Dzisiaj jest:       Imieniny:
Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]


„Do widzenia Przyjaciele…” - pożegnanie klas szóstych

Uroczysty dzień zakończenia roku szkolnego rozpoczął się mszą św., w której uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły. Po powrocie do szkoły odbyły się spotkania w klasach, w trakcie których dzieci otrzymały świadectwa szkolne. Młodsze dzieci właściwie już od tego momentu mogły cieszyć się wakacjami.
Starsi uczniowie klas IV – VI udali się na uroczystość zakończenia szkoły podstawowej, której w dniu dzisiejszym, głównymi bohaterami byli uczniowie klas szóstych. Przygotowali oni program artystyczny, w którym, w części pierwszej, momenty humorystyczne przeplatały się ze wzruszającymi piosenkami o rozstaniu. Część druga miała charakter bardziej oficjalny. Nastąpiło uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły przedstawicielom klas młodszych oraz wręczenie stypendiów, nagród i dyplomów uczniom wyróżniającym się w nauce. Pani Dyrektor Małgorzata Jakubowicz swoją wypowiedź skierowała głównie do szóstoklasistów życząc im wielu sukcesów w dalszej nauce. Pani Dyrektor zwróciła się również do rodziców naszych absolwentów dziękując im za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i gratulując sukcesów w wychowaniu dzieci. Piosenką, wierszem i kwiatami uczniowie wyrazili swoją wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły oraz rodzicom.

Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom obsługi oraz Rodzicom i Uczniom Życzymy udanych, pełnych słońca i radości wakacji.

Ewa Penar


Dzień Otwarty w naszej szkole

24 czerwca 2014 roku podczas Dnia Otwartego w naszej szkole gościli rodzice wraz z dziećmi, które jesienią rozpoczną naukę w pierwszej klasie.
Spotkanie rozpoczęło się występem uczniów klas IIIA i IIIB, którzy przygotowani przez swoje wychowawczynie A.Prejsnar i M.Zygmunt zaprezentowali bajki „O rybaku i złotej rybce” oraz „Zielony Kapturek”. Następnie dyrektor szkoły p. Małgorzata Jakubowicz przedstawiła rodzicom ofertę edukacyjną, poinformowała o podręcznikach do klasy I, a także o osiągnięciach uczniów naszej szkoły w różnych konkursach.
Rozpoczęcie nauki w szkole to duże wyzwanie dla dziecka, dlatego rodzice otrzymali specjalnie przygotowane poradniki, które zawierają wskazówki w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem i co robić, aby szybko przystosowało się do nowej sytuacji.
Na koniec nasi mali goście mogli zwiedzić szkołę i zobaczyć klasy, w których będą się uczyć już od września.

Pobierz: Poradnik dla rodzica pierwszoklasisty

Anna Prejsnar, Maria Zygmunt
Uaktualniono 3.07.2014



Niech żyją wakacje!!!

26 czerwca 2014 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas młodszych. O godzinie 8.00 uczniowie klas 1 – 3 oraz oddziału przedszkolnego w odświętnych strojach zgromadzili się wraz z wychowawcami w sali gimnastycznej.
Zebranych przywitała dyrektor szkoły p. Małgorzata Jakubowicz, która wraz z przewodniczącą Rady Rodziców p. Moniką Kandefer wręczyła uczniom nagrody książkowe za doskonałą pracę w całym roku szkolnym.
Nagrodzeni zostali uczniowie klas trzecich, którzy osiągnęli znakomite wyniki w Ogólnopolskim Sprawdzianie Trzecioklasisty z Operonem oraz Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasisty OBUT. Nagrody książkowe powędrowały też do wzorowych czytelników oraz dzieci, które w bieżącym roku szkolnym nie opuściły ani jednego dnia nauki.
Opiekunowie SKO przyznali nagrody dla uczniów systematycznie oszczędzających i zamieszczających wpisy na szkolnym blogu.

Po części oficjalnej przyszedł moment na występy artystyczne w wykonaniu uczniów klas trzecich. Były wiersze, piosenki o tematyce wakacyjnej oraz taniec z parasolkami. Dzieci przypomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas odpoczynku.
Na koniec pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz, przewodnicząca Rady Rodziców p. Monika Kandefer oraz ks. proboszcz Kazimierz Giera życzyli wszystkim wspaniałych, pełnych przygód i słońca, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Anna Prejsnar


Informacja dla rodziców dzieci
przyjętych do oddziałów przedszkolnych 0a, 0b w roku szkolnym 2014/15.

Pobierz: Wyprawka dla dziecka podejmującego roczne wychowanie przedszkolne

Izabela Nycz


Podziękowanie od Fundacji „Przyjazny Świat Dziecka”

Otrzymaliśmy podziękowanie za udział w całorocznej akcji zbierania makulatury na rzecz Fundacji, która środki ze sprzedaży przeznacza na pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Zebraliśmy dużo, bo 3410 kg. Najwięcej przyniósł uczeń Adam Mikosz (383 kg), za co otrzymał mp3, niewiele mniej Alda Skraqi i Magdalena Łoś. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, Paniom z Obsługi szkoły oraz Szkolnemu Kołu Charytatywnemu za pomoc w sprawnej organizacji.

Maria Szajna


Listy uczniów przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych

[Oddziały przedszkolne]            [Klasy pierwsze]



Dzień Otwarty Szkoły

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu zapraszają Rodziców wraz z dziećmi, które we wrześniu 2014 r. rozpoczną naukę w klasie I na Dzień Otwarty Szkoły w dniu 24 czerwca 2014 r. o godzinie 15.30       [ Czytaj więcej ]



Sukcesy w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes.Plus Polonika.Plus!

Dnia 16 kwietnia 2014 roku odbyła się XI Edycja Olimpiada Wiedzy Archimedes Polonika.Plus. Nasi uczniowie co roku odnoszą sukcesy. W olimpiadzie brali udział uczniowie klas V i VI. Laureatką z wyróżnieniem (100pkt.max) została uczennica klasy VIa Zuzanna Kuc. Laureatami I stopnia (96pkt.) zostały Wiktoria Nycz kl. VIa i Weronika Karnasiewicz kl. Va, a laureatami II stopnia (92pkt.) Alicja Menet kl. VIb i Karol Rudek kl. Va.

Alicja Jaracz


I rok inowacji pedagogicznej z zajęć biblioterapeutycznych!

W minionym roku szkolnym na lekcjach języka polskiego i zajęciach w bibliotece odbywały się zajęcia biblioterapeutyczne w ramach inowacji pedagogicznej. program ten powstał z myślą o dzieciach, które nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami: agresją, złością, brakiem akceptacji inności, poszukujących bratniej duszy, prawdziwego przyjaciela.W programie wykorzystane były teksty biblioterapeutyczne z podręczników szkolnych i krótkie teksty Małgorzaty Musierowicz, Jana Brzechwy, baśnie oraz inne teksty o charakterze biblioterapeutycznym.

Alicja Jaracz, Monika Kenar-Szczurek


Konkurs fotograficzny „Szukamy śladów wiosny”

Konkurs fotograficzny ogłoszony na powitanie wiosny pod hasłem „Szukamy śladów wiosny” został rozstrzygnięty. W konkursie wzięło udział 21 uczniów, którzy przygotowali po 1-3 zdjęcia przedstawiające wiosenne zwiastuny. Uczniowie wykonali bardzo piękne i ciekawe prace, tak że jury miało nie lada kłopot w wyłonieniu zwycięzców. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych:

klasy I-III:
I. miejsce – Dominika Akslar z klasy IIIb
I. miejsce – Alda Sqragi z klasy III a
II. miejsce – Kinga Michalczyk z klasy IIa
II. miejsce – Bartek Kandefer z klasy IIIa
III. miejsce – Adrian Niemczyk z klasy Ib

klasy IV – VI:
I. miejsce – Aleksandra Madej z klasy Va
I. miejsce – Oliwia Zajdel z klasy Vb
II. miejsce – Maciej Ćwięka z klasy Va
III. miejsce – Oliwia Bogdan z klasy Va

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy!

Jolanta Kielar


Wycieczka klas drugich na zakończenie roku szkolnego

16 czerwca uczniowie klas drugich pojechali na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. O procesie powstawania szklanych dzieł opowiedzieli nam przewodnicy, którzy to oprowadzali nas po Centrum. Mieliśmy okazję zobaczyć jak powstają szklane przedmioty i jak się je zdobi. Wzięliśmy również udział w zajęciach warsztatowych, podczas których każde dziecko malowało na szkle swój obrazek. Można było skorzystać z gotowych wzorów lub wykonać pracę według własnej inwencji twórczej. Swoje dzieła wykonywaliśmy pod okiem artystów plastyków. Gotowe prace panie suszyły i oprawiały. Dzieci własnoręcznie wybijały medal w gorącym szkle, który potem każde dziecko dostało na pamiątkę.
Zwiedziliśmy również muzeum misyjne sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym. Pomodliliśmy się w przepięknej kaplicy Sióstr i przy grobie Matki Anny Kaworek założycielki Zgromadzenia, dziękując Bogu za otrzymane łaski i prosząc o opiekę na dalszy czas. Podziwialiśmy pamiątki przywiezione przez siostry misjonarki przybliżające nam kulturę kontynentu afrykańskiego.
W dobrych humorach bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy do szkoły.

Jolanta Kielar, Jadwiga Wosiewicz


Egzamin na kartę rowerową

W dniu 24.06.2014 r. o godz. 15.00 w Szkole Podstawowej w Iwoniczu odbędzie się egzamin na kartę rowerową dla uczniów klas IV-VI.
Egzamin odbędzie się w sali nr 1 – część teoretyczna (test komputerowy) oraz na miasteczku ruchu drogowego – część praktyczna. Do części praktycznej mogą przystąpić uczniowie, którzy zaliczą pozytywnie część teoretyczną.

Leszek Krukar


Lekcje odwrócone z przyrody w ramach projektu „Szkoła z klasą 2.0”

W ramach projektu „Szkoła z klasą 2.0” na lekcjach przyrody realizowane były zadania w formie „odwróconej lekcji”.
„Najważniejsze atrakcje turystyczne Warszawy” to temat odwróconej lekcji przeprowadzonej w klasie Vb, „Poznajemy wielkie pustynie świata” oraz „Parki narodowe chronią najcenniejsze fragmenty przyrody” to tematy odwróconych lekcji przeprowadzonych w klasach VI.
„Odwrócona lekcja” zakłada odwrócenie tradycyjnego modelu, czyli przekazywanie wiadomości na lekcji, zatem uczniowie pracowali samodzielnie w domu przygotowując się do lekcji wg instrukcji nauczyciela oraz źródeł i materiałów wskazanych do samodzielnego opracowania tematu z użyciem TIK.
Lekcja natomiast była miejscem uporządkowania oraz zweryfikowania zdobytych przez uczniów wiadomości oraz umożliwiła uczniom wykorzystanie nowej wiedzy w praktyce.

Opisy lekcji można przeczytać na blogu „Szkoła z klasą 2.0”

Ewa Rygiel


Lekcje odwrócone z matematyki w ramach projektu „Szkoła z klasą 2.0”

Zakończyła się tegoroczna edycja programu „Szkoła z klasą 2.0”. W ramach projektu, na lekcjach matematyki w klasach piątych, przeprowadzone zostały trzy lekcje w tzw. formie odwróconej, która polega na tym, że uczniowie w domu przygotowują się do zajęć, poznają materiał teoretyczny z użyciem TIK, a następnie na lekcji wykonują - wraz z nauczycielem - ćwiczenia. Zrealizowane zostały tematy: Porównywanie ułamków dziesiętnych, Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000,..., Zapisywanie wyrażeń dwumianowanych.
Dzieciom podobały się lekcje odwrócone, czuły się bardzo zaangażowane i odpowiedzialne za to, co samodzielnie poznają. Kolejny raz przekonały się, że technologia informacyjna może służyć nie tylko do zabawy ale i do nauki.

Monika Maź-Szajna


POMAGAMY MARYSI!

W naszej szkole przez cały rok trwała akcja zbierania plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na dalsze leczenie małej krośnianki, która jest bardzo chora,ale dzięki temu, że jest systematycznie rehabilitowana, z dnia na dzień rozwija się coraz lepiej.
W sumie zebraliśmy ponad 200 kg nakrętek, które 17 czerwca odebrał ze szkoły tata Marysi.
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz mieszkańcom Iwonicza za duże zaangażowanie w zbiórkę.

Ewa Graboś


KONKURS OXFORD – PRZYRODA 2014

Uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy z przyrody „Olimpiada Wiedzy Archimedes. Plus” . W konkursie udział wzięło 10 uczniów z klas piątych oraz dwóch uczniów z klasy szóstej.
Najlepszy wynik z klas piątych osiągnęła uczennica Katarzyna Such Vb, a kolejno Oliwia Zajdel Vb, Jakub Michalczyk Vb, Anna Kawałek Vb i Karolina Górska Vb.
W teście dla klas szóstych najwięcej punktów otrzymała Wiktoria Nych z VIa.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i długopisy.

Ewa Rygiel


Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego

Już po raz drugi w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego „SOWA”, której organizatorem było warszawskie towarzystwo edukacyjne Wiedza i Edukacja. W olimpiadzie udział wzięło 24 uczniów naszej szkoły.         [ Czytaj więcej ]

Ewa Penar


Szkolny Festiwal 2.0

W dniu 12.06.2014 r. w naszej Szkole odbył się Szkolny Festiwal 2.0. Wzięli w nim udział dyrektor Szkoły Małgorzata Jakubowicz, z-ca dyrektora Maria Zygmunt, nauczyciele pracujący w Szkole oraz uczniowie.

Na początku spotkania koordynator powitał wszystkich zebranych a następnie zaprezentował dotychczasowe zadania i działania w ramach programu „Szkoła z klasą 2.0”. Zapoznał zabranych z obowiązującym Kodeksem 2.0. W dalszej części przedstawiciele uczniów i ich opiekunowie przedstawili swoje projekty zebranej społeczności szkolnej. Były to prezentacje multimedialne przygotowane w programie MS Power Point pt.: „Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach” i „Parki narodowe na świecie”, a także projekt pt.: „Zwierzęta i rośliny chronione” przygotowany przez młodszych uczniów. Po przeglądzie twórczości uczniów pani Dyrektor poprosiła zebraną publiczność o opinię na temat działalności Szkoły w zakresie wdrażania narzędzi TIK. Uczniowie chętnie wypowiadali się i wyrażali swoje zdanie. W większości opinie były pozytywne. W dalszej części koordynator zaprezentował blog uczniowski, a także omówił aktualności na stronie internetowej Szkoły. Na tym spotkanie zakończyło się. Po reakcji publiczności można wnioskować, że Festiwal 2.0 podobał się, a spontaniczne oklaski świadczyły o atrakcyjności spotkania. Zaprezentowane projekty posłużą w przyszłości jako przykłady wykorzystania nowych technologii w procesie nauczania. Uświadomią, jak z TIK uatrakcyjnić zajęcia w szkole i pracę w domu.

Leszek Gazda


UROCZYSTE PODSUMOWANIE ZAJĘĆ NA BASENIE W SANATORIUM SANVIT

12 czerwca 2014 roku większość uczestników zajęć na basenie wzięła udział w uroczystości podsumowania projektu. Przypomnijmy, że sponsorem całorocznych wyjazdów naszych uczniów do Sanatorium Sanvit była fundacja „Wszystko dla Dzieci”. Impreza była zorganizowana nie tylko dla dzieci z naszej szkoły ale także dla innych placówek oświatowych z Gminy. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Sanatorium, Fundacji, Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Paweł Pernal oraz dyrektorzy szkół.

Dzieci mogły zobaczyć pokaz barmański w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu–Zdroju. Nasze dziewczęta Ada Nycz, Wiktoria Tomkiewicz i Daria Penar zaprezentowały układy taneczne ćwiczone na aktywnych przerwach, a uczniowie klasy czwartej recytowali wiersz o basenie napisany przez p. Marię Skotnicką. Organizatorzy przygotowali dla dzieci konkursy i quizy ze słodkimi nagrodami. Wszyscy otrzymali czapeczki i baloniki, mogli również skorzystać z poczęstunku. Zostały rozdane dyplomy dla szkół i dzieci uczęszczających na basen.

Wyrażamy naszą wdzięczność dyrekcji szkoły oraz Fundacji za umożliwienie wyjazdów na zajęcia korekcyjne, które znakomicie wpisały się w realizowany przez nas w tym roku program „WF z klasą”.

Monika Szajna, Marcin Jasiński


PIERWSZAKI NA WYCIECZCE

Dnia 11 czerwca 2014 r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę szkolną. Jej celem było rozbudzenie zainteresowań historycznych i krajoznawczych dzieci, poprzez poznanie wybranych miejsc naszego powiatu. Objęła ona zwiedzanie Pustelni św. Jana z Dukli, zapoznanie się ze zbiorami Muzeum Historycznego w Dukli oraz poznanie bliskiej nam miejscowości uzdrowiskowej – Rymanów-Zdrój. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło zwiedzanie Pustelni. Historię i osobliwości tego miejsca oraz rys postaci Świętego przybliżył nam o. Tadeusz Łuczak - duszpasterz Na Puszczy.
W trakcie wycieczki wszystkim dopisywał dobry humor, który nie opuszczał nas także w drodze powrotnej.

Liliana Welz, Beata Milińska


Dzień Rodziny w oddziale przedszkolnym

10.06.2014 r. w oddziale przedszkolnym odbyła się miła i doniosła w swojej treści uroczystość Dnia Rodziny. W ładnie udekorowanej sali zebrali się bardzo licznie Rodzice, którzy z wielkim zainteresowaniem i nutą wzruszenia wysłuchali programu artystycznego przedstawionego przez ich pociechy. W programie były wiersze, piosenki, tańce, a nawet „kapela instrumentalna”. Po przedstawieniu dzieci wręczyły Rodzicom laurki i zaprosiły ich na przygotowany wcześniej poczęstunek. Uroczystość dostarczyła dużo radości zarówno Rodzicom jak też ich dzieciom. Była okazją do wyrażenia uczuć miłości, szacunku i wdzięczności oraz podkreśliła duże znaczenie Rodziny zarówno w życiu dziecka jak i całego społeczeństwa.

Danuta Baran, Izabela Nycz


KONKURS OXFORD - MATEMATYKA 2014

8 maja 2014 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu wiedzy „OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-MATEMATYKA.PLUS”. W konkursie wzięło udział w sumie 18 uczniów. Najlepsze wyniki osiągnęli: Adrianna Nycz z Vb, Karol Rudek i Maksymilian Marszałek z Va oraz Maciej Ćwięka z Va, który napisał najlepiej i został laureatem I stopnia z wyróżnieniem.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody pocieszenia w postaci długopisów.

Monika Szajna


Jak niegdyś w szkole bywało….

W dniu 11.06.2014r. przedszkolaki z grup 0a i 0b odwiedziły XIX–wieczną Szkołę Ludową w Żarnowcu. Brały tam udział w zajęciach edukacyjnych: lekcji stylizowanej na XIX wiek, zabawach sprzed lat dla dzieci na świeżym powietrzu oraz poznały zabawki którymi bawili się ich dziadkowie i pradziadkowie. Dzieciom podobało się siedzenie w szkolnych ławach, pisanie (kaligrafowanie) za pomocą stalówki i atramentu, gry podwórkowe w formie konkursów i zabawy drewnianymi zabawkami. Pobyt w szkole uatrakcyjnił słodki poczęstunek (soczek i drożdżówka).
Przedszkolaki na długo zapamiętają lekcję historii, w której mogły uczestniczyć w formie zabaw i osobistych doświadczeń.

Izabela Nycz, Danuta Baran


Prezentacja projektu w ramach Szkoły z klasą 2.0

Uczniowie klasy czwartej: Aleksandra Kielar, Aleksandra Trygar i Adam Mikosz zaprezentowali przed swoją klasą w czasie lekcji zajęć technicznych projekt pt. „Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach”. Korzystając z dostępnych w pracowni komputerów i tablicy interaktywnej przedstawili uczniom swojej klasy jak pobrać prezentację ze strony internetowej szkoły oraz wyjaśnili najważniejsze treści w niej zawarte.
Na forum szkoły projekt będzie przedstawiony w czasie Szkolnego Festiwalu 2.0

Leszek Krukar


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Minęło już 5 lat od momentu, kiedy otrzymaliśmy sztandar, a Patronem naszej szkoły jest ks. Antoni Podgórski. W związku z tym w dniu 5 czerwca obchodziliśmy mini-jubileusz. W tym dniu uczniowie zebrali się na podwórku szkolnym i w asyście sztandaru szkoły udali się do kościoła na Mszę Św. Następnie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas piątych, na której przypomniano postać Patrona. Formą przekazu były scenki: pierwsza przypominająca Osobę i dzieła ks. Podgórskiego, a druga pt. „Słup soli”, miała za zadanie pokazać, jakimi wartościami powinni kierować się uczniowie szkoły, której patronuje tak zacna postać. Te wartości to przyjaźń i dobrze pojęta solidarność.
W dalszej części uczniowie klas młodszych zaśpiewali piękne piosenki o przyjaźni, którą nasz Patron wysoko cenił i zawsze kierował się nią w swoim życiu, poświęcając się dla sierot i miejscowej ludności.

Był tam, gdzie cierpienie i ból
Nie zważał na głód i znój
Kochał Boga i ludzi bez miary
To był człowiek wielkiej wiary
                D. Niemczyk „Nasz Patron”

Monika Maź-Szajna, Alicja Jaracz


VIII WOJEWÓDZKI KONKURS ORIGAMI

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VIII Wojewódzkim Konkursie Orgiami w ramach Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży „WĘDRÓWKI PO KRAINIE ORIGAMI” pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Wszystkie prace konkursowe zostały wystawione w dniach 30-31maja 2014r. w Zespole Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju.

Laureatkami tegoż konkursu zostały:
Karolina Górska z klasy Vb – II miejsce w kategorii „Origami tradycyjne”/Łabędź/
Katarzyna Such z klasy Vb – II miejsce w kategorii „Origami tradycyjne”/Paw/
Natalia Lorens z klasy IIIa – III miejsce w kategorii „Kwiaty”/Liliwiec/
Uczennice zostały nagrodzone cennymi nagrodami i pamiątkowymi dyplomami.

Bożena Lorens


Rodzinny Festyn w Domu Pomocy Społecznej

31 maja w sobotę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festynie Rodzinnym w Domu Pomocy Społecznej w Iwoniczu. Na festyn przybyło wielu gości z powiatu, gminy, zaprzyjaźnionych ośrodków dla dzieci niepełnosprawnych oraz szkół, a przede wszystkim rodziny pensjonariuszy DPS-u. Uczennice z klasy piątej oraz uczeń z klasy pierwszej pięknie zaprezentowali się w czterech nowoczesnych układach tanecznych, natomiast uczniowie z klasy trzeciej w towarzystwie uczennic z piątej klasy zaśpiewali wiązankę piosenek. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Siostra Dyrektor zadbała o słodkie nagrody dla uczniów, pamiątkowe dyplomy, pyszny poczęstunek i wiele atrakcji. Pomimo kapryśnej pogody dzieci bawiły się znakomicie na placu zabaw oraz biorąc udział w zorganizowanych przez pracowników DPS-u zawodach i zabawach sportowych.

Bożena Lorens
Dodano 03.06.2014



Dzień Dziecka

W naszej szkole Dzień Dziecka obchodzony był 30 maja. Tego dnia dzieci nie miały lekcji i mogły świętować uczestnicząc w imprezach zorganizowanych przez szkołę.
Uczniowie klas 0 – IV bawili się w Domu Ludowym. Dzieci wzięły udział w przedstawieniu o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Niektórzy uczniowie uczestniczyli w spektaklu wykazując się znajomością zasad ruchu drogowego za co w nagrodę otrzymały pluszowe zabawki. Wszystkie dzieci otrzymały również odblaskowe opaski na rękę od dyrektora WORD. Następnie dzieci wzięły udział w licznych zabawach przygotowanych przez wychowawców klas.
Chłopcy z klas IV – VI spędzili czas na stadionie sportowym klubu Iwonka uczestnicząc w rozgrywkach piłki nożnej. Wcześniej jednak chłopcy mogli obejrzeć film prezentujący sylwetki znanych sportowców.
Dziewczęta z klas IV – VI uczestniczyły w zabawach konkursowych na sali gimnastycznej. Mogły się one wykazać wieloma umiejętnościami takimi jak: przygotowanie zdrowej kanapki, wykonanie ciekawej fryzury, skakanie na skakance, kręcenie hula hop, jazda na rolkach i rzut piłeczką do celu. W przerwach między poszczególnymi konkurencjami dziewczęta zaprezentowały piosenki angielskie oraz tańczyły zumbę.
Mamy nadzieję, że tego dnia wszystkie dzieci świetnie się bawiły.

Ewa Penar
Dodano 02.06.2014



Wycieczka do Łagiewnik i Bochni

29 maja w I rocznicę komunii świętej pojechaliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Po mszy św. koncelebrowanej przez kilku księży (uczestniczyły w niej wycieczki i pielgrzymki z różnych stron Polski) przeszliśmy do kaplicy klasztornej by oddać hołd świętej Faustynie. Pooglądaliśmy również panoramę Krakowa z wieży przy Sanktuarium.
Następnie pojechaliśmy do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” Centrum zostało powołane przez ks. kard. Stanisława Dziwisza w 2006 roku, jako odpowiedź Kościoła krakowskiego na słowa Ojca Świętego. Centrum strzeże, utrwala i pogłębia papieskie dziedzictwo oraz promuje wartości, jakimi żył i o których nauczał Jan Paweł II. Dom JP II nie jest jeszcze ukończony. Oddane dla zwiedzających są liczne kaplice, wystawy i przepiękny kościół. Na znak wiary i szacunku ucałowaliśmy relikwie Ojca Świętego.
Po doznaniach duchowych, pojechaliśmy do najstarszej w Polsce kopalni soli w Bochni. 250 m pod ziemią dzięki niespotykanej w skali światowej podziemnej ekspozycji multimedialnej zwiedzanie miało charakter podróży przez historię soli, która rozpoczynała się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Materiały filmowe wyświetlane na wkomponowanych w naturalną solną scenerię holoekranach stwarzały wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok nas. Słyszeliśmy stukot młotów, odgłos sypiących się skał, wybuch gazu, rozmowy górników, widzieliśmy konie pracujące przy kieratach… Ciekawą atrakcją był przejazd pociągiem i spotkanie ze Skarbnikiem, który opowiedział nam swoją historię i podzielił się z nami skarbem – każdy dostał woreczek soli. Prawie godzinę spędziliśmy w komorze Ważyn, gdzie skorzystaliśmy z placu zabaw, boiska sportowego i ze 140 metrowej zjeżdżalni. Kopalnia soli dostarczyła nam wiele informacji i ciekawostek. Mamy nadzieję, że dzięki 4–godzinnemu pobytowi również nasze gardła będą zdrowsze, ponieważ podziemne komory i korytarze spełniają funkcję naturalnych inhalatorów a unikalny mikroklimat cechuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną.
Po całodziennych atrakcjach, w drodze powrotnej do domu, musieliśmy wstąpić do MacDonalda aby pokrzepić swoje ciało. Cali i zdrowi, zmęczeni ale zadowoleni, późnym wieczorem dotarliśmy do Iwonicza - prosto do łóżek. Myślimy, że wycieczka kończąca I etap kształcenia była udana! Co nas czeka w kolejnych latach?

Anna Prejsnar, Maria Zygmunt
Dodano 02.06.2014



KOCHAMY WAS PRZEZ CAŁY ROK

Tak swoje Mamusie przywitali, w dniu Ich święta, uczniowie klasy Ib. Wiązanka życzeń, wierszy, piosenek i tańców stanowiła najlepszy prezent, a w niejednym oku uśmiech przeplatał się ze wzruszeniem. Po części artystycznej, nagrodzonej gromkimi brawami, dzieci wręczyły przygotowane przez siebie laurki i upominki oraz zaprosiły Mamy na poczęstunek. Spotkanie przebiegało prawdziwie rodzinnie i nikomu nie spieszyło się do domu.
I pamiętajmy - warto powtarzać wszystkim Mamom - KOCHAMY WAS PRZEZ CAŁY ROK!

Liliana Welz
Dodano 01.06.2014



Z życia pierwszoklasistów

29 maja 2014r. uczniowie kl "1a" wraz z wychowawcą przygotowali uroczystość z okazji Dnia Mamy.
Po wykonaniu przez uczniów tradycyjnego "Sto lat", dzieci wręczyły kochanym Mamom samodzielnie wykonane upominki i złożyły z serca płynące życzenia.
Brawami nagrodzono program artystyczny na który złożyły się wiersze, piosenki i scenki humorystyczne. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek.
Wszystkim Mamom życzymy zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i zadowolenia z pociech.

Beata Milińska z uczniami kl Ia
Dodano 01.06.2014



Święto naszych najdroższych

27 maja w naszych klasach IIIa i IIIb uroczyście obchodziliśmy święto najukochańszych osób: Mam, Mamusiek, Mateczek…. Z tej okazji zaprosiliśmy Mamusie do swoich klas na godzinę 16.00. Przygotowaliśmy: przedstawienia „O rybaku i złotej rybce”, „Bajka o Zielonym Kapturku”, tańce, piosenki, wiersze. Wręczyliśmy gościom własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty. Poczęstowaliśmy Mamy ciastem i kawą, a nas Mamy ugościły ciastem i sokiem. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Naszym Mamom życzymy 100 lat!

Anna Prejsnar, Maria Zygmunt
Dodano 29.05.2014



Szkolny Turniej Badmintona dziewcząt

27 maja odbył się Szkolny Turniej Badmintona dziewcząt. Na turniej zgłosiło się 9 dziewcząt z klas piątych oraz 10 dziewcząt z klas szóstych. Turniej rozegrano systemem pucharowym, dziewczęta grały do dwóch wygranych setów do 21 punktów. Każdy rozegrany mecz był pełen emocji i sportowej rywalizacji.

W kategorii klas piątych:
I miejsce zdobyła Oliwia Zajdel Vb
II miejsce – Katarzyna Sroka Va
III miejsce – Weronika Tekieli Va

W szóstych klasach:
I miejsce wywalczyła Weronika Chędoga VIa
II miejsce – Maja Adamiak VIb
III miejsce – Zuzanna Kuc VIa

Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.
Gratulujemy!!!

Ewa Rygiel
Dodano 29.05.2014



FINAŁ KONKURSU O PUCHAR DYREKTORA WORD W KROŚNIE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

27 maja 2014r. odbyły się zawody drużynowe w ruchu drogowym dla Szkół Podstawowych, które wygrały etap gminny. Drużyna naszej szkoły w składzie: Aleksandra Trygar, Marcin Kenar i Adam Mikosz reprezentowała Gminę Iwonicz-Zdrój w Finale Konkursu o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie. Konkurs składał się z II etapów: teoretycznego polegającego na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań i praktycznego podczas, którego drużyny popisywały się umiejętnością jazdy na czas w miasteczku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i pokonaniu dwóch przeszkód. Nasi zawodnicy zdobyli III miejsce drużynowo, a lider drużyny Marcin Kenar wywalczył III miejsce indywidualnie.

Jolanta Kielar
Dodano 28.05.2014



Klasy szóste zwiedzają Sandomierz

26 maja uczniowie klasy VIa i VIb udały się na wycieczkę do leżącego nad Wisłą Sandomierza. Po drodze zatrzymaliśmy się w Baranowie Sandomierskim aby zwiedzić piękny zamek renesansowy rodu Leszczyńskich oraz otaczający go park z bujną roślinnością. Naszą szczególną uwagę zwróciły cudownie kwitnące drzewa tulipanowca. W Sandomierzu również mieliśmy okazję podziwiać piękną architekturę miasta. Z wysokości Bramy Opatowskiej oglądaliśmy panoramę Sandomierza. Następnie przeszliśmy trasą podziemną miasta. W Zbrojowni mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii, przybliżającej nam w sposób humorystyczny, rycerskie zwyczaje w dawnej Polsce.
Pogoda dopisała, więc kolejne atrakcje wycieczki, spacer malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi oraz rejs po Wiśle, były również udane.

Ewa Penar, Ewa Rygiel
Dodano 28.05.2014



Eliminacje wojewódzkie „OTBwRD” zakończone

23 maja 2014 roku drużyna Naszej Szkoły w składzie: Marcin Kenar, Aleksandra Kielar, Adam Mikosz i Aleksandra Trygar - wzięła udział w eliminacjach wojewódzkich Szkół Podstawowych „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Konkurs odbywał się w Szkole Podstawowej w Jaćmierzu. Do udziału w turnieju zgłoszono 26 drużyn, jednak w rezultacie w zawodach rywalizowały 23 drużyny. Każda z drużyn wykonywała zadania z regulaminowych IV grup: testy, pierwsza pomoc, tor przeszkód i miasteczko. Rywalizacji zawodników towarzyszyły ogromne emocje, gdyż każdy uczestnik starał się wypaść jak najlepiej. Nasza debiutująca na zawodach wojewódzkich drużyna poradziła sobie całkiem dobrze zajmując 9 miejsce. Zawodnicy uznali, że wytrwałą pracą spróbują poprawić lokatę, chociaż miejsce w pierwszej dziesiątce w województwie też się liczy.

Jolanta Kielar
Dodano 25.05.2014



Spotkanie z olimpijczykiem

Realizując projekt „WF z klasą” nie mogliśmy zapomnieć o tym, że z Iwonicza pochodzi uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver i Soczi.
Zaprosiliśmy więc do szkoły Pana Łukasza Szczurka na spotkanie z uczniami, aby opowiedział o sobie i udzielił odpowiedzi na pytania, których było bardzo wiele.

Olimpijczyk pokazał swoje trofea, zdjęcia i pamiątki oraz sprzęt na którym trenuje, mówił o tym, jak rozpoczął przygodę ze sportem, kto go wspierał, jakie szkoły ukończył i jakie odniósł sukcesy. Barwnie opisał pobyt na mistrzostwach Świata i Igrzyskach.

Dzieci interesowało najbardziej kogo ze znanych sportowców zna, z kim się przyjaźni, jak trenuje i jakie ma plany na przyszłość.
Pan Łukasz przekonał uczniów, że warto uczyć się języków obcych oraz poświęcić czas własnej pasji i marzeniom, konsekwentnie i cierpliwie ćwiczyć, bo bardzo słodki jest smak sukcesów i spełnionych marzeń.

Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Szczurkowi za miłe spotkanie i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Rygiel, Maria Szajna
Dodano 25.05.2014



Lokalna Akcja Sportowa - Gminny Turniej Ringo

W dniu 22 maja w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Ringo w ramach Lokalnej Akcji Sportowej w projekcie „WF z klasą”.

Ringo to nowa gra, którą wprowadziliśmy na lekcjach w-fu realizując zadanie do wyboru.
Na turniej zaprosiliśmy wszystkie szkoły z naszej gminy, jednak zaproszenie przyjęła tylko jedna szkoła – Szkoła Podstawowa w Lubatowej.

Pomimo tego turniej odbył się.
Rozegrane zostały trzy mecze :
I mecz - pomiędzy drużynami dziewcząt
II mecz – pomiędzy drużynami chłopców
III mecz - drużyn mieszanych.

Z każdym rozgrywanym setem emocje były coraz większe.
W rywalizacji dziewcząt drużyna naszej szkoły w składzie: Oliwia Zajdel Vb, Wiktoria Tomkiewicz Va, Weronika Tekieli Va, Alicja Menet VIb, Maja Adamiak VIb, Gabriela Stachura VIa pokonała drużynę gości wynikiem 2:0 (15:9, 15:13).
Drużyna chłopców w składzie: Miłosz Adamiak Va, Jakub Michalczyk Vb, Marcin Kenar Va, Bartosz Sroka VIa, Grzegorz Jakubowicz VIa uległa drużynie gości 1:2.

Trzeci mecz – drużyn mieszanych - zadecydował o wyniku końcowym turnieju, bowiem po bardzo wyrównanej grze i trzymającej do końca niepewności, drużyna gości w trzecim secie zakończyła mecz wynikiem 16:14 (w setach 2:1).

Tak naprawdę wynik w tym turnieju nie był najważniejszy, ważna była dobra sportowa zabawa. Na zakończenie turnieju drużyny otrzymały dyplomy i puchary, które wręczyła Pani Dyrektor.

Podczas turnieju odbył się także Mini quiz o zdrowiu, składający się z 8 pytań. Wynik testu był brany pod uwagę do punktacji końcowej. Obie drużyny zdobyły po 13 pkt.

Ewa Rygiel
Dodano 25.05.2014



Gminny Konkurs „BAW SIĘ Z NAMI”

16 maja 2014r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs „Baw się z nami” zorganizowany w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej dla uczniów klas I-III.

W zawodach uczestniczyły 2 drużyny naszej gminy: SP Lubatowa oraz drużyna naszej szkoły w składzie: Patryk Winiarski IIIb, Błażej Korzeniowski IIIb, Paweł Pojnar IIIb, Amelia Foremny, Aleksandra Such IIIb, Daria Chłap IIIa, Alda Skraqi IIIa, Emilia Czekaj IIIa, Jakub Krupa IIIa, Kacper Kandefer IIIa.

Konkurs składał się z 7 konkurencji: sztafeta, dodawanie skoków, zmiana piłek, bieg w workach, rzuty do żywego kosza, bieg z szarfami i strzały na bramkę.

W każdej konkurencji startowało 8 zawodników (4 dziewczynki + 4 chłopców). Każda konkurencja punktowana była w zależności od miejsca: I m – 2 pkt, II m – 1 pkt.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji konkurs zakończył się następująco:
I miejsce – SP Lubatowa – 11 punktów
II miejsce – SP Iwonicz – 10 punktów
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym konkursu.

Ewa Rygiel
Dodano 18.05.2014



XXIII Rajd im. Ignacego Łukasiewicza

9 maja miłośnicy pieszych wycieczek przyrodniczych z naszej szkoły wzięli udział w XXIII Rajdzie im. Ignacego Łukasiewicza zorganizowanym przez Oddział PTTK w Krośnie.

Wędrówkę rozpoczęliśmy po dotarciu autokarem do miejscowości Huta Polańska. Tam w opuszczonej wsi zwiedziliśmy kościół pw. św Jana z Dukli i św. Huberta, który został zbudowany przed wybuchem II wojny światowej, jednak nie był konsekrowany, gdyż wybuch wojny temu przeszkodził. Podczas działań wojennych uległ zniszczeniu. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych został odbudowany. Przed kościołem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy wyznaczonym odcinkiem szlaku prowadzącym na Baranie-Olchowiec.
Przekraczając potoki, pokonując wzniesienia, wkroczyliśmy na teren Magurskiego Parku Narodowego. Dalej drogą leśną, a później wydeptaną ścieżką dotarliśmy do granicy państwa na Przełęczy Mzgalica.
Następnie trasa prowadziła na szczyt graniczny Baranie, gdzie warta uwagi była turystyczna wieża widokowa na Baranim/Stavku najwyższym szczycie okręgu Svidnik, który znajduje się na słowacko-polskiej granicy. Tutaj odważni uczestnicy rajdu mogli podziwiać widoki w każdym kierunku, posilić się tradycyjnie pieczoną kiełbaską, a chętni sprawdzić swoją wiedzę w konkursach.
W konkursie ekologiczno-przyrodniczym I miejsce zajął Wiktor Czerwieński z kl. V b, II miejsce Michał Kasperkowicz z kl.VI a, III miejsce Patryk Kinel z kl. VI a. W konkursie turystyczno-krajoznawczym II miejsce Zuzanna Kuc z kl. VI a, III miejsce Oliwia Zajdel z kl.V b.
W drodze powrotnej przystanęliśmy przy pomniku upamiętniającym istnienie w Ropiance pierwszej szkoły wiertniczej w Europie.

Jako pasjonat górskich szlaków gorąco zachęcam uczniów naszej szkoły do uczestniczenia w tego typu wyprawach.

Wiktor Czerwieński z kl.Vb
Dodano 13.05.2014



3 MAJA – WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA

Program artystyczny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miał przede wszystkim wyjaśnić młodszym dzieciom, czym są Wolność, Naród i Ojczyzna. Pojęcia te były ważne dla twórców pierwszej w Europie Konstytucji w 1791 roku ale są nie mniej znaczące dla żyjących współcześnie. Dlatego, by to podkreślić, uczniowie klas VI śpiewali „Mazurek 3 Maja” i tańczyli poloneza, a ucz. Ada Nycz – wykonała piosenkę A. Rosiewicza „Pytasz mnie”. W programie były wiersze przygotowane wcześniej na Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej w wykonaniu: Jakuba Michalczyka, Ady Nycz, Wiktora Czerwieńskiego i Jakuba Kielara. Uroczystości tradycyjnie towarzyszył Poczet Sztandarowy.
Delegacja harcerzy uczestniczyła ponadto w powiatowych obchodach Święta, które miały miejsce w Iwoniczu–Zdroju i złożyła kwiaty przed Pomnikiem Milenijnym.

Maria Szajna
Dodano 05.05.2014



Wizyta „Łowców Historii”

Chętni uczniowie z klas IV – VI uczestniczyli w pokazie o początkach Państwa Polskiego. Młodzi ludzie z pasją opowiedzieli im o chrzcie naszego narodu, pokazali strój woja, zapoznali z bronią białą, obuchową oraz miotającą. Nasze dzieci brały udział w inscenizacji pojedynków oraz zapoznali się z narzędziami tortur i kar. Średniowiecze objawiło się nam jako dość okrutna epoka.

Maria Szajna
Dodano 04.05.2014



Każdy z nas może mieć swój udział w ochronie przyrody!!!

Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono w Stanach Zjednoczonych 22 kwietnia 1970 roku, by zaprotestować przeciw dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. W tym dniu ludzie całego świata zastanawiają się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak można to zmienić. Ludzie dokonali na naszej planecie wielu zniszczeń! Zapomnieli, że przyroda jest nam bardzo potrzebna. Dobrze, że w ostatnich latach zaczęliśmy dbać o naszą Ziemię. Chrońmy lasy i zwierzęta! Oszczędzajmy wodę i prąd! Dbajmy o czystość wody i powietrza! Kochajmy i podziwiajmy piękno przyrody.

Uczniowie naszej Szkoły na apelu z okazji Dnia Ziemi w wierszach i piosenkach wyrażali prośbę o przemyślane codzienne zachowania, które pozwolą cieszyć się pięknem przyrody wielu przyszłym pokoleniom. Sami też będą porządkować najbliższe otoczenie wokół szkoły.

Lepiej przed szkodą zmądrzeć niż po szkodzie, więc nie pozwólmy zginąć przyrodzie!

Jolanta Kielar
Dodano 02.05.2014



I Gminny Konkurs Wiedzy o Ojcu Św. Janie Pawle II

W związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II, w Szkole Podstawowej w Lubatowej odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Ojcu Św. Janie Pawle II. W konkursie, który miał miejsce 24 kwietnia wzięły udział dzieci klas II i III ze szkół naszej Gminy. Pięknie zaprezentowały się dziewczynki z naszej szkoły. Dominika Akslar z kl. IIIb zajęła II miejsce, a Natalia Lorens z klasy IIIa zajęła III miejsce.
Gratulujemy dziewczętom i życzymy, aby poznawanie historii życia i powołania Naszego Wielkiego Polaka - Ojca Świętego Jana Pawła II, przyczyniło się do postawy wdzięczności Bogu za dar Jego wyjątkowej postaci oraz było zachętą do kształtowania życia według Jego nauczania i wskazań.

s. Bożena Cupryś
Dodano 01.05.2014



ZWYCZAJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE

W dniu 14 kwietnia 2014 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte dla Rodziców uczniów klasy Ib. Tematem zajęć były zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Rodzice mieli okazję uczestniczyć w lekcji rozwijającej zarówno umiejętności uczniów, jak i wprowadzającej w atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W trakcie zajęć wykorzystano między innymi – prezentację multimedialną, zagadki, piosenki i rebusy o tematyce wielkanocnej. W spotkaniu wzięła udział Dyrekcja szkoły oraz licznie przybyli Rodzice. Nastrój świąteczny udzielił się wszystkim, co podkreśliły jeszcze wspólne życzenia oraz drobne upominki przygotowane przez dzieci.

Liliana Welz
Dodano 26.04.2014



Wesołego Alleluja!

Jak co roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Program artystyczny pt. „Bajeczka Wielkanocna” przygotowany przez uczniów klas drugich wprowadził całą społeczność szkolną w świąteczny nastrój, pełen radości i ciepła rodzinnego. Dzieci z zaangażowaniem śpiewały wielkanocne piosenki i recytowały wiersze. Na koniec spotkania życzenia złożyła pani dyrektor Maria Zygmunt i ksiądz proboszcz Kazimierz Giera. Następnie uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby podzielić się jajkiem i babką.

Wychowawcy i uczniowie kl. II
Dodano 24.04.2014



"Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy.”

„Pola Nadziei – radość pomagania”

W Niedzielę Palmową, już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w akcję charytatywną „Pola Nadziei” na rzecz Krośnieńskiego Hospicjum Caritas. Uczennice ze starszych klas z wielkim zaangażowaniem wykonały z bibuły żonkile, które symbolizują nadzieję. Dziewczynki pod opieką pani Marii Skotnickiej, Ewy Penar i Ewy Graboś kwestowały pod kościołem w Iwoniczu. Każdy darczyńca, który wsparł hospicjum w zamian otrzymywał kwiatuszka. Nasze zaangażowanie opłaciło się - puszki były pełne. Kwota, którą zebraliśmy to 1773zł i 22 gr.

Ewa Graboś
Dodano 15.04.2014



Niedziela Palmowa

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza.

Palma wielkanocna – lub zastępująca ją gałązka wierzbowa – tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej. Palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

W tym roku harcerze z 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” i zuchy z 4 Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy” z pomocą drużynowych wykonali palmy, które uroczyście poświęcili w Niedzielę Palmową. Nasze palmy były wysokie, dlatego wierzymy, że przyniosą nam długie i szczęśliwe życie - jak mówi wiele zwyczajów i wierzeń ludowych. Mamy nadzieję, że stanie się to tradycją zuchową i harcerską w Iwoniczu i w przyszłym roku stworzymy piękniejsze i bardziej kolorowe palmy.

Aby Zmartwychwstały Chrystus obudził w nas to,
co jeszcze uśpione, ożywił to, co już martwe.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół życzy:

4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” i 10 Drużyna Harcerska „Leśna Brać” z drużynowymi
Dodano 14.04.2014



Eliminacje powiatowe „OTBwRD” rozstrzygnięte

7 kwietnia 2014 roku drużyna Naszej Szkoły w składzie: Marcin Kenar, Aleksandra Kielar, Adam Mikosz i Aleksandra Trygar - wzięła udział w eliminacjach powiatowych Szkół Podstawowych „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Turniej odbywał się w Szkole Podstawowej Nr 14 w Krośnie. W zawodach rywalizowało 5 drużyn, które wykonywały następujące zadania konkursowe: wykazywały się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością jazdy po torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego. Drużyna z Naszej Szkoły poradziła sobie znakomicie i wygrała zawody kwalifikując się tym samym do etapu wojewódzkiego OTBwRD. Były również sukcesy indywidualne i tak: I miejsce indywidualnie zajął Adam Mikosz, II miejsce – Marcin Kenar, III miejsce - Aleksandra Kielar.

Jolanta Kielar
Dodano 12.04.2014



Rajd Górski „Powitanie Wiosny”

21 marca grupa uczniów z klasy V i VI wraz z opiekunem postanowiła aktywnie i na sportowo przywitać wiosnę i wyruszyła na Rajd Górski „Powitanie Wiosny” zorganizowany przez Oddział PTTK w Krośnie.
Rajd rozpoczął się w Krempnej od odwiedzenia cmentarza wojskowego z I wojny światowej i zapalenia zniczy.
Następnie zwiedziliśmy cerkiew greckokatolicką p.w. śś Kosmy i Damiana i udaliśmy się do Ośrodka Edukacyjnego – Muzeum Magurskiego Parku Narodowego.
W sali ekspozycyjnej obejrzeliśmy krótki film, który opowiada o historii kształtowania się obecnego krajobrazu Beskidu Niskiego, jak wyglądał w poszczególnych okresach geologicznych oraz kiedy pojawili się pierwsi ludzie na tym terenie. W dalszej części uczestniczyliśmy w spektaklu przedstawiającym jeden rok z życia przyrody tego terenu – w czterech różnych porach roku – w czterech różnych miejscach Parku, od świtu do zmroku.
W ośrodku edukacyjnym obejrzeliśmy również pozostałe wystawy m.in. wystawę poroży jeleni i saren oraz czaszek wybranych ssaków MPN.
Po wyjściu z budynku MPN udaliśmy się na trasę piesza – Ożenna - Wysokie (657m n.p.m.) – Krempna.
Wędrując szlakiem szukaliśmy zwiastunów wiosny. Kiedy dotarliśmy na szczyt mogliśmy podziwiać piękne widoki Beskidu Niskiego, a nawet odległe Tatry (można zobaczyć na zdjęciu).
Tradycyjnie na zakończenie rajdu rozpalono ognisko, było pieczenie kiełbasek i odbyły się konkursy wiedzy: Zuzanna Kuc z VIA w konkursie ekologiczno – przyrodniczym zajęła II miejsce, a Wiktor Czerwieński z Vb w konkursie turystyczno – krajoznawczym - III miejsce.

Ewa Rygiel
Dodano 10.04.2014



Interaktywni zerówkowicze na lekcjach angielskiego

8 kwietnia nasi młodsi koledzy z klas „O” wybrali się na niezwykły spacer do szkoły, a dokładnie do sali informatycznej. Podczas tej lekcji zerówkowicze mogli przekonać się jak dobrze wyposażona jest nasza szkoła w sprzęty edukacyjne. Wszyscy mieli okazję sprawdzić się przy tablicy interaktywnej, która okazała się świetną zabawą dla najmłodszych, a lekcje języka angielskiego jeszcze bardziej ciekawsze niż dotychczas.

Nina Hanus
Dodano 09.04.2014



Eliminacje gminne konkursów BRD

2 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje konkursów BRD. Aleksandra Kielar, Aleksandra Trygar, Adam Mikosz i Marcin Kenar reprezentujący naszą szkołę wywalczyli awans do kolejnych etapów Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Konkursu o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie. Więcej informacji w zakładce BRD/Osiągnięcia

Leszek Krukar
Dodano 07.04.2014



W owocach siła, w owocach zdrowie!

W środę i czwartek w zerówce było smacznie i witaminowo! Dzieci na zajęciach przygotowały owocową sałatkę. Z domów przyniosły świeże owoce, na widok których każdemu pociekła ślinka. Po umyciu rączek, wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Wykonanie sałatki dało małym kuchcikom wiele satysfakcji a także uświadomiło im jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają witaminy. Na koniec dzieci dodały smaku i uroku sałatce polewając ją bitą śmietaną oraz posypując rodzynkami i tartą czekoladą.

Ewa Graboś
Dodano 06.04.2014



SPOTKANIE Z LEKARZEM WETERYNARII

W dniu 4 kwietnia 2014 r. naszym Gościem był doktor nauk weterynaryjnych Mirosław Welz. Spotkanie otworzyła Wicedyrektor Szkoły Pani Maria Zygmunt. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych i klasy III b wraz z wychowawcami. Gość przedstawił ciekawą prezentację o zwierzętach i pracy lekarza weterynarii. Podsumowanie stanowiły zalecenia dotyczące zasad opieki nad zwierzętami oraz informacje o potencjalnych zagrożeniach chorobami odzwierzęcymi. Godzina lekcyjna minęła bardzo szybko, a pytaniom nie było końca. Mottem spotkania, zaczerpniętym z jednego ze slajdów prezentacji, jest zdanie, które warto zapamiętać -

„ZWIERZĘ MYŚLI, CZUJE I CIERPI !!!”

Liliana Welz
Dodano 06.04.2014



Bomba w 3A!!!

28 marca w klasie 3A wybuchła bomba. Na szczęście nie prawdziwa, tylko bomba witaminowa! Na zajęciach technicznych dzieci wykonały sałatki owocowe wg własnych pomysłów. Były więc sałatki z sosem jogurtowym, z odrobiną cytryny, bitą śmietaną, tartą czekoladą, ale wszystkie jednakowo przyciągały zapachem i bogactwem kolorów. Nic dziwnego, że pani dyrektor, zaproszona na degustację, nie mogła wskazać tej najsmaczniejszej. Wszystkie były naprawdę świetne!

Anna Prejsnar
Dodano 31.03.2014



WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

26 marca odbyła się wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Iwoniczu. W czasie spotkania, dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, a także zapoznały się ze sprzętem oraz metodami używanymi w czasie gaszenia pożarów i ratowania ludzi z wypadków komunikacyjnych. Wizyta w straży uświadomiła uczniom, jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Końcową atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu a także wejście do wozu strażackiego.

Ewa Graboś
Dodano 31.03.2014



PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

…Ostatnie łaty śniegu
Między drzewami w górach
W marcowym słońcu topnieje
Zima

Zielono już dokoła
I myśli masz zielone
Zielony brzęczy ci w głowie
Dzwonek…

21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Uczniowie klas pierwszych i trzecich postanowili poszukać jej oznak oraz jak nakazuje słowiańska tradycja pożegnać zimę. Mimo wietrznej pogody wyruszyliśmy z Marzannami na wiosenny spacer, a że symbolizują one mijającą śnieżną porę roku musieliśmy się z nimi pożegnać na kilka miesięcy. Następnie poszliśmy do parku pełnego śladów budzącej się ze snu przyrody. Było wesoło, zielono i wiosennie, a na koniec spaceru uczniowie spotkali żaby, które kumkały do wszystkich niedowiarków: wio-sna, wio-sna…

Uczniowie klas I i III wraz z Opiekunami
Dodano 23.03.2014



Wiosna integruje przedszkolaki

Pierwszy dzień wiosny dzieci z oddziału przedszkolnego ze szkoły witały razem z dziećmi z Przedszkola Gminnego w Iwoniczu. Wszyscy uczestnicy spotkania zaprezentowali program artystyczny związany z powitaniem wiosny pod hasłem: „Pożegnanie Zimy, przywitanie Wiosny”. Było przedstawienie teatralne, wiersze, piosenki i wspólny wiosenny walczyk.
Po części artystycznej przedszkolaki poczęstowały kolegów i koleżanki ze szkoły słodyczami i sokiem owocowym. Na zakończenie dzieci z radością bawiły się na placu zabaw.

Izabela Nycz, Danuta Baran
Dodano 23.03.2014



ZDROWE ŚNIADANKO W ZERÓWCE

W tym tygodniu najmłodsze dzieci w naszej szkole przygotowały samodzielnie drugie śniadanie - kanapeczki pełne witamin. Po umyciu rączek przystąpiły do pracy. Smarowały, kroiły, obierały, układały, a duma ich rozpierała, że potrafią to wszystko zrobić sami!
Na koniec, życząc sobie smacznego przystąpili do konsumowania. Kanapeczki znikały w mgnieniu oka, a dlaczego? Bo były takie pyszne!

Ewa Graboś
Dodano 22.03.2014



Prezent od Wojskowego

Jak można było przeczytać w „Naszej Wspólnocie”, nasza szkoła otrzymała kilka różnych mundurów żołnierskich od pewnego Pana Pułkownika z Warszawy, który gościł podczas wakacji w Szkolnym Schronisku. Był zachwycony okolicą i szkołą. Dał wyraz swej sympatii m.in. właśnie poprzez przesłanie militariów, które wykorzystamy niejednokrotnie do organizacji przedstawień historycznych.

Maria Szajna
Dodano 18.03.2014



Przedstawienie profilaktyczne dla rodziców

W marcu odbyło się zebranie ogólne dla rodziców, podczas którego Pani Dyrektor omówiła ważne problemy placówki. Dopełnieniem spotkania było tym razem przedstawienie. Uczniowie z klas V, doskonale wczuwając się w role, zaprezentowali dorosłym scenki na temat przemocy i różne reakcje domu na problemy zgłaszane przez syna. Dzieci chciały tym sposobem powiedzieć: Nie chcemy przemocy – prosimy o pomoc.

Maria Szajna
Dodano 18.03.2014



Warsztaty o zdrowiu

W ramach programu „WF z klasą” zabiegamy o zdrowie nie tylko poprzez ruch i uprawianie sportu, ale również przez naukę właściwego odżywiania. W związku z tym zaprosiliśmy panią Teresę Niziołek, reprezentującą Ośrodek Doradztwa Rolniczego, na zajęcia dla klas IV–VI. Po części teoretycznej, obejrzeniu komiksu i wykonaniu metaplanu, uczniowie przystąpili do fazy praktycznej i wykonali Owocową Palmę, czyli apetyczną i schludną układankę owocową, mogącą zastąpić nawet tort na przyjęciu urodzinowym. Tę i inne umiejętności oraz ciekawe przepisy na zdrowe przekąski, obecni na warsztatach przekażą swym kolegom na lekcjach wychowawczych. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i liczymy na dalsze.

Maria Szajna, Ewa Rygiel
Dodano 18.03.2014



ZAJĘCIA Z PASJĄ - LEKCJA OWOCOWA

Realizując program Szkoły Promującej Zdrowie przygotowujemy na dodatkowych zajęciach lekcyjnych – desery i sałatki owocowe. Dzieci pod okiem wychowawcy uczą się i świetnie bawią. Jest smacznie i zdrowo – tym bardziej, że wszystkim przyda się na wiosnę witaminowe wsparcie, które podnosi odporność i dodaje sił.

Wychowawca klasy I b - Liliana Welz
Dodano 17.03.2014



Apel z okazji Dnia Myśli Braterskiej

11 marca odbył się apel z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W tym dniu harcerze i zuchy przybliżyli uczniom całej szkoły, czym jest Dzień Myśli Braterskiej. Uczniowie poznali jego historię oraz postać założyciela scoutingu gen. Roberta Baden Powella. Jednak najważniejszym punktem naszego apelu było przypomnienie o najcenniejszej wartości, jaką jest PRZYJAŹŃ.

"Za pieniądze można kupić wiele rzeczy - dobrych i złych. Ale wszystkie pieniądze świata nie
wystarczyłyby, aby kupić przyjaciela lub zrekompensować jego utratę. G. D. Prentice"

Nina Hanus, Anna Gaweł
Dodano 13.03.2014



Marzec w zerówce

Miesiąc marzec w oddziale przedszkolnym obfituje w ciekawe wydarzenia. I tak 7 marca dzieci z klasy „0”A i „0”B odwiedziły bibliotekę szkolną. W ramach kontynuowania akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały czytanego przez panią z biblioteki fragmentu opowiadania „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. Po obejrzeniu księgozbioru bibliotecznego dzieci wypożyczyły kilka interesujących je książeczek do czytania na zajęciach w zerówce.

Miłym marcowym wydarzeniem w zerówce był również Dzień Kobiet. W tym dniu chłopcy powitali dziewczynki piosenką „Marcowy kwiatek” i obdarowali koleżanki prezentami. Potem wszystkie dzieci zjadły słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

12 marca przedszkolaki odwiedziły pobliską kwiaciarnię. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały, jak w środku wygląda kwiaciarnia i co można w niej kupić. Dowiedziały się, czym zajmuje się pani kwiaciarka i poszerzyły swoją wiedzę nt. rodzajów kwiatów. Obydwie grupy wręczyły pani z kwiaciarni samodzielnie wykonane laurki. Z radością przyjęły zaś od pani kwiaciarki rozwijające się gałązki forsycji, które ukwieciły przedszkolny, wiosenny kącik przyrody. Wracając z kwiaciarni dzieci odwiedziły swoich rówieśników z Przedszkola w Iwoniczu. Wycieczka ta zakończyła się wspólnymi zabawami na przedszkolnym placu.

Danuta Baran, Izabela Nycz
Dodano 13.03.2014



DZIEŃ KOBIET

„Wiwat Drogie Panie, dzisiaj macie swoje Święto, więc Wam w prezencie damy buzię uśmiechniętą”

W piątek, 7 marca, w szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet. Na drugiej lekcji uczniowie klasy IVa zaprezentowali program artystyczny składający się z wierszy, scenek, piosenek oraz życzeń dla wszystkich Pań i Koleżanek. Przesłaniem występu było pokazanie wielu twarzy kobiecej natury i uświadomienie, jak bardzo światu potrzebna jest piękna płeć. Dziewiętnastu mężczyzn z IVa wykonało, specjalnie na tę okazję napisaną, piosenkę. Dodam też, że już poza sceną zobowiązali się do dbania o swoje koleżanki, by nie czuły się przytłoczone miażdżącą przewagą chłopców w klasie (proporcja 7 : 19). Swój akcent w programie zaznaczyły też dziewczyny z zespołu artystyczno-muzycznego, które zaśpiewały trzy utwory. Z kolei Wiktor i Jakub z Vb recytowali wiersze, a ten ostatni wystąpił też w finiszowym show w przebraniu. Na koniec męscy przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty Pani Dyrektor. Chłopcy z poszczególnych klas zorganizowali też imprezy klasowe, rewanżując się tym samym dziewczynkom za wrześniową pamięć o Dniu Chłopca. Należy mieć nadzieję, że troska, szacunek i podziw, okazywane Kobietom, będą widoczne w każdym dniu roku – a nie tylko od święta.

Maria Skotnicka
Dodano 08.03.2014



KARATE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Od marca 2014 r. w każda środę o godz. 15.00 w naszej szkole odbywają są treningi karate dla dzieci i młodzieży. Zapisów dokonuje prowadzący Pan Adam Buczyński w dniach treningowych. Więcej informacji u prowadzącego lub na stronie http://www.karatekrosno.pl

Chętnych uczniów zapraszamy!

Dodano 06.03.2014



Gminny Konkurs Tańca „TWIST”

Ada Nycz Vb i Wiktoria Tomkiewicz Va reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Tańca „TWIST” zorganizowanym prze GOK w Iwoniczu–Zdroju. Zaprezentowały dwa układy taneczne i zostały nagrodzone wyróżnieniem.

Ewa Rygiel
Dodano 06.03.2014



Gminne IMS w Mini Piłce Siatkowej dziewcząt

20 lutego w Zespole Szkół w Iwoniczu–Zdroju odbyły się Gminne IMS w Mini Piłce Siatkowej dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Sara Chłap VIa, Angelika Gutkowska VIb, Maja Adamiak VIb, Izabela Bulza VIa, Weronika Chędoga VIa, Alicja Menet VIb, Marcelina Grysztar VIb, Gabriela Stachura VIa. Dziewczęta rozegrały trzy mecze w wyniku których zdobyły II miejsce.

Wyniki poszczególnych meczów:
Iwonicz – Iwonicz–Zdrój: 2:1 (25:16, 22:25, 15:8)
Iwonicz – Lubatowa: 0:2 (17:25, 18:25)
Iwonicz – Lubatówka: 2:1 (25:13, 22:25, 15:8)

Ewa Rygiel
Dodano 06.03.2014



Gminny Turniej Tenisa Stołowego

Michał Kasperkowicz z kl. VIa zdobył I miejsce w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego i będzie reprezentował nasza gminę w powiatowym etapie, który odbędzie się 15 marca w Sieniawie.
Trzymamy kciuki i życzymy Michałowi powodzenia!

Ewa Rygiel
Dodano 06.03.2014



Dzień Myśli Braterskiej, święto harcerzy i skautów na całym świecie

Dwudziesty drugi dzień lutego, dzień urodzin założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell jest uznawany na całym świecie jako Dzień Myśli Braterskiej. W naszej szkole również pamiętano o uczczeniu tego dnia.

Podczas spotkania obecni harcerze i harcerki mieli okazje zgłębić swoją wiedzę na temat Dnia Myśli Braterskiej, a także brali udział w różnych konkurencjach, które okazały się świetną zabawą. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia wszystkim skautom i harcerzom na całym świecie, jak jest ich wielu, a także to, że wszyscy są dla siebie braćmi.

Przyjaciel – piękne imię to,
chlubniejsze niż tytułów sto.
I jeśli tytuł ten posiadasz,
to godnie nosić go wypada.

Nina Hanus
Dodano 05.03.2014



Wycieczka do Rzeszowa

12 lutego uczniowie klas IV – VI mieli okazję uczestniczyć w 1-dniowej wycieczce do Rzeszowa. Najpierw udaliśmy się do siedziby Telewizji Rzeszów, gdzie zapoznano nas z tajnikami powstawania programów telewizyjnych. Największych emocji dostarczyło nam zwiedzanie studia nagrań. Dowiedzieliśmy się jak pracuje pogodynka i prezenter wiadomości, operowaliśmy kamerami telewizyjnymi oraz oglądaliśmy się na wizji. Następnie udaliśmy się do Zespołu Szkół Muzycznych im.F.Chopina, by uczestniczyć w koncercie pt. „W karnawałowym rytmie”, przygotowanym przez uczniów tej szkoły. Koncert był ciekawą lekcją muzyki, w trakcie której usłyszeliśmy wiele znanych i pięknych utworów w wykonaniu nieco starszych kolegów. Koncert bardzo nam się podobał. Z pewnością skorzystamy z ponownego zaproszenia.

Uczniowie klas IV - VI
Dodano 05.03.2014



Olimpiada ZEBRA

Jesienią nasi uczniowie wzięli udział w I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej „Zebra” z języka angielskiego. Organizatorem olimpiady było Ogólnopolskie Centrum Edukacji z siedzibą w Warszawie. W kategorii klas V uczeń Maciej Ćwięka zdobył 12 miejsce w Polsce.

Ewa Penar
Dodano 04.03.2014



GRY PLANSZOWE TEŻ UCZĄ

Gry planszowe od kilku tysięcy lat znane są ludziom na całym świecie, i kiedy blisko dwie dekady temu rozpoczęła się ekspansja gier komputerowych, gry planszowe zdawały się być skazane na totalną eliminację. A jednak czar gier planszowych trwa. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tęsknimy za potrzebą bycia z innymi ludźmi, daje nam to szansę na prawidłowe funkcjonowanie w grupie.

Gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny zwłaszcza u dzieci, integrują, uczą zasad komunikacji, kontrolowania emocji, dystansowania się do porażek, łączą pokolenia, uczą trudnej sztuki wygrywania i jeszcze trudniejszej – przegrywania. Uczą zasad społecznych i strategii interpersonalnych w najbardziej naturalnym dla każdego człowieka środowisku - grupy społecznej (klasy) i tym samym wygrywają w tej kwestii ze wszystkimi, nawet najbardziej zaawansowanymi technicznie grami komputerowymi, które mają charakter społecznie izolujący.

Na lekcji w klasie drugiej uczyliśmy się jak ciekawie spędzać wolny czas, dlatego nawiązując do tematu zorganizowałam lekcję, podczas której uczniowie uczyli się przez zabawę.

Jolanta Kielar
Dodano 02.03.2014



KAŻDEGO MOŻNA ZA COŚ POCHWALIĆ

W I półroczu realizowany był projekt wychowawczy pod nazwą „Każdego można za coś pochwalić”. Odbyły się zajęcia w klasach IV – VI, podczas których rozpoznawaliśmy wspólnie mocne strony, uzdolnienia i zainteresowania wszystkich uczniów. Każda klasa szukała dla siebie najbardziej trafnego symbolu lub porównania, a wyniki tej pracy w formie graficznej wyeksponowała na gazetkach. I tak:
Klasa IV jest jak „Hala sportowa”
Klasa V a jest jak „Przyjaźni krąg”
Klasa V b jest jak „Wulkan”
Klasa VI a jak „Wiecznie kwitnąca łąka”
Klasa VI b jak „Tsunami”.
Każdy uczeń dowiedział się o sobie czegoś dobrego, wszak „Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”.

Maria Szajna
Dodano 28.02.2014



Platforma blogowa SKO

Na platformie blogowej Szkolnych Kas Oszczędności właśnie ruszył nasz szkolny blog SKO. Zachęcamy wszystkich uczniów do czytania, oglądania i komentowania naszych wpisów. Każde ich polubienie to szansa na nagrody dla całej szkoły.

Wejdź na bloga klikając poniższy link:

http://www.szkolneblogi.pl/SKO/blogi/szkola-podstawowa-im.ks.a.podgorskiego-w-iwoniczu

Nina Hanus, Anna Prejsnar
Dodano 22.02.2014


LEKCJE Z MULTIBOOKIEM

Na lekcjach w naszej szkole stosujemy nowoczesne narzędzia informatyczne. Multibook to publikacja elektroniczna, która zawiera treści tradycyjnych podręczników i ćwiczeń, wzbogacone m. in. o animacje, filmy, pokazy slajdów, nagrania dźwiękowe i zdjęcia. Mocną stroną tej formy nauczania są „żywe” ćwiczenia i zadania, które skupiają uwagę całej klasy na prezentowanych materiałach. Zajęcia prowadzone z użyciem komputera i projektora lub tablicy interaktywnej sprawiają, że dzieci traktują naukę jak zabawę, a pomimo napotykanych trudności uśmiech nie znika z ich buzi.

Dodano 22.02.2014


ZAJĘCIA NA BASENIE

Dzięki dofinansowaniu Fundacji „Wszystko dla Dzieci” w okresie od października 2013 r. do czerwca 2014 r. uczniowie naszej szkoły korzystają z zajęć rehabilitacyjnych na basenie. Zajęcia odbywają się w czterech grupach, dla każdej raz w tygodniu w Sanatorium „SANVIT” w Iwoniczu-Zdroju. Zajęcia łączą rehabilitację z nauką pływania i świetną zabawą, a wszystko obywa się pod bacznym okiem instruktora. Szkoła zapewnia grupom opiekę nauczycieli. Jesteśmy wdzięczni fundacji oraz dyrekcji sanatorium za umożliwienie tych atrakcyjnych i ważnych dla zdrowia uczniów zajęć.

Małgorzata Jakubowicz
Dodano 22.02.2014


Karnawałowe szaleństwo

Karnawał to wesoły czas wielu zabaw i bali. 18 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Tego dnia sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień - zamieniła się w salę balową. Na bal licznie przybyły wróżki, księżniczki, piraci, kowboje i wiele innych postaci z bajek. Zabawa była przednia. Dzieci tańczyły przy muzyce ulubionych zespołów. Tańce przeplatane były prezentacjami klas, których celem było ukazanie różnorodności strojów wszystkich dzieci. Zastrzyku energii dodał dzieciom słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bal ten dostarczył dzieciom wielu wesołych przeżyć, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Jadwiga Wosiewicz
Dodano 22.02.2014


Z życia pierwszoklasistów

Od wielu lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadzia. Z tej właśnie okazji dostojna publiczność podziwiała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Mali artyści z klasy I a w sposób humorystyczny zaprezentowali dwie inscenizacje pt.: „Herbatka u Babci i Dziadka” oraz „Rzepkę”. Przedstawienia wywołały wiele uśmiechu na twarzach zaproszonych gości.

Beata Milińska
Dodano 23.01.2014


Dzień Babci i Dziadzia

W Dniu Babci i Dziadzia Najlepsze Życzenia Zdrowia, Radości i Wszelkiej Pomyślności – składają swoim Babciom i Prababciom, Dziadziom i Pradziadziom - dziewczynki i chłopcy z klasy I b.

Liliana Welz
Dodano 22.01.2014


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

17 stycznia kolejny już raz mieliśmy okazję „zwiedzać” ciekawe zakątki świata. Tym razem podróżowaliśmy po Rosji - największym państwie świata i Mongolii - kraju nie tylko wojowniczych potomków Czingis-Chana, ale przede wszystkim krainie przepięknej przyrody i gościnnych nomadów starających się żyć w zgodzie z naturą. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający mnóstwo ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu podróżników. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I-VI, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchali o przepięknych zbytkach Rosji, oglądali słynne lalki – matrioszki, a także mieli okazję zobaczyć, a nawet przymierzyć mongolskie nakrycia głowy - mężczyzny i kobiety.

Jolanta Kielar
Dodano 20.01.2014


BABCIU! DZIADKU ! KOCHAMY WAS!

16 stycznia w naszej szkole na uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka uczniowie klas drugich - II a i II b gorąco witali swoich najmilszych gości- Babcie i Dziadków. By podziękować swoim Kochanym Babciom i Dziadkom za miłość i cierpliwość dzieci przygotowały przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” oraz najpiękniejsze życzenia wyrażone wierszem i piosenką.

Z tej okazji życzymy wszystkim Państwu dużo zdrowia, abyście jak najdłużej mogli obdarzać swoje wnuki miłością, byli dumni z ich osiągnięć, uczyli tego co piękne, ważne i mądre. Wszystkiego najlepszego!

Wychowawczynie klas II a i II b wraz z uczniami
Dodano 20.01.2014


„Pan Twardowski”

16 stycznia uczniowie klas IV-VI odwiedzili Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, gdzie obejrzeli spektakl „Pan Twardowski”, wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
Bohatera tytułowego niektórzy znali z ballady Mickiewicza i, zasłyszanych w dzieciństwie, opowieści o mieszkańcu Księżyca. Tutaj zobaczyli jego perypetie z nieco innej, szerszej perspektywy. Legenda obroniła się na deskach teatralnych i zaciekawiła fascynującą fabułą. Podobała się również gra aktorów, kostiumy, dekoracje i efekty specjalne. Spektakl reżyserowany był według przepisu: „kilogram magii, dwieście gramów tajemnicy, 4 kostki grozy, garść strachu, do tego szczypta dobrego humoru z nutą edukacji i dwie łyżki tradycji z domieszką mądrości ludowych”. Okazało się to strzałem w dziesiątkę - dowodem na to, iż polskie legendy są skarbnicą mądrości oraz wiedzy o naszej tradycji i historii. To barwne opowieści, które bawią, ale i skłaniają do refleksji, uczą prawdy o ludzkich postawach i walce dobra ze złem. Pomagają zrozumieć, jak ważne jest życie w zgodzie z własnym sumieniem i pomaganie innym oraz jak łatwo wpaść w pułapkę zła, z której trudno się wyplątać.
Po spektaklu uczniowie, naładowani dobrą energią duchową, zadbali o energię fizyczną, spacerując ulicami Krosna i odwiedzając Mc Donalda.

Maria Skotnicka
Dodano 20.01.2014


Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Koszykówce

15 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnych IMS w mini koszykówce, które odbyły się w SP w Lubatowej.
Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców zajęła II miejsce.
Drużyna dziewcząt: Maja Adamiak VIb, Sara Chłap VIa, Alicja Menet VIb, Marcelina Grysztar VIb, Gabriela Stachura VIa, Weronika Kielar VIb, Oliwia Zajdel Vb, Adrianna Nycz Vb, Weronika Tekieli Va, Wiktoria Tomkiewicz Va, Klaudia Szczepańska Vb.
Skład drużyny chłopców: Bartosz Sroka VIa, Grzegorz Jakubowicz VIa, Michał Kasperkowicz VIa, Michał Kandefer VIb, Kielar Paweł VIb, Walciszewski Michał VIb, Marcin Kenar Va, Jakub Michalczyk Vb, Miłosz Adamiak Va, Dawid Wais VIa, Kacper Cichoń VIb.

Ewa Rygiel
Dodano 18.01.2014


Konkurs SKO – rozstrzygnięty!!!

Jeszcze jesienią opiekunowie SKO w nasze szkole N.Hanus i A.Prejsnar ogłosili konkurs plastyczny zatytułowany „Chcę oszczędzać na…”. Jury nie przyznało miejsc a tym samym wyróżniło wszystkie prace, które zachwyciły pomysłowością i wykonaniem. Ich autorzy otrzymali dyplomy i nagrody.

Anna Prejsnar, Nina Hanus
Dodano 15.01.2014


Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych.

W czwartek 9 stycznia odbył się kolejny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Dom Ludowy zapełnił się małymi i większymi kolędnikami z całej gminy Iwonicz-Zdrój. Nie zabrakło też reprezentacji z naