – Aleksandra Kielar IIG.

Gratulacje.

Opiekun: E. Rygiel


Coraz bliżej święta

Nic tak słodko nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia, jak wspólne pieczenie i dekoracja pierników.

W czwartek 14 grudnia grupa dzieci uczestniczyła w warsztatach pt. „Pieczenie i dekorowanie pierników”. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. Warsztaty prowadzone były przez panią Małgorzatę Wawro- nauczycielem przedmiotów gastronomicznych.

Mali cukiernicy z pomocą i pod czujnym okiem uczniów Zespołu Szkół Zawodowych ugniatali ciasto, wykrawali pierniki a następnie wypiekali. Największą frajdę sprawiło dekorowanie korzennych ciasteczek. Dzieci z dużym zaangażowaniem i artystycznym zacięciem tworzyły małe dzieła sztuki. Duży wybór kolorowych lukrów, posypek i elementów do dekorowania pozwoli zamienić pierniki w małe dzieła sztuki i tak powstały kolorowe: choinki, gwiazdki, mikołaje i aniołki. Po godzinie intensywnej pracy, powstało wiele ciekawych, pachnących ciastek. Zrodziło się pytanie kto to wszystko zje? Część pierniczków każdy z uczestników warsztatów dostał w prezencie a reszta została skonsumowana na miejscu. Na zakończenie uczniowie szkoły podstawowej złożyli życzenia świąteczne.

Dziękujemy pani Małgosi za miłe przyjęcie, mamy nadzieję, że w niedługim czasie spotkamy się na równie ciekawych i smacznych warsztatach.

Anna Gaweł


Lekcja biblioteczna w Bibliotece Pedagogicznej w Krośnie

14 grudnia 2017 roku miłośnicy książek z klas siódmych wybrali się do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie na zajęcia biblioteczne. Uczestnicy poznali zasady funkcjonowania biblioteki, zwiedzili wypożyczalnię, czytelnię multimedialną, magazyn z przesuwanymi regałami. Mieli możliwość zobaczyć unikatowe wydania różnych książek m.in. „Pana Tadeusza”.

Dzięki przyjaznej i miłej atmosferze wytworzonej przez pracowników biblioteki zajęcia bardzo podobały się uczniom. Na pewno będą korzystać z jej zbiorów za niespełna dwa lata jako uczniowie szkół średnich.

A.Prejsnar, M.Kenar - Szczurek


Wycieczka klas piątych do Krosna

Ostatni miesiąc roku wyzwala empatię. Czekając na cud Bożego Narodzenia, stajemy się bardziej wrażliwi na drugiego człowieka i jego potrzeby. Chętniej wyciągamy pomocną dłoń, staramy się zrozumieć uczucia i emocje innych, ewentualnie poprawić z kimś relacje. By jeszcze te dążenia wzmocnić, wychowawczynie klas piątych zorganizowały 14 grudnia, bogatą w treści wychowawcze i dydaktyczne, wycieczkę do Krosna. Oprócz piątoklasistów uczestniczyły w niej też chętne osoby z innych klas.

W Muzeum Misyjnym Sióstr Klawerianek uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy eksponaty pochodzące z pięciu kontynentów. Każdy z nich miał swoją bogatą i różnorodną ekspozycję, która dla nas Europejczyków była bardzo atrakcyjna. Obok przedmiotów codziennego użytku, uczniowie podziwiali ozdoby i dzieła sztuki wykonane przez tubylców z dostępnych na danym terenie materiałów (muszli, motyli, ziaren, słomek, drewna…). Kamienie półszlachetne, skały wulkaniczne, fragmenty raf koralowych, figurki i obrazy… - czego tam nie było. Dzieci poznały też charakterystyczne stroje ludzi o różnych kolorach skóry, dotykały ręcznie robionych zabawek, czy wydających różne dźwięki instrumentów. Największe wrażenie zrobiły na nich jednak eksponaty zwierzęce – skóry egzotycznych węży i zwierząt futerkowych, poroża, stopy słonia, zabalsamowane gatunki – niektóre mające ponad sto lat. Siostra misjonarka była skarbnicą wiedzy o życiu i zwyczajach panujących w krajach objętych działalnością misyjną. Pozwoliła też popisać się niektórym wiedzą geograficzną i wiadomościami – np. ze spotkania z podróżnikiem. Uczniowie obejrzeli również film, który pokazał realia życia afrykańskich dzieci i warunki ich szkolnej edukacji. Te obrazy uświadomiły dzieciom, jak dużo mają i jak luksusowe jest ich życie w stosunku do rówieśników z krajów trzeciego świata. Wywołało to potrzebę niesienia pomocy, okazaną poprzez zakup egzotycznych pamiątek i podjęcie różnych zobowiązań związanych z misjami.

Przemyślenia i refleksje towarzyszyły uczniom też podczas spektaklu teatralnego „Chłopiec z aureolą” w kinie Sokół. Dotyczył on problemów współczesnej szkoły związanych z bezpieczeństwem. Widzowie mogli obserwować postawy nauczycieli, rodziców i poszczególnych typów uczniów wobec przemocy i agresji w szkole. Przedstawienie ukazało w dobrym świetle nauczycieli – ich odpowiedzialność, dążenie do rozwiązania konfliktu i wiarę w uczniów. Uczniowie, biorąc na siebie czyn, którego nie popełnili, chcieli zyskać popularność wśród rówieśników, dowartościować się, odwrócić od siebie uwagę rodziców, czy dać się lepiej poznać. W końcu jednak zrozumieli swoje błędy i wyciągnęli wnioski na przyszłość. Z najgorszej strony dali się za to poznać w sztuce rodzice. Broniąc bezkrytycznie swoje pociechy, winnych szukali wszędzie, ślepo atakując szkołę, nauczycieli, a nawet ucznia, który padł ofiarą przemocy. Największym walorem widowiska było postawienie na aktywność widowni, która od początku grała razem z aktorami. Co jakiś czas uczniowie oceniali też postępowanie bohaterów oraz typowali, która z przedstawianych wersji jest prawdą, a kto kłamie. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że często wypowiadali się uczniowie naszej szkoły, a Bartek zagrał nawet rolę taty na scenie. Dzieci łatwo odkryły przesłanie spektaklu piętnujące przemoc, agresję i kłamstwo. Mocno wybrzmiały też słowa o tym, że nie można oceniać innych po wyglądzie czy sposobie ubierania, bo najważniejsze jest to, co się ma w sercu. W sztuce przemoc okazała się prowokacją, ale wszyscy w nią uwierzyli. W szkole wszyscy muszą dbać o to, by tego rodzaju incydenty się nie zdarzały. Tylko wspólne działania nauczycieli, rodziców i uczniów dadzą dobre efekty w profilaktyce przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole.

Uczniowie bardzo wycieczkę przeżyli. Były to niezapomniane lekcje przyrody, języka polskiego, religii i zajęć wychowawczych. Oby ten wyjazd przyniósł dużo pozytywnych owoców.

M. Skotnicka, K. Bargieł


13 Grudnia - spotkanie ze świadkiem historii i wystawa w Zespole Szkół w Iwoniczu

W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie siódmej klasy Szkoły Podstawowej i dwie klasy gimnazjalne zostali zaproszeni do zaprzyjaźnionej szkoły w Iwoniczu, na spotkanie pod hasłem „Zakazane słowa”. Pani dyrektor Jolanta Bajgier i pani Agnieszka Gościńska - nauczycielka historii, przywitały gości i wprowadziły nas w sytuację polityczną i społeczną okresu PRL-u.
13 grudnia 1981 - niedziela, czołgi wyjechały na ulice, nastąpiły aresztowania działaczy Solidarności. Nastąpił „mroczny czas”, gdy Polak potrafił strzelać do Polaka. Organizatorki spotkania przypomniały nam, że jest to dzień, kiedy pamiętamy o ludziach, którzy stracili życie, zostali aresztowani, bito ich i maltretowano - o ludziach, którzy walczyli o wolny kraj.
Następnie zaproszono do zabrania głosu honorowanego gościa Stanisława Majewskiego. Pan Stanisław opowiadał o swojej młodości, więzieniu, przesłuchaniach i o swojej działalności wydawniczej. Starał się też uświadomić nam, że historia i pamięć o tych czasach uczą nas, jakich błędów nie powinno się popełniać; że toczenie wyniszczających sporów we wzajemnej nienawiści może prowadzić nawet do wojny narodowej. W trakcie spotkania uczniowie mogli również obejrzeć wystawę pt. „Książki poza cenzurą 1976-1986r”. i prywatne zbiory pamiątek z tego okresu. Gospodarze zaproponowali nam poczęstunek „wyrobem cukierniczym” produkowanych w tamtych latach w domach, nazywano go blokiem, który zastępował czekoladę.
Dziękujemy organizatorom, Dyrekcji, Nauczycielom, pani Kierownik Internatu Zespołu Szkół w Iwoniczu za zaproszenie, za stojące na wysokim poziomie merytorycznym ale i bardzo serdeczne spotkanie, a Panu Stanisławowi za ciekawą i pouczającą lekcję historii. Podziękowania składamy także naszym opiekunom, którzy umożliwili nam przeżycie 13 grudnia w klimacie tamtych wydarzeń: Paniom M. Szajnie, A. Prejsnar, E. Penar, D. Kielar i I. Tekieli.

