Dzisiaj jest:       Imieniny:

Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]

Nowy podział godzin
od 12 lutego 2018 roku


Gminne Zawody w mini-siatkówce chłopców

23 lutego 2018 r. nasza szkoła była organizatorem Gminnych Zawodów w mini-siatkówce chłopców. Do rywalizacji zgłosiły się drużyny z SP Iwonicz-Zdrój, SP Lubatówka, SP Lubatowa oraz gospodarze - SP Iwonicz. Zawody rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Nasz zespół składał się z uczniów klas VI i V w kolejności: Kandefer J., Kielar G., Lorenc K., Kielar M., Tomkowicz M., Kuczała D., Rogowski M., Kuczała S., Foremny P., Rajchel G.

Wyniki końcowe:
I miejsce - SP Lubatowa
II miejsce - SP Lubatówka
III miejsce - SP Iwonicz
IV miejsce - SP Iwonicz-Zdrój

Organizatorzy: Adrianna Sanocka, Marcin Jasiński


II etap Konkursu Wiedzy Technicznej

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Technicznej pod hasłem „sapere aude” - odważ się być mądrym to konkurs interdyscyplinarny z matematyki poszerzony o zagadnienia fizyki, chemii, techniki i informatyki, corocznie organizowany przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu przy współpracy Stowarzyszenia „Nauka i Rozwój” w Jarosławiu.

Konkurs odbywa się w trzech etapach. W etapie pierwszym, który odbył się w naszej szkole 9 stycznia wzięło udział 8 uczniów. Troje najlepszych: Weronika Karnasiewicz, Karol Rudek i Maksymilian Marszałek z klasy trzeciej gimnazjum zakwalifikowało się do drugiego etapu.

W dniu 21 lutego odbył się II etap, do którego zgłoszono 174 uczniów z województwa podkarpackiego. Karol i Maksymilian uzyskali odpowiednio 19 i 30 wynik co gwarantuje im udział w finale wojewódzkim Konkursu.

Leszek Krukar


Mamy srebrny medal!!

Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang w pełni, mamy złoto i brąz w skokach narciarskich, a w Iwoniczu rosną narciarze alpejscy, może przyszli olimpijczycy?

Oliwier Kapuła z klasy 1b zajął II miejsce w Otwartych Zawodach w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Burmistrza Dukli w kategorii 2010 i młodsi. W tych samych zawodach wystartował Gabriel Rajchel z klasy Va i zajął IV miejsce w rocznikach 2006, 2007.

Pan Artur Nycz, dziadzio Oliwiera, który jest jego trenerem i menadżerem zajął 8 miejsce w kategorii osób dorosłych.

Zawody odbyły się 16 lutego w Chyrowej.

Wszystkim trzem panom gratulujemy, życzymy owocnej pracy i dalszych sukcesów.

M. Zygmunt – wych. klasy 1b


Zimowe wędrowanie

26 stycznia członkowie SKTK i SKLOP wraz z opiekunami wyruszyli na XV Rajd Zimowy.

Relacja z rajdu Wiktora Czerwieńskiego ucznia klasy III G - uczestnika rajdu.

Rajd Zimowy

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł, Opiekun SKTK Ewa Rygiel


REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Fotograficzne wędrówki po Iwoniczu” - ZIMA

Pobierz: Regulamin konkursu

Ewa Penar, Monika Kenar- Szczurek


Sukces naszych uczniów w XIX Gminnym Konkursie Tańca „Twist”

13 lutego 2018r. w kinie „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju odbył się XIX Gminny Konkurs Tańca „Twist”. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły taneczne we współczesnych układach tanecznych.

W kategorii II (SP kl. IV-VI) wyróżnienie specjalne otrzymał zespół taneczny „Adlen” z klasy 4b za układ „Give Me Love”. Niezwykle piękną choreografię do muzyki stworzyła Adrianna Nycz uczennica klasy 3 Gimnazjum. Zespół „Adlen” wystąpił w składzie: Anna Szczurek, Łukasz Stachura, Róża Szul, Jakub Klich, Adrianna Kustroń, Aleksandra Bek, Seweryn Lichoń, Szymon Turek, Kacper Szczurek, Rafał Kandefer, Kinga Urbanek, Marysia i Karol Jurczyk oraz Joanna Such. W tej samej kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymał zespół taneczny „Bad girls” z klasy 6b w składzie: Kamila Szczurek, Kinga Kinel i Wiktoria Bulik. Dziewczynki niezwykle widowiskowo zaprezentowały przygotowany przez siebie układ taneczny.

Dziękujemy rodzicom, którzy przybyli na występ, za wspaniały doping i wsparcie, a naszym młodym tancerzom i tancerkom życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunowie: Ewa Rygiel, Bożena Lorens


XVIII edycja Góry Grosza

Nasza szkoła po raz kolejny wsparła ogólnopolską akcję Góry Grosza, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz tworzenie dla nich nowych domów.

W szkole zostały rozwieszone plakaty informujące o akcji, a siedmioro uczniów: Jakub Jakubczyk, Paulina Penar, Marceli Rogowski i Aleksandra Szajna z klasy VI b oraz Julia Bogaczyk, Emilia Krupa i Jan Warchoł z klasy IIIG przeprowadziło zbiórkę groszy trwającą od 27.11.2017r. do 02.01.2018r. Uczniowie policzyli także zebrane monety. Udało nam się zebrać 111,63 zł, które zostały przekazane Towarzystwu Nasz Dom – organizatorowi akcji.

Dziękujemy dzieciom z oddziału przedszkolnego, uczniom i pracownikom naszej szkoły za poparcie inicjatywy i przekazanie groszy oraz uczniom zaangażowanym w przeprowadzenie zbiórki.

Joanna Kleczyńska, Kinga Rogóz


Konkurs plastyczny

26 stycznia w Rymanowie-Zdroju odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla uczestników konkursu na „Bożonarodzeniową kartkę świąteczną z figur geometrycznych”. Jurorzy konkursu docenili pracę ucznia naszej szkoły, Macieja Zięby z klasy VI b, który zdobyły III miejsce.

Oprócz dyplomów i nagród dla przybyłych laureatów zorganizowany był poczęstunek oraz film w 3d.

Serdecznie gratulujemy Maćkowi i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun A. Gaweł


Warsztaty dla uczniów z pierwszej pomocy

W czwartek, tuż przed feriami, do naszej szkoły przyjechała karetka pogotowia z pięcioma ratownikami- Maltańskiej Służby Medycznej. Zaproszeni goście mieli za zadanie przeprowadzenie warsztatów na temat bezpieczeństwa i udzielania pomocy.

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy zostały przeprowadzone w grupach klasy 0-III i IV-VI. Na wstępnie ratownicy przypomnieli numery alarmowe, główne zasady bezpieczeństwa i zachowania podczas zabaw na śniegu i lodzie oraz w czasie wolnym od zajęć. Później dzieci zostały podzielone na grupy. Każdy uczeń był poszkodowanym a następnie ratownikiem. Z pomocą ratowników, wychowankowie, ćwiczyli na materacach pozycję boczną ustaloną a później wszyscy próbowali resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. Mali ratownicy dowiedzieli się jak sprawdzić czy osoba jest przytomna i jaka jest dalsza procedura postępowania w sytuacji zagrożenia życia.

Warsztaty były bardzo ciekawe o czym świadczyła aktywność dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, które swoje „role” poszkodowanego i ratownika odgrywały z wielkim zaangażowaniem i oddaniem.

Dziękujemy Maltańskiej Służbie Medycznej za przeprowadzenie ważnych, ciekawych i praktycznych zajęć.

Anna Gaweł


Spotkanie z leśnikiem - „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”

Miarą człowieczeństwa
jest stosunek do zwierząt

W dniu 23 stycznia br. w szkole gościliśmy pana Tomasza Kałamarza – leśnika z RDLP w Krośnie. W trakcie spotkania z uczniami klasy VI pan leśniczy zapoznał dzieci z pracą leśnika i zasadami prawidłowego dokarmiania ptaków w czasie zimy. Pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przywiózł nam wiele folderów, broszur przyrodniczych, kalendarz, film edukacyjny. Przekazał nam również zapas pokarmu dla ptaków składający się z nasion i tłuszczu zwierzęcego tzw. kule energetyczne, które zostały wywieszone na gałązkach drzew przed budynkiem szkoły.

Dzięki tym zajęciom uczniowie w ciekawy sposób poszerzyli wiadomości o lesie i jego mieszkańcach.

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Dzień Babci i Dzień Dziadka w naszej szkole!

Babciu i Dziadku choć mało rozumiem
Kocham Was tak mocno, jak tylko kochać umiem.
Bardzo Was doceniam i bardzo szanuję
A dzisiaj po prostu bardzo dziękuję!

Dni 23 i 24 stycznia bieżącego roku były szczególnie uroczyście obchodzone w naszej szkole. Wszystkie dzieci młodsze z klas 0-3 wraz ze swoimi wychowawcami organizowały spotkania dla Babć i Dziadków w podziękowaniu za miłość, jaką dają co dzień, swoim wnukom. Nie zabrakło wierszy, piosenek i humorystycznych scenek. Pełne wdzięku tańce wywołały niejedną łezkę w oku. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas.

Życzenia radosnych i spokojnych dni, pogody ducha, szczęścia i wszelkiej pomyślności na Nowy Rok składają Wychowawcy klas z uczniami.

Oddział przedszkolny
Klasa 1
Klasa 2
Klasa 3


XX Gminny Konkurs Kolęd Pastorałek i Tradycji Bożonarodzeniowych

10 stycznia 2018 r. w Domu Ludowym w Iwoniczu odbył się XX Gminny Konkurs Kolęd Pastorałek i Tradycji Bożonarodzeniowych.

Naszą szkołę reprezentowały dzieci w trzech kategoriach wiekowych.

Kategoria pierwsza: klasy 0-III
1. Emilia Litwin – śpiew, Gabrysia Kozioł, Natalia Czerwieńska, Julia Kandefer, Zuzia Marszałek, Malwina Bąk – chórek.
2. Anna Turowska i Hanna Kandefer – śpiew, Dawid Gutkowski, Szymon Kandefer, Bartosz Kielar, Miłosz Kielar – gra na cymbałkach, Staś Gaweł, Kacper Biernat, Kamil Strarowiejski, Gabriel Rajchel, Maciej Kapica, Krzysztof Majdosz – grzechotki.
3. Karolina Kielar, Lena Polek - śpiew, inscenizacja do piosenki: Zuzanna Szkółka - aniołek, Małgorzata Pelc - aniołek, Julia Padacz – pastuszek.
4. Antoni Janiczek, Szymon Rozel, Michał Szkółka, Bartosz Szkółka - „Do szopy hej pasterze”.
5. Ivo Chudy - „To już pora na wigilię”.
6. Milena Niemczyk - „Pastuszek bosy”.

Kategoria druga: klasy IV – VI
Julia Cząstka z kl. IVa, Joanna Such z kl. IVb, Anna Kandefer, Martyna Litwin, Rafał Jarosz, Gabriel Rajchel z kl. Va, Milena Bogaczyk z kl. Vb, Julia Rokita, Kinga Kinel, Wiktoria Bulik, Kamila Szczurek z kl. VIb.

Kategoria trzecia: klasy VII oraz Gimnazjum
Emilia Czekaj z kl. VIIa oraz Katarzyna Such z klasy IIIG

Jury nagrodziło I miejscem w pierwszej kategorii wiekowej Ivo Chudy z klasy IIa. Trzecie miejsce zajęła Emilia Litwin z klasy 0b. W drugiej grupie wiekowej drugie miejsce zajęła Kinga Kinel z klasy VIb. Trzecie miejsce w tej samej grupie wiekowej zajęła Julia Cząstka z klasy IVa, natomiast wyróżnienie otrzymała Kamila Szczurek z klasy VIb.

Nagrodę Grand Prix jury przyznało uczennicy klasy IIIG Katarzynie Such.

W kategorii: grupa teatralna nasi uczniowie z klas od 0-VI zaprezentowali „Jasełak na strychu”, zajmując I miejsce.

Gratulacje dla nagrodzonych i wszystkich występujących!!!

