Dzisiaj jest:       Imieniny:

Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]


UCZNIOWIE, RODZICE, ABSOLWENCI, PRZYJACIELE SZKOŁY!

Głosowanie trwa!!!

Głosujemy do 18 grudnia 2018 r. Dziennie przybywa nam ok. 1500 głosów. Potrzebujemy znacznie więcej.

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! PROSIMY GŁOSUJCIE Z NAMI!

Ogólnopolska akcja „Dzieciaki do rakiet”

„Dzieciaki do rakiet” to ogólnopolska akcja banku BGŻ BNP Paribas promująca aktywność fizyczną wśród dzieci, ich rodziców i nauczycieli. W ramach inicjatywy szkoły podstawowe z całej Polski biorą udział w KONKURSIE, w którym nagrodą jest profesjonalny sprzęt tenisowy do nauki dzieci, a także specjalne szkolenia dla nauczycieli. W tym roku nagrodzonych będzie aż 70 szkół!

W konkursie bierze udział także nasza szkoła. Zachęcamy do głosowania klikając w poniższy link. Każdego dnia można oddać 5 głosów.

GŁOSUJ

CODZIENNIE 5 GŁOSÓW JEDEN PO DRUGIM

Wprowadźmy razem tenisa ziemnego na lekcje wychowania fizycznego w naszej Szkole !


„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”

11 grudnia 2018r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Spotkanie z uczniami klas młodszych odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Dzieci aktywnie brały udział w dyskusji, wykazując się niemałą wiedzą na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Dziękujemy strażakom za przyjazd i przekazanie dzieciom cennych rad.

Wychowawcy klas 1-3


„Sprawdź swój stan sprawności fizycznej”

10 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pod nazwą „Sprawdź swój stan sprawności fizycznej”. Warsztaty zorganizował Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie dla grup realizujących program „Szkolny Klub Sportowy” w obiektach krośnieńskiej uczelni.

Warsztaty obejmowały m.in.
- Pomiary somatyczne: waga ciała, poziom tkanki tłuszczowej, poziom wody w organizmie, masa ciała szczupłego,
- Pomiary wybranych zdolności motorycznych: pomiar siły za pomocą dynamometru, pomiar mocy kończyn dolnych na cykloergometrze rowerowym, pomiar wysokości wyskoku z wykorzystaniem opto jump, pomiar równowagi, test koordynacji wzrokowo-ruchowej na aparacie Piórkowskiego,
- „Sprawdź swoje zmysły”; sprawdzanie zmysłów uczniów za pomocą wzroku, dotyku i węchu;
- „Szybkość i precyzja czyli logistyka w procesie produkcji”; uczniowie uczestniczyli w grze symulującej proces produkcji w firmie;
- „Twoje ręce mogą uratować komuś życie”; udzielanie pierwszej pomocy, postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym;
- „Wiem co jem”; Co kryją w sobie napoje izotoniczne? Koktajle, shake i smoothies na bazie owoców, warzyw i ziół dla sportowców.
- „Muzyczno-taneczne formy rekreacji ruchowej”;
- Zajęcia na siłowni.

Zajęcia bardzo podobały się i wszyscy wróciliśmy wzbogaceni wiedzą. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek oraz drobne gadżety.

Opiekunowie: Ewa Rygiel, Magdalena Stefańska


Politechnika Młodych Odkrywców

8 grudnia 2018r. (sobota) odbyły się drugie zajęcia laboratoryjne z chemii w ramach projektu Politechnika Młodych Odkrywców realizowanego przez Politechnikę Rzeszowską. W zajęciach tych uczestniczyli Natalia Lorens – uczennica klasy 8a, Dominika Akslar - z klasy 8b oraz Mirosław Szybka – z kl.3G.
Tematem warsztatów Krystalizacja - jak rosną kryształy i rzeźby z ciepłego lodu były zagadnienia związane z krystalizacją – jedną z podstawowych metod rozdzielania i oczyszczania mieszanin oraz związków chemicznych. Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych, uczniowie zostali zapoznani z przepisami bhp obowiązującymi w laboratoriach oraz z ideą i podstawami teoretycznymi procesu krystalizacji, jego mechanizmem i towarzyszącymi mu efektami. W części praktycznej zajęć, uczniowie samodzielnie wykonywali proste doświadczenia chemiczne związane z badaniem wpływu temperatury na rozpuszczanie azotanu (V) potasu oraz mieszania na wielkość powstających kryształów. Przeprowadzali również efektowną krystalizację octanu sodu.
Podczas tych warsztatów, uczniowie po raz kolejny mieli możliwość nie tylko wspaniałej zabawy z chemią, ale również doskonalili umiejętność posługiwania się podstawowym sprzętem laboratoryjnym i poprawnej oceny zjawisk towarzyszących reakcjom chemicznym. Kolejna taka lekcja chemii, już 12 stycznia 2019r.

Opiekun: Sabina Józefowicz-Boczar


„ Dyktando dla Niepodległej”

2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w „ Dyktandzie dla Niepodległej”. Rywalizacja ta stanowiła świetną okazję do poznawania naszej historii oraz refleksji nad językiem ojczystym. Tekst był naszpikowany ortograficznymi pułapkami.

Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy II - III:
1 miejsce - Melania Kielar
2 miejsce - Szymon Rozel
3 miejsce - Natalia Trygar

Klasy IV - VI:
1 miejsce - Rafał Jarosz
2 miejsce - Karolina Szajna
3 miejsce - Anna Szczurek

Klasy VII - III G:
1 miejsce - Natalia Lorens
2 miejsce - Natalia Kostrzewska
3 miejsce – Karolina ZIembicka

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za liczny udział w dyktandzie.

Anna Gaweł, Małgorzata Warzocha, Magdalena Stefańska


Quiz Małego Patrioty – rozdanie nagród

W dniu 6.12 odbyło się uroczyste rozdanie nagród w ramach wcześniej przeprowadzonego „Quizu Małego Patrioty”. W konkursie udział wzięli wszyscy uczniowie z klas: III, IVa i IV b.
Prace konkursowe zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:
Klasa III
I miejsce: Dawid Padacz, Bartosz Szkółka, Szymon Rygiel, Krzysztof Rygiel
II miejsce: Antoni Janiczek, Bartłomiej Fiałkowski, Ivo Chudy
Wyróżnienie: Szymon Rozel
Klasa IV
I miejsce: Julia Haliniak, Franciszek Kozioł, Damian Kenar
II miejsce: Jagoda Fiałkowska, Oskar Gonet, Wojciech Kandefer
Wyróżnienia: Wojciech Jakubowicz, Daria Trygar, Ksawery Tekieli, Jakub Kielar, Maja Zajdel, Alicja Kuprowska

Wszystkim uczniom biorącym udział serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy !

Alicja Kucza, Anna Rozel


Mikołajkowy Festiwal Piosenki „DROGA DO GWIAZD”

6 grudnia 2018 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce, odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki „Droga do Gwiazd”.

Naszą szkołę, zgodnie z regulaminem konkursu reprezentowały dwie uczennice, w odrębnych grupach wiekowych.

Grupy wiekowe:
1. Klasy IV – VI SP (Milena Bogaczyk „Zawsze gdzieś, czeka ktoś”)
2. Klasy VII SP oraz Gimnazjum (Kinga Kinel „Ruchome piaski”)

Milena Bogaczyk z klasy VIb została nagrodzona przez jury I miejscem w swej kategorii wiekowej. Kinga Kinel z klasy VIIb została nagrodzona przez jury III miejscem w swej kategorii wiekowej.

Gratulacje dla występujących dziewcząt!!!

Robert Mercik„Mikołajki na sportowo”

6 grudnia w naszej szkole przebiegał pod znakiem Świętego Mikołaja! Wszystkie dzieci miały okazję spotkać się oko w oko ze Świętym, który żadnego dziecka nie zostawił bez upominku. Wiadomo wszakże, uczniowie w naszej szkole są grzeczni, wszyscy i bez wyjątku. Zorganizowany został również turniej, na którym nasi podopiecznie mogli się zmierzyć w dwóch dyscyplinach – młodsi rywalizowali w „cztery ognie”, starsi grali w siatkówkę. Emocji było co niemiara, wyniki zmieniały się jak w kalejdoskopie a wszystko to w świetnej, sportowej atmosferze. Na końcu - wszystkie dzieci otrzymały z rąk Pani Dyrektor dyplomy oraz pamiątkowe „mikołaje”, a najlepsze drużyny puchary.

Wyniki naszych rozgrywek:

„Cztery ognie”:
I miejsce klasa VB,
II miejsce klasa VIA,
III miejsce klasa VA.

Turniej Siatkówki:
I miejsce drużyna IIIAG,
II miejsce drużyna IIIBG,
III miejsce drużyna VIIIA,
IV miejsce drużyna VIIIB.

W obu turniejach wzięło udział łącznie 120 uczestników. Gorące podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji rozgrywek składamy Dyrekcji Szkoły, Radzie Rodziców SP Iwonicz oraz chłopcom z klasy IIIAG, którzy przygotowali plakaty informacyjne, dyplomy, nagłośnienie oraz muzykę. Wszystkim dziękujemy i gratulujemy wyników.

Adrianna Sanocka i Marcin Jasiński


Święty Mikołaj jest wśród nas!

Dzieci już od kilku dni zastanawiały się, czy pomimo jesiennej pogody, Święty Mikołaj do nich przybędzie. Brak białego puchu nie zniechęcił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszej szkoły zaraz z rana 6 grudnia, w asyście swoich pomocników.

Zanim jednak Święty Mikołaj dotarł do naszej szkoły uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie świąteczne przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościły na twarzach i wokół każdego dziecka.

Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał kilku piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze długo gościły uśmiech i szczęście.

Święty Mikołaj nie zapomniał o uczniach klas IV-VIII oraz gimnazjum, którzy najpierw obejrzeli program artystyczny, przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Następnie uczniowie wspólnie z wychowawcami udali się do klas, gdzie przychodził Święty Mikołaj w asyście swoich pomocników, rozdając prezenty.

Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku…

Samorząd Uczniowski z opiekunami


XX Konkurs Kolęd i Pastorałek w Miejscu Piastowym

5 grudnia 2018 roku odbyła się już XX odsłona Konkursu Kolęd i Pastorałek organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym (w tym roku z racji remontu, przeniesionego do Domu Ludowego w Rogach).

Wśród ponad stu uczestników konkursu, znalazły się dwie nasze uczennice, reprezentujące dwie kategorie wiekowe:
1. Milena Bogaczyk kl. VIb „Coraz bliżej święta”
2. Kinga Kinel kl. VIIb „O Mario”

Życzę dalszych sukcesów!!!

Robert Mercik


5 grudnia - Konkurs Biblijny

Od kilku lat Wydział Nauki Katolickiej w Przemyślu oraz Kuratorium Oświaty organizują dla szkół podstawowych /klasy IV- VII/ Konkurs Biblijny, który odbywa się w trzech etapach: szkolnym, dekanalnym i diecezjalnym.

Dnia 5 rudnia odbył się w naszej szkole pierwszy etap tego konkursu. Przystapiło do niego 25 uczniów. Wszyscy wykazali się świetną znajomościa Ewangelii według Św. Marka, której dotyczyły konkursowe pytania. Poziom odpowiedzi był wyrównany i różnice między najlepszymi były niewielkie.

Zwycięzcami szkolnego etapu, którzy będą reprezentować naszą szkołę w dekanacie zostali, zajmując nastepujace miejsca:

Martyna Biernacka z klasy V a - I miejsce
Rafał Kandefer z klasy V b - II miejsce
Ksawery Tekieli z klasy IV a - III miejsce

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach.

s. Danuta B. Pruś


Święta tuż, tuż…

5 grudnia gromada zuchowa „Wesołe Pląsy” brała udział w warsztatach dekorowania i pieczenia pierników. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. Warsztaty prowadzone były przez Panią Małgorzatę Wawro - nauczyciela przedmiotów gastronomicznych. Mali cukiernicy z pomocą i pod czujnym okiem uczniów Zespołu Szkół Zawodowych ugniatali ciasto, wykrawali pierniki a następnie wypiekali. Największą frajdę sprawiło dekorowanie korzennych ciasteczek. Dzieci z dużym zaangażowaniem i artystycznym zacięciem tworzyły małe dzieła sztuki. Po godzinie intensywnej pracy, powstało wiele ciekawych, pachnących ciastek. Zrodziło się pytanie kto to wszystko zje? Część pierniczków każdy z uczestników warsztatów dostał w prezencie a reszta została skonsumowana na miejscu.
Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie kulinarnych warsztatów Zespołowi Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu, w szczególności: Pani Kierownik Małgorzacie Frączek i Pani Małgorzacie Wawro wraz z uczniami.

Anna Gaweł


Andrzejki w klasie IV a

29 listopada w klasie IV a zorganizowane zostały andrzejki. W tym dniu sala lekcyjna została zamieniona w "salę wróżb". Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Losował magiczne bileciki na których widniały nazwy zawodów przyszłości oraz różnych przepowiedni dotyczących najbliższej lub dalszej przyszłości.

Bawiliśmy się, również w najpopularniejszą zabawę andrzejkową, mianowicie ustawianie butów przed progiem. Najpierw dziewczynki, a później chłopcy zdjęli po jednym bucie i w rzędzie ustawiali je jeden za drugim w stronę progu. But, który znajdzie się na progu lub go przekroczy - to "but zwycięski". Jego właścicielka lub właściciel najszybciej spośród wszystkich obecnych i uczestniczących w zabawie, znajdzie sympatię.
Uczniowie gorączkowo czekali na to by dowiedzieć się kto jako pierwszy z klasy znajdzie sympatię, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto też pamiętać, że najważniejsza jest dobra zabawa.

Anna Rozel


5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dzień ten został ustanowiony w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu wyrażenia uznania dla wysiłku i pracy wolontariuszy na całym świecie.

W naszej szkole działa koło wolontariatu, które skupia 38 osób, bardzo pomocnych i zaangażowanych w realizację różnorodnych inicjatyw charytatywnych.

Wolontariusze włączają się w liczne akcje tj. „Adoptuj szkołę” – jest to ogólnopolski projekt prowadzony przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Nasza szkoła przystąpiła do projektu w ubiegłym roku szkolnym. Jako członkowie projektu zobowiązaliśmy się wesprzeć edukację afrykańskich dzieci raz do roku kwotą 100 zł. W ubiegłym roku udało nam się zebrać 150 zł, natomiast w tym roku przekazaliśmy 200 zł.

Zrealizowaliśmy również akcję „Czary mary okulary”, zorganizowaną przez wyżej wymienioną fundację. Przyniesione przez uczniów okulary zostały przekazane na misje.

27 listopada br. 10 naszych wolontariuszek wzięło udział w Zabawie Andrzejkowej w Domu Pomocy Społecznej w Iwoniczu, co było doskonałą okazją do integracji oraz wspólnej zabawy uczennic z podopiecznymi DPS-u. Nasi wolontariusze pełnią również dyżury w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Iwoniczu. W każdą sobotę od godz. 9:30 do 11:00 oraz od 14:30 do 16:00 odwiedzają swoich podopiecznych, czytają im bajki, bawią się i radośnie spędzają czas.

Obecnie w szkole prowadzona jest zbiórka małych zabawek w ramach akcji „Paczka dla dzieciaczka”. Zebrane maskotki zostaną przekazane potrzebującym dzieciom w Afryce. Organizatorem akcji jest Fundacja Dzieci Afryki.

Ponadto prowadzona jest zbiórka karmy dla zwierząt, która zostanie przekazana OTOZ Animals w Krośnie.

Uczniowie klas czwartych biorą udział w konkursie „Cukierek za życzliwość i Ty możesz zostać wolontariuszem”, organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła. Konkurs ma na celu uczenie najmłodszych bezinteresownej pomocy.

Nasi wolontariusze chętnie podejmują działania na rzecz potrzebujących, wykazując się przy tym ogromnym sercem i dużą wrażliwością.

s. Benedykta Pruś, Lucyna Szubrycht, Kinga Rogóz


Nasza zaadoptowana szkoła w Ngaoundaye

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego wolontariat postanowił „zaadoptować” szkołę w Republice Środkowej Afryki, dlatego podjął zobowiązanie pieniężnych wpłat przez sześć kolejnych lat na rzecz wskazanej przez Fundację Redemptoris Missio szkoły. Pieniądze te pomogą dzieciom afrykańskim zdobywać wiedzę i zaspakajać ich elementarne potrzeby.

Pierwsze zebrane pieniądze-150 zł, wpłaciliśmy w czerwcu br. i otrzymaliśmy podziękowanie od Fundacji. W październiku br. otrzymaliśmy słowa pozdrowień, podziękowanie oraz kilka fotografii z życia szkoły w Ngaoundaye wysłane do nas przez polskie misjonarki z RŚA. To właśnie ta szkoła została nam wskazana do adopcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy zdjęcia naszych kolegów i koleżanek z dalekiego kraju.

W ostatnich tygodniach wolontariusze przeprowadzili kolejną zbiórkę pieniężną na potrzeby „naszej” w szkoły. Tym razem udało się zebrać 200 zł.

Podziękowania od polskich misjonarek z RŚA

s. Benedykta Pruś, Lucyna Szubrycht, Kinga Rogóz


Spotkanie profilaktyczne "Nie bądź taka - wyprzedź raka!!!"

W dniu 27.11.2018 r. uczennice klas VIII i III AG wzięły udział w zajęciach na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy w OHP w Iwoniczu. Prelekcję poprowadziła pracownik PWSZ w Krośnie pani mgr Małgorzata Moskal-Szybka.
Celem zajęć było propagowanie i rozpowszechnienie wiedzy na temat wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Przedstawiono dane na temat zachorowalności i umieralności na te schorzenia w Polsce i na świecie. Wskazano najważniejsze czynniki zwiększające ryzyko zachorowania oraz możliwe objawy wystąpienia raka. Ponadto wskazano metody wykrywania raka piersi i możliwości działań profilaktycznych. Dziewczynki otrzymały sporą dawkę trudnych ale bardzo ważnych informacji, które mogą je uchronić w przyszłości przed niebezpieczeństwem choroby nowotworowej.
Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Buczkowi - Dyrektorowi Zespołu Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu i Pani Małgorzacie Frączek - Kierownik Ośrodka Szkolenia Ochotniczych Hufców Pracy w Iwoniczu za zaproszenie skierowane do naszych uczennic.

Dorota Kielar, Joanna Kleczyńska


Gminny Konkurs Plastyczny Polska Niepodległa 1918 – 2018

W niedzielę 25 listopada w kinie „Wczasowicz” w Iwoniczu-Zdroju odbył się Koncert fortepianowy w ramach XI Festiwalu im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego. Koncert poprzedził uroczyste wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Plastycznym „Polska Niepodległa 1918 – 2018”. Celem konkursu było uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Laureatami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas młodszych III miejsce zdobył Stanisław Gaweł z klasy I b. W drugiej kategorii II miejsce zajęła Agnieszka Kielar z klasy VII b a III miejsce Martyna Biernacka z klasy V a.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekunowie: Monika Kenar-Szczurek, Anna Gaweł


Dzień pluszowego misia w gromadzie zuchowej i na świetlicy szkolnej

W listopadzie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie brali udział w zabawach, w których głównym bohaterem był Miś. Dzieci samodzielnie wykonały balonowe maskotki oraz uczestniczyły w sesji zdjęciowej w misiobudce.
Na koniec była wspólna degustacja ulubionego przysmaku Kubusia Puchatka i kolorowych gumisiowych żelek. Dzień ten był pełen wrażeń i świetnej zabawy.

Anna Gaweł, Ewa Graboś


Wycieczka do Łańcuta na prezentacje edukacyjną i koncert

W dniu 22 listopada w godzinach popołudniowych grupa chętnych uczniów wraz z opiekunami brała udział w wycieczce do Łańcuta, gdzie odbyło się spotkanie w ramach programu edukacyjno – artystycznego z zakresu ochrony środowiska pt. „Zielona Polska”. Spotkanie przygotował Gerard Sawicki – przyrodnik, który przedstawił prezentację dotyczącą ekologii i ochrony środowiska (m. in. formy ochrony środowiska, wpływ człowieka na środowisko naturalne, gospodarka odpadami, ochrona różnorodności biologicznej, problem smogu, wybrane grzyby, rośliny i zwierzęta Polski). Jej celem było uwrażliwienie na piękno przyrody oraz nakłanianie do świadomej jej ochrony. Podczas drugiej części programu o charakterze artystycznym wystąpił zespół muzyczny ANDRE. Udział w zajęciach ekologicznych był możliwy dzięki życzliwości Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój pana Witolda Kocaja, który przekazał naszej szkole zaproszenia i bilety.

Krystyna Bargieł, Anna Rozel, Joanna Kleczyńka, Lucyna Szubrycht


Co słychać u trzecioklasistów ?

Okres jesienno-zimowy sprzyja realizacji tematyki „Dbamy o zdrowie”. W ramach akcji odbyło się spotkanie trzecioklasistów z panią Joanną Koryniowską - higienistką szkolną, która wyjaśniła dzieciom jak ważne jest właściwe odżywianie i odpowiedni ubiór w okresie jesiennym. Podczas spotkania uczniowie utrwalili i usystematyzowali wcześniej nabyte wiadomości dotyczące piramidy zdrowego żywienia, a także uzyskali odpowiedzi na pytania dotyczące ich zdrowia.

Przeprowadzono także działania praktyczne, które polegały na przygotowaniu zdrowego i smacznego śniadania. Wspólnie spożywany posiłek dostarczył dzieciom wiele radości.

wych. B. Milińska


Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece

Brązowe, białe, z kokardką, z serduszkiem, małe, średnie, duże… takie właśnie misie odwiedziły w czwartek 22 listopada szkolną bibliotekę. Oczywiście przyszły w towarzystwie swoich właścicieli, czyli dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Termin wizyty nie był przypadkowy, bo to właśnie w listopadzie od 2002 roku obchodzi się Dzień Pluszowego Misia.

Dzieci obejrzały w bibliotece wystawkę książek o misiach, poznały historię tej pluszowej zabawki a następnie udały się do szkolnej świetlicy, gdzie odbyły się zabawy i tańce… oczywiście z misiami.

Spotkanie było bardzo miłe, a zakończyło się wręczeniem przedszkolakom dyplomów „przyjaciół wszystkich pluszowych misiów” i wspólnym zdjęciem.

Bibliotekarze


Z wizytą w Dragonie

Dzieci z oddziału przedszkolnego, w związku z realizowanym tematem „Praca krawcowej”, odwiedziły pobliską Manufakturę skórzaną DRAGON. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia maszyn do szycia i obserwowania pracy krawcowych. Na koniec panie krawcowe podarowały dzieciom ozdobne elementy skórzane, które sprawiły im wiele radości.

Wychowawczynie przedszkolaków


Życzenia dla Niepodległej

Uczniowie wszystkich klas bardzo solidnie przygotowali się do obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości nie tylko poprzez udział w programie artystycznym, wycieczkach, warsztatach czy konkursach, ale także poprzez wykonanie, pod opieką nauczycieli, okazałych dekoracji patriotycznych na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych. Dzięki nim szkoła nabrała odświętnego wyglądu. Uczniowie klas O – III wykonali piękne laurki dla Niepodległej. Starsi uczniowie przygotowali kartki z życzeniami dla Ojczyzny. Prace w biało-czerwonej kolorystyce z niezwykle szczerymi i przepełnionymi patriotyzmem życzeniami można podziwiać na korytarzach szkolnych. Wcześniej zaprezentowane zostały one na uroczystym apelu szkolnym oraz podczas Wieczornicy dla społeczności Iwonicza. W przyszłości wszystkie laurki i kartki z życzeniami umieszczone zostaną w specjalnie na tę okazję przygotowanym albumie pamiątkowym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i pomoc w wykonaniu dekoracji i prac, które uświetniły uroczystości związane z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Koordynatorzy: Ewa Penar i Maria Szajna


Wyjątkowe Obchody Święta Niepodległości

Nasza szkoła uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowała w piątek – 9 listopada. Odbyły się one w dwóch odsłonach: przed południem dla uczniów i w formie Wieczornicy dla mieszkańców.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele w asyście pocztu sztandarowego przeszli do Kościoła parafialnego, by uczestniczyć we Mszy św. za Ojczyznę. Po powrocie, w sali gimnastycznej odbył się program, na który składało się wiele elementów, w tym m.in. wspólne śpiewanie pieśni „Rozkwitały pąki…” i „Przybyli ułani”. Poszczególne klasy prezentowały przygotowane wcześniej z wychowawcami życzenia dla Polski na następne 100 lat. Miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na „Kartkę z pamiętnika” i wręczenie nagród laureatom. Zebrani mocno przeżyli zbiorowe recytacje Inwokacji Pana Tadeusza i „Katechizmu Dziecka Polskiego”, nie mówiąc już o wzruszeniu podczas wspólnie odśpiewanej Roty czy hymnu państwowego o godzinie 11.11. Recytowano wiersze i śpiewano piękne piosenki i pieśni, tańczono poloneza, krakowiaka, tańce z szarfami i flagami. Dwugodzinne spotkanie wspaniale przeżyli wszyscy, od 4-letnich dzieci z naszego oddziału przedszkolnego do najstarszych uczniów z klasy III gimnazjalnej.

Wieczornica rozpoczęła się o godzinie siedemnastej, kiedy sala Domu Ludowego wypełniła się Gośćmi po brzegi. Swoją obecnością zaszczycili nas: przedstawiciele Gminy Iwonicz-Zdrój i jej radni, radni powiatu krośnieńskiego, miejscowi duchowni, dyrektorzy placówek oświatowych obecnie pełniący swoje funkcje, jak i emerytowani, szefowie instytucji i lokalnych stowarzyszeń oraz wielu mieszkańców Iwonicza; co najbardziej cieszy spore grono osób starszego pokolenia. Program spotkania wypełniły piękne tańce narodowe, cudowne piosenki w wykonaniu naszych uczniów i uczennic oraz gościnnie dwóch tegorocznych absolwentek, wiersze, prezentacja najważniejszych faktów dotyczących święta Niepodległości, a także inscenizacja o Polsce zniewolonej, która odzyskała wolność w 1918 roku. Podczas wieczornicy wystąpił laureat konkursu na „Kartkę z pamiętnika”, prezentując swą pracę dotyczącą przeżyć iwonickego dziecka w dniu 11.11.1918 roku, a także praprawnuczka miejscowej poetki Julii Grzegorczyk z wierszem napisanym w okresie międzywojennym. Uczestnicy byli, jak się wydaje, i co wynika z ich relacji zadowoleni z wieczoru urodzinowego odrodzonej Ojczyzny i – jak mówili – byli pod ogromnym wrażeniem. Aby ten dzień przebiegał tak pięknie, godnie i wzruszająco wszyscy musieli zaangażować się w przygotowania: dyrekcja szkoły, wszyscy nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz wielka grupa uczniów, a tak naprawdę wszystkie klasy Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.

Niech nasza Niepodległa trwa po wsze czasy!

Koordynatorzy: Maria Szajna i Ewa Penar


#RekordDlaNiepodległej

W czasie uroczystej akademii upamiętniającej Jubileusz 100-lecia Niepodległości 11 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 cała społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu w asyście pocztu sztandarowego odśpiewała Hymn Państwowy.


Politechnika Młodych Odkrywców

Uczniowie z naszej szkoły uczestniczą w projekcie Politechnika Młodych Odkrywców realizowanym przez Politechnikę Rzeszowską. Nasi uczniowie realizują moduł Szkoła młodych chemików czyli będą mieli możliwość uczestniczenia w cyklu zajęć warsztatowych mających na celu rozszerzanie wiedzy i rozwijanie swoich zainteresowań w dziedzinie chemii. Uczestnictwo w tym projekcie zapewni młodym chemikom możliwość samodzielnego przeprowadzania różnych doświadczeń chemicznych w nowoczesnych laboratoriach i przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

10 listopada 2018r. (sobota) odbyło się pierwsze spotkanie w ramach tego projektu. Uczestniczyli w nim Akslar Dominika i Kinga Kinel - uczennice klasy 8b oraz Mirosław Szybka – uczeń kl.3G. Tematem tych zajęć laboratoryjnych były zagadnienia związane z wyznaczaniem temperatur różnych przemian fazowych. Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych uczniowie zostali zapoznani z przepisami bhp obowiązującymi w laboratoriach oraz metodami analizy termicznej, którymi można wyznaczyć podstawowe temperatury przejść fazowych różnych materiałów. Następnie sami przygotowywali próbki z materiałów używanych na co dzień, np. oleju czy czekolady i dokonywali pomiaru temperatury topnienia tych materiałów z wykorzystaniem nowoczesnych technik i urządzeń pomiarowych. Po zakończeniu części doświadczalnej, przy pomocy prowadzącego zajęcia Pana Macieja Kisiela – doktoranta z Katedry Technologii i Materiałoznawstwa Chemicznego, uczyli się jak poprawnie należy wyciągać wnioski i analizować otrzymane wyniki badań.

Mam nadzieję, że zajęcia te dla uczniów były ciekawą lekcją chemii i z niecierpliwością czekają na kolejne, które odbędą się już 8 grudnia 2018r.