Paulina Szelc – ucz. kl. VII a


Czwartoklasiści i teatr internetowy

Uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu jakim był internetowy spektakl na żywo. Wspólnie oglądali historię Kopciuszka. Transmisja odbyła się 13 grudnia 2017 o godzinie 11, a zrealizowana została w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Młodzi widzowie obejrzeli „na żywo” spektakl lalkowy „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Aby najmłodszym przybliżyć postać Kopciuszka, a starszym urozmaicić znaną fabułę, akcja przeniesiona została w czasy współczesne i stąd również pomysł na oryginalną inscenizację. Inspiracją dla lalek używanych w spektaklu były muppety, dobrze znane z filmów i programów Jima Hensona. Taka formuła dała możliwość ukazania z dystansem i humorem natury ludzkiej, wyrazistego zarysowania postaci oraz brawurowego rozegrania wszystkich wątków.
Przedstawienie zrealizowane zostało również w planie aktorskim, z elementami interakcji z widzem. Spektakl w kolorowej scenografii, oparty był na animacji, gagach, piosenkach i kompozycji muzyki funky oraz jazzu.
Według danych organizatorów spektakl obejrzało ponad 5 tys. dzieci z blisko 90 szkół naszego województwa.
Dla uczniów klas czwartych naszej szkoły była to ciekawa lekcja języka polskiego, okazja do wspólnej zabawy i możliwość dostrzeżenia różnic między tekstem literackim a spektaklem teatralnym.

Marzena Muzyka


Konkurs Plastyczny - „Ptasie historie”

11 grudnia w Magurskim Parku Narodowym w Krępnej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród Konkursu Plastycznego - Edycja XII pt. „Ptasie historie”. Jurorzy konkursu docenili prace uczennic naszej szkoły nagradzając je.
II miejsce zdobyła Alicja Zajdel z klasy VI za pracę pt. „Rajskie ptaki”, dwie prace wyróżniono: Natalii Lorens uczennicy klasy VII praca pt. „Macierzyństwo” i Julii Jasińskiej uczennicy klasy VI praca pt. „Ulubieniec mamy”.
Serdecznie gratulujemy.

Opiekun Lucyna Szubrycht


Regulamin szkolnego „KONKURSU NA ŚWIĄTECZNE DEKORACJE DRZWI”

Pobierz: Regulamin konkursu na świąteczne dekoracje drzwi

Samorząd Uczniowski


Szkolny turniej tenisa stołowego

8 grudnia w szkole odbył się SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO dla uczniów klas IV–VI. W turnieju wzięło udział 9 dziewcząt i 22 chłopców.

W kategorii dziewcząt:
I miejsce – Laura Węglowska VIb
II miejsce – Anna Kandefer Va
III miejsce – Paulina Penar VIb


W kategorii chłopców:
I miejsce – Gabriel Kielar VIa
II miejsce – Rafał Jarosz Va
III miejsce – Gabriel Rajchel
Va

Gratulujemy!

Organizator: E. Rygiel, M. Jasiński


Mikołajkowy Festiwal Piosenki „DROGA DO GWIAZD”

7 grudnia 2017 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce, odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki „Droga do Gwiazd”.

Festiwal został poprzedzony eliminacjami szkolnymi, ponieważ regulamin dopuszczał tylko jednego uczestnika w każdej z kategorii wiekowych.

Grupy wiekowe:
1. Klasy O–III SP (Ivo Chudy „Tango dla Taty i Mamy”)
2. Klasy IV–VI SP (Kinga Kinel „Nowa baśń”)
3. Klasy VII SP oraz II i III Gimnazjum (Paulina Szelc „Kocham cię życie”)

Ivo Chudy z klasy IIa został nagrodzony przez jury I miejscem w swej kategorii wiekowej.

Gratulacje dla Ivo i występujących dziewcząt!!!

Robert Mercik, Beata Milińska


"Wspomnienia narkomanki"

W dniu 7 grudnia 2017 w RCKP w Krośnie odbyło się przedstawienie teatralne w reżyserii Marka Treczy pt. "Wspomnienia narkomanki". Jest to adaptacja powieści pt. "Pamiętnik narkomanki". Podczas spektaklu mogliśmy poznać niezwykle skomplikowane etapy popadania w narkotykowe uzależnienie. Uczniowie niemal na własnej skórze doświadczyli każdego zastrzyku. Przedstawienie pokazało, że nawet jednorazowe zażycie substancji narkotykowej może prowadzić do uzależnienia.
Odbiorcami spektaklu byli uczniowie oddziałów gimnazjalnych klas III i II.
Dziękujemy za to niezwykłe doświadczenie.

Oliwia Zajdel - Klasa III G


Filmowy zwiastun Świąt – klasy VI w krośnieńskim kinie Helios

7 grudnia uczniowie klas szóstych pojechali do Krosna, by obejrzeć projekcję filmu pt. „Pierwsza gwiazdka”, czyli historię Narodzenia Pańskiego widzianą oczyma zwierząt. Co więcej twórcy filmowi w metaforyczny sposób pokazali, że bez zwierzątek, takich jak wielbłądy, owieczki czy osiołki historia w Betlejem miałaby zupełnie inny przebieg. Maryja i Józef mieli ludzką postać i po przyjęciu misji od Boga dali światu to, co nadaje sens naszemu świętowaniu.

Wspólne oglądanie filmu pozwoliło poczuć klimat zbliżajacych się Świąt, a młodym ludziom zbliżyć się do siebie nawzajem.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek


Wizyta Świętego Mikołaja

Wizyta Świętego Mikołaja to dzień oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszkach najmłodszych uczniów niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszej szkoły? Ale brak białego puchu nie zniechęcił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszej szkoły zaraz z rana 6 grudnia, w asyście swoich pomocników.

Zanim jednak Święty Mikołaj dotarł do naszej szkoły uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie świąteczne przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz występ grupy tanecznej. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościły dokoła.

Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze długo gościły uśmiech i szczęście.

Święty Mikołaj nie zapomniał o uczniach klas IV-VII oraz oddziałów gimnazjalnych, których odwiedził w klasach podczas trwania zajęć lekcyjnych.

Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku…

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego wyjątkowego dnia. Wyrażamy też wdzięczność Księdzu Krzysztofowi za umożliwienie spotkania z „prawdziwym” Mikołajem oraz Pani Bożenie Lorens, Pani Monice Kenar-Szczurek i Pani Lucynie Szubrycht za przygotowanie dekoracji.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna - opiekunowie SU


Konkurs Biblijny

5 grudnia br. piętnaścioro uczniów z klas IV-VI wzięło udział w Konkursie Biblijnym dla szkół podstawowych archidiecezji przemyskiej pt. „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”.

Laureatami zostali
I miejsce: Filip Ćwięka ucz. kl. IV a
II miejsce: Martyna Litwin ucz. kl. V a
III miejsce: Filip Jakubowicz ucz. kl. V b

Te osoby zakwalifikowały się do II etapu, zwanego dekanalnym, który odbędzie się dnia 5 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju.

Gratulujemy zwyzięzcom i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!

s. Benedykta Pruś


5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z okazji Dnia Wolontariatu iwonickie Domy Pomocy Społecznej pamiętały o naszych uczniach zaangażowanych w niesienie bezinteresownej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Siostra Reginalda Kucia - dyrektor DPS dla Dzieci przekazała słodkie upominki, a Pan Tomasz Półchłopek, dyrektor DPS Braci Bonifratrów zaprosił nas na spotkanie integracyjne z wolontariszami dorosłymi, które odbyło się w Haczowie.

Słodki poczęstunek, udział w bardzo ciekawych warsztatach terapii zajęciowej z osobami z niepełnosparawnością intelektualną oraz zwiedzanie kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie złożyły się na bogaty czas spędzony z wolontariuszami dorosłymi, którzy podobnie jak my otwierają swoje serca na ludzi będących w szczególnych potrzebach.

W szkole została zaprezentowana okolicznościowa gazetka szerząca ideę wolontariatu.

Maciek Zięba i Mateusz Ziobrowski przekazali na rzecz niepełnosprawnych własnoręcznie wykonane gwiazdy i kule origami, którymi zostaną przyozdobione w czasie świąt wnętrza Domu Pomocy Społecznej.

Z okazji Dnia Wolontariusza wszyscy wolontariusze otrzymali także pamiątkowe przypinki z logo naszego wolontariatu.

s. Benedykat Pruś i Kinga Rogóz


Finał akcji „Misie Ratownisie”

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji „Misie Ratownisie” i podarowali poszkodowanym w wypadkach dzieciom swoje pluszaki. Dzięki wam szkoła zebrała 17 dużych worków z maskotkami.
Wielki finał akcji odbędzie się 17 grudnia 2017 r. na hali sportowej MOSIR w Krośnie od godz. 15:00 – 21:00. Wstęp wolny. W programie występy, prelekcje, kiermasze i atrakcje dla dzieci.

Joanna Kleczyńska


Konkursy przedmiotowe

W tym roku szkolnym, spośród uczestników szkolnego etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora Oświaty w Rzeszowie, troje naszych uczniów zakwalifikowało się do etapu rejonowego:

Natalia Lorens – kl. VII a - z matematyki (opiekun Monika Szajna) i historii (opiekun Maria Szajna)
Oliwia Zajdel – kl. III G - z języka angielskiego (opiekun Sabina Józefowicz-Boczar)
Karol Rudek – kl. III G - z języka angielskiego (opiekun Sabina Józefowicz-Boczar)

Serdecznie Im gratulujemy.

