Akcja #GaszynChallenge

Pracownicy Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego dziękują Muzycznemu Przedszkolu w Iwoniczu za nominację w ramach akcji #GaszynChallenge. A że cel szczytny - bo zebrane datki przekazane zostaną na rehabilitację p. Mariusza Stapińskiego, z entuzjazmem włączyliśmy się do wykonania zadania i zbiórki funduszy.

Panu Mariuszowi  życzymy dużo siły i szybkiego powrotu do zdrowia, zaś wszystkim, którzy wzięli udział w tej szlachetnej akcji dziękujemy.

Do wykonania zadania nominujemy:

#GaszynChallenge - Szkoła Podstawowa im. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu


BEZPIECZNE WAKACJE

Nadszedł czas wakacji - czas swobody, zabawy i zwiększonej aktywności ruchowej. Mamy nadzieję, że mimo wielu ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa będzie to wspaniały okres.

Życząc Wam udanego wypoczynku prosimy, abyście nie zapominali o bezpieczeństwie, chronili siebie i osoby w Waszym środowisku podejmując odpowiednie środki ostrożności.

Postępujcie zgodnie z zaleceniami agencji zdrowia publicznego.

Przypominamy:

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19: 

  • Często myj ręce. Używaj wody z mydłem i środka dezynfekującego na bazie alkoholu.
  • Zachowaj bezpieczną odległość od osób kaszlących i kichających.
  • Nie dotykaj oczu, nosa ani ust.
  • Gdy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj nos i usta wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką.
  • Jeśli źle się czujesz, zostań w domu.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem.
    Pamiętaj, by wcześniej zadzwonić i umówić się na wizytę.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami lokalnego urzędu ds. ochrony zdrowia.

Więcej informacji na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu znajdziecie w artykule
„Bezpieczne wakacje - najważniejsze zasady”.

Rodzice mogą skorzystać z poradników i pomocnych informacji, które znajdują się m.in. na stronie  
Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dyrekcja i nauczyciele






„Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego”

Drodzy Absolwenci

Nie mamy możliwości pożegnać Was osobiście, ale pragniemy pogratulować ukończenia szkoły podstawowej – Naszej Szkoły!Wydaje się, że niedawno wkraczaliście w jej progi jako Pierwszaki, a już przyszła pora zamknąć ten rozdział życia i rozwinąć skrzydła do odlotu. Przez te lata wspólnie wiele przeżyliśmy i zachowamy w pamięci szczególne chwile i zwykłe dni z Waszym udziałem. Żałujemy, że nie mogliśmy razem pojechać na planowaną wycieczkę do Wrocławia i nie zobaczymy Was w pełnej gali w programie pożegnalnym.

Koleżanki i Koledzy, życzymy Wam fantastycznych wakacji, dostania się do najlepszych szkół, jakie sobie wymarzyliście, spotkania w nich wspaniałych nauczycieli i przyjaciół oraz nieokiełznanej radości, beztroskiego szczęścia i niewyobrażalnych marzeń, które się spełnią. Przyjmijcie od nas drobne pamiątki i wspominajcie ciepło. Powodzenia!

Uczniowie klas siódmych z wychowawcami:
Panią Marią Skotnicką i Panią Krystyną Bargieł


List z Ngaoundaye w Republice Środkowej Afryki

Prezes z Fundacji Redemptoris Missio p. Justyna Janiec – Palczewska przekazała nam list i zdjęcia z Ngaoundaye w Republice Środkowej Afryki napisany przez misjonarkę pracującą w adoptowanej od trzech lat przez nas szkole.   W liście tym czytamy ...

wolontariusze


Szkolny Konkurs Plastyczny „Czapka Leprikona”

W marcu, w związku ze zbliżającym się dniem św. Patryka, w naszej szkole został ogłoszony Konkurs Plastyczny pt. „Czapka Leprikona”. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany związane z konkursem. Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów okazało się, że wśród naszych uczniów było wielu chętnych do udziału w konkursie. Pomimo tego, że lekcje nie odbywały się w szkole, a uczniowie zajęci byli nauką zdalną, niektórzy z nich znaleźli czas, aby wykonać przepiękne czapki leprikonów. Jest nam niezmiernie miło przedstawić uczestników naszego konkursu ich piękne prace. Jury będzie miało trudny orzech do zgryzienia , bowiem wszystkie czapki są wspaniałe. Jako organizatorzy konkursu postanowiliśmy, że komisja konkursowa ogłosi wyniki i przyzna nagrody po wakacjach, na uroczystym apelu rozpoczynającym nowy rok szkolny. Uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w naszym szkolnym konkursie i prosimy o cierpliwość.

Organizatorzy
E. Penar i A. Szczurek


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego GALILEO 2020-06-19

Na początku marca, 42 uczniów naszej szkoły wzięło udział Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego GALILEO 2020. Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Do Konkursu przystąpili  uczniowie klas V – VIII.       Więcej: ...

Szkolni organizatorzy konkursu:
E. Penar i A. Szczurek


Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego LEON

W dniach 2 i 3 czerwca 2020 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy LEON z matematyki i wiedzy zintegrowanej dla uczniów klas I-III. Konkurs miał formę testu online składającego się z pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.

Do konkursu z matematyki przystąpiło 28 uczniów, a do konkursu wiedzy zintegrowanej – 8 uczniów naszej szkoły. Najliczniej udział wzięli uczniowie z klasy 1b, 3a i 2a. 

Laureatami konkursu zostali uczniowie zajmujący miejsca od 1 do 10. Natomiast tytuł laureata i nagrodę zdobyli uczniowie, którzy zajęli miejsca od 1 do 3.  Więcej: ...



Konkurs dla uczniów
z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest pogłębienie wiedzy na temat historii oraz tradycji oręża polskiego i wyłonienie najlepszych prac na temat „Bitwa Warszawska 1920 r.   Człowiek, zdarzenie, miejsce”

WIĘCEJ INFORMACJI


DRODZY ÓSMOKLASIŚCI

Przed Wami ważny egzamin, z tej okazji życzymy Wam, kochani, optymizmu, jasnego i otwartego umysłu, jedynie poprawnych rozwiązań, bogactwa celnych słów i oczywiście doskonałych wyników oraz tego, abyście mądrze wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności.

Za wszystkich trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne



Program stypendialny „Klasa”

„Klasa” to autorski program stypendialny Fundacji BNP Paribas, umożliwiający zdolnym absolwentom szkół podstawowych, pochodzących z mniejszych miejscowości oraz będących w trudnej sytuacji finansowej, naukę w renomowanych liceach w 5 miastach akademickich w Polsce: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i Gdyni.
Uczestnicy programu otrzymują pełne wsparcie finansowe w trakcie 4-letniej nauki w liceum (w tym pobyt w internacie, wyżywienie, podręczniki, comiesięczne kieszonkowe, udział w wycieczkach szkolnych, wyjściach kulturalnych i zajęciach dodatkowych) oraz stypendium finansowe na I roku studiów.
Program „Klasa” jest skierowany do uczniów ósmych klas szkół podstawowych a rekrutacja trwa tylko do 30 czerwca 2020 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI        PREZENTACJA        ULOTKA




Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 czerwca 2020

Do 26 czerwca br. Minister Edukacji Narodowej przedłużył przerwę w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie nadal odbywała się na odległość.

WIĘCEJ INFORMACJI




EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Drodzy ósmoklasiści. Niebawem przed Wami egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Poniżej przedstawiamy wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasisty. Prosimy o zapoznanie się z tekstem.

WYTYCZNE DOTYCZĄCE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2020

Prosimy obowiązkowo zapoznać się również z informacją
„O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PODCZAS EGZAMINU”

Informujemy, że w na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty dostępne są:
a. informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019
b. przykładowe arkusze egzaminacyjne
c. arkusze egzaminu próbnego
d. arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminuósmoklasisty w kwietniu 2019 r.

Dyrekcja


Po 24 maja działalność szkół w dalszym ciągu ograniczona

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja  2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 działalność szkół zostaje zawieszona do 7 czerwca 2020 r.  Czytaj dalej...



IMIENINY PATRONA SZKOŁY

Drugim ważnym po rodzinie środowiskiem, w którym ma miejsce kształtowanie naszej osobowości  jest szkoła. To tutaj  konstytuujemy swoje charaktery, uczymy się kultury i przyjmujemy obowiązujące normy społeczne. Do tego potrzebne są nam wzorce osobowe. Dla nas takim wzorcem jest nasz patron Ksiądz Antoni Podgórski. Znajomość jego postaci  rodzi nasz szacunek i jest inspiracją do podejmowania różnorakich działań na rzecz środowiska w którym żyjemy. Imieniny księdza Antoniego Podgórskiego, obchodzone 13 czerwca stały się okazją do wyrażenia wdzięczności i oddania hołdu jego heroicznej pracy na rzecz człowieka potrzebującego. W imieniu całej społeczności szkolnej na grobie naszego Patrona, zapaliliśmy znicze, złożyliśmy wiązankę kwiatów oraz wspólnie pomodliliśmy się.

wolontariusze


Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

Uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety zamieszczonej w e-dzienniku, dotyczącej zdalnego nauczania, jakie było realizowane przez ostatnie tygodnie. Chcemy poznać opinie, uwagi i propozycje, które pozwolą ocenić naszą wspólną pracę w tych niecodziennych warunkach oraz na wyciągnięcie wniosków.

Pedagodzy



DZIEŃ DRUKARZA

W związku z przypadającym na 4 czerwca Dniem Drukarza przedstawiamy krótką historię druku.

HISTORIA DRUKU

Bibliotekarze



Świetlicowe sposoby na nudę

Zapraszamy do zapoznania się ze świetlicowymi inspiracjami, czyli sposobami na spędzanie wolnego czasu. W poniższej prezentacji znajdziecie wiele linków do stron www z ciekawymi pomysłami na wykonywanie prac plastycznych, technicznych oraz na gotowanie urozmaiconych potraw. Znajdziecie tam również linki do stron www z bajkami, muzyką oraz filmami, a także wirtualnym ZOO i zabawami na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że nasze propozycje Was zaciekawią. Zapraszamy.

ŚWIETLICOWE INSPIRACJE

Ewa Graboś





Dodaj „lajka” dla Kingi i Joasi

Dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w „Powiatowym Konkursie Piosenki Znanej i Lubianej – twórczość Anny Jantar".
Kinga Kinel z klasy VIII b i Joanna Such – klasy VI b zajęły w kategorii wiekowej dla kas IV – VIII odpowiednio drugie i trzecie miejsce.
20 maja Ośrodek Kultury w Dukli ogłosił na profilu Facebookowym konkurs na największą ilość „lajków” spośród laureatów tego konkursu. Zachęcamy wszystkich, aby do 25 maja do godziny 15.00 głosować na reprezentantki naszej szkoły. Wystarczy tylko dodać polubienie.

Joanna Such z piosenką „Za każdy uśmiech Twój"

Kinga Kinel z piosenką „Radość Najpiękniejszych Lat"




100. ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

Dnia 18 maja br. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasza szkoła zaplanowała kilka inicjatyw, aby uroczystości jubileuszowe uczynić wyjątkowymi. Miał się odbyć powiatowy konkurs recytatorski, akademia okolicznościowa dla społeczności szkolnej i lokalnej, spotkania z pensjonariuszami  w Domach Pomocy Społecznej.  Jednak z  powodu zagrożenia epidemiologicznego niemożliwa jest realizacja tych planów. Mimo wszystko, pragniemy aby 18 maja był w naszych domach rodzinnych dniem  radosnego świętowania. Dlatego  przygotowaliśmy w przestrzeni wirtualnej okolicznościowe katechezy dla uczniów wszystkich klas, których celem jest zaangażowanie w obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, zainteresowanie  jego osobą, wartościami, jakie głosił, pielęgnowanie rodzinnych doświadczeń i wspomnień związanych z papieżem, Polakiem.

Niech czas jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. będzie w naszych rodzinnych domach, pomimo wielu ograniczeń  czasem wdzięczności Bogu za dar życia i posługi Papieża Polaka.

katecheci



Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek proponujemy wirtualny spacer po Zamku Krzyżackim w Malborku.
Był on niegdyś siedzibą mistrzów wielkiego zakonu krzyżackiego, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w województwie pomorskim. Jego historia jest naprawdę bogata i sięga aż XIII wieku, a od 1997 roku wpisany jest on na światową listę dziedzictwa UNESCO, co tylko podkreśla jego wagę i atrakcyjność dla turystów.
Jeśli się nudzisz, odwiedź Malbork!

            WIRTUALNA PODRÓŻ - ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU

Bibliotekarze



Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Tym razem w ramach Tygodnia Bibliotek mamy propozycję dla starszych uczniów: dwa quizy - znajomości “Pana Tadeusza” oraz ogólnej wiedzy o lekturach. Zapraszamy, sprawdź się!

            „Pan Tadeusz”       Z jakiej lektury pochodzi ten fragment?

Bibliotekarze



Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwa...

Dzisiaj proponujemy podróż do stolicy naszego województwa, czyli do Rzeszowa, gdzie znajduje się Muzeum Dobranocek.
Obok lalek z filmów kukiełkowych, w muzeum można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki albo plakaty. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów Miś Colargol, Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Kolorowy świat Pacyka, Maurycy i Hawranek.
Zaproście na ten wirtualny spacer Waszych rodziców, niech przypomną sobie bajki swojego dzieciństwa.

            WIRTUALNA PODRÓŻ - MUZEUM DOBRANOCEK

Bibliotekarze


„Adoptuj Szkołę”

Jak informowaliśmy, nasza szkoła uczestniczy w programie „Adoptuj Szkołę”. W ramach tego programu wolontariusze każdego roku przeprowadzają zbiórkę drobnych pieniędzy na ten cel. W tym roku suma środków zebranych od uczniów była duża i wyniosła 705,- PLN,  a zdobytych od sponsorów anonimowych wynosi 1550,- PLN. Łączna suma przekazana przez wolontariat na Program Adoptuj Szkołę w bieżącym roku szkolnym wyniosła 2255,- PLN.

Wczoraj otrzymaliśmy podziękowanie wraz ze zdjęciami uczniów „naszej szkoły”, które załączamy. Cieszymy się, że możemy pomagać innym.

List z Fundacji Redemtoris Missio

Wolontariusze



Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Po wczorajszej wycieczce do Krakowa, dziś w ramach Tygodnia Bibliotek proponujemy wyjazd do Warszawy a dokładniej wirtualny spacer po Zamku Królewskim.
Pierwotnie był on rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej: Króla i Sejmu. Wiele razy niszczony, grabiony i dewastowany, w 1980 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, od 1994 roku uznany za pomnik historii.

WIRTUALNA PODRÓŻ - ZAMEK KRÓLEWSKI

Bibliotekarze



Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Dziś proponujemy wirtualną podróż do Krakowa, a dokładniej zachęcamy do odwiedzenia jednej z największych bibliotek w Polsce – Biblioteki Jagiellońskiej.
Jej historia związana jest z historią samego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dlatego za datę jej utworzenia uznaje się rok 1364. W zbiorach biblioteki znajduje się wiele cennych rękopisów - m.in. “Bogurodzicy”, “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i starych druków - np. dzieła Mikołaja Kopernika “O obrotach sfer niebieskich” z 1543 roku.
Biblioteka Jagiellońska ma status biblioteki narodowej.

WIRTUALNA PODRÓŻ - BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA

Bibliotekarze



Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 8 – 15 maja przypada XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek Szkolnych. Ponieważ nie możemy na razie spotkać się w naszej szkolnej bibliotece proponujemy zabawę on – line.

Na początek coś dla młodszych - testy “Czy znasz te lektury - sprawdź się!”

                  „Oto jest Kasia”       „Karolcia”       „O psie, który jeździł koleją”

Bibliotekarze



CZASOWE ZAWIESZENIE ZAJĘĆ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Informacje o czasowym zawieszeniu zajęć w Oddziale przedszkolnym znajdują się w zarządzeniu nr 18/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.

Zarządzenie nr 18/2020 z dnia 6 maja 2020 r.