Sabina Józefowicz-Boczar


100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

W 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie naszej szkoły oraz innych placówek rozmieszczonych w całej Polsce wzięli udział w niecodziennej akcji. Głównym celem projektu było upamiętnienie tej wyjątkowej rocznicy oraz promocja regionu, z którego pochodzi szkoła. Udział w tym projekcie stał się wyjątkową lekcją geografii, języka polskiego oraz świetną odskocznią od prostych form internetowego sposobu komunikowania się.
Tradycyjne wysyłanie pocztówek odchodzi w niepamięć. Piszemy do siebie maile, SMS-y czy też wiadomości na portalach społecznościowych. Idąc z duchem czasu zapominamy, że pisanie tradycyjnych pozdrowień ćwiczy wyobraźnię i rozwija kreatywność.
Projekt w niecodzienny sposób, połączył ze sobą szkoły z całej Polski. Uczniowie, którzy wzięli w nim udział nigdy nie spotkali się osobiście. Do każdej ze 100 szkół przesłane zostały przez nas pozdrowienia z okazji tego ważnego narodowego święta a z otrzymanych kartek ostatecznie utworzona została wyjątkowa tablica pamiątkowa, na której znajduje się 95 pocztówek. Zostały one zaprezentowane na uroczystym apelu szkolnym w dniu 9 listopada 2018 r. Może w przyszłości uda się nam zwiedzać te wyjątkowe miejsca w Polsce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu.

Joanna Kleczyńska


Szkolny konkurs „Kartka z pamiętnika – czyli jeden dzień z życia Polaka w 1918 roku” rozstrzygnięty

W dniu 9 listopada 2018r. podczas apelu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu literackiego na „Kartkę z pamiętnika”. Konkurs polegał na opisaniu nastrojów społecznych oraz warunków życia Polaków w 1918 roku.

Prace konkursowe zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:

1) klasy IV – VI
I miejsce - Mateusz Zima (klasa 6a)
II miejsce - Szymon Jarosz (klasa 6a)

2) klasy VII - VIII i III gimnazjum
I miejsce – Michalina Trygar (klasa 7a)
II miejsce – Wiktoria Łapiński (klasa 7a)
III miejsce – Natalia Rajchel (klasa 8b)

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich.

Organizatorzy: K. Rogóz, M. Skotnicka


Powiatowy konkurs literacki „Moja Niepodległa”

Głównym celem naszego konkursu było wyłonienie młodych, zdolnych poetów i uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pomysł przeprowadzenia konkursu zrodził się z chęci promowania młodych ludzi, którzy nie tylko czytają poezję, ale również znają jej siłę, a swoim literackim talentem chcą pokazać, że są prawdziwymi Polakami.

Była to dla nas nauczycieli okazja do zachęcenia młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej; rozwijania wrażliwości i wyobraźni młodych autorów, a także popularyzowanie ich twórczości.

Przeprowadzenie konkursu kształtowało wśród młodzieży postawy patriotyczne i obywatelskie. Uczestnicy dostrzegli konieczność zachowania pamięci o przeszłości własnego narodu i tego, że to do nich należy budowanie przyszłości naszej ojczyzny. Ważnym dla nas celem było również integrowanie środowisk szkolnych z całego powiatu.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w dniu 9 listopada 2018 roku podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowanych przez Szkołę Podstawową im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.

Nagrody dla uczniów ufundował Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój – pan Witold Kocaj, który objął nasz konkurs swoim patronatem.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie dziękuję, a nagrodzonym gratuluję. Dziękuję również wszystkim nauczycielom polonistom, którzy zachęcili swoich podopiecznych do pisania poezji.


Wyniki powiatowego konkursu literackiego „Moja Niepodległa”
koordynator konkursu – Marzena Muzyka


Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie
Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu
zapraszają Rodziców i mieszkańców Iwonicza
do wspólnego świętowania Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości
w dniu 9 listopada 2018 r.

Godz. 8.20 – Msza Św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Iwoniczu.
Godz. 17.00 – Uroczysta akademia w Domu Ludowym w Iwoniczu.Harmonogram zajęć dla uczniów w dniu 9 listopada 2018 r.

W dniu 9 listopada 2018 r. harmonogram zajęć dla uczniów przedstawia się następująco:
Godz. 8.00 – rozpoczęcie zajęć w szkole.
Godz. 8.20 – Msza Św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Iwoniczu.
Godz. 9.30 – 11.30 zajęcia wychowawcze, uroczysty apel w szkole.

Po apelu uczniowie nie wymagający opieki świetlicowej udają się do domu.
Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej odbywają się natomiast zgodnie z planem lekcji.

W tym dniu uczniów obowiązuje strój galowy określony w Statucie Szkoły.

Dyrekcja Szkoły


Quiz Małego Patrioty

Patriotyzm to trudne pojęcie. Słowo to oznacza miłość do własnego kraju, znajomość historii oraz szacunek dla własnych przodków i rodaków. Patriotyzmu uczymy się od najmłodszych lat – w domu, przedszkolu i w szkole. Poznajemy barwy flagi narodowej, rysujemy białego orła na czerwonym tle godła i uczymy się słów hymnu narodowego. Na lekcjach poznajemy historię Polski i jej władców, z wielu wydarzeń i wielu Polaków możemy być dumni.

W szkole mamy również okazje uczestniczyć w różnych konkursach sprawdzających wiedzę i znajomość historii Polski. W dniu 8.11.2018r. odbył się szkolny konkurs pt.: „Quiz Małego Patrioty”. Brali w nim udział wszyscy uczniowie z klas III, IV a oraz IV b. Konkurs miał na celu przybliżenie sylwetek wybitnych Polaków oraz najważniejszych wydarzeń historycznych. Rozdanie nagród odbędzie się na najbliższym apelu szkolnym.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” / Jan Zamoyski/

Organizatorzy Alicja Kucza i Anna Rozel


Dzień Zdrowego Śniadania w klasach drugich

7 listopada uczniowie klas drugich w związku z obchodzonym Dniem Zdrowego Śniadania samodzielnie przygotowali zdrowy posiłek. Piękne, kolorowe kanapki zachęcały wyglądem i zapachem do tego, aby je skosztować. W tym roku uczniowie wyjątkowo przygotowali się do wykonania śniadania przynosząc różnorodne dodatki np. różnego rodzaju sałaty, oliwki, kiełki rzodkiewki i zioła. Uczniom bardzo spodobały się zajęcia, dlatego planujemy już następne.

Dodatkowo klasy drugie uczestniczą w programie edukacyjnym „5 porcji zdrowia w szkole”, który ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat.

Wychowawczynie klas drugich


Wielkie serce dla Niepodległej

  

31 października uczniowie wszystkich klas i wychowankowie oddziałów przedszkolnych zaprezentowali przed budynkiem szkoły żywą flagę biało-czerwoną i serce w barwach narodowych "dla Niepodległej".
Wyniki konkursu „Kartka z pamiętnika – czyli jeden dzień z życia Polaka w 1918 roku”

Ogłoszenie wyników szkolnego konkursu literackiego pt. „Kartka z pamiętnika – czyli jeden dzień z życia Polaka w 1918 roku” oraz wręczenie nagród nastąpi na apelu w dniu 9 listopada 2018r.

Kinga Rogóz


Żywa lekcja historii w gromadzie zuchowej

W 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, zuchy gościły na zbiórce Pana Mateusza Such, adiunkta Muzeum Historycznego - Pałacu Dukla. Gość przywiózł ciekawe eksponaty muzealne, między innymi: bagnety, łuski, gwizdek podoficerski, granat, menażki, mundur polski i czapkę podoficerską, były to przedmioty z I i II wojny światowej. Ze swoich prywatnych zbiorów, Pan Matusz zaprezentował ciekawy egzemplarz austriackiej pocztówki z 1918 r. Powstała ona na podstawie zdjęcia. Można na niej zobaczyć górę Rogowską, po której maszerują pruscy żołnierze a w tle widoczna jest góra Cergowa. Zuchy słuchały opowieści o każdym przedmiocie, zadając przy tym sporo pytań. Każdy mógł wziąć do ręki bagnet czy przymierzyć hełm i poczuć się jak prawdziwy żołnierz z I wojny światowej, co oczywiście dzieciom sprawiło najwięcej frajdy.
Dziękujemy Panu Mateuszowi Such za żywą lekcję historii w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dziękujemy za uświadomienie nam jak ważna jest pamięć o naszych przodkach i wydarzeniach z przeszłości w kształtowaniu naszej własnej historii i przyszłości.

Anna Gaweł


„KARTKA Z PAMIĘTNIKA - CZYLI JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA POLAKA W 1918 ROKU”

Pobierz: Regulamin szkolnego konkursu z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Kinga Rogóz, Maria Skotnicka


Powiatowy Konkurs Literacki "Moja Niepodległa"
pod patronatem Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój

Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu krośnieńskiego do udziału w konkursie literackim.
Jego głównym celem jest wyłonienie młodych, zdolnych poetów i uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Pomysł przeprowadzenia konkursu zrodził się z chęci promowania młodych ludzi, którzy nie tylko czytają poezję, ale również znają jej siłę, a swoim literackim talentem chcą pokazać, że są prawdziwymi Polakami.

Pobierz regulamin

Koordynator: Marzena Muzyka


Wyniki konkursów –
XLVI Młodzieżowy Złaz po Ziemi Krośnieńskiej

W konkursie turystyczno-krajoznawczym w kategorii szkoły podstawowe II miejsce zajął Mateusz Zima VIa, natomiast w konkursie ekologiczno – przyrodniczym IV miejsce zajęli - Milena Bogaczyk VIb oraz Bartosz Bolanowski VIa.

W konkursie na relację z imprezy wyróżnienia otrzymali: Daria Trygar IVb i Jakub Haliniak Va.

E. Rygiel


Lekcje historii - ciekawostki historyczne o znanych Polakach połączone z nauką o wartościach patriotycznych

„Jeśli coś jest niemożliwe do wykonania, dajcie to Polakom”
Napoleon Bonaparte

Końcem października odbyło się w naszej szkole spotkanie dla miłośników historii klas siódmych i ósmych. Przeprowadziła je pani Beata Krawiec, dziennikarka i animatorka współpracująca z księgarnią NOVA w Iwoniczu-Zdroju.

Pani Beata w nowatorski sposób opowiedziała o wybitnych Polakach żyjących i tworzących historię naszego kraju w przeszłości, jak i wyjątkowych ludziach, którzy swoją postawą przynoszą chlubę Polsce współcześnie. Zwróciła uwagę na wyjątkowe cechy Polaków, które pozwoliły nam przetrwać tak wiele zawirowań historycznych, wojen i uciemiężeń.