Dziękujemy także wszystkim tym, którzy rzetelnie przygotowywali się do konkursów i niewiele zabrakło im do awansu na wyższy szczebel.Andrzejki w 7b

W ubiegłą środę uczniowie klasy 7b spędzili wspólne popołudnie uczestnicząc w klasowych Andrzejkach. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w licznych zabawach i wróżbach andrzejkowych. Dużą atrakcją było tradycyjne lanie wosku i wróżenie z figur woskowych. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z dużym przymrużeniem oka i śmiechem. Dopełnieniem wspólnej zabawy był pyszny poczęstunek, czyli pizza. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni i zgodnie przyznali, że każda taka wspólnie zorganizowana i spędzona chwila jest dobrą okazją do wzmacniania więzów koleżeńskich.

wychowawca klasy Ewa Penar


Turniej siatkarski

30 listopada odbył się Szkolny Turniej „Czwórek Siatkarskich” dziewcząt. Turniej rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych, systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów.

W kategorii klas VI najlepsza okazała się drużyna w składzie: Kinga Kopczyk, Wiktoria Stanisz, Anna Dróbek, Penar Paulina, Jasińska Julia.

W kategorii klas VII – IIIG zwyciężyła drużyna w składzie: Alda Skraqi, Natalia Lorens, Daria Chłap, Paulina Szelc, wygrywając cztery mecze.

Wszystkim uczestniczkom turnieju dziękuję za udział i sportową rywalizację, a zwycięzcom gratuluję.

Organizator: Ewa Rygiel


Dyskoteka andrzejkowa

28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną dyskotekę andrzejkową. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze się bawili przy muzyce przygotowanej przez uczniów klasy IIG: Miłosza Studzińskiego i Adama Mikosza. Nie zabrakło również smakołyków przygotowanych przez rodziców.

Dziękujemy Rodzicom oraz zaangażowanym uczniom.

Samorząd Uczniowski


Andrzejkowe wędrowanie

24 listopada członkowie SKTK wraz z opiekunem wyruszyli na XIV Rajd Andrzejkowy zorganizowany przez krośnieński oddział PTTK w Krośnie.

Rajd rozpoczął się w Starej Wsi, następnie przeszliśmy trasę pieszą na Górę św. Michała, a zakończenie odbyło się w Brzozowie, w uzdrowiskowej części miasta.

Relacja z rajdu Natalii Lorens uczennicy klasy VIIa – uczestniczki rajdu.

Rajd Andrzejkowy

Opiekun SKTK – Ewa Rygiel


Z życia „drugoklasistów”

Okres jesienno-zimowy sprzyja realizacji programu „Dbamy o zdrowie”. Wychowawca zaplanował i przedstawił swoim podopiecznym zadania, które będą wykonywane w ramach tego programu.

Rozpoczęto od prezentacji materiałów edukacyjnych związanych z tematyką programu. Dzieci samodzielnie ułożyły puzzle dotyczące piramidy zdrowego żywienia, wykonały ilustracje a następnie nakleiły je na odpowiednie piętra piramidy.

Kolejnym etapem programu było spotkanie z panią Joanną Koryniowską, higienistką szkolną, która wyjaśniła uczniom jak ważne jest właściwe odżywianie i odpowiedni strój w okresie jesienno-zimowym.

Kluczową fazą akcji „Dbamy o zdrowie” były działania praktyczne, polegające na przygotowaniu przez dzieci zdrowego i smacznego śniadania czy wyciskania soku z marchwi. Zajęcia praktyczne, prowadzone pod okiem wychowawczyni, pozwoliły zakomunikować „drugoklasistom” jak regularne picie soków podnosi odporność organizmu i dodaje sił.

Ostatnim zaplanowanym działaniem w ramach programu było rozpoznawanie różnych gatunków jabłek i ich degustacja. Dzieci były bardzo zaskoczone wielorodnością smaków prezentowanych jabłek.

Program „Dbamy o zdrowie” uświadomił naszym podopiecznym jak kluczowe dla zdrowia jest odpowiednie odżywianie i zróżnicowana dieta warzywno-owocowa, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Miło mi również poinformować, że uczeń naszej klasy Ivo Chudy, został laureatem szkolnych przesłuchań w kategorii klas 0-III i będzie reprezentował klasy młodsze naszej szkoły na Festiwalu Piosenki „Droga do gwiazd” w Chorkówce. Gratulujemy Ivo i życzymy mu powodzenia na festiwalu.

Miesiąc listopad uczniowie IIa zakończyli zgodnie z tradycją wróżbami andrzejkowymi, które dostarczyły wielu emocji i radości.

Wych. Beata Milińska


Wyniki konkursu pt „Najlepsza relacja z imprezy pod nazwą XIV Rajd Andrzejkowy 24.11.2017 r.

Wyróżnienia za udział w konkursie zorganizowanym przez PTTK w Krośnie otrzymały uczennice naszej szkoły Natalia Lorens kl. VIIa oraz Kinga Kopczyk kl. VIb.

Opiekun: E. Rygiel


Warsztaty dla dzieci z ziołolecznictwa

W szkole, 23 listopada, odbyły się warsztaty pt. „Naturalne metody leczenia przeziębienia i grypy”. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z panią Joanną Półchłopek- nauczycielem Zespołu Szkół w Iwoniczu. Na wstępie pani Joanna przedstawiła prezentację na temat naturalnych metod leczenia z wykorzystaniem ziół. Następnie omówiła wykorzystanie w lecznictwie: malin, szałwii, bzu czarnego, dzikiej róży, imbiru, sosny, prawoślazu, kory dębu i brzozy. Uczniowie degustowali: sok z czarnego bzu i majówki z miodem, herbaty ziołowe, imbir, które można stosować w walce z przeziębieniem. Na koniec uczniowie wypełniali karty pracy podsumowujące zajęcia. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością wśród dzieci. Okazało się, że dużo dzieci zna prezentowane rośliny- rodzice i babcie podają im takie napary, soki i mikstury dbając o ich odporność i zdrowie.

Pobierz: Zdrowa przekąska

Anna Gaweł, Magdalena Stefańska


Taniec trzeba mieć w głowie i sercu... czyli reaktywacja zespołu tanecznego „Adlen”

17 listopada 2017 r. odbył się pierwszy trening reaktywowanego zespołu tanecznego „Adlen”. Pierwszy występ grupy tanecznej /po zaledwie trzech spotkaniach/ miał miejsce 6 grudnia podczas szkolnego spotkania z Mikołajem. Występ bardzo spodobał się zarówno uczniom jak i nauczycielom. Trenerem tanecznym i choreografem grupy „Adlen” jest uczennica trzeciej klasy gimnazjum Adrianna Nycz.

Zajęcia pozalekcyjne z tańca nowoczesnego powstały z myślą o uczniach, którzy szczególną uwagą darzą wszelkiego rodzaju zajęcia związane z muzyką i tańcem. Program zajęć nie tylko ma rozbudzać i rozwijać umiejętności taneczne, ale również kształtować nawyk zdrowego stylu życia poprzez ruch. Dla uczniów klasy 4b jest to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego. Poprzez taniec, uczniowie wyrabiają w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i elastyczność oraz harmonię ruchów, eliminują napięcie mięśniowe, emocjonalne, zyskują odprężenie i relaks. Zaspokajają potrzebę ruchu i tworzenia. Taniec w grupie rozwija umiejętność współpracy, stwarza możliwość wzajemnej pomocy, daje poczucie radości z osiągniętego wspólnie rezultatu. Taniec pomaga w pokonywaniu nieśmiałości, a u wielu wyzwala postawę kreatywności, otwiera na twórcze poszukiwania. Zajęcia taneczne są dla uczniów przyjemnością, kształtują w nich systematyczność, odpowiedzialność, wiarę we własne możliwości i wytrzymałość w dążeniu do celu.

Opiekun grupy Bożena Lorens


„Mój przyjaciel miś” – cykl zajęć dla najmłodszych

W ostatnim tygodniu biblioteka szkolna przeprowadziła cykl zajęć dla najmłodszych uczniów inspirowany Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia, przypadającym 25 listopada.

17 listopada bibliotekę odwiedziły najmłodsze dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawczynią panią Danutą Baran oraz w towarzystwie swoich ukochanych misiów.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek” i obejrzały pozycje książkowe, w których bohaterami są różne misie. Maluchy wspaniale poradziły sobie z zadaniami przygotowanymi przez panie bibliotekarki, które nagrodziły je ciekawymi kolorowankami.

Wizyta zakończyła się wypożyczeniem książek, wybranych przez dzieci do czytania podczas zajęć w przedszkolu.

W dniach 21 i 23 listopada odbyły się zajęcia biblioteczne w klasach 2a, 3a, 3b, podczas których uczniowie poznali historię pluszowego misia i sami tworzyli portrety misiów znanych, wymyślonych lub swoich własnych, stosując przeróżne techniki plastyczne. Wystawę prac dzieci można oglądać w bibliotece i na korytarzu szkolnym.

Podczas wszystkich zajęć dzieci wykazały się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Stwierdziły też, że miś może naprawdę być pocieszeniem na smutki i smuteczki. Z sentymentem do tego święta (mając pewnie w pamięci swoje stare misie) podeszli uczniowie z klasy 7b i przygotowali bardzo ładne misiowe kolorowanki, które można podziwiać na korytarzu obok biblioteki.

