Dzisiaj jest:       Imieniny:

Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]


WAKACYJNA LEKCJA PATRIOTYZMU

Od przyjęcia przez księcia Mieszka I chrztu chrześcijaństwo i polskość idą razem, i dlatego nie dziwi, że 15. sierpnia w Święto Wniebowzięcia N.M.P. i Wojska Polskiego został zorganizowany w naszej miejscowości Wieczór pieśni religijno-patriotycznej pt. „Z głębi dziejów… w 1050 rocznicę Chrztu Polski”, który ze względu na niepewne warunki atmosferyczne odbył się w parafialnej świątyni . Uczennice należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej otrzymały od organizatorów specjalne zaproszenie. Miały wykonać cztery pieśni religijne. Było to wielkie wyróżnienie i pomimo wakacji, udało się zebrać 14 osobowy chórek ubogacony obecnością jednego ministranta. Mieliśmy miesiąc na przygotowanie. Chcieliśmy jak najsolidniej wykonać powierzone zadanie. Zaczęliśmy od przybliżenia sobie polskiej tradycji wspólnego śpiewania pieśni religijnych i patriotycznych.

To ważne, abyśmy pamiętali, że śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii i sprawdzianem naszej tożsamości narodowej. Polska pieśń zawsze jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym, dodając sił żołnierzom i powstańcom oraz rozpalała miłość do Ojczyzny. Cechą znamienną polskiej pieśni patriotycznej, będącej zwierciadłem ponad tysiącletniej historii naszych dziejów, jest wzajemne przenikanie się wątku religijnego i świeckiego. Czuliśmy zatem, że nie będzie to zwykłe śpiewanie, że ten wieczór będzie szczególny.

W czasie kilku prób, byliśmy przygotowani do występu. Przygotowywane przez nas pieśni emanowały umiłowaniem Boga i Ojczyzny.

Ubrani w stroje galowe wystąpiliśmy po słowie wprowadzającym Pana Bogdana Skotnickiego, po pieśni „Gaude, Mater Polonia” wykonanej przez parafialny chór Cantate.

Nasz repertuar to: „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany”, „Sześćset lat Maryjo z nami jesteś”, „My chcemy Boga” i „Króluj nam Chryste”. Zebraliśmy duże brawa. To był piękny wieczór. Prezentowane przez chór i solistów, a także przez publiczność utwory należały do najczęściej wykonywanych i najchętniej słuchanych. Wiele z nich to pieśni żołnierskie z różnych okresów naszych dziejów przesiąknięte tęsknotą za wolnością, umiłowaniem rodzimej tradycji. Autorami melodii i słów, o czym informowały konferansjerki, byli znani poeci i kompozytorzy, ale także żołnierze, powstańcy i ci wszyscy określani mianem twórców anonimowych. To im jako reprezentantom twórczego geniuszu polskiego narodu zawdzięczamy wspaniałą skarbnicę pieśni ojczystych, które dla nas stały się znakomita lekcją patriotyzmu oraz odzwierciedlały najlepszą rodzimą tradycję umiłowania Ojczyzny i trwania w wierze ojców, wartości których - jak nauczał św. Jan Paweł II należy strzec, pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.

Radośnie dotrwaliśmy do końca uroczystości, aktywnie włączając się we wspólne śpiewy. Państwo Gadzałowie obdarzyli nas hojnie słodyczami, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Mamy nadzieję, że organizatorzy, którzy zebrali ogromne brawa będą kontynuować w naszej Gminie rozpoczętą tradycję wspólnego śpiewania.

s. Danuta Benedykta Pruś


Sukces naszej szkoły w Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności

29 lipca 2016 roku na stronie internetowej Banku PKO BP ogłoszone zostały wyniki etapu regionalnego Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności, w którym nasza szkoła wzięła udział.

Konkurs ma na celu wyróżnienie placówek wychowawczych, które w programie SKO wykazały się największą aktywnością i pomysłowością i składa się z dwóch etapów: regionalnego i krajowego. Polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej działalności SKO w szkole - w zakresie szeroko pojętego oszczędzania.

W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło aż pół tysiąca szkół. Dlatego było nam bardzo miło otrzymać informację, że prezentacja SKO z naszej szkoły otrzymała nagrodę trzeciego stopnia w wysokości 1000 zł. Bardzo cieszymy się z nagrody oraz tego, że nasze działania zostały docenione.

Opiekunki SKO Anna Prejsnar, Bożena Lorens


Dzwonek na obiad 2016/17

Pobierz: Informacja


Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2016/17

Pobierz: Wyprawka dla dziecka podejmującego roczne wychowanie przedszkolne

Izabela Nycz


Zostaniesz szkoło w naszej pamięci

24 czerwca uczniowie klas szóstych stali się absolwentami szkoły. Zakończyli naukę i 7-letni pobyt w szkole podstawowej (wraz z zerówką), by po wakacjach znaleźć się w gimnazjum. Tym samym przejdą do historii jako ostatni rocznik gimnazjalny, jeśli wierzyć w zapowiedzi pani minister.

Uroczystość pożegnania szkoły przypadła w upalny dzień. Szóstoklasiści, którzy byli jej gospodarzami, swój program rozpoczęli polonezem, by tradycji stało się zadość. Staropolski taniec wywołał falę wzruszenia, zwłaszcza wśród dumnych rodziców. Po powitaniu Gości, Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników szkoły, Rodziców oraz Uczniów klas czwartych i piątych, wprowadzono Sztandar i odśpiewano hymn państwowy. Absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie i przekazali Sztandar Szkoły asyście z klas piątych, by nosili go z honorem i dbali o dobre imię szkoły. Po przekazaniu odśpiewano hymn szkoły. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która nawiązała do charakteru uroczystości i pogratulowała uczniom promowania do następnych klas, a najlepszym dobrych wyników. Pani dyrektor z pomocą wychowawców rozdała stypendia, nagrody i dyplomy uprawnionym uczniom. Dwóch uczniów otrzymało w tym roku Nagrody Specjalne Dyrektora Szkoły. Był to Mirosław Szybka z kl. VIa i Filip Kandefer z kl. VIb. Mirek osiągnął najwyższy wynik na Sprawdzianie Szóstoklasisty - miał 100% punktów i wysokie osiągnięcia w konkursach wiedzy, a Filip przez 6 lat utrzymał wzorową frekwencję. Najwyższą średnią ocen uzyskała wśród szóstoklasistów Jagoda Smolińska z klasy VIa, a w szkole Natalia Lorens z klasy Va. Siostra Benedykta ogłosiła ostateczne wyniki konkursu na damę i dżentelmena roku. Damą została Ania Dróbek, uhonorowana diademem, a dżentelmenem Mirek Szybka, który otrzymał cylinder. Po uczniach przyszedł czas na rodziców klas szóstych. Otrzymali oni listy gratulacyjne za wzorowe wychowanie swoich dzieci oraz podziękowania za aktywną pracę na rzecz szkoły. Jak dobrze układała się współpraca z rodzicami świadczy też fakt, iż dwoje z nich wzięło udział w programie artystycznym. Pan Sławomir Kielar grał na organach, a pani Iwona Kielar zaśpiewała dwie piosenki. Mamy upiekły też pyszne ciasta. Na koniec nagród i podziękowań wystąpiła pani Katarzyna Smolińska, która w imieniu rodziców podziękowała Paniom dyrektor i nauczycielom za nauczanie i wychowanie tegorocznych absolwentów w przyjaznej atmosferze, za troskę i wkładane serce. Uczniowie klas piątych życzyli starszym kolegom dobrego startu w gimnazjum, wręczając im pamiątkowe medale i czekolady.

Następnie rozpoczął się program artystyczny pełen wspomnień, podziękowań i przeprosin za wybryki i swawole. Uczniowie z rozrzewnieniem podróżowali przez lata szkolnego życia z niedowierzaniem stwierdzając, że dobiegły już one końca w tej szkole. Wspominali wychowawców i nauczycieli, ważne chwile życia, dziękowali Bogu, księżom, rodzicom, pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły oraz koleżankom i kolegom z młodszych klas. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Karolina Ziembicka oraz jej zastępca Dariusz Wais podziękowali za współpracę siostrze Benedykcie, pani dyrektor i nauczycielom. Uczniowie podziękowali również księdzu Rafałowi, życząc owocnej pracy i ludzkiej życzliwości w nowej parafii.

Pani dyrektor podziękowała absolwentom za ostatni występ. Życzyła wszystkim uczniom wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Na koniec zaśpiewaliśmy naszym piłkarzom w przeddzień meczu piosenkę „Polska - Biało-czerwoni”, co poskutkowało, bo w sobotę nasza drużyna znalazła się w ćwierćfinale mistrzostw. Na koniec wszyscy udali się do swoich klas, gdzie od wychowawców odebrali świadectwa. Absolwenci - ukończenia szkoły oraz pamiątkowe zdjęcia. Obejrzeliśmy również nakręcony przez Mirka pożegnalny film.

Maria Skotnicka, Krystyna Bargieł


Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji !!!

23 czerwca 2016 r w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 dla klas młodszych. Uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali wakacyjny program artystyczny. Znalazły się w nim wiersze o wakacjach, tańce: „Kalinka”, „Pit bul”, „Bailando” oraz inscenizacja wiersza pt. „Kwiat Paproci”. Trzecioklasiści przypomnieli młodszym kolegom o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Na zakończenie spotkania pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz wręczyła najlepszym uczniom nagrody książkowe i dyplomy.
Życzymy uczniom udanych wakacji a nauczycielom spokojnego odpoczynku. Do zobaczenia w klasie czwartej.

Wychowawcy klas trzecich: Anna Gaweł, Liliana Welz


Konkursy na najpiękniej prowadzone zeszyty

Pod koniec roku szkolnego w klasach 1a, 2a i 2b odbyły się klasowe konkursy na najpiękniej prowadzony zeszyt.

W klasie 1a najpiękniejsze zeszyty mają:

  1. Adrianna Górska
  2. Julia Lorens
  3. Zuzanna Kruszelnicka
  4. Milena Niemczyk
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, również zostali wyróżnieni nagrodami pocieszenia.

W klasie 2a wzorowo prowadzą zeszyty:

  1. Martyna Biernacka
  2. Natalia Kenar
Za piękne prowadzenie zeszytów wyróżnieni zostali: Julia Wais, Karolina Szajna, Bartosz Kielar, Wiktoria Rygiel i Amelia Juszczyk.

Uczniowie z klasy 2b, którzy wzorowo prowadzą zeszyty to:

  1. Rafał Kandefer
  2. Emilia Boczar
  3. Adrianna Kustroń
Na wyróżnienie zasługują również: Łukasz Stachura, Maria Jurczyk, Anna Szczurek, Karol Jurczyk, Joanna Such i Oskar Jakubowicz.

Wszystkim uczestnikom konkursu "Na najpiękniej prowadzony zeszyt" serdecznie gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów, a innych uczniów zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkuru.

Wych. kl. 1a Jolanta Kielar
Wych. kl. 2a Anna Prejsnar
Wych. kl. 2b Bożena Lorens


Podsumowanie zajęć na basenie

Fundacja „Wszystko dla Dzieci” została założona w 1990 roku. Jest organizacją pozarządową, której celem jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Zajmuje się rehabilitacją leczniczą i społeczną. We współpracujących z Fundacją ośrodkach „SANVIT” organizowane są oprócz kolonii, zimowisk leczniczych także zajęcia rehabilitacyjno-korekcyjne na basenie. Już po raz kolejny grupa uczniów z terenu gminy bierze udział w zajęciach na basenie. Uczniowie z naszej szkoły ćwiczą i uczą się pływać pod okiem fachowców. 21 czerwca w Sanatorium Sanvit w Iwoniczu-Zdroju odbyło się uroczyste podsumowanie zajęć. Gośćmi honorowymi byli: Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój, Dyrektorzy szkół z których uczniowie uczestniczyli w zajęciach, Policjanci którzy pouczyli o bezpieczeństwie na wakacjach, opiekunowie i nauczyciele. Dzieci brały udział w licznych konkursach z nagrodami, było malowanie twarzy, pyszne ciasteczka, napoje i owoce z fontanną czekolady. Wszyscy szczęśliwi, zadowoleni z nagród i niespodzianek wrócili do domów.

Serdecznie dziękujemy fundacji „Wszystko dla Dzieci” oraz Kierownictwu i Pracownikom Sanvitu.



Rymanów Zdrój - Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej

W niedzielne popołudnie, od godz. 15.00 scena amfiteatru przy kawiarni „Zielony Domek” w Rymanowie Zdroju rozbrzmiewał muzyką i śpiewem. Dnia 19 czerwca odbywał się tam I Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Celem Przeglądu było uczczenie 1050 Rocznicy Chrztu Polski, popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, a w szczególności zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią, religią, tradycją i obyczajami.

Chęć udziału w Przeglądzie zgłosiły dzieci i młodzież ze szkół na terenie Gminy Rymanów i Iwonicz-Zdrój. Został on zorganizowany przez Dekanalną Akcję Katolicką oraz Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie Zdroju. Naszą szkołę reprezentowały Kinga Kopczyk, uczennica klasy IV B, Emilia Czekaj i Paulina Szelc z klasy V a. W ich wykonaniu publiczność usłyszała następujące pieśni: „Wszystkie dzieci idą do nieba”, „Kto sądzi, ten błądzi”, „Alleluja”, „11 listopada”, „Mury”.

Publiczność nagrodziła dziewczyny dużymi brawami, a od organizatorów przeglądu, oprócz certyfikatu udziału wokalistki otrzymały niespodzianki.

Kinga, Emilka i Paulina zaprezentowały wysoki poziom umiejętności wokalnych, ujawniając ogromny talent sceniczny.

s. Danuta Benedykta Pruś


KLASA IV A NAJBARDZIEJ ZGRANĄ KLASĄ W SZKOLE!
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

W październiku Samorząd Uczniowski ogłosił szkolny konkurs na najbardziej zgraną klasę, którego celem była integracja zespołów klasowych. Zadaniem uczniów było aktywne włączenie się w życie szkoły. Samorząd Uczniowski na poszczególne miesiące przydzielał zadania i od ich wykonania zależała końcowa punktacja decydująca o zwycięstwie.
Zwyciężyła klasa IV a, która bardzo aktywnie włączyła się w zabawę. Drugie miejsce zajęła klasa VI a, natomiast trzecie – klasa 4b.
Gratulujemy zwycięstwa !!!
Zestawienie punktacji dla wszystkich klas znajduje się w zakładce „Samorząd Uczniowski”

s. Danuta Benedykta Pruś


Ogólnopolskie Dyktando Szkolne

W tym roku szkolnym mamy również sukcesy w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym. Laureatką konkursu została Natalia Lorens z klasy Va.
Gratulujemy!!!

Alicja Jaracz


Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus Polonica Plus rozstrzygnięta!

W tym roku szkolnym w olimpiadzie wzięło udział 28 uczniów. Najlepiej napisali uczestnicy z klas piątych Natalia Lorens i Filip Czopowik z klasy Va, którzy zostali laureatami I stopnia. Uczniowie klasy IVb, którzy po raz pierwszy startowali w olimpiadzie, również zasługują na wyróżnienie. Są to: Wiktoria Stanisz, Kamila Szczurek - laureatki III stopnia, Wiktoria Bulik - laureatka IV stopnia, Paulina Penar, Julia Rokita, Agnieszka Kielar, Jakub Krukar - laureaci V stopnia.
Gratulujemy!!!

Alicja Jaracz


W zgodzie z naturą - wycieczka klas pierwszych i trzecich

16 czerwca 2016 r. uczniowie klas pierwszych i trzecich wyruszyli na wspólną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Godowej k/Lutczy. Na miejscu czekało na dzieci wiele niespodzianek przygotowanych przez właścicieli Edukacyjnej Zagrody „Szmer”. Dużą atrakcją był plac zabaw, na którym każdy znalazł coś dla siebie. Grupy uczniów miały możliwość poznać zwierzęta hodowane na wsi, sadzić samodzielnie rośliny, ulepić zwierzątko z gliny, przejechać się kolejką i podziwiać piękne widoki z bryczki.

Pobyt na świeżym powietrzu wzmógł apetyty i przygotowane na ognisku kiełbaski znikały w mig. Z żalem uczestnicy wycieczki opuszczali to urocze miejsce.

Wychowawcy klas pierwszych i trzecich


KOCHAM CIĘ MAMO, KOCHAM CIĘ TATO!

16.06.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoich rodziców na występ z okazji Święta Rodziny. Dzieci pięknie powiedziały wiersze, zaśpiewały piosenki, zatańczyły dwa tańce. Na koniec programu artystycznego przedszkolaki wręczyły rodzicom przygotowane prezenty wraz z życzeniami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla dzieci i rodziców. Uroczystość dostarczyła dużo radości, była okazją do wyrażenia miłości, wdzięczności i szacunku oraz podkreśliła, jak wielkie znaczenie w codziennym życiu ma Rodzina.

Izabela Nycz, Alicja Kucza


WYCIECZKA DO WARSZAWY I SPOTKANIE W PAŁACU PREZYDENCKIM Z PANIĄ PREZYDENTOWĄ AGATĄ KORNHAUSER–DUDĄ

W dniach 14 i 15 czerwca b.r. 51 uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu pod opieką dyrekcji p. Małgorzaty Jakubowicz, p. Marii Zygmunt oraz nauczycieli p. Alicji Jaracz, s. Benedykty Pruś i rodzica p. Barbary Sroki uczestniczyło w dwudniowej wycieczce do Warszawy, której głównym celem było spotkanie z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej P. Agatą Kornhauser–Dudą.

Wyjazd ten był nagrodą dla uczniów, którzy w kończącym się roku szkolnym aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły i środowiska, a przede wszystkim dla aktorów biorących udział w Jasełkach wystawianych podczas Orszaku Trzech Króli oraz uczennic należących do dziewczęcej Służby Maryjnej.

W pierwszym dniu wycieczki przewodnik oprowadził grupę po najciekawszych miejscach stolicy, zapoznając z ich historią, wzbogacaną ciekawymi anegdotami i legendami. W programie zwiedzania znalazło się Stare Miasto z Warszawską Syrenką, Zamkiem Królewskim, Kolumną Zygmunta, Pomnikiem Małego Powstańca, Barbakanem, oraz Placem Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. W drugim dniu, po noclegu w Niepokalanowie, kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dało ono możliwość zapoznania się z historią powstania. Uczestnicy wycieczki przenieśli się w czasy okupowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej Warszawy. Poczuli ból, strach, płacz, który towarzyszył ówczesnemu bohaterskiemu pokoleniu Polaków, a także ich ogromną odwagę, bohaterstwo i wielkie poświęcenie.
Na godz. 14.00 grupa była oczekiwana w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Spotkanie z Panią Prezydentową Kornhauser-Dudą było bardzo interesujące. Dzieci, wyraziły radość z powodu spotkania z Pierwszą Damą, opowiedziały Pani Prezydentowej o szkole, o swoich zainteresowaniach i odśpiewały hymn szkoły. W trakcie rozmowy dowiedziały się o obowiązkach i zwyczajach związanych z rolą Pierwszej Damy oraz o życiu w Pałacu Prezydenckim. Następnie uczniowie zwiedzili miejsca w których pracuje i przyjmuje gości Para Prezydencka.

Po skończonej wizycie w Pałacu Prezydenckim uczniowie wraz z opiekunami, pełni wrażeń udali się w podróż powrotną do Iwonicza. Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Gminy Iwonicz-Zdrój, Witoldowi Kocajowi za życzliwe odniesienie się do projektu naszego wyjazdu i za pokrycie kosztów podróży do Warszawy oraz Panu Grzegorzowi Nieradce za załatwienie formalności związanych z uzyskaniem zaproszenia na spotkanie z Panią Agatą Kornhauser-Dudą, a także za towarzyszenie nam w czasie wizyty w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Słowa wdzięczności kierujemy do sponsorów wśród których są: Akcja Katolicka z Iwonicza, Ks. Proboszcz Kazimierz Giera i Państwo Urszula i Jacek Kielarowie.

s. Danuta Benedykta Pruś


Wycieczka do Odrzykonia na zakończenie zbiórek zuchowych i harcerskich
w roku szkolnym 2015/2016

13 czerwca dzieci z gromady zuchowej, drużyny harcerskiej oraz kółka matematycznego brały udział w wycieczce do Odrzykonia, która była współfinansowana z 1% na rzecz ZHP w Iwoniczu. Na początku uczniowie zwiedzali Rezerwat Przyrody Prządki w Czarnorzekach. Rezerwat obejmuje grupę skał, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto. Następnie wycieczka udała się do Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Tam przewodnik streścił dzieciom najważniejsze informacje na temat historii i legend związanych z Zamkiem. Największą atrakcją była sala tortur, gdzie każdy uczestnik mógł na własnej skórze przekonać się jak dawniej odbywano kary. Po zwiedzaniu zuchy i harcerze zostali wyróżnieni dyplomami za aktywny udział w zbiórkach w roku szkolnym 2015/2016. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki brali udział w ognisku, które zostało zorganizowane na Zamku Kamieniec.

opiekunowie: Anna Gaweł, Krystyna Bargieł, Maria Szajna


Wycieczka klas IV do Krynicy

Krynica jest ulubionym miejscem wycieczek szkolnych ze względu na liczne atrakcje związane z ruchem na świeżym powietrzu. 10 czerwca uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami postanowili sami sprawdzić opinie na temat Krynicy.

Na początek odwiedzili Kamiannę - malowniczą miejscowość otoczoną jodłowymi lasami. Miejsce to słynie z miodu. Podziwiali w pasiece ule o różnych wielkościach i kształtach. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawostek o pszczołach. Ostatnim punktem była degustacja miodu i zakupy produktów na bazie miodu.

W Krynicy atrakcją był wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką i podziwianie rozległej panoramy widokowej. Największą radość sprawiła uczniom Góra Parkowa, gdzie mogli świetnie bawić się na rajskich ślizgawkach. Przed wyjazdem do domu wszyscy odwiedzili pijalnię, gdzie mogli spróbować różnych wód zdrojowych. Wyjazd ten bardzo spodobał się. Jednogłośnie mówili Krynica była super!!!

Alicja Jaracz, Monika Szajna


Bajkowe życzenia dla Mamy i Taty

W piątek 10 czerwca uczniowie klas Ia i Ib postanowili uczcić w szczególny sposób Dzień Matki i Dzień Ojca i zaprosili rodziców na wspaniałe przedstawienie. W bajkowej scenerii popłynęły życzenia i piosenki dla ukochanych rodziców. Dzieci pragnęły w ten sposób wyrazić swoją miłość i wdzięczność za trud wychowania. Było sporo tremy, choć mali artyści byli bardzo dobrze przygotowani. Na zakończenie spotkania dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły upominki – kolorowe kwiaty.

Jadwiga Wosiewicz


Mama… Tata… najpiękniejsze słowa świata

Pod takim hasłem 9 czerwca 2016 r. odbył się Dzień Rodziny w klasie 2b. Przybyli goście zostali przyjęci przez swoje pociechy pięknymi wierszami, piosenkami oraz tańcami. Uroczystość uświetnił występ naszego kolegi Łukasza Stachury, który wraz ze swoją partnerką Hanią Dudek zaprezentował swoje umiejętności taneczne w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Natomiast Asia Such zaprezentowała konkursową piosenkę „Są na świecie”. Kolejną niespodzianką był występ Ani Szczurek i Ady Kustroń. Dziewczynki, specjalnie dla rodziców zaśpiewały piosenkę w języku angielskim. Dzieci złożyły najserdeczniejsze życzenia swoim rodzicom oraz wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty.

A potem … było wiele śmiechu i zabawy we wspólnych tańcach, konkursach i zabawach dzieci z rodzicami.

Wychowawczyni klasy 2b Bożena Lorens


Regionalna Liga Mini Piłki Siatkowej

7 czerwca w Jedliczu drużyna dziewcząt w składzie: Karolina Ziembicka VIa, Aleksandra Kielar VIa, Aleksandra Trygar VIb, Alda Skraqi Va, Natalia Lorens Va, Wiktoria Padacz Va zagrała ostatnie w tym roku szkolnym mecze siatkarskie w ramach Regionalnej Ligi Mini Piłki Siatkowej. W ostatnim spotkaniu dziewczęta rozegrały dwa bardzo dobre mecze z drużyną z Jedlicza 2:0 (25:21, 25:22) oraz z drużyną z Krościenka Wyżnego 1:2 (28:26, 17:25, 14:16).

W tym dniu odbyło się również zakończenie ligi i posumowanie wyników. Nasza drużyna do ligi dołączyła w drugim sezonie trwających już rozgrywek, z dużą stratą punktową na starcie, jednak może pochwalić się dobrymi występami i zdobytymi punktami. Do miejsca na podium zabrakło niewiele, jednak pozostało zdobyte doświadczenie, radość z wygranych spotkań oraz otrzymane nagrody: puchar, medale oraz pamiątkowe koszulki.

Ewa Rygiel


Wycieczka klas drugich do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy

7 czerwca 2016 roku klasy drugie, w piękny słoneczny dzień, były na niezwykle ciekawej wycieczce w Trzcinicy. Uczniowie zwiedzili ekspozycję muzealną z odkrytym podczas wykopalisk skarbem oraz zrekonstruowane cztery chaty słowiańskie z XI wieku. Zdobyli grodzisko tzw. „Wały Królewskie” i zwiedzili park archeologiczny. Niezwykłym przeżyciem okazało się wejście na wieżę widokową po 200 schodach.

Uczniowie wzięli również udział w warsztatach ceramicznych, gdzie wykonali naczynia z gliny oraz warsztatach „Mały wojownik” - tam zmagali się w konkurencjach sportowych z XI wieku tj. rzut oszczepem, przeciąganie liny, sztafeta w workach, prastary tor przeszkód i inne. Udział w warsztatach sprawił uczniom wiele radości.

Wycieczka była wspaniałą, „żywą” lekcją historii i na pewno zostanie w pamięci uczniów klas drugich na długi czas.

Wychowawczynie klas drugich: Anna Prejsnar i Bożena Lorens


Oddział przedszkolny na Festiwalu Twórczości Dziecięcej „SKRZACIK” w Iwoniczu-Zdroju

Na tegorocznym XXIII Powiatowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Skrzacik”, który odbył się w Iwoniczu-Zdroju dzieci z oddziału przedszkolnego reprezentowały dwie grupy: „Wróżki” zatańczyły do utworu L. Delibes „Pizzicato”, natomiast „Chłopięca Orkiestra” zagrała na instrumentach i zaśpiewała piosenkę pt. „Rozśpiewany blok”. Mali artyści za udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz breloczki.

Izabela Nycz, Alicja Kucza


Wycieczka do Szkoły Ludowej w Żarnowcu

W dniu 07.06.2016 r. przedszkolaki z grup 0a i 0b odwiedziły XIX–wieczną Szkołę Ludową w Żarnowcu. W ponad stuletniej szkole miały okazję przenieść się do czasów szkolnych swoich pradziadków. Brały tam udział w zajęciach edukacyjnych: lekcji stylizowanej na XIX wiek, zabawach sprzed lat dla dzieci na świeżym powietrzu oraz poznały zabawki którymi bawili się ich dziadkowie i pradziadkowie. Dzieciom podobało się siedzenie w szkolnych ławach, pisanie (kaligrafowanie) za pomocą stalówki i atramentu, gry podwórkowe w formie konkursów i zabawy drewnianymi zabawkami. Pobyt w szkole uatrakcyjnił słodki poczęstunek (soczek i drożdżówka). Przedszkolaki na długo zapamiętają lekcję historii, w której mogły uczestniczyć w formie zabaw i osobistych doświadczeń.

Wychowawczynie: Izabela Nycz, Alicja Kucza


Ciekawe zajęcia plastyczne w klasie 3

We wtorek 7 czerwca klasa 3a wybrała się na zajęcia plastyczne w terenie. Uczniowie wyruszyli do parku ze sztalugami, farbami, pastelami. Pod okiem zaproszonego gościa, artysty Pana Marka Rajchla, dzieci tworzyły rysunki. Pan Marek uczył, jak należy malować w plenerze. Pokazał, że trzeba zacząć od zaplanowania kadru - tak samo jak byśmy chcieli zrobić fotografię. Pomagał małym artystom, dawał cenne wskazówki. Dzieci z zaangażowaniem tworzyły swoje dzieła. Większość uczniów za obiekt do malowania wybrała oficynę, znajdującą się naprzeciw pałacu. Po zakończonej lekcji, wszyscy nawzajem podziwiali swoje prace.
Dziękujemy Panu Markowi Rajchel za przybycie na nasze zajęcia i cenne rady.

Anna Gaweł


SZKOLNY KONKURS SUDOKU

6 czerwca 2016 roku w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Sudoku. W konkursie wzięło udział 50 uczniów z klas IV-VI, którzy zmagali się z 2 diagramami o różnym stopniu trudności. Celem konkursu była popularyzacja łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania.

Mistrzami łamigłówki zostali:
Miejsce I: Kamila Szczurek kl. IVb
Miejsce II: Julia Zięba kl. IVa
Miejsce III: Błażej Kuc kl. IVa
Zwycięzcom gratulujemy!

Monika Szajna


JULIA ZIĘBA LAUREATKĄ IX KROŚNIEŃSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

2 czerwca 2016 roku w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 w Krośnie odbyła się uroczysta „Gala matematyki” połączona z podsumowaniem wyników IX Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. W konkursie wzięło udział 118 uczniów szkół podstawowych i 94 uczniów gimnazjów.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami rozwiązywania trudnych zadań i problemów matematycznych.

Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: Julia Zięba (kl. IVa), Wiktoria Stanisz (kl.IVb), Filip Czopowik (kl. Va), Natalia Lorens (kl. Va), Jagoda Smolińska (kl. VIa), Mirosław Szybka (kl. VIa).

Uczennica Julia Zięba znalazła się w gronie laureatów, zajmując III miejsce w kategorii klas czwartych, a pozostali uczestnicy również uzyskali bardzo dobre wyniki.
Serdecznie gratulujemy!

Monika Szajna


Dzień Dziecka u strażaków

W Dzień Dziecka dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Iwoniczu. Miały tam okazję obejrzeć wozy strażackie, usłyszeć syrenę, zapoznać się ze sprzętem strażackim. Największą atrakcją było lanie wody z węża strażackiego. Dzieci dowiedziały się, że strażacy w swojej pracy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów, ale ratowaniem ludzi z wypadków drogowych, powodzi i katastrof. Przedszkolaki mogły też zobaczyć czynności ratownicze i dowiedzieć się jak się udziela pierwszej pomocy. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami i wręczeniem słodyczy dla strażaków.

Izabela Nycz, Alicja Kucza


Podziękowania za działalność charytatywną Szkoły

Otrzymaliśmy od UNICEF-u Polska Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Szkoły za udział w ogólnopolskiej Kampanii „Mali uczniowie idą do szkoły”.
Poza tym fundacja „Być Bardziej” podziękowała nam za włączenie się do akcji „Grosz do grosza”, polegającej na zbiórce funduszy na obiady dla dzieci.
Dziękujemy wszystkim Uczniom, w tym członkom Szkolnego Koła Charytatywnego, oraz Rodzicom za wsparcie, aktywność i bezinteresowność.

Maria Szajna, Anna Gaweł


Dzień Patrona

W przededniu Dnia Patrona szkoły – Ks. Antoniego Podgórskiego wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczyli we Mszy Św., podczas której Ks. Proboszcz Kazimierz Giera przypomniał zasługi wielkiego dla naszej społeczności Kapłana.

Po powrocie do szkoły dzieci z klas IV i V, przygotowane przez S. Katechetkę, zaprezentowały piękną sztukę zatytułowaną „Jest taki kwiat…”. Przedstawienie niosło głębokie przesłanie do młodych ludzi. Uczyło, że dobro okazane innym może sprawiać radość, a nawet najbardziej zatwardziałe serca mają szansę „rozkwitnąć” pod wpływem cierpliwego wsparcia i ciepłych uczuć otaczających je osób.

Po przedstawieniu uzdolnione muzycznie dzieci śpiewały, przy wtórze widowni, znane i lubiane piosenki.

Obchody Dnia Patrona połączone były ze świętowaniem Dnia Dziecka. Rodzice zadbali o soki i pieczone kiełbaski, za co serdecznie dziękujemy.

Maria Szajna


Dzień Dziecka

Klasy trzecie z okazji swojego święta brały udział w wycieczce do Krosna. Na początku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza obejrzały „Dziadka do Orzechów” w wykonaniu grup baletowych. Wśród występujących baletnic, uczniowie mogli podziwiać piękny taniec swojej koleżanki, Julii Czupskiej z klasy 3 b. Po przedstawieniu obie klasy wybrały się na lody. Wycieczka zakończyła się pobytem w Mcdonald’s, co sprawiło największą frajdę podopiecznym. Zadowoleni i najedzeni wróciliśmy do Iwonicza.

Wychowawcy klas trzecich: Anna Gaweł, Liliana Welz


Mamy sukcesy w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „Sancta Maria”

Uczennice naszej Szkoły wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” pod hasłem: „Zawierz Panu jak Maryja”.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: muzycznej i plastycznej. Brało w nim udział około 600 uczestników w wieku od 6 do 20 lat.
Na konkurs plastyczny wpłynęło ok. 400 prac.
Jury konkursowe doceniło talent naszych uczennic, w gronie których mamy aż 3 laureatki. Wyniki dla uczennic naszej szkoły są imponujące.

W kategorii wiekowej klas od I - III:

I MIEJSCE: Martyna Litwin klasa III a, ex aequo Karolina Skraqi – klasa I b

WYRÓŻNIENIE: Daria Trygar klasa I a, Maja Zajdel klasa I b

W kategorii wiekowej klas od IV - VI:

I MIEJSCE: Julia Rokita kl. IV b

II MIEJSCE: Alda Skraqi kl. V a

s. Danuta Benedykta Pruś


Dzień Matki w klasie 2a

31 maja 2016 roku uczniowie klasy 2a zaprosili swoje mamy na uroczystość z okazji ich święta. Uroczystość odbyła się w specjalnie na ten dzień przystrojonej klasie, w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie przygotowali przedstawienie „Marzenia Mam”, wiersze, piosenki, taniec „Połamaniec” a na koniec wręczyli własnoręcznie wykonane laurki. Mamy nagrodziły dzieci gromkimi brawami i pysznymi lodami.

Anna Prejsnar


„Baw się z nami”

31 maja na stadionie „Iwonka” odbył się Gminny Konkurs „Baw się z nami” w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na konkurs zorganizowany przez naszą szkołę przybyły drużyny z Iwonicza–Zdroju, Lubatowej oraz drużyna klas III naszej szkoły w składzie: Julia Albrycht, Anna Kandefer, Nikola Jakubczyk, Gabriel Rajchel, Szymon Kandefer, Dominik Rajchel, Julia Czupska, Adrianna Frodyma, Filip Jakubowicz, Szymon Kinel z opiekunem p. Jadwigą Wosiewicz.

Drużyny rywalizowały w siedmiu konkurencjach: sztafecie, dodawanie skoków, zmiana piłek, rzuty do żywego kosza, bieg z szarfami, strzały do bramki. W każdej konkurencji startowało 4 dziewczynki i 4 chłopców.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów I miejsce uzyskała drużyna naszej szkoły uzyskując 18 punktów, II miejsce drużyna z Lubatowej (13,5 pkt.), III miejsce drużyna z Iwonicza–Zdroju (9,5 pkt.).

Gratulujemy naszym uczniom wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Ewa Rygiel


„Uczymy się i wypoczywamy w Beskidzie Sądeckim”
klasy piąte na „zielonej szkole”

W dniach od 16 maja do 20 maja uczniowie klas Va i Vb wraz z opiekunami p. Ewą Rygiel, p.Ewą Penar, p.Alicją Jaracz oraz s.Danutą Benedyktą Pruś, przebywali na „zielonej szkole” w Krynicy - Zdrój. Cała grupa niezwykle serdecznie przyjęta została w pięknym ośrodku wypoczynkowym „Leśna Polana”. Już pierwszego dnia w drodze do Krynicy zatrzymaliśmy się w Grybowie, gdzie zwiedziliśmy rekonstrukcję grodu warownego. Wizyta ta dostarczyła nam wielu niezapomnianych emocji i była wspaniałą lekcją historii. Każdy kolejny dzień dostarczał nowych pozytywnych wrażeń, nie tylko wzbogacał naszą wiedzę na temat Beskidu Sądeckiego i uwrażliwiał na jego piękno, ale również uczył nas podstawowych zasad kulturalnego zachowania i współpracy w grupie. Pomiędzy ciekawymi wycieczkami na Górę Parkową, Jaworzynę Krynicką oraz do Muszyny, mieliśmy też sporo czasu na naukę matematyki, języka polskiego i angielskiego. W codziennych „spotkaniach z ciszą” relaksowaliśmy się wykonując prace plastyczne, słuchając pięknych bajek w wykonaniu właścicielki pensjonatu, korzystając z inhalacji w grocie solnej oraz spacerując po okolicy. Wieczorne „majówki” i kontemplacje z siostrą Benedyktą były niezwykłymi lekcjami religii i chwilami zadumy nad każdym mijającym dniem. Wieczorami był również czas na gry sportowe, zabawy towarzyskie i śpiew. Ostatni dzień pobytu był dniem pożegnania z Krynicą. Udaliśmy się na ostatni spacer po centrum miasta. Zrobiliśmy ostatnie upominkowe zakupy. Wysłaliśmy kartki pocztowe do rodziców i bardzo serdecznie podziękowaliśmy Pani Marii Grzesiakowskiej za gościnę i ogromne serce jakie okazała nam podczas naszego pobytu w Leśnej Polanie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej, aby wzbogacić wiedzę o życiu pszczół i posmakować pysznego miodu. Do Iwonicza wróciliśmy „zmęczeni” przygodą oraz pełni pozytywnych wrażeń i wspomnień.

Dziękujemy Burmistrzowi Gminy Iwonicz-Zdrój Panu Witoldowi Kocajowi za wsparcie finansowe, które w znacznym stopniu umożliwiło nam organizację wielu dodatkowych atrakcji.

Dziękujemy również Dyrekcji SP Iwonicz oraz rodzicom uczniów klas piątych za pomoc w realizacji naszego projektu „Uczymy się i wypoczywamy w Beskidzie Sądeckim”.

Ewa Penar i Ewa Rygiel


Sukces w międzyszkolnym konkursie SKO „Z wiedzą mi do twarzy”

20 maja 2016 roku w Banku PKO S.A Oddział w Krośnie miało miejsce ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród w międzyszkolnym konkursie SKO „Z wiedzą mi do twarzy”.

W naszej szkole konkurs przeprowadzony został 19 kwietnia przez pracownika banku – panią Paulinę Pilut. Obejmował on wiedzę związaną z historią pieniądza, płaceniem, oszczędzaniem oraz pojęciami bankowymi. Przystąpiło do niego 15 SKO–wiczów z klas 4A, 4B, 5A i 5B, którzy z niecierpliwością czekali na wyniki. Okazało się, że nasza szkoła ma powody do dumy. Uczennica klasy 4B – Agnieszka Kielar zdobyła II miejsce, natomiast Alda Skraqi z klasy 5A – wyróżnienie. To niemały sukces, bo w konkursie wzięło udział blisko 300 osób z różnych szkół. Zwycięzcy konkursu zostali zaproszeni do siedziby banku, by z rąk pani dyrektor Alicji Mazur – Świtalskiej odebrać dyplomy i nagrody a także by zwiedzić bank, a w szczególności jego skarbiec.

Agnieszce i Aldzie gratulujemy, jednak doceniamy pracę pozostałych SKO–wiczów, którzy włożyli mnóstwo czasu i energii w przygotowanie się do testu konkursowego.

Opiekunki SKO Bożena Lorens, Anna Prejsnar


Rajd im. Ignacego Łukasiewicza

13 maja grupa rajdowa wyruszyła na ostatni już w tym roku szkolnym rajd zorganizowany przez krośnieński oddział PTTK.

XXV Rajd im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczął się w Czarnorzekach, skąd wyruszyliśmy na trasę pieszą: Czarnorzeki Podzamcze – Królewska Góra (554) – Góra Polana – Wólka – Węglówka. Na trasie podziwialiśmy walory przyrodniczo – krajobrazowe Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, odwiedziliśmy dwa cmentarze wojenne z pierwszej wojny światowej, uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy minutą ciszy i zapaliliśmy znicze. Po zejściu do Węglówki przy ognisku upiekliśmy kiełbaski i tradycyjnie przeprowadzono konkursy turystyczno – krajoznawcze i ekologiczno – przyrodnicze. I miejsce w obydwu konkursach zdobyła Natalia Lorens z klasy Va.

Ewa Rygiel


Dwudniowa wycieczka klas szóstych do Zakopanego

Uczniowie klas szóstych długo zastanawiali się, gdzie pojechać na ostatnią już w szkole podstawowej wycieczkę. W końcu wybór padł na Zakopane.
12 maja wszyscy wstali bardzo wcześnie, by o 6.00 wyruszyć w drogę. Podróż przebiegała w miłej atmosferze i oczekiwaniu na coś fajnego. Umilały ją śpiewane piosenki, przy dźwiękach gitary księdza Rafała. Wreszcie naszym oczom ukazały się górskie szczyty, całe w bieli śniegu. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że jest go jeszcze tak dużo. Zwiedzanie stolicy Tatr rozpoczęliśmy od Gubałówki, wjechaliśmy tam kolejką. Ponieważ pogoda była wymarzona, roztaczający się z tarasu widokowego obraz zapierał dech w piersiach. Rycerz na majestatycznym Giewoncie niezmiennie spał, a krzyż był doskonale widoczny, podobnie jak sąsiednie wzniesienia. Gdy juz się napatrzyliśmy do woli, chłopcy z ochotą korzystali ze zjeżdżalni, a dziewczyny wolały podziwiać pamiątki na straganach i delektować się lodami i gorącą czekoladą. Schodząc z Gubałówki zatrzymaliśmy się na dłużej na polanie, skąd też rozciągał się wspaniały widok na góry i hale z pasącymi się owieczkami. Niektórzy mocno się opalili. W tym dniu podziwialiśmy jeszcze Krupówki, zabytkowy kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku, szkołę naszego rodaka Antoniego Kenara, Sanktuarium na Krzeptówkach oraz skocznie narciarskie. Po tych atrakcjach pojechaliśmy do miejsca noclegowego, gdzie zjedliśmy smaczny posiłek. Po krótkim odpoczynku okazało się, że mamy jeszcze siły na spacer po Poroninie, grę w piłkę i huśtawki. Przed snem odbyła się jeszcze odprawa i po wspólnej modlitwie udaliśmy się na spoczynek. W pokojach oglądaliśmy Eurowizję, kibicując Michałowi Szpakowi, a potem jeszcze długo rozmawialiśmy, aż zmorzył nas sen. Drugiego dnia zaczął siąpić drobny deszczyk, ale nas to nie zrażało i postanowiliśmy konsekwentnie realizować wędrówkę po Tatrzańskim Parku Narodowym. Pan Andrzej - nasz przewodnik - prowadził nas równym tempem przez Dolinę Kościeliską i ciekawie opowiadał o tatrzańskiej roślinności, zwierzętach i innych ciekawostkach. Oglądaliśmy mchy i porosty oraz inne rośliny typowe dla tej części Polski, rozpoznawaliśmy odgłosy ptaków i zwierząt. Już lekko zmęczeni dotarliśmy do schroniska, gdzie posililiśmy się i odpoczęliśmy. W drodze powrotnej zboczyliśmy z trasy, by podziwiać Wąwóz Krakowski, a później rozlewiska wód, które kryją się pod ziemią, a potem wypływają nakładając się na siebie. Na koniec obserwowaliśmy proces wędzenia oscypków w bacówce i degustowaliśmy jeszcze ciepłe góralskie sery. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Iwonicza, żałując, że wycieczka już się skończyła. Na pewno będziemy ją długo wspominać. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w jej realizacji.

Maria Skotnicka


  

Wycieczka do Rzeszowa

10 maja przeżyliśmy niesamowitą wycieczkę do Rzeszowa, między innymi do Radia Rzeszów oraz na warsztaty aktorskie. Gdy dotarliśmy do Rzeszowa podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa poszła do Radia Rzeszów, druga na warsztaty aktorskie. Grupę pierwszą prowadziła Pani Karolina, a drugą pan Kornel. Warsztaty z aktorami były niesamowite. Pan Kornel nauczył nas jak rozgrzewać usta, jak to robią aktorzy, przedstawiać etiudy do różnych sytuacji i różnych uczuć, wyrażać podane przez pana emocje, ćwiczyć rytm oraz grać naturalne emocje a nie sztuczne. Mieliśmy również zajęcia z panią ze szkoły lalkarskiej, gdzie nauczyliśmy się manewrowania swoją lalką i wyrażania emocji, przedstawiania swojej lalki, jednocześnie się na nią patrząc.
Potem była zmiana grup i my poszliśmy na pizzę i do Radia Rzeszów. Pizza była pyszna i każdy z chęcią zjadł należne mu kawałki.
W radiu było ciekawie. Byliśmy w studiu, gdzie pan przetwarzał słowa i dodawał różne elementy dźwiękowe. Następnie weszliśmy do studia, gdzie pan na żywo prowadził audycję. Obiecał nam, że nada dedykację dla mieszkańców Iwonicza i tak się stało. Najfajniejszym momentem pobytu w radiu było nagranie swojej piosenki klasowej. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Do Iwonicza wróciliśmy bezpiecznie i bez żadnych przeszkód. Ta wycieczka to wyjątkowe przeżycie. Nigdy jej nie zapomnimy.

Kamila Szczurek kl. IVb


Konkurs matematyczny w klasach drugich

9 maja 2016 roku odbył się międzyklasowy konkurs matematyczny „Mistrz matematyki”, zorganizowany przez wychowawczynie klas drugich. W konkursie wzięło udział po czterech przedstawicieli z klasy 2a i 2b, którzy wyłonieni zostali podczas etapu klasowego.

Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Jan Menet (kl.2b)
II miejsce – Anna Szczurek (kl.2b) i Filip Ćwięka (kl.2a)
III miejsce – Paweł Penar (kl.2a) i Karol Jurczyk (kl.2b)

Niewiele do podium zabrakło Jakubowi Haliniakowi i Jakubowi Szajnie z klasy 2a oraz Rafałowi Kandefrowi z klasy 2b.
Zwycięzcy konkursu otrzymali książki z zagadkami matematycznymi „Bzik matematyczny”, natomiast pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.

Bożena Lorens, Anna Prejsnar


Konkurs plastyczny „Afryka oczami dziecka”

Uczniowie klasy 1a oraz klas 2a /kółko artystyczne/ i 2b /kółko plastyczne/ uczestniczyli w konkursie plastycznym „Afryka oczami dziecka” organizowanym przez siostry ze Zgromadzenia św. Piotra Klawera w Krośnie.
Zanim dzieci przystąpiły „do tworzenia” wychowawczynie klas przedstawiły filmy i prezentacje multimedialne pokazujące życie i problemy z jakimi borykają się dzieci mieszkające w Afryce oraz bogactwo afrykańskiej flory i fauny.
Okazało się, że z naszej szkoły zostało nadesłanych najwięcej prac plastycznych, więc wszystkie uczestniczące w konkursie dzieci zostały przez siostry nagrodzone.

Jolanta Kielar - wych. kl. 1a
Anna Prejsnar - wych. kl. 2a
Bożena Lorens – wych. kl. 2b


Ekologia na szóstkę! Szkolny Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny

„Bo Ziemia to wyspa zielona
To dom jest dla ludzi i zwierząt
Więc musi być zadbany”

5 maja w naszej szkole w ramach obchodów międzynarodowego „Dnia Ziemi” zorganizowany został szkolny konkurs ekologiczny po nazwą „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Głównym celem konkursu była promocja idei ochrony środowiska oraz zachęcanie uczniów do zdobywania wiedzy ekologicznej i rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas IV-VI. Przeprowadzono go w dwóch etapach. I etap był w formie testu, do którego przystąpiło 10 uczniów. Do II etapu zakwalifikowało się 6 uczniów, którzy wzięli udział w grze ekologicznej, do której przygotowywali się wykorzystując E-podręczniki. Najlepszymi okazali się: Bartłomiej Kandefer, Mirosław Szybka i Natalia Lorens. Zwycięzcy otrzymali nagrodę książkową i dyplomy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Organizatorzy: Krystyna Bargieł, Ewa Rygiel


Święto 3 Maja

Tegoroczne, szkolne obchody 225 Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były swoistym powrotem do II połowy XVIII wieku, kiedy polscy patrioci po I rozbiorze usiłowali ratować Ojczyznę przed całkowitym upadkiem.

Uczniowie z klas VI i V, głównie członkowie Koła Historycznego, zaprezentowali przedstawienie, odgrywając role m.in. króla, hetmana, carycy Katarzyny II i M. Robespierr’a, a postaci te przywoływali niejako współcześni dziennikarze telewizyjni. Ponadto uczeń Jakub Kielar zaprezentował wiersz patriotyczny, nagrodzony wcześniej II miejscem podczas konkursu powiatowego (opiekun P. Maria Skotnicka). Nie mogło także zabraknąć poloneza w wykonaniu szóstoklasistów przygotowanych przez P. Ewę Rygiel. Scenografia i elementy muzyczne były dziełem utalentowanych nauczycieli, PP. Moniki Kenar–Szczurek, S. Danuty Pruś, Ewy Penar i Leszka Gazdy. Choć najmłodsi mogli jeszcze nie rozumieć znaczenia Konstytucji, to niewątpliwie pobrali naukę poprzez przeżycie, emocje i tym sposobem uczyli się patriotyzmu.

Maria Szajna


Rozstrzygnięcie Konkursu Szkolnego
na NAJBARDZIEJ WIOSENNĄ, KOLOROWĄ SALĘ LEKCYJNĄ

Przed majową przerwą świąteczną w szkole zapanowała prawdziwie wiosenna atmosfera, którą zawdzięczaliśmy akcji Samorządu Uczniowskiego ogłaszającego konkurs na Najbardziej Wiosenną, Kolorową salę lekcyjną, adresowany do wszystkich uczniów szkoły. Konkurs podzielono na dwie kategorie wiekowe:
1) KLASY I-III
2) KLASY IV-VI

Sale, a nawet niektórzy uczniowie /cała klasa IV a/ wyglądały kwitnąco. Wszyscy uczniowie starali się, aby to ich klasa była najbardziej oryginalna i kolorowa. Każdy z nich prześcigał się w pomysłach i projektach wystroju wnętrza sali. Nauczyciele Wychowawcy czuwali nad planowym zakończeniem prac dekoracyjnych. Ostateczny termin ich ukończenia SU wyznaczył na dzień 27 kwietnia.
Okazało się, że na wiele sposobów można ładnie urządzić wnętrze. Odpowiednio dobrane elementy dekoracyjne, mogą zdziałać cuda i nadać wnętrzu zupełnie nowy charakter.
Sale oceniała 3 osobowa Komisja, której przewodniczącą była Pani Dyrektor Maria Zygmunt. Ocenie podlegały: wystrój klasy /wiosenny, kolorowy/, pomysłowość, wkład pracy oraz ogólne wrażenie. Każdy członek Komisji miał do dyspozycji 10 punktów. Samorząd Uczniowski na podstawie przedstawionej punktacji wybrał najbardziej wiosenną, kolorową salę lekcyjną.
Dnia 4 maja w czasie szkolnego apelu zostały ogłoszone wyniki Konkursu.

I) Kategoria wiekowa, klasy I-III
I miejsce: ex aequo klasa II a i II b
II miejsce: ex aequo klasa I a i I b
III miejsce: ex aequo klasa III a i III b

II) Kategoria wiekowa, klasy IV-VI
I miejsce: ex aequo klasa IV a i IV b
II miejsce: klasa V b
III miejsce: klasa VI a

Zwycięzcy otrzymali w nagrodę słodycze i dyplomy.
Wszystkim Laureatom i Kochanym Nauczycielom - Wychowawcom dziękujemy za włączenie się do wspólnej zabawy. Dziękujemy też zaangażowanym Rodzicom. GRATULUJEMY!!!

Opiekun SU


Jak motywować dziecko do nauki?

Temat spotkania z rodzicami z udziałem psycholog z Pracowni Krokus był, mamy nadzieję, przydatny zarówno rodzicom dzieci najmłodszych, jak i tych starszych. Prowadząca zwróciła uwagę nie tylko na typy pamięci, warunki konieczne do nauki ale także na codzienne postawy rodziców. Winni oni dziecko wspierać a nie wyręczać, podkreślać wartość wiedzy i wykształcenia, a wszystko to w klimacie miłości do dziecka i wobec siebie nawzajem – matka i ojciec nie mogą sobie wzajemnie przeczyć, podważać swoich decyzji, jeśli chcą odnieść sukces wychowawczy, a co za tym idzie pomóc prawidłowo dojrzeć swemu potomstwu.
Za wsparcie finansowe przy organizacji szkoleń dla uczniów i rodziców serdecznie dziękujemy burmistrzowi Gminy Panu Witoldowi Kocajowi.

Maria Szajna


Warsztaty dla uczniów pn. „Twórcze rozwiązywanie problemów”

Obie klasy piąte uczestniczyły w aktywnych zajęciach o charakterze profilaktycznym, ze zwróceniem szczególnej uwagi na odpowiednią motywację do nauki. Dwugodzinne zajęcia poprowadzone przez trenerkę z krakowskiej Pracowni Profilaktycznej Krokus były doskonałą formą na przemyślenie własnych postaw i możliwości oraz zaplanowanie zmian w podejściu do uczniowskich obowiązków.

Maria Szajna


VI Powiatowy Konkurs Pieśni Religijnej „Śpiewajmy Świętym”

28 kwietnia 2016 r. w Korczynie odbył się VI Powiatowy Konkurs Pieśni Religijnej pt. „Śpiewajmy Świętym” organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Wśród uczestników i laureatów konkursu był nasz uczeń klasy V a - Filip Czopowik, który zajął 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Nasz Laureat weźmie udział w Koncercie Finałowym podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona Powiatu Krośnieńskiego – św. Józefa Sebastiana Pelczara, który odbędzie się 8 maja 2016 w Sanktuarium św. J.S. Pelczara w Korczynie. Koncert jest połączony z wręczeniem nagród Laureatom.

Filipowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Ks. Rafał Szmik


Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa
w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych zakończone!

26 kwietnia 2016 r. w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie spotkały się zwycięskie drużyny Szkół Podstawowych wyłonione w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym by walczyć na szczeblu powiatowym o laur zwycięstwa. Zawodnicy wykazywali się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, oraz start w eliminacjach wojewódzkich wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej im ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu w składzie: Aleksandra Kielar, Aleksandra Trygar, Daniel Kuczała i Jakub Kandefer - reprezentanci Gminy Iwonicz-Zdrój. W rywalizacji indywidualnej czołowe miejsca zajęli nasi uczniowie: I miejsce - Aleksandra Kielar, II miejsce – Aleksandra Trygar, III miejsce – Daniel Kuczała, IV miejsce – Jakub Kandefer.

Zwycięzcy otrzymali puchar, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez WORD w Krośnie. Drużynie życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

Jolanta Kielar


Przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczniów

Uczniowie klasy IV a przygotowali spektakl opowiadający o tym, jak zachować się w sytuacji nacisku i namawiania do spożycia nieznanych substancji ze strony obcych osób. Celem aktorów było także to, by uczyć kolegów postaw asertywnych i troski o własne bezpieczeństwo w relacji z innymi. Dzieci swym występem przekazały swym kolegom z klas 0-III, a następnie IV-VI, że personel szkolny może udzielić im wsparcia w razie problemów, które mogą się pojawić na terenie szkoły lub poza nią.

Maria Szajna


Hufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej

W sobotę 23 kwietnia 4 Gromada „Wesołe Pląsy” brała udział w Hufcowym Festiwalu Piosenki Zuchowej, który odbył się w Krośnie, w szkole nr 14. Uczestniczyło w nim siedem gromad zuchowych. Zuchy z Iwonicza zaprezentowały piosenkę pt. „Zuchowy świat” oraz pląs pt. „Mundur, chusta...”. Po wokalnych i tanecznych zabawach, dzieci uczestniczyły w poczęstunku. Na zakończenie imprezy, każda z gromad dostała upominki w postaci zestawów do tenisa ziemnego oraz grę planszową.

Drużynowa Anna Gaweł


Lekcja plastyki

Uczniowie klasy VIa na lekcji plastyki poznali najsławniejszych artystów malarzy. Najbardziej spodobał się im Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci – włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz. Młodzież wybrała dwa dzieła tego artysty i postanowiła przedstawić je na zdjęciach. Dziewczynki miały być damami z gronostajem, a chłopcy apostołami. Niestety tylko chłopcy okazali się odważni i wzięli udział w zabawie.

Portret damy z gronostajem – obraz olejny Leonarda da Vinci namalowany około 1489-90, portret został wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani. Znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jest jednym z najcenniejszych krajowych muzealiów i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.

Ostatnia Wieczerza – malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Da Vinci malował fresk przez 5 lat. Posłużył się on nietypową techniką, która okazała się nietrwała – mimo wielu renowacji fresk jest nadal w złym stanie (w maju 1999 zakończono wielką konserwację malowidła; prace konserwacyjne trwały pięciokrotnie dłużej niż malowanie dzieła).

Maria Zygmunt


22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

Uczniowie klasy trzeciej „a” z okazji Światowego Dnia Ziemi, postanowili zrobić naszej Planecie prezent. Cała klasa posadziła koło szkoły drzewko. Każdy z uczniów miał w tym swój udział. W domu Kacper Stanisz wraz z tatą przygotowali solidny płotek a Gabryś Rajchel z dziadziem, wymalowali piękną pamiątkową tabliczkę. Teraz 22-dwoje dzieci będzie doglądać i dbać o wierzbę. Może kiedyś pokażą swoim dzieciom i opowiedzą o Dniu Ziemi w 2016 r…?

Wychowawca klasy trzeciej Anna Gaweł


XXI Gminny Konkurs Piosenki

21 kwietnia 2016 roku w sali kina „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju, odbył się XXI Gminny Konkurs Piosenki.
Naszą szkołę reprezentowały dzieci w 2 kategoriach wiekowych:
Grupa I – klasy I-III: Zosia Dudek, Milena Niemczyk, Daria Trygar (z klasy I a), Martyna Biernacka, Julia Wais (z klasy II a), Joanna Such (z klasy II b) Grupa II - klasy IV-VI: Emilia Prejsnar, Wiktoria Stanisz, Wiktoria Bełch, Kinga Kopczyk, Wiktoria Bulik, Julia Szajna, Kinga Kinel, Anna Dróbek (z klasy IV b), Kamila Szczurek z klasy IV b wraz z Anną Szczurek z klasy II b, Paulina Szelc, Emilia Czekaj, Szymon Zając (z klasy V a).

Laureatami tego konkursu zostali:

  1. Joanna Such
  2. Kamila Szczurek i Anna Szczurek
  3. Paulina Szelc
  4. Emilia Czekaj
Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów.

Jolanta Kielar, Anna Prejsnar, Robert Mercik


Sukces Jakuba Kielara

Zgodnie z zapowiedzią, 21 kwietnia 2016r. w internacie Zespołu Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Iwoniczu, odbył się X Powiatowy Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej. W kategorii szkół podstawowych naszą Gminę reprezentowało troje uczestników, w tym uczeń naszej szkoły - Jakub Kielar. Mimo lekkiej tremy Jakub zaprezentował się wspaniale i zdobył II miejsce. Jego sukces jest tym większy, że poziom konkursu był bardzo wysoki. W kategorii szkół podstawowych uczestniczyło w nim blisko 40 uczestników - laureatów eliminacji gminnych z naszego powiatu - którzy przedstawili szeroką gamę interpretacji różnorodnych wierszy. Jesteśmy dumni, że Szanowne Jury doceniło kunszt recytacji Jakuba, któremu gratulujemy, a Wam dziękujemy za trzymanie kciuków.
Kuba zaprezentuje konkursowy wiersz podczas szkolnej uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Maria Skotnicka


GMINNE ELIMINACJE KONKURSÓW BRD ROZSTRZYGNIĘTE

W czwartek tj. 21 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. ks. A. Podgórskiego odbyły się eliminacje gminne konkursów: Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. W wymienionych konkursach wzięli udział uczniowie trzech szkół podstawowych i trzech gimnazjalnych naszej Gminy. Zawodnicy rozwiązywali testy wiedzy z zakresu BRD oraz wykonywali zadania praktyczne polegające na pokonaniu toru przeszkód i przejeździe przez miasteczko zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

W obydwu konkursach zwyciężyli:

Cenne nagrody i upominki ufundowane przez Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, wręczyli zwycięzcom: Burmistrz Gminy Iwonicz–Zdrój Pan Witold Kocaj i Pani Małgorzata Jakubowicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwoniczu oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Pani Ewelina Nechrebecka.

Zwycięskie drużyny będą reprezentować Gminę Iwonicz-Zdrój na wyższych szczeblach konkursów, które odbędą się już 26 i 27 kwietnia br. w Krośnie.

Jolanta Kielar, Leszek Krukar


„Poznajemy Pogórza”

W dniu 18 kwietnia dwudziestoosobowa grupa rajdowa z opiekunami p. E. Rygiel i p. K. Bargieł wyruszyła na IV Rajd „Poznajemy Pogórza – Korona Pogórzy” poznawać walory turystyczno – przyrodnicze Pogórza Ciężkowickiego.
Naszą pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Jodłowej, skąd żółtym szlakiem ruszyliśmy na Liwocz (562 m n.p.m.) pokonując Rysowany Kamień (425m n.p.m.) i Mały Liwocz (483 m n.p.m.). Po przejściu 10 kilometrowej trasy dotarliśmy do celu. Na szczycie z platformy widokowej podziwialiśmy panoramę pogórzy, Doliny Wisłoki oraz miasta Jasło. Do Brzyska zeszliśmy Drogą Krzyżową. Podczas rajdu tradycyjnie odbyło się ognisko i konkursy. Nasi uczniowie po raz kolejny w konkursach znaleźli się w czołówce. Natalia Lorens Va w konkuskie turystyczno – krajoznawczym zajęła I miejsce oraz II miejsce w konkursie ekologiczno – przyrodniczym, Jagoda Smolińska VIa – III miejsce w konkursie turystyczno - krajoznawczym. Bardzo cieszymy się z tak dobrych osiągnięć i gratulujemy.

Ewa Rygiel - opiekun SKTK, Krystyna Bargieł – opiekun SK LOP


Wycieczka klas czwartych do Krosna

13 kwietnia 2016 roku uczniowie klas czwartych z opiekunami pojechali na wycieczkę do Krosna. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz udział w koncercie wiosennym w Szkole Muzycznej im. I. Paderewskiego w Krośnie.
Muzeum Rzemiosła to fascynujące miejsce. Zgromadzone tam są narzędzia oraz wytwory pracy rzemieślników. Każdy ma swoją historię. Uczniowie dowiedzieli się jak pracowali kiedyś kaletnicy, szewcy, fryzjerzy, rymarze, stolarze. Było to bardzo ciekawe, ponieważ niektóre z tych zawodów zaliczamy do ginących.
Wiosenny koncert w Szkole Muzycznej był również duża atrakcją dla uczniów. W koncercie trwającym ok. 60 minut występowali uczniowie klas młodszych, starszych, gimnazjum i liceum, którzy uczęszczają do tej placówki. Młodzi słuchacze z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl muzyczny. Uczniowie gromkimi brawami nagradzali młodych artystów. Udział w koncercie sprawił im wiele radości.

Alicja Jaracz


Regionalna Liga Siatkarska

12 kwietnia drużyna dziewcząt w składzie: Karolna Ziembicka VIa, Aleksandra Kielar VIa, Aleksandra Trygar VIb, Alda Skraqi Va, Natalia Lorens VA, Wiktoria Padacz Va, Daria Chłap Va, Urszula Dróbek Vb zagrała kolejny turniej siatkarski w ramach Regionalnej Ligi Siatkarskiej w Jedliczu. W spotkaniu rozegrała bardzo dobre trzy mecze z drużynami z: Iwonicza–Zdroju 1:2 (5:25,29:27,14:16), Dukli 2:0 (25:16, 25:16) i Lubatowej 1:2 (23:25,25:21,12:15). Ostatni turniej odbędzie się 7 czerwca.

Ewa Rygiel


Królowa Śniegu

W dniu 12.04.2016 uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami mieli okazję uczestniczyć – na Hali Arena Sanok - w spektaklu „Królowa Śniegu”, opartym na motywach baśni Jana Christiana Andersena. Dzięki wspaniałej oprawie muzycznej, scenografii i mistrzowskiemu wykonaniu tancerzy Moskiewskiej Rewii na Lodzie było to wielkie wydarzenie artystyczne. Wszyscy byli zachwyceni występem, przyjmowanym już wcześniej owacjami przez publiczność wielu krajów.

Wychowawcy klas trzecich: Liliana Welz, Anna Gaweł


„Warto być Polakiem”- Powiatowy Konkurs

Tematem i myślą przewodnią Powiatowego Konkursu, w który czynnie włączyła się nasza szkoła były słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „Warto być Polakiem; warto by naród polski i jego państwo - Rzeczpospolita - trwały w Europie”. Organizatorem Konkursu był Pan Grzegorz Nieradka – radny Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju. Pani Alicja Zając, Senator Rzeczypospolitej Polskiej, objęła konkurs patronatem honorowym.

Nagrody i dyplomy dla laureatów zostały wręczone dnia 10 kwietnia, na zakończenie uroczystości 76. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz w 6. rocznicę Tragedii Smoleńskiej, które odbyły się w Iwoniczu-Zdroju w Kinie Wczasowicz. Dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele oraz rodzice laureatów konkursu czynnie włączyli się w obchody uroczystości patriotycznych.