Uczniowie przymierzali mundury; mogli też dotknąć broni będącej imitacją prawdziwej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pamiątki przywiezione przez polskiego żołnierza z Iraku - tablice zawierające płaskorzeźby związane z historią i kulturą tego regionu, krzyż zrobiony przez żołnierzy z pocisku, odłamki, hełmy i mundury.

Powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy narodem, który istnieje mimo swej niewiarygodnie trudnej przeszłości i wreszcie swoją postawą powinniśmy świadczyć, że POLAK, TO CZŁOWIEK HONORU mający swoją GODNOŚĆ I SZACUNEK DLA INNYCH. Wzorujmy się na ludziach, dla których patriotyzm to działanie - niejednokrotnie z narażeniem życia czy - jakże często w dzisiejszych czasach - narażeniem na śmieszność i szyderstwo.

Patriotyzm to postawa, to sposób bycia, myślenia a co za tym idzie postępowania. Patriotyzm, to nie puste słowa i gesty „na pokaz”.

Polskę nosi się w sercu…

Serdecznie dziękujemy pracownikom księgarni NOVA w Iwoniczu-Zdroju za niezawodną współpracę.

Bibliotekarze


Orszak Wszystkich Świętych

Kolorowy i radosny orszak, utworzony przez wielu świętych ruszył dnia 31 października po naszej szkole. To właśnie do nas już kolejny raz w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych zstąpili święci i błogosławieni Kościoła katolickiego. W ich role wcielili się uczniowie, zafascynowani drogą do świętości wybranych bohaterów. W orszaku, w asyście Aniołów i Archaniołów kroczyli m.in.: św. Jan Paweł II,św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Hiacynta, św. Jadwiga Królowa, św. Jan Bosko, Św. Bernadettta, św. Łucja, św. Klara, św. Franciszek z Asyżu, św. Kinga, św. Barbara, św. Julia, św. Mateusz, św. Łukasz i inni. Na długich przerwach mieszkańcy Nieba wraz z uczniami szkoły bawili się przy rytmach wesołych melodii.

Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Ks. Kazimierzowi Gierze za cukierki, którymi aniołki częstowały wszystkich odwiedzanych w klasach uczniów. Dziękujemy Rodzicom i Babciom za przygotowanie kostiumów dla swoich dzieci i wnuków. Dzięki Państwa zaangażowaniu możemy pielęgnować w naszej szkole piękne polskie tradycje.

s. Danuta Benedykta Pruś, Anna Rozel


Harcerze i zuchy uczcili pamięć zmarłych

„Dla Tych którzy odeszli w nieznany świat,
Płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla Nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,
I dla Nich ten dzień - Pierwszy Dzień Listopada”

Z okazji tegorocznego Dnia Wszystkich Świętych harcerze i zuchy wraz z opiekunkami odwiedzili pobliski cmentarz. W imieniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły z zadumą zapalili znicze i pomodlili się na grobach zmarłych nauczycieli i mogile zbiorowej poległych partyzantów w Lesie Grabińskim. Wychowankowie byli również przy grobie patrona szkoły - ks. Antoniego Podgórskiego i jego Matki. Wśród uczniów panował nastrój zadumy. To była bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego. Poprzez takie wyjścia staramy się uczyć okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Ks. Łukasz Dziedzic, Anna Gaweł


Z wizytą w zaprzyjaźnionych placówkach....

Dnia 26 października 22 uczniów z klas VI- VIII udało się z wizytą do zaprzyjaźnionych placówek w naszej miejscowości, aby zaprezentować przedstawienie teatralne pt. „Miasteczko zwane Garderobą”.

Najpierw młodzi aktorzy występowali w Przedszkolu Gminnym, następnie w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, a trzecią placówką z której widzowie uczestniczyli w problemach mieszkańców miasteczka zwanego Garderobą był Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

Teatr żyje w człowieku. Mogli się o tym przekonać uczniowie zaangażowani w przedstawienie, kiedy widzowie, zarówno ci mali, jak i ci duzi żywo reagowali na odgrywane treści, bili brawo, dziękowali za dostarczone im bogate przeżycia, a wreszcie zapraszali na kolejne tak udane wydarzenia teatralne.

Dziękujemy Pani Dyrektor Lidii Kulidze, Siostrze Dyrektor Reginaldzie Kuci i Pani Alicji Rysz - Kierownik Działu Terapeutyczno - Opiekuńczego za serdeczne przyjęcie, życzliwe słowa oraz za obdarowanie aktorów słodyczami.

s. Danuta Benedykta Pruś


Spotkania teatralne dla najmłodszych

24 października 2018 r. uczniowie klas pierwszych i dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość obejrzeć spektakl teatralny pt. „Afryka Kazika”, inspirowany powieścią Łukasza Wierzbickiego pod tym samym tytułem. Dzieci poznały niecodzienną historię podróżnika Kazika, który postanowił wyruszyć rowerem przez Czarny Ląd. Bohater przeżywał mnóstwo ciekawych i niebezpiecznych przygód, z których wychodził obronną ręką. Na swojej drodze spotkał wielu miłych i ciekawych ludzi oraz zwierzęta, którym chętnie pomagał. Podczas wyprawy przeżywał zarówno chwile wesołe, jak i chwile grozy. Na pełne zabawnych sytuacji przygody żywo reagowali najmłodsi odbiorcy. Spektakl bardzo się podobał. Warto podróżować i poznawać świat, choćby i wirtualnie.

J. Kielar


Z ziołami po zdrowie i urodę...

24 października 20 uczniów z klas 8a i 8b uczestniczyło w niezwykłych warsztatach zielarskich. Praktyczne zajęcia przeprowadziła p. Jolanta Wrzecionko z Iwli. W przystępny i ciekawy sposób opowiadała o ziołach i ich właściwościach leczniczych, odżywczych i kosmetycznych. Uczniowie przygotowywali m.in. zupę z pokrzywy, twaróg z ziołami, napar z ziół i miodu, odżywkę do włosów, paznokci i rzęs oraz peeling, który uczniowie zabrali do domu. Wszystkim najbardziej smakował ziołowy twaróg. Prowadząca chętnie odpowiadała na pytania uczniów, udzielała porad i podawała przydatne przepisy na ziołowe specyfiki i dania. W spotkaniu z zielarką uczestniczyły również panie z koła gospodyń wiejskich.

Zioła są piękne, pachnące, a do tego mają właściwości lecznicze, pro-zdrowotne i podnoszą walory smakowe potraw. Warto o nich pamiętać i znaleźć wśród nich swoich przyjaciół.

Dziękujemy p. Elżbiecie Klimkowskiej za zorganizowanie warsztatów.

Bożena Lorens


Spektakl teatralny Dziady II

22 października 2018 roku 50 uczniów naszej szkoły wzięło udział w spektaklu pt. „Dziady II”. Przedstawienie odbyło się w RCKP w Krośnie i przygotowane zostało przez Teatr ARTENES z Wrocławia. Udział w przedstawieniu stanowił nie tylko przypomnienie sobie treści dramatu Adama Mickiewicza, ale był również niezwykłą okazją do powtórki na temat tego jakimi środkami wyrazu posługuje się teatr. Wszyscy uczniowie chętnie wypowiadali się na temat tego co podobało się najbardziej, a co mniej. Przypomnieliśmy sobie również jak należy właściwie zachowywać się w teatrze.

Opiekunowie: Marzena Muzyka, Kinga Rogóz, Iwona Tekieli


Przedszkolaki o Janie Pawle II

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w XIV Konkursie Plastycznym „Jan Paweł II – Wielki Człowiek” zorganizowanym przez Przedszkole Gminne w Iwoniczu Zdroju. 22.10.2018r. podczas uroczystości upamiętniającej 40-tą rocznicę wyboru papieża Polaka na Stolicę Piotrową miało miejsce spotkanie wszystkich szkół diecezji przemyskiej noszących imię Jana Pawła II. Na spotkaniu tym zostały wręczone nagrody laureatom konkursu. Wśród nagrodzonych dzieci znalazły się również dwie dziewczynki z grupy sześciolatków – Gabrysia Karp i Małgosia Pelc oraz o rok młodsza ich koleżanka – Nikola Penar.

Jesteśmy dumni z osiągnięć przedszkolaków, ich zdolności plastycznych, a przede wszystkim z tego, iż najmłodsze pokolenie Polaków przyswaja wiedzę o Wielkim Papieżu.

Danuta Baran


„Między nami kobietkami”- prelekcja dla uczennic klas 6

W październiku odbyła się prelekcja edukacyjna z zakresu programu „Między nami kobietkami” adresowana dla uczennic klas VI, w ramach lekcji „Wychowanie do życia w rodzinie”. Celem programu było przygotowanie dziewcząt do problemów wieku dorastania, uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania jak również zwrócenie uwagi na wyrobienie wśród dziewcząt właściwych nawyków higienicznych. Zajęcia prowadziła przedstawicielka firmy Procter & Gamble – p. Barbara Zapała, która w sposób przystępny i praktyczny udzieliła wskazówek, jak sobie radzić w trudnych dla kobietek sytuacjach. Na zakończenie prelekcji uczennice otrzymały broszury informacyjne o zmianach zachodzących w ich organizmie w okresie dojrzewania. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było pomocnym środkiem dydaktycznym z zakresu edukacji prozdrowotnej.

Koordynator spotkania Krystyna Bargieł


Wyjazd na spektakl „Złodziej czasu”

Współczesność to czas nowych technologii i sprzętu elektronicznego. Niektórzy nawet uważają, że jeśli kogoś nie ma w Internecie, to nie istnieje. Nic więc dziwnego, że świat wirtualny coraz mocniej zawłaszcza życie dzieci i młodzieży. Gry komputerowe, media społecznościowe i inne tego typu atrakcje absorbują uwagę młodych umysłów i kradną bezkarnie czas, który mógłby być poświęcony na naukę lub rozwijanie pożytecznych pasji. Bywa i tak, że Internet wkracza w świat emocji i kontaktów między rówieśnikami czy członkami rodziny – zastępuje podwórko, wspólne wyjścia i przygody oraz codzienne bycie razem, choćby przy wspólnym stole. Bezpośrednie kontakty kształtują wszak osobowość i zawiązują, jakże potrzebne, więzi emocjonalne. Codzienność, rozświetlana od świtu do zmroku jarzeniową poświatą smartfona lub tabletu, kradnie cenne chwile dzieciństwa i dorastania, a czasem nawet duszę.

Wychodząc naprzeciw potrzebie wywołania wśród młodych ludzi głębszych refleksji na temat gospodarowania wolnym czasem i rozsądku w korzystaniu z mediów elektronicznych, Teatr „Artenes” z Wrocławia wystawił spektakl pt. „Złodziej czasu”. 22 października obejrzeli go w RCKP w Krośnie chętni uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI.

Młoda publiczność żywiołowo reagowała na perypetie głównego bohatera, utożsamiając się z nim z racji wieku oraz podobnych problemów i marzeń. Przesłanie sztuki zostało odkryte i zaakceptowane. Internet i media elektroniczne nie mogą zastąpić bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, choć nikt nie neguje ich wartości użytkowych. Trzeba jednak korzystać z nich mądrze i z umiarem oraz nie pozwolić, by kradły cenne chwile naszego życia – czas, który w realnym świecie nigdy nie wróci, nie można go cofnąć. Bohater zmienił swoje postępowanie. Przestał gonić za modnymi gadżetami, zrozumiał, że warto mieć czas dla rodziny i pielęgnować przyjaźń. Aby dojść do tych wniosków, musiał najpierw dużo stracić, dojrzeć do tego, co jest dla niego najważniejsze. Odkryć siebie pomogli mu bohaterowie lektur szkolnych. Znów się więc okazało, że warto czytać książki, ponieważ mogą ustrzec przed błędnymi decyzjami, pomóc wyjść z różnych opresji lub rozstrzygnąć dylematy oraz znaleźć właściwą drogę w życiu. I to sobie Kochani Uczniowie weźcie do serca.

Maria Skotnicka


Pasowanie na ucznia

Uroczystość pasowania na uczniów klasy I na stałe została włączona do kalendarza uroczystości szkolnych. Stanowi ona przeżycie nie tylko dla samych dzieci - kandydatów na uczniów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów. To bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. W tym roku uroczystość pasowania pierwszoklasistów w naszej szkole odbyła się 19 października 2018 r. Dzieci zaprezentowały wiele wiadomości i umiejętności, które zdobyły już do tej pory. Pełne powagi złożyły przyrzeczenie w obecności pani dyrektor Małgorzaty Jakubowicz i zastępcy dyrektora pana Leszka Krukara następnie zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu. Otuchy pierwszoklasistom dodawali starsi koledzy z klas drugich, życząc im powodzenia i sukcesów w nauce. Wręczyli im również upominki przygotowane pod kierunkiem wychowawców. Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli bohaterom uroczystości śliczne ramki na pamiątkowe zdjęcie. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Wychowawcy klas pierwszych: J. Kielar i J. Wosiewicz


Podsumowanie wojewódzkiego konkursu pt. „Wakacyjne spotkania z przyrodą”

18 października 2018 roku w szkole podstawowej w Iwoniczu-Zdroju odbyło się uroczyste podsumowanie IV wojewódzkiego konkursu „Wakacyjne spotkania z przyrodą”.
Uczniowie z naszej szkoły biorący udział w tym konkursie zostali nagrodzeni oraz wyróżnieni.
W kategorii I–IV wyróżnienia otrzymali: Pniak Lena z kl. IIb, Górska Adrianna z kl. IVa, Bolanowski Filip z kl. IVb. W kategorii V–VIII uczeń Bolanowski Bartosz z kl. VIa zdobył II miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Such Joanna z kl. Vb, Boczar Emilia z kl. Vb, Jarosz Szymon z kl. VIa.
Wszystkim uczniom bardzo gratulujemy.

Lucyna Szubrycht


Miasteczko zwane Garderobą

Spektakl pod takim tytułem przedstawili w dniu 17 października 2018 roku uczniowie klas szóstych i siódmych, biorący udział w innowacji pedagogicznej „Zabawa w teatr”.

Młodzi Aktorzy ukazali widzom problemy mieszkańców Garderoby, gnębionych przez despotycznego pana Ho oraz jego małżonkę. Na szczęście jak to w bajkach bywa wszystko skończyło się dobrze, a mieszkańcy miasteczka znów mogli cieszyć się życiem.

Małym Artystom gratulujemy wspaniałego kontaktu z publicznością, która spontanicznie reagowała na nagłe zmiany akcji.

s. D. Pruś, K. Rogóz


SEJMIK EKOLOGICZNY „Kochasz ojczyznę – kochaj przyrodę”

16 października przedstawiciele klasy IV a brali udział w XVIII Sejmiku Ekologicznym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. I. Łukasiewicza w Węglówce. Sejmik składał się z dwóch części: przedstawienia i części konkursowej. Po obejrzeniu ciekawego występu artystycznego „Kochasz ojczyznę-kochaj przyrodę” rozpoczęła się część konkursowa. Tematem tegorocznego konkursu było przygotowanie stroju ekologiczno – patriotycznego w barwach bało – czerwonych występujących w przyrodzie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice IVa: Milena Niemczyk, Zuzanna Ziembicka i Daria Trygar. Za wykonanie pięknych strojów otrzymaliśmy nagrodę książkową oraz dyplom.

Sejmik był ciekawym i inspirującym spotkaniem wszystkich, którym bliska jest ochrona środowiska i piękno naszej ojczyzny.

Opiekun LOP Krystyna Bargieł


Dzień Edukacji Narodowej

15 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Karolina Ziembicka i Natalia Kostrzewska, przedstawicielki SU, wraz z Julią Szajną przywitały gości, którzy przybyli na tę wyjątkową uroczystość, a byli to: Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, Pan Wicedyrektor Leszek Krukar, ksiądz proboszcz Kazimierz Giera, ksiądz prałat Kazimierz Piotrowski oraz Panie: Krystyna Gazda i Krystyna Gotfryd, które przez wiele lat pełniły funkcję dyrektora szkoły, obecni i byli nauczyciele naszej szkoły, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie.

Samorząd uczniowski z tej okazji przygotował specjalny, humorystyczny scenariusz w formie gali, w którym nagrodzeni zostali nasi nauczyciele. Nie zabrakło również krótkich, żartobliwych scenek, w których udział wzięli: Miłosz Studziński, Miłosz Nycz, Jakub Michalczyk, Adrian Leśniak, Jakub Kielar, Roksana Deręg, Magdalena Łoś, Paulina Gierlach, Wiktoria Dudzińska, Julia Haliniak.

Kinga Kinel z klasy VII b oraz Milena Bogaczyk z klasy VI b zaśpiewały piosenki przygotowane przez Pana Roberta Mercika, a Oliwia Szafran z klasy VIII a recytowała wiersze, w których wyraziliśmy naszą wdzięczność nauczycielom.

Akademię dla klas młodszych poprowadziły przedstawicielki SU z pomocą Julii Szajny. Udział wzięli także: Kinga Kinel, Jakub Krukar, Paulina Penar, Julia Rokita, Wiktoria Bulik oraz Milena Bogaczyk.

W tym szczególnym dniu przedstawiciele SU złożyli wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów.

Uroczystość zakończyła Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która podziękowała uczniom za przygotowanie akademii.

Samorząd Uczniowski


„KU WIECZNEJ PAMIĘCI BESTIALSKO WYMORDOWANYCH PRZEZ KATÓW NIEMIECKICH 24 VII 1944”

W piękny, sobotni poranek 13.10.2018 r, druhny i druhowie uczestniczyli w pieszej wycieczce do Lasu Grabińskiego. Głównym celem wyprawy było zapoznanie dzieci z historią Iwonicza oraz uczczenie pamięci, bestialsko zamordowanych 24 lipca 1944 roku 72 członków Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. Po dotarciu na miejsce uczniowie zapoznali się z historią powstania Pomnika Nieznanego Żołnierza.
Warto pamiętać, że mord dokonany w Lesie Grabińskim był odwetem hitlerowców na „Akcję Burza” prowadzoną przez AK, zmierzającą do odbicia Iwonicza-Zdroju. Akcja zakończyła się powodzeniem i od 25.07.1944 r. powstała Rzeczpospolita Iwonicka, która przetrwała 62 dni tj. do czasu przejęcia przez sowietów terenów Beskidu Niskiego. Dzieci z ciekawością słuchały o wydarzeniach, które miały miejsce ponad 80 lat temu. Tym samym zapoznały się z I punktem Prawa Zucha „Zuch kocha Boga i Polskę”.
Po pogadance harcerze i zuchy zabrały się do porządkowania otoczenia wokół Pomnika. Następnie zapaleniem zniczy uczcili pamięć tych, który bohatersko walczyli o naszą wolność.
Kolejnym punktem programu było ognisko z pieczeniem smacznych kiełbasek i zabawy integracyjne w terenie. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu sprawił, że wszyscy świetnie się bawili i zadowoleni wrócili do domów.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Czerwieńskiej, Pani Joannie Kandefer i Pani Annie Rozel za opiekę i mile spędzony czas.

E. Graboś, ks. Ł. Dziedzic, A. Gaweł


Wycieczka klas czwartych

10 października uczniowie klas czwartych odwiedzili Rymanów Zdrój. Była to pierwsza wspólna wycieczka w tym roku szkolnym, podczas której mogli wspólnie odpoczywać, bawić się i cieszyć pięknem naszej okolicy. Nie obyło się bez przygód i wspólnego szaleństwa.

Opiekunowie: Marzena Muzyka, Kinga Rogóz, Anna Rozel, Małgorzata Warzocha


Warsztaty o cyberprzemocy i elementach mediacji

W październiku odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów klas VI - III G, nauczycieli i rodziców w ramach Projektu „Cyberbezpieczni”, realizowanego przez Podkarpackie Centrum Mediacji w Rzeszowie. Spotkania uświadomiły nam wszystkim, że łatwy dostęp młodych ludzi do internetu nie tylko obciąża ich zdrowie i emocje (są tacy, którzy nie dosypiają, bo siedzą nocą przed komputerem), ale bywa powodem cyberprzemocy, spośród której najgorszą formą jest ośmieszenie przez rówieśników. Rodzice i nauczyciele powinni rozmawiać o tych problemach z młodymi ludźmi, wyjaśniać, że takie zachowania są karalne oraz że nie można leczyć własnych kompleksów poprzez krzywdzenie innych.