Jolanta Kielar, s. Danuta Pruś, Danuta Baran, Izabela Nycz, Beata Milińska, Robert Mercik


GŁOSOWANIE NA KLASĘ 1a W PLEBISCYCIE NOWINY24

Zachęcamy do oddania głosów na naszą klasę w konkursie organizowanym przez portal Nowiny24. Aby zagłosować należy wysłać SMS pod nr 72355 o treści KLASA.225 (koszt 2,49 zł brutto).
Głosy można oddawać do piątku 26 stycznia 2018r. do godziny 19.
Aktualna pozycja klasy w rankingu dostępna jest pod adresem: http://www.nowiny24.pl/serwisy/plebiscyty/a/jestesmy-pierwsza-klasa-glosowanie-rozpoczete-wyniki,12777835/

Uczniowie kl. Ia wraz z wychowawcą


REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU NA KOMIKS PT. „DZIEJE POLSKI”

Pobierz: Regulamin konkursu

M. Muzyka, K. Rogóz


Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

Prosimy o informacje o Osobach, o których wiemy, że w okresie międzywojennym otrzymały Medal lub Krzyż Niepodległości. Materiały te umożliwiłyby nam wzięcie udziału w konkursie „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, w ramach Obchodów Stulecia Niepodległości Polski.
Więcej informacji, w tym lista odznaczonych, na stronie niezwyciezeni1918-2018.pl.
Zachęcamy dzieci i młodzież do poszukiwań historycznych, których efektem będzie pamięć o lokalnych bohaterach.
Będziemy wdzięczni za każdą wiadomość.

M. Szajna


Występy aktorskie - Jasełka 2018

Uczniowie występujący w tegorocznych Jasełkach realizują innowację organizacyjno-metodyczną: „Rozwój ekspresji scenicznej uczniów - zabawa w teatr”.

Nasz szkolny teatr, to miejsce w którym jego uczestnicy nie są poddawani sztywnym przepisom i wymaganiom. Jego głównym celem jest proces tworzenia, rozwijanie warsztatu scenicznego i pobudzanie ekspresji własnej, związanej z uruchamianiem potencjału twórczego uczniów.

A potencjał twórczy młodych aktorów występujacych w tegorocznych Jasełkach okazał się bardzo obiecujący i został odpowiednio doceniony. Najpierw przez dzieci z Przedszkola Gminnego w Iwoniczu, które w dniu 2 stycznia przyszły pod opieką Pań Wychowawczyń do naszej szkoły i z wielkim zaciekawieniem i uwagą obejrzały przedstawienie. Następnie przez jury Powiatowego Konkursu Małych Form Teatralnych „Jasełka 2018” w Krościenku Wyżnym przez przyznanie nam w dniu 5 stycznia br. I miejsca. Wreszcie przez mieszkańców Iwonicza, którzy dużymi brawami nagrodzili aktorów po występie podczas IV Iwonickiego Orszaku Trzech Króli w Domu Ludowym. Ksiądz Proboszcz Kazimierz Giera docenił talenty aktorskie obdarowując uczniów dużą torbą słodyczy.

s. Benedykta Pruś, Anna Gaweł, Kinga Rogóz


„Pomagamy zwierzętom” – spotkanie z pracownikiem schroniska dla zwierząt

„Miłości nie da się kupić, ale można ją przygarnąć ze schroniska”

W dniu 5 stycznia 2018 r. w ramach włączenia się uczniów w akcję charytatywną polegającą na zbiórce karmy dla psów i kotów ze schroniska dla zwierząt w Krośnie przeprowadzona została przez pracownika schroniska pogadanka tematyczna. Prelekcja dotyczyła sposobu opieki nad zwierzętami oraz zachowania ostrożności i przestrzegana zasad bezpieczeństwa w kontakcie ze zwierzętami. Podczas spotkana pani inspektor wyjaśniła, czym zajmuje się schronisko, na czym polega adopcja psów i kotów oraz w jaki sposób zwierzę może stać się bezdomne. Mówiła o konieczności przemyślanych decyzji dotyczących posiadania czworonoga w swoim domu. Dodatkową atrakcją był pies, który w iście aktorski sposób zademonstrował dzieciom swoje umiejętności. Na zakończenie dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły otrzymali podziękowanie za dotychczasową współpracę, a przede wszystkim za serce wrażliwe na los krzywdzonych zwierząt oraz pomoc okazałą bezdomnym podopiecznym Inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals w Krośnie.

Takie działania sprawiają, że dzieci są bardziej świadome i wrażliwe na los bezdomnych i pokrzywdzonych zwierząt.

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Zbiórka karmy dla psów i kotów ze schroniska w Krośnie

„Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi,
które kocha Cię więcej niż siebie samego”
Josh Billings

Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody i Szkolne Koło Wolontariatu już po raz drugi ogłasza zbiórkę karmy dla zwierząt znajdujących się pod opieką Krośnieńskiego Inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Celem akcji jest uwrażliwienie uczniów naszej szkoły na niedolę bezdomnych zwierząt. Pokarm prosimy przynosić do końca marca do sali nr 2 lub wkładać do oznakowanego pojemnika w holu szkoły.

Pomóżmy zwierzętom przetrwać trudny czas zimy. Otwórzmy nasze serca. Dziękujemy!

Nauczyciele koordynujący akcje Krystyna Bargieł Kinga Rogóz


Podsumowanie konkursów artystycznych

Dzień 21 grudnia był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Atmosfera zbliżających się świąt i radości towarzyszyły wszystkim w czasie spotkania, na którym-po występach dzieci-wręczono dyplomy i nagrody oraz podsumowano konkursy artystyczne. [ czytaj więcej... ]

Monika Kenar- Szczurek, Anna Prejsnar, Ewa Penar


Konkurs na kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim rozstrzygnięty!

Miesiąc grudzień upłynął w naszej szkole bardzo świątecznie, a przyczynił się do tego między innymi, konkurs plastyczno-językowy na kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim lub niemieckim. Celem konkursu było między innymi, popularyzowanie tradycji świątecznych krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Jednym z takich zwyczajów jest niewątpliwie własnoręczne przygotowywanie kartek świątecznych z życzeniami i wysyłanie ich lub wręczanie osobom bliskim, znajomym czy sąsiadom. [ czytaj więcej... ]

Sabina Józefowicz-Boczar
Grudzień – niezwykle pracowity miesiąc dla SU

Początek grudnia to najwyższy czas, by zacząć myśleć o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia i poczuć mocniej tę wyjątkową atmosferę. Od czego warto zacząć?

My zaczeliśmy od przepysznych świątecznych pierniczków korzenno-miodowych. Pani Katarzyna Polek upiekła je specjalnie dla nas odpowiednio wcześniej, by zdążyły skruszeć. Dekorowanie pierniczków należało już do naszych uczniów. Do dekoracji użyliśmy masy lukrowej, polewy czekoladowej, żelowych pisaków i jadalnych kulek. Ze świątecznych pierników powstały cuda - piernikowe chatki, ludziki, choinki. Ponieważ nasze pierniczki prezentowały się wręcz bajecznie, postanowiliśmy je podarować. Komu? O tym trochę później.

Dekorowanie pierników było wspaniałą zabawą, ale SU miał jeszcze inne ważne zadania. 15 grudnia przystąpił do realizacji najważniejszego z nich – ubierania choinki szkolnej. Uczniowie klasy 6b Maciej Zięba i Mateusz Ziobrowski pokazali nam iż z papieru można wykonać wiele niesamowitych ozdób choinkowych. Wykonanie papierowej bombki stylem origami modułowego zajmuje trochę czasu, a to głównie dlatego, że trzeba przygotować pojedyncze elementy z których będziemy budować kulę. Dziękujemy uczniom za ich zaangażowanie bo dzięki nim nasza choinka wygląda wspaniale i zdobi dumnie nasz korytarz szkolny.

21 grudnia po obejrzeniu Jasełek Bożonarodzeniowych Adrianna Nycz w imieniu SU złożyła życzenia świąteczne i noworoczne. A do życzeń dla Dyrekcji, nauczycieli i wychowawców, pracowników administracji i obsługi dołączone były prezenty – świateczne pierniczki. W tym szczególnym dniu zarząd SU pod opieką opiekunów udał się również z życzeniami i drobnymi świątecznymi upominkami do Pana Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Pana Witolda Kocaja oraz Zastępcy Burmistrza Gminy Pana Jacka Rygla. Odwiedziliśmy również Panią Dyrektor Przedszkola Gminnego w Iwoniczu, Panią Dyrektor Przedszkola Muzycznego, Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratów oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek.

Ale święta tuż tuż, a co za tym idzie - przygotowania bożonarodzeniowe najwyższy czas skończyć! Pamiętajcie, że Boże Narodzenie to jeden z tych najpiękniejszych okresów, jakie możemy spędzić w rodzinnej atmosferze. Czas odpoczynku i radości, delektowania się przysmakami i aromatami, śpiewania kolęd i błogiego spokoju.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna - opiekunowie SU


21 grudnia-szkolne Jasełka

W czwartkowe przedpołudnie, dnia 21 grudnia br. odkrywaliśmy na nowo tajemnice wielkich wydarzeń Nocy Betlejemskiej. Jak co roku uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali Jasełka.

Akcja tegorocznych „Jasełek na strychu” rozgrywa się w nietypowym miejscu, jakim jest strych pewnego domu, do którego na Święta Bożego Narodzenia trafia Pola i Maks. Strych tego domu jest pełen gratów, wśród których znajdziemy wiklinową skrzynię, stary wieszak oraz fotel, „skrzydła anioła”, sianko, kije, koronę jak się potem okazało, przedmioty te żyją, a do tego znają bardzo dokładnie historię narodzenia Pańskiego, którą ze szczegółami opowiadają głównym bohaterom – Poli i Maksowi.

Zaangażowanie i doskonała gra aktorska, a także piękna muzyka wywołały wiele pozytywnych emocji i wzruszeń u widzów.

Na zakończenie aktorzy złozyli życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom szkoły.

Nie byłoby tak pięknego przedstawienia, gdyby nie pomoc i zaangażowanie rodziców naszych aktorów. Wyrazy wdzięczności składamy Pani Ewie Czupskiej, Pani Małgorzacie Czerwieńskiej, Pani Monice Dróbek, Pani Joannie Kandefer, Państwu Lorensom, Pani Agacie Marszałek, Pani Annie Zajdel, Pani Beacie Litwin, Panu Janowi Mendrali oraz Panu Szymonowi Gawłowi.

s. Benedykta Pruś, Anna Gaweł, Kinga Rogóz


Wigilia w oddziale przedszkolnym

21 grudnia 2017 r. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia obie grupy przedszkolne nakryły stoły do wspólnej przedszkolnej wigilii. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem , wspólne kolędowanie i prawdziwie wigilijny nastrój.

Izabela Nycz, Danuta Baran


Klasowa Wigilia

Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia, tradycyjnie obchodzony jest bardzo uroczyście. Już od rana, w klasach rozbrzmiewały kolędy, uczniowie z nauczycielami nakrywali stoły do klasowych Wigilii.

W klasie I b Melania przeczytała fragment Pisma Świętego, następnie połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do stołu. Były pierogi, barszcz, żurek, zupy grzybowe, babeczki, pierniki i różne ciasteczka. Po posiłku zaśpiewaliśmy znane kolędy. Po klasowej Wigilii klasy młodsze udały się na salę gimnastyczną, gdzie obejrzały przepiękne jasełka.

Po powrocie do klasy postanowiliśmy zakolędować naszym kolegom i koleżankom z klasy I a. Z opłatkiem w ręce, życzeniami i kolędą „Przybieżeli do Betlejem” na ustach, wkroczyliśmy do ich klasy. Wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałkę „Bosy pastuszek” i złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Było miło, przyjaźnie i spokojnie.

Tego spokoju, koleżeństwa i przyjaźni życzymy w Nowym 2018 Roku wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom.

Wychowawca i uczniowie klasy I b


WIGILIA w klasie Ia

„Zapachnie nam Wigilia
I sianko pod obrusem
W Betlejem raz kolejny
Narodzi się Jezusek”
(„Świąteczna ballada” – M. Welz)

Zdrowych, radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy klasa Ia wraz z wychowawcą.Pokaz historyczny

18 grudnia Grupa Artystyczna Rekonstrukto przeprowadziła dla naszych uczniów z klas IV – VII żywą lekcję historii zatytułowaną „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Poza prezentacją obyczajów i kultury epoki pokazano stroje, rekwizyty, kolekcję broni i narzędzia tortur z XV – XVI wieku. Niektórzy uczestnicy mieli nawet okazję doświadczyć, jak to jest być zakutym w dyby oraz brać udział w pojedynku.

Maria Szajna


„W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”

17 grudnia w Iwoniczu–Zdroju odbył się XI Kiermasz Świąteczny „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”. Wystawę otworzył Burmistrz Gminy Iwonicz–Zdrój pan Witold Kocaj, który przekazał wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. Stoiska z ozdobami świątecznymi oraz potrawami wigilijnymi poświęcił Proboszcz Parafii ks. Bogdan Nitka. W części artystycznej, nasze stoisko uświetnił występ Adrianny Nycz, która zaśpiewała „Kolędę Maryi”.

Prezentowane ozdoby świąteczne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz kuracjuszy.

Ewa Graboś


„Zanim błyśnie pierwsza gwiazdka…”

Grudzień to dla nas wszystkich szczególny czas pracowitych oraz miłych przygotowań i oczekiwań na Święta Bożego Narodzenia. Dla dzieci to chwile wielkiej radości, niespodzianek i przeżyć, które często zapadają w pamięci na całe dorosłe życie. Któż z nas nie pamięta oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, choinkę, prezenty...