Ważne majowe święta:
Dzień Flagi i 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Polska to jest także twój rodzinny dom”

Motto, które wybrałam, w tym roku nabiera dodatkowego znaczenia, ale, chociaż rozłączeni, bądźmy razem i uhonorujmy to, co nam drogie. Najpiękniejszy wiosenny miesiąc przynosi bowiem ważne dla Polaków dni. 2 maja przypada Dzień Flagi RP.  Na pewno każdy uczeń naszej szkoły za Czesławem Janczarskim powtórzy, że „na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste”. Zatem pamiętajmy, by szanować nie tylko flagę, ale i pozostałe polskie symbole narodowe i odpowiednio się zachowywać w ich obecności i podczas śpiewania hymnu. Myślę, że każdy patriota wywiesi w tym dniu flagę, by zamanifestować swą miłość, szacunek i przywiązanie do polskości. Flagi nie ściągajmy, bowiem 3 maja przypada Święto KonstytucjiWięcej...

M. Skotnicka


Niebieski czwartek – ćwiczenia wspomagające integrację sensoryczną

Każdy z nas jest indywidualną istotą, która przez całą dobę przetwarza napływające do niej bodźce. Integracja owych sygnałów ma wpływ na nasze postrzeganie świata, kształtuje naszą rzeczywistość i wpływa na nasze zachowania. Problem zaburzeń związanych z integracją sensoryczną dotyka nas wszystkich, w mniejszym bądź większym stopniu. Więcej...

Małgorzata Warzocha, Magdalena Stefańska



CIEKAWE KSIĄŻKI DLA STARSZYCH I MŁODSZYCH DZIECI

EMKA KOWALSKA- dziennikarka, mama dwójki dzieci. Prowadzi bloga książkowego, gdzie prezentuje nowości książkowe dla dzieci (młodszych, starszych i tych całkiem maleńkich). Propozycje ciekawych książek omawia też w popularnym programie „Pytanie na śniadanie”. Jej wybory lektur są niezwykle ciekawe, z piękną szatą graficzną a przede wszystkim mądre, dostosowane do wieku dzieci i ich rozwoju intelektualnego.
Polecamy odwiedzić jej stronę na facebooku, która znajduje się pod linkiem OBIBOOKI.EMKI

Bibliotekarze


INFORMACJA

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 1 maja (piątek) jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a 4 maja (poniedziałek) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych.




Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br.

Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.

WIĘCEJ INFORMACJI




Termin egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

WIĘCEJ INFORMACJI




INFORMACJA

Zgodnie z zarządzeniem Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Iwoniczu dzień wolny 24.04 (piątek) zostaje przeniesiony na czerwiec. Zajęcia w piątek 24.04 odbywać się będą zgodnie z planem lekcji.



Niebieski czwartek

Dzisiaj chciałybyśmy Was zachęcić do przeczytania książki autorstwa Pani Roksany Jędrzejewskiej–Wróbel pt.”Kosmita”.
Jest to książka, której bezpośrednimi odbiorcami są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc rodzinie zaakceptować trudne okoliczności, szukać wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jakie jest bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji. Zapraszamy do czytania.

Małgorzata Warzocha, Magdalena Stefańska


23 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Rzeźba znajdująca się w Berlinie na pamiątkę wynalazcy druku Johannesa Gutenberga

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku. W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy. Więcej...

Bibliotekarze


„Grzeczność nic nie kosztuje, a wygrywa wszystko” – dobre obyczaje w życiu codziennym

Zwykle podczas lekcji i w różnych sytuacjach szkolnych staramy się poznawać, stosować i utrwalać zasady dobrego wychowania, zwane też bon – tonem, czy savoir – vivrem. Oczywiście w domu rodzice także dbają o jak najlepsze przyswojenie przez dzieci „sztuki życia”. Teraz, kiedy wiele dni spędzamy przebywając w naszych mieszkaniach, warto wykorzystać czas, przypomnieć sobie i stosować reguły, dzięki którym możemy jeszcze lepiej funkcjonować. Więcej...

pedagog szkolny: M. Szajna i D. Kielar



INFORMACJA

W związku ze zmianą terminu egzaminu ósmoklasisty zajęcia w dniach 21, 22, 23 kwietnia odbywają się według planu. Komunikat w sprawie nowego terminu zostanie ogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania egzaminu.



Niebieski czwartek, czyli fakty i mity o autyzmie ...

Wśród społeczeństwa krąży wiele mitów dotyczących autyzmu, mają one mniejsze lub  większe podstawy. Jednakże często spowodowane są niewiedzą i niezrozumieniem. Powszechne mity są często krzywdzące dla osób z autyzmem i ich rodzin... dlatego rozwiejmy mity a potwierdźmy fakty.
Zanim to zrobimy sprawdź się sam i zrób krótki quiz Autyzm - fakty czy mity?
https://samequizy.pl/autyzm-fakty-czy-mity/

Czytaj więcej...

Magdalena Stefańska i Małgorzata Warzocha


AKCJA #KARTKADLAMEDYKA

Nasza szkoła przystąpiła do akcji #kartkadlamedyka. Akcja polegała na narysowaniu, namalowaniu, czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. To nasza symboliczna forma podziękowania dla wszystkich pracowników służby ochrony zdrowia na świecie i w Polsce, którzy każdego dnia ryzykują swoim zdrowiem, by walczyć z pandemią koronawirusa.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie nie sposób nie wspomnieć jak wielką i trudną rolę mają pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, sanitariusze, salowe...wszyscy Ci, którzy stoją u progu szpitala by pomóc nam ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Nadszedł czas głębszej refleksji, by pochylić się i opowiedzieć dzieciom o niezwykle ważnej i odpowiedzialnej, ale jakże niebezpiecznej w dzisiejszej sytuacji pracy medyków.
Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji, za przesłane przepiękne kartki.

Wasze serca są WIELKIE! ♥

Magdalena Stefańska i Małgorzata Warzocha



Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach oświatowych

Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia br.

WIĘCEJ INFORMACJI





Niebieski czwartek

Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu. Ze względu na to, że w obecnej sytuacji nie możemy organizować spotkań, podczas których rozmawialibyśmy o autyzmie, będziemy w miesiącu kwietniu - w każdy czwartek - umieszczać informacje, propozycje na temat Autyzmu i Zespołu Aspergera. Dzisiaj  przygotowałyśmy dla Was listę filmów, które poruszają temat ASD.

Zobacz listę filmów

Małgorzata Warzocha
Magdalena Stefańska



Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach
od 9 do 14 kwietnia 2020 r.

Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

WIĘCEJ INFORMACJI



Pamiętamy o Zbrodni Katyńskiej

10 kwietnia mija 10. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Zginęli w niej prezydent Lech Kaczyński i inni członkowie Delegacji udającej się do Katynia na obchody siedemdziesięciolecia zbrodni dokonanej na Polakach przez NKWD. Na wiosenne miesiące właśnie przypada 80 rocznica kaźni katyńskiej.
Zapraszamy do obejrzenia materiału przedstawiającego tło historyczne i przebieg zbrodni katyńskiej z 1940 r. oraz do wysłuchania utworu muzycznego skomponowanego dla uczczenia Pamięci Ofiar.

IPNtv: Katyń. Historia wciąż żywa

Andrzej Panufnik „Epitafium katyńskie”

M. Szajna


Akcja #Kartka dla Medyka

Drodzy uczniowie mamy dla Was propozycję. Chciałybyśmy żebyście narysowali kartkę z życzeniami, podziękowaniami dla służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, ratowników medycznych, personelu medycznego, którzy w czasie pandemii zapomnieli o sobie. Niech to będzie wyraz szacunku, docenienia, wsparcia i zapewnienia, że o nich pamiętamy. Gdyby było tych kartek więcej, moglibyśmy umieścić je na stronie naszej szkoły w ramach akcji  #Kartka dla Medyka.

Jeśli ktoś z Was chce się przyłączyć, prosimy o wysłanie zdjęć narysowanych kartek na  nasze adresy e-mailowe:

stefanskamagdalena@o2.pl

babczynska.malgorzata@gmail.com

Kartki wysyłacie do wtorku 07.04.2020 r.

Zachęcamy do udziału w akcji i do okazania wsparcia ludziom, którzy cały czas narażają swoje zdrowie, życie. Pokażmy, że jesteśmy wdzięczni za to co robią dla nas.

Małgorzata Warzocha
Magdalena Stefańska


JESTEŚMY RÓŻNI LECZ RÓWNIE WAŻNI

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas nawet 3 mln.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie... Czytaj dalej...

M. Stefańska i M. Warzocha


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

To ważne święto książki przypada w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Ma on na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz  wspieranie czytelnictwa. W tym dniu możemy uświadomić sobie jak ważna w życiu dziecka jest książka. Czytanie maluchom od najmłodszych lat „zaraża” je miłością do książek i ma nieoceniony wpływ na ich rozwój, co przekłada się na lepszą jakość życia, większą świadomość i szersze odbieranie świata.

Dzieci z naszej szkoły udowodniły, że książka jest ich przyjacielem szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie- wykonały ilustracje oraz projekty okładek swoich ulubionych książek.

                      Życzymy wszystkim przyjaźni z książką, ona jest niezawodna.

Bibliotekarze


DRODZY UCZNIOWIE

CZAS, KTÓRY PRZED NAMI, TO OKRES, W KTÓRYM WSZYSCY

MAMY SZANSĘ WYKAZANIA SIĘ PRAWDZIWĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ.


WIĘCEJ...

Pedagog szkolny


Informacja dyrektora CKE dotycząca próbnego egzaminu ósmoklasisty

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wystosował pismo dotyczące próbnego egzaminu ósmoklasisty. Poniżej, w linku znajduje się omawiany komunikat:

Informacja dyrektora CKE z 26 marca 2020 r. dotycząca próbnego egzaminu ósmoklasisty



Biblioteka szkolna proponuje!

Książka jest zawsze świetnym pomysłem na nudę, dlatego biblioteka szkolna nieustannie zachęca wszystkich uczniów do czytania.

Na pewno w Waszych biblioteczkach domowych są książki, na które jakoś do tej pory brakowało Wam czasu. Jeśli nie, to zachęcamy do uzupełnienia braków czytelniczych choćby w zakresie lektur szkolnych. Proponujemy stronę https://lektury.gov.pl/, gdzie w formie e-booków można znaleźć większość lektur szkolnych.

Najmłodsi z pomocą rodziców mogą skorzystać ze stron: https://www.elfibajka.pl/ lub https://www.bajkowisko.pl/ i wysłuchać pięknych baśni i bajek.

Bibliotekarze


Informacja od psychologa

Drodzy Rodzice,
W związku z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie, a przede wszystkim z myślą o naszych uczniach zamieszczamy informacje, które mogą pomóc w redukcji lęku, stresu, oraz okazać się pomocne w czasie rozmowy z Waszymi dziećmi na tematy związane z epidemią koronawirusa.
Należy zwrócić uwagę, iż w obecnej sytuacji doświadczamy lęku bardzo wyraźnie, śledząc informacje dotyczące kolejnych zachorowań, a także słuchając instrukcji mających ustrzec nas przed zarażeniem. W końcu każdy z nas martwi się o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Więcej informacji...



Propozycja dla dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe

W tym trudnym dla nas wszystkim czasie, nauczyciele – wychowawcy świetlicy szkolnej proponują dzieciom skorzystanie w czasie wolnym z poniższych linków. Są to propozycje gier edukacyjnych, pomysłów na zabawę, zajęć ruchowych, kolorowanek i innych.

ZOBACZ PROPOZYCJE GIER I ZABAW...

Nauczyciele-wychowawcy świetlicy szkolnej


ZDALNA NAUKA W SZKOLE

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. (w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19)od dn. 25 marca 2020 r. podczas zdalnej nauki będzie ponownie realizowana podstawa programowa nauczanych przedmiotów. Będzie to oznaczać, że drogą elektroniczną z wykorzystaniem używanych dotychczas komunikatorów będzie realizowany nowy materiał nauczania, który będzie podlegać ocenie.

W dzienniku elektronicznym nauczyciele będą zamieszczać informacje o zadaniach, pracach pisemnych, ćwiczeniach, itp. (z podaniem dostępnych źródeł informacji) do wykonania przez uczniów w domu. Zatem każdy rodzic ucznia jest zobowiązany do  sprawdzenia zapisów w dzienniku elektronicznym.

Dyrektor szkoły
Monika Leśniak-Kielar



Pierwszy kanał edukacyjny Telewizji Polskiej online

Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Nowe pasmo jest odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach. Już od dziś, 19 marca o godz. 9.00 na stronie vod.tvp.pl pojawią się pierwsze materiały. Zachęcamy do oglądania!

WIĘCEJ INFORMACJI

Każdego dnia, na stronie tvp.vod.pl w godzinach 9.00-13.00 w sekcji „eSzkoła” uczniowie i nauczyciele będą mogli znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia. Przejdź do serwisu "eSzkoła".



WYNIKI REKRUTACJI

Lista dzieci przyjętych do klasy I i Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Iwoniczu na rok szkolny 2020/2021 jest dostępna pod numerem telefonu: 134350470.

W związku z zaistniałą sytuacją, prosimy wyłącznie o kontakt telefoniczny.




Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura – propozycje dla uczniów i nauczycieli

Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Zachęcamy do uwzględnienia materiałów prezentowanych na kanałach Telewizji Polskiej do zdalnej pracy z uczniami w czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

WIĘCEJ INFORMACJI




Lekcje z internetu – rusza serwis gov.pl/zdalnelekcje

Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania!

WIĘCEJ INFORMACJI




Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

WIĘCEJ INFORMACJI




DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE

Zachęcamy do edukacji domowej. Skorzystajcie z poniższego linku i znajdźcie ulubiony serwis edukacyjny pomocny w zorganizowaniu nauki w domu.

TUTAJ ZNAJDZIESZ SERWISY EDUKACYJNE




INFORMACJA

W związku z dużym zagrożeniem koronawirusem apelujemy do Państwa, aby dzieci pozostawały w domu, unikały zgromadzeń, galerii i tłumów.

Ma być to rodzaj profilaktycznej kwarantanny, a pełną odpowiedzialność za dzieci biorą rodzice i opiekunowie.

Dyrektor Szkoły



INFORMACJA DLA RODZICÓW

Informujemy, że w najbliższym czasie nauczyciele poszczególnych przedmiotów będą wysyłać treści do samodzielnej pracy dla uczniów. Prosimy sprawdzać skrzynki pocztowe i wiadomości w e-dzienniku.




UWAGA

Kontakt z Dyrekcją w sprawach służbowych tylko przez telefon 134350470 lub e-mail: spiwonicz@op.pl




WAŻNA INFORMACJA

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI

W dniach 12.03 i 13.03 (czwartek i piątek) szkoła będzie prowadzić działania opiekuńcze dla dzieci, które mają szczególnie trudną sytuację i nie mają opieki w domu.



CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

Obszerne informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem znajdziecie Państwo TUTAJ.

Żeby zapobiegać nieuzasadnionej panice Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę najczęstszych mitów, pomyłek i wątpliwości dotyczących nowego koronawirusa i wywołanej przez niego epidemii.

TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDZI NA NURTUJĄCE PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI.




SPOTKANIA Z RODZICAMI ZOSTAŁY ODWOŁANE




Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021



W ramach czasu wolnego...

W ramach czasu wolnego proponujemy obejrzenie filmu animowanego pt. "PATRYK MISJONARZ IRLANDII - W imię Jezusa Charle Magne" odc. 16 - PL

Ewa Penar


REGULAMIN
Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Czapka Leprikona”

Organizator konkursu

Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa im.ks.A.Podgórskiego w Iwoniczu

Uczestnicy konkursu

Konkurs skierowany jest do uczniów klas I –VIII Szkoły Podstawowej im.ks.A.Podgórskiego w Iwoniczu.

Warunki uczestnictwa w konkursie...

Organizatorzy konkursu:
nauczyciele j. angielskiego


Zbiórka zakrętek dla Emilki

Wzorem lat poprzednich kontynuujemy w naszej szkole akcję ”Zbieramy zakrętki”, która polega na zbiórce plastikowych zakrętek (po sokach, napojach, kawie, nabiale, środkach chemicznych i przemysłowych). W tym roku zbieramy zakrętki dla chorej Emilki. Wpływ z tej akcji zostanie przeznaczony na rehabilitację i zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dziewczynki.