Laureatami Konkursu „Warto być Polakiem” zostali:

I. PRACE LITERACKIE:
I miejsce: Alda Skraqi kl. V b
Wyróżnienia:
1. Bartłomiej Uliasz kl. V b
2. Emilia Prejsnar kl. IV b
3. Kamila Szczurek kl. IV b
4. Karolina Skraqi kl. I b

II. PRACE PLASTYCZNE:
III miejsce: Natalia Lorens kl. V a
Wyróżnienie: Kamila Szczurek kl. II b

III. PRACE MULTIMEDIALNE:
Wyróżnienia:
1. Filip Kandefer kl. VI b
2. Mirosław Szybka kl. VI a

Gratulujemy zwycięzcom!

s. Danuta Benedykta Pruś


Konkurs znajomości lektury w klasach drugich

Tradycyjnie w klasach drugich odbył się konkurs ze znajomości lektury. Tym razem dzieci mogły pochwalić się swoją bogatą wiedzą na temat treści książki pt. „Przygody Filonka Bezogonka”.

W klasie IIa laureatami konkursu zostali:
1.miejsce - Miłosz Pacholczyk
2.miejsce - Jakub Rygiel
3.miejsce - Aleksander Kayanian

W klasie IIb najlepszą znajomością lektury wykazali się:
1.miejsce - Joanna Such
2.miejsce - Jan Menet
3.miejsce - Szymon Turek

Uczniowie, którym niewiele zabrakło do podium to:
Klasa IIa – Wiktoria Rygiel, Karolina Szajna,
Klasa IIb – Emilia Boczar, Anna Szczurek, Kacper Szczurek

Gratulujemy sukcesu i szczęścia w losowaniu pytań konkursowych !!!

Wychowawczynie klas drugich: Anna Prejsnar, Bożena Lorens


„POLA NADZIEI” - RADOŚĆ POMAGANIA

W niedzielę 10 kwietnia, już po raz ósmy w Iwoniczu odbyła się akcja „Pola nadziei”.
Celem akcji, jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby krośnieńskiego hospicjum „Caritas”. Uczennice: Alda Skragi, Natalia Lorens, Julia Gościńska, Karolina Ziembicka, Aleksandra Kielar, Jagoda Smolińska wykonały żonkile, które są symbolem nadziei. Każdy ofiarodawca, za przekazany datek otrzymał kwiatek.
Zebrana kwota to: 1216,25 zł. i 1 euro.

Ewa Graboś


Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

Uczeń klasy VIb, Jakub Kielar, został laureatem etapu gminnego X Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej w kategorii szkół podstawowych. Konkurs odbył się 8 kwietnia 2016 r. w sali Kina „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju.

Jakubowi gratulujemy sukcesu i trzymamy za niego kciuki 21 kwietnia, ponieważ wtedy zmierzy się z najlepszymi deklamatorami z całego powiatu w Zespole Szkół im. Rotmistrza W. Pileckiego w Iwoniczu. Będzie recytował wiersz Mariana Hemara „Rocznica”.

Maria Skotnicka


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta upamiętnia dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, a samo święto obchodzone od 1967 roku ma na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W naszej szkole bibliotekarze we współpracy z innymi nauczycielami przeprowadzili różne działania, aby uczcić ten dzień. W wielu klasach, zarówno starszych jak i młodszych, uczniowie mogli zaprezentować swoje ulubione książki, a przez to zachęcić innych do ich przeczytania. Oprócz tego w klasach drugich utworzono wystawy „Nasze ulubione książki”, natomiast dzieci z klasy IIIb wykonały ilustracje do najciekawszych ich zdaniem lektur.
W szkolnej bibliotece można było oglądnąć gazetkę poświęconą Hansowi Christianowi Andersenowi, a także zagłosować na ulubioną baśń tego pisarza. W głosowaniu zwyciężyła baśń pt. „Nowe szaty cesarza”, a tuż za nią uplasowało się „Brzydkie kaczątko”.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich akcjach, a różnorodność przyniesionych przez nich książek i pasja, z jaką o nich opowiadali, upewnia nas, że „z tym czytaniem wcale nie jest tak źle”.

Anna Prejsnar, Alicja Jaracz


Tenis Stołowy

Aleksandra Kielar uczennica klasy VIa zdobyła I miejsce w Powiatowej Olimpiadzie Tenisa Stołowego w kategorii dziewcząt do lat 13 i zakwalifikowała się do rozgrywek wojewódzkich. Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie i Zespół Szkół w Iskrzyni. Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim olimpiady.

Ewa Rygiel


KONKURS INSCENIZACJI WIERSZA

31 marca w Iwoniczu-Zdroju w kinie „Wczasowicz” odbył się XXII Gminny Konkurs Inscenizacji Wiersza. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy Ib i IIIa. Obydwie grupy aktorów zaprezentowały się wspaniale. Artyści z klasy pierwszej: Julia Haliniak, Alicja Kuprowska i Oskar Gonet przedstawili inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Żuraw i czapla”. Swoim występem zachwycili Jury i zdobyli II miejsce. „Kwiatowa szóstka” z klasy trzeciej zaprezentowała „Kwiat paproci” Urszuli Kozłowskiej i za swój występ zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

Wychowawcy: Jadwiga Wosiewicz, Anna Gaweł


Wielkanoc, Wielkanoc...

23 marca 2016 roku uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami zaprosili całą szkolną społeczność na uroczyste przedstawienie wielkanocne. Dzieci zaprezentowały inscenizację o niesfornym jajku, wiersze oraz piosenki o tematyce świątecznej.

Wielkanocne życzenia złożyli również przedstawiciele samorządu uczniowskiego i pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która zwróciła szczególną uwagę na bezpieczne spędzenie wolnego, świątecznego czasu.

Po uroczystości uczniowie przeszli do klas, gdzie wraz z wychowawcami podzielili się jajkiem i babką, a także życzyli sobie spokojnych, wesołych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

Anna Prejsnar, Bożena Lorens


XL Rajd Górski „Powitanie Wiosny”

18 marca 2016 r. dwudziestodwuosobowa grupa rajdowa wraz z opiekunami – p. Krystyną Bargieł i p. Ewą Rygiel wzięła udział w XL Rajdzie Górskim „Powitanie Wiosny” zorganizowanym przez PTTK w Krośnie.
Podczas rajdu przeszliśmy trasę : Domaradz - Góra św. Michała – Blizne. Słoneczna, wiosenna pogoda pozwoliła nam dotrzeć na szczyt Góry Św. Michała, gdzie na miejscu dawnego kościoła i klasztoru kapucynów znajduje się kaplica św. Michała wzniesiona w 1877r. Po zejściu do Bliznego, przy ognisku uczestnicy rajdu wzięli udział w konkursach: turystyczno - krajoznawczym i ekologiczno – przyrodniczym. Natalia Lorens uczennica klasy Va zdobyła II miejsce w konkursie turystyczno- krajoznawczym. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych pieszych wyprawach w ramach programu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Opiekun SK LOP - Krystyna Bargieł, Opiekun SKTK – Ewa Rygiel


Żegnaj zimo, witaj wiosno!

Pod takim hasłem uczniowie klas trzecich wyruszyli na powitanie wiosny. Po przejściu na stadion symbolizujące zimę marzanny zostały spalone. A że nadeszła już wiosna wszyscy zobaczyli i usłyszeli wokół siebie, w pąkach na drzewach, zielonych źdźbłach traw, słońcu i głosach ptaków.

Wychowawcy klas III: Liliana Welz, Anna Gaweł


Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową, kolejny już raz 4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” i 10 Drużyna Harcerska „Leśna Brać”, w ramach integracji ze środowiskiem iwonickim brała udział w uroczystej procesji z palmami wokół kościoła. Nasze palmy były wysokie, kolorowe, dlatego wierzymy, że przyniosą nam długie i szczęśliwe życie - jak mówi wiele zwyczajów i wierzeń ludowych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zrobić jeszcze piękniejsze palmy.

Drużynowe Krystyna Bargieł, Anna Gaweł


Lekcja przyrody w „MAJSTRZE”

Pierwszego dnia wiosny 21.03.16. uczniowie klasy III b. wybrali się na wycieczkę do sklepu zoologicznego, w krośnieńskim „Majstrze”. Usłyszeli tam dużo informacji i ciekawostek o zwierzętach oferowanych do sprzedaży, zasadach opieki nad nimi, a także o ich pielęgnacji i żywieniu. Wycieczka połączona była z radością kontaktu ze zwierzakami, a może także rozbudziła marzenia o posiadaniu któregoś z nich.

Wychowawca kl. III b. Liliana Welz


XI Konkurs Plastyczny – Wielkanocne Tradycje Pogranicza
„Palma, Pisanka, Wieniec, Ozdoba świąteczna 2016”

20 marca 2016r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie XI Konkursu Plastycznego „Wielkanocne Tradycje Pogranicza – Palma, Pisanka, Wieniec, Ozdoba Świąteczna”. Komisja artystyczna nie miała łatwego zadania, kiedy spotkała się 16 marca aby ocenić prace. Jurorzy mieli w czym wybierać, gdyż na konkurs nadeszło z Polski, Słowacji i Ukrainy 161 prac w 4 grupach oraz 5 kategoriach wiekowych.
W Grupie „Ozdoba świąteczna”, w kategorii: szkoły podstawowe (kl. I–III) duży sukces odniosła uczennica naszej szkoły Daria Trygar zdobywając III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu własnych pasji i uzdolnień!

Ewa Graboś


Gminne IMS w Mini Piłce Siatkowej

Drużyna dziewcząt w składzie: Karolina Ziembicka VIa, Aleksandra Kielar VIa, Julia Gościńska VIa, Aleksandra Trygar VIb, Alda Skraqi Va, Natalia Lorens Va, Wiktoria Padacz Va, Daria Chłap Va, Urszula Dróbek Vb w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Siatkowej zajęła III miejsce. Turniej rozegrany został 15 marca w Szkole Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju.
Chłopcy rozegrali turniej dzień później zajmując również III miejsce.

Ewa Rygiel


Dzień otwarty

10 marca do szkoły zostały zaproszone dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy pierwszej z rodzicami. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w inscenizacjach wierszy, tańcach i piosenkach. Pani psycholog Jolanta Wojdyła przypomniała o dojrzałości szkolnej, a pani dyrektor poinformowała rodziców o zmianach w prawie oświatowym dotyczących obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego.

Maria Zygmunt


Być kobietą, być kobietą…

Dzień Kobiet to święto, na które z wielką niecierpliwością czekają kobiety, a zwłaszcza te młodsze - dziewczynki. Samorząd uczniowski pod opieką siostry Danuty Pruś zadbał o to aby właściwie uczcić kobiety i kobietki przygotowując specjalnie dla nich akademię pt. „Być kobietą, być kobietą… czyli Dzień Kobiet na poważnie i nie całkiem poważnie”. Chłopcy wystąpili w roli prezenterów telewizji lokalnej, która na ten dzień przygotowała wiadomości z kraju i ze świata oraz prognozę pogody. Nie zabrakło reklamy i serialu pt. „Ona i On”. Propozycje najsłynniejszych kreatorów mody były adresowane do pań nauczycielek: tych uczących w klasach młodszych i w klasach starszych. Na zakończenie programu prezenter zaprosił do obejrzenia koncertu życzeń. Śmieszne i popularne piosenki o kobietach wykonywane w asyście naszych szkolnych, bardzo uzdolnionych tancerek – Julki i Ali wywoływały wśród zebranej publiczności szkolnej wielką radość.

Wiosenne kwiaty: krokusy i żonkile ułożone w bukiety i bukieciki otrzymały wszystkie kobiety zatrudnione w naszej szkole. Chłopcy wręczali je z radością po złożeniu najlepszych życzeń wszystkim Paniom i koleżankom przez Darka i Filipa - przedstawicieli SU.

Maria Zygmunt


SZANOWNI RODZICE

Bierzemy udział w akcji UNICEF „MALI UCZNIOWIE IDĄ DO SZKOŁY”.
Niektórzy uczniowie samodzielnie napisali książki. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony dla dzieci z innych części świata, które mają utrudniony dostęp do edukacji.
W dniu17 marca podczas wywiadówki odbędzie się specjalny kiermasz. Uprzejmie prosimy o nabycie książki, na przykład własnego dziecka, za symboliczną kwotę. Można także wspomóc akcję w formie „wolnych datków”.

DZIĘKUJEMY


ZAPROSZENIE

Biuro Konsultingowe ALLFINANZ Jakub Łanowy w porozumieniu z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Iwoniczu zaprasza na spotkanie informacyjne pt: „Cała prawda o programach posagowych”.
Spotkanie odbędzie się w dniu 07.04.2016 roku o godz. 18:15 w sali nr 3 Szkoły Podstawowej w Iwoniczu. Korzyścią dla Państwa będzie wiedza na temat zabezpieczenia finasowego Państwa Dzieci oraz wsparcia w starcie w dorosłe życie.

Serdecznie zapraszamy!!!


O cyberprzemocy

Uczniowie klas VI spotkali się z psychoterapeutą p. S. Zuzakiem, który przeprowadził z nimi ciekawe warsztaty na temat cyberprzemocy. Odwołał się do ich wiedzy i doświadczeń, wyjaśniał pułapki czyhające w świecie Internetu, a co najważniejsze uzmysłowił, że z dobrodziejstwa współczesnych „komunikatorów” należy korzystać mądrze i odpowiedzialnie, bo nic nie dzieje się anonimowo i bezkarnie.
Udane i owocne spotkanie zostało zorganizowane dzięki wsparciu burmistrza Gminy p. Witolda Kocaja. Dziękujemy.

Maria Szajna


Dzień Otwarty w szkole

Dyrekcja i nauczyciele zapraszają rodziców dzieci sześcioletnich i siedmioletnich na spotkanie w dniu 10 marca 2016 r. o godzinie 16.30

W programie spotkania przewidziano:

Po spotkaniu ogólnym rodzice będą mogli również: Drodzy rodzice, mamy nadzieję, że to spotkanie ułatwi Wam podjęcie decyzji związanej z edukacją Waszego dziecka.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW WRAZ Z DZIEĆMI!


Wycieczka do sklepu zoologicznego na „zieloną lekcję”

Uczniowie z klasy IVa uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z przyrodą. O tym, że zwierzę w domu to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność, dzieci dowiedziały się podczas wycieczki do sklepu zoologicznego w Krośnie, w którym z zainteresowaniem oglądały małe zwierzątka futerkowe, ptaki, gady i ryby. Wysłuchały wskazówek i rad dotyczących opieki nad zwierzętami i sposobu ich karmienia. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziły gryzonie: chomiki, króliki, wiewiórki, szynszyle oraz króliki. Dużą ciekawość wzbudziły akwaria wypełnione najróżniejszymi rybami i roślinami, a także klatki z papugami i kanarkami. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli również węża boa, jaszczurki i żółwia. Na zakończenie dzieci podziękowały za miłe przyjęcie i zachwycone wróciły do szkoły.

Składamy podziękowanie dla sklepu „Majster” z Krosna za ciekawą lekcję przyrody, pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz za pokrycie kosztów wycieczki.

Opiekun SK LOP Krystyna Bargieł


Powiatowy turniej tenisa stołowego

W czwartek 03.03 uczniowie naszej szkoły reprezentowali naszą gminę na powiatowym turnieju tenisa stołowego, który odbył się w Łękach Dukielskich. Nasza drużyna chłopców oraz dziewcząt w składzie: Julia Gościńska, Aleksandra Kielar, Jakub Krupa oraz Miłosz Nycz dzielnie walczyła z przedstawicielami innych gmin o awans na turniej rejonowy. Ostatecznie chłopcy zajęli III miejsce a drużyna dziewcząt uległa jedynie gospodarzom i zajęła premiowane awansem II miejsce. Gratulujemy naszym uczniom a dziewczętom życzymy powodzenia na kolejnym etapie!

Marcin Jasiński


„Co 4 lata Zuch jest pępkiem świata!”

29 lutego wypadają imieniny zucha. Gromada zuchowa „Wesołe Pląsy”, świętowała wspólnie z innymi zuchami z powiatu krośnieńskiego w Jedliczu. Na dzieci czekało szereg niespodzianek. Po wspólnym przywitaniu piosenką, odbyły się konkurencje sportowe. Nie zabrakło także pląsów i tańców. Atrakcją imieninową był tort z racą i smakołykami ukrytymi w środku. Po zabawie odbył się poczęstunek. Na zakończenie, Komendant Hufca, wręczył każdej gromadzie dyplom oraz wielkiego cukierka ze słodkościami. Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Iwonicza.

Dh Anna Gaweł


Rekrutacja do szkoły podstawowej i oddziałów przedszkolnych
na rok szkolny 2016/2017

Szanowni Rodzice, nabór uczniów do pierwszych klas Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu rozpoczyna się 1 marca 2016 r., a kończy 31 marca 2016 r.

Nabór dzieci do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu odbywać się będzie w terminie od 1 marca 2016 r. do 20 marca 2016 r.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2016/17 znajdują się w zakładce REKRUTACJA i w zakładce DLA RODZICÓW, wybierając poziom edukacji - szkołę podstawową lub oddział przedszkolny przy szkole podstawowej. Tam również zamieszczony jest harmonogram, kryteria rekrutacji oraz wymagane dokumenty.



Zuchowe i harcerskie podchody w parku

Z okazji „Dnia Myśli Braterskiej” 23 lutego, podczas ferii zostało zorganizowane spotkanie, w którym uczestniczyły zuchy, harcerze oraz uczniowie niezrzeszeni w organizacji. Dzieci uczestniczyły w grze terenowej - podchodach na terenie parku w Iwoniczu. Harcerze i zuchy zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza drużyna wyruszyła do parku, gdzie pozostawiła dobrze ukryte listy ze wskazówkami i zadaniami do wykonania przez zuchy. Gromada „Wesołe Pląsy” musiała wykazać się dużym sprytem i spostrzegawczością, aby je odnaleźć. Zadania nie były proste, ale udało się im je wykonać. Na ostatnim etapie znajdowała się nagroda – niespodzianka, która sprawiła wiele radości wszystkim uczestnikom. Każda z grup dostała worek słodkości.

Na zakończenie zbiórki, w Ochotniczym Hufcu Pracy odbyło się ognisko z pieczeniem smacznych kiełbasek. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu sprawił, że wszyscy świetnie się bawili i zadowoleni wrócili do domów.

Pragniemy bardzo podziękować Panu Burmistrzowi, który sfinansował nam zorganizowane zajęcia.

Drużynowa Drużyny Harcerskiej Krystyna Bargieł, drużynowa Gromady Zuchowej Anna Gaweł


Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Komendanta Hufca Krosno

Udział reprezentacji 10 Drużyny Harcerskiej w Hufcowym Turnieju Tenisa Stołowego Już po raz 19 rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Komendanta Hufca Krosno, który odbył się 22 lutego w Krościenku Wyżnym. W zmaganiach udział wzięli harcerze z Łężan, Równego, Krosna, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego i Iwonicza. Rozgrywki przebiegły w sportowej atmosferze. Naszą drużynę reprezentowali: Mateusz Kapica i Sylwester Płoucha. Sylwester Płoucha wywalczył III miejsce w grze indywidualnej. Wszystkim tenisistom serdecznie gratulujemy umiejętności sportowych i pasji.

Drużynowa Krystyna Bargieł


Dzień Myśli Braterskiej – Święto przyjaźni harcerzy i skautów

22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu , sir Roberta Baden – Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden - Powell (22 lutego 1889). Tego dnia harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej.
Z tej okazji w weekend, 12-14 lutego 12 harcerzy i harcerek z 10 Drużyny Leśna Brać uczestniczyło w Zlocie Hufca, który odbył się w Krośnie. Brało w nim udział ponad 160 skautów z drużyn naszego regionu.

W pierwszym dniu zlotu odbyły się zajęcia integracyjne w grupach metodycznych. Wieczór harcerze spędzili na wykonywaniu zadań, za które otrzymali „ecie pecie”, dzięki którym mogli wylicytować udział w ciekawych pakietach zajęć. Były to: mini kurs samoobrony, warsztaty manualne, taniec z ogniem, geocaching, wyjście na lodowisko i do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, zajęcia w Radio Fara, czy spotkanie z podróżniczką i z przedstawicielem grupy rekonstrukcyjnej Powstania Warszawskiego.

W sobotę odbyła się Wielka Krośnieńska Gra Terenowa o Robercie Wojciechu Portiusie. Na harcerzy czekały przygotowane zadania, poprzez które poznali oni ważne miejsca w Krośnie związane z tym wybitnym krośnianinem. W czasie gry harcerze spotkali „tajemniczą postać” w przebraniu, dzięki której dowiedzieli się miedzy innymi, iż Portius od 1629 roku był jednym z dwóch najbogatszych kupców w Krośnie, który dostarczał wina na dwór Zygmunta III Wazy.
W sobotnie popołudnie harcerze uczestniczyli w Spotkaniu Pokoleń, na które zaproszeni zostali instruktorzy, seniorzy oraz przyjaciele harcerstwa. Wieczorem w przebraniach wszystkie drużyny bawiły się w karaoke. Dzień zakończył się wspólna śpiewonocką.

W ostatni dzień zlotu został przeprowadzony bieg sprawnościowy połączony z rozwiązywaniem zadań logicznych. Po biegu nadszedł czas na pakowanie się i sprzątanie szkoły. Brać harcerska zadowolona i pełna wrażeń wróciła do domów.

Drużynowa Krystyna Bargieł


Szkolny Konkurs Matematyczny

W piątek 12 lutego w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas IV-VI.