Okres Bożego Narodzenia to nie tylko spotkania w gronie najbliższej rodziny, ale także w szerszym gronie, np. społeczności szkolnej. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 15 grudnia w piątkowy wieczór odbyła się uroczystość rodzinna pod hasłem: „Zanim błyśnie pierwsza gwiazdka…”, przygotowana przez uczniów kl. III, wychowawców i rodziców.

Program zaprezentowany przez małych artystów nawiązywał do niektórych zwyczajów charakterystycznych dla świąt Bożego Narodzenia. Świątecznego nastroju rodzinnemu spotkaniu dodały wspólnie śpiewane kolędy i pastorałki. Wielu wzruszeń dostarczył wykonany przez „Śnieżynki” taniec do utworu „Hallelujah”. Zwieńczeniem miło spędzonego czasu było wręczenie rodzicom własnoręcznie wykonanych lampioników i kartek świątecznych. Na koniec wszyscy raczyli się smakiem pysznych ciast przygotowanych przez mamy.

Po skończonej uroczystości wszyscy rozeszli się do domów czując atmosferę zbliżających się świąt.

J. Kielar, J. Wosiewicz


Sukcesy sportowe naszych uczniów

15 grudnia nasi uczniowie – Jakub Michalczyk oraz Marcin Kenar reprezentowali naszą szkołę na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Był to już trzeci szczebel – zawody rejonowe w Gogołowie. Nasi uczniowie awansowali na ten turniej pokonując najpierw swoich rówieśników z gminy a następnie zajmując II miejsce na szczeblu powiatowym. Nasi uczniowie razem z kolegami ze szkoły w Dukli byli reprezentantami naszego powiatu. Po wielu zaciętych pojedynkach nasza drużyna zajęła wysokie IV miejsce pośród dwunastu innych szkół.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marcin Jasiński


Tenis Stołowy

15 grudnia dziewczęta klas VII - IIIG rozegrały Turniej Tenisa Stołowego. I miejsce w turnieju zajęła Wiktoria Dudzińska IIG, II miejsce – Patrycja Boczar IIG , III miejsce – Aleksandra Kielar IIG.

Gratulacje.

Opiekun: E. Rygiel


Coraz bliżej święta

Nic tak słodko nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia, jak wspólne pieczenie i dekoracja pierników.

W czwartek 14 grudnia grupa dzieci uczestniczyła w warsztatach pt. „Pieczenie i dekorowanie pierników”. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. Warsztaty prowadzone były przez panią Małgorzatę Wawro- nauczycielem przedmiotów gastronomicznych.

Mali cukiernicy z pomocą i pod czujnym okiem uczniów Zespołu Szkół Zawodowych ugniatali ciasto, wykrawali pierniki a następnie wypiekali. Największą frajdę sprawiło dekorowanie korzennych ciasteczek. Dzieci z dużym zaangażowaniem i artystycznym zacięciem tworzyły małe dzieła sztuki. Duży wybór kolorowych lukrów, posypek i elementów do dekorowania pozwoli zamienić pierniki w małe dzieła sztuki i tak powstały kolorowe: choinki, gwiazdki, mikołaje i aniołki. Po godzinie intensywnej pracy, powstało wiele ciekawych, pachnących ciastek. Zrodziło się pytanie kto to wszystko zje? Część pierniczków każdy z uczestników warsztatów dostał w prezencie a reszta została skonsumowana na miejscu. Na zakończenie uczniowie szkoły podstawowej złożyli życzenia świąteczne.

Dziękujemy pani Małgosi za miłe przyjęcie, mamy nadzieję, że w niedługim czasie spotkamy się na równie ciekawych i smacznych warsztatach.

Anna Gaweł


Lekcja biblioteczna w Bibliotece Pedagogicznej w Krośnie

14 grudnia 2017 roku miłośnicy książek z klas siódmych wybrali się do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie na zajęcia biblioteczne. Uczestnicy poznali zasady funkcjonowania biblioteki, zwiedzili wypożyczalnię, czytelnię multimedialną, magazyn z przesuwanymi regałami. Mieli możliwość zobaczyć unikatowe wydania różnych książek m.in. „Pana Tadeusza”.

Dzięki przyjaznej i miłej atmosferze wytworzonej przez pracowników biblioteki zajęcia bardzo podobały się uczniom. Na pewno będą korzystać z jej zbiorów za niespełna dwa lata jako uczniowie szkół średnich.

A.Prejsnar, M.Kenar - Szczurek


Wycieczka klas piątych do Krosna

Ostatni miesiąc roku wyzwala empatię. Czekając na cud Bożego Narodzenia, stajemy się bardziej wrażliwi na drugiego człowieka i jego potrzeby. Chętniej wyciągamy pomocną dłoń, staramy się zrozumieć uczucia i emocje innych, ewentualnie poprawić z kimś relacje. By jeszcze te dążenia wzmocnić, wychowawczynie klas piątych zorganizowały 14 grudnia, bogatą w treści wychowawcze i dydaktyczne, wycieczkę do Krosna. Oprócz piątoklasistów uczestniczyły w niej też chętne osoby z innych klas.

W Muzeum Misyjnym Sióstr Klawerianek uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy eksponaty pochodzące z pięciu kontynentów. Każdy z nich miał swoją bogatą i różnorodną ekspozycję, która dla nas Europejczyków była bardzo atrakcyjna. Obok przedmiotów codziennego użytku, uczniowie podziwiali ozdoby i dzieła sztuki wykonane przez tubylców z dostępnych na danym terenie materiałów (muszli, motyli, ziaren, słomek, drewna…). Kamienie półszlachetne, skały wulkaniczne, fragmenty raf koralowych, figurki i obrazy… - czego tam nie było. Dzieci poznały też charakterystyczne stroje ludzi o różnych kolorach skóry, dotykały ręcznie robionych zabawek, czy wydających różne dźwięki instrumentów. Największe wrażenie zrobiły na nich jednak eksponaty zwierzęce – skóry egzotycznych węży i zwierząt futerkowych, poroża, stopy słonia, zabalsamowane gatunki – niektóre mające ponad sto lat. Siostra misjonarka była skarbnicą wiedzy o życiu i zwyczajach panujących w krajach objętych działalnością misyjną. Pozwoliła też popisać się niektórym wiedzą geograficzną i wiadomościami – np. ze spotkania z podróżnikiem. Uczniowie obejrzeli również film, który pokazał realia życia afrykańskich dzieci i warunki ich szkolnej edukacji. Te obrazy uświadomiły dzieciom, jak dużo mają i jak luksusowe jest ich życie w stosunku do rówieśników z krajów trzeciego świata. Wywołało to potrzebę niesienia pomocy, okazaną poprzez zakup egzotycznych pamiątek i podjęcie różnych zobowiązań związanych z misjami.

Przemyślenia i refleksje towarzyszyły uczniom też podczas spektaklu teatralnego „Chłopiec z aureolą” w kinie Sokół. Dotyczył on problemów współczesnej szkoły związanych z bezpieczeństwem. Widzowie mogli obserwować postawy nauczycieli, rodziców i poszczególnych typów uczniów wobec przemocy i agresji w szkole. Przedstawienie ukazało w dobrym świetle nauczycieli – ich odpowiedzialność, dążenie do rozwiązania konfliktu i wiarę w uczniów. Uczniowie, biorąc na siebie czyn, którego nie popełnili, chcieli zyskać popularność wśród rówieśników, dowartościować się, odwrócić od siebie uwagę rodziców, czy dać się lepiej poznać. W końcu jednak zrozumieli swoje błędy i wyciągnęli wnioski na przyszłość. Z najgorszej strony dali się za to poznać w sztuce rodzice. Broniąc bezkrytycznie swoje pociechy, winnych szukali wszędzie, ślepo atakując szkołę, nauczycieli, a nawet ucznia, który padł ofiarą przemocy. Największym walorem widowiska było postawienie na aktywność widowni, która od początku grała razem z aktorami. Co jakiś czas uczniowie oceniali też postępowanie bohaterów oraz typowali, która z przedstawianych wersji jest prawdą, a kto kłamie. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że często wypowiadali się uczniowie naszej szkoły, a Bartek zagrał nawet rolę taty na scenie. Dzieci łatwo odkryły przesłanie spektaklu piętnujące przemoc, agresję i kłamstwo. Mocno wybrzmiały też słowa o tym, że nie można oceniać innych po wyglądzie czy sposobie ubierania, bo najważniejsze jest to, co się ma w sercu. W sztuce przemoc okazała się prowokacją, ale wszyscy w nią uwierzyli. W szkole wszyscy muszą dbać o to, by tego rodzaju incydenty się nie zdarzały. Tylko wspólne działania nauczycieli, rodziców i uczniów dadzą dobre efekty w profilaktyce przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole.

Uczniowie bardzo wycieczkę przeżyli. Były to niezapomniane lekcje przyrody, języka polskiego, religii i zajęć wychowawczych. Oby ten wyjazd przyniósł dużo pozytywnych owoców.

M. Skotnicka, K. Bargieł


13 Grudnia - spotkanie ze świadkiem historii i wystawa w Zespole Szkół w Iwoniczu

W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie siódmej klasy Szkoły Podstawowej i dwie klasy gimnazjalne zostali zaproszeni do zaprzyjaźnionej szkoły w Iwoniczu, na spotkanie pod hasłem „Zakazane słowa”. Pani dyrektor Jolanta Bajgier i pani Agnieszka Gościńska - nauczycielka historii, przywitały gości i wprowadziły nas w sytuację polityczną i społeczną okresu PRL-u.
13 grudnia 1981 - niedziela, czołgi wyjechały na ulice, nastąpiły aresztowania działaczy Solidarności. Nastąpił „mroczny czas”, gdy Polak potrafił strzelać do Polaka. Organizatorki spotkania przypomniały nam, że jest to dzień, kiedy pamiętamy o ludziach, którzy stracili życie, zostali aresztowani, bito ich i maltretowano - o ludziach, którzy walczyli o wolny kraj.
Następnie zaproszono do zabrania głosu honorowanego gościa Stanisława Majewskiego. Pan Stanisław opowiadał o swojej młodości, więzieniu, przesłuchaniach i o swojej działalności wydawniczej. Starał się też uświadomić nam, że historia i pamięć o tych czasach uczą nas, jakich błędów nie powinno się popełniać; że toczenie wyniszczających sporów we wzajemnej nienawiści może prowadzić nawet do wojny narodowej. W trakcie spotkania uczniowie mogli również obejrzeć wystawę pt. „Książki poza cenzurą 1976-1986r”. i prywatne zbiory pamiątek z tego okresu. Gospodarze zaproponowali nam poczęstunek „wyrobem cukierniczym” produkowanych w tamtych latach w domach, nazywano go blokiem, który zastępował czekoladę. Dziękujemy organizatorom, Dyrekcji, Nauczycielom, pani Kierownik Internatu Zespołu Szkół w Iwoniczu za zaproszenie, za stojące na wysokim poziomie merytorycznym ale i bardzo serdeczne spotkanie, a Panu Stanisławowi za ciekawą i pouczającą lekcję historii. Podziękowania składamy także naszym opiekunom, którzy umożliwili nam przeżycie 13 grudnia w klimacie tamtych wydarzeń: Paniom M. Szajnie, A. Prejsnar, E. Penar, D. Kielar i I. Tekieli.

Paulina Szelc – ucz. Kl. VII a


Czwartoklasiści i teatr internetowy

Uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu jakim był internetowy spektakl na żywo. Wspólnie oglądali historię Kopciuszka. Transmisja odbyła się 13 grudnia 2017 o godzinie 11, a zrealizowana została w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Młodzi widzowie obejrzeli „na żywo” spektakl lalkowy „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Aby najmłodszym przybliżyć postać Kopciuszka, a starszym urozmaicić znaną fabułę, akcja przeniesiona została w czasy współczesne i stąd również pomysł na oryginalną inscenizację. Inspiracją dla lalek używanych w spektaklu były muppety, dobrze znane z filmów i programów Jima Hensona. Taka formuła dała możliwość ukazania z dystansem i humorem natury ludzkiej, wyrazistego zarysowania postaci oraz brawurowego rozegrania wszystkich wątków.
Przedstawienie zrealizowane zostało również w planie aktorskim, z elementami interakcji z widzem. Spektakl w kolorowej scenografii, oparty był na animacji, gagach, piosenkach i kompozycji muzyki funky oraz jazzu.
Według danych organizatorów spektakl obejrzało ponad 5 tys. dzieci z blisko 90 szkół naszego województwa.
Dla uczniów klas czwartych naszej szkoły była to ciekawa lekcja języka polskiego, okazja do wspólnej zabawy i możliwość dostrzeżenia różnic między tekstem literackim a spektaklem teatralnym.