Akcja pozwala nam wszystkim uświadomić sobie jak ważne jest bezinteresowne niesienie pomocy najbardziej potrzebującym , a także uczy nas tworzenia stałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu.

Zachęcamy do udziału w akcji.

Szkolny koordynator: Krystyna Bargieł


Mini Piłka Siatkowa

3 marca w naszej szkole odbyły się w Gminne  Igrzyska Dzieci w Mini Piłce Siatkowej. Nasza  drużyna dziewcząt i drużyna chłopców uzyskała I miejsce i awans do powiatowego etapu igrzysk. 

Skład drużyny dziewcząt: Amelia Juszczyk VIa, Aleksandra Bek VIb,  , Kinga Urbanek VIb,  Karolina Skraqi Vb,  Natalia Kenar VIa,  Martyna Biernacka VIa,  Julia Wais VIa, Joanna Such VIb, Julia Turek VIa, Róża Szul VIb.

Skład drużyny chłopców: Kacper Szczurek VIb, Paweł Penar VIa, Jakub Szajna VIa, Jakubowicz Oskar VIb, Filip Niemczyk VIa, Szymon Turek VIb, Konrad Cząstka VIa, Jakub Klich VIb, Dominik Grysztar VIIb, Zabawski Szymon VIb

Organizator: E. Rygiel, M. Jasiński


REKOLEKCJE

Rekolekcje dla dzieci i młodziezy organizowane były w dniach od 02.03.2020 r. do 03.03.2020 r. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.



1 Marca – Dzień Żołnierzy Wyklętych

Obchodzony  w   naszym kraju   po raz 10.  Dzień Żołnierzy Wyklętych został uczczony przez naszą szkołę poprzez wyjazd do kina, lekcje historii oraz tematyczną wystawkę.

Klasy VI – VIII, dzięki współpracy Dyrekcji z GOK-iem, wyjechały  do kina w Iwoniczu – Zdroju i nieodpłatnie obejrzały film, pokazujący wyzwolenie uzdrowiska przez AK w roku 1944, zatytułowany „ Rzeczpospolita Iwonicka” oraz wysłuchały referatu pani Haliny Józefczyk- Habrat.

Należy pamiętać, że NKWD i UB dokonały aresztowań wśród członków iwonickiej AK, aresztowano członków rodziny Załuskich,  dr.  Józefa Aleksiewicza i innych.  Z. Bartosz wywieziony został do łagrów i zmarł na tyfus, a na Eugeniuszu Werensie – Jerzym   Nowaku  („ Pik” ) wykonano wyrok śmierci w PRL –u.

Podczas lekcji historii najstarsi uczniowie dowiadywali się o powojennych losach Działaczy Podziemia Niepodległościowego.  Szczególnie dużą wiedzą i oczytaniem  popisał się uczeń Michał Hordij z kl. 8a., a  Klasa 8b przygotowała szkolną wystawkę.

M. Szajna


Regionalna Liga Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt

27 lutego drużyna dziewcząt zagrała w II turnieju siatkarskim w ramach Regionalnej Ligi Mini Piłki Siatkowej w Jedliczu. Dziewczęta zmierzyły się z drużynami z: GOSiR Jedlicze, MOSiR Dukla, SP Korczyna, SP Jaszczew, Karpaty Krosno.

Skład drużyny: Amelia Juszczyk VIa, Aleksandra Bek VIb,  VIa, Kinga Urbanek VIb, Adrianna Kustroń VIb,  Natalia Kenar VIa,  Martyna Biernacka VIa,  Julia Wais VIa, Joanna Such VIb, Karolina Skraqi Vb

Opiekun: E.Rygiel


Spotkanie z podróżnikiem

20 lutego 2020 r. po raz kolejny gościliśmy przedstawiciela grupy Trzask, pana Dariusza Rocheckiego, którytym razem zabrał nas w podróż do Kenii. Podróżnik barwnie opowiadał o walorach przyrodniczych jednego z najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo krajów świata. Kenia słynie ze swoich krajobrazów, a także bogactwa fauny i flory. Kraj zamieszkują charakterystyczne zwierzęta m.in. słonie afrykańskie, gepardy, bawoły, żyrafy, zebry i lwy. Więcej...

Jolanta Kielar, Krystyna Bargieł


Podziękowanie od misjonarzy kapucynów

Szczęść Boże!
Dzisiaj w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu otrzymaliśmy darowiznę na kwotę 1000,00 zł w ramach akcji "wyślij pączka do Afryki 2020". Złożona przez Was darowizna zamieni się w posiłki dla osieroconych dzieci, opiekę medyczną i lekarstwa dla chorych,nowe domy dla ubogich, czystą, zdrową wodę z 2 nowych studni. Wasza pomoc przez ręce naszych misjonarzy kapucynów trafi do najbardziej potrzebujących. Bardzo dziękujemy! Z kolejnych pączków powstaną szkoła, plac zabaw, boisko i kaplica. Prosimy zachęcić swoich znajomych do pączkowania, wspólnie zrobimy wiele dobrego! Misjonarze kapucyni otaczają swoją modlitwą całą Waszą społeczność.

br. Jerzy Steliga
Fundacja Kapucyni I Misje


„Wyślij pączka do Afryki 2020”

Już po raz drugi w naszej szkole została zorganizowana akcja charytatywna pod hasłem „Wyślij pączka do Afryki”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

Serdeczne podziękowania składamy Państwu Fiejdaszom z Iwonicza, za wsparcie tej szlachetnej inicjatywy i przekazanie 100 pączków. Dziękujemy również Pani Monice Dróbek za ofiarowanie pączków na cel charytatywny oraz Rodzicom, Uczniom i Pracownikom szkoły  za duże zainteresowanie akcją. Więcej...

Wolontariusze


Taneczne sukcesy uczennic z klasy Ia w XXI Gminnym Konkursie Tańca „Twist”

20 lutego 2020r. w sali kina "Wczasowicz” w Iwoniczu Zdroju odbył się XXI Gminny Konkurs Tańca "Twist”. Naszą szkołę reprezentował zespół taneczny z klasy I a.  Dziewczynki  w składzie: Karolina Kielar, Małgorzata Pelc, Zuzanna Penar, Lena Polek, Zuzanna Szkółka, Julia Szczukiewicz wykonały dwa dynamiczne i żywiołowe układy taneczne. Występ pierwszoklasistek został doceniony wyróżnieniem. Choreografię i ruch sceniczny opracowała instruktor tańca pani Luiza  Sokołowska. Pierwszoklasistki miały już okazję zaprezentować swoje zdolności taneczne występując podczas Koncertu Charytatywnego i Dnia Babci i Dziadzia.

Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun: Beata Milińska


Przedszkolaki robią owocowy koktajl

W dniu 20.02.2020r. dzieci przedszkolne, poznając tajemnicę warzyw i owoców postanowiły zrobić pyszny koktajl owocowy – pełen witamin. Warsztaty kulinarne zorganizowano z udziałem pani Małgorzaty Wawro ze swoimi uczennicami z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego OHP w Iwoniczu. Maluchy samodzielnie pokroiły banany, jabłka, truskawki pamiętając o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Pod nadzorem pań wrzucały do blendera owoce i przyglądały się, jak maszyna rozdrabnia je na jednolitą masę. Dzieliły się wrażeniami smakowymi, a panie podkreślały wartości odżywcze mlecznego napoju. Uśmiech na twarzach dzieci gościł przez cały proces przyrządzania koktajli, a jeszcze szerzej uśmiechnięte buzie pojawiały się po wypiciu pysznych i jednocześnie zdrowych napojów. To była prawdziwa „bomba witaminowa”.

Danuta Baran, Izabela Nycz


„Zdrowe odżywianie kluczem do zdrowia”

Dziewczęta z klasy 8b w ramach lekcji wychowania fizycznego uczestniczyły w warsztatach „Zdrowe odżywianie kluczem do zdrowia”. Uczennice pod fachowym okiem Pani Małgorzaty Wawro oraz uczennic z Zespołu Szkół przy OHP w Iwoniczu przygotowały kilka propozycji zdrowych i smacznych potraw, a następnie degustowały przygotowane przez siebie pyszności.

E. Rygiel


Tenis Stołowy

II miejsce w Gminnych Igrzyskach Dzieci zajęła drużyna dziewcząt: Adrianna Kustroń  i Amelia Juszczyk oraz drużyna chłopców: Dominik Grysztar  i Hubert Jarosz.

E. Rygiel


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Z przyjemnością informujemy , że konkurs plastyczny pt.”Wspomnienie ferii” został rozstrzygnięty.

Do organizatorów konkursu wpłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac. Po naradzie jury wybrało sześć najciekawszych prac.

Więcej...

Opiekunowie SU ks. Ł. Dziedzic K. Bargieł


Mini Piłka Siatkowa

18 lutego w ramach zajęć „Program SKS” dziewczęta z klasy VI zagrały mecz towarzyski z drużyną z MOSiR Dukla. Spotkanie było doskonałym sprawdzianem umiejętności przed czekającymi je gminnymi igrzyskami i rozgrywkami ligowymi.

Skład drużyny: Anna Szczurek, Amelia Juszczyk, Aleksandra Bek, Kinga Urbanek, Adrianna  Kustroń, Martyna Biernacka, Julia Wais, Julia Turek, Natalia Kenar, Wiktoria Rygiel

E. Rygiel


Politechnika Młodych Odkrywców

15 lutego 2020 r. (sobota) odbyły się drugie zajęcia laboratoryjne z chemii w ramach 2 edycji projektu Politechnika Młodych Odkrywców – Szkoła Młodych Chemików realizowanego przez Politechnikę Rzeszowską. W zajęciach tych również uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły.

Więcej: ...

Opiekun: Sabina Józefowicz-Boczar


Powiatowy Konkurs Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II
na 100 – lecie Jego urodzin

„Najstarsi dobrze pamiętają Karola Wojtyłę,
Trochę młodsi – Papieża Polaka.
Nowe pokolenie zdążyło pokochać Jana Pawła II
Najmłodszym została tylko tradycja i pamięć.” (Centrum Jana Pawła II- Kraków)



Więcej informacji

Koordynatorzy konkursu:
s. Danuta B. Pruś tel. 698 756 317
Kinga Rogóz tel. 691 664 749


Ciekawa zbiórka zuchowa

W poniedziałek na zbiórce zuchowej dzieci uczestniczyły w doświadczeniach fizycznych, które przeprowadził uczeń klasy 8b Maciej Zięba. Zaprezentował eksperymenty kulą plazmową oraz lampą UV. Zuchy dowiedziały się ciekawostek na temat prądu. Samodzielnie dzieci mogły przeprowadzić doświadczenie „bańka w bańce”. Wszystkim bardzo podobał się pokaz.

Anna Gaweł


Szkolny Turniej Piłki Siatkowej

14 lutego w szkole odbył się Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych dla klas VII – VIIIl.

Wyniki  rywalizacji: 

I miejsce – klasa VIIa
II miejsce – klasa VIIIa
III miejsce – klasa VIIb
IV miejsce – klasa VIIIb

 

Organizator: E. Rygiel, M. Jasiński


Piłka Siatkowa

13 lutego w Zręcinie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej. Drużyna dziewcząt w składzie: Julia Jasińska 8a, Julia Zięba 8a, Alicja Zajdel 8a, Paulina Penar 8b, Kinga Kopczyk 8B, Kinga Kinel 8b, Kamila Szczurek 8b, Weronika Pietrasz 8b, Anna Kandefer 7a, Anna Dróbek 8b, Wiktoria Bulik 8b, Wiktoria Stanisz 8b  zajęła IV miejsce, rywalizując z drużynami z SP Dukla, SP Krościenko Wyżne, SP Potok, SP Świerzowa Polska, SP Iskrzynia.

E. Rygiel


Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego to dzień, który szczególnie ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu. Wyeksponowaliśmy wówczas fragmenty prezentacji przygotowanych przez uczniów, mówiących o szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wirtualny świat.

Pedagodzy, A. Prejsnar


11.02 Światowy Dzień Chorego

Z okazji Światowego Dnia Chorego uczennice, należące do DSM, odwiedziły chore i starsze osoby w Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu. Dziewczęta przygotowały i z wielkim zaangażowaniem wykonały oprawę muzyczną liturgii Eucharystii w której uczestniczyli pracownicy i pensjonariusze wraz ze swoimi rodzinami. W imieniu Pani dyrektor Moniki Leśniak- Kielar i całej społeczności szkolnej na ręce Pana Tomasza Półchłopka, dyrektora DPS złożyły także wraz z bukietem kwiatów serdeczne życzenia wsparcia i otuchy mieszkańcom ośrodka, a pracownikom sił i wytrwałości w ofiarnej pracy na rzecz ludzi chorych. Podobnej treści życzenia zostały przekazane odwiedzonym jeszcze w tym dniu pracownikom i pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci.
Nasze odwiedziny zostały przyjęte z radością i wdzięcznością nie tylko ze strony dyrekcji placówek.

Dziewczęca Służba Maryjna


PROGRAM „SZKOLNY KLUB SPORTOWY” 2020

W szkole, od stycznia, kontynuowany jest „Program SKS” w trzech grupach ćwiczebnych. Jest to czwarta edycja programu.
Dla grupy dziewcząt klas VI -VIII zajęcia prowadzone są w środy i piątki, dla grupy dziewcząt klas V zajęcia odbywają się w poniedziałki i piątki, natomiast grupa chłopców zajęcia ma w poniedziałki i środy.
Założenia programu

Ewa Rygiel


Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej
w Piłce Siatkowej Dziewcząt

6 lutego w naszej szkole odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej dziewcząt. Nasze uczennice po bardzo wyrównanym meczu z drużyną ze Szkoły Podstawowej w Lubatowej wywalczyły I miejscei uzyskały awans do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 13 lutego w Zręcinie.
Skład drużyny: Julia Jasińska VIIIa, Julia Zięba VIIIa, Alicja Zajdel VIIIa, Paulina Penar VIIIb, Kinga Kopczyk VIIIB, Kinga Kinel VIIIb, Kamila Szczurek VIIIb, Weronika Pietrasz VIIIb, Anna Kandefer VIIa

Ewa Rygiel


Jedz zdrowo – żyj zdrowo

W trzeci dzień lutego, uczennice z klasy VIIIa miały nietypową lekcję wychowania fizycznego. Uczestniczyły w warsztatach pt. „Jedz zdrowo – żyj zdrowo”. Warsztaty prowadziła Pani Małgorzata Wawro wraz z swoimi uczniami z Ośrodka Szkolenia i Wychowania przy OHP w Iwoniczu. Podczas trwania zajęć nauczyły się jak przygotowywać zdrowe, pyszne posiłki. Lekcja była bardzo ciekawa i przydatna. Mamy nadzieje, że to nie ostatnia jednostka lekcyjna tego typu.

Julia Jasińska VIIIa


Spotkanie przy pizzy….

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach teatralnych. Są wśród nich osoby szczególnie utalentowane, chętnie poświęcające czas na rozwój uzdolnień scenicznych i prezentowanie się przed większą czy mniejszą publicznością.
Pracę przy tegorocznych Jasełkach, która dostarczyła młodym aktorom kolejnych okazji do rozwoju emocjonalnego i społecznego, podsumowano w czasie specjalnego spotkania przy pizzy, które odbyło się dnia 6 lutego, w czwartkowe popołudnie w serdecznej i miłej atmosferze.
Wszyscy uczniowie wyrazili pragnienie kontynuacji rozwoju swoich aktorskich pasji, zrodziły się nawet konkretne propozycje ich realizacji…

Grupa teatralna


Zakończenie okresu Bożego Narodzenia

Ostatnie dni przed zakończeniem jednego z najradośniejszych okresów liturgicznych w roku, Dziewczęca Służba Maryjna wykorzystała na zorganizowanie świątecznego spotkania na cześć Narodzin Zbawiciela. W piątkowe popołudnie, dnia 31 stycznia w sali lekcyjnej odbyło się Spotkanie Opłatkowe w czasie którego panowała prawdziwie świąteczna atmosfera.
Dziękujemy Mamusiom i Babciom za przygotowanie smacznych wypieków.

Dziewczęca Służba Maryjna


Dzień Babci i Dziadzia w klasie 1b

W życiu każdej społeczności klasowej są wydarzenia ważne i bardzo uroczyste. Dla najmłodszych uczniów z klasy 1b takim właśnie wydarzeniem był Dzień Babci i Dziadzia. Uroczyste spotkanie odbyło się 31 stycznia 2020 r. w szkole.

Dla swoich licznie przybyłych Babć i Dziadziów dzieci przedstawiły inscenizację pt. „O Babci i Dziadku opowiemy słów kilka”. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki i tańczyły. Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków. Potem były z serc płynące życzenia i kwiaty od dzieci. W dalszej części uroczystości rozbawieni goście miło spędzili czas przy herbatce i słodkim poczęstunku, który przygotowali rodzice.

Kochanym Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

M. Jakubowicz


Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

Kocham mocno Babcię, Dziadka
To nie żarty moi mili.
Dzisiaj im życzenia składam,
By sto latek jeszcze żyli!

W dniu 30 stycznia 2020 r. przedszkolaki zaprosiły ukochane Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Na program artystyczny składały się wiersze przeplatane piosenkami, tańcami. Po popisach artystycznych przyszedł czas na życzenia i wręczenie własnoręcznie przygotowanych prezentów: laurek, portretów babć i dziadków oraz zakładek do książki. Słodki poczęstunek uatrakcyjnił całość uroczystości. Babcie i dziadkowie byli wzruszeni, podziękowaniom nie było końca.

Izabela Nycz, Danuta Baran.


Dla Babci i Dziadzia!

W dniu 30 stycznia 2020 r. uczniowie klasy Ia zaprosili swoje Babcie i Dziadków na spotkanie z okazji ich święta. Mali artyści przygotowali bogaty program, na który złożyły się wiersze, piosenki i humorystyczne scenki „Karnawał” oraz „Sześć kucharek”. Dziewczynki zaprezentowały cztery układy taneczne, przygotowane przez instruktorkę tańca, panią Luizę Sokołowską.

Babcie i Dziadkowie wykazali się doskonałą znajomością bajek i piosenek uczestnicząc w zaproponowanych przez wychowawcę konkursach. Wnuczęta obdarowały kochane Babcie i Dziadków okolicznościowymi laurkami i szczerymi życzeniami. Rodzice przygotowali dla dostojnych gości słodki poczęstunek. Spotkanie było bardzo udane co docenili goście, nagradzając gromkimi brawami małych aktorów.

Serdecznie dziękuję rodzicom uczniów za pomoc przy organizacji uroczystości.

Beata Milińska


Konkurs plastyczny „Moje wspomnienie ferii zimowych”

Zapraszamy wszystkich uczniów klas O- VIII do udziału w konkursie plastycznym „Moje wspomnienie ferii zimowych”, który trwa od 30.01.2020r. do 14.02.2020r. Prace mogą być wykonywane dowolną płaską techniką plastyczną na formacie A 4. Prace należy czytelnie opisać wg. wzoru: Imię i nazwisko, wiek, klasa. Prace należy oddać w terminie do 14.02.2020 roku do opiekunów SU ks. Ł Dziedzica lub K. Bargieł. Autorzy najładniejszych prac otrzymają dyplomy i nagrody. Życzymy powodzenia !

Opiekunowie SU ks. Łukasz Dziedzic K. Bargieł


Podziękowanie

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i wychowawcami, pragną serdecznie podziękować Burmistrzowi Gminy Iwonicz Zdrój, Panu Witoldowi Kocajowi oraz Pani Dyrektor mgr Monice Leśniak-Kielar za zorganizowanie, wyremontowanie i wyposażenie nowych sal dydaktycznych w szkole. Znaczna poprawa warunków przyczyni się do lepszej organizacji pracy oraz radosnego uczestniczenia dzieci w zabawach i zajęciach.

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i wychowawcami


Bezpłatne szkolenie "Nie zagub dziecka w sieci"

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu online dotyczącym bezpieczeństwa dzieci w internecie. Szkolenie w ramach kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" odbędzie się 30 stycznia (czwartek) o godzinie 18 pod linkiem: https://www.facebook.com/naukatolubie

Zachęcamy także do odwiedzenia strony https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci gdzie znajdziecie Państwo porady, publikacje i filmy wyjaśniające trudne pojęcia związane z bezpieczeństwem dzieci w internecie.



W zdrowym ciele – zdrowy duch

Uczniowie naszej szkoły bardzo cenią sobie wszelkie formy aktywności fizycznej. Kiedy tylko jest okazja na dobrą zabawę i odrobinę ruchu – skrzętnie z niej korzystają. Tym razem, mimo tego że pogoda bardziej zachęca do jazdy na rowerze i spacerów po parku, nasi uczniowie postanowili zmierzyć się z trudną dyscypliną, jaką jest jazda na łyżwach. Aby mieć ku temu jak najlepsze warunki grupa dzieci z naszej szkoły wybrała się do Sanoka na tamtejsze lodowisko. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z łyżwami ale nikt się nie poddawał. Mimo tego, że lód ( jak to lód ) był twardy i śliski, wszyscy świetnie się bawili i doskonalili swoje umiejętności. Nawet opiekunowie dali ponieść się sportowej atmosferze i pokazali, że łyżwy to jest ich druga pasja. Wszyscy szczęśliwie wrócili do domów i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu.

Opiekunowie: A. Szczurek, M. Szajna, K. Rogóz, M. Jasiński


Kolędujmy Małemu! Iwonickie popołudnie z jasełkami

Niedzielne popołudnie 26 stycznia br. w sali widowiskowej kina Wczasowicz, w Iwoniczu Zdroju było zarezerwowane dla miłośników Jasełek, kolęd i pastorałek. Przed widownią wypełnioną po brzegi wystąpili uczniowie naszej szkoły w „Jasełkach u pisarki”, którzy po mistrzowsku wcielili się w swoje role przypominając, że historia biblijna Bożego Narodzenia tak naprawdę wydarza się w każdych czasach i na nowo jest przeżywana przez kolejne pokolenia. W ramach koncertu wystąpił jeszcze zespół „ Prym”, który zaprezentował piękne kolędy i pastorałki.

Pani Dorota Świstak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu Zdroju podziękowała nam za występ i obdarowała aktorów słodyczami.
A my jeszcze raz dziękujemy Rodzicom za zrozumienie i współpracę!

Grupa teatralna


Z Jasełkami w Domu Ludowym

Dnia 18 stycznia br. na zaproszenie Pani Zofii Kielar – przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich uczniowie naszej szkoły ubogacili zorganizowane dla mieszkańców spotkanie opłatkowe, wystawiając ”Jasełka u pisarki” w sali Domu Ludowego w Iwoniczu. Po przedstawieniu, korzystając z okazji w imieniu społeczności szkolnej na czele z obecną na imprezie Panią dyrektor Moniką Leśniak – Kielar młodzi artyści złożyli widzom noworoczne życzenia.

Wyrażamy wdzięczność Rodzicom, którzy pomimo trwających ferii, tak zorganizowali czas odpoczynku swoim pociechom, że mogliśmy kontynuować wieloletnią tradycję udziału w tym ważnym dla Iwonicza wydarzeniu .

Grupa teatralna


Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego „Big Ben 2019”

Otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego „Big Ben” organizowanej przez Warszawskie Towarzystwo Edukacyjne Wiedza i Edukacja. W olimpiadzie udział wzięło 53 uczniów z klas V – VIII.W zestawieniu ogólnopolskim szkoła zajęła miejsce 17. z 156, w województwie podkarpackim - 12.
Miejsca szkoły z podziałem na klasy w zestawieniu ogólnopolskim przedstawiają się następująco:
klasy V – 14.m.
klasy VI – 19.m.
klasy VII – 10.m.
klasy VIII – 12.m,
Oto uczniowie, którzy zdobyli najwyższe lokaty:
Rafał Jarosz (7a)- 15.miejsce w Polsce, Julia Czupska (7b) – 23.miejsce Kamila Szczurek (8b) , Kinga Kopczyk (8b), Mateusz Kielar (8a) , Weronika Pietrasz (8b), Wojciech Jakubowicz (5a), Zuzanna Ziembicka (5a)- 27.miejsce Julia Haliniak (5b), Julia Zięba (8a), Mateusz Zima (7a), Paulina Pyter (7a), Rafał Kandefer (6b) – 29.miejsce
Pozostali uczniowie uplasowali się tuż za nimi.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i cieszymy się z ich sukcesów. Dziękujemy również za godne reprezentowanie naszej szkoły na forum ogólnopolskim.

Koordynatorzy konkursu: E.Penar, A.Szczurek


Hej kolęda, kolęda - czyli Dzień Babci i Dziadzia w klasie 3a

Są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. Jest to święto Kochanych Babć i Dziadziów. W naszej szkole ta uroczystość jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Jest to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W tym roku uczniowie klasy 3a przygotowali dla swoich Babć i Dziadków przedstawienie o charakterze jasełkowym. 10 stycznia 2020r. goście licznie przybyli do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Wnuczki i wnukowie ze skupieniem i przejęciem odgrywali swoje role. Goście podziwiali pięknie i głośno wykonywane pastorałki i kolędy. Gromkimi brawami został nagrodzony "anielski" taniec w wykonaniu dziewczynek. Wnuczęta złożyły Gościom serdeczne życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane "Anioły". Prezentem dla Babć i Dziadków były również pierniczki, a rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej, wzruszającej atmosferze. Na długo pozostanie w sercach i pamięci zarówno dzieci jak i Kochanych Gości!

Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli zorganizować uroczystość, a także upiekli pierniczki oraz nie zapomnieli o poczęstunku dla dzieci.

Wychowawczyni klasy 3a


Z wyrazami wdzięczności i miłości dla Babci I Dziadka!!!

Co roku w styczniu, swój dzień mają wszystkie babcie i wszyscy dziadkowie, którzy towarzyszą swoim wnukom od pierwszych dni życia. Dzień Babci i Dzień Dziadka, które przypadają 21 i 22 stycznia, umożliwiają nam wyrażenie swoich uczuć i podziękowań za opiekę i za to że są.

W bieżącym roku te szczególne dni przypadają w okresie ferii zimowych, dlatego 9 i 10 stycznia swoim ukochanym Babciom i Dziadkom dziękowali uczniowie klas: 3b, 2a i 2b. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowały bogaty program artystyczny na który złożyły się wiersze, piosenki i tańce. Mali artyści za swoje występy zostali nagrodzeni brawami od wzruszonych gości. Na zakończenie wdzięczne wnuczęta składały życzenia i wręczały laurki babciom i dziadkom.

Kochana Babciu, Kochany Dziadku!
Czas jak koło szybko krąży,
rok za rokiem szybko mija.
Z życzeniami wnuczek dąży,
niech Wam tylko szczęście sprzyja.

Życzenia wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń, spokojnych, pogodnych dni i mnóstwa cudownych i wzniosłych chwil składają Wychowawcy klas z uczniami.

Wychowawcy klas


11 stycznia - wolontariat w akcji

Zimowe ferie są wspaniałą okazją dla wolontariuszy aby kontynuować odwiedzanie „swoich” podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci z którymi od dawna pozostają w bliskim kontakcie. I mimo, że za oknem pogoda nie zachęcała do aktywności, w dniu dzisiejszym już od godz. 9:30 działali na wysokich obrotach. Zabawy, czytanie bajek, śpiewanie piosenek były okazją do nawiązania „partnerskich rozmów” z Józiem i Tomkiem, którym niepełnosprawność fizyczna i intelektualna nie pozwala na samodzielną egzystencję. Te ograniczenia jednak nie stanowią przeszkody w nawiązaniu z nimi serdecznych więzi. Wolontariusze wiedząc o tym, z entuzjazmem angażowali się w we wszystkie podejmowane dzisiaj zadania.

Wolontariusze


Z Jasełkami w zaprzyjaźnionych instytucjach

To już tradycja naszej szkoły, że rokrocznie w atmosferze świątecznej radości uczniowie udają się do zaprzyjaźnionych, miejscowych instytucji aby przedstawić Jasełka. Dnia 8 stycznia br. nasza 27 osobowa grupa teatralna gościła w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, w Przedszkolu Gminnym oraz w Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów. Widzowie nie kryli emocji radości i wzruszenia, a na koniec cały występ nagradzali gromkimi brawami. Dla nas wszystkich spotkanie z ludźmi miejscowych instytucji było prawdziwą lekcją wychowawczą, uczącą szacunku i życzliwości do każdego człowieka.
Dziękujemy Pani Beacie Litwin i Pani Sylwii Biernat za pomoc i zaangażowanie w czasie wyjścia na dzisiejsze przedstawienia jasełkowe.

szkolna grupa teatralna


Konkurs Małych Form Teatralnych – Jasełka 2020

4 stycznia 2020r. w Krościenku Wyżnym odbył się jubileuszowy X Powiatowy Konkurs Małych Form Teatralnych. Uczniowie naszej szkoły przedstawili „Opowiadanie o Bożym Narodzeniu” i po raz czwarty z rzędu zajęli I miejsce. Mali artyści zachwycili doskonałą grą aktorską. Jury doceniło także oryginalny scenariusz. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i słodycze, a laureaci pamiątkowy dyplom i statuetkę. Serdecznie gratulujemy naszym Artystom.

Aktorzy i opiekunowie


INFORMACJA

W związku ze znacznym wzrostem cen artykułów żywnościowych, zmienia się dzienna stawka za obiady w stołówce szkolnej i od 1 stycznia 2020 r. wynosi 3,00 zł.

Należność za obiady za dany miesiąc należy regulować do 10-tego dnia danego miesiąca. Odpis za niewykorzystany obiad przysługuje osobie, która zgłosi fakt nieobecności osobiście lub telefonicznie pracownikowi kuchni lub w sekretariacie szkoły do godz. 9.00. Zgłoszenie nieobecności po godz. 9.00 powoduje, że odpis będzie naliczany od następnego dnia nieobecności.

Proszę o terminowe dokonywanie opłat.

Nr telefonu: (13)4350470

Jolanta Krawiec
Intendentka




Sukcesy w konkursach

Uczniowie naszej szkoły uzyskali wysokie wyniki w konkursach przeprowadzonych podczas „XVI Rajdu Andrzejkowego” zorganizowanego przez krośnieński oddział PTTK .

- konkurs ekologiczno – przyrodniczy dla klas IV –VI
III miejsce Aleksander Kayanian VI a i Julia Haliniak V b
- konkurs turystyczno – krajoznawczy dla klas IV – VI
I miejsce Konrad Cząstka VI a
- konkurs turystyczno – krajoznawczy dla klas VII, VIII i ponadpodstawowych
III miejsce Bartosz Bolanowski
Gratulujemy uczniom wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun SK LOP – K. Bargieł


KONKURS PLASTYCZNO-CZYTELNICZY "KSIĄŻKA POD KAŻDĄ CHOINKĄ"

Tuż przed świętami rozstrzygnięty został konkurs plastyczno- czytelniczy organizowany przez szkolną bibliotekę. Zadaniem konkursu było przedstawienie w formie ilustracji wybranego fragmentu lub też projektu okładki książki, którą warto podarować pod choinkę. Uczniowie biorący w nim udział wykonali bardzo ładne i ciekawe prace. Wyróżnieni i nagrodzeni zostali uczniowie:

Daria Trygar- kl.5a
Jagoda Fijałkowska- kl.5b
Oliwia Starowiejska- kl.5b
Natalia Karp- kl.5b
Miłosz Pacholczyk- kl.6a
Wiktoria Rygiel- kl.6a
Joanna Such- kl.6b

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bibliotekarze


Jasełka 2019

20 grudnia br. w naszej szkole odbyły się jasełka, w których wystąpili uczniowie z kilku klas.

Tym razem akcja wieczoru wigilijnego rozegrała się w domu pewnej pisarki, która na nowo wykreowała betlejemską historię. Nie mogło w niej zabraknąć króla Heroda i jego pięknych dwórek, pasterzy, trzech króli oraz najważniejszych, lecz bardzo skromnych bohaterów, dla których nie było miejsca w żadnej gospodzie, czyli Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus. Co ciekawe historia biblijna została również przeniesiona do czasów współczesnych. Mogliśmy zobaczyć perypetie biznesmena, turystów oraz ludzi sukcesu, jak i tych borykających się z ogromnymi problemami materialnymi. Okazuje się, że obecnie także mamy bezwzględnych Herodów, pracoholików oraz ludzi potrzebujących pomocy. Bożonarodzeniowa historia rozgrywa się wciąż na nowo, a my jesteśmy jej świadkami.

Choć jasełka ukazywały ważne dla chrześcijan wydarzenia, nie brakowało w nich elementów humorystycznych, jak wizyty nachalnych ciotek u pisarki czy wypowiedzi uroczych owieczek i słodkiej psinki.

Serdeczne podziękowania składamy Mamom za pomoc w przygotowaniu kostiumów dla najmłodszych aktorów.

Aktorzy i opiekunowie


Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…
– wigilia klasy 3a

Wigilia to szczególny dzień dla uczniów. Czas spokoju, jedności i pojednania. To wspólna uroczystość, która integruje dzieci. Spotkanie wigilijne klasy 3a rozpoczęło się wspólną modlitwą. Uczniowie złożyli sobie życzenia, łamali opłatkiem. Potem usiedli do wspólnej wieczerzy. Na odświętnie przygotowanym stole znalazły się pierniczki, które upiekły nasze kochane mamy, a dzieci dzień wcześniej udekorowały. Jak tradycja każe na stole pojawił się barszcz z paluszkami oraz pierogi. Nie zabrakło również owoców. Dookoła błyszczały świąteczne dekoracje. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości, wzbogacona została śpiewem kolęd, które są nieodłącznym elementem świętowania. Dzięki tym akcentom wszyscy poczuli już klimat nadchodzących, najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych świąt - Bożego Narodzenia. Uczniowie nie zapomnieli złożyć życzeń uczącym ich nauczycielom.
Serdeczne podziękowania składamy mamom, dzięki którym spędziliśmy tak piękne chwile: p. S. Boczar, p. M. Jarosz, p. M. Wais, p. S. Borek, p. A. Wcisło oraz p. A. Szmyd. Dziękujemy!!!

Wych. kl. 3a Bożena Lorens


Koncert Charytatywny

W niedzielę 8 grudnia odbył się Koncert Charytatywny, organizowany przez Radę Rodziców przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, który prowadziły uczennice naszej szkoły Kinga Kinel i Julia Rokita.

Koncert rozpoczął zespół GooseBumps, który zachwycił zgromadzonych gości śpiewając a'capella hity z repertuaru Pop, Hip-Hop i Electronic. Następnie swoim śpiewem uraczyły nas Milena Bogaczyk, Kinga Kinel i Joanna Such. Koncert uświetnił występ grupy tanecznej "Latino Dance" pod kierownictwem pani instruktor Luizy Sokołowskiej. Młode tancerki dały wspaniały pokaz zumby.

Podczas trwania Koncertu można było zakupić ciasta, które przygotowali rodzice. Zebrane środki przeznaczone zostaną na rehabilitację dzieci z naszej szkoły.

Składamy serdeczne podziękowania dla wolontariuszy - uczniów klasy 8a, którzy pomagali w sprzedaży ciast oraz wspierających ich nauczycieli. Wolontariusze: Barbara Kielar, Michalina Trygar, Alicja Zajdel, Julia Pniak, Kinga Michalczyk, Julia Zięba, Jakub Kandefer, Gabriel Kielar i Błażej Kuc.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej inicjatywie.

Zarząd Rady Rodziców


Podsumowanie konkursu powiatowego
„Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk”

12 grudnia 2019 roku w naszej szkole miało miejsce uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu „Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk”. Zaproszono na nie wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych uczniów wraz z opiekunami. W uroczystości wziął udział pan Witold Kocaj – Burmistrz Gminy Iwonicz – Zdrój, który objął patronat nad konkursem oraz ufundował nagrody dla wszystkich nagrodzonych.

Spotkanie było dla nas wyrazem radości i dumy, że pani Olga Tokarczuk – współczesna pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Sam konkurs, wierzymy, iż pozwolił poznać młodym ludziom postać pisarki oraz sprawi, że sięgną po jej utwory.

Więcej: ...

Marzena Muzyka, Lucyna Szubrycht


Wycieczka klasy 7a do Krosna

9 grudnia wybraliśmy się na mikołajkową wycieczkę do Krosna. Do stolicy powiatu dotarliśmy autobusem kursowym. Na Rynku czekał na nas pan Łukasz, pracownik Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii miasta, jego słynnych mieszkańcach i zabytkach. Mieliśmy okazję podziwiać niedawno udostępnioną makietę „małego Krakowa” i zobaczyć, jak wyglądał niegdyś gród otoczony murem oraz jego budowle, których już nie ma. Wspięliśmy się też na wieżę zegarową przy kościele farnym, skąd rozciągał się imponujący widok na rozległą okolicę, a przez lunetę można było zobaczyć nawet ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Więcej: ...

Uczniowie kl. 7a wraz z opiekunami: Panią M. Skotnicką i Panią E. Penar


Konkurs plastyczny „Mój wymarzony lizak”

W listopadzie dzieci ze świetlicy oraz z oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój wymarzony lizak”, zorganizowanym przez Muzeum Lizaka w Jaśle.
Za pięknie wykonane prace, wszyscy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz biletami wstępu do Muzeum Lizaka.
Dzieci z niecierpliwością czekają na rozstrzygnięcie konkursu, które odbędzie się pod koniec stycznia.

E.Graboś, I.Nycz, D.Baran


Spektakl profilaktyczny „Nad przepaścią”

9 grudnia gościliśmy aktorów Teatru Inspiracja z Krakowa. Uczniowie z klas V- VIII obejrzeli spektakl, a następnie wzięli udział w dyskusji.

Bohaterowie przedstawienia to dwaj przyjaciele połączeni pasją wspinaczki górskiej. Sport ten wymaga lojalności wobec kolegi, zaufania i odpowiedzialności. W pewnym momencie wartości te zostały poddane ciężkiej próbie wynikającej z zafascynowania jednego z nich "luzackim" stylem życia - zaczął on korzystać z pozornej wolności w postaci używek i różnego rodzaju "wspomagaczy". Sens całego spektaklu nie sprowadzał się wyłącznie do pokazania upadku młodej osoby, ale do konieczności stawiania sobie życiowych celów i dbania o przyjaciół. Pasja i prawdziwa przyjaźń pomagają nam w życiu; są także sposobem na uchronienie nas przed „ pułapką” uzależnień. Dziękujemy Urzędowi Gminy za wsparcie finansowe przy organizacji przedstawienia.

M. Szajna, D. Kielar


Spotkanie ze Świętym Mikołajem

6 grudnia do naszej szkoły zawitał najbardziej oczekiwany gość – Święty Mikołaj. Dzieci z wielką niecierpliwością i podekscytowaniem wypatrywały Świętego i nie zawiodły się. Mikołaj przybył w otoczeniu aniołków i diabełków, które pomagały mu w rozdawaniu prezentów. Uczniowie odwdzięczyli się Darczyńcy pięknymi piosenkami oraz wierszami. Dzieci z wielką powagą zapewniały, że były grzeczne i zasłużyły na upominki. Ten dzień był wyjątkowo radosny. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Święty Mikołaj znów nas odwiedzi.

M. Muzyka, K. Rogóz, A. Rozel


W teatrze cieni

Uczniowie klasy 1 b przenieśli się w świat baśni. Dzieci najpierw uczestniczyły w zajęciach teatralnych, rozmawiały nt. teatru, sceny teatralnej, poznały pracę aktorów i innych osób pracujących w teatrze, bez których trudno byłoby zorganizować przedstawienie teatralne. Opisywały jak i z jakich materiałów można wykonać pacynkę, marionetkę, kukiełkę, jawajkę. Dowiedziały się jak zmieniał się teatr na przestrzeni wieków.

Zajęcia teatralne były inspiracją dla dzieci do przygotowania teatru cieni. I tu nie brakowało pomysłowości. Potrzebne były kartki papieru, duże wykałaczki, kawałek pergaminu lub prześcieradła, pomoc rodziców przy wykonaniu postaci i ... kreatywne dzieci.

Wspólnie obejrzeliśmy trzy przedstawienia, które zaprezentowali kolejno:
Łukasza Wawro – „Bajka o siedmiu koźlątkach”,
Błażej Graboś – „Czerwony Kapturek”,
Gabrysia Frodyma, Julii Jakubowicz i Weronika Jantosz – „Leśne zwierzaki”.

Gratulujemy pierwszoklasistom pomysłu i odwagi.

M. Jakubowicz


Podsumowanie konkursu powiatowego
„Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk” – informacje dla uczestników

Informujemy, iż w naszej szkole został przeprowadzony test wiedzy na temat życia i twórczości Olgi Tokarczuk. Do konkursu zgłosiło się 13 szkół z powiatu krośnieńskiego – łącznie 63 uczniów. Były to następujące szkoły: Szkoła Podstawowa w Sieniawie, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jaszczwi, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Rogach, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej, Szkoła Podstawowa we Wróbliku Szlacheckim, Szkoła Podstawowa nr 3 w Krośnie, Szkoła Podstawowa w Dobieszynie, Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu, Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Króliku Polskim, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Klimkówce, Szkoła Podstawowa w Jasionce.

Test wiedzy został przeprowadzony w dniu 2 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.

Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród dla laureatów w obu kategoriach – test wiedzy oraz portret Olgi Tokarczuk – będzie miało miejsce 12 grudnia 2019 roku w naszej szkole o godzinie 10.00.

Marzena Muzyka, Lucyna Szubrycht


Zajęcia profilaktyczne

W dniach 2 i 4 grudnia odbyły się zajęcia profilaktyczne pt. „Debata”, przeprowadzone z udziałem psychologa z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Program spotkania z klasami VII a i VII b był nastawiony na opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków oraz uświadomienie zagrożenia wynikającego z korzystania ze środków psychoaktywnych. Pragniemy przestrzec i chronić naszą młodzież przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu i rozwojem innych ryzykownych zachowań. Program „Debata” utrzymany był w konwencji warsztatów. Opierał się głównie na pracy uczestników; w jego trakcie wykorzystywane były aktywne metody prowadzenia zajęć. Warsztaty mogły odbyć się dzięki wsparciu Urzędu Gminy, z funduszy przeznaczonych na profilaktykę.

M. Szajna, D. Kielar - organizacja


Podejmij wyzwanie - oszczędzaj w SKO !

Od kilku lat w naszej szkole działa Szkolna Kasa Oszczędności. Dla uczniów klas młodszych zostało zorganizowane spotkanie z pracownikiem Banku PKO BP oddział 1 w Krośnie panią Małgorzatą Knap. Pani Małgorzata przedstawiła uczniom zasady oszczędzania w SKO, przybliżyła dzieciom możliwe formy płatności - gotówką, przelewem, kartą płatniczą. Podkreśliła, że oszczędzanie to rozumne gospodarowanie własnymi zasobami pieniężnymi. Warto, więc założyć konto bankowe.

Zachęcamy uczniów mających od 5 do 13 lat do oszczędzania w SKO.

Więcej informacji...

Opiekunowie SKO: Anna Prejsnar, Bożena Lorens


Andrzejkowe wróżby

29 listopada 2019 r. uczniowie klasy 1b wspólnie z rodzicami i nauczycielami spędzili miłe popołudnie z wróżbami. Było tradycyjnie lanie wosku i zabawa z butami, były też baloniki z wróżbą, serce z imionami, kubeczki z przedmiotami, wróżenie z odciśniętej dłoni, wrzucanie do kapelusza papierowych kulek z życzeniami.

Zabawy andrzejkowe sprawiły, że spędzony razem czas był przepełniony magią i wróżbami, ale również spontanicznością, radością i salwami śmiechu. Dzieci bawiły się doskonale i z przymrużeniem oka traktowały wróżby dotyczące swojej przyszłości.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku – rodzice zadbali o ciasto, galaretki i soki.

M. Jakubowicz


Weź udział w szkoleniu i wygraj hulajnogę!!!

Z myślą o Was Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników przygotowała szkolenie e-learningowe dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, które w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Spośród osób, które ukończą szkolenie i wyślą certyfikat wraz ze zgłoszeniem, wylosowanych zostanie 50 nagród rzeczowych w postaci hulajnogi. Więcej informacji...



Wielka zbiórka monet pn. „Góra Grosza”

W grudniu na terenie naszej szkoły odbędzie się zbiórka monet w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”.

Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki. Jednak najważniejszym efektem akcji jest działanie wychowawcze – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w akcji - w myśl zasady:

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

Monika Szajna, Agnieszka Szczurek


Konkurs plastyczno-czytelniczy

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4- 8 do udziału w konkursie plastyczno - czytelniczym „KSIĄŻKA POD KAŻDĄ CHOINKĘ” - Projekt okładki lub ilustracja do książki, która byłaby dobrym prezentem świątecznym.

Prace plastyczne należy składać w bibliotece szkolnej do 16 grudnia 2019 r. Więcej informacji w regulaminie.



Politechnika Młodych Odkrywców

„Powiedz mi, to zapomnę.
Naucz mnie, to może zapamiętam.
Zaangażuj mnie, to się nauczę”.
                    Beniamin Franklin

Uczniowie z naszej szkoły w dniu 30 listopada 2019 r. (sobota), rozpoczęli cykl zajęć laboratoryjnych z chemii w ramach 2 edycji projektu Politechnika Młodych Odkrywców realizowanego przez Politechnikę Rzeszowską. Więcej: ...

Opiekun: Sabina Józefowicz-Boczar


Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece

Tradycyjnie już 25 listopada obchodzono w bibliotece Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia odbyły się zajęcia biblioteczne dla dzieci z grupy przedszkolnej i zerówki, które wysłuchały książeczek o przygodach najsłynniejszego misia na świecie – Kubusia Puchatka oraz jego przyjaciół.

W tym roku powrócono do bardzo popularnej w poprzednich latach formuły wyboru Najmilszego Misia spośród ulubieńców przyniesionych przez dzieci z klas młodszych. Głosowanie nie było łatwe, bo każdy z prawie 70 misiów miał „swój charakter” i był jedyny w swoim rodzaju. Jednak po podliczeniu głosów okazało się, że:
1. miejsce zdobył Miś Superbohater (wł. Miłosz Zajdel z zerówki)
2. miejsce otrzymał Tęczowy Miś (wł. Gabrysia Kozioł z kl. 2a)
3. miejsce zajął Miś Panda (wł. Marysia Zając z kl. 3b)
Wszystkie misie zostały obdarowane dyplomami, a ich właściciele słodkim małym co nieco.

Świętowanie tego Dnia pokazało, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś.”

Bibliotekarze


Akcja Misie Ratownisie

Już po raz drugi w naszej szkole rozpoczynamy akcję Misie Ratownisie. W tym roku zbiórka pluszaków dla poszkodowanych w wypadkach, pożarach lub hospitalizowanych dzieci będzie wydarzeniem ogólnopolskim.

Misie Ratownisie to akcja organizowana przez ratowników i wolontariuszy z Fundacji Wsparcie 112 oraz Legionu Gerarda - Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej. Polega ona na zbiórce pluszowych maskotek, najlepiej wielkości od 25 do 40 cm, które mają być wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach. Pluszaki mogą być nowe lub używane, ale nie podarte czy brudne. Zbiórka maskotek potrwa od 1 grudnia do 2 lutego 2020 roku. Można je składać w sali lekcyjnej nr 33 u pani J. Kleczyńskiej i pani I. Tekieli.

Maskotki po zakończeniu zbiórki trafią do jednostek straży pożarnej, zespołów ratownictwa medycznego i innych służb, które będą je wręczać potrzebującym.

Koordynatorzy: J. Kleczyńska, I. Tekieli


Sukces w XXVI Gminnym Konkursie Inscenizacji Wiersza

Ten gminny konkurs organizowany był po raz 26. To doskonała okazja do promocji prozy i poezji dziecięcej polskich i zagranicznych autorów.