Bibliotekarze


Spotkanie z podróżnikiem

W środę 22 listopada uczniowie naszej szkoły odbyli „egzotyczną podróż” do Indii. Razem z podróżnikiem z grupy Trzask.pl panem Maciejem Krasiem wirtualna podróż rozpoczęła się w zatłoczonych ulicach Mumbaju. Zwiedziliśmy między innymi najstarsze zamieszkałe miasto świata – Waranasi, świątynię Karni Mata, w której najważniejszym zwierzęciem jest szczur oraz przepiękną świątynię miłości wzniesioną w Agrze - Tadź Mahal. Nie zabrakło również informacji na temat „świetych krów” w Indiach. Spotkanie uatrakcyjniły nam nie tylko zdjęcia ale również rekwizyty i stroje z Indii, które chętnie przymierzali uczniowie: damskie Sari i męskie Dothi.

Joanna Kleczyńska, Krystyna Bargieł


„Zdrowo jem, więcej wiem”

Już po raz ósmy Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprosiła zerówki i klasy I-III do udziału w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”, który odbywa się pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy. Celem konkursu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Ważne jest, aby w dzieciach wyrobić nawyki i przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem.

Klasa Ib przyjęła zaproszenie Fundacji i przystąpiła do konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”, który jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Konkurs składa się z trzech etapów odpowiadających porom roku: jesiennego, zimowego i wiosennego. W każdym etapie zespół konkursowy ma do zrealizowania 1 blok zadań, w którego skład wchodzą 2 lekcje, 2 konkursy, promocja danego tematu w szkole oraz spotkanie z rodzicami. Konkurs trwa od października 2017 roku do czerwca 2018 roku.

Uczniowie klasy I b w jesiennym etapie uczestniczyli w:
1. Lekcjach:
• „Co należy jeść aby być zdrowym?”
• „Aktywnie spędzamy czas”
2. Plastycznych konkursach klasowych:
• „Najlepszy rysunek zdrowej przekąski”
• Plakat do hasła „Dbam o zdrowie”
3. Forum zdrowia
4. Promocji podjętych działań w szkole

Pierwszaki dowiedziały się, że właściwe odżywianie chroni przed chorobami, a ruch i ćwiczenia są podstawą zdrowia. Chętne dzieci wraz z rodzicami ułożyły jadłospisy na 1, 2 lub 3 dni.

Na zakończenie zajęć wychowania fizycznego głosowano na najlepsze gry i zabawy spośród testowanych. Ulubione zabawy trafiły na wspólnie przygotowany plakat, który promuje aktywne spędzanie czasu.

W domu pod okiem rodziców dzieci narysowały zdrową przekąskę. Autor najlepszej pracy otrzymał odznakę Super Kucharzyka. Wszystkie prace zostały zebrane w Klasową Książkę Zdrowych Przekąsek.

Korzystając z wiadomości zdobytych w czasie lekcji oraz własnych twórczych pomysłów, dzieci same podzieliły się na grupy 2-3–4-osobowe i wykonały plakaty do hasła „Dbam o zdrowie – dobrze się odżywiam i jestem aktywny”. Sami drogą głosowania wybrali najlepszą pracę.

Od kilku lat szkoła uczestniczy w programach „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole”. Uczniowie codziennie otrzymują mleko lub porcję warzyw i owoców. Każda przerwa po drugiej lekcji jest dla uczniów klas I-III przerwą śniadaniową.

Swoje działania promują przed całą społecznością szkolną: na korytarzu w pobliżu sali lekcyjnej powstała gazetka „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Zostały powieszone jadłospisy, które dzieci zaplanowały z rodzicami, „Klasowa Książka Zdrowych Przekąsek”, plakaty „Dbam o zdrowie”. Pierwszoklasiści zaprosili kolegów z różnych klas i opowiedzieli o wszystkich podjętych działaniach.

Pobierz: Zdrowa przekąska
Zobacz film: Dbam o zdrowie

wychowawca klasy Ib Maria Zygmunt


Pasowanie na czytelnika

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej na stałe wpisało się do kalendarza imprez bibliotecznych.

W poniedziałek - 13 listopada i wtorek – 14 listopada biblioteka gościła dzieci z klas 1A i 1B, które podczas specjalnych zajęć poznały księgozbiór przeznaczony dla najmłodszych, regulamin biblioteki a także sposób wypożyczania i oddawania książek. Uczniowie wykazali się znajomością baśni, bezbłędnie rozwiązując „bajkowe zagadki”. Udowodnili też, że doskonale wiedzą jak obchodzić się z książką i o nią dbać.

Punktem kulminacyjnym spotkania było pasowanie pierwszaków na czytelników i samodzielne wypożyczanie książek przez dzieci. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali zakładki do książek.

Obydwa spotkania przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że pierwszaki będą często odwiedzać naszą bibliotekę.

klasa 1a
klasa 1b
Bibliotekarze


Zbiórka makulatury
Oszczędź drzewo i naturę – oddaj do nas makulaturę!

Po raz kolejny w naszej szkole rusza akcja zbiórki makulatury. Liczę na to, że w tym roku szkolnym Wy oraz Wasze rodziny również wesprzecie naszą akcję. Zbiórka makulatury odbędzie w dniach: od 24 listopada 2017 roku do 25 maja 2018 roku, w każdy piątek.

Bardzo proszę o przynoszenie starannie związanej makulatury spakowanej w paczki do 10 kg i pozostawienie jej w szatni szkolnej.

Zbierając makulaturę i oddając ją do skupu surowców wtórnych przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz zmniejszamy ilość odpadów. Celem akcji zbiórki makulatury oprócz aspektu ekologicznego jest pozyskiwanie funduszy na rzecz uczniów. Dziękuje wszystkim za przyłączenie się do naszej akcji.

Opiekun SK LOP Krystyna Bargieł


Mistrz Ortografii

W naszej szkole zorganizowano i przeprowadzono szkolny konkurs ortograficzny, który miał wyłonić Mistrzów Ortografii. W eliminacjach do konkursu wzięli udział wszyscy uczniowie. Następnie, zgodnie z regulaminem konkursu, wyłoniona została z każdej klasy najlepsza trójka. Uczniowie klas 4, 5, 6, 7, 2G i 3G zmagali się z wyjątkami ortograficznymi oraz zasadami trudnej pisowni polskiej. Nad wszystkim czuwali organizatorzy konkursu – nauczyciele poloniści z naszej szkoły.

Do szkolnego finału zakwalifikowali się: Martyna Biernacka, Paweł Penar, Karolina Szajna, Dawid Zięba, Anna Szczurek, Kacper Szczurek, Anna Kandefer, Paulina Pyter, Kacper Stanisz, Filip Jakubowicz, Adrian Niemczyk, Mateusz Nycz, Julia Jasińska, Jakub Kandefer, Julia Zięba, Emilia Prejsnar, Kamila Szczurek, Weronika Pietrasz, Natalia Lorens, Oliwia Szafran, Szymon Zając, Amelia Foremny, Dominika Akslar, Natalia Rajchel, Mirosław Szybka, Karolina Ziembicka, Wiktoria Dudzińska, Karol Rudek, Weronika Karnasiewicz, Karolina Maryśka.

13 listopada 2017 roku odbył się wielki finał. Ostatecznie w kategorii klasy 4, 5, 6 zwycięzcami zostali:

I miejsce – Jakub Kandefer
II miejsce – Julia Zięba
III miejsce – Filip Jakubowicz

Natomiast w kategorii klasy 7, 2G i 3G zwyciężyli:

I miejsce – Weronika Karnasiewicz
II miejsce – Karolina Maryśka
III miejsce – Karol Rudek

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, które zostaną wręczone podczas najbliższego apelu szkolnego. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

opiekunowie: Marzena Muzyka, Kinga Rogóz, Maria Skotnicka


Wyniki konkursu „Aby umarli mogli żyć”

W dniu 12 listopada 2017 roku w Iwoniczu–Zdroju w kinie „Wczasowicz” miało miejsce uroczyste podsumowanie literackiego konkursu „Ocalić od zapomnienia” organizowanego w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” pan Rajmund Boczar oraz pan Marek Bliżycki przywitali obecnych na spotkaniu uczestników konkursu oraz zaproszonych gości. Naszą szkołę reprezentowali: pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz, pan wicedyrektor Leszek Krukar, szkolny koordynator konkursu pani Marzena Muzyka oraz absolwenci Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu i uczniowie szkoły, którzy wzięli udział w konkursie. Łącznie swoje prace złożyło 23 uczniów. Podczas uroczystości przypomniano cele i założenia projektu, przedstawiono wszystkich uczestników konkursu, zaprezentowano interaktywny plan starego cmentarza w Iwoniczu, który opracowano m. in. na podstawie prac uczniów. Laureatami zostało 8 osób z czego 6 to uczniowie naszej szkoły. Oto lista nagrodzonych: Wiktoria Nycz, Weronika Karnasiewicz, Jan Warchoł, Katarzyna Such, Adrianna Nycz, Mirosław Szybka. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy. Stworzenie noty biograficznej ważnych dla Iwonicza postaci było niezwykłą lekcją historii o naszej miejscowości, ale również możliwością do zaprezentowania swych talentów literackich.

opiekun: Marzena Muzyka


Gminne Obchody 11 Listopada

Delegacja naszej szkoły wraz z Dyrekcją uczestniczyła we Mszy Św. oraz uroczystości złożenia kwiatów pod Krzyżem Milenijnym w Iwoniczu–Zdroju. Samorząd Uczniowski i Poczet Sztandarowy wspólnie z Władzami Gminy oraz licznie zgromadzoną społecznością oddali hołd Tym, którzy walczyli o wolność.„Wolność kojarzy mi się z wiecznością” - Obchody Święta Niepodległości

W 99 rocznicę odzyskania bytu państwowego przez Polskę przygotowaliśmy program patriotyczny prezentowany dla dwóch grup: klas 0–IV oraz V-VII i klas gimnazjalnych. Uroczystości towarzyszył Poczet Sztandarowy. Wspomniano czasy przedrozbiorowe, gdy „Polska była piękna, bogata i potężna”, jak i te, kiedy „Orzeł, który wcześniej tak swobodnie krążył w przestworzach, został okuty w kajdany, zamknięty w ciasnej klatce”.