Marzena Muzyka


Konkurs Plastyczny - „Ptasie historie”

11 grudnia w Magurskim Parku Narodowym w Krępnej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród Konkursu Plastycznego - Edycja XII pt. „Ptasie historie”. Jurorzy konkursu docenili prace uczennic naszej szkoły nagradzając je.
II miejsce zdobyła Alicja Zajdel z klasy VI za pracę pt. „Rajskie ptaki”, dwie prace wyróżniono: Natalii Lorens uczennicy klasy VII praca pt. „Macierzyństwo ” i Julii Jasińskiej uczennicy klasy VI praca pt. „Ulubieniec mamy”.
Serdecznie gratulujemy.

Opiekun Lucyna Szubrycht


Regulamin szkolnego „KONKURSU NA ŚWIĄTECZNE DEKORACJE DRZWI”

Pobierz: Regulamin konkursu na świąteczne dekoracje drzwi

Samorząd Uczniowski


Szkolny turniej tenisa stołowego

8 grudnia w szkole odbył się SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO dla uczniów klas IV –VI. W turnieju wzięło udział 9 dziewcząt i 22 chłopców.

W kategorii dziewcząt:
I miejsce – Laura Węglowska VIb
II miejsce – Anna Kandefer Va
III miejsce – Paulina Penar VIb


W kategorii chłopców:
I miejsce – Gabriel Kielar VIa
II miejsce – Rafał Jarosz Va
III miejsce – Gabriel Rajchel
Va

Gratulujemy!

Organizator: E. Rygiel, M. Jasiński


Mikołajkowy Festiwal Piosenki „DROGA DO GWIAZD”

7 grudnia 2017 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce, odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki „Droga do Gwiazd”.

Festiwal został poprzedzony eliminacjami szkolnymi, ponieważ regulamin dopuszczał tylko jednego uczestnika w każdej z kategorii wiekowych.

Grupy wiekowe:
1. Klasy O – III SP (Ivo Chudy „Tango dla Taty i Mamy”)
2. Klasy IV – VI SP (Kinga Kinel „Nowa baśń”)
3. Klasy VII SP oraz II i III Gimnazjum (Paulina Szelc „Kocham cię życie”)

Ivo Chudy z klasy IIa został nagrodzony przez jury I miejscem w swej kategorii wiekowej.

Gratulacje dla Ivo i występujących dziewcząt!!!

Robert Mercik, Beata Milińska


"Wspomnienia narkomanki"

W dniu 7 grudnia 2017 w RCKP w Krośnie odbyło się przedstawienie teatralne w reżyserii Marka Treczy pt. "Wspomnienia narkomanki". Jest to adaptacja powieści pt. "Pamiętnik narkomanki". Podczas spektaklu mogliśmy poznać niezwykle skomplikowane etapy popadania w narkotykowe uzależnienie. Uczniowie niemal na własnej skórze doświadczyli każdego zastrzyku. Przedstawienie pokazało, że nawet jednorazowe zażycie substancji narkotykowej może prowadzić do uzależnienia.
Odbiorcami spektaklu byli uczniowie oddziałów gimnazjalnych klas III i II.
Dziękujemy za to niezwykłe doświadczenie.

Oliwia Zajdel - Klasa III G


Filmowy zwiastun Świąt – klasy VI w krośnieńskim kinie Helios

7 grudnia uczniowie klas szóstych pojechali do Krosna, by obejrzeć projekcję filmu pt. „Pierwsza gwiazdka”, czyli historię Narodzenia Pańskiego widzianą oczyma zwierząt. Co więcej twórcy filmowi w metaforyczny sposób pokazali, że bez zwierzątek, takich jak wielbłądy, owieczki czy osiołki historia w Betlejem miałaby zupełnie inny przebieg. Maryja i Józef mieli ludzką postać i po przyjęciu misji od Boga dali światu to, co nadaje sens naszemu świętowaniu.

Wspólne oglądanie filmu pozwoliło poczuć klimat zbliżajacych się Świąt, a młodym ludziom zbliżyć się do siebie nawzajem.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek


Taniec trzeba mieć w głowie i sercu... czyli reaktywacja zespołu tanecznego „Adlen”

17 listopada 2017 r. odbył się pierwszy trening reaktywowanego zespołu tanecznego „Adlen”. Pierwszy występ grupy tanecznej /po zaledwie trzech spotkaniach/ miał miejsce 6 grudnia podczas szkolnego spotkania z Mikołajem. Występ bardzo spodobał się zarówno uczniom jak i nauczycielom. Trenerem tanecznym i choreografem grupy „Adlen” jest uczennica trzeciej klasy gimnazjum Adrianna Nycz.

Zajęcia pozalekcyjne z tańca nowoczesnego powstały z myślą o uczniach, którzy szczególną uwagą darzą wszelkiego rodzaju zajęcia związane z muzyką i tańcem. Program zajęć nie tylko ma rozbudzać i rozwijać umiejętności taneczne, ale również kształtować nawyk zdrowego stylu życia poprzez ruch. Dla uczniów klasy 4b jest to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego. Poprzez taniec, uczniowie wyrabiają w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i elastyczność oraz harmonię ruchów, eliminują napięcie mięśniowe, emocjonalne, zyskują odprężenie i relaks. Zaspokajają potrzebę ruchu i tworzenia. Taniec w grupie rozwija umiejętność współpracy, stwarza możliwość wzajemnej pomocy, daje poczucie radości z osiągniętego wspólnie rezultatu. Taniec pomaga w pokonywaniu nieśmiałości, a u wielu wyzwala postawę kreatywności, otwiera na twórcze poszukiwania. Zajęcia taneczne są dla uczniów przyjemnością, kształtują w nich systematyczność, odpowiedzialność, wiarę we własne możliwości i wytrzymałość w dążeniu do celu.

Opiekun grupy Bożena Lorens


Wizyta Świętego Mikołaja

Wizyta Świętego Mikołaja to dzień oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszkach najmłodszych uczniów niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszej szkoły? Ale brak białego puchu nie zniechęcił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszej szkoły zaraz z rana 6 grudnia, w asyście swoich pomocników.

Zanim jednak Święty Mikołaj dotarł do naszej szkoły uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie świąteczne przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz występ grupy tanecznej. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościły dokoła.

Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze długo gościły uśmiech i szczęście.

Święty Mikołaj nie zapomniał o uczniach klas IV-VII oraz oddziałów gimnazjalnych, których odwiedził w klasach podczas trwania zajęć lekcyjnych.

Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku…

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego wyjątkowego dnia. Wyrażamy też wdzięczność Księdzu Krzysztofowi za umożliwienie spotkania z „prawdziwym” Mikołajem oraz Pani Bożenie Lorens, Pani Monice Kenar-Szczurek i Pani Lucynie Szubrycht za przygotowanie dekoracji.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna - opiekunowie SU


5 grudnia - Konkurs Biblijny

5 grudnia br. piętnaścioro uczniów z klas IV-VI wzięło udział w Konkursie Biblijnym dla szkół podstawowych archidiecezji przemyskiej pt. „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”.

Laureatami zostali
I miejsce: Filip Ćwięka ucz. kl. IV a
II miejsce: Martyna Litwin ucz. kl. V a
III miejsce: Filip Jakubowicz ucz. kl. V b

Te osoby zakwalifikowały się do II etapu, zwanego dekanalnym, który odbędzie się dnia 5 marca 2018 r. w Zespole Szkół w Iwoniczu Zdroju.

Gratulujemy zwyzięzcom i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!

s. Benedykta Pruś


5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z okazji Dnia Wolontariatu iwonickie Domy Pomocy Społecznej pamiętały o naszych uczniach zaangażowanych w niesienie bezinteresownej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Siostra Reginalda Kucia - dyrektor DPS dla Dzieci przekazała słodkie upominki, a Pan Tomasz Półchłopek, dyrektor DPS Braci Bonifratrów zaprosił nas na spotkanie integracyjne z wolontariszami dorosłymi, które odbyło się w Haczowie.

Słodki poczęstunek, udział w bardzo ciekawych warsztatach terapii zajęciowej z osobami z niepełnosparawnością intelektualną oraz zwiedzanie kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie złożyły się na bogaty czas spędzony z wolontariuszami dorosłymi, którzy podobnie jak my otwierają swoje serca na ludzi będących w szczególnych potrzebach.

W szkole została zaprezentowana okolicznościowa gazetka szerząca ideę wolontariatu.

Maciek Zięba i Mateusz Ziobrowski przekazali na rzecz niepełnosprawnych własnoręcznie wykonane gwiazdy i kule origami, którymi zostaną przyozdobione w czasie świąt wnętrza Domu Pomocy Społecznej.

Z okazji Dnia Wolontariusza wszyscy wolontariusze otrzymali także pamiątkowe przypinki z logo naszego wolontariatu.

s. Benedykat Pruś i Kinga Rogóz


Finał akcji „Misie Ratownisie”

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji „ Misie Ratownisie” i podarowali poszkodowanym w wypadkach dzieciom swoje pluszaki. Dzięki wam szkoła zebrała 17 dużych worków z maskotkami. Wielki finał akcji odbędzie się 17 grudnia 2017 r. na hali sportowej MOSIR w Krośnie od godz. 15:00 – 21:00. Wstęp wolny. W programie występy, prelekcje, kiermasze i atrakcje dla dzieci.

Joanna Kleczyńska


Konkursy przedmiotowe

W tym roku szkolnym, spośród uczestników szkolnego etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora Oświaty w Rzeszowie, troje naszych uczniów zakwalifikowało się do etapu rejonowego:

Natalia Lorens – kl. VII a - z matematyki (opiekun Monika Szajna) i historii (opiekun Maria Szajna)
Oliwia Zajdel – kl. III G - z języka angielskiego (opiekun Sabina Józefowicz-Boczar)
Karol Rudek – kl. III G - z języka angielskiego (opiekun Sabina Józefowicz-Boczar)

Serdecznie Im gratulujemy.

Dziękujemy także wszystkim tym, którzy rzetelnie przygotowywali się do konkursów i niewiele zabrakło im do awansu na wyższy szczebel.Andrzejki w 7b

W ubiegłą środę uczniowie klasy 7b spędzili wspólne popołudnie uczestnicząc w klasowych Andrzejkach. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w licznych zabawach i wróżbach andrzejkowych. Dużą atrakcją było tradycyjne lanie wosku i wróżenie z figur woskowych. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z dużym przymrużeniem oka i śmiechem. Dopełnieniem wspólnej zabawy był pyszny poczęstunek, czyli pizza. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni i zgodnie przyznali, że każda taka wspólnie zorganizowana i spędzona chwila jest dobrą okazją do wzmacniania więzów koleżeńskich.

wychowawca klasy Ewa Penar


Turniej siatkarski

30 listopada odbył się Szkolny Turniej „Czwórek Siatkarskich” dziewcząt. Turniej rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych, systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów.

W kategorii klas VI najlepsza okazała się drużyna w składzie: Kinga Kopczyk, Wiktoria Stanisz, Anna Dróbek, Penar Paulina, Jasińska Julia.

W kategorii klas VII – IIIG zwyciężyła drużyna w składzie: Alda Skraqi, Natalia Lorens, Daria Chłap, Paulina Szelc, wygrywając cztery mecze.

Wszystkim uczestniczkom turnieju dziękuję za udział i sportową rywalizację, a zwycięzcom gratuluję.

Organizator: Ewa Rygiel


Dyskoteka andrzejkowa

28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną dyskotekę andrzejkową. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze się bawili przy muzyce przygotowanej przez uczniów klasy IIG: Miłosza Studzińskiego i Adama Mikosza. Nie zabrakło również smakołyków przygotowanych przez rodziców.

Dziękujemy Rodzicom oraz zaangażowanym uczniom.

Samorząd Uczniowski


Andrzejkowe wędrowanie

24 listopada członkowie SKTK wraz z opiekunem wyruszyli na XIV Rajd Andrzejkowy zorganizowany przez krośnieński oddział PTTK w Krośnie.

Rajd rozpoczął się w Starej Wsi, następnie przeszliśmy trasę pieszą na Górę św. Michała, a zakończenie odbyło się w Brzozowie, w uzdrowiskowej części miasta.

Relacja z rajdu Natalii Lorens uczennicy klasy VIIa – uczestniczki rajdu.

Rajd Andrzejkowy

Opiekun SKTK – Ewa Rygiel


Z życia „drugoklasistów”

Okres jesienno-zimowy sprzyja realizacji programu „Dbamy o zdrowie”. Wychowawca zaplanował i przedstawił swoim podopiecznym zadania, które będą wykonywane w ramach tego programu.

Rozpoczęto od prezentacji materiałów edukacyjnych związanych z tematyką programu. Dzieci samodzielnie ułożyły puzzle dotyczące piramidy zdrowego żywienia, wykonały ilustracje a następnie nakleiły je na odpowiednie piętra piramidy.