Zwycięzcy konkursu:

Klasa IV
Miejsce 1: Jakub Kandefer (kl. IVa)
Miejsce 2: Mateusz Kielar (kl. IVa)
Miejsce 3: Kinga Kinel (kl. IVb) i Emilia Prejsnar (kl. IVb)

Klasa V
Miejsce 1: Filip Czopowik (kl. Va)
Miejsce 2: Dominik Pacholczyk (kl. Va)
Miejsce 3: Kinga Kinel (kl. Vb)

Klasa VI
Miejsce 1: Mirosław Szybka (kl. VIa)
Miejsce 2: Filip Kandefer (kl. VIb)
Miejsce 3: Jagoda Smolińska (kl. VIa)

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Monika Szajna


KONCERT GITAROWY NASZEGO ABSOLWENTA
KACPRA CZOPOWIKA




DEBATA W SPRAWIE TWORZENIA MAPY ZAGROŻEŃ NA TERENIE POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO

Komendant Komendy Miejskiej Policji w Krośnie oraz Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój zapraszają mieszkańców gminy Iwonicz-Zdrój na debatę w sprawie tworzenia mapy zagrożeń na terenie powiatu krośnieńskiego. Przedmiotem spotkania będzie wypracowanie zasad współpracy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli, a także identyfikacja zagrożeń mających wpływ na bezpieczeństwo społeczności lokalnej.

Debata połączona z konsultacjami odbędzie się w dniu 22 lutego 2016 roku o godz. 9.00 w Sali Kina Wczasowicz.

Do udziału w debacie zachęcamy rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.



UROCZYSTY APEL PODSUMOWUJĄCY I OKRES NAUKI W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

W piątek 12 lutego 2016 r. odbył się apel, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas I-VI. Spotkanie było okazją do zaakcentowania miłego święta „walentynkowego”. Wiele serdeczności i miłych słów padło pod adresem wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Samorząd Uczniowski ofiarował Pani Dyrektor przepiękny bukiet serc od wszystkich klas, a wśród nich z serc płynące słowa - przepraszam i dziękuję. Podczas apelu uczniowie obdarowali wszystkich pracowników ręcznie wykonanym serduszkiem.

W drugiej części apelu Pani dyrektor podsumowała osiągnięcia uczniów w I okresie roku szkolnego 2015/2016. Najpierw wręczyła odznaki „Wzorowy Uczeń” dzieciom z klas I-III i wyróżniła wzorowych uczniów z klas IV-VI. Następnie gratulacje przekazała uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce i uzyskali średnią ocen powyżej 4,75. Wręczyła też dyplomy i puchary za osiągnięcia w konkursach wiedzy i konkursach artystycznych oraz zawodach sportowych.

Na koniec Pani Dyrektor przypomniała o rozpoczynających się feriach zimowych i o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Przedstawiła ofertę szkoły, GOK w Iwoniczu Zdroju oraz Biblioteki Publicznej w Iwoniczu, z której mogą skorzystać zainteresowani w czasie ferii. Życzyła wszystkim miłego i bezpiecznego wypoczynku.



Spektakl pt. „O czym marzą drzewa”

Tuż przed feriami, w piątek 12.02.2016 roku w sali kina „Wczasowicz” odbył się spektakl o tematyce ekologicznej pt. „O czym marzą drzewa”. Widownia była zapełniona uczniami z gminy Iwonicz-Zdrój, naszą szkołę reprezentowali trzecioklasiści. Spektakl uczył jak należy zachowywać się w lesie oraz jak dbać o środowisko naturalne. Aktorzy z Teatru Małego z Krakowa, w sposób ciekawy, zabawny oraz praktyczny uczyli dzieci zachowań proekologicznych. Mali widzowie mogli zaprezentować swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, uczestnicząc w zadaniach przygotowanych przez aktorów na scenie.

Liliana Welz, Anna Gaweł


XVII Gminny Konkurs Tańca „Twist”

We wtorek 9.02.2016 roku w Iwoniczu-Zdroju odbył się XVII Gminny Konkurs Tańca „Twist”. Naszą szkołę w grupie młodszej reprezentowały dwa zespoły taneczne z klas trzecich i dwie uczennice Alicja Zajdel i Julia Jasińska w grupie starszej. Wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali się w sali kina „Wczasowicz” wprawiając widownię w pozytywny nastrój. Zespół „Kalinki-Malinki” z kl. 3a w składzie: Julia Albrycht, Martynka Litwin, Paulina Czekaj, Paulina Pyter, Ania Kandefer, Nikola Jakubczyk, Szymon Jarosz, Szymon Kandefer, Gabriel Rajchel, Paweł Foremny, Łukasz Kowalski i Michał Materniak w tańcu pt. „Kalinka” wywalczyli III miejsce, zespół „Taneczne Pięć” z kl. 3b w składzie: Karolina Kuliga, Adrianna Frodyma, Mateusz Nycz, Filip Jakubowicz, Szymon Kandefer zdobyli wyróżnienie. W drugiej kategorii wiekowej Alicja Zajdel zdobyła II miejsce a Julia Jasińska III. Wszystkim tancerzom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów tanecznych.

Wychowawcy klas 3 - Liliana Welz i Anna Gaweł


XIII Rajd Zimowy

W dniu 5 lutego 2016 r. grupa rajdowa z naszej szkoły licząca 23 uczestników, nad którą opiekę sprawowały p. Ewa Rygiel i p. Krystyna Bargieł, wyruszyła na XIII Rajd Zimowy zorganizowany przez Krośnieński Oddział PTTK.

Przeszliśmy trasę: „Konfederatka” – Połom - Wola Jasienicka - Rezerwat „Kretówki”, poznając i podziwiając walory krajoznawcze naszego regionu w zimowej odsłonie.

Wędrówkę rozpoczęliśmy od zobaczenia „Konfederatki”, oryginalnego kamienia, który jest pomnikiem przyrody. Jego kształt przypomina czapkę ułańską, noszoną w dawnej Polsce. Następnie wyszliśmy na górę Połom , gdzie na szczycie znajduje się kapliczka z 1810 roku oraz dwumetrowa kamienna figura św. Piotra. Najważniejszym punktem na trasie wędrówki był rezerwat przyrody „Kretówki”, utworzony w 1959 r. w celu zachowania w naturalnym środowisku ponad czterystu okazów cisa pospolitego. Ich wiek ocenia się na ok. 50–200lat.
W programie rajdu było także ognisko z pieczeniem smacznych kiełbasek oraz konkursy wiedzy ekologiczno – przyrodniczej i krajoznawczo – turystycznej.

Krystyna Bargieł - opiekun SKLOP, Ewa Rygiel – opiekun SKTK


Bal karnawałowy

1 lutego, już od południa w naszej szkole królowały karnawałowe rytmy. Jako pierwsi na parkiecie szkolnej sali gimnastycznej bawili się najmłodsi uczniowie. Był to bal kostiumowy. Wiele dzieci zaprezentowało się w pięknych, kolorowych strojach i przebraniach, wśród których królowały księżniczki, kowboje, policjanci i mnóstwo przeróżnych zwierzątek. W przerwie dzieci skorzystały z poczęstunku, były to soki, pizza i galaretki owocowe.

Od godziny 15.30 na parkiecie szalała starsza grupa uczniów, która zaprezentowała się na typowym balu maskowym. Każdy uczestnik balu posiadał maskę karnawałową. Można było podziwiać różne rodzaje masek, wykonane własnoręcznie, zakupione w sklepach a także te oryginalne weneckie. Wszystkie prezentowały się pięknie i wszyscy bawili się świetnie przy muzyce DJa Piotra.

Ewa Penar



Rusza rejestracja na kolejny semestr darmowych zajęć Politechniki Dziecięcej
– Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na darmowe zajęcia Politechniki Dziecięcej, organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, zawsze w sobotę, w 5 lokalizacjach: Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Dębicy oraz w Stalowej Woli.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dokumenty/politechnika_dziecieca_2016_lato.pdf

Zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się z projektem.



BABCIU, DZIADKU KOCHAMY WAS !!!

Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedno z najbardziej ciepłych i rodzinnych świąt. W naszej szkole uczniowie klas młodszych (Iab, IIab, IIIab) i oddziału przedszkolnego uroczyście obchodzili to święto. W ten sposób wnuczęta chciały wyrazić wdzięczność swoim ukochanym Babciom i Dziadkom za szczerą miłość, czas, radę i pomoc. Dzieci przygotowały wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce. Z przejęciem prezentowały swoje sceniczne talenty niecodziennym gościom, złożyły życzenia i wręczyły laurki. W miłej atmosferze przy herbatce i ciasteczku przygotowanym przez rodziców, babcie i dziadkowie spędzili czas oklaskując swoje wnuczęta.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka przyłączamy się do życzeń wyśpiewanych przez dzieci i życzymy Państwu zdrowia, szczęścia, cierpliwości, co dzień dużo siły, pogody, radości i uśmiechów miłych.

Z najlepszymi życzeniami Wychowawcy klas młodszych


Gminny turniej tenisa stołowego

W czwartek 28.01.2016r. w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego na szczeblu gminnym. Zawody organizowane były zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Faworytami byli nasi uczniowie którzy już od kilku lat regularnie ogrywają kolegów z gminy. Rola faworyta nie zdeprymowała naszych uczniów i zarówno dziewczęta jak i chłopcy pewnie wygrały swoje mecze w stosunku 3 – 0. Dziewczęta wystąpiły w składzie: Aleksandra Kielar i Julia Gościńska natomiast w drużynie chłopców wystąpili Jakub Krupa i Miłosz Nycz. Gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym!

Marcin Jasiński


Z PODRÓŻNIKIEM W BRAZYLII

27 stycznia gościliśmy w naszej szkole podróżnika p. Krystiana Pyrzaka z grupy „Trzask”, który zabrał nas w podróż po Brazylii - szkoda, że tylko na slajdach. Pod względem powierzchni i liczby ludności Brazylia jest największym krajem Ameryki Południowej. Mieliśmy okazję odwiedzić urzekająco piękne Rio de Janeiro i zobaczyć górujący nad miastem Pomnik Chrystusa Zbawiciela - uznawany za jeden z siedmiu cudów świata, „przelecieliśmy helikopterem” nad najpiękniejszym i największym wodospadem, który leży na granicy Brazylii i Argentyny - kompleks wodospadów Iguazu. Widzieliśmy kajmany i ostronosy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć rekwizyty przywiezione z wyprawy i spróbować gry na afrykańskich bębnach i berimbau.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV- VI i uczniowie klas I-III w odrębnych grupach. Treści prezentacji dla poszczególnych grup były odpowiednio dobrane do wieku odbiorcy. Kolejne już z serii „Spotkanie z Podróżnikiem” przybliżyło nam piękny i ciekawy zakątek świata.

Jolanta Kielar


15 lat kapsuły czasu

26 stycznia uczciliśmy 15. rocznicę wmurowania w mury szkoły kapsuły czasu z przesłaniem i pamiątkami dla przyszłych pokoleń. Inicjatorką tego wydarzenia z przełomu wieków była ówczesna dyrektor szkoły Pani Krystyna Gazda, która była honorowym gościem wtorkowej uroczystości rocznicowej. Rozpoczęła się ona odśpiewaniem hymnu szkoły. Pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz powitała swoją poprzedniczkę, nawiązała do celu spotkania i przypomniała ideę i rangę wydarzenia sprzed 15 lat. Następnie swoimi wspomnieniami podzieliła się Pani dyrektor Krystyna Gazda, swoją relację dokumentując obszernymi fragmentami filmu. Uczniowie mieli okazję na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała milenijna uroczystość. Niektórzy rozpoznawali znajome twarze wśród tych, którzy brali udział w tym doniosłym wydarzeniu. Panie dyrektor apelowały, by przechować w pamięci te obrazy i przekazać świadectwo o kapsule czasu swoim dzieciom i wnukom. Przedstawiciele SU podziękowali za wspaniałą lekcję historii wręczając kwiaty.
Uczniowie klas szóstych odczytali „List do dzieci XXI i XXII wieku” będący swoistym testamentem. Napisali go szóstoklasiści sprzed 15 lat. Wraz z nim w kapsule znalazł się też wiersz „Do potomnych”, przypomniany przez Julię, Michalinę i Jakuba z klasy IVa. Karolina Ziembicka i Darek Wais zwerbalizowali przesłanie dla rówieśników i przyszłych pokoleń, by szanować przeszłość i wartości będące świętością dla naszych pradziadów i ojców. Zwrócili też uwagę na zagrożenia współczesnego świata, którym młodzi ludzie muszą stawiać czoło. Z kolei Jagoda Smolińska i Miłosz Studziński, śpiewając „Piosenkę o straconym czasie”, porównali sposoby spędzania wolnego czasu dawniej i dzisiaj. Apelowali, by nie tracić go za dużo na bezduszne urządzenia, bo „lepiej mieć jednego w realu przyjaciela, niż setki znajomych na facebooku zbierać”. Na koniec Pani dyrektor podziękowała pomysłodawczyni kapsuły czasu za aktywną obecność i przygotowane materiały, które uświetniły rocznicę. Uznanie zyskali również występujący uczniowie. Poinformowała też o tym, że najbliższe spotkanie z tej okazji odbędzie się za 5 lat.

Maria Skotnicka


Konkurs „Święta Bożego Narodzenia w krajach europejskich” w klasach drugich

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia wychowawczynie klas drugich – B.Lorens i A.Prejsnar ogłosiły konkurs zatytułowany „Święta Bożego Narodzenia w krajach europejskich”. Wtedy też chętni uczniowie otrzymali materiały dotyczące tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w różnych krajach Europy.
W styczniu do konkursu przystąpiło 12 uczniów – 7 z klasy IIa i 5 z klasy IIb. Składał się on z dwóch etapów – klasowego i międzklasowego. Pierwszy etap, który polegał na rozwiązywaniu testu wyłonił szóstkę najlepszych uczniów – po troje z każdej klasy, którzy wzięli udział w etapie międzyklasowym.
Byli to z klasy IIa: Miłosz Pacholczyk, Martyna Biernacka, Wiktoria Rygiel, z klasy IIb: Adrianna Kustroń, Anna Szczurek, Rafał Kandefer.
Finał odbył się 22 stycznia i polegał m.in. odpowiadaniu na pytania o trzech poziomach trudności, rozpoznawaniu i kolorowaniu flag krajów europejskich, wskazywaniu tradycyjnych potraw i ozdób świątecznych.

Uczniowie poradzili sobie znakomicie. A oto wyniki:
1. miejsce – Miłosz Pacholczyk – kl. IIa
2. miejsce – Martyna Biernacka – kl. IIa, Anna Szczurek – kl. IIb
3. miejsce – Rafał Kandefer – kl. IIb
4. miejsce – Wiktoria Rygiel – kl. IIa, Adrianna Kustroń – kl. IIb

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy, natomiast finaliści – nagrody książkowe - obrazkowe słowniki angielsko-polskie.

A.Prejsnar, B.Lorens


Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejszy dzień w roku

W dniu 22 stycznia 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Iwoniczu zaprosiły ukochane Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Na program artystyczny składały się wiersze przeplatane piosenkami i tańcami. Po popisach artystycznych przyszedł czas na życzenia i wręczenie własnoręcznie przygotowanych prezentów: korali dla babci i ramek na zdjęcia dla dziadka. Słodki poczęstunek uatrakcyjnił całość uroczystości. Babcie i dziadkowie byli wzruszeni, podziękowaniom nie było końca. Za wszystkie miłe słowa dziękujemy.

Izabela Nycz i Alicja Kucza


Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

21 stycznia w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego zorganizowany dla klas IV–VI. Turniej zakończył się następującymi wynikami:

W kategorii dziewcząt:
I miejsce – Aleksandra Kielar VIa
II miejsce – Julia Gościńska VIa
III miejsce – Aleksandra Trygar VIb

W kategorii chłopców:
I miejsce - Jakub Krupa Va
II miejsce – Płoucha Sylwester VIb
III miejsce – Filip Kandefer VIb

Gratulujemy!

Ewa Rygiel


Regionalna Liga Siatkarska

19 stycznia drużyna dziewcząt w składzie: Karolina Ziembicka VIa, Aleksandra Kielar VIa, Alda Skraqi Va, Natalia Lorens Va, Wiktoria Padacz Va, Daria Chłap Va, Urszula Dróbek Vb, zagrała w II Turnieju Siatkarskim w ramach Regionalnej Ligi Siatkarskiej w Jedliczu. W spotkaniu zmierzyła się z drużyną z Krościenka Wyżnego (0:2) oraz Jedlicza (1:2). Kolejny turniej zostanie rozegrany w kwietniu.

Ewa Rygiel


XVIII Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych

16 stycznia 2016r. w XVIII Gminnym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych brały udział: Czekaj Emilia, Szelc Paulina, Kinel Kinga, Kopczyk Kinga, Bulik Wiktoria, Dróbek Anna, Rokita Julia, Szczurek Kamila Szajna Julia.
Trzem uczennicom udało się zdobyć nagrody – Kinel Kinga II miejsce, Kopczyk Kinga III miejsce i Szelc Paulina wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Robert Mercik


NASZE SUKCESY

W czwartkowe przedpołudnie 14 stycznia b.r. w Domu Ludowym w Iwoniczu odbył się XVIII Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych. Uczestnicy konkursu, przedstawiciele placówek oświatowych iwonickiej gminy, podzieleni na trzy kategorie wiekowe potwierdzili, że bogata polska tradycja kolędnicza jest wciąż żywa, że rośnie pokolenie młodych ludzi wrażliwych na piękno kolędowania w rodzinach, szkołach i gminie. Wzrastają dzieci i młodzież rozwijająca zainteresowania i umiejętności muzyczne i przekazywana jest przez domy rodzinne i szkoły przynależność do środowiska lokalnego. Występujący na scenie soliści i aktorzy świetnie poradzili sobie ze stresem związanym z wystąpieniem publicznym.

O wyłonieniu zwycięzców konkursu zdecydowała Komisja Konkursowa powołana przez organizatora, którą tworzyli:
Ks. Prałat Kazimierz Piotrowski, Instruktor KO z Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie P. Alina Pulnar oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju Pani Dorata Świstak.

W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 0-VI /29 osób/.
Soliści, profesjonalnie przygotowani przez P. Roberta Mercika zajęli wysokie miejsca:
w II kategorii: klas 4 - 6:
2 miejsce: Kinga Kinel – ucz. kl. IV b
3 miejsce: Kinga Kopczyk – ucz. kl. IV b
Wyróżnienia zdobyli:
Paulina Szelc – ucz. kl. V a
Filip Czopowik – ucz. kl. V a

Grupa teatralna za którą były odpowiedzialne s. Danuta Benedykta Pruś i P. Iwona Tekieli przedstawiła w konkursie spektakl pt.: „Święta Noc” i zajęła I miejsce.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich Rodziców, którzy byli zaangażowani w pomoc przy organizacji występu konkursowego. Dziękujemy także Panu Krzysztofowi Kenarowi – Kierownikowi Działu Organizacji Imprez i Jego Współpracownikom za miłą i profesjonalną pomoc.

s. Danuta Benedykta Pruś i P. Iwona Tekieli


Razem dla dzieci. Akcja „Mali uczniowie idą do szkoły”

Nasza szkoła przystąpiła do projektu Polskiego Komitetu UNICEF „Mali uczniowie idą do szkoły”. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z ograniczonym dostępem do edukacji w niektórych częściach świata oraz kształtowanie wśród młodych ludzi zaangażowania społecznego.

Uczniowie wszystkich klas obejrzeli specjalny film i zrozumieli, na czym polega problem mieszkańców krajów rozwijających się. Następnym etapem, który już trwa, jest przygotowanie przez uczniów swojej własnej książki, dowolną techniką, najlepiej z samodzielnie wykonanymi ilustracjami. Może to być opowiadanie, bajka, kronika, czy komiks; wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Termin składania upłynie 11 lutego. Książki te dorośli będą mogli nabyć w zamian za darowiznę na rzecz dzieci w Mali.

Wybraną książkę wyślemy do Warszawy, a Jury konkursu wskaże szkołę w Polsce, do której w nagrodę przyjedzie ambasador akcji – aktor Artur Żmijewski.

Chcemy prosić Rodziców o wspieranie dzieci podczas tworzenia książek. Warto, aby oprócz tego, że czytają dzieła innych, spróbowały własnych sił, a efekty tej pracy mogą być wspaniałą pamiątką, do której wracałoby się w dorosłym życiu… .

Maria Szajna


ŚWIĘTUJEMY RAZEM Z NASZYM ŚRODOWISKIEM LOKALNYM

Orszak Trzech Króli, który odbył się dnia 6 stycznia br. w Iwoniczu był wydarzeniem oczekiwanym i spodziewanym, który już chyba na trwałe wpisał się w model prawdziwie wspólnotowego świętowania oraz promowania wartości chrześcijańskich w naszej miejscowości.

Pochód, jako inicjatywa oddolna zaangażował wiele lokalnych środowisk, w tym i naszą szkołę. Rodzice naszych uczniów wcielili się w role świętej Rodziny. W barwnym korowodzie wraz z mieszkańcami za Królami podążała Dyrekcja i wielu nauczycieli.

A uczniowie, już po oddaniu przez Mędrców hołdu Bożej Dziecinie, zagrali w Domu Ludowym Jasełka, których premiera odbyła się dn. 22 grudnia w naszej szkole.

Piękna pogoda, roześmiane dziecięce buzie i gorące serca mieszkańców naszej miejscowości oraz przybyłych gości sprawiły, że Drugi Iwonicki Orszak Trzech Króli odbył się we wspaniałej, radosnej i rodzinnej atmosferze, którą będziemy długo wspominać.

s. Danuta Benedykta Pruś, Iwona Tekieli


SPOTKANIE OPŁATKOWE DZIEWCZĘCEJ SŁUŻBY MARYJNEJ

Przerwa świąteczna jeszcze trwa, uczniowie powinni odpoczywać od szkoły, świętować. I właśnie dlatego we wtorkowe popołudnie, dnia 29 grudnia uczennice należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej zgromadziły się w Domu Parafialny na wspólnym świętowaniu.

Zanim usiadłyśmy do stołów, które przed spotkaniem nakryłyśmy świątecznie, zapaliłyśmy świece, tradycyjnie odczytałyśmy stosowny fragment Ewangelii, podzieliłyśmy się opłatkiem, zaśpiewałyśmy kolędę, a później już przy stole w serdecznej, miłej atmosferze przeżywałyśmy naszą Wigilię. Wprawdzie nie było czerwonego barszczu z uszkami, ale Rodzice zatroszczyli się o obfitość stołów tak, że długo trwało nasze wspólne świętowanie. Kolędowanie i wesołe zabawy wypełniły czas spotkania.