W tym roku, w kategorii klas I-III, wzięły udział dwie grupy teatralne: „Mali aktorzy” z klasy IIIa i „Super aktoreczki” z klasy IIIb. Obydwie grupy przedstawiły fragmenty książki Megan McDonald pt. „Hania Humorek”

„Mali aktorzy” przygotowali rozdział, w którym Hania –(Natalia Trygar) tak bardzo nie chce iść do szkoły, że postanawia udawać, że ma świnkę. Jednak mama - (Zuzia Szpara) i jej brat Smrodek - (Kuba Wcisło) szybko domyślają się prawdy i dziewczynka musi pójść na lekcje. Tylko narrator - (Maja Ciupińska) i kot - (Kacper Tekieli) są obojętni na całą awanturę. Za swój występ grupa została wyróżniona dyplomem i książką.

„Super aktoreczki” zaprezentowały rozdział „Dzień medycyny”. Julita Sroka jest nauczycielem, który prowadzi zajęcia z przyrody. Uczniowie: Nikola Smerecka – mumia, Aniela Jamroga i Angelika Rygiel biorą aktywny udział w lekcji, w której prym wiedzie Hania -(Lena Pniak). Ona, przebrana za pierwszą kobietę lekarza Elizabeth Blackwell, przeprowadza prawdziwą operację na Izie – zielonej cukinii. Za to humorystyczne i pouczające przedstawienie „aktoreczki” zdobyły 2 miejsce, dyplom i statuetkę.

Dziękuję za występ i życzę dalszych sukcesów.

Opiekun grup Maria Zygmunt


XXVI Gminny Konkurs Inscenizacji Wiersza

W tym roku w Gminnym Konkursie Inscenizacji Wiersza, który odbył się 26 listopada br. w Iwoniczu-Zdroju naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 5b: Oliwia Bulik, Julia Haliniak i Natalia Karp. Dziewczynki zaprezentowały następujące utwory Oliwia Bulik – „Dialog z pluskwą” Jerzego Ludwika Kerna , Julia Haliniak –„Klienta wymarzonego” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Natalia Karp –„Pędraki” Krzysztofa Roguskiego. Uczennicom gratulujemy udanego występu i umiejętności pokonania tremy.

Kinga Rogóz


Warsztaty pt. „Pieczenie i dekorowanie pierników”

Już tradycją się stało, że Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” uczestniczy co roku w warsztatach pt. „Pieczenie i dekorowanie pierników”. Zajęcia te zostały zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu a prowadzone były przez panią Małgorzatę Wawro- nauczycielem przedmiotów gastronomicznych wraz z uczniami. Dzieci z dużym zaangażowaniem i artystycznym zacięciem tworzyły małe dzieła sztuki. Duży wybór kolorowych lukrów, posypek i elementów do dekorowania pozwoli zamienić pierniki w małe dzieła sztuki i tak powstały kolorowe: choinki, gwiazdki, motylki, mikołaje i aniołki. Po godzinie intensywnej pracy, powstało wiele ciekawych, pachnących ciastek. Na zakończenie zuchy zabrały swoje wypieki do domów aby najbliższych wprowadzić w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

A. Gaweł


Pokaz historyczny

Naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała zebranym widzom pokaz historyczny pt. „Jak wybuchła II wojna światowa, czyli wrzesień 1939 roku”. Uczniowie z kl. IV – VI mogli uczestniczyć w pokazie musztry oraz zobaczyć sprzęt bojowy, bezpieczne repliki broni, czy polskie mundury wojskowe. Mogli poznać reguły obowiązujące żołnierza na froncie. Po zakończonym pokazie chętni uczniowie mogli osobiście obejrzeć eksponaty i broń, sprawdzić, jak ciężki był to sprzęt; mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną.

M. Sz.


Bądźmy życzliwi przez cały rok
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w klasie 3a

„Życzliwość to język,
który niesłyszący może usłyszeć
i niewidzący zobaczyć” / Mark Twain /

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Więcej...

Klasa 3a z wychowawczynią


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA U PIERWSZAKÓW

Uczniowie klas pierwszych w ramach realizacji szkolnego programu działań prozdrowotnych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Pomoc w przygotowaniach do zajęć okazali rodzice, którzy zakupili potrzebne produkty i wyposażyli dzieci w potrzebne akcesoria kuchenne. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu uczniów klasy II branżowej w zawodzie kucharz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania przy OHP w Iwoniczu wraz z opiekunami Panią Małgorzatą Wawro i Panią Dorotą Jakubczyk.

Dzieci poszerzyły swoją wiedzę nt. produktów z jakich powinno składać się zdrowe śniadanie i jak ważny jest ten posiłek dla naszego organizmu.

Pierwszaki z wielkim zaangażowaniem przygotowały zdrowe i kolorowe kanapeczki, asystowały przy przygotowaniu koktajli owocowo-warzywnych oraz omlecików z owocami. Zajęcia były doskonałą okazją do współpracy i nauczyły dzieci odpowiedzialności za powierzone im zadanie. Każdy uczeń odegrał ważną rolę w zespole.

Warsztaty zakończyły się degustacją dostarczając dzieciom wiele radości i satysfakcji ze wspólnie wykonanej pracy.

B. Milińska, M. Jakubowicz, A. Gaweł


Zbiórka karmy dla zwierząt

We wrześniu i październiku w naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska. Zbiórkę zorganizowali uczniowie klasy 8a. Dzięki Waszej pomocy udało się zebrać dużo karmy, która jest bardzo potrzebna szczególnie w okresie zimowym. W piątek 15 listopada 2019r. cztery uczennice klasy 8 zawiozły karmę do schroniska „Wesoły kundelek” w Lesku. Obecnie w schronisku przebywa bardzo duża liczba zwierząt, które czekają na adopcję. Zanim jednak będą mogły znaleźć dom zdane są na pomoc obcych ludzi.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję oraz p. Annie Zajdel za pomoc w przewiezieniu karmy do schroniska.

Uczniowie klasy VIII a


XVI Rajd Andrzejkowy- śladami Marii Konopnickiej i nie tylko…

W dniu 22 listopada 2019 roku odbył się Rajd Andrzejkowy na trasie Zręcin- Przylaski- Żarnowiec, którego organizatorem było PTTK Odział Krosno. Miał on charakter poznawczy, turystyczno- krajoznawczy oraz integracyjny. W Zręcinie udaliśmy na Cmentarz Parafialny, na którym spoczywa wynalazca I lampy naftowej I. Łukasiewicz. Następnie udaliśmy się pieszo aż do Żarnowca, gdzie zwiedziliśmy urokliwy Dworek Marii Konopnickiej. Obejrzeliśmy unikatowe zbiory takie jak : rękopisy utworów oraz listy pisarki. Ponadto zwiedziliśmy wnętrza z czasów życia Marii Konopnickiej urządzone zgodnie z duchem epoki. Zobaczyliśmy kuchnie, gabinet i przepiękną jadalnię. Wysłuchaliśmy „Rotę’’ – pieśń patriotyczną , którą napisała poetka. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji na temat życia i twórczości poetki. Następnie udaliśmy się do Szkoły Ludowej, by cofnąć się w czasie do XIX wieku i zobaczyć jak uczyły się wtedy dzieci. Wspólna wędrówka zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz wróżbami – „laniem wosku”. Na podsumowanie rajdu uczniowie wzięli udział w konkursach , w których sprawdzili swoją wiedzę ekologiczno – przyrodniczą i turystyczno – krajoznawczą. Na wyniki konkursu czekamy z niecierpliwością. Ten rajd na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci, choć do Iwonicza wróciliśmy trochę zmęczeni!

Krystyna Bargieł Anna Rozel


Konkurs Języka Angielskiego „Big Ben” 2019

Dnia 19 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Big Ben” organizowanym przez warszawskie stowarzyszenie edukacyjne Wiedza i Edukacja. Konkurs ten od lat cieszy się dużą popularnością wśród naszych uczniów. Tym razem do testu przystąpiło 43 uczniów z klas V – VIII. Poziom konkursu był bardzo wysoki. W czasie 1 godziny uczestnicy udzielili odpowiedzi na 30 pytań. Cieszymy się bardzo, że nasi uczniowie chcą rozwijać swoje umiejętności językowe i sprawdzać wiedzę na poziomie ogólnopolskim. Życzymy im sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach językowych sesji wiosennej.

Koordynatorzy konkursu: Ewa Penar i Agnieszka Szczurek


„Szkoła pamięta”
Spotkanie z Panią Stanisławą Samborowską – weteranem walk o niepodległość

Uczniowie klas VIII mieli zaszczyt spotkać się z 95 –letnią bohaterką naszej lokalnej historii – członkinią organizacji niepodległościowych Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, posiadającą stopień porucznika i wiele odznaczeń. Pani Stanisława – mieszkanka Równego – gościła u nas wraz ze swoją córką Zofią oraz organizującą, w porozumieniu z dyrekcją szkoły, takie spotkania - panią Jolantą Śnieżek z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Krośnie. Więcej...

M. Sz.


Opatrunek dla Zambii

Nasza szkoła włączyła się do akcji charytatywnej, mającej na celu pomoc szpitalom w Zambii. W październiku i listopadzie trwała zbiórka materiałów opatrunkowych, które uczniowie składali w oznakowanym kartonie. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli potrzebujących pomocy w Zambii. Udało nam się zgromadzić i przekazać prawie 7 kg materiałów opatrunkowych.

Wolontariusze


Nauka nie musi być nudna
czyli różne sposoby klasy 3a na zdobywanie wiedzy

Przyswajać wiedzę możemy tylko siedząc w szkolnej ławce? Nic bardziej mylnego. Uczyć możemy się wszędzie, a i sposobów na naukę jest mnóstwo. Uczymy się wszystkimi zmysłami. Coś, co na początku może wydawać się skomplikowane, okazuje się łatwizną, gdy podejdziemy do tego z innej strony. Może trzeba narysować? Albo... powąchać? Idąc tym tropem uczniowie klasy 3a uczestniczą w wielu ciekawych lekcjach. Więcej: ...

Wychowawca klasy 3a - Bożena Lorens


Jest taki dzień – Dzień Zdrowego Śniadania!

8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji klasy 2a, 2b oraz 3a, jak co roku, włączyły się do ogólnopolskiej akcji promującej tematykę zdrowego odżywiania. Uczniowie klas młodszych z wielkim zaangażowaniem przygotowali się do przygotowania śniadania. Wraz z rodzicami zakupili potrzebne artykuły spożywcze. Przygotowali fartuszki i inne akcesoria kuchenne. Przed przystąpieniem go pracy nie zapomnieli o umyciu rąk.

Pomysłowość + Praca + Wytrwałość = Sukces Śniadaniowy !

Uczniowie z przyjemnością pracowali tworząc fantazyjne, zdrowe śniadanie. Było tyle pomysłów ile dzieci. Efekt był niesamowity! Kolorowe, zdrowe kanapki, pysznie wyglądające sałatki, dietetyczne rogaliki, owoce i warzywa - słowem wszystko, co mieści się w kategorii „zdrowej żywności”. Uwieńczeniem dziecięcych zmagań było wspólne spożywanie przygotowanego posiłku, który był nie tylko zdrowy, lecz także pyszny, kolorowy i witaminowy.

Wspólne przygotowanie posiłku to okazja do zacieśnienia więzi między uczniami, integracja klas, zabawa i nauka w jednym.

Wychowawcy: Jolanta Kielar, Jadwiga Wosiewicz, Bożena Lorens


INFORMACJA

Test wiedzy o życiu i twórczości Olgi Tokarczuk w ramach Powiatowego Konkursu „Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk” odbędzie się w naszej szkole w dniu 2 grudnia 2019 – poniedziałek – godzina 900.
Przypominamy, że do dnia 25 listopada należy zgłaszać się do konkursu oraz dostarczyć nauczycielom – opiekunom zgody od rodziców/prawnych opiekunów.
Przewidywany termin ogłoszenia wyników – 9 grudnia 2019r.

Koordynator Marzena Muzyka


Konkurs na najpiękniejszą klasową gazetkę na temat Święta Niepodległości rozstrzygnięty!

W listopadzie Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs dla klas IV- VIII na najpiękniejszą klasową gazetkę upamiętniającą 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami dokonał 15 listopada przeglądu gazetek w pracowniach szkolnych. Oceniając prace i przyznając punkty wzięto pod uwagę estetykę wykonania, występowanie symboli narodowych i treści historycznych oraz wkład pracy w wykonanie gazetki. Za wymienione elementy każdy z członków komisji przyznać mógł 0 – 3 punktów. Wiele gazetek wymagało ogromnego wkładu pracy uczniów, trzeba jednak było wybrać te najpiękniejsze. Więcej...



Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada to święto bajkowych postaci. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowana została tematyczna wystawa książek; dzieci mogły także tworzyć listę swoich ulubionych bohaterów. Pomieszczenie ozdobiły też piękne prace plastyczne przygotowane specjalnie na te okazję przez uczniów klasy III b.

Miłym i bardzo ważnym akcentem dnia były odwiedziny dzieci przedszkolnych i zerówki. Maluszki wysłuchały „Bajki o Rybaku i Złotej Rybce” oraz jednego z opowiadań o Kubusiu Puchatku. Podczas wspólnej zabawy wspaniale odgadywały imiona postaci bajkowych. Dzieci miały również czas na obejrzenie książek i wypożyczenie najciekawszych z nich.

Każde święto związane z książką to dobra okazja, by promować czytelnictwo, zachęcać do czytania, uczyć dzieci szacunku do słowa pisanego. W dzisiejszym mocno cyfrowym i opartym na powierzchowności świecie jest to szczególnie ważne. Nic nie zastąpi kształtowanej przez książki wyobraźni, wrażliwości i otwartości na świat i ludzi, wreszcie mądrości i empatii.

Dzieci zapytane o ulubionych bohaterów książkowych z uśmiechem wymieniały kilku lub nawet kilkunastu. A gdyby to pytanie zadać dorosłym…?


„Książka i możliwość czytania , to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”
Maria Dąbrowska


Gminne obchody Święta Niepodległości

Dyrekcja naszej szkoły oraz Poczty Sztandarowe w skladzie: A. Dróbek, J. Szajna i M. Rogowski oraz M. Trygar, W. Bulik i K. Lorenc reprezentowali nas podczas Mszy Św. za Ojczyznę i oddawania hołu Poległym pod Krzyżem Milenijnym w Iwoniczu – Zdroju, gdzie złożono wiazankę biało – czerwonych kwiatów.

M. Szajna–opiekun Pocztu


11 listopada
„Przy ognisku Legionistów”

Z okazji Święta Niepodległości spotkaliśmy się w dwóch grupach wiekowych po to, aby wyrazić wdzięczność naszym praojcom za zwycięstwo w walce z zaborcami i zanucić legionowe pieśni. Aktorami w tej uroczystości byli wszyscy uczniowie klasy VIII a oraz solistki – laureatki konkursu pieśni patriotycznej: Milena Niemczyk, Joanna Such, Milena Bogaczyk i Kinga Kinel.
11 listopada 1918 r. sen o wolnej Ojczyźnie, śniony przez pokolenia Polaków, ziścił się. Na zgliszczach wojennych odbudowane zostało niepodległe Państwo Polskie. My – spadkobiercy idei i marzeń kilku pokoleń Polaków o niepodległej Ojczyźnie przypomnieliśmy, że potrafili oni wykorzystać szansę, którą stworzyła im historia, a szczególnie odznaczyły się właśnie Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego.

M. Szajna, E. Penar, R. Mercik i L. Gazda


SKSon Tour w Łańcucie

W dniu 7.11.2019 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia SKS prowadzone w naszej szkole, wzięli udział w evencie sportowym pod nazwą SKSon Tour, który odbył się w Łańcucie. Po przybyciu na halę sportową, czekało na Nas mnóstwo zabawy oraz zajęć sportowych. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową koszulkę. Impreza odbywała się w formie obwodu stacyjnego, na który składało się 10 zróżnicowanych tematycznie zadań do wykonania, dla naszych dzielnych sportowców. Bieg wahadłowy na czas, skok w dal z miejsca, udzielanie pierwszej pomocy, sprawdzenie szybkości reakcji na refleksomierzu. Nauka jazdy na deskorolce, wioślarstwo oraz zwis na drążku. Jedną ze stacji była fotobudka, dzięki której mogliśmy uwiecznić na zdjęciach nasz pobyt w Łańcucie. Była też krótka lekcja koszykówki prowadzona przez koszykarzy „Sokoła” Łańcut. Całą imprezę prowadził Kacper Lachowicz „Kacpa”, (trener personalny Marcina Gortata). Wszyscy poradzili sobie doskonale z wyzwaniami, jakie przygotował organizator tj: Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu. Wróciliśmy do Iwonicza zadowoleni, pełni wrażeń z autografami i małymi prezentami.