Kolejnym etapem programu było spotkanie z panią Joanną Koryniowską, higienistką szkolną, która wyjaśniła uczniom jak ważne jest właściwe odżywianie i odpowiedni strój w okresie jesienno-zimowym.

Kluczową fazą akcji „Dbamy o zdrowie” były działania praktyczne, polegające na przygotowaniu przez dzieci zdrowego i smacznego śniadania czy wyciskania soku z marchwi. Zajęcia praktyczne, prowadzone pod okiem wychowawczyni, pozwoliły zakomunikować „drugoklasistom” jak regularne picie soków podnosi odporność organizmu i dodaje sił.

Ostatnim zaplanowanym działaniem w ramach programu było rozpoznawanie różnych gatunków jabłek i ich degustacja. Dzieci były bardzo zaskoczone wielorodnością smaków prezentowanych jabłek.

Program „Dbamy o zdrowie” uświadomił naszym podopiecznym jak kluczowe dla zdrowia jest odpowiednie odżywianie i zróżnicowana dieta warzywno-owocowa, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Miło mi również poinformować, że uczeń naszej klasy Ivo Chudy, został laureatem szkolnych przesłuchań w kategorii klas 0-III i będzie reprezentował klasy młodsze naszej szkoły na Festiwalu Piosenki „Droga do gwiazd” w Chorkówce. Gratulujemy Ivo i życzymy mu powodzenia na festiwalu.

Miesiąc listopad uczniowie IIa zakończyli zgodnie z tradycją wróżbami andrzejkowymi, które dostarczyły wielu emocji i radości.

Wych. Beata Milińska


Wyniki konkursu pt „Najlepsza relacja z imprezy pod nazwą XIV Rajd Andrzejkowy 24.11.2017 r.

Wyróżnienia za udział w konkursie zorganizowanym przez PTTK w Krośnie otrzymały uczennice naszej szkoły Natalia Lorens kl. VIIa oraz Kinga Kopczyk kl. VIb.

Opiekun: E. Rygiel


Warsztaty dla dzieci z ziołolecznictwa

W szkole, 23 listopada, odbyły się warsztaty pt. „Naturalne metody leczenia przeziębienia i grypy” . Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z panią Joanną Półchłopek- nauczycielem Zespołu Szkół w Iwoniczu. Na wstępie pani Joanna przedstawiła prezentację na temat naturalnych metod leczenia z wykorzystaniem ziół. Następnie omówiła wykorzystanie w lecznictwie: malin, szałwii, bzu czarnego, dzikiej róży, imbiru, sosny, prawoślazu, kory dębu i brzozy. Uczniowie degustowali : sok z czarnego bzu i majówki z miodem, herbaty ziołowe, imbir, które można stosować w walce z przeziębieniem. Na koniec uczniowie wypełniali karty pracy podsumowujące zajęcia. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością wśród dzieci. Okazało się, że dużo dzieci zna prezentowane rośliny- rodzice i babcie podają im takie napary, soki i mikstury dbając o ich odporność i zdrowie.

Pobierz: Zdrowa przekąska

Anna Gaweł, Magdalena Stefańska


„Mój przyjaciel miś” – cykl zajęć dla najmłodszych

W ostatnim tygodniu biblioteka szkolna przeprowadziła cykl zajęć dla najmłodszych uczniów inspirowany Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia, przypadającym 25 listopada.

17 listopada bibliotekę odwiedziły najmłodsze dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawczynią panią Danutą Baran oraz w towarzystwie swoich ukochanych misiów.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek” i obejrzały pozycje książkowe, w których bohaterami są różne misie. Maluchy wspaniale poradziły sobie z zadaniami przygotowanymi przez panie bibliotekarki, które nagrodziły je ciekawymi kolorowankami.

Wizyta zakończyła się wypożyczeniem książek, wybranych przez dzieci do czytania podczas zajęć w przedszkolu.

W dniach 21 i 23 listopada odbyły się zajęcia biblioteczne w klasach 2a, 3a, 3b, podczas których uczniowie poznali historię pluszowego misia i sami tworzyli portrety misiów znanych, wymyślonych lub swoich własnych, stosując przeróżne techniki plastyczne. Wystawę prac dzieci można oglądać w bibliotece i na korytarzu szkolnym.

Podczas wszystkich zajęć dzieci wykazały się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Stwierdziły też, że miś może naprawdę być pocieszeniem na smutki i smuteczki. Z sentymentem do tego święta (mając pewnie w pamięci swoje stare misie) podeszli uczniowie z klasy 7b i przygotowali bardzo ładne misiowe kolorowanki, które można podziwiać na korytarzu obok biblioteki.

Bibliotekarze


Spotkanie z podróżnikiem

W środę 22 listopada uczniowie naszej szkoły odbyli „egzotyczną podróż” do Indii. Razem z podróżnikiem z grupy Trzask.pl panem Maciejem Krasiem wirtualna podróż rozpoczęła się w zatłoczonych ulicach Mumbaju. Zwiedziliśmy między innymi najstarsze zamieszkałe miasto świata – Waranasi, świątynię Karni Mata, w której najważniejszym zwierzęciem jest szczur oraz przepiękną świątynię miłości wzniesioną w Agrze - Tadź Mahal. Nie zabrakło również informacji na temat „świetych krów” w Indiach. Spotkanie uatrakcyjniły nam nie tylko zdjęcia ale również rekwizyty i stroje z Indii, które chętnie przymierzali uczniowie: damskie Sari i męskie Dothi.

Joanna Kleczyńska, Krystyna Bargieł


„Zdrowo jem, więcej wiem”

Już po raz ósmy Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprosiła zerówki i klasy I-III do udziału w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”, który odbywa się pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy. Celem konkursu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Ważne jest, aby w dzieciach wyrobić nawyki i przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem.

Klasa Ib przyjęła zaproszenie Fundacji i przystąpiła do konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”, który jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Konkurs składa się z trzech etapów odpowiadających porom roku: jesiennego, zimowego i wiosennego. W każdym etapie zespół konkursowy ma do zrealizowania 1 blok zadań, w którego skład wchodzą 2 lekcje, 2 konkursy, promocja danego tematu w szkole oraz spotkanie z rodzicami. Konkurs trwa od października 2017 roku do czerwca 2018 roku.

Uczniowie klasy I b w jesiennym etapie uczestniczyli w:
1. Lekcjach:
• „Co należy jeść aby być zdrowym?”
• „Aktywnie spędzamy czas”
2. Plastycznych konkursach klasowych:
• „Najlepszy rysunek zdrowej przekąski”
• Plakat do hasła „Dbam o zdrowie”
3. Forum zdrowia
4. Promocji podjętych działań w szkole

Pierwszaki dowiedziały się, że właściwe odżywianie chroni przed chorobami, a ruch i ćwiczenia są podstawą zdrowia. Chętne dzieci wraz z rodzicami ułożyły jadłospisy na 1, 2 lub 3 dni.

Na zakończenie zajęć wychowania fizycznego głosowano na najlepsze gry i zabawy spośród testowanych. Ulubione zabawy trafiły na wspólnie przygotowany plakat, który promuje aktywne spędzanie czasu.

W domu pod okiem rodziców dzieci narysowały zdrową przekąskę. Autor najlepszej pracy otrzymał odznakę Super Kucharzyka. Wszystkie prace zostały zebrane w Klasową Książkę Zdrowych Przekąsek.

Korzystając z wiadomości zdobytych w czasie lekcji oraz własnych twórczych pomysłów, dzieci same podzieliły się na grupy 2-3–4-osobowe i wykonały plakaty do hasła „Dbam o zdrowie – dobrze się odżywiam i jestem aktywny”. Sami drogą głosowania wybrali najlepszą pracę.

Od kilku lat szkoła uczestniczy w programach „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole”. Uczniowie codziennie otrzymują mleko lub porcję warzyw i owoców. Każda przerwa po drugiej lekcji jest dla uczniów klas I-III przerwą śniadaniową.

Swoje działania promują przed całą społecznością szkolną: na korytarzu w pobliżu sali lekcyjnej powstała gazetka „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Zostały powieszone jadłospisy, które dzieci zaplanowały z rodzicami, „Klasowa Książka Zdrowych Przekąsek”, plakaty „Dbam o zdrowie”. Pierwszoklasiści zaprosili kolegów z różnych klas i opowiedzieli o wszystkich podjętych działaniach.

Pobierz: Zdrowa przekąska
Zobacz film: Dbam o zdrowie

wychowawca klasy Ib Maria Zygmunt


Pasowanie na czytelnika

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej na stałe wpisało się do kalendarza imprez bibliotecznych.

W poniedziałek - 13 listopada i wtorek – 14 listopada biblioteka gościła dzieci z klas 1A i 1B, które podczas specjalnych zajęć poznały księgozbiór przeznaczony dla najmłodszych, regulamin biblioteki a także sposób wypożyczania i oddawania książek. Uczniowie wykazali się znajomością baśni, bezbłędnie rozwiązując „bajkowe zagadki”. Udowodnili też, że doskonale wiedzą jak obchodzić się z książką i o nią dbać.

Punktem kulminacyjnym spotkania było pasowanie pierwszaków na czytelników i samodzielne wypożyczanie książek przez dzieci. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali zakładki do książek.

Obydwa spotkania przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że pierwszaki będą często odwiedzać naszą bibliotekę.

klasa 1a
klasa 1b
Bibliotekarze


Zbiórka makulatury
Oszczędź drzewo i naturę – oddaj do nas makulaturę!

Po raz kolejny w naszej szkole rusza akcja zbiórki makulatury. Liczę na to, że w tym roku szkolnym Wy oraz Wasze rodziny również wesprzecie naszą akcję. Zbiórka makulatury odbędzie w dniach: od 24 listopada 2017 roku do 25 maja 2018 roku, w każdy piątek.

Bardzo proszę o przynoszenie starannie związanej makulatury spakowanej w paczki do 10 kg i pozostawienie jej w szatni szkolnej.

Zbierając makulaturę i oddając ją do skupu surowców wtórnych przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych oraz zmniejszamy ilość odpadów. Celem akcji zbiórki makulatury oprócz aspektu ekologicznego jest pozyskiwanie funduszy na rzecz uczniów. Dziękuje wszystkim za przyłączenie się do naszej akcji.

Opiekun SK LOP Krystyna Bargieł


Mistrz Ortografii

W naszej szkole zorganizowano i przeprowadzono szkolny konkurs ortograficzny, który miał wyłonić Mistrzów Ortografii. W eliminacjach do konkursu wzięli udział wszyscy uczniowie. Następnie, zgodnie z regulaminem konkursu, wyłoniona została z każdej klasy najlepsza trójka. Uczniowie klas 4, 5, 6, 7, 2G i 3G zmagali się z wyjątkami ortograficznymi oraz zasadami trudnej pisowni polskiej. Nad wszystkim czuwali organizatorzy konkursu – nauczyciele poloniści z naszej szkoły.

Do szkolnego finału zakwalifikowali się: Martyna Biernacka, Paweł Penar, Karolina Szajna, Dawid Zięba, Anna Szczurek, Kacper Szczurek, Anna Kandefer, Paulina Pyter, Kacper Stanisz, Filip Jakubowicz, Adrian Niemczyk, Mateusz Nycz, Julia Jasińska, Jakub Kandefer, Julia Zięba, Emilia Prejsnar, Kamila Szczurek, Weronika Pietrasz, Natalia Lorens, Oliwia Szafran, Szymon Zając, Amelia Foremny, Dominika Akslar, Natalia Rajchel, Mirosław Szybka, Karolina Ziembicka, Wiktoria Dudzińska, Karol Rudek, Weronika Karnasiewicz, Karolina Maryśka.