Maria Szajna


Prelekcja dla rodziców „Cyberbezpieczeństwo i mediacje”

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na prelekcję połączoną z przykładami praktyk mediacyjnych w ramach Projektu „Cyberbezpieczni” organizowanego przez Podkarpackie Centrum Mediacji w Rzeszowie.
Spotkanie odbędzie się w dniu 11 października 2018 r. (czwartek) w godz. od 16.00 do 17.00

Dyrekcja szkoły


„Polska – moja Ojczyzna”

Dzieci z klas 0 – IV uczestniczyły w aktywnych zajęciach o Polsce. Popisały się znajomością naszego kraju, jego symboli, geografii, historii oraz sąsiadów. Po spotkaniu, Panie goszczące u nas w szkole, robiły uczniom zdjęcia w strojach lotnika (z Dywizjonu 303), wszyscy chętni mogą je zakupić, jako swoistą pamiątkę z Roku Niepodleglej.

Maria Szajna


Akcja „Sprzątanie Świata”

W Polsce akcja ta jest prowadzona od 1994 roku. Również nasza szkoła przyłączyła się do dbania o Ziemię. Przez wiele lat uczniowie sprzątają Iwonicz. Akcję wspiera Urząd Gminy w Iwoniczu-Zdroju, który zaopatrza szkołę w worki i rękawice oraz organizuje odbiór zebranych odpadów. Podczas zbiórki uczniowie segregują odpady w następujący sposób: worki żółte – plastik, worki zielone – szkło, worki czarne – odpady zmieszane. Najmłodsi podopieczni sprzątają teren należący do szkoły, natomiast klasy starsze udają się na dłuższe wyprawy. Bardzo cieszy nas fakt, że śmieci jest z roku na rok coraz mniej.

Akcja kładzie nacisk na uświadomienie, aby:
- nie śmiecić
- prawidłowo gospodarować odpadami
- inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Stąd też już od kilku lat w naszej szkole odbywa się zbiórka surowców wtórnych, która trwa przez cały rok. Uczniowie przynoszą makulaturę, nakrętki plastikowe, baterie czy zużyte telefony komórkowe.

Akcja „Sprzątanie Świata” corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie odpowiedzialne za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Ziemi. Wszystkim uczniom, wychowawcom i pracownikom szkoły, którzy biorą udział w akcjach serdecznie dziękuję za działania na rzecz ochrony środowiska.

Opiekun LOP Krystyna Bargieł


Twa zbiórka plastikowych nakrętek

„Dbam o środowisko naturalne” - to hasło przewodnie dla wszystkich uczestników zbiórki plastikowych nakrętek w naszej szkole. Akcja ta prowadzona jest od kilku lat i należy już do tradycji szkoły. Zbierając nakrętki dodatkowo wspieramy chorego Frania. Zbiórka trwa cały rok szkolny! Gorąco zachęcam do udziału w akcji!

Podziękowania

Opiekun LOP Krystyna Bargieł


„NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI”

5 października grupa rajdowa uczestniczyła w XLV MŁODZIEŻOWYM ZŁAZIE PO ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ, którego organizatorem był krośnieński oddział PTTK. Przeszliśmy trasę pieszą: Mała Krasna – Rezerwat „Prządki” – Czarnorzeki. Swoje wrażenia z rajdu opisali uczestnicy - Daria Trygar IVa oraz Julia Haliniak IVb i Jakub Haliniak Va. Relacje zostały napisane na konkurs organizowany podczas rajdu.

Złaz po Ziemi Krośnieńskiej

Rajd „Noc Nietoperzy”

Opiekun SKTK – E. Rygiel, opiekun SKLOP – K. Bargieł


Zbiórka zużytych telefonów komórkowych

W nawiązaniu do międzynarodowej akcji ekologicznej „Dzień Ziemi 2018” nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskiej akcji ekologicznej pod hasłem „Oddaj zużyty telefon komórkowy”, w której zebrane zużyte i uszkodzone telefony komórkowe zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Zużyte i uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego. Do 9 listopada 2018 r. zostanie przeprowadzona wśród uczniów i pracowników szkoły zbiórka zużytych, starych telefonów komórkowych bez baterii. Stan techniczny telefonów nie ma żadnego znaczenia. Telefony proszę przynosić do p. Krystyny Bargieł ( sala 29

Opiekun LOP Krystyna Bargieł


Udział w XV Nocy Nietoperzy

5 października grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Nocy Nietoperzy zorganizowanej w Domu Ludowym w Czarnorzekach. Dzieci z uwagą wysłuchały prelekcji prof. Bronisława Wołoszyna na temat życia nietoperzy w swoim środowisku. Prowadzący obalił wiele istniejących na temat tych zwierząt mitów, które mimo rozwoju nauki wciąż funkcjonują w naszej świadomości.

Następnie ogłoszono wyniki konkursu „ŚWIAT NIETOPERZY”, którego przedmiotem było wykonanie pracy autorskiej dowolną techniką plastyczną o tematyce związanej z nietoperzami, ich siedliskami, zimowymi i letnimi miejscami schronienia. W konkursie wzięło udział 190 prac dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego. Wyróżnione wśród nich znalazły się prace uczniów naszej szkoły - Mileny Niemczyk (I miejsce) i Zuzanny Ziembickiej (III miejsce).

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy tym, którzy złożyli swoje prace na konkurs! Życzymy dalszych sukcesów!

Opiekun LOP Krystyna Bargieł


NA SZLAKACH NIEPOLEGLOŚCI
Kamień nad Jaśliskami zdobyty

Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny sezon pieszych wędrówek. Tym razem udaliśmy się w Beskid Niski, aby zdobyć szczyt Kamień nad Jaśliskami (857 m n.p.m.). Rajd prowadzili przewodnicy PTTK z oddziału w Krośnie. Podczas wędrówki napotkaliśmy groby żołnierzy, którzy polegli podczas tzw. „Bitwy o Przełęcz” na froncie wschodnim w trakcie I wojny światowej. Zmęczeni, dotarliśmy do szczytu, na którym usypany jest duży kopiec z kamieni. Po zejściu ze szczytu udaliśmy się na ognisko z kiełbaskami i wzięliśmy udział w dwóch konkursach ekologiczno – przyrodniczym i turystyczno – krajoznawczym. Na wyniki konkursu czekamy z niecierpliwością.

Krystyna Bargieł


Święto Pieczonego Ziemniaka

Mimo niesprzyjającej aury, w środę 3 października zuchy obchodziły „Święto pieczonego ziemniaka”. Po obrzędowym przywitaniu się piosenką przy ognisku, zuchy dowiedziały się kilka ciekawostek na temat pochodzenia ziemniaka. Później była już tylko zabawa. Zorganizowaliśmy wybory króla Kartofla i królowej Bulwiny, ziemniaczanymi rządzącymi zostali: druh Dominik Maryśka z kl. 1 b i druhna Zuzia Marszałek z kl. 1a, to oni nazbierali najwięcej pyr. Kulminacyjnym punktem imprezy była degustacja pieczonych ziemniaków.
Serdecznie dziękujemy za udostępnienie miejsca i zorganizowanie ogniska Zespołowi Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu, w szczególności: pani kierownik Małgorzacie Frączek i pani Małgorzacie Wawro wraz z uczniami.

Z zuchowym pozdrowieniem Czuj!
A. Gaweł


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Ponieważ czytałem książki,
Od bardzo dawna wiedziałem,
Że istnieje coś więcej poza tym,
Czego możemy dotknąć czy kupić w sklepie”

Krzysztof Kieślowski

W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadający na 29 września, obchodziliśmy 1 pździernika zadając sobie pytanie - Dlaczego warto czytać książki?

Uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody święta przygotowując się do czytania młodszym, lub- w przypadku klasy gimnazjalnej- swoim rówieśnikom. Widać, że przygotowane teksty spotkały się z zainteresowaniem słuchaczy- wielu odwiedziło bibliotekę szkolną, aby wypożyczyć poznane teksty. To bardzo pozytywne zjawisko umacnia w przekonaniu, „… że istnieje coś więcej…” i że jest dostępne dla każdego z nas; wystarczy tylko…otworzyć książkę.

Bibliotekarze


„NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI” II

28 września grupa rajdowa wyruszyła na XXVII Młodzieżowy Rajd „POZNAJEMY BIESZCZADY”, którego organizatorem był krośnieński oddział PTTK. Wyjechaliśmy o 7.00. aby po dojeździe do Mucznego wyjść na szlak prowadzący na Tarnicę – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów 1346 m n.p.m., wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski. Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. Maszerując zachwycało nas piękno przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a słoneczna pogoda podkreśliła czar połonin. Po zejściu do Wołosatego, zmęczeni długą wędrówka i z obolałymi nogami, mogliśmy odpocząć przy ognisku i zjeść długo wyczekiwaną pieczoną kiełbaskę. Odbyły się także tradycyjnie konkursy krajoznawczo – przyrodnicze, a na wyniki czekamy.

Opiekun SKTK – E. Rygiel


Szkolne Koło Wolontariatu

W naszej szkole zakończyliśmy akcję „Czary mary okulary”, której celem była zbiórka okularów na misje do Afryki. Zebraliśmy 75 okularów, które zostały wysłane do Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.
Dzięki Wam ktoś na odległym krańcu świata będzie mógł cieszyć się odzyskanym wzrokiem. Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę serdecznie dziękujemy.