Adrianna Sanocka, Marcin Jasiński, Anna Rozel


INFORMACJA

Szkoła Podstawowa im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu prowadzi monitoring wizyjny pomieszczeń (korytarzy) Szkoły oraz terenu wokół Szkoły w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników oraz ochrony mienia Szkoły. Podstawę prawną wprowadzenia monitoringu stanowi art. 108a ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.). Administratorem systemu monitoringu jest Dyrektor Szkoły. Informacje związane z ochroną danych osobowych przedstawione są w regulaminie.

Dyrekcja Szkoły


SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

dla Uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu, ich rodziców, Grona Pedagogicznego oraz całej społeczności szkolnej za przyłączenie się do zbiórki zakrętek na remont łazienki i sprzęt rehabilitacyjny dla Frania.
Dzięki Wam zebraliśmy 15 ton zakrętek! Pieniądze uzyskane ze zbiórki zakrętek przeznaczyliśmy na sprzęt rehabilitacyjny (pionizator), łóżko rehabilitacyjne oraz częściowo pokryliśmy koszty dostosowania łazienki do potrzeb Frania.
To dzięki WAM, rehabilitacja i pielęgnacja naszego syna jest obecnie łatwiejsza. Więcej...

Z wyrazami wdzięczności
Barbara i Mariusz Barud


Zapraszamy do udziału w

KONKURSIE POWIATOWYM

„Sylwetka Noblistki – Olga Tokarczuk”

Więcej informacji...


Film pt. „Legiony” - silne wrażenia artystyczne i patriotyczne

29 października młodzi ludzie z klas VII i VIII obejrzeli projekcję wojennej historii z okresu I w. światowej - film Dariusza Gajewskiego zatytułowany „ Legiony”. Jest on obecnie uważany za najlepszą produkcję pokazującą naszą walkę o niepodległość, gdy Polacy rzucili się w heroiczny bój z bolszewikami.

140 minut spędzonych w kinie „ Helios” w Krośnie to czas oglądania m.in. niezwykłych scen batalistycznych, jak choćby wspaniale ukazanej szarży ułanów w bitwie pod Rokitną. To również sposób na nasze pamiętanie o najważniejszych postaciach i wydarzeniach w polskiej historii.

M. Szajna, A. Szczurek, M. Skotnicka, E. Rygiel, M. Jasiński, L. Szubrycht, Ma. Szajna- opieka


Akcja „Zapal Światełko Pamięci”

„Dla Tych którzy odeszli w nieznany świat,
Płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla Nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,
I dla Nich ten dzień - Pierwszy Dzień Listopada”

28 i 30 października 2019 roku Samorząd Szkolny i Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” pod udali się na cmentarz , by wziąć udział w akcji „Zapal Światełko Pamięci”. Uczciliśmy pamięć pomordowanych w Lesie Grabińskim, porządkując i zapalając znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wspólnie zapaliliśmy znicze na grobach nauczycieli, ks. Antoniego Podgórskiego , a także na opuszczonych grobach wspominając osoby nam bliskie, ale i takie ,o których nikt nie pamięta.

K. Bargieł, A. Gaweł


„Szkoła pamięta”
Spotkanie z Panem Ryszardem Sługockim - żołnierzem oddziału ”Pika”

W dniu 28 października gościliśmy „ Chłopaka z Iwonicza”, bo tak o sobie nie tylko mówi, ale i pisze w swojej książce pod tym właśnie tytułem, warszawianin z urodzenia, a związany z naszą miejscowością od dzieciństwa – Pan Ryszard Sługocki. Przybył, wraz ze swym przyjacielem Panem Januszem, do uczniów klas V- VIII, by opowiedzieć , jak trafił do Iwonicza jako 11-latek w wakacje roku 1939, tuż przed wybuchem wojny, by spędzić je pod opieką pani Miecugowej (babci nieżyjącego już redaktora Grzegorza Miecugowa). Więcej: ...


Uczniowie klasy 5 odwiedzili iwonicki cmentarz

Uczniowie klasy 5 odwiedzili 28 października iwonicki cmentarz, aby pokazać, że pamiętają niezwykłych ludzi, którzy walczyli w czasie II wojny światowej o naszą wolność. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych zadbali o Grób Nieznanego Żołnierza oraz zapalili znicze. Był to czas zadumy i ogromnej wdzięczności dla bohaterów.

Marzena Muzyka, Anna Rozel


„Tysiąc powodów by czytać”

W ramach promocji czytelnictwa nasza biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Empik – „Tysiąc powodów by czytać”.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej scenę z dowolnej książki dla dzieci i młodzieży wraz z opisem – i tu świetnie spisały się dziewczynki z klasy 5B – Jagoda, Ala i Karolina.
Wszystkie prace konkursowe zamieszczone są na stronie www.empik/biblioteki. Głosowanie trwa od 24.10 do 28.11 i odbywa się za pośrednictwem darmowej aplikacji Mój Empik dostępnej na telefony i tablety.
Bardzo prosimy o oddawanie głosów na naszą pracę, bo nagroda jest naprawdę wyjątkowa! 10 szkół wyłonionych w konkursie otrzyma po tysiąc wybranych przez siebie nowych książek.

Zachęcamy do głosowania!



Spotkanie z panią Beatą Krawiec

21 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Beatą Krawiec, dziennikarką i animatorką współpracującą z księgarnią NOVA w Iwoniczu Zdroju. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych. Była to swoista lekcja patriotyzmu połączona z nauką o wartościach.
Pani Beata ciekawie opowiedziała o wybitnych Polakach, którzy swoją odwagą i mądrością służyli Ojczyźnie. Uświadomiła dzieciom bezsens wojny, która najbardziej dotyka niewinnych ludzi a szczególnie dzieci, które niejednokrotnie ginęły w nierównej walce. Uczniowie mogli przymierzyć mundury żołnierskie oraz obejrzeć pamiątki przywiezione z misji w Iraku.
Rozmowa z młodymi ludźmi o patriotyzmie i wartościach jest w dzisiejszych pełnych ignorancji czasach bardzo potrzebna. Żyjąc w wolnym kraju nie wolno nam zapomnieć czym jest miłość do Ojczyzny, honor i szacunek do drugiego człowieka. Serdecznie dziękujemy pracownikom księgarni NOVA za niezawodną współpracę.

Bibliotekarze


Śladem zabytków i miejsc pamięci
w ramach akcji MEN pt. „Szkoła pamięta”

Uczniowie klasy IV, w ramach zajęć z historii, poznają dokładniej mijane na co dzień zabytki Iwonicza. Tak było i w tym roku zwłaszcza, że MEN ogłosiło akcję „Szkoła pamięta”.
Dzieci podczas wycieczki nie tylko dużo dowiedziały się o kamiennym moście z 1782 roku, naszym zabytkowym Kościele, Pałacu Załuskich, oranżerii czy zborze ariańskim ale także o tych, którzy zapisali się w historii lokalnej i spoczywają na iwonickim cmentarzu. Odwiedziły lokalne miejsca pamięci i zapaliły znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza.

M. Szajna


Pomysł na kasztany

Wyjątkowo ciepła aura sprzyja spacerom i zbieraniu ,,darów jesieni”. Pierwszoklasiści z ogromnym zapałem przystąpili do pracy i zebrali ponad trzysta kasztanów. Zostały wykorzystane do układania kształtów poznanych liter i cyfr, a także zabaw matematycznych. Wiele radości dostarczyło dzieciom tworzenie ludzików i zwierzątek. Kasztany przydały się także podczas rozgrywek sportowych. Spore zapasy ,,darów jesieni” wystarczą pierwszoklasistom na realizację jeszcze wielu ciekawych gier i zabaw.

B. Milińska


Słodki dzień – akcja charytatywna

W dniu 23 października br. w naszej szkole został zorganizowany słodki dzień pod hasłem „Pomóżmy Angelice pokonać białaczkę”. W akcję zaangażowało się wiele osób. Serdeczne podziękowania składamy Rodzicom za przygotowanie różnorodnych słodkości. Można było delektować się m.in. szarlotkami, galaretkami, babeczkami, czekoladkami i wieloma pysznościami, które kusiły tak skutecznie, że do godz. 12 wszystkie zostały sprzedane. Udało nam się zgromadzić 850 zł. Pieniądze zostały przekazane Angelice na walkę z chorobą.

Wolontariusze


SZKOLNY KONKURS
zrób lapbooka o tematyce patriotycznej

Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu ogłasza Konkurs plastyczno-historyczny:
Zrób lapbooka: Polska - moja Ojczyzna.

Szczegóły konkursu

Serdecznie zapraszamy!



Święto Pieczonego Ziemniaka

W poniedziałek 21 października zuchy obchodziły „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Na początku udaliśmy się na stadion, gdzie zuchy dowiedziały się kilka ciekawostek na temat pochodzenia ziemniaka. Później była już tylko zabawa. Zorganizowaliśmy wybory króla Kartofla i królowej Bulwiny, ziemniaczanymi rządzącymi zostali: druh Dawid Gutkowski z kl. 2 a i druhna Julia Kandefer z kl. 2a, to oni nazbierali najwięcej pyr. Kulminacyjnym punktem imprezy było pieczenie kiełbasek i degustacja pieczonych ziemniaków.
Serdecznie dziękujemy za udostępnienie miejsca i zorganizowanie ogniska Zespołowi Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu, w szczególności: panu Wojciechowi Zarembie instruktorowi praktycznej nauki zawodu i pani Małgorzacie Wawro wraz z uczniami.

Anna Gaweł


Adopcja szkoły

Już po raz trzeci przystąpiliśmy do akcji „Adoptuj szkołę” , która organizowanajest przez Fundację Pomocy Humanitarnej „RedemptorisMissio”. Zaadoptowaliśmy szkołę znajdującą się na terenie jednego z najbiedniejszych państw świata – w Republice Południowej Afryki w Ngaoundaye. W związku z tym zaczynamy zbiórkę drobnych pieniędzy. Wolontariusze będą zbierać datki do oznakowanych puszek. W ubiegłym roku wspomogliśmy szkołę kwotą 200 złotych.
Zapraszamy do udziału w akcji, każdy grosz się liczy!

Wolontariusze


Sukcesy w konkursach

Uczniowie naszej szkoły uzyskali wysokie wyniki w konkursach organizowanych podczas rajdów przez krośnieński oddział PTTK. Więcej: ...



EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania

Mając na uwadze zwiększenie szans na wygraną w Ogólnopolskim Konkursie #OSEWyzwanie włączyliśmy szkołę również w Europejski Tydzień Kodowania, organizując w szkole wydarzenia związane z programowaniem.

EU Code Week to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Więcej: ...



Pasowanie na ucznia

17 października 2019 r. był szczególnym dniem dla 36 pierwszoklasistów, którzy byli pasowani na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu. W uroczystości udział wzięli: Pani Dyrektor Monika Leśniak-Skakuj, Wicedyrektor Sabina Józefowicz-Boczar, rodzice uczniów, nauczyciele, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Kandefer, przedstawiciele SU oraz uczniowie klas drugich.
Dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami prezentując wiersze, piosenki, taniec, rozwiązując zadania praktyczne i zagadki przyrodnicze. Celująco zdały egzamin na temat wiedzy o Ojczyźnie i bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Więcej...


Finał Konkursu o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie

16.10.2019 r. odbył się Finał Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. W zawodach w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział osiem trzyosobowych drużyn - zwycięzców eliminacji gminnych. Każdy uczeń musiał wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego rozwiązując test jednokrotnego (klasy IV-VI) lub wielokrotnego (klasy (VII-VIII) wyboru oraz umiejętnością przejazdu przez wyznaczoną trasę w miasteczku ruchu drogowego z elementami toru przeszkód.

Naszą szkołę i Gminę Iwonicz-Zdrój reprezentowali: w kategorii klas IV-VI Patryk Kenar, Konrad Cząstka i Paweł Penar – klasa 6a, w kategorii klas VII-VIII Szymon Kandefer, Bartosz Bolanowski i Gabriel Rajchel – klasa 7a. Obie drużyny w swych kategoriach zdobyły II miejsca. Indywidualnie najwyżej sklasyfikowani zostali: na 3 miejscu Gabriel Rajchel i na 4 miejscu Paweł Penar.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez WORD w Krośnie.
Serdecznie gratulujemy.

Opiekunowie: Jolanta Kielar i Leszek Krukar


Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski

We wtorek 15 października w naszej szkole obchodziliśmy XIX Dzień Papieski oraz Dzień Edukacji Narodowej. Młodzież i dzieci naszej szkoły, przedszkola gminnego i Muzycznego w programie słowno – muzycznym przybliżyły postać św. Jana Pawła II jako niedościgniony wzór pedagoga, oddając przy tym szacunek swoim nauczycielom i wychowawcom w przygotowanych przez dzieci scenkach. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie programu młodzieży i dzieciom, a w sposób szczególny wychowawcom klas 3, świetlicy, przedszkola gminnego i Muzycznego oraz p. Krystynie Bargieł, ks. Łukaszowi Dziedzic, a także s. Danucie Pruś i Lucynie Szubrycht za przygotowanie dekoracji. Dziękujemy również za obecność emerytowanych nauczycieli i wychowawców.

ks. Łukasz Dziedzic


Zbiórka materiałów opatrunkowych dla szpitali w Zambii

Nasza szkoła włączyła się do akcji charytatywnej, mającej na celu zbieranie materiałów opatrunkowych tj. bandaże, plastry, kompresy, gazy opatrunkowe, rękawiczki jednorazowe i nici chirurgiczne. Zbiórka potrwa do 15 listopada 2019 r. Materiały opatrunkowe można składać w oznakowanym kartonie, który znajduje się naprzeciw sekretariatu. Zebrane materiały zostaną przekazane szpitalom w Zambii.
Październik został ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, warto więc włączyć się w dzieło pomocy misjom i wspólne pomagać.

Wolontariusze


Złaz po Ziemi Krośnieńskiej

4 października grupa rajdowa wyruszyła na XLIV Młodzieżowy Złaz po Ziemi Krośnieńskiej. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Pastwiskach, gdzie zwiedziliśmy REGIONALNE CENTRUM PAMIĘCI KARDYNAŁA KAROLA WOJTYŁY oraz IZBĘ PAMIĘCI POR. FRANTISKA GEISLERA, następnie weszliśmy na zielony szlak prowadzący na szczyt Spalony Horbek (546m n.p.m.). Maszerując leśną trasą zeszliśmy do Puław Górnych, skąd udaliśmy się do studenckiej bazy namiotowej w Wisłoczku. Po wyczerpującym marszu mogliśmy odpocząć przy ognisku i upiec kiełbaski. Organizatorzy rajdu przeprowadzili również konkursy: turystyczno – krajoznawczy i ekologiczno – przyrodniczy.

opiekun SKTK - E. Rygiel


Dzień Chłopaka

Klasowe święto Dnia Chłopaka było w tym roku w klasie 5a niezwykle roztańczone. Nie tylko szkolna dyskoteka organizowana przez Samorząd Uczniowski, ale również klasowe tańce. Były życzenia, prezenty i niezwykła wspólna zabawa. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tej klasowej uroczystości.

Uczniowie klasy 5 a i wychowawca Marzena Muzyka


Dzień Głośnego Czytania

30 września obchodzono w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Celem tego święta jest promowanie głośnego czytania dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym. Wiadomo, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. To również dobry sposób na spędzenie wolnego czasu.
W naszej szkole w obchody tego dnia aktywnie włączyli się uczniowie klas ósmych. Odwiedzili swoich młodszych kolegów i zaprezentowali przygotowane wcześniej fragmenty książek dla dzieci. Spotkania odbyły się w bardzo miłej atmosferze.
Dziękujemy wychowawcom klas młodszych i oddziałów przedszkolnych za możliwość przeprowadzenia Dnia Głośnego Czytania w ich klasach, a uczniom klas ósmych za piękne przygotowanie tekstów.

Bibliotekarze


Dzień chłopaka

1 października bieżącego roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję bawić się na dyskotece z okazji Dnia Chłopaka. Inicjatorem tego wydarzenia był Samorząd Uczniowski. Był to moment wspaniałej zabawy, ale również integracji między młodszymi, a starszymi uczniami naszej szkoły. Po trzech godzinach nieustannych szaleństw zabawa dobiegła końca.

Opiekunowie Samorządu ks. Ł. Dziedzic K. Bargieł


Zbiórka zużytych telefonów komórkowych w ramach Sprzątania Świata 2019!

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej prowadzonej przez firmę EKOPHONE , w ramach której zbieramy zużyte telefony, z następnym ich przekazaniem do recyklingu lub ponownego użycia w krajach rozwijających się Afryki i Azji. Telefony należy przekazać do p. Krystyny Bargieł w terminie do 14 listopada . Uczniowie mogą zbierać używane telefony od rodziny , przyjaciół i lokalnej społeczności. Zacznijmy sprzątanie od naszego biurka i otoczenia. Dla najaktywniejszych zbieraczy przewidziane są nagrody. Dziękujemy za ekologiczną postawę i oczekujemy na Wasze zaangażowanie ! Każda ilość telefonów jest bardzo mile widziana. Pamiętaj , bądź eko!
W naszej szkole nadal prowadzona jest zbiórka:
- zużytych baterii,
- plastikowych nakrętek.
Mamy nadzieje, że te akcje przyczynią się do promowania postaw i nawyków ekologicznych , dzięki którym nasza planeta będzie z roku na rok czystsza i bezpieczniejsza.

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Udział w Nocy Nietoperzy

4 października grupa miłośników nietoperzy i zuchów z naszej szkoły wzięła udział w Nocy Nietoperzy w Czarnorzekach. Po krótkiej prelekcji prof. dr hab. Bronisława Wołoszyna na temat życia nietoperzy w swoim środowisku, zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego, którego przewodnim tematem były nietoperze i ich siedliska. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac, które zostały ocenione w trzech kategoriach wiekowych. Więcej: ...


Gminny Konkurs o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie rozstrzygnięty

W poniedziałek 30 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu odbyły się eliminacje gminne Konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.
W konkursowych zmaganiach wzięło udział 6 trzyosobowych drużyn w 2 kategoriach wiekowych: klasy VII-VIII i klasy IV-VI. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Zawodnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu BRD oraz prezentowali zadania praktyczne polegające na przejeździe przez miasteczko ruchu drogowego z elementami toru przeszkód. Więcej: ...


Nasza Szkoła zwyciężyła w konkursie #OSEWYZWANIE

Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu wzięła udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Ministerstwo Cyfryzacji. Praca plastyczna, wykonana pod opieką Pani Moniki Kenar-Szczurek, na tyle spodobała się jurorom, że szkoła znalazła się wśród laureatów tego konkursu. Nagrodą jest pracownia mobilna dla szkoły, składająca się z 16 laptopów umieszczonych w przenośnej szafie z punktem dostępowym do internetu. W dniu 2 października 2019r. Pani Dyrektor Monika Leśniak-Skakuj i Pani Monika Kenar-Szczurek uczestniczyły w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, podczas którego odebrały certyfikat potwierdzający przyznanie nagrody, a sprzęt komputerowy trafi do szkoły w bieżącym roku szkolnym. Gratulujemy i mamy nadzieję, że nagroda ta przyczyni się do poszerzenia oferty edukacyjnej szkoły, umożliwi szybszą i efektywniejszą naukę, a także wpłynie na  urozmaicenie prowadzonych lekcji. Podziękowania składamy również p. Małgorzacie Jakubowicz oraz p. Leszkowi Krukarowi za zgłoszenie szkoły do projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co było wymaganiem obligatoryjnym w wyżej wymienionym konkursie plastycznym.

Sabina Józefowicz-Boczar


Wyniki konkursów

organizowanych w ramach XLIX Ogólnopolskiego Dukielskiego Zlotu Turystów

Znamy już wyniki konkursów przeprowadzonych podczas XLIX Ogólnopolskiego Dukielskiego Zlotu Turystów.
W konkursie turystyczno – krajoznawczym Martyna Biernacka VIa zajęła I miejsce, a Julia Haliniak Vb – III miejsce. W konkursie ekologiczno – przyrodniczym uczennice powtórzyły sukces, I miejsce – Martyna, III miejsce - Julia. Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

E. Rygiel


Powiatowy turniej „szóstek” piłkarskich

We wtorek 01.10.2019 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju o puchar Starosty Krośnieńskiego. Całą imprezę organizował Zespół Szkół w Iwoniczu. W turnieju wzięli udział zawodnicy z sześciu szkół. Nasi młodzi piłkarze zaprezentowali się z bardzo dobrej strony zajmując ostatecznie II miejsce. W finale imprezy ulegli po zaciętej walce drużynie z Lubatówki. Wcześniej po emocjonujących meczach zostawili w pokonanym polu drużyny z Dukli, Beska, Odrzykonia oraz Milczy. Naszym zawodnikom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.

Marcin Jasiński


„Zdrowa ekologiczna żywność”

W ramach projektu edukacyjnego „Zdrowa ekologiczna żywność” została zaproszona nasza szkoła i we wrześniu zorganizowany został wyjazd przy wsparciu Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Krośnie oraz pani Elżbiety Klimkowskiej, do Kalinówki- Doliny Ekologicznej Żywności gdzie mieści się gospodarstwo pana Sławomira Chmiela, który zajmuje się uprawą ziół, żeń-szenia, orkiszu, oraz topinambura. W gospodarstwie tym mieliśmy możliwość zobaczyć i dowiedzieć się ciekawych informacji na temat uprawy tych roślin oraz degustować ich walory smakowe. Więcej: ...


Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki

Pasowanie na czytelnika dzieci z klas pierwszych to oficjalne przyjęcie najmłodszych do grona uczniów mogących korzystać z zasobów biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekarzy na stałe weszło do kalendarza szkolnych wydarzeń.
Podczas uroczystości, która odbyła się 24 września 2019 roku, dzieci wysłuchały opowiadania pt. „ Franklin i książka z biblioteki”, dowiedziały się, jak dbać o książki oraz jak korzystać ze zbiorów. Więcej: ...


Wojna i pokój oczami dziecka

Na szkolnym korytarzu została zorganizowana wystawa prac uczniów klas 3A i 3B zatytułowana „Wojna i pokój oczami dziecka”. Inspiracją do jej powstania była tematyka poruszana na zajęciach, lektura książki Joanny Papuzińskiej „Asiunia” oraz przypadająca w tym roku osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej.
Dzieci wykazały się dużą wrażliwością i za pomocą odpowiedniego doboru barw ukazały czas wojny i pokoju.

A.Prejsnar, B. Lorens, M. Kenar - Szczurek


Proekologiczna akcja „Sprzątanie Świata”

We wrześniu uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”. Temat tegorocznej edycji to „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”. Jak co roku wyjście w teren poprzedziły pogadanki wychowawców, dotyczące bezpieczeństwa podczas akcji oraz zasad segregowania. W bieżącym roku w porządkowanie terenu szkoły i jej okolic zaangażowali się nauczyciele oraz uczniowie klas O- VIII, którzy zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i rękawice solidnie posprzątali wyznaczony teren. Bystrym oczom nie uszedł żaden papierek, aluminiowa puszka, czy butelka, które lądowały w workach. Cieszymy się , że rośnie świadomość ekologiczna wśród mieszkańców Iwonicza , bo śmieci jest coraz mniej !

Opiekun SKLOP Krystyna Bargieł


Pieszy Rajd Bieszczadzki

"Rajd,rajd, bieszczadzki rajd
Czy to w słońce czy to w deszcz
Idziesz z nami przyjacielu bo sam chcesz"

W dniu 27 września 2019 roku grupa 10 uczniów pod opieką nauczyciela i przewodników PTTK wyruszyła na XVIII Rajd Pieszy „Poznajemy Bieszczady”. Więcej: ...


Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską . Z tej też okazji uczniowie klas ósmych i siódmych uczestniczyli w ciekawych warsztatach językowych zorganizowanych przez PWSZ w Krośnie. Pod kierunkiem wykładowców filologii angielskiej uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe, uczyli się jak barwnie i poprawnie mówić i pisać po angielsku. Zajęcia bardzo spodobały się naszym uczniom. Każdy z nich otrzymał dyplom uczestnictwa w zajęciach. Po sporej dawce wiadomości językowych, uczniowie chętnie udali się do językowego Fotolab, gdzie można było poszaleć zmieniając swój wizerunek i zrobić sobie kilka wesołych zdjęć korzystając z przygotowanych przez studentów kostiumów i gadżetów. Uważamy, że czas spędzony w murach krośnieńskiej uczelni był świetnym sposobem promującym naukę języków. Od wykładowców PWSZ otrzymaliśmy również zaproszenie do kontynuacji współpracy z uczelnią.

Opiekunowie: E.Penar, A.Szczurek, K.Rogóz


Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to akcja mająca na celu popularyzację polskiej literatury oraz promująca czytelnictwo. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Nowele polskie”. Nasza szkoła przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji. Tym razem uczniowie klas piątych odczytali „Dym” Marii Konopnickiej. Wsłuchanie się w treść utworu pozwoliło poczuć atmosferę epoki pozytywizmu oraz poznać problemy ówczesnego pokolenia.

M. Muzyka, K. Rogóz, A. Rozel, M. Warzocha


Warsztaty pszczelarskie

W poniedziałek 23 września uczniowie klas VI uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich, które odbyły się w Ekologicznym Gospodarstwie „Eko – Bałon” w Niżnej Łące. Zajęcia miały charakter teoretyczny jak i praktyczny. Podczas spotkania uczniowie mogli usłyszeć o historii bartnictwa w Polsce, poznać rolę pszczelarza w produkcji miodu, zobaczyć tradycyjne oraz nowoczesne ule, dowiedzieć się co to jest piegrza i propolis. Uczestnicy zajęć wysłuchali również ciekawe opowieści o życiu pszczół ich zwyczajach i niesamowitej drodze od nektaru w kwiecie do plastra miodu. Dowiedzieli się jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Uczniowie przekonali się jak ważna w życiu każdego człowieka jest rola owadów zapylających oraz jaki wpływ na te organizmy wywiera zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Każdy chętny uczeń mógł z bliska zobaczyć ramkę miodu z rojem pszczół a następnie własnoręcznie wykonać świeczkę z wosku pszczelego. Chętni uczniowie mogli przymierzyć prawdziwy ochronny strój pszczelarza. Po zajęciach na wszystkich uczestników czekała słodka nagroda. Każdy uczeń chętnie kosztował różne gatunki świeżego miodu z pasieki, poznając przy tym właściwości poszczególnych odmian.
Za zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie Klimkowskiej oraz Krzysztofowi Bałon.

Opiekunowie:
Joanna Kleczyńska, Iwona Tekieli, Magdalena Stefańska


XLIX Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów

20 września grupa rajdowa Szkolnego Koła Turystyczno - Krajoznawczego wyruszyła na pierwszy rajd w tym roku szkolnym zorganizowany przez krośnieński oddział PTTK. Naszym celem był Piotruś (727m n.p.m.) – najwyższy szczyt wschodniej części Beskidu Dukielskiego, górujący nad przełomem Jasiołki. Przeszliśmy trasę pieszą: Zawadka Rymanowska – Dolina Białego Potoku – Piotruś – Stasiane. Po zejściu ze szlaku mogliśmy po trudach wędrówki odpocząć przy ognisku i zjeść pieczoną kiełbaskę. Odbyły się również konkursy: turystyczno – krajoznawczy i ekologiczno – przyrodniczy. Czekamy na ogłoszenie wyników.

Opiekun SKTK- E.Rygiel


Zdrowe i witaminowe koktajle owocowe

W dniu 23 września 2019 r. uczniowie klasy Ib mieli okazję aktywnie uczestniczyć w warsztatach pt. „Zdrowe i witaminowe koktajle”, które przeprowadzili uczniowie klasy II branżowej w zawodzie kucharz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania przy OHP w Iwoniczu wraz z opiekunem Panią Małgorzatą Wawro.
Dzieci dowiedziały się, że koktajle to napoje sporządzane z owoców świeżych lub mrożonych, jogurtu naturalnego, mleka, wody mineralnej, maślanki, kefiru, miodu, soku z cytryny, soków owocowych i przypraw takich jak np. cynamon. Koktajl owocowy to prawdziwa bomba witaminowa.


Rocznica wyzwolenia Iwonicza

20 września przypada rocznica całkowitego wyzwolenie Iwonicza z okupacji hitlerowskiej. Z tej okazji druhny i druhowie zapali znicze pamięci oraz pomodlili się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Anna Gaweł


Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa

W czwartek 19.08.2019 naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście. Początkowo wśród dzieci zapanowała konsternacja połączona z zaciekawieniem. Co w naszej szkole robią policjanci?
Wszystko bardzo szybko się wyjaśniło. Panowie policjanci przeprowadzili wśród uczniów naszej szkoły szkolenie z zakresu bezpiecznego poruszania się poza szkołą jak również na terenie naszej placówki. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchiwały cennych rad oraz zadawały wiele pytań. Na koniec kolejna niespodzianka - każdy z uczestników szkolenia otrzymał prezent w postaci odblaskowego breloczka.

Marcin Jasiński


Wycieczka do Sanoka

W dniu 16 września 2019 r. klasy 5a i 5b wzięły udział w wycieczce do Sanoka. Skansen jest atrakcją obejmującą Muzeum Budownictwa Ludowego i Park Etnograficzny powstały po II wojnie światowej. Uczniowie wraz z przewodnikiem odbyli ciekawą lekcję historii, gdyż na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińska, a dokładniej ponad 100 obiektów architektury drewnianej z okresu od XVII do XX wieku. Mieliśmy okazję zobaczyć: karczmę, pocztę, urząd gminy, remizę, aptekę oraz budynki sakralne. Niezwykłą atrakcją jest Rynek Galicyjski otoczony domami rzemieślników: kowala, fotografa, szewca, stolarza, fryzjera, krawca, zegarmistrza. Pozostałe domy to mieszkania lekarza, nauczyciela, piekarza, woźnicy i rolników.


Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej kpt. Eugeniusza Werensa ps. „Pik”

13 września w Iwoniczu Zdroju odbyła się uroczystość poświęcona osobie kpt. Eugeniusz Werensa ps. Pik. Najpierw w Sali Kina „Wczasowicz” odbyło się sympozjum poświęcone sylwetce kpt.Pika. Poznaliśmy szczegóły bohaterskiego życia i tragicznej śmierci człowieka, który całe swoje dorosłe życie poświęcił na walkę o wolną Polskę. Uroczystość została zakończona odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej kpt. Werensowi. W wydarzeniu tym wzięło udział wielu znakomitych gości łącznie z córką oraz wnukami Eugeniusza Werensa. Nasza szkoła była reprezentowana przez panią Dyrektor Monikę Leśniak – Skakuj oraz dwa składy pocztu sztandarowego.

Marcin Jasiński


Żyj dla...

Zbiórka karmy dla zwierząt

W naszej szkole organizowana jest zbiórka karmy dla bezpańskich czworonogów z krośnieńskiego schoroniska.
Zbiórka trwa od września do października bieżącego roku.
Karma zbierana jest do kartonów, które znajdują się koło małej sali gimnastycznej.

Organizator:
Klasa VIII a


Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Tradycyjnie już na początku miała miejsce uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Iwoniczu, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. Następnie po wspólnym przemarszu w uroczystym pochodzie za sztandarem, wszyscy wrócili do szkoły, gdzie odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas 5. Powitali oni panią dyrektor szkoły – Monikę Leśniak – Skakuj oraz wszystkich gości. Miało również miejsce przedstawienie dyrekcji szkoły przez Burmistrza Gminy Iwonicz – Zdrój pana Witolda Kocaja, który wszystkim życzył owocnej pracy w nowym roku szkolnym. Uczniowie klas piątych życzyli wszystkim uczniom uśmiechu i samych dobrych wyników w nauce.


>