13 listopada 2017 roku odbył się wielki finał. Ostatecznie w kategorii klasy 4,5,6 zwycięzcami zostali:

I miejsce – Jakub Kandefer
II miejsce – Julia Zięba
III miejsce – Filip Jakubowicz

Natomiast w kategorii klasy 7, 2G i 3G zwyciężyli:

I miejsce – Weronika Karnasiewicz
II miejsce – Karolina Maryśka
III miejsce – Karol Rudek

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, które zostaną wręczone podczas najbliższego apelu szkolnego. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

opiekunowie: Marzena Muzyka, Kinga Rogóz, Maria Skotnicka


Wyniki konkursu „Aby umarli mogli żyć”

W dniu 12 listopada 2017 roku w Iwoniczu–Zdroju w kinie „Wczasowicz” miało miejsce uroczyste podsumowanie literackiego konkursu „Ocalić od zapomnienia” organizowanego w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” pan Rajmund Boczar oraz pan Marek Bliżycki przywitali obecnych na spotkaniu uczestników konkursu oraz zaproszonych gości. Naszą szkołę reprezentowali: pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz, pan wicedyrektor Leszek Krukar, szkolny koordynator konkursu pani Marzena Muzyka oraz absolwenci Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu i uczniowie szkoły, którzy wzięli udział w konkursie. Łącznie swoje prace złożyło 23 uczniów. Podczas uroczystości przypomniano cele i założenia projektu, przedstawiono wszystkich uczestników konkursu, zaprezentowano interaktywny plan starego cmentarza w Iwoniczu, który opracowano m. in. na podstawie prac uczniów. Laureatami zostało 8 osób z czego 6 to uczniowie naszej szkoły. Oto lista nagrodzonych: Wiktoria Nycz, Weronika Karnasiewicz, Jan Warchoł, Katarzyna Such, Adrianna Nycz, Mirosław Szybka. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy. Stworzenie noty biograficznej ważnych dla Iwonicza postaci było niezwykłą lekcją historii o naszej miejscowości, ale również możliwością do zaprezentowania swych talentów literackich.

opiekun: Marzena Muzyka


Gminne Obchody 11 Listopada

Delegacja naszej szkoły wraz z Dyrekcją uczestniczyła we Mszy Św. oraz uroczystości złożenia kwiatów pod Krzyżem Milenijnym w Iwoniczu–Zdroju. Samorząd Uczniowski i Poczet Sztandarowy wspólnie z Władzami Gminy oraz licznie zgromadzoną społecznością oddali hołd Tym, którzy walczyli o wolność.„Wolność kojarzy mi się z wiecznością” - Obchody Święta Niepodległości

W 99 rocznicę odzyskania bytu państwowego przez Polskę przygotowaliśmy program patriotyczny prezentowany dla dwóch grup: klas 0–IV oraz V-VII i klas gimnazjalnych. Uroczystości towarzyszył Poczet Sztandarowy. Wspomniano czasy przedrozbiorowe, gdy „Polska była piękna, bogata i potężna”, jak i te, kiedy „Orzeł, który wcześniej tak swobodnie krążył w przestworzach, został okuty w kajdany, zamknięty w ciasnej klatce”.

Przedstawienie w wykonaniu naszych uczniów było piękne. Taniec z szarfami wykonany przez dziewczęta z klas czwartych u niektórych wyciskał łzy. Teksty narratora, słowa zamkniętej w klatce Polski, entuzjastyczna „chęć do walki” kosyniera Kościuszki i żołnierzy – podwładnych Józefa Piłsudskiego, przeniosły nas w klimat lat powstańczych i wojennych. Całość dopełniły pieśni i piosenki zaśpiewane solowo, w grupie i przez obie klasy III. Ich majestatyczne brzmienie w pełni pokazało talenty wokalne naszych artystów, jak również radość z wolności, jaką się cieszymy.

Dziękujemy za wsparcie w przygotowaniu programu Dyrekcji szkoły. Za wspaniałe wykonanie drewnianego rekwizytu - Panu Jackowi Kielarowi.

Nauczyciele: Maria Szajna, Ewa Rygiel, Monika Kenar – Szczurek, Anna Prejsnar, Jolanta Kielar, Jadwiga Wosiewicz, S. Benedykta, Leszek Gazda, Robert Mercik


Przedszkolaki dbają o swoje zdrowie

W dniu 9.11.2017 r. dzieci w oddziale przedszkolnym odwiedziła pani Joanna Koryniowska – higienistka szkolna. Wizyta ta wiązała się z realizowaną w obu grupach tematyką: „Jesienią dbamy o zdrowie”. Pani pielęgniarka przedstawiła przedszkolakom piramidę zdrowego żywienia, omówiła treści związane z przestrzeganiem zasad higieny osobistej oraz znaczeniem ruchu w życiu człowieka. Zaprezentowała też poprawny sposób mycia zębów. Na zakończenie zajęcia dziecin z dużym zainteresowaniem rozwiązywały zagadki czytane przez zaproszonego gościa. Piosenką „Mydło lubi zabawę” oraz wierszem „Cztery rzeczy” dzieci podziękowały pani pielęgniarce, która odwzajemniając się wręczyła każdemu kolorową naklejkę.

Danuta Baran, Izabela Nycz


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony 5 listopada jest dobrą okazją do promowania wśród dzieci zainteresowań czytelniczych.

Biblioteka szkolna w tym roku po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta, organizując 7 listopada spotkanie dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję poznać bajkę Kornieja Czukowskiego pt. „Muszka Złotobrzuszka”, przedstawioną przez uczniów klasy 4a. Dzieci wykazały się dużą wiedzą dotyczącą baśni oraz bajek, wspaniale poradziły sobie z zagadkami dotyczącymi ich bohaterów, dlatego na zakończenie czekała na nich słodka nagroda.

Bibliotekarze


SPOTKANIE Z LEKARZEM WETERYNARII

Dnia 8 listopada 2017 r. gościem klas pierwszych był doktor nauk weterynaryjnych Mirosław Welz. Przedstawił on ciekawą prezentację o zwierzętach i pracy lekarza weterynarii. Podsumowanie stanowiły zalecenia dotyczące zasad opieki nad zwierzętami oraz informacje o potencjalnych zagrożeniach chorobami przez nie przenoszonymi. Godzina lekcyjna minęła bardzo szybko, a pytaniom nie było końca. Mottem spotkania, zaczerpniętym z jednego ze slajdów prezentacji, było zdanie, które warto zapamiętać.

ZWIERZĘ MYŚLI, CZUJE I CIERPI

Wychowawcy klas pierwszych


Kwesta przy cmentarzach

1 listopada nasi uczniowie zbierali fundusze na rzecz odnowy nagrobków. Blisko 60 dziewcząt i chłopców czynnie pomagało członkom Iwonickigo Stowarzyszenia „Ocalic od zapomnienia”, którzy jako jedno ze swoich podstawowych zadań przyjęli renowację grobów i mają na tym polu wielkie zasługi. Dziękujemy młodym ludziom, którzy tak chętnie i licznie włączyli się w to patriotyczne dzieło.Korowód Świętych

Dnia 31 października br. można było spotkać w naszej szkole w asyście aniołków „świętych uśmiechniętych” m.in. św. Marię Goretti, św. Rozalię, św. Faustynę Kowalską, św. Wiktorię, św. Łucję, św. Marię Magdalenę, św. Bernadettę, św. Józefa, św.Wojciecha, św. Macieja, św. Jana Pawła II i innych.

Święci w radosnej atmosferze, ze śpiewem przeszli do sal lekcyjnych przedstawiając się poszczególnym klasom, prezentując swoje patronaże.

Barwny korowód świętych trafił także do Gminnego Przedszkola, gdzie zorganizowano wspólną zabawę przy śpiewie znanych piosenek religijnych.

Jego ideą było nie tylko przypomnienie postaci świętych, ale także promowanie chrześcijańskich wartości, które niestety giną gdzieś w natłoku nachalnej komercji i reklamy wypełniającej współczesny świat.

Dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie korowodu przez wykonanie pięknych kostiumów dla swoich pociech.

s. Danuta Benedykta Pruś


SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „WŚRÓD WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - MÓJ ULUBIONY ŚWIĘTY” – ROZSTRZYGNIĘTY!

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Wśród wszystkich świętych - mój ulubiony święty”, którego celem było poznanie sylwetek świętych, wzmacnianie świadomości istnienia dobra w każdym człowieku, a także umocnienie więzi z parafią, której patronują Wszyscy Święci.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas od 0-VI. Autorzy prac zaprezentowali w ciekawej formie plastycznej swoich ulubionych świętych - św. Kazimierza, św. Jana Pawła II, św. Franciszka z Asyżu, św. Dominika Savio, św. Jerzego, św. Annę, św. Faustynę i wielu, wielu innych.

Wszystkie prace plastyczne zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie .

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Ks. Proboszcza Kazimierza Gierę. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Wyniki konkursu

Ks. Kazimierz Giera, s. Danuta Pruś, Maria Zygmunt


Przyłącz się do akcji MISIE RATOWNISIE

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zbiórce pluszowych maskotek.
Celem akcji jest zebranie jak największej ilości nowych lub używanych pluszaków, które mają być wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach. Zabawki przekazywane będą przez jednostki Straży Pożarnej, zespoły Ratownictwa Medycznego i inne służby dzieciom poszkodowanym w wypadkach oraz różnych nieszczęściach losowych.
Maskotki można przynosić do pani Joanny Kleczyńskiej (sala nr 4) do dnia 9.12.2017r.Dzień Papieski w Domach Pomocy Społecznej w Iwoniczu-
„Potrzebni są świadkowie nadziei i prawdziwej radości" Jan Paweł II”

W odpowiedzi na powyższe słowa Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, dn. 16 października udali się się do iwonickich Domów Pomocy Społecznej aby ich mieszkańcom zanieść nadzieję i radość.

Wystawiona tam inscenizacja pt. „TV z Janem Pawłem II” nawiązywała do wybranych wydarzeń z życia Karola Wojtyły oraz zawierała jego autentyczne wypowiedzi na temat chrześcijańskiej nadziei.

Uczniowie poprzez swój występ artystyczny ukazali widzom obraz niestrudzonego Pielgrzyma, orędownika pokoju i miłości, człowieka, który lubił chodzić po górskich szlakach, a przede wszystkim Nauczyciela, który świadectwem swojego życia wzywa nas do życia nadzieją.

Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni wielkimi brawami i słodkimi upominkami. Wspólne świętowanie Dnia Papieskiego naszych uczniów z mieszkańcami Domów Pomocy Społecznej było żywą lekcją nadziei i czasem autentycznej radości.

Składamy serdeczne podziękowanie Siostrze Reginaldzie Kuci - dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, Panu Tomaszowi Półchłopkowi - dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej Braci Bonifratrów oraz Siostrze Antonelli Gawlik - przełożonej Domu oraz Pani Alicji Rysz - kierownik Działu Opiekuńczo - Terapeutycznego za serdeczne przyjęcie i poczęstunek.

s. Danuta Pruś


Jesienna ścieżka sensoryczna

Dnia 30 października 2017 roku zbudowaliśmy ścieżkę sensoryczną. Przejście po takiej ścieżce pozwoliło rozwinąć wyobraźnię dotykową, a ta jest potrzebna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko, pozwoliło również zrelaksować się i pobudzić receptory zmysłu dotyku.

Ścieżkę wyłożyliśmy fasolą, sianem, gąbkami do mycia naczyń, korą z drzewa, watą, kolbami kukurydzy, piaskiem, liną, liśćmi z kukurydzy, solą, żołędziami, drobnymi kamyczkami, mchem, termoforem z ciepłą wodą oraz mydłem w płynie.

Zadaniem dzieci było przejście tą ścieżką gołymi stopami i odgadnięcie po jakiej fakturze w danej chwili idą. Utrudnieniem było to, że dzieci miały zasłonięte oczy.

Każdy dzielnie pokonał tę niezwykłą ścieżkę. Na twarzach uczniów można było zauważyć uśmiech, zdziwienie i zaskoczenie. Dzieciom bardzo spodobały się te zajęcia z elementami integracji sensorycznej. Na pewno za jakiś czas powtórzymy taką formę zajęć i będziemy rozwijać, doskonalić inny zmysł - a jaki? to niespodzianka. Póki co zapraszamy do fotorelacji z przeprowadzonych zajęć.

Anna Gaweł i Magdalena Stefańska


„Oddaj zużyty telefon komórkowy!!!”- akcja ekologiczna

Już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji zbiórki zużytych telefonów komórkowych, które zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Zbiórka telefonów odbywa się do 17 listopada 2017 r. Stan techniczny nie ma żadnego znaczenia. Telefon może być uszkodzony, bez baterii. Telefony można zostawić u pani Krystyny Bargieł (sala 2). Uczniowie, którzy zbiorą największą ilość telefonów otrzymają nagrodę.

Akcja ma na celu zebrać zużyte telefony komórkowe, które stanowią ogromne zagrożenie dla naszego środowiska naturalnego, ponieważ zawierają metale ciężkie takie jak np. kadm i ołów.

Przypominam również, że w naszej szkole cały rok trwa zbiórka baterii oraz plastikowych nakrętek. Mam nadzieję, że udział w tych akcjach przyczyni się do ugruntowania postaw i nawyków ekologicznych, dzięki którym nasza planeta będzie z roku na rok czystsza i bezpieczniejsza.

Liczę na Waszą ekologiczną postawę!!!

Koordynator akcji Krystyna Bargieł


TURNIEJ MINI PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZAT

19 października w hali MOSiR w Dukli drużyna dziewcząt w składzie: Oliwia Szafran VIIa, Wiktoria Padacz VIIa, Urszula Dróbek VIIb, Paulina Penar VIb, Wiktoria Bulik VIb, Kinga Kinel VIb, Julia Zięba VIa, Wiktoria Stanisz VIb zagrała w turnieju siatkarskim zorganizowanym dla zawodniczek rocznik 2005 i młodsze. W turnieju rywalizowało sześć drużyn: GOSiR Jedlicze, MOSiR Jasło, UKS Dębowiec, MOSiR Dukla, SP Dukla oraz drużyna naszej szkoły. Każdy zespół rozegrał 5 spotkań, po dwa sety. Po rozegranych spotkaniach, dwóch wygranych meczach, jednym remisie i dwóch porażkach nasza drużyna ostatecznie zajęła IV miejsce.