Opiekunowie: S. Danuta Pruś, Lucyna Szubrycht


Turniej piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły

W dniu 28 września 2018 r., z inicjatywy uczniów kl. III gimnazjum, zorganizowaliśmy turniej piki siatkowej w ramach szkolnych obchodów Dnia Chłopca.
W realizacji tego projektu pomagali Nam: nauczyciele naszej szkoły, którzy wyrazili zgodę na udział uczniów w zawodach w czasie lekcji, Samorząd Uczniowski, który zadbał o relację fotograficzną z zawodów i ceremonię dekoracji zwycięzców oraz Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz, która objęła patronatem turnieje siatkówki w naszej szkole i ufundowała wspaniały puchar.
Do rywalizacji stanęły 4 drużyny: Kl. VIII A, VIII B, IIIG A i IIIG B. Zawody rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Wyniki:
VIIIb - IIIg B - 1:2
IIIg A - VIIIa - 2:0
IIIg B - VIIIa - 2:0
IIIg A - VIIIb - 2:0
VIIIa - VIIIb - 2:1
IIIg B - IIIg A - 0:2

I miejsce: IIIg A
II miejsce: IIIg B
III miejsce: VIIIa
IV miejsce: VIIIb

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji zawodów. Chłopcom gratulujemy wyników oraz zaangażowania w czasie gry.

Adrianna Sanocka, Marcin Jasiński


Dzień Chłopca - dyskoteka

Dnia 27 września 2018 r. odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka. Uczestnikami imprezy byli uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz oddział gimnazjalny. Wszystkim towarzyszył bardzo dobry nastrój. Główną atrakcją okazała się foto-ścianka stworzona przez SU. Zorganizowano również sprzedaż słodkości.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy przygotowali smakołyki oraz wychowawcom klas sprawującym opiekę nad uczniami podczas dyskoteki. Zarobione pieniądze przeznaczone zostały na drobne upominki z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Samorząd Uczniowski


Europejski Dzień Języków Obcych

Język obcy ważna sprawa, angielski, niemiecki - to dziś podstawa.
By z sąsiadem się dogadać, trzeba jego mową władać.
Gramatyka i wymowa, wyrażenia, nowe słowa,
nie trać czasu, ucz się pilnie, wykorzystaj swój czas zwinnie!
Bo kto język obcy zna, Europę w garści ma!


Europejski Dzień Języków Obcych jest to święto międzynarodowe, ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września.
Dnia 26 września 2018 roku, po raz pierwszy w naszej szkole, również obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym celem organizacji obchodów EDJO było promowanie nauki języków obcych we współczesnym świecie, przedstawienie korzyści płynących z ich znajomości oraz zachęcanie i zmotywowanie uczniów do efektywnej nauki j. angielskiego i niemieckiego w naszej szkole.
W tym dniu postawiliśmy na ruch, muzykę i zabawę oraz czynne uczestnictwo uczniów w specjalnie przygotowanych dla nich ciekawych lekcjach językowych.
Dzięki dużemu zaangażowaniu i kreatywności nauczycieli oraz uczniów dzień ten zaliczamy do bardzo udanych i mamy nadzieję, że zagości on na stałe w kalendarzu imprez szkolnych.

Nauczyciele języków obcych


„A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...” -
– wycieczka do miejsca pamięci

W dniu, w którym młodsi uczniowie odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu, w rocznicę wyzwolenia naszej miejscowości spod okupacji niemieckiej, klasy VII i VIII wybrały się „Śladami Konfederacji Barskiej”. Pokonując w upale wzgórza doszły do Rogów, do miejsca pamięci, o którym nie wszyscy wiedzą.

Otóż 6 kwietnia 1769 r. miała tu miejsce bitwa konfederatów barskich pod wodzą Kazimierza Pułaskiego - późniejszego bohatera walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych - z Rosjanami. Niewiele wiemy o jej przebiegu, wiadomo jednak, że walki toczyły się na polach od Iwonicza po Miejsce Piastowe. Wśród mieszkańców Rogów zachował się przekaz o miejscu, gdzie pochowano poległych konfederatów barskich. W otoczeniu drzew stoi kapliczka z ukrzyżowanym Chrystusem. Nie wiemy ilu ich tu poległo, ale ważne jest to, że o nich pamiętamy. Co ciekawe na sztandarze konfederatów widniał wizerunek Najświętszej Maryi Panny, jaki znajduje się w kościele w Strzyżowie.

W 100 lecie Niepodleglości zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy tych, którzy za wiarę i wolność ginęli niedługo przed I rozbiorem Polski.

Opiekunowie: M. Szajna, E. Penar, E. Rygiel, Mn. Szajna, A. Szczurek


Śladami Niepodległości. Uczniowie z wizytą na cmentarzu

Z okazji rocznicy wyzwolenia Iwonicza 21 września uczniowie odwiedzili i zapalili znicze na mogile zasłużonych i poległych za ojczyznę. Następnie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszej miejscowości oraz kształtowania postaw patriotycznych i szacunku do tradycji.

Krystyna Bargieł


PROGRAM „SZKOLNY KLUB SPORTOWY” 2018

W szkole kontynuowany jest „Program SKS” w dwóch grupach ćwiczeniowych. Jest to druga edycja programu.

Dla grupy dziewcząt klas VII- IIIG zajęcia prowadzone są w poniedziałki i czwartki od godziny 14.30, natomiast grupa chłopców zajęcia ma w poniedziałki i środy o godzinie 7.00.

Założenia programu

Ewa Rygiel


„Wyślij kartkę do powstańca”

Jak wielu młodych ludzi w Polsce, również i my chcemy – zwłaszcza w Roku Odzyskania Nieodległości – pamiętać o poświęceniu Polaków.

Aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego podczas II wojny św. uczniowie wysyłają symboliczne kartki Bohater ON! Można je wysyłać drogą tradycyjną lub online do 2 października, czyli do dnia, w którym powstanie w 1944 roku się skończyło. Najważniejsze, by napisać parę słów płynących z serca…

Maria Szajna


Teatr bawi i uczy -
najmłodsi uczniowie w Teatrze Maska w Rzeszowie

12 września 2018r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami wybrali się w niezwykłą podróż do Rzeszowa do teatru „Maska”. Dzieci uczestniczyły w bezpłatnym spektaklu pt. „Gra”. Ten interaktywny spektakl w prosty i atrakcyjny sposób przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się. Numery alarmowe, do kogo zwrócić się o pomoc w niebezpiecznych sytuacjach, jak przechodzić przez jezdnię i jak bezpiecznie jeździć w grupie rowerzystów – to tylko niektóre z licznych przydatnych informacji i reguł, które zostały przybliżone małym widzom. A wszystko to – dzięki konwencji gry i teatru lalek – w formie zabawy, do której chętnie przyłączyły się dzieci. Spektakl został zamówiony przez wojewodę podkarpackiego, a przygotowany w konsultacji z podkarpackim kuratorem oświaty.

Wychowawcy klas I-III


„100 kartek na 100-lecie Niepodległości”

W obliczu zbliżającej się 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w akcji „100 pozdrowień na 100 – lecie Niepodległości”. Prosimy o przynoszenie pocztówek (ze znaczkiem pocztowym), które pokazują ciekawe miejsca Gminy Iwonicz – Zdój. Dostarczone kartki pocztowe będą wysyłane do innych szkół w kraju by ostatecznie utworzyć w każdej placówce wielką mapę Polski. Akcję wspiera Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Termin dostarczania kartek – 20.10.2018r. (koordynator – Joanna Kleczyńska).Narodowe Czytanie 2018

W dniu 10 września 2018r. uczniowie najstarszych klas naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie 2018. Wspólnie czytali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Przedstawiciele klas ósmych oraz oddziału gimnazjalnego przygotowali wybrane przez siebie rozdziały powieści i interpretowali je, zachęcając tym samym do przeczytania całego utworu. Szkolne spotkanie było okazją do poznawania literatury polskiej, głośnego czytania, integrowania wszystkich uczniów i zaprezentowania swoich umiejętności interpretacyjnych. Wszystkim, którzy włączyli się czynnie do akcji dziękujemy.

Opiekunowie: Marzena Muzyka, Kinga Rogóz


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września 2018 roku rozpoczął sie kolejny rok szkolny.
W naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 poprzedziła msza św. w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami udali się do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas V i uczennicę klasy VII b Kingę Kinel. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu szkolnego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor – Małgorzata Jakubowicz, która powitała wszystkich serdecznie. Szczególne słowa skierowała do dzieci klas najmłodszych czyli przedszkolaków, oddziałów „0” i klas I oraz ich rodziców. Pani Dyrektor życzyła wszystkim wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, a nauczycielom i rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. W dalszej części uczniowie wierszem i piosenką, pożegnali wakacje i powitali szkołę. Przypomnieli również o rocznicy wybuchu II wojny światowej i oddali hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny słowami wiersza K.I.Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”.
Po uroczystości inauguracyjnej uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami. Podczas tych krótkich spotkań podzielili się wrażeniami z minionych wakacji, zapoznali się z planem zajęć i przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

Sabina Józefowicz-Boczar, Joanna KleczyńskaRozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Zapraszamy uczniów i rodziców na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu w dniu 3.09.2018 r.

Godz. 8.00 - uczniowie szkoły podstawowej (klasy 2-8) oraz uczniowie oddziału gimnazjalnego gromadzą się przed budynkiem szkoły, następnie z pocztem sztandarowym pod opieką wychowawców udają się do kościoła.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I wraz z rodzicami przychodzą bezpośrednio do kościoła.

Godz. 8.15 - Msza Św. w Kościele Parafialnym w Iwoniczu.

Godz. 9.15 - powrót do szkoły i uroczysta akademia w dużej sali gimnastycznej.

Dyrekcja szkoły


Rządowy program „Dobry Start”

„Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można składać już od 1 lipca 2018 r.

Jak wynika z danych CBOS w przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku roku szkolnego 2017/2018 średnio 686 zł, łącznie dla dwojga uczniów było to średnio 1268 zł, natomiast w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci – 1729 zł.

Program „Dobry Start” jest kolejnym komponentem kompleksowej i długofalowej prowadzonej przez rząd polityki rodzinnej. To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. [czytaj więcej...]Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do Oddziału Przedszkolnego w roku szkolnym 2018/19

Wyprawka dla dziecka podejmującego roczne wychowanie przedszkolne

Izabela Nycz


Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]


>