Przedstawienie w wykonaniu naszych uczniów było piękne. Taniec z szarfami wykonany przez dziewczęta z klas czwartych u niektórych wyciskał łzy. Teksty narratora, słowa zamkniętej w klatce Polski, entuzjastyczna „chęć do walki” kosyniera Kościuszki i żołnierzy – podwładnych Józefa Piłsudskiego, przeniosły nas w klimat lat powstańczych i wojennych. Całość dopełniły pieśni i piosenki zaśpiewane solowo, w grupie i przez obie klasy III. Ich majestatyczne brzmienie w pełni pokazało talenty wokalne naszych artystów, jak również radość z wolności, jaką się cieszymy.

Dziękujemy za wsparcie w przygotowaniu programu Dyrekcji szkoły. Za wspaniałe wykonanie drewnianego rekwizytu - Panu Jackowi Kielarowi.

Nauczyciele: Maria Szajna, Ewa Rygiel, Monika Kenar-Szczurek, Anna Prejsnar, Jolanta Kielar, Jadwiga Wosiewicz, S. Benedykta, Leszek Gazda, Robert Mercik


Przedszkolaki dbają o swoje zdrowie

W dniu 9.11.2017 r. dzieci w oddziale przedszkolnym odwiedziła pani Joanna Koryniowska – higienistka szkolna. Wizyta ta wiązała się z realizowaną w obu grupach tematyką: „Jesienią dbamy o zdrowie”. Pani pielęgniarka przedstawiła przedszkolakom piramidę zdrowego żywienia, omówiła treści związane z przestrzeganiem zasad higieny osobistej oraz znaczeniem ruchu w życiu człowieka. Zaprezentowała też poprawny sposób mycia zębów. Na zakończenie zajęcia dziecin z dużym zainteresowaniem rozwiązywały zagadki czytane przez zaproszonego gościa. Piosenką „Mydło lubi zabawę” oraz wierszem „Cztery rzeczy” dzieci podziękowały pani pielęgniarce, która odwzajemniając się wręczyła każdemu kolorową naklejkę.

Danuta Baran, Izabela Nycz


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony 5 listopada jest dobrą okazją do promowania wśród dzieci zainteresowań czytelniczych.

Biblioteka szkolna w tym roku po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta, organizując 7 listopada spotkanie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję poznać bajkę Kornieja Czukowskiego pt. „Muszka Złotobrzuszka”, przedstawioną przez uczniów klasy 4a. Dzieci wykazały się dużą wiedzą dotyczącą baśni oraz bajek, wspaniale poradziły sobie z zagadkami dotyczącymi ich bohaterów, dlatego na zakończenie czekała na nich słodka nagroda.

Bibliotekarze


SPOTKANIE Z LEKARZEM WETERYNARII

Dnia 8 listopada 2017 r. gościem klas pierwszych był doktor nauk weterynaryjnych Mirosław Welz. Przedstawił on ciekawą prezentację o zwierzętach i pracy lekarza weterynarii. Podsumowanie stanowiły zalecenia dotyczące zasad opieki nad zwierzętami oraz informacje o potencjalnych zagrożeniach chorobami przez nie przenoszonymi. Godzina lekcyjna minęła bardzo szybko, a pytaniom nie było końca. Mottem spotkania, zaczerpniętym z jednego ze slajdów prezentacji, było zdanie, które warto zapamiętać.

ZWIERZĘ MYŚLI, CZUJE I CIERPI

Wychowawcy klas pierwszych


Kwesta przy cmentarzach

1 listopada nasi uczniowie zbierali fundusze na rzecz odnowy nagrobków. Blisko 60 dziewcząt i chłopców czynnie pomagało członkom Iwonickigo Stowarzyszenia „Ocalic od zapomnienia”, którzy jako jedno ze swoich podstawowych zadań przyjęli renowację grobów i mają na tym polu wielkie zasługi. Dziękujemy młodym ludziom, którzy tak chętnie i licznie włączyli się w to patriotyczne dzieło.Korowód Świętych

Dnia 31 października br. można było spotkać w naszej szkole w asyście aniołków „świętych uśmiechniętych” m.in. św. Marię Goretti, św. Rozalię, św. Faustynę Kowalską, św. Wiktorię, św. Łucję, św. Marię Magdalenę, św. Bernadettę, św. Józefa, św.Wojciecha, św. Macieja, św. Jana Pawła II i innych.

Święci w radosnej atmosferze, ze śpiewem przeszli do sal lekcyjnych przedstawiając się poszczególnym klasom, prezentując swoje patronaże.

Barwny korowód świętych trafił także do Gminnego Przedszkola, gdzie zorganizowano wspólną zabawę przy śpiewie znanych piosenek religijnych.

Jego ideą było nie tylko przypomnienie postaci świętych, ale także promowanie chrześcijańskich wartości, które niestety giną gdzieś w natłoku nachalnej komercji i reklamy wypełniającej współczesny świat.

Dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie korowodu przez wykonanie pięknych kostiumów dla swoich pociech.

s. Danuta Benedykta Pruś


SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „WŚRÓD WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - MÓJ ULUBIONY ŚWIĘTY” – ROZSTRZYGNIĘTY!

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Wśród wszystkich świętych - mój ulubiony święty”, którego celem było poznanie sylwetek świętych, wzmacnianie świadomości istnienia dobra w każdym człowieku, a także umocnienie więzi z parafią, której patronują Wszyscy Święci.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas od 0-VI. Autorzy prac zaprezentowali w ciekawej formie plastycznej swoich ulubionych świętych - św. Kazimierza, św. Jana Pawła II, św. Franciszka z Asyżu, św. Dominika Savio, św. Jerzego, św. Annę, św. Faustynę i wielu, wielu innych.

Wszystkie prace plastyczne zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Ks. Proboszcza Kazimierza Gierę.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Wyniki konkursu

Ks. Kazimierz Giera, s. Danuta Pruś, Maria Zygmunt


Przyłącz się do akcji MISIE RATOWNISIE

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zbiórce pluszowych maskotek.
Celem akcji jest zebranie jak największej ilości nowych lub używanych pluszaków, które mają być wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach. Zabawki przekazywane będą przez jednostki Straży Pożarnej, zespoły Ratownictwa Medycznego i inne służby dzieciom poszkodowanym w wypadkach oraz różnych nieszczęściach losowych.
Maskotki można przynosić do pani Joanny Kleczyńskiej (sala nr 4) do dnia 9.12.2017r.Dzień Papieski w Domach Pomocy Społecznej w Iwoniczu -
„Potrzebni są świadkowie nadziei i prawdziwej radości" Jan Paweł II”

W odpowiedzi na powyższe słowa Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, dn. 16 października udali się się do iwonickich Domów Pomocy Społecznej aby ich mieszkańcom zanieść nadzieję i radość.

Wystawiona tam inscenizacja pt. „TV z Janem Pawłem II” nawiązywała do wybranych wydarzeń z życia Karola Wojtyły oraz zawierała jego autentyczne wypowiedzi na temat chrześcijańskiej nadziei.

Uczniowie poprzez swój występ artystyczny ukazali widzom obraz niestrudzonego Pielgrzyma, orędownika pokoju i miłości, człowieka, który lubił chodzić po górskich szlakach, a przede wszystkim Nauczyciela, który świadectwem swojego życia wzywa nas do życia nadzieją.

Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni wielkimi brawami i słodkimi upominkami. Wspólne świętowanie Dnia Papieskiego naszych uczniów z mieszkańcami Domów Pomocy Społecznej było żywą lekcją nadziei i czasem autentycznej radości.

Składamy serdeczne podziękowanie Siostrze Reginaldzie Kuci - dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, Panu Tomaszowi Półchłopkowi - dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej Braci Bonifratrów oraz Siostrze Antonelli Gawlik - przełożonej Domu oraz Pani Alicji Rysz - kierownik Działu Opiekuńczo - Terapeutycznego za serdeczne przyjęcie i poczęstunek.

s. Danuta Pruś


Jesienna ścieżka sensoryczna

Dnia 30 października 2017 roku zbudowaliśmy ścieżkę sensoryczną. Przejście po takiej ścieżce pozwoliło rozwinąć wyobraźnię dotykową, a ta jest potrzebna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko, pozwoliło również zrelaksować się i pobudzić receptory zmysłu dotyku.

Ścieżkę wyłożyliśmy fasolą, sianem, gąbkami do mycia naczyń, korą z drzewa, watą, kolbami kukurydzy, piaskiem, liną, liśćmi z kukurydzy, solą, żołędziami, drobnymi kamyczkami, mchem, termoforem z ciepłą wodą oraz mydłem w płynie.