Opiekun: E. Rygiel


Klasa 7b na plenerze plastyczno - fotograficznym

19 października, korzystając z pięknej jesiennej pogody, uczniowie klasy 7b z wychowawczynią Panią Ewą Penar oraz nauczycielką plastyki Panią Moniką Kenar – Szczurek, wybrali się na jesienny plener plastyczno – fotograficzny. Zaopatrzeni w przybory do malowania, farby, pastele oraz sztalugi dotarli na wzgórza iwonickie, by stamtąd podziwiać i przenosić na papier i płótna jesienny krajobraz naszej okolicy. Dzięki fachowym radom Pani Moniki Kenar – Szczurek oraz wyjątkowemu zaangażowaniu uczniów powstawały barwne, jesienne prace. Zajęcia plastyczne były głównym celem pleneru jednakże jego uczestnicy nie zapomnieli o partyzantach poległych w Lesie Grabińskim oraz ofiarach epidemii na cmentarzu cholerycznym. Zapalili znicze i uczcili ich pamięć chwilą ciszy. Zajęcia w plenerze zawierały też elementy integrujące klasę. Były to wesołe zabawy w lesie, słuchanie muzyki, rozmowy z rówieśnikami i nauczycielami, które poza budynkiem szkolnym mają nieco inny charakter. Wszyscy uczestnicy pleneru zgodnie orzekli, że taka forma zajęć bardzo im się podobała. Załączone zdjęcia są tego potwierdzeniem.

E.Penar, M.Kenar-Szczurek


Spotkanie z Franklinem w szkolnej bibliotece

27 października 2017 roku biblioteka gościła sześciolatki z Oddziału Przedszkolnego działającego przy naszej szkole wraz z wychowawczynią panią Izabelą Nycz.

Podczas wizyty dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, a także jak należy dbać o książki. Miały również okazję obejrzeć księgozbiór przeznaczony specjalnie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły i wybrać książeczki, które pani Iza przeczyta im podczas zajęć. Przedszkolaki wyjątkowo uważnie wysłuchały opowiadania o przygodach sympatycznego żółwika Franklina zatytułowanego „Franklin i ciasteczka”.

Na koniec dzieci zostały poczęstowane ciasteczkami upieczonymi wprawdzie nie z przepisu Franklina, ale równie smacznymi.

Bibliotekarze


Pasowanie na ucznia

W piątek 20 października odbyła się Uroczystość Pasowania na Uczniów Klas Pierwszych Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Klasa Ia i klasa Ib wraz z wychowawczyniami weszły na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną krokiem poloneza. Wszystkich zgromadzonych przywitała prowadząca uroczystość, przewodnicząca samorządu uczniowskiego, uczennica klasy VIb Wiktoria Bulik. Uczniowie klas pierwszych przedstawili program artystyczny: wiersze przeplatane piosenkami a zgodnie z tradycją musieli także wykazać się wiedzą i umiejętnościami.

Po programie artystycznym pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz pogratulowała uczniom wiedzy i zdyscyplinowania, tym samym dopuszczając ich do przyjęcia w poczet uczniów szkoły. Po tym przyzwoleniu uczniowie ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły” (…). Po przyrzeczeniu dyrektor szkoły wielkim ołówkiem uroczyście pasowała każdego ucznia. Wychowawczynie wręczyły pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia, a rodzice prezenty - niespodzianki. Swoje ślubowanie złożyli też rodzice dzieci, którzy przyrzekali m.in.: „…zawsze pamiętać, że dziecko jest unikalnym skarbem … i należy przytulać je często”.

Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy II złożyli młodszym kolegom życzenia, zapewnili, że można na nich polegać i zawsze będą pomagać w trudnych, szkolnych sytuacjach. Wręczyli także własnoręcznie zrobione, jesienne koszyczki z kasztanem i cukierkami. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.

Wychowawcy klas pierwszych


Wycieczka klas czwartych do Krosna

17 października 2017r. uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Krosna. W RCKP obejrzeli spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt."Pan Kleks". Niezwykły nauczyciel otworzył przed nimi furtkę do zaczarowanej krainy baśni i przygód. Razem z chłopcami z Akademii odwiedzili niesamowite miejsca i uczestniczyli w nietypowych lekcjach osobliwego profesora.

Drugim punktem programu była lekcja przyrody na terenie stacji hydrologiczno-meteorologicznej. Dzieci miały okazję zobaczyć jeden z polskich punktów obserwacji zjawisk pogodowych oraz przyjrzeć się urządzeniom pomiarowym. Dzięki fantastycznej pogodzie z góry widać było doskonale panoramę Krosna. Podczas multimedialnej prezentacji uczniowie odróżniali rodzaje chmur i nazywali zjawiska przyrodnicze związane z pogodą - np. tornado, szadź czy gołoledź.

Na koniec, w nagrodę za dobre zachowanie, w parku jordanowskim czwartoklasiści bawili się na placu zabaw korzystając z huśtawek, zjeżdżalni i urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych. Podziwiali też piękno jesieni, brodząc w kolorowych, szeleszczących liściach i zbierając kasztany.

Wycieczka udowodniła, że można połączyć przyjemne z pożytecznym i odkryć coś nowego, nawet w niedalekiej okolicy.

Opiekunowie: Maria Skotnicka, Sabina Józefowicz-Boczar, Joanna Kleczyńska, Magdalena Stefańska


Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wiktoria Bulik i Filip Czopowik, przedstawiciele SU, przywitali gości, którzy przybyli na tę wyjatkową uroczystość, a byli to: Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, Pan Wicedyrektor Leszek Krukar, ksiądz proboszcz Kazimierz Giera, ksiądz prałat Kazimierz Piotrowski, Pani Krystyna Gazda i Pani Krystyna Gotfryd, które przez wiele lat pełniły funkcję dyrektora szkoły, obecni i byli nauczyciele naszej szkoły, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie.

Aby wszyscy mogli w pełni docenić trud nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawców przygotowali humorystyczną scenkę, która dała wszystkim wiele do myślenia. Pozwoliła zrozumieć, co muszą znosić nauczyciele i jak trudna jest ich praca.

Do poprowadzenia uroczystości chętnie włączyli się starsi koledzy i koleżanki. Wiktor Czerwieński z klasy III gimnazjum przeniósł nas w piękny świat poezji, a Adrianna Nycz i Katarzyna Such zaśpiewały piosenkę pt. „Lubię wracać tam gdzie byłem” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.

W tym szczególnym dniu przedstawiciele SU złożyli wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów. Powiedzieli również słowo przepraszam, gdyż nie zawsze ułatwiają Nam pracę. Ale to przywilej uczniów, że w szkole chcą płatać różne figle. To nie złośliwość, nie złe serce, ale ot, zwykła dziecięca przekora.

Głos zabrała również Pani Monika Kandefer, przedstawiciel Rady Rodziców, która złożyła nauczycielom życzenia radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Uroczystość zakończyła Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która podziękowała uczniom za przygotowanie akademii.

Agnieszka Szczurek, Monika Szajna
Obchody XVII Dnia Papieskiego

9 października 2017 r. w naszej szkole świętowano obchody XVII Dnia Papieskiego pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.

Pani Dyrektor przywitała licznych Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a byli to: Pan Burmistrz Witold Kocaj, Pan Burmistrz Jacek Rygiel, Ks. Prałat Kazimierz Piotrowski, Ks. Proboszcz Kazimierz Giera, Siostra Dyrektor DPS Reginalda Kucia, Pani Dyrektor Przedszkola Lidia Kuliga, Pani Kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego Alicja Rysz, Pani Prezes Akcji Katolickiej Janina Gadzała, Pan Dyrektor DPS Tomasz Półchłopek oraz Brat Przeor Konwentu Michał Zięba.

Chętni uczniowie klas piątych i szóstych przygotowali spektakl pt. „TV z Janem Pawłem II”. Wcielili się w znane postaci z telewizji oraz zaprezentowali liczne talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne. Młodzież w interesującej formie przekazała ciekawostki z życia Świętego Jana Pawła II oraz myśli i słowa naszego Wielkiego Rodaka.

Pan Burmistrz serdecznie podziękował uczniom za przygotowanie uroczystości oraz podzielił się swoimi wspomnieniami oraz refleksjami dotyczącymi przesłania Ojca Świętego. Po spektaklu zaproszeni Goście udali się do szkolnej kawiarenki na słodki poczęstunek. Również Młodzi Aktorzy po udanym spektaklu mieli czas na delektowanie się papieskimi kremówkami oraz dzielenie się wrażeniami.

10 października w naszej szkole gościły także dzieci z Gminnego Przedszkola w Iwoniczu, które wraz z opiekunami obejrzały spektakl pt. „TV z Janem Pawłem II”.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Monice Dróbek, Pani Annie Frodymie, Pani Janinie Gadzale, Pani Małgorzacie Krukar, Pani Małgorzacie Rogowskiej oraz Panu Czesławowi Kandeferowi za pomoc w organizacji uroczystości oraz przygotowanie słodkości.

s. Danuta Pruś, Kinga Rogóz


Udział w XIV NOCY NIETOPERZY

29 września br. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Nocy Nietoperzy zorganizowanej między innymi przez Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Lasy Państwowe i Karpackie Parki Krajobrazowe. Noc Nietoperzy rozpoczęła się jeszcze za dnia spotkaniem w Budynku Domu Ludowego w Czarnorzekach, w którym wysłuchaliśmy prelekcji prof. dr hab. Bronisława Wołoszyna i Nadleśniczego Artura Paczkowskiego na temat życia nietoperzy. Kolejnym punktem pierwszej części imprezy było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Nietoperze liczą na nas”, którego przedmiotem było wykonanie pracy autorskiej dowolną techniką plastyczną (rysunek, malarstwo, wyklejanka itp.) lub wykonanie projektu statuetki przedstawiającej nietoperza. W konkursie wzięło udział ponad 230 dzieci. Z naszej szkoły wyróżniona została statuetka ucznia Jakuba Kandefra z klasy VIa, który otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową.

Późnym popołudniem uczestnicy udali się do sztolni, która nosi nazwę „Sztolni nad Czają”, gdzie odbyła się część terenowa poprowadzona przez pracownika Karpackich Parków Krajobrazowych. Po części terenowej uczestnicy rozgrzali się przy ognisku na posesji państwa Czajów, gdzie czekały na nich pyszne kiełbaski i ciepła herbata.

Krystyna Bargieł


Akcja „Sprzątanie Świata” w naszej szkole!

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

W dniach 23.09. – 27.09.2017 r. uczniowie, zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki ochronne i worki na zbiórkę śmieci, kolejny raz uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątały. Oddział przedszkolny oraz klasy I - III sprzątały tereny szkoły i jej najbliższe okolice, w tym boisko szkolne i plac zabaw. Klasy IV – VII i II G - III G zajęły się poboczami dróg Iwonicza oraz terenem parku i boiska.
Dzięki akcji dzieci uczą się odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją, zwiększa się ich wrażliwość ekologiczna, a Ziemia staje się bardziej czysta i przyjazna.

DBANIE O CZYSTOŚĆ ŚRODOWISKA TO OBOWIĄZEK KAŻDEGO CZŁOWIEKA!!

Wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękuję za działania na rzecz ochrony środowiska.

Krystyna Bargieł


Dzień Głośnego Czytania

Tradycją w naszej szkole stało się aktywne uczestnictwo w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który przypada 29 września. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W tym roku obchodziliśmy ten Dzień w poniedziałek, 2 października. Wybrani uczniowie klas szóstych, siódmych i oddziałów gimnazjalnych odwiedzali swoich młodszych kolegów w klasach i czytali im fragmenty literatury dla dzieci i młodzieży. Do głośnego czytania zostały wybrane nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszyscy uczniowie słuchali w skupieniu dając się ponieść wyobraźni, wielu z nich zainteresowało się czytaną lekturą na tyle, żeby wypożyczyć ją w szkolnej bibliotece.

Okazało się, że wspólne czytanie może przyjemne dla każdego z uczestników takich spotkań, nie tylko dla słuchających, ale też dla czytających, dla których uwaga i skupienie odbiorców była nagrodą za pracę włożoną w odpowiednie przygotowanie tekstów.

Bibliotekarze


Regulamin szkolnego konkursu plastycznego „WŚRÓD WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - MÓJ ULUBIONY ŚWIĘTY”

Pobierz: Regulamin konkursu

s. Benedykta Pruś


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września, tak jak w tysiącu innych szkół na świecie, uczniowie zmagali się z mnożeniem i dzieleniem ale w przyjemny, zabawowy sposób. Egzaminatorzy z klas VIa przeprowadzili eliminacje konkursowe w klasach od III SP do III oddziału gimnazjalnego. Przypomnieli, że tabliczkę mnożenia pismem klinowym zapisywali już 2,5 tys. lat p.n.e. Sumerowie, rozdali każdemu karteczki z pięcioma przykładami, które należało rozwiązać w określonym czasie. Wyłoniono Ekspertów, którzy w drugim, trudniejszym etapie zmierzyli się na czas z działaniami w zakresie 1000. I tak Mistrzami Tabliczki Mnożenia naszej szkoły zostali: Adrianna Nycz kl. IIIG, Natalia Lorens kl. VIIa, Alda Sqragi kl. VIIb.

Dziękujemy organizatorom i uczestnikom matematycznej zabawy, a Mistrzom - laureatom serdecznie gratulujemy refleksu i sprawności myślenia.

Monika Szajna, Iwona Tekieli


Dzień Chłopca – dyskoteka szkolna

Jednym z pierwszych akordów działalności Samorządu była organizacja dyskoteki szkolnej z okazji Dnia Chłopca. Oprócz dobrej muzyki była także oferta ze smakołykami, które przygotowali Rodzice: ciasta, galaretki i inne smakołyki. Samorząd uzyskał w ten sposób fundusze na swoją działalność.

Dziękujemy Rodzicom i zaangażowanym uczniom.

Samorząd Uczniowski


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W poniedziałek 27 września zostały przeprowadzone demokratyczne wybory w celu wyłonienia Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Zgłosiło się czworo kandydatów ( W. Bulik, A. Nycz, A. Such, F. Czopowik), którzy ze wsparciem kolegów przeprowadzili swoje kampanie. Program prezentowali w formie plakatów wyborczych, a głosowanie odbyło się w klasach w sposób tajny. Największą liczbę głosów otrzymała Wiktoria Bulik z kl. VIb i tym samym została przewodniczącą SU. Adrianna Nycz - kl. IIIG i Filip Czopowik z kl. VIIa – będą pełnić funkcję zastępców przewodniczącego w roku szkolnym 2017/18.

Gratulujemy Zarządowi i życzymy wspaniałych pomysłów na zrealizowanie obietnic wyborczych.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek - opiekunowie SU


„Zabawki w opałach” - spektakl ekologiczny dla dzieci

W piątek 29 września 2017r. uczniowie klas młodszych: IIa, IIIa i IIIb uczestniczyli w akcji sponsorowanej przez Urząd Gminy w Iwoniczu–Zdroju. W ramach podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa, dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. „Zabawki w opałach” wystawiony przez krakowskich artystów w kinie „Wczasowicz”. Spektakl wartościowy pod względem edukacyjnym dostarczył małym odbiorcom dużo informacji m.in. z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Dzieci zaproszone przez Zabawki - robota Robiego i lalkę Basię mogły wykazać się umiejętnością segregowania odpadów oraz swoją wiedzą ekologiczną odpowiadając na przygotowane dla nich pytania.

Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w atrakcyjnej połączonej ze świetną zabawą lekcji ekologii.

Wychowawcy klas


Lekcja w Muzeum Historycznym w Sanoku

W ramach lekcji zajęć artystycznych z plastyki, uczniowie klasy II oddziału gimnazjalnego 19 września mieli możliwość spotkania ze sztuką na „żywo”.
W Muzeum Historycznym w Sanoku oprócz bardzo ciekawej ekspozycji sztuki cerkiewnej pochodzącej z XII-XX w. zobaczyliśmy także Galerię Mariana Kruczka, który uprawiał malarstwo, rzeźbę, grafikę oraz największą na świecie ekspozycję dzieł artysty współczesnego Zdzisława Beksińskiego. Obcowanie wśród tak ciekawych i różnorodnych prac dostarczył nam wiele wrażeń i przeżyć estetycznych.

Lucyna Szubrycht, Iwona Tekieli


Uczniowie uczcili rocznice wyzwolenia Iwonicza spod okupacji hitlerowskiej

20 września minęły 73 lata od kapitulacji wojsk hitlerowskich w Iwoniczu. Z tej okazji uczniowie klasy V b wraz z wychowawcą zapalili znicze pamięci i uczcili bohaterów minutą ciszy na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Krystyna Bargieł


Z życia świetlicy szkolnej

W szkole działa świetlica szkolna. Uczniowie nie tylko mogą korzystać z pomocy w odrabianiu zadań domowych ale także uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Są to między innymi zajęcia plastyczne, ruchowe oraz komputerowe. Dzieci rozwijają swoje talenty artystyczne poprzez wykonywanie różnorodnych prac plastycznych. Na zajęciach komputerowych uczą się kodowania doskonaląc wyobraźnię i logiczne myślenie. Dzieci korzystają także z placu zabaw, salki zabaw i Sali gimnastycznej na których bawią się i kształtują swój charakter sportowy.

Wychowawcy świetlicy

NOWY SEMESTR I REJESTRACJA NA ZAJĘCIA POLITECHNIKI DZIECIĘCEJ


XLVII Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów

15 września członkowie Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego wyruszyli na pierwszy w tym roku szkolnym rajd zorganizowany przez krośnieński oddział PTTK.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Dukli, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Historyczne, a następnie wyruszyliśmy na trasę pieszą: Dukla – Chyrowa – Pustelnia św. Jana z Dukli. Maszerując żółtym i czerwonym szlakiem, zmagając się z trudną błotnistą trasą, dotarliśmy do Pustelni św. Jana z Dukli na wzgórzu Zaśpit.

Pustelnia założona została w 1769 roku. Znajduje się tu murowana kaplica z 1908 roku, dom rekolekcyjny tzw. „dom pustelnika” i źródło w grocie. Po odpoczynku, zwiedzeniu kaplicy i groty, zeszliśmy na miejsce ogniska, gdzie upiekliśmy pyszne kiełbaski i odbyły się konkursy. Nasze uczennice kolejny raz zajęły najwyższe lokaty:

- w konkursie turystyczno – krajoznawczym I miejsce zajęła Kamila Szczurek z klasy VIb
- w konkursie przyrodniczo – ekologicznym I miejsce zajęła Julia Jasińska z klasy VIa, II miejsce – Kamila Szczurek z klasy VIb.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych rajdach.

Opiekun SKTK - Ewa Rygiel


Wycieczka klasy trzeciej gimnazjum do Muzeum Historycznego w Sanoku

Uczniowie klasy trzeciej oddziału gimnazjalnego postanowili rozpocząć ten rok szkolny od spotkania ze sztuką. 13 września odwiedzili Muzeum Historyczne w Sanoku. Obejrzeli jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, która gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów.

Najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne (utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, starodruki), pochodzące z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy, można zobaczyć w komnatach renesansowego zamku. Później obejrzeli Galerię Zdzisława Beksińskiego.

Przez odbiorców sztuki Beksiński rozpoznawany jest przede wszystkim jako twórca niezwykle oryginalnego, sugestywnego malarstwa. Obecny zbiór liczy ponad 200 obrazów, reprezentatywnych dla wszystkich okresów, począwszy od najwcześniejszych, po ostatni obraz namalowany w lutym 2005 roku. Największa na świecie – licząca około 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych - pochodzącego z Sanoka.

Wycieczka była niezwykłą okazją do wspólnie spędzonego czasu wśród kolegów i koleżanek, ale i wyjątkowych dzieł sztuki.

Opiekunowie: Marzena Muzyka, Dorota Kielar


„Spotkanie z policjantami”

W dniu 07.09.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III gościli w szkole policjantów z Komisariatu Policji w Iwoniczu- Zdroju. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, po chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Goście przypomnieli o zasadach zachowania w samochodzie i autokarze, utrwalili znajomość numerów alarmowych. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Dzieci czynnie brały udział w spotkaniu, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz rozdała uczniom elementy odblaskowe. Dziękujemy Panom Policjantom za interesujące i pouczające spotkanie. Zdobyta przez uczniów wiedza na pewno będzie wykorzystana w praktyce.

Wychowawczynie klas 0-III


Inauguracja roku szkolnego 2017/18

W poniedziałek, 4 września, rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018. Zainaugurowaliśmy go mszą świętą w kościele, po której odbyła się krótka akademia w szkole. Uczniowie klas piątych przywitali Dyrekcję Szkoły, Księży, Nauczycieli i Pracowników administracji i obsługi, Rodziców oraz brać uczniowską - począwszy od najmłodszych aż po gimnazjalistów. W części oficjalnej, w obecności pocztu sztandarowego, odśpiewano hymny: państwowy i szkoły oraz zaakcentowano 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy oddaliśmy cześć poległym, a Ania i Rafał przejmującym wierszem prosili o pamięć dla bohaterów oraz sprowokowali do myślenia, jak postępować, byśmy byli godni ich ofiary. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która przypomniała, że rozpoczynający się rok szkolny zapowiada się ciekawie i pracowicie z uwagi na nowe wyzwania związane z realizacją założeń reformy w ramach nowej struktury szkolnej. Szkoła bowiem z dniem 1 września stała się ośmioletnią Szkołą Podstawową z Oddziałami Gimnazjalnymi. Pani Dyrektor podkreśliła, że nasza autonomiczna szkoła jest otwarta na każdego ucznia i gotowa do rozwijania jego potencjału oraz wspierania w rozwoju ku pełnej dojrzałości. Pani Dyrektor podziękowała też za współpracę Pani Marii Zygmunt – dotychczasowej wicedyrektor – i poinformowała, że od tego roku obowiązki te będzie pełnił Pan Leszek Krukar. Po przedstawieniu nowych nauczycieli życzyła wszystkim, aby ten rok szkolny spełnił pokładane w nim nadzieje, przyniósł wiele sukcesów, twórczych pomysłów i pozwolił rozwinąć wszystkie talenty. Wreszcie przyszedł czas na wakacyjne wspomnienia i pożegnanie z letnią przygodą. Uczniowie z żalem rozstawali się z ciepłem gorącego słońca i miejscami wypoczynku, ale wszystko ma swój kres, a każdy koniec przynosi początek czegoś nowego. Wrzesień niesie szkolne obowiązki , które też mogą dostarczyć wielu ciekawych przeżyć i odkryć, więc zadeklarowaliśmy chęć ich rzetelnego podjęcia. Życząc sobie dobrych ocen, ciekawych lekcji i niezawodnych przyjaciół, przypomnieliśmy też o istniejących w szkole normach zachowania i regulaminach, które trzeba przestrzegać, by nasza szkoła była bezpieczna. Program zakończyła piosenka sugerująca, że do wakacji zostało tylko 10 miesięcy. Po informacjach natury porządkowej wszyscy udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
Rok szkolny 2017/2018 został otwarty.

Maria Skotnicka, Krystyna BargiełRozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Zapraszamy uczniów i rodziców na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu w dniu 4.09.2017 r.

Godz. 8.00 - uczniowie szkoły podstawowej (klasy 2-7) oraz uczniowie oddziałów gimnazjalnych gromadzą się przed budynkiem szkoły, następnie z pocztem sztandarowym pod opieką wychowawców udają się do kościoła.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I wraz z rodzicami przychodzą bezpośrednio do kościoła.

Godz. 8.15 - Msza Św. w Kościele Parafialnym w Iwoniczu.

Godz. 9.15 - powrót do szkoły i uroczysta akademia w dużej sali gimnastycznej.

Dyrekcja szkoły
Lista uczniów zapisanych do klasy I w roku szkolnym 2017/2018

Lista dzieci zapisanych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2017/2018


Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do klasy pierwszej w roku szkolnym 2017/18

Pobierz: Lista niezbędnych rzeczy pierwszoklasisty

Wychowawcy klas pierwszych


Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2017/18

Pobierz: Wyprawka dla dziecka podejmującego roczne wychowanie przedszkolne

Izabela Nycz


Dzwonek na obiad

Uprzejmie informujemy Rodziców, że istnieje możliwość starania się o pokrycie kosztów obiadów w szkole przez fundację BYĆ BARDZIEJ w ramach programu „Dzwonek na obiad”.

Jakie dziecko może ubiegać się o stypendium obiadowe Dzwonka?

Każde – o ile spełnia dwa warunki:

- jest uczniem szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły średniej;
- jest członkiem rodziny, w której łączny średni miesięczny dochód netto na osobę nie przekracza 800 PLN.

KALENDARZ DZWONKA
Nabór podstawowy: do 15 września 2017 r.
Nabór uzupełniający: termin zostanie ogłoszony w zależności od dostępności środków finansowych; planowany termin ok. końca roku 2017.

Decyzja o przyznaniu stypendium: informacja zwrotna ze strony Fundacji Być Bardziej o decyzji w sprawie przyznania stypendium obiadowego zostanie przekazana w formie e-maila na adres wskazany we wniosku po 20 sierpnia 2017 r.

Wniosek i inne informacje na stronie - https://dzwoneknaobiad.pl/zglos-dziecko/


Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]


>