Korzystając faktu, że miałyśmy więcej wolnego czasu, podsumowałyśmy naszą akcję sprzedaży ozdób świątecznych z której środki przeznaczamy na planowaną wycieczkę do Wadowic, która odbędzie się pod koniec roku szkolnego.

Składamy serdeczne podziękowanie Rodzicom i Babciom dzięki którym nasza Wigilia była taka prawdziwie domowa.

s. Danuta Benedykta Pruś


Z JASEŁKAMI W GMINNYM PRZEDSZKOLU W IWONICZU

W dniu 23 grudnia przed południem, w odpowiedzi na zaproszenie Pani Dyrektor Lidii Kuliga uczniowie naszej szkoły wybrali się z przedstawieniem jasełkowym do Publicznego Przedszkola w Iwoniczu.

Sala zabaw na czas występu została przemieniona w teatr. Na widowni zasiadła publiczność, czyli przedszkolaki wraz z Panią Dyrektor i Nauczycielkami.

Na scenie pojawiła się Maryja, Anioł Gabriel w asyście zastępów anielskich. Nie brakło świętego Józefa i pastuszków. Przybyli też królowie ze Wschodu w towarzystwie paziów. Na scenie przedszkolnej sali grały też Miriam i Rebeka w życie których rodzący się Bóg przyniósł światło i szczęście z przywróconego wzroku. A rozmawiające ludzkim głosem w noc Bożego Narodzenia zwierzęta budziły ogromne zaciekawienie i radość widzów.

A po przedstawieniu aktorzy usiedli razem z dziećmi przedszkolnymi i w atmosferze serdecznej i szczerej radości odbyło się wspólne kolędowanie. Trudno było się rozstać, ale pocieszająca myśl, że za rok też tu przyjdziemy.

Dziękujemy Pani Dyrektor Lidii Kuliga za zaproszenie naszych młodych aktorów z występem Jasełek oraz za cukierki.

s. Danuta Pruś i Iwona Tekieli


SZTUKA TEATRALNA MŁODYCH ARTYSTÓW - JASEŁKA

W naszej szkole pamiętamy, że zarówno obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat, jak i aktywność artystyczna są nieodzownym elementem harmonijnego rozwoju dziecka.
Jak co roku w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy klasowe kolędowanie i Jasełka.
Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu.
Ich wystawianie w naszej szkole ma na celu pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, przygotowanie ich do publicznych wystąpień, naukę pracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone zadania.
Historia o Bożym Narodzeniu w tych dniach pokazywana jest jak Polska długa i szeroka, a jeśli aktorzy są dziećmi- takie widowisko wzrusza każdego.

„Święta noc” – pod takim tytułem w dniu 22 grudnia br. naszych 27 młodych aktorów z klas 0- VI zaprezentowało dla całej społeczności lokalnej Jasełka.
Treść sztuki przypominała odwieczny problem istnienia dobra i zła, które może być pokonane siłą Miłości. Rebeka, to młoda dziewczyna, niewidoma od urodzenia, w której sercu zrodziło się pragnienie miłości do nieznanego jeszcze Króla. Jej pragnienie się spełnia. Rebeka oddaje serce nowo narodzonemu Królowi – Jezusowi, który przywrócił jej wzrok. W przedstawieniu nie zabrakło elementów humorystycznych. Jak powszechnie wiadomo, w noc Bożego Narodzenia zwierzęta rozmawiają ludzkim głosem. Rozmowa woła z osłem, zadziwionych cudem Świętej Nocy budziła duże zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych widzów.
Gra aktorska naszych uczniów, starannie dobrane stroje występujących aktorów, profesjonalna muzyka, scenografia oraz urok i majestat Świąt Bożego Narodzenia sprawiły, że ten przedświąteczny dzień w naszej szkole był niezwykle ciepły i serdeczny.

Przed rozejściem się uczniów do domów Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz złożyła całej społeczności szkolnej oraz Rodzinom naszych uczniów najszczersze życzenia pełnych radości i pokoju Świąt Bożego Narodzenia, wielu łask od Narodzonego Chrystusa w nowym 2016 roku.

Szczególne podziękowania należą się tym Rodzicom, którzy zaangażowali swój cenny czas i umiejętności w bezpośrednie przygotowanie aktorów do występu.

s. Danuta Pruś i Iwona Tekieli


KULTURA PILNIE POSZUKIWANA !
PLEBISCYT NA DAMĘ I DŻENTELMENA SZKOŁY

Tematyka niewłaściwych zachowań uczniów podejmowana jest przez wielu nauczycieli naszej szkoły i omawiana na godzinach wychowawczych, i innych przedmiotach, także okazjonalnie w konkretnych sytuacjach. Wciąż jednak da się zauważyć zachowania niekulturalne, egoistyczne, agresywne, wykazujące brak tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób znajdujących się obok. Przyczyny takich postaw są bardzo różne.
[Czytaj całość]

Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami


Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

„Światło z Betlejem nową światu da nadzieję!
Pokoju płomień niech ogrzewa nas!”

Betlejemskie Światło Pokoju – to skautowa sztafeta przekazywania ognia z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei i zgodnie z tradycją jest stawiane na wigilijnym stole.

W dniu 20.12.2015r. odbyło się w Krośnie przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym wyjątkowym dniu harcerze, instruktorzy Hufca ZHP Krosno uczestniczyli we mszy świętej w Kościele oo. Kapucynów, podczas której ogień z Betlejem odebrała nasza drużyna. 21 grudnia światło harcerze i zuchy z Iwonicza zanieśli do szkół, przedszkoli, parafii, Domów Pomocy Społecznych i urzędu.

Drużynowe Krystyna Bargieł i Anna Gaweł


Dnia 22 grudnia 2015 r. Karolina Ziembicka, przewodnicząca SU i Darek Wajs – zastępca, w imieniu wszystkich uczniów na apelu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia złożyli serdeczne życzenia następującej treści:

Droga Dyrekcjo, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Koleżanki i Koledzy

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2016 Rok pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
W tych wyjątkowych dniach życzymy Wam i Waszym Rodzinom serdecznych spotkań rodzinnych, dużo radości, spełnienia marzeń i wielu sukcesów w nadchodzącym czasie.
Niech Miłość Bożej Dzieciny zagości w naszych sercach na dłużej.

Iwonicz, dn. 22.12.2015 r.

Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami


Szkolny Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty

Dnia 21 grudnia, po uroczystym apelu wigilijnym, rozstrzygnięty został kolejny już Szkolny Konkurs Fotograficzny pt. „Jesień w małym obiektywie”. Tym razem do konkursu przystąpiło tylko siedmioro uczniów. Wszystkie prace były bardzo piękne i interesujące, dlatego też jury postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki świąteczne.
W konkursie udział wzięli:
1. Karolina Skraqi z Ib
2. Jakub Kielar z Ib
3. Wiktoria Rygiel z IIa
4. Alicja Zajdel z IVa
5. Alda Skraqi z Va
6. Magdalena Łoś z VIb
7. Filip Kandefer z VIb
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy pięknych zdjęć.

Monika Kenar-Szczurek, Ewa Penar


Super wycieczka do Rzeszowa

Dnia 9 grudnia 2015 roku dla chętnych uczniów z klas IV-VI odbyła się wycieczka do Rzeszowa. Pierwszą atrakcją było obejrzenie spektaklu zatytułowanego „O dwóch takich co ukradli księżyc” w teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Ta piękna baśń zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Podobała nam się gra aktorów, muzyka, kostiumy i dekoracje. Po przedstawieniu aktorzy czekali na nas na scenie, abyśmy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie zwiedzaliśmy miejsca niedostępne dla każdego widza m.in. scenę, kulisy, garderobę, pracownię krawiecką. Ciekawym przeżyciem były warsztaty w Akademii „Artysta” prowadzone przez aktorów. Pani Magda pokazywała nam jak aktorzy ćwiczą wymowę przed występem, a pan Kornel jak pokazać swoje emocje innym za pomocą mimiki twarzy, słowa i gestu. To była świetna zabawa. Wszyscy mogliśmy spróbować sił w tych niełatwych zajęciach aktorskich.
Dodatkowymi atrakcjami była przepyszna pizza i spacer po rzeszowskim rynku, gdzie był jarmark świąteczny.
Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Ta wycieczka była super. Dowiedzieliśmy się wiele o teatrze, aktorach i ich trudnej pracy. Mamy nadzieję, że jeszcze tam pojedziemy.

Anna Dróbek, Emilia Prejsnar kl. IVb


„Cała Polska Czyta Dzieciom”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

Już kolejny rok, w którym odział przedszkolny uczestniczy w kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Oprócz nauczycielek, które starają się codziennie czytać dzieciom do akcji włącza się coraz więcej rodziców. Systematycznie odwiedzamy bibliotekę szkolną, jak również Bibliotekę Publiczną w Iwoniczu.

Alicja Kucza, Izabela Nycz


Lubimy spektakle teatralne

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Przedszkola Gminnego w Iwoniczu Lidii Kuligi dzieci z oddziału przedszkolnego mogły obejrzeć dwa interaktywne spektakle teatralne „Pinokio” i „Czerwony Kapturek”. Spektakle były wystawione przez Studio Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa. Kontakt dzieci z twórczością teatralną kształtuje wrażliwość estetyczną, umiejętność uważnego słuchania i oglądania, stanowi doskonały wstęp do obcowania ze sztuką i kulturą. Dzieci mogły brać aktywny udział w przedstawieniu, co budziło u nich zachwyt i wywoływało uśmiech na twarzy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę. Dzieci i wychowawczynie oddziału przedszkolnego.

Izabela Nycz, Alicja Kucza


Konkurs czytania

W poniedziałek 7 grudnia 2015 r. w klasie IIIb odbył się klasowy konkurs czytelniczy w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jego celem było rozwijanie umiejętności słuchania oraz rozbudzanie potrzeb czytelniczych. Uczniowie czytali wybrane przez siebie fragmenty książek, czytanek i ulubionych opowiadań. Niespodziewanie w trakcie lekcji zjawił się Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Po tej radosnej wizycie wyłoniono laureatów konkursu. Pierwsze miejsce zdobył Mateusz Nycz, drugie ex aequo Julia Czupska i Szymon Kandefer, trzecie Izabela Patla. Był to radosny i ciekawy dzień w naszej klasie.

Wychowawca klasy - Liliana Welz


ODWIEDZIŁ NAS ŚWIĘTY MIKOŁAJ!

W kalendarzu dziecka można odnotować zaledwie kilka ważnych dla niego dat. Niewątpliwie jedną z nich jest 6 grudnia, czyli spotkanie ze Świętym Mikołajem. Samorząd Uczniowski zaprosił tego Świętego do naszej szkoły na dzień 7 grudnia. Naturalnie zaproszenie zostało przyjęte i czekaliśmy z niecierpliwością na Gościa już od pierwszej lekcji.

Nie obyło się jednak bez niespodzianek. Święty Mikołaj wykonał telefon i oznajmił, że z powodu awarii sań, przybędzie spóźniony. W oczekiwaniu na przybycie gościa reprezentanci poszczególnych klas mieli do wykonania kilka zadań, których poprawność wykonania oceniało Jury – czyli Karolina, przewodnicząca SU i Darek- jej zastępca. Nagrodą za zaśpiewanie piosenki o świętym Mikołaju, wiersza, namalowanie jego czapki, portretu były bilety wręczane przez SU upoważniające do spotkania z Gościem. Inscenizacja pt. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja” w wykonaniu uczniów szkoły poprzedziła przyjście tak oczekiwanego Gościa.

Szybko wszyscy się przekonali, że warto było czekać. Święty Mikołaj przeprosił za spóźnienie. Jego sanie zostały naprawione. Pierwszymi osobami obdarowanymi drobnymi słodyczami przez Dobrego Biskupa były: nasze Panie dyrektor Małgorzata Jakubowicz i Pani Maria Zygmunt. W ten sposób Święty pragnął docenić ich troskę i starania o dobro całej społeczności szkolnej. Odwiedziny Mikołaja przebiegało w miłej, radosnej atmosferze. Był czas na zdjęcia, rozmowy. Święty Mikołaj, chociaż zmęczony, poświęcił nam dużo czasu - każde dziecko zostało obdarowane upominkiem. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc zorganizowaniu tego wyjątkowego dla każdego dziecka dnia. Wyrażamy też wdzięczność Księdzu Rafałowi za umożliwienie realizacji pragnień spotkania z „prawdziwym” Mikołajem.

s. Danuta Benedykta Pruś


Zuchowe Mikołajki w Iwoniczu!

W sobotę 5 grudnia w naszej szkole odbyła się impreza pt. „Zuchowe Mikołajki”. Gościliśmy Zastępcę Komendanta pwd. Paulinę Wysocką, hm. Kamilę Frydrych oraz 9 Gromad Zuchowych z: Krosna, Lubatowej, Iskrzyni, Jedlicza, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego, łącznie odwiedziło nas 179 zuchów i zuchenek. Tradycyjnie po przywitaniu każda z gromad prezentowała przygotowaną piosenkę oraz wiersz o Mikołaju, wprowadzając wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Następnie dzieci wykonywały majsterkę, tym razem była to bombka na choinkę, którą każda z gromad wykonywała według swojego pomysłu. Na zakończenie zuchy wykonywały pląsy i tańce. Wszystkie gromady zostały nagrodzone pamiątkowym dyplomem oraz słodkościami. Dziękujemy gościom za liczne przybycie i zapraszamy ponownie do Iwonicza.

Z zuchowym pozdrowieniem
Czuj! dh. Anna Gaweł


ANDRZEJKI NA SŁODKO I ZABOWO–TANECZNIE

Kto potrafi najlepiej się bawić? Oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Podgórskiego! Na Andrzejkach zorganizowanych w dniu 26 listopada br. przez Samorząd Uczniowski przypomniano, że Święty Andrzej Apostoł jest jedną z bardziej popularnych postaci spośród katalogu świętych. Świadczy o tym fakt, że rozpoczyna on listę 30 świętych i 32 błogosławionych noszących to imię. Jest on bardzo popularnym świętym również w Polsce. Potwierdzeniem tego są obecne w polskiej kulturze liczne przysłowia i zwyczaje związane z obchodzeniem jego święta.
Przedstawiciele klas IV–VI te zwyczaje przypomnieli. W atmosferze zabawy i radości, której celem było także kształtowanie postawy szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych uczestniczyliśmy w tych zajęciach zabawowych. W słodyczach losowanych przez uczestników zabaw były ukryte sentencje andrzejkowe, które stanowiły dodatkowe źródło radości i refleksji.
O godz. 16.00 uczniowie klas IV-VI ruszyli na parkiet sali gimnastycznej, bo to ostatni czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Utracone w czasie wspaniałej zabawy kalorie można było uzupełnić pysznymi słodkościami, zakupionymi w „Kawiarence Andrzejkowej”, zaopatrzonej bardzo obficie przez Rodziców uczniów. Zgodnie z zapowiedzią, w czasie dyskoteki Andrzejkowej wybrano Królową i Króla parkietu. Ks. Rafał ogłosił zwycięzców. Zostali nimi: Kamila Szczurek z klasy IV b i Adrian Leśniak z klasy VI a. Drugie miejsce zdobyli uczniowie klasy IV a: Julia Zięba i Gabryś Kielar. Trzecie miejsce należało do uczniów klasy VI a: Karoliny Ziembickiej i Miłosza Studzińskiego. Wyróżniono: Kingę Kinel, uczennicę klasy IV b i Kubę Kandefra ucznia klasy IV a, Julię Rokitę - uczennicę kl. IV a i Filipa Czopowika - ucznia kl. V a, Emilkę Rajchel i Maćka Zabawskiego uczniów z klasy V a. Zwycięzcy otrzymali symboliczne korony, a wszyscy laureaci gromkie brawa.
Cały dzień Andrzejkowy był bardzo udany.

Wyrażamy ogromną wdzięczność tym Rodzicom, którzy włączyli się czynnie w zorganizowanie tego Andrzejkowego dnia. Dziękujemy za poświęcony czas, za pyszne ciasta.

s. Danuta Benedykta Pruś


„Dzieciństwo bez próchnicy”

W roku szkolnym 2015/16 dzieci z oddziału przedszkolnego, wychowawczynie i rodzice przystąpili do największego ogólnopolskiego programu profilaktyki i edukacji stomatologicznej do dla małych dzieci „Dzieciństwo bez próchnicy”. Projekt organizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, a jego celem jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach projektu dzieci uczestniczą w ciekawych zajęciach edukacyjnych, otrzymały również zestawy do higieny jamy ustnej. Rodzice otrzymali materiały informacyjne, z których dowiedzieli się jak powinni dbać o zdrowie zębów swoich dzieci od najmłodszych lat oraz jak skutecznie kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.
Dzieci bardzo chętnie codziennie myją w przedszkolu zęby, a w działaniu tym wspiera je maskotka projektu Królik Pampiś.

Izabela Nycz, Alicja Kucza


Wszystkim jest potrzebny miś….

„Kto jest dzieci przyjacielem?
Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały miś.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.”

Każdy z nas niezależnie od wieku ma swojego ulubionego misia. To najpopularniejsza zabawka, która kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa. Dzień Pluszowego Misia został rozpropagowany w naszej szkole przez bibliotekę kilka lat temu. 25 listopada jest więc dniem szczególnym, a „misiowe świętowanie” przybiera różne formy.
W tym roku przeprowadzono lekcje biblioteczne w klasach drugich zatytułowane „Urodziny misia”. Dzieci przyszły tego dnia do szkoły z ulubionymi misiami, które zostały przedstawione całej klasie oraz opisane w zeszycie do edukacji polonistycznej. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną składającą się z trzech części: pierwsza opowiadała o misiach – postaciach literackich i filmowych, druga – o gatunkach, zwyczajach i warunkach życia niedźwiedzi, natomiast trzecią stanowił quiz literacki i przyrodniczy dotyczący bohaterów dnia. Dzieci miały okazję oglądnąć różne książki o misiach a także z nimi zatańczyć i pobawić się.
W tym dniu do biblioteki zaproszone zostały również dzieci z oddziałów zerowych, dla których cyklicznie są organizowane zajęcia rozwijające zainteresowania czytelnicze.

Anna Prejsnar, Bożena Lorens, Monika Kenar-Szczurek


Rajd Andrzejkowy

27 listopada 2015 r. 28 osobowa grupa rajdowa wraz z opiekunkami p. K. Bargieł i E. Rygiel wybrała się na XII Rajd Andrzejkowy, zorganizowany przez oddział PTTK w Krośnie. Trasa piesza rajdu rozpoczęła się w Iwoniczu od zwiedzania kościoła parafialnego, następnie wiodła przez Las Grabiński do Iwonicza–Zdroju i „Źródła Bełkotki”. W czasie rajdu nie zabrakło tradycyjnego ogniska, lania wosku oraz konkursów. W konkursie turystyczno - krajoznawczym dużą znajomością naszego regionu wykazała się Jagoda Smolińska zajmując II miejsce.

Krystyna Bargieł, Ewa Rygiel


Święto Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej

25 listopada na świetlicy obchodzony był DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Tego dnia każdy uczeń przyszedł ze swoim przyjacielem - Misiem. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią święta, były tańce i dużo różnych zabaw z misiami.
Przeczytaliśmy książeczkę „Urodziny Kubusia Puchatka" a także obejrzeliśmy bajeczkę „Miś Uszatek". Dzień był pełen uśmiechów i wspólnej zabawy z pluszowymi niedźwiadkami.

Ewa Graboś


Dzień Pluszowego Misia 2015

W dniu 25.11.2015 r dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ukochanego misia i wraz z nim uczestniczyło w zabawach i zajęciach. Dzieci zostały zaproszone przez Panią Monikę Kenar-Szczurek do biblioteki szkolnej, gdzie mogły zapoznać się z bajkami, których bohaterami były misie. Wielką atrakcją dla przedszkolaków było oglądanie prezentacji przygotowanej przez panią Monikę „Historia powstania pluszowego misia” siedząc po raz pierwszy w szkolnej ławce. Tego dnia odbyły się również zabawy ruchowe, plastyczne, zgadywanki, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce i degustacja miodu. Wszystko po to, aby wdrażać dzieci do szanowania zabawek i książek.

Alicja Kucza, Izabela Nycz



Zjazd Zwykły Hufca ZHP Krosno

W sobotę 21 XI 2015 r. odbyły się w Sali narad Urzędu Miasta Krosna Obrady Zjazdu Hufca ZHP Krosno celem wybrania nowych władz ZHP Krosno. Komendantem wybrano ponownie hm. Jana Borka. Na zjeździe goszczono zastępcę Prezydenta Krosna Pana Bronisława Barana, który podziękował zebranym za pracę z dziećmi i młodzieżą oraz na rzecz Hufca ZHP. Ponadto nasza drużyna otrzymała podziękowania od Komendanta Chorągwi Podkarpackiej Związku Harcerstwa Polskiego za zaangażowanie, służbę i realizację przedsięwzięć programowych. Zjazd zakończył się pożegnaniem w kręgu i odśpiewaniem „Bratniego słowa”.

Drużynowa 10 DH „Leśna Brać” druhna Krystyna Bargieł


„Życzliwość i uśmiech na twarzy otworzą każde drzwi”

21 listopada w stu osiemdziesięciu krajach na świecie obchodzony jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Został on wymyślony w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku, a jego celem jest uwrażliwianie ludzi na takie wartości jak tolerancja, szacunek oraz wzbudzanie pozytywnych emocji.
W piątek, 20 listopada uczniowie klas IIa i IIb świętowali Dzień Życzliwości. Dzieci spotkały się na sali gimnastycznej w kolorowych, własnoręcznie wykonanych gazetowych czapkach. Celem tego spotkania były wspólne zabawy, tańce integracyjne, konkurencje sportowe, ale przede wszystkim wzajemne poznanie się dzieci, aby na co dzień witać się miłym słowem i uśmiechem.
Na koniec spotkania uczestnicy obdarowali się karteczkami z życzeniami i słodkim upominkiem.
Uczniowie nie zapomnieli też o swoich nauczycielach, którym życzyli miłego dnia.