Zadaniem dzieci było przejście tą ścieżką gołymi stopami i odgadnięcie po jakiej fakturze w danej chwili idą. Utrudnieniem było to, że dzieci miały zasłonięte oczy.

Każdy dzielnie pokonał tę niezwykłą ścieżkę. Na twarzach uczniów można było zauważyć uśmiech, zdziwienie i zaskoczenie. Dzieciom bardzo spodobały się te zajęcia z elementami integracji sensorycznej. Na pewno za jakiś czas powtórzymy taką formę zajęć i będziemy rozwijać, doskonalić inny zmysł - a jaki? to niespodzianka. Póki co zapraszamy do fotorelacji z przeprowadzonych zajęć.

Anna Gaweł i Magdalena Stefańska


„Oddaj zużyty telefon komórkowy!!!”- akcja ekologiczna

Już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji zbiórki zużytych telefonów komórkowych, które zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Zbiórka telefonów odbywa się do 17 listopada 2017 r. Stan techniczny nie ma żadnego znaczenia. Telefon może być uszkodzony, bez baterii. Telefony można zostawić u pani Krystyny Bargieł (sala 2). Uczniowie, którzy zbiorą największą ilość telefonów otrzymają nagrodę.

Akcja ma na celu zebrać zużyte telefony komórkowe, które stanowią ogromne zagrożenie dla naszego środowiska naturalnego, ponieważ zawierają metale ciężkie takie jak np. kadm i ołów.

Przypominam również, że w naszej szkole cały rok trwa zbiórka baterii oraz plastikowych nakrętek. Mam nadzieję, że udział w tych akcjach przyczyni się do ugruntowania postaw i nawyków ekologicznych, dzięki którym nasza planeta będzie z roku na rok czystsza i bezpieczniejsza.

Liczę na Waszą ekologiczną postawę!!!

Koordynator akcji Krystyna Bargieł


TURNIEJ MINI PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZAT

19 października w hali MOSiR w Dukli drużyna dziewcząt w składzie: Oliwia Szafran VIIa, Wiktoria Padacz VIIa, Urszula Dróbek VIIb, Paulina Penar VIb, Wiktoria Bulik VIb, Kinga Kinel VIb, Julia Zięba VIa, Wiktoria Stanisz VIb zagrała w turnieju siatkarskim zorganizowanym dla zawodniczek rocznik 2005 i młodsze. W turnieju rywalizowało sześć drużyn: GOSiR Jedlicze, MOSiR Jasło, UKS Dębowiec, MOSiR Dukla, SP Dukla oraz drużyna naszej szkoły. Każdy zespół rozegrał 5 spotkań, po dwa sety. Po rozegranych spotkaniach, dwóch wygranych meczach, jednym remisie i dwóch porażkach nasza drużyna ostatecznie zajęła IV miejsce.

Opiekun: E. Rygiel


Klasa 7b na plenerze plastyczno - fotograficznym

19 października, korzystając z pięknej jesiennej pogody, uczniowie klasy 7b z wychowawczynią Panią Ewą Penar oraz nauczycielką plastyki Panią Moniką Kenar – Szczurek, wybrali się na jesienny plener plastyczno–fotograficzny. Zaopatrzeni w przybory do malowania, farby, pastele oraz sztalugi dotarli na wzgórza iwonickie, by stamtąd podziwiać i przenosić na papier i płótna jesienny krajobraz naszej okolicy. Dzięki fachowym radom Pani Moniki Kenar – Szczurek oraz wyjątkowemu zaangażowaniu uczniów powstawały barwne, jesienne prace. Zajęcia plastyczne były głównym celem pleneru jednakże jego uczestnicy nie zapomnieli o partyzantach poległych w Lesie Grabińskim oraz ofiarach epidemii na cmentarzu cholerycznym. Zapalili znicze i uczcili ich pamięć chwilą ciszy. Zajęcia w plenerze zawierały też elementy integrujące klasę. Były to wesołe zabawy w lesie, słuchanie muzyki, rozmowy z rówieśnikami i nauczycielami, które poza budynkiem szkolnym mają nieco inny charakter. Wszyscy uczestnicy pleneru zgodnie orzekli, że taka forma zajęć bardzo im się podobała. Załączone zdjęcia są tego potwierdzeniem.

E.Penar, M.Kenar-Szczurek


Spotkanie z Franklinem w szkolnej bibliotece

27 października 2017 roku biblioteka gościła sześciolatki z Oddziału Przedszkolnego działającego przy naszej szkole wraz z wychowawczynią panią Izabelą Nycz.

Podczas wizyty dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, a także jak należy dbać o książki. Miały również okazję obejrzeć księgozbiór przeznaczony specjalnie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły i wybrać książeczki, które pani Iza przeczyta im podczas zajęć. Przedszkolaki wyjątkowo uważnie wysłuchały opowiadania o przygodach sympatycznego żółwika Franklina zatytułowanego „Franklin i ciasteczka”.

Na koniec dzieci zostały poczęstowane ciasteczkami upieczonymi wprawdzie nie z przepisu Franklina, ale równie smacznymi.

Bibliotekarze


Pasowanie na ucznia

W piątek 20 października odbyła się Uroczystość Pasowania na Uczniów Klas Pierwszych Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Klasa Ia i klasa Ib wraz z wychowawczyniami weszły na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną krokiem poloneza. Wszystkich zgromadzonych przywitała prowadząca uroczystość, przewodnicząca samorządu uczniowskiego, uczennica klasy VIb Wiktoria Bulik. Uczniowie klas pierwszych przedstawili program artystyczny: wiersze przeplatane piosenkami a zgodnie z tradycją musieli także wykazać się wiedzą i umiejętnościami.

Po programie artystycznym pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz pogratulowała uczniom wiedzy i zdyscyplinowania, tym samym dopuszczając ich do przyjęcia w poczet uczniów szkoły. Po tym przyzwoleniu uczniowie ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły” (…). Po przyrzeczeniu dyrektor szkoły wielkim ołówkiem uroczyście pasowała każdego ucznia. Wychowawczynie wręczyły pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia, a rodzice prezenty - niespodzianki. Swoje ślubowanie złożyli też rodzice dzieci, którzy przyrzekali m.in.: „…zawsze pamiętać, że dziecko jest unikalnym skarbem … i należy przytulać je często”.

Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy II złożyli młodszym kolegom życzenia, zapewnili, że można na nich polegać i zawsze będą pomagać w trudnych, szkolnych sytuacjach. Wręczyli także własnoręcznie zrobione, jesienne koszyczki z kasztanem i cukierkami. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.

Wychowawcy klas pierwszych


Wycieczka klas czwartych do Krosna

17 października 2017r. uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Krosna. W RCKP obejrzeli spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt."Pan Kleks". Niezwykły nauczyciel otworzył przed nimi furtkę do zaczarowanej krainy baśni i przygód. Razem z chłopcami z Akademii odwiedzili niesamowite miejsca i uczestniczyli w nietypowych lekcjach osobliwego profesora.

Drugim punktem programu była lekcja przyrody na terenie stacji hydrologiczno-meteorologicznej. Dzieci miały okazję zobaczyć jeden z polskich punktów obserwacji zjawisk pogodowych oraz przyjrzeć się urządzeniom pomiarowym. Dzięki fantastycznej pogodzie z góry widać było doskonale panoramę Krosna. Podczas multimedialnej prezentacji uczniowie odróżniali rodzaje chmur i nazywali zjawiska przyrodnicze związane z pogodą - np. tornado, szadź czy gołoledź.

Na koniec, w nagrodę za dobre zachowanie, w parku jordanowskim czwartoklasiści bawili się na placu zabaw korzystając z huśtawek, zjeżdżalni i urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych. Podziwiali też piękno jesieni, brodząc w kolorowych, szeleszczących liściach i zbierając kasztany.

Wycieczka udowodniła, że można połączyć przyjemne z pożytecznym i odkryć coś nowego, nawet w niedalekiej okolicy.

Opiekunowie: Maria Skotnicka, Sabina Józefowicz-Boczar, Joanna Kleczyńska, Magdalena Stefańska


Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wiktoria Bulik i Filip Czopowik, przedstawiciele SU, przywitali gości, którzy przybyli na tę wyjatkową uroczystość, a byli to: Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, Pan Wicedyrektor Leszek Krukar, ksiądz proboszcz Kazimierz Giera, ksiądz prałat Kazimierz Piotrowski, Pani Krystyna Gazda i Pani Krystyna Gotfryd, które przez wiele lat pełniły funkcję dyrektora szkoły, obecni i byli nauczyciele naszej szkoły, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie.

Aby wszyscy mogli w pełni docenić trud nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawców przygotowali humorystyczną scenkę, która dała wszystkim wiele do myślenia. Pozwoliła zrozumieć, co muszą znosić nauczyciele i jak trudna jest ich praca.

Do poprowadzenia uroczystości chętnie włączyli się starsi koledzy i koleżanki. Wiktor Czerwieński z klasy III gimnazjum przeniósł nas w piękny świat poezji, a Adrianna Nycz i Katarzyna Such zaśpiewały piosenkę pt. „Lubię wracać tam gdzie byłem” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.

W tym szczególnym dniu przedstawiciele SU złożyli wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów. Powiedzieli również słowo przepraszam, gdyż nie zawsze ułatwiają Nam pracę. Ale to przywilej uczniów, że w szkole chcą płatać różne figle. To nie złośliwość, nie złe serce, ale ot, zwykła dziecięca przekora.

Głos zabrała również Pani Monika Kandefer, przedstawiciel Rady Rodziców, która złożyła nauczycielom życzenia radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Uroczystość zakończyła Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która podziękowała uczniom za przygotowanie akademii.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna
Obchody XVII Dnia Papieskiego

9 października 2017 r. w naszej szkole świętowano obchody XVII Dnia Papieskiego pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.

Pani Dyrektor przywitała licznych Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a byli to: Pan Burmistrz Witold Kocaj, Pan Burmistrz Jacek Rygiel, Ks. Prałat Kazimierz Piotrowski, Ks. Proboszcz Kazimierz Giera, Siostra Dyrektor DPS Reginalda Kucia, Pani Dyrektor Przedszkola Lidia Kuliga, Pani Kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego Alicja Rysz, Pani Prezes Akcji Katolickiej Janina Gadzała, Pan Dyrektor DPS Tomasz Półchłopek oraz Brat Przeor Konwentu Michał Zięba.

Chętni uczniowie klas piątych i szóstych przygotowali spektakl pt. „TV z Janem Pawłem II”. Wcielili się w znane postaci z telewizji oraz zaprezentowali liczne talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne. Młodzież w interesującej formie przekazała ciekawostki z życia Świętego Jana Pawła II oraz myśli i słowa naszego Wielkiego Rodaka.

Pan Burmistrz serdecznie podziękował uczniom za przygotowanie uroczystości oraz podzielił się swoimi wspomnieniami oraz refleksjami dotyczącymi przesłania Ojca Świętego. Po spektaklu zaproszeni Goście udali się do szkolnej kawiarenki na słodki poczęstunek. Również Młodzi Aktorzy po udanym spektaklu mieli czas na delektowanie się papieskimi kremówkami oraz dzielenie się wrażeniami.

10 października w naszej szkole gościły także dzieci z Gminnego Przedszkola w Iwoniczu, które wraz z opiekunami obejrzały spektakl pt. „TV z Janem Pawłem II”.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Monice Dróbek, Pani Annie Frodymie, Pani Janinie Gadzale, Pani Małgorzacie Krukar, Pani Małgorzacie Rogowskiej oraz Panu Czesławowi Kandeferowi za pomoc w organizacji uroczystości oraz przygotowanie słodkości.

s. Danuta Pruś, Kinga Rogóz


Udział w XIV NOCY NIETOPERZY

29 września br. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Nocy Nietoperzy zorganizowanej między innymi przez Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Lasy Państwowe i Karpackie Parki Krajobrazowe. Noc Nietoperzy rozpoczęła się jeszcze za dnia spotkaniem w Budynku Domu Ludowego w Czarnorzekach, w którym wysłuchaliśmy prelekcji prof. dr hab. Bronisława Wołoszyna i Nadleśniczego Artura Paczkowskiego na temat życia nietoperzy. Kolejnym punktem pierwszej części imprezy było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Nietoperze liczą na nas”, którego przedmiotem było wykonanie pracy autorskiej dowolną techniką plastyczną (rysunek, malarstwo, wyklejanka itp.) lub wykonanie projektu statuetki przedstawiającej nietoperza. W konkursie wzięło udział ponad 230 dzieci. Z naszej szkoły wyróżniona została statuetka ucznia Jakuba Kandefra z klasy VIa, który otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową.

Późnym popołudniem uczestnicy udali się do sztolni, która nosi nazwę „Sztolni nad Czają”, gdzie odbyła się część terenowa poprowadzona przez pracownika Karpackich Parków Krajobrazowych. Po części terenowej uczestnicy rozgrzali się przy ognisku na posesji państwa Czajów, gdzie czekały na nich pyszne kiełbaski i ciepła herbata.

Krystyna Bargieł


Akcja „Sprzątanie Świata” w naszej szkole!

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

W dniach 23.09. – 27.09.2017 r. uczniowie, zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki ochronne i worki na zbiórkę śmieci, kolejny raz uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątały. Oddział przedszkolny oraz klasy I-III sprzątały tereny szkoły i jej najbliższe okolice, w tym boisko szkolne i plac zabaw. Klasy IV–VII i IIG-IIIG zajęły się poboczami dróg Iwonicza oraz terenem parku i boiska.
Dzięki akcji dzieci uczą się odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją, zwiększa się ich wrażliwość ekologiczna, a Ziemia staje się bardziej czysta i przyjazna.

DBANIE O CZYSTOŚĆ ŚRODOWISKA TO OBOWIĄZEK KAŻDEGO CZŁOWIEKA!!

Wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękuję za działania na rzecz ochrony środowiska.

Krystyna Bargieł


Dzień Głośnego Czytania

Tradycją w naszej szkole stało się aktywne uczestnictwo w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który przypada 29 września. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W tym roku obchodziliśmy ten Dzień w poniedziałek, 2 października. Wybrani uczniowie klas szóstych, siódmych i oddziałów gimnazjalnych odwiedzali swoich młodszych kolegów w klasach i czytali im fragmenty literatury dla dzieci i młodzieży. Do głośnego czytania zostały wybrane nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszyscy uczniowie słuchali w skupieniu dając się ponieść wyobraźni, wielu z nich zainteresowało się czytaną lekturą na tyle, żeby wypożyczyć ją w szkolnej bibliotece.

Okazało się, że wspólne czytanie może przyjemne dla każdego z uczestników takich spotkań, nie tylko dla słuchających, ale też dla czytających, dla których uwaga i skupienie odbiorców była nagrodą za pracę włożoną w odpowiednie przygotowanie tekstów.

Bibliotekarze


Regulamin szkolnego konkursu plastycznego „WŚRÓD WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - MÓJ ULUBIONY ŚWIĘTY”

Pobierz: Regulamin konkursu

s. Benedykta Pruś


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września, tak jak w tysiącu innych szkół na świecie, uczniowie zmagali się z mnożeniem i dzieleniem ale w przyjemny, zabawowy sposób. Egzaminatorzy z klas VIa przeprowadzili eliminacje konkursowe w klasach od III SP do III oddziału gimnazjalnego. Przypomnieli, że tabliczkę mnożenia pismem klinowym zapisywali już 2,5 tys. lat p.n.e. Sumerowie, rozdali każdemu karteczki z pięcioma przykładami, które należało rozwiązać w określonym czasie. Wyłoniono Ekspertów, którzy w drugim, trudniejszym etapie zmierzyli się na czas z działaniami w zakresie 1000. I tak Mistrzami Tabliczki Mnożenia naszej szkoły zostali: Adrianna Nycz kl. IIIG, Natalia Lorens kl. VIIa, Alda Sqragi kl. VIIb.

Dziękujemy organizatorom i uczestnikom matematycznej zabawy, a Mistrzom - laureatom serdecznie gratulujemy refleksu i sprawności myślenia.

Monika Szajna, Iwona Tekieli


Dzień Chłopca – dyskoteka szkolna

Jednym z pierwszych akordów działalności Samorządu była organizacja dyskoteki szkolnej z okazji Dnia Chłopca. Oprócz dobrej muzyki była także oferta ze smakołykami, które przygotowali Rodzice: ciasta, galaretki i inne smakołyki. Samorząd uzyskał w ten sposób fundusze na swoją działalność.

Dziękujemy Rodzicom i zaangażowanym uczniom.

Samorząd Uczniowski


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W poniedziałek 27 września zostały przeprowadzone demokratyczne wybory w celu wyłonienia Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Zgłosiło się czworo kandydatów ( W. Bulik, A. Nycz, A. Such, F. Czopowik), którzy ze wsparciem kolegów przeprowadzili swoje kampanie. Program prezentowali w formie plakatów wyborczych, a głosowanie odbyło się w klasach w sposób tajny. Największą liczbę głosów otrzymała Wiktoria Bulik z kl. VIb i tym samym została przewodniczącą SU. Adrianna Nycz - kl. IIIG i Filip Czopowik z kl. VIIa – będą pełnić funkcję zastępców przewodniczącego w roku szkolnym 2017/18.

Gratulujemy Zarządowi i życzymy wspaniałych pomysłów na zrealizowanie obietnic wyborczych.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek - opiekunowie SU


„Zabawki w opałach” - spektakl ekologiczny dla dzieci

W piątek 29 września 2017r. uczniowie klas młodszych: IIa, IIIa i IIIb uczestniczyli w akcji sponsorowanej przez Urząd Gminy w Iwoniczu–Zdroju. W ramach podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa, dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. „Zabawki w opałach” wystawiony przez krakowskich artystów w kinie „Wczasowicz”. Spektakl wartościowy pod względem edukacyjnym dostarczył małym odbiorcom dużo informacji m.in. z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Dzieci zaproszone przez Zabawki - robota Robiego i lalkę Basię mogły wykazać się umiejętnością segregowania odpadów oraz swoją wiedzą ekologiczną odpowiadając na przygotowane dla nich pytania.

Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w atrakcyjnej połączonej ze świetną zabawą lekcji ekologii.

Wychowawcy klas


Lekcja w Muzeum Historycznym w Sanoku

W ramach lekcji zajęć artystycznych z plastyki, uczniowie klasy II oddziału gimnazjalnego 19 września mieli możliwość spotkania ze sztuką na „żywo”.
W Muzeum Historycznym w Sanoku oprócz bardzo ciekawej ekspozycji sztuki cerkiewnej pochodzącej z XII-XX w. zobaczyliśmy także Galerię Mariana Kruczka, który uprawiał malarstwo, rzeźbę, grafikę oraz największą na świecie ekspozycję dzieł artysty współczesnego Zdzisława Beksińskiego. Obcowanie wśród tak ciekawych i różnorodnych prac dostarczył nam wiele wrażeń i przeżyć estetycznych.

Lucyna Szubrycht, Iwona Tekieli


Uczniowie uczcili rocznice wyzwolenia Iwonicza spod okupacji hitlerowskiej

20 września minęły 73 lata od kapitulacji wojsk hitlerowskich w Iwoniczu. Z tej okazji uczniowie klasy V b wraz z wychowawcą zapalili znicze pamięci i uczcili bohaterów minutą ciszy na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Krystyna Bargieł


Z życia świetlicy szkolnej

W szkole działa świetlica szkolna. Uczniowie nie tylko mogą korzystać z pomocy w odrabianiu zadań domowych ale także uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Są to między innymi zajęcia plastyczne, ruchowe oraz komputerowe. Dzieci rozwijają swoje talenty artystyczne poprzez wykonywanie różnorodnych prac plastycznych. Na zajęciach komputerowych uczą się kodowania doskonaląc wyobraźnię i logiczne myślenie. Dzieci korzystają także z placu zabaw, salki zabaw i Sali gimnastycznej na których bawią się i kształtują swój charakter sportowy.

Wychowawcy świetlicy

NOWY SEMESTR I REJESTRACJA NA ZAJĘCIA POLITECHNIKI DZIECIĘCEJXLVII Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów

15 września członkowie Szkolnego Koła Turystyczno–Krajoznawczego wyruszyli na pierwszy w tym roku szkolnym rajd zorganizowany przez krośnieński oddział PTTK.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Dukli, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Historyczne, a następnie wyruszyliśmy na trasę pieszą: Dukla – Chyrowa – Pustelnia św. Jana z Dukli. Maszerując żółtym i czerwonym szlakiem, zmagając się z trudną błotnistą trasą, dotarliśmy do Pustelni św. Jana z Dukli na wzgórzu Zaśpit.

Pustelnia założona została w 1769 roku. Znajduje się tu murowana kaplica z 1908 roku, dom rekolekcyjny tzw. „dom pustelnika” i źródło w grocie. Po odpoczynku, zwiedzeniu kaplicy i groty, zeszliśmy na miejsce ogniska, gdzie upiekliśmy pyszne kiełbaski i odbyły się konkursy. Nasze uczennice kolejny raz zajęły najwyższe lokaty:

- w konkursie turystyczno–krajoznawczym I miejsce zajęła Kamila Szczurek z klasy VIb
- w konkursie przyrodniczo–ekologicznym I miejsce zajęła Julia Jasińska z klasy VIa, II miejsce – Kamila Szczurek z klasy VIb.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych rajdach.

Opiekun SKTK - Ewa Rygiel


Wycieczka klasy trzeciej gimnazjum do Muzeum Historycznego w Sanoku

Uczniowie klasy trzeciej oddziału gimnazjalnego postanowili rozpocząć ten rok szkolny od spotkania ze sztuką. 13 września odwiedzili Muzeum Historyczne w Sanoku. Obejrzeli jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, która gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów.

Najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne (utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, starodruki), pochodzące z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy, można zobaczyć w komnatach renesansowego zamku. Później obejrzeli Galerię Zdzisława Beksińskiego.

Przez odbiorców sztuki Beksiński rozpoznawany jest przede wszystkim jako twórca niezwykle oryginalnego, sugestywnego malarstwa. Obecny zbiór liczy ponad 200 obrazów, reprezentatywnych dla wszystkich okresów, począwszy od najwcześniejszych, po ostatni obraz namalowany w lutym 2005 roku. Największa na świecie – licząca około 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych - pochodzącego z Sanoka.

Wycieczka była niezwykłą okazją do wspólnie spędzonego czasu wśród kolegów i koleżanek, ale i wyjątkowych dzieł sztuki.

Opiekunowie: Marzena Muzyka, Dorota Kielar


„Spotkanie z policjantami”

W dniu 07.09.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III gościli w szkole policjantów z Komisariatu Policji w Iwoniczu- Zdroju. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, po chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Goście przypomnieli o zasadach zachowania w samochodzie i autokarze, utrwalili znajomość numerów alarmowych. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Dzieci czynnie brały udział w spotkaniu, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz rozdała uczniom elementy odblaskowe. Dziękujemy Panom Policjantom za interesujące i pouczające spotkanie. Zdobyta przez uczniów wiedza na pewno będzie wykorzystana w praktyce.

Wychowawczynie klas 0-III


Inauguracja roku szkolnego 2017/18

W poniedziałek, 4 września, rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018. Zainaugurowaliśmy go mszą świętą w kościele, po której odbyła się krótka akademia w szkole. Uczniowie klas piątych przywitali Dyrekcję Szkoły, Księży, Nauczycieli i Pracowników administracji i obsługi, Rodziców oraz brać uczniowską - począwszy od najmłodszych aż po gimnazjalistów. W części oficjalnej, w obecności pocztu sztandarowego, odśpiewano hymny: państwowy i szkoły oraz zaakcentowano 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy oddaliśmy cześć poległym, a Ania i Rafał przejmującym wierszem prosili o pamięć dla bohaterów oraz sprowokowali do myślenia, jak postępować, byśmy byli godni ich ofiary. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która przypomniała, że rozpoczynający się rok szkolny zapowiada się ciekawie i pracowicie z uwagi na nowe wyzwania związane z realizacją założeń reformy w ramach nowej struktury szkolnej. Szkoła bowiem z dniem 1 września stała się ośmioletnią Szkołą Podstawową z Oddziałami Gimnazjalnymi. Pani Dyrektor podkreśliła, że nasza autonomiczna szkoła jest otwarta na każdego ucznia i gotowa do rozwijania jego potencjału oraz wspierania w rozwoju ku pełnej dojrzałości. Pani Dyrektor podziękowała też za współpracę Pani Marii Zygmunt – dotychczasowej wicedyrektor – i poinformowała, że od tego roku obowiązki te będzie pełnił Pan Leszek Krukar. Po przedstawieniu nowych nauczycieli życzyła wszystkim, aby ten rok szkolny spełnił pokładane w nim nadzieje, przyniósł wiele sukcesów, twórczych pomysłów i pozwolił rozwinąć wszystkie talenty. Wreszcie przyszedł czas na wakacyjne wspomnienia i pożegnanie z letnią przygodą. Uczniowie z żalem rozstawali się z ciepłem gorącego słońca i miejscami wypoczynku, ale wszystko ma swój kres, a każdy koniec przynosi początek czegoś nowego. Wrzesień niesie szkolne obowiązki, które też mogą dostarczyć wielu ciekawych przeżyć i odkryć, więc zadeklarowaliśmy chęć ich rzetelnego podjęcia. Życząc sobie dobrych ocen, ciekawych lekcji i niezawodnych przyjaciół, przypomnieliśmy też o istniejących w szkole normach zachowania i regulaminach, które trzeba przestrzegać, by nasza szkoła była bezpieczna. Program zakończyła piosenka sugerująca, że do wakacji zostało tylko 10 miesięcy. Po informacjach natury porządkowej wszyscy udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
Rok szkolny 2017/2018 został otwarty.

Maria Skotnicka, Krystyna BargiełRozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Zapraszamy uczniów i rodziców na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu w dniu 4.09.2017 r.

Godz. 8.00 - uczniowie szkoły podstawowej (klasy 2-7) oraz uczniowie oddziałów gimnazjalnych gromadzą się przed budynkiem szkoły, następnie z pocztem sztandarowym pod opieką wychowawców udają się do kościoła.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I wraz z rodzicami przychodzą bezpośrednio do kościoła.

Godz. 8.15 - Msza Św. w Kościele Parafialnym w Iwoniczu.

Godz. 9.15 - powrót do szkoły i uroczysta akademia w dużej sali gimnastycznej.

Dyrekcja szkoły
Lista uczniów zapisanych do klasy I w roku szkolnym 2017/2018

Lista dzieci zapisanych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2017/2018


Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do klasy pierwszej w roku szkolnym 2017/18

Pobierz: Lista niezbędnych rzeczy pierwszoklasisty

Wychowawcy klas pierwszych


Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2017/18

Pobierz: Wyprawka dla dziecka podejmującego roczne wychowanie przedszkolne

Izabela Nycz


Dzwonek na obiad

Uprzejmie informujemy Rodziców, że istnieje możliwość starania się o pokrycie kosztów obiadów w szkole przez fundację BYĆ BARDZIEJ w ramach programu „Dzwonek na obiad”.

Jakie dziecko może ubiegać się o stypendium obiadowe Dzwonka?

Każde – o ile spełnia dwa warunki:

- jest uczniem szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły średniej;
- jest członkiem rodziny, w której łączny średni miesięczny dochód netto na osobę nie przekracza 800 PLN.

KALENDARZ DZWONKA
Nabór podstawowy: do 15 września 2017 r.
Nabór uzupełniający: termin zostanie ogłoszony w zależności od dostępności środków finansowych; planowany termin ok. końca roku 2017.

Decyzja o przyznaniu stypendium: informacja zwrotna ze strony Fundacji Być Bardziej o decyzji w sprawie przyznania stypendium obiadowego zostanie przekazana w formie e-maila na adres wskazany we wniosku po 20 sierpnia 2017 r.

Wniosek i inne informacje na stronie - https://dzwoneknaobiad.pl/zglos-dziecko/Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]


>