Anna Prejsnar, Bożena Lorens



Zbiórka makulatury w naszej szkole po raz kolejny!

W naszej szkole rusza akcja zbiórki makulatury. Aby wziąć udział w niej wystarczy zacząć zbierać makulaturę i dostarczyć ją do szkoły. Akcja trwa do 25 maja 2016r. Makulaturę można przynosić w następujących terminach: 25.11.2015r., 10.12.2015r., 6.01.2016r., 27.01.2016r., 10.02.2016r., 17.03.2016r., 6.04.2016r., 28.04.2016r., 11.05.2016r., 25.05.2016r. i pozostawić ją w szatni szkolnej. Proszę o spakowanie makulatury, podpisanie jej imieniem i nazwiskiem, a także podanie klasy.
Celem akcji jest zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów – praktyczna edukacja szkolna, wdrażanie uczniów do ochrony środowiska poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych.
Serdecznie zapraszam do udziału w akcji.

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Szkolne obchody Święta 11 Listopada

W przededniu Dnia Niepodległości wszyscy uczniowie zebrali się, aby uczcić 97 Rocznicę powrotu Polski na mapy Europy po 123 latach zniewolenia.
Program artystyczny, z udziałem pocztu sztandarowego, przebiegał pod hasłem „Polskie drogi do niepodległości”. Miał na celu uświadomienie dzieciom, jak długa, wyboista i pełna poświęcenia kilku pokoleń Polaków była ta właśnie droga. To okres powstań narodowowyzwoleńczych, formowania się Legionów, I wojny światowej, czas porażek i nadziei.
Uczniowie klasy VI a, ze wsparciem kolegów z VI b, przeprowadzili nas przez kręte ścieżki okresu niewoli wierszem i piosenką, ukazując nadejście wytęsknionego dnia wolności, kiedy można było powiedzieć: „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą…”. Nasze świętowanie wzbogaciły piosenki patriotyczne w wykonaniu Emilii Czekaj i Pauliny Szelc oraz chórku prowadzonego przez Pana Roberta Mercika. Dekorację wykonała Pani Monika Kenar–Szczurek.

Maria Szajna


Dzień Zdrowego Śniadania w klasach I- III

Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. 8 listopada w Polsce po raz kolejny obchodzony był Dzień Zdrowego Śniadania.
Z tej okazji uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawczyniami przygotowali pyszne i zdrowe śniadanie w ramach prowadzonej od kilku lat w szkole akcji propagującej zdrowe odżywianie.
Wszyscy mieli możliwość degustacji samodzielnie przygotowanych wcześniej apetycznych, kolorowych i zdrowych kanapek, sałatek i owocowych szaszłyków. Jak się okazało, nic lepiej nie smakuje jak samemu przygotowane śniadanko.

klasa 1a
klasa 1b
klasa 2a
klasa 2b
klasa 3a
klasa 3b

Wychowawczynie klas I-III: p. Jolanta Kielar, p. Jadwiga Wosiewicz
p. Anna Prejsnar, p. Bożena Lorens
p. Anna Gaweł, p. Liliana Welz


Harcerze świętują niepodległość

Minęła 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcerze świętowali ten szczególny dla naszego narodu dzień na wiele różnych sposobów. Nie zabrakło śpiewu, chwil zadumy jak i elementów najbardziej harcerskich.

Drużyna rozpoczęła święto już podczas zbiórki „biało – czerwonej”. Zastępy mogły popisać się swoją wiedzą o Polsce w zorganizowanym quizie, konkurencji o hymnie „Muzyczne zamieszanie” i „Nasze godło”. Uczestnicy przebrani i pomalowani w biało czerwone barwy odpowiadali na pytania z historii, kultury, przyrody i sportu, a także rywalizowali w konkurencji plastycznej i muzycznej – jednym słowem radośnie świętowali Dzień Niepodległości.

W dniu 11 Listopada delegacja harcerzy uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Iwoniczu–Zdroju. Złożyła kwiaty pod Krzyżem Milenijnym, oddając hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Udział harcerzy z 10 DH „Leśna Brać” w obchodach święta traktujemy jako służbę i należny szacunek wobec naszej historii.

Drużynowa 10 DH „Leśna Brać” Krystyna Bargieł


Zuchowa jesień

W sobotę 7.11.2015r zuchy z 4 gromady zuchowej „Wesołe Pląsy”, uczestniczyły w „Powitaniu jesieni”. Impreza zorganizowana była przez Hufiec Krosno a odbyła się w Szkole Podstawowej nr 14. Dzieci wspólnie z innymi gromadami zuchowymi brały udział w pląsach, majsterce zuchowej. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali piosenkę pt. „Tańcowała jesień”. Każda z 10 gromad zuchowych miała swoją reprezentantkę, która przebrana była za Panią Jesień. Przedstawicielką naszej gromady była Adrianna Frodyma z klasy 3b, która pokazała jesień w dwóch odsłonach: słota i złota jesień. Na zakończenie każda z gromad dostała upominek w postaci przyborów papierniczych.

Z zuchowym pozdrowieniem Czuj!
Dh Anna Gaweł


Dzień Postaci z Bajek

Bajki i baśnie towarzyszą dzieciom od najwcześniejszych lat życia. Wprowadzają je w świat literatury i sztuki oraz utrwalają dobre postawy. Przemawiają obrazami do wyobraźni dziecka. I chociaż przez dorosłych uważane są za fikcję, to do dziecka przemawia ukryta w nich prawda.

5 listopada przypada święto postaci z bajek i baśni. W organizację tego dnia w naszej szkole włączyli się wychowawcy klas młodszych oraz biblioteka.

Zorganizowano wyjazd do Rymanowa dla dzieci z klas 0 – III na spektakl teatralny zatytułowany „Ja i Pinokio”, zaprezentowany przez aktorów Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Dzieci miały okazję zobaczyć grę aktorów „na żywo”. Szybko nawiązały kontakt z artystami, żywiołowo reagując na prezentowane sceny.

Spektakl podobał się dzieciom, czego efektem były piękne ilustracje wykonane na zajęciach plastycznych, przedstawiające przygody Pinokia.

Podsumowaniem Dnia Postaci z Bajek była wystawa prac uczniów klas drugich uczęszczających na zajęcia artystyczne, którzy stosując różne techniki zaprezentowali swoich ulubionych bajkowych bohaterów.

J. Kielar, A. Prejsnar, B. Lorens, M. Kenar-Szczurek



Uczniowie klasy 2b Studentami Politechniki Dziecięcej!

17 października 2015r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach XIII semestru Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie.
Pierwsze niezwykle ciekawe zajęcia pt. „O luminescencji słów kilka” już się odbyły, a dzieci nie mogą doczekać się kolejnych zajęć. Oto tematyka spotkań z nauką:
- „Czy na Marsie mieszkają Marsjanie?”
- „Czy wszystkie zwierzęta się ślinią?”
- „Zabawy z fizyką”
- „Dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?
.

Troje uczniów z klasy 2b, Marysia Jurczyk, Karol Jurczyk i Rafał Kandefer, znalazło się wśród „szczęściarzy”, którzy mogą uczestniczyć w wykładach i warsztatach organizowanych przez pracowników naukowych Politechniki Rzeszowskiej oraz innych uczelni z Polski.

Jesteśmy z Was dumni i serdecznie gratulujemy!

Wychowawczyni klasy 2b - Bożena Lorens


Uczniowie klas IV-VI w teatrze

4 listopada 2015roku uczniowie klas IV-VI mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Tomek Sawyer”, który przygotował Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.
Przedstawienie wprowadziło młodych ludzi w świat teatralnej magii. Wspaniała gra młodych aktorów, barwne kostiumy, scenografia, tańce i piosenki dostarczyły uczniom dużo wrażeń. Katolicki Teatr Edukacji wychowuje młodego widza przez sztukę. Uczniowie zadowoleni wyszli z teatru.

Alicja Jaracz


Uwaga Konkurs !!!

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I – VI do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym pt. „Jesień w małym obiektywie”.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu tylko 1 zdjęcia tematycznie związanego z jesienią (jesienny krajobraz, ciekawe miejsce, jesienne zabawy itp.).
Fotografie wywołane w formacie A–4 należy do dnia 30 listopada 2015r. dostarczyć do organizatorów konkursu Pani Moniki Kenar–Szczurek i Pani Ewy Penar.

Na zwycięzców czekają nagrody!
Najciekawsze fotografie prezentowane będą na stronie internetowej szkoły oraz na wystawie szkolnej.

Monika Kenar–Szczurek, Ewa Penar


Regionalna Liga Mini Siatkówki

Drużyna dziewcząt w składzie: Aleksandra Kielar VIa, Karolina Ziembicka VIa, Aleksandra Trygar VIb, Alda Skraqi Va, Natalia Lorens Va, Wiktoria Padacz Va, Daria Chłap Va, Urszula Dróbek Vb, Aleksandra Such Vb rozpoczęła rozgrywki w ramach Regionalnej Ligi Mini Siatkówki dziewcząt. Pierwsze spotkanie odbyło się 3 listopada w hali GOSiR w Jedliczu. Dziewczęta rozegrały trzy mecze z drużynami z Dukli (2:1), Lubatowej(0:2) i Iwonicza–Zdroju (0:2). Kolejny turniej odbędzie się w styczniu.

Ewa Rygiel


Gminne Eliminacje Konkursu Pieśni Patriotycznych

W październiku 2015r. odbyły się Gminne Eliminacje do Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznych, w których brały udział: Emilia Czekaj i Paulina Szelc. Obydwie wystąpiły znakomicie lecz tylko Paulinie Szelc udało się zakwalifikować do etapu powiatowego.

Robert Mercik


Pokazy z fizyki

30 października uczniowie klas I – VI uczestniczyli w pokazach z fizyki przeprowadzonych przez studentów – wolontariuszy programu „Projektor – wolontariat studencki” w ramach Kampanii Edukacyjnej Młody Nobel.

Ewa Rygiel


„Szklanka mleka i świat czeka…”

W czwartek 29 października nasza szkoła podejmowała niecodziennych gości. W ramach akcji „Mleko w szkole” o zaletach picia tego płynu oraz znaczeniu zdrowego odżywiania opowiadał sam mistrz świata w biegach narciarskich z 1978 r. pan Józef Łuszczek. Towarzyszyli mu młodzi zawodnicy (mistrzowie Polski w swoich kategoriach wiekowych w skokach narciarskich) klubu Wisła Zakopane – Adam Niżnik i Jan Rzadkosz oraz ich trener pan Józef Jarząbek. Swoją obecnością zaszczycili nas również: przedstawiciel fundacji „Mleko dla szkół” pani Katarzyna Rutkowska, przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie pan Jacek Hynkowski i pani Bogumiła Cieslińska oraz przedstawiciel firmy „EK-Mlek” pani Elżbieta Krysiak. Nie zabrakło również reprezentanta naszej gminy w osobie v-ce burmistrza pana Jacka Rygla.
Uczniowie naszej szkoły, którzy licznie zgromadzili się na sali gimnastycznej mieli okazję poznać historię kariery sportowej Józefa Łuszczka. Sam mistrz z góralskim dowcipem i humorem opowiedział o swojej przygodzie ze sportem. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska sprzętowi narciarskiemu, dotknąć mistrzowskich medali oraz zadawać pytania mistrzowi. Największe wrażenie na naszych uczniach zrobił pokazowy trening jaki przeprowadzili młodzi skoczkowie pod okiem swojego trenera. Po treningu, ochotnicy mogli spróbować zmierzyć się z niektórymi ćwiczeniami. Oczywiście chętnych nie brakowało, być może wśród uczniów naszej szkoły rośnie przyszły mistrz narciarskich skoczni?
Na koniec oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na wspólne zdjęcia i autografy. Było to bardzo udane popołudnie i liczymy że nie była to ostania wizyta tak znakomitych gości w naszej szkole. Zapraszamy!

Marcin Jasiński


Pamięci zmarłych

„A czas wciąż płynie nurtem swym
Potokiem z gór wezbranym
Jedno co stałe w nas i w nim
Odwieczne przemijanie”

(Przemijanie – M. Welz)

Dnia 29 października 2015 r. uczniowie klasy IIIb. wraz z wychowawcą odwiedzili grób ks. Antoniego Podgórskiego. Zapalono znicze, przypomniana została sylwetka Patrona naszej szkoły, a następnie minutą ciszy uczczono pamięć Tego wspaniałego kapłana, patrioty i człowieka.

Liliana Welz


Wyjście na cmentarz

Z okazji tegorocznego Dnia Wszystkich Świętych harcerze i zuchy wraz z opiekunkami dh Anną Gaweł i dh Krystyną Bargieł odwiedzili pobliski cmentarz. W imieniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły z zadumą zapalili symboliczne znicze i pomodlili się na grobach zmarłych nauczycieli i mogile zbiorowej poległych partyzantów w Lesie Grabińskim. Wychowankowie byli również przy grobie patrona szkoły - ks. Antoniego Podgórskiego i jego matki. Wśród uczniów panował nastrój zadumy.
To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego. Poprzez takie wyjścia staramy się uczyć okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Drużynowe gromady zuchowej Anna Gaweł i drużyny harcerskiej Krystyna Bargieł


Policja wspomaga nasze działania profilaktyczne

22 października odbyło się szkolenie dla rodziców i nauczycieli. Na naszą prośbę, starszy aspirant z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie – pan Jerzy Barczentewicz, zachęcał dorosłych do mądrej kontroli zachowań młodych ludzi tak, aby wspólnie ustrzec ich przed narkotykami (dopalaczami) oraz problemami wynikającymi z bezrefleksyjnego korzystania z komputera i Internetu. Dziękujemy!

Maria Szajna


„Cała Polska czyta dzieciom”. Czytają też harcerze!

Dnia 22.10.2015 roku 10 Drużyna Harcerska „Leśna Brać” wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytania. Drużynowa i zastępowi przeczytali harcerzom fragment książki o bohaterach Hufca Krosno Janie i Stanisławie Magurach. Po zdobyciu informacji o patronach uczestnicy zbiórki zrobili plakaty z najważniejszymi informacjami o danych postaciach. Po zakończeniu zadania każdy zastęp prezentował efekty swojej pracy. Następnie drużynowa zachęciła harcerzy do zdobycia sprawności „Łazika” i „Przyjaciel książki”, gdyż bracia Magurowie kochali przyrodę i turystykę, a także uwielbiali czytać książki.

Aby otrzymać sprawność „Przyjaciel książki” harcerze muszą wykonać następujące zadania:
1. Pomagać w bibliotece (porządkować i oprawiać książki, dyżurować przy wypożyczeniu, uzupełniać katalog itp.).
2. Wykonać drobne naprawy kilku książek.
3. Przeczytać książkę harcerską.
4. Gromadzić własną bibliotekę, przechowywać książki w należytym porządku.
Na zakończenie zbiórki harcerze uczcili pamięć bohaterów chwilą ciszy i pożegnali się tradycyjną iskierką przyjaźni.

Drużynowa 10 D.H. „Leśna Brać” Krystyna Bargieł


Klasy drugie dbają o zdrowie!

W poniedziałek, 19 października dzieci z klas drugich postanowiły przygotować samodzielnie „coś” zdrowego na drugie śniadanie. Była to prosta a jednocześnie bardzo smaczna surówka z marchewki i jabłka. Dzieci poradziły sobie znakomicie. Surówki okazały się pyszne, a co najważniejsze ich przygotowanie było świetna zabawą.

Bożena Lorens, Anna Prejsnar


XV Dzień Papieski w Domu Pomocy Społecznej

Jednym z priorytetowych celów naszej szkoły jest otwarcie na środowisko lokalne. Jego realizacji służy zaangażowanie uczniów w działalność pozalekcyjną, także charytatywną.
Dnia 15 października 34 uczniów, pod opieką s. Danuty Pruś odwiedziło Dom Pomocy Społecznej Prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek przy ul. Długiej 1 w Iwoniczu oraz Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów, gdzie spotkało się z serdecznym i ciepłym przyjęciem personelu oraz mieszkańców.
Uczniowie zaprezentowali kilka piosenek oraz inscenizację nawiązującą do tematu obchodów Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Spotkania przebiegły w miłej i rodzinnej atmosferze. Obdarowani słowami pochwały, wdzięczną, radością oraz słodyczami postanowiliśmy tu jeszcze wrócić.

s. Danuta Pruś


14 października XV Dzień Papieski i Dzień Edukacji Narodowej

14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia łącząca wyjątkowo w tym roku dwie okazje: XV Dzień Papieski i Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, Ks. Prałat Kazimierz Piotrowski, emeryci oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Dyrektor Pani Małgorzata Jakubowicz, która przywitała wszystkich i podziękowała za obecność przybyłym. Następnie głos oddano Samorządowi Uczniowskiemu, który w imieniu całej społeczności szkolnej złożył najpiękniejsze życzenia oraz słowa szczerej wdzięczności Dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom, emerytom i wszystkim pracownikom szkoły:

„Dziękujemy, że znosicie to,
czego nie sposób jest znosić,
że robicie coś z niczego,
że siejecie, mając niepewny grunt,
że wybaczacie, choć nie przepraszamy,
że kochacie, gdy kochać się nie daje,
że nas wychowujecie.
Za to wszystko, niech Wam
los z kwiatów życie splata,
niech nie da poznać żadnych trosk
i rzuci Wam pod nogi piękny trzos.”

Pan Robert Mercik przygotował specjalnie na ten dzień dwie piosenki wykonane, jedną przez szkolny chórek, a drugą przez uczennicę klasy Va - Paulinę Szelc.
Dzisiejszą uroczystość uświetnił też występ naszych utalentowanych uczniów przygotowany pod kierunkiem siostry Danuty Pruś, która wykonała także scenografię i zadbała o kostiumy. Inscenizacja ukazująca rolę rodziny i szkoły w rozpoznaniu talentów młodego Karola Wojtyły i kształtowaniu jego osobowości była oglądana z dużym zainteresowaniem przez wszystkich widzów. Po spektaklu Karolina Ziembicka, przewodnicząca SU podziękowała za uwagę i życzyła wszystkim radosnego świętowania Dnia Edukacji Narodowej.

s. Danuta Pruś



Wycieczka klas piątych do Rzeszowa

Dnia 13 października klasy Va i Vb udały się na wycieczkę szkolną do Rzeszowa. Uczniowie zwiedzili dwa bardzo ciekawe miejsca, Port Lotniczy w Jasionce oraz oddział Telewizji Polskiej w Rzeszowie. Podczas zwiedzania lotniska dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda terminal, poznać ścieżkę pasażera włącznie z odprawą oraz obserwować start samolotu pasażerskiego. Wielu ciekawych wrażeń dostarczyła również prezentacja sprzętu i pojazdów gaśniczych przez Lotniskową Straż Pożarną. W siedzibie TVP zapoznano nas z tajnikami powstawania programów telewizyjnych. Najbardziej interesującym miejscem okazało się studio nagrań. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób pracuje pogodynka i prezenter wiadomości, operowaliśmy kamerami telewizyjnymi oraz oglądaliśmy się na wizji. Ostatnim punktem zwiedzania telewizji była projekcja filmu przyrodniczego „Bieszczady pod ochroną”.

Ewa Penar i Ewa Rygiel



Święto pieczonego ziemniaka

W sobotni mroźny poranek 10 października 4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” brała udział w „Święcie pieczonego ziemniaka”. Po obrzędowym przywitaniu się piosenką przy ognisku, zuchy dowiedziały się kilka ciekawostek na temat pochodzenia ziemniaka. Później była już tylko zabawa. Zorganizowaliśmy wybory króla Kartofla i królowej Bulwiny, ziemniaczanymi rządzącymi zostali: zuch Paweł Foremny z kl. 3 i zuchenka Zuzia Ziembicka z kl. 1, to oni nazbierali najwięcej pyr. Następnie dzieci uczestniczyły w sportowych konkurencjach, skoki w workach, doprowadzanie ziemniaka do mety. Po ciężkich bojach sportowych upiekliśmy kiełbaski i skosztowaliśmy pieczonych kartofli. Wszystkie zuchy zadowolone i zmęczone wróciły do domów. Dziękujemy za pomoc i opiekę mamom: Pani Magdalenie Jarosz i Pani Ewie Zabawskiej.

Z zuchowym pozdrowieniem
Czuj Anna Gaweł



XLII Młodzieżowy Złaz po Ziemi Krośnieńskiej

9 października 20 - osobowa grupa rajdowa z opiekunami p. Ewą Rygiel i p. Krystyną Bargieł wyruszyła na drugi rajd z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

XLII Młodzieżowy Złaz po Ziemi Krośnieńskiej rozpoczął się w Iwoniczu–Zdroju na Placu Dietla, gdzie po przybyciu wszystkich uczestników złazu i powitaniu przez organizatorów – Oddział PTTK w Krośnie, wyruszyliśmy zielonym szlakiem na Przymiarki (626 m. n. p. m.). Po dotarciu na szczyt zachwyciła nas panorama rozciągająca się na Pogórze Strzyżowskie, Dynowskie, Doły Jasielsko – Sanockie, Bieszczady oraz pasma Beskidu Niskiego – Wzgórza Rymanowskie, Pasmo Graniczne, Beskid Dukielski z pięknie wyeksponowaną Górą Cergową. Przy bardzo dobrej widoczności dostrzec można Tatry. Ze stoków Przymiarek wypływa Iwonicki Potok zwany Iwonką. Po krótkim odpoczynku i sesji zdjęciowej, południowym stokiem zeszliśmy do Bałucianki, zwiedziliśmy cerkiew greckokatolicką z pięknym ikonostasem. Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy otoczona jest murem z łamanego kamienia. Obok cerkwi stoi dzwonnica parawanowa - niestety pozbawiona dzwonów, jeden z nich podczas drugiej wojny światowej zarekwirowali Niemcy, drugi zabrali ze sobą na wschód wysiedleni mieszkańcy Bałucianki, a trzeci najprawdopodobniej został zakopany i do dnia dzisiejszego nie został odnaleziony. Obok cerkwi znajduje się cmentarz z zachowanymi kamiennymi nagrobkami i żeliwnymi krzyżami. Na polanie przy cmentarzu mogliśmy podziwiać kwitnące na fioletowo zimowity jesienne, objęte ścisłą ochroną, które są zapowiedzią nadchodzącej jesieni.

Zakończenie złazu odbyło się w Rymanowie-Zdroju przy Sanatorium „Anna”. Na ognisku piekliśmy kiełbaski oraz tradycyjnie przeprowadzono konkursy. W konkursie ekologiczno – przyrodniczym Patryk Winiarski z kl. Vb zajął II miejsce, w konkursie turystyczno – krajoznawczym II miejsce - Jagoda Smolińska - VIa, III miejsce - Urszula Dróbek - Vb.

Ewa Rygiel



Bajki z morałem czyli Cała Polska czyta dzieciom

Klasa 3a w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” poznawała bajki z morałem. W piątek na lekcji gościła Panią Wicedyrektor, która przeczytała dzieciom bajkę pt. „Dumna żaba”. Następnie wybrani uczniowie czytali rówieśnikom z klasy wybrane utwory i dzieci tłumaczyły morały zawarte w nich. Chłopcy Rafał Jarosz, Paweł Foremny i Gabryś Rajchel zaprezentowali, z podziałem na rolę, bajkę Ignacego Krasickiego pt. „Czapla, ryba i rak”.

Wychowawca Anna Gaweł


Cała Polska Czyta Dzieciom

Już trzeci rok z kolei kontynuujemy akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bardzo cenna jest współpraca z klasami zerowymi, które cyklicznie odwiedzają bibliotekę szkolną. Dzieci chętnie słuchają czytanych teksów, rozmawiają o swoich zainteresowaniach czytelniczych a przede wszystkim mają bezpośredni kontakt z książką. Na spotkaniu paźdźiernikowym uczniowie wysłuchali fragmentów książki „Kukuryku na ręczniku” Marii Kownackiej. Pamiętajmy, że czytanie dzieciom od najmłodszych lat jest bezcenne - pobudza wyobraźnię, uczy empatii, uspokaja, dostarcza wiedzy, rozwija ciekawość i słownictwo. Książka jest niezastąpiona...

Monika Kenar-Szczurek



Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania. Przedstawiciele klas piątych - Natalia Lorens, Alda Skraqi, Urszula Kielar i Filip Czopowik czytali swoim młodszym kolegom z klas pierwszych i drugich. Akcja cieszyła się dużym zainteresowniem i mamy nadzieję, że przyczyni się do większego zainteresowania książką i jej wartościami. Pamiętajmy co dawno temu powiedział Maksym Gorki „Wszystko co dobre zawdzięczam książce”.

Monika Kenar-Szczurek, Alicja Jaracz, Anna Prejsnar



JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI

8 października 2015r. był szczególnym dniem dla 50 pierwszoklasistów, którzy przystąpili tego dnia do swojego pierwszego egzaminu – Ślubowania i Pasowania na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu. Tę wspaniałą uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji i Administracji w Rzeszowie pan Ludwik Sobol, Kierownik Oddziału Nadzoru Pedagogicznego w Krośnie pani Lucyna Opoń, Burmistrzowie naszej Gminy pan Witold Kocaj i pan Jacek Rygiel, Dyrekcja Szkoły, rodzice, nauczyciele i wychowawcy oraz starsi koledzy. Do tego ważnego wydarzenia pierwszoklasiści przygotowywali się od początku roku szkolnego, zdobywając nowe umiejętności i wiadomości. Po programie artystycznym zaprezentowanym przez kandydatów na uczniów, pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz zwróciła się do pierwszaków i stwierdziła, iż z radością przyjmie ich do grona uczniów. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie przez akt pasowania zostały włączone do społeczności uczniowskiej. Na zakończenie koledzy z klas trzecich przedstawili swój program przygotowany specjalnie dla pierwszaków i wręczyli im upominki. Powodzenia i sukcesów w szkole najmłodszym uczniom życzyli również Kierownik Oddziału Nadzoru Pedagogicznego pani Lucyna Opoń, Burmistrz pan Witold Kocaj oraz Przewodniczący Rady Rodziców pan Bogusław Trygar, który w imieniu rodziców przekazał dzieciom słoniki na szczęście. Nowo pasowani uczniowie otrzymali również pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.

Jolanta Kielar, Jadwiga Wosiewicz



Gra harcerska pt. „Portret idealnego harcerza”

W środę 7.10.2015r.podczas zbiórki w parku odbyła się gra harcerska, w której uczestniczyli harcerze z klas IV-VI. Trzy zastępy 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” zaopatrzone w kompasy i plany parku odszukiwały kopert z cechami idealnego harcerza, które zostały rozmieszczone na terenie całego parku. Zadaniem uczestników gry było znalezienie jak największej liczby kopert w najkrótszym czasie. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy harcerz powinien być pomysłowy, dzielny, koleżeński, pomocny, prawdomówny, bezinteresowny, uprzejmy i karny. Rywalizacja była naprawdę zacięta, ale wszystkie zastępy poradziły sobie z tym zadaniem wspaniale.
To był atrakcyjny wspólnie spędzony czas. Gra terenowa wzbudziła wiele emocji, angażowała, uczyła. Pozwoliła poruszać się w przestrzeni przyrody i poznawać naturę.

Drużynowa 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” Krystyna Bargieł



Powiatowe IMS w Indywidualnych Biegach Przełajowych

6 października 9. uczniów naszej szkoły reprezentowało Gminę, po wcześniejszym uzyskaniu kwalifikacji, w Powiatowych IMS w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbyły się na trasie biegowej przy Zespole Szkół w Iwoniczu.

Wyniki:

Rocznik 2005 - 2003 dziewcząt, dystans 500 m – startujących 30 zawodniczek:
VII miejsce - Alicja Zajdel IV, XII miejsce – Laura Węglowska IVb, XIX miejsce – Julia Jasińska IVa, XXVI miejsce - Kinga Kinel IVb

chłopców – startujących 37 zawodników:
XXVI miejsce – Daniel Kuczała IVa

Rocznik 2003 - 2004 dziewcząt, dystans 1000 m – startujących 38 zawodniczek:
XI miejsce – Aleksandra Trygar VIb, XXV miejsce – Aleksandra Kielar VIa

chłopców - startujących 37 zawodników:
XXIV miejsce – Adam Mikosz VIb, XXXV miejsce – Dariusz Wais VIa

Ewa Rygiel



Klasy 3 w Magurskim Parku Narodowym

We wtorek 6 października klasy trzecie brały udział w wycieczce do Magurskiego Parku Narodowego. Wyruszyliśmy z Iwonicza o godz. 8.00. Po godzinnej podróży autokarem dotarliśmy do Krempnej. Na początku braliśmy udział w zajęciach w Ośrodku Edukacyjnym. Dowiedzieliśmy się jak powstał Park, jakie zwierzęta w nim żyją i co dzieje się z przyrodą w ciągu zmieniających się pór roku. Prezentacja flory i fauny w muzeum była bardzo ciekawa i interesująca. Z Ośrodka Edukacyjnego udaliśmy się na godzinną wędrówkę z przewodnikiem, szlakiem Kiczera, tam mieliśmy okazję na żywo obserwować las jesienią. Na zakończenie wycieczki zapaliliśmy na polanie ognisko i upiekliśmy kiełbaski.

Wychowawcy klas trzecich: A. Gaweł, L. Welz



Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy

Zdrowie i dobre samopoczucie uczniów jest jednym z warunków skutecznej realizacji zadań szkoły. Dobremu samopoczuciu, dyspozycji do nauki i pracy oraz pozytywnym relacjom międzyludzkim w szkole sprzyja zaspokojenie naturalnych potrzeb dzieci. Jedną z tych potrzeb są zdrowe i regularne posiłki, w tym spożywanie posiłku w czasie pobytu w szkole. Każdy człowiek – młody i dorosły powinien zjadać posiłek co 3-4 godziny. Jest to szczególnie ważne wobec zwiększającego się odsetka dzieci z nadwagą i otyłością.

W naszej szkole zadbaliśmy o dobre samopoczucie uczniów. Każdy z nich codziennie dostaje porcję zdrowej żywności:

W tym roku szkolnym weszliśmy we współpracę z dwiema fundacjami: Ponadto klasy młodsze mają przerwę śniadaniową, a w czasie zajęć w ciągu roku szkolnego wielokrotnie sporządzają zdrowe kanapki, napoje, sałatki.
Cieszymy się, że uczniowie mogą korzystać z różnych form dofinansowania. W zamian też chcielibyśmy pomagać innym i w tym roku postanowiliśmy, że weźmiemy udział w akcji „Grosz do grosza”, z której dochód przeznaczony jest na stypendia obiadowe.




MAMY
NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Wrzesień, to w naszej szkole czas wyboru Samorządu Uczniowskiego. Najpierw wybierano opiekuna. Nad sprawnym przebiegiem kampanii wyborczej czuwał Pan Marcin Jasiński, opiekun SU w roku szkolnym 2014/2015. W demokratycznych wyborach społeczność szkolna wybrała dwóch opiekunów, którzy ex aequo uzyskali największą liczbę głosów. Siostra Danuta Pruś i ks. Rafał Szmik po wyrażeniu zgody zostali wyznaczeni przez Panią dyr. Małgorzatę Jakubowicz na nowych opiekunów SU w roku szk. 2015/2016.
Wybory do SU poprzedzone zostały zakrojoną na szeroką skalę kampanią wyborczą, trwającą od 16 do 22 września. Kandydaci przygotowali ciekawe plakaty wyborcze z różnymi postulatami, które miały zachęcić koleżanki i kolegów do oddania głosu właśnie na nich.
W czwartek 23 września odbyły się wybory. W czasie „godziny wyborczej” uczniowie klas od IV do VI otrzymali przygotowane karty do głosowania z nazwiskami i po zakreśleniu swojego kandydata wrzucali głos do urny. Po zakończeniu głosowania Komisja Wyborcza otworzyła urnę, podliczyła głosy i ogłosiła wyniki na tablicy Aktualności Szkoły.

W tym roku szkolnym społeczność szkolna wybrała Samorząd Uczniowski w składzie:
            Przewodnicząca Karolina Ziembicka kl.VIa
            wiceprzewodniczący Dariusz Wais kl.VIa
            sekretarz Filip Kanderfer kl.VIb

Karolinie, Darkowi i Filipowi gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły!!!

s. Danuta Pruś



„W zdrowym ciele zdrowy duch!”

Dzieci z oddziału przedszkolnego gościły na zajęciach pielęgniarkę szkolną p. Joannę Koryniowską. Wizyta miała na celu poszerzenie wiedzy dzieci na temat profilaktyki zdrowotnej. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania na przykładzie piramidy żywienia, wpływ zabiegów higienicznych na zdrowie, np. mycie zębów. Były zachęcane do uprawiania sportów i codziennych zabaw na świeżym powietrzu oraz do ubierania się stosownie do pogody. Wszyscy uczestnicy zajęcia wspólnie zaśpiewali piosenkę „Fikający zuch”. Na koniec dzieci wykonały owocowe szaszłyki, które zjadły ze smakiem.

Izabela Nycz, Alicja Kucza



MISTRZOWIE GMINY

30 września odbyły się Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Organizatorem Igrzysk była Szkoła Podstawowa w Lubatowej. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie świetnie zaprezentowali się zajmując najwyższe miejsca na podium.

W kategorii klas IV:
dziewcząt:
I miejsce – Alicja Zajdel IVA
III miejsce – Julia Jasińska IVa
IV miejsce – Laura Węglowska IVb
V miejsce – Kinga Kinel IVb

chłopców: V miejsce - Daniel Kuczała IVa

W kategorii klas V – VI:
dziewcząt:
I miejsce – Aleksandra Trygar VIb
III miejsce – Aleksandra Kielar VIa

Chłopców:
III miejsce - Adam Mikosz VIb
V miejsce – Dariusz Wais VIa

Wszyscy zawodnicy awansowali do etapu powiatowego IMS, który odbędzie się 6 października. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Ewa Rygiel



Dzień Chłopca w klasie Va

29 września dziewczynki przygotowały kolegom z klasy wspaniałą uroczystość z okazji ich święta. Świętowanie rozpoczęły od przedstawienia, w którym w dowcipny sposób opisały charaktery chłopców, ich zachowanie oraz upodobania. Następnie złożyły życzenia i wręczyły upominki. Przeprowadziły również kalambury, konkursy, zagadki i zabawy na wesoło. Był także poczęstunek. Po uśmiechu na twarzy chłopców widać było zachwyt i zadowolenie z klasowej uroczystości.

Wychowawczyni klasy: Ewa Rygiel



Sprzątanie Świata 2015

W dniu 25.09.2015 r. już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim akcji „Sprzątania Świata”. Sprzątanie rozpoczęto apelem podczas którego zapoznano uczniów z zasadami bezpiecznego zbierania odpadów. Ponadto przybliżono historię i ideę akcji „Sprzątania Świata”. Uczniowie pod kierunkiem pani Krystyny Bargieł i pani Ewy Graboś w żartobliwy i przystępny sposób zachęcili swych kolegów do dbania o środowisko naturalne. Dzieci także wspólne recytowały wiersze i zaśpiewały piosenki o treści ekologicznej. Naszą akcję zakończyliśmy pozbieraniem śmieci w wyznaczonych miejscach w Iwoniczu.
Akcja ta uświadomiła dzieciom jak ważne jest dbanie o otaczające środowisko.

Krystyna Bargieł



Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

25 września 2015 r. w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja związana z WMTday miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż jej znajomość jest niezbędna w życiu codziennym.

Uczniowie od 21 do 24 września mieli czas na przypomnienie sobie tabliczki mnożenia – w domu, w szkole, m. in. korzystając z programu Matlandia oraz Matematyczne Zoo.

W piątek, od godziny ośmej Komisja Egzaminacyjna, w skład której wchodzili uczniowie klasy IVa: Julia Jasińska, Julia Zięba, Jakub Kandefer oraz Mateusz Kielar przeprowadzała krótkie egzaminy dla uczniów klas III–VI, starszych kolegów z gimnazjum oraz nauczycieli. Uczestnicy wybierali los z 5 przypadkami mnożenia. Każdy kto podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł: MT EXPERT.

Chętni uczniowie, którzy zdali egzamin, mogli wziąć udział w konkurencji „królowa skakanki” polegającej na tym, aby skacząc na skakance, podawać poprawne wyniki iloczynów liczb. W zabawie zwyciężył Filip Czopowik z klasy Va, na kolejnym miejscu znalazła się Julia Gościńska, uczennica klasy VIa, a trzecie miejsce przypadło Jakubowi Krupie z klasy Va.

Wydarzenie to wzbudziło wiele pozytywnych emocji i wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną edycję.

Monika Szajna



Profilaktyka uzależnień dla uczniów

Klasy szóste uczestniczyły w ciekawych zajęciach, poprowadzonych przez naszego absolwenta, studenta psychologii - Bartłomieja Kielara, na temat środków uzależniających. Uczniowie poznali powody, dla których młodzi ludzie sięgają po dopalacze, podstępny i zgubny mechanizm ich działania oraz przykłady zachowań i strat, jakich doznają ci, którzy wpadli w pułapkę uzależnień.

Maria Szajna



Udział 10 Dryżyny Harcerskiej „Leśna Brać” w Starcie Harcerskim Hufca ZHP Krosno w Rymanowie Zdroju

W sobotę 26 września odbył się Start Harcerski dla drużyn z Hufca Krosno w Rymanowie Zdroju. Celem imprezy było rozpoczęcie nowego roku harcerskiego.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 Mszą Harcerską. Po Mszy Świętej na placu przed kościołem, odbył się uroczysty apel. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 harcerzy z różnych środowisk, które zmierzyły się z Biegiem na Orientację i zadaniami związanymi z udzieleniem pierwszej pomocy medycznej. Trasa biegu liczyła 6 punktów, gdzie uczestnicy musieli m. in. rozszyfrować tekst napisany alfabetem Morse`a, a także wykazać się wiedzą dotycząca życia Jana Pawła II.
Harcerski Start był doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości i aktywnego rozpoczęcia roku harcerskiej służby.

Drużynowa 10 Drużyny Harcerskiej Krystyna Bargieł



Pamięć o bohaterach kultywowana przez najmłodszych

Z okazji rocznicy wyzwolenia Iwonicza harcerze odwiedzili grób partyzantów poległych z rąk okupanta hitlerowskiego. Uczniowie zapalili znicze na grobie i odmówili wspólnie modlitwę w intencji poległych za ojczyznę.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Drużynowa 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” Krystyna Bargieł



„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Z tym hasłem rozpoczęliśmy tegoroczny sezon turystyczno – krajoznawczy w naszej szkole.
18 września 20 - osobowa grupa rajdowa (członkowie SKTK oraz drużyny harcerskiej z opiekunami: p. E. Rygiel i p. K. Bargieł) uczestniczyła w XLV Ogólnopolskim Dukielskim Zlocie Turystów zorganizowanym przez krośnieński oddział PTTK.
Zlot rozpoczął się w Jaśliskach – dawnym miasteczku obronnym położonym na trakcie handlowym na Węgry zwanym „Traktem Węgierskim”. W miasteczku zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne z Cudownym Obrazem Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi oraz muzeum regionalne, w którym znajduje się ekspozycja pamiątek z dawnego miasteczka: stare zdjęcia, dokumenty, sprzęt domowy i rolniczy. Następnie wyruszyliśmy na trasę pieszą przez Daliową, Traktem Węgierskim do Szklar, Kamionki i Zawadki Rymanowskiej. W trakcie wędrówki zachwycały nas urokliwe krajobrazy Jaśliskiego Parku Krajobrazowego oraz Wzgórz Iwonicko – Rymanowskich, a słoneczna pogoda podkreślała piękno widzianych widoków.
Zakończenie rajdu odbyło się w Stasianach, gdzie przy ognisku odpoczywaliśmy piekąc kiełbaski oraz odbyły się konkursy. Nasi uczniowie zajęli najwyższe miejsca. W konkursie turystyczno – krajoznawczym Natalia Lorens Va - I miejsce, Urszula Dróbek Vb - II miejsce, a w konkursie ekologiczno – przyrodniczym Maciej Zabawski Vb - III miejsce.
Gratulujemy i już przygotowujemy się na kolejny rajd 9 października.

Ewa Rygiel



Rekrutacja na semestr zimowy Politechniki Dziecięcej

Od 14 do 20 września 2015 roku trwa rejestracja na zajęcia Politechniki Dziecięcej.
Do rekrutacji mogą przystąpić dzieci w wieku 6 – 12 lat, którzy są uczniami szkół podstawowych.

Jak co roku zajęcia Politechniki Dziecięcej odbywają się w Rzeszowie, gdzie ruszy już XIII semestr, w Mielcu, gdzie rozpocznie się semestr V oraz w Ustrzykach Dolnych i w Dębicy gdzie rozpoczniemy IV semestr zajęć.
Do wszystkich miast prowadzone będą oddzielne rejestracje, prosimy więc o uwagę podczas wypełniania zgłoszenia. Rejestracja odbywa się tylko elektronicznie poprzez wypełnienie deklaracji i postępowanie wg instrukcji z e-maila potwierdzającego zgłoszenie.
Szczegółowe informacje na stronie https://dolina-wiedzy.pl/aktualnosci/rekrutacja-na-semestr-zimowy-politechniki-dzieciecej

Zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się z projektem.



Dzwonek na obiad

Stypendium na finansowanie lub dofinansowanie do obiadów w szkołach w programie Dzwonek na obiad w roku szkolnym 2015/2016 może otrzymać każdy uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły średniej dowolnego typu w Polsce, jeżeli miesięczny średni łączny dochód netto na jednego członka jego gospodarstwa domowego nie przekracza 1000 zł.

Więcej w informacji lub na stronie http://dzwoneknaobiad.pl/




Udany występ naszej drużyny

11 września drużyna chłopców z naszej szkoły wzięła udział w gminnych eliminacjach - Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP. Zawody odbyły się na pobliskim orliku w Zespole Szkół w Iwoniczu. Swój udział zgłosiły trzy zespoły z terenu naszej gminy: szkoła podstawowa z Iwonicza-Zdroju, szkoła podstawowa z Lubatówki oraz przedstawiciele naszej szkoły. Po zaciętych pojedynkach w których nie brakowało emocji i pięknych akcji nasza drużyna pokonała swoich rówieśników z innych szkół i pewnie zwyciężyła w turnieju. Tym samym chłopcy z naszej szkoły będą reprezentować naszą gminę na półfinale wojewódzkim, który odbędzie się w Rymanowie.

Marcin Jasiński


Witaj Szkoło!

Kolejny rok szkolny 2015/2016 uczniowie rozpoczęli mszą świętą o godz. 8.00. Następnie wszyscy udali się do szkoły by uroczystym apelem z udziałem Pocztu Sztandarowego Szkoły zainaugurować nowy rok szkolny. Uczniowie klas piątych przygotowali krótki program artystyczny, w którym serdecznie powitali całą społeczność szkolną, a w szczególności, najmłodszych uczniów klas zerowych i pierwszych. Pamiętano także o rocznicy wybuchu II wojny światowej, minutą ciszy oddając cześć poległym. Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz w swoim wystąpieniu, życzyła wszystkim nauczycielom satysfakcji z pracy, uczniom sukcesów w nauce, a rodzicom zadowolenia ze swoich pociech w nadchodzącym roku szkolnym. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami i kolegami.

Ewa Rygiel, Ewa Penar - wychowawczynie klas Va i Vb


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016

Zapraszamy uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w dniu 1 września 2015 r. o godzinie 9.30. Uroczystość będzie poprzedzona Mszą św. w Kościele Parafialnym w Iwoniczu o godzinie 8.00.



Informacja dla rodziców uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016
będą uczęszczać do klas III szkoły podstawowej
klasy IV szkoły ponadgimnazjalnej-technikum
oraz uczniów niepełnosprawnych

Do pobrania:
Informacja - Wyprawka szkolna 2015
Potwierdzenie zakupu
Wniosek rodzica
Zarządzenie Burmistrza



Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2015/16

Pobierz: Wyprawka dla dziecka podejmującego roczne wychowanie przedszkolne

Izabela Nycz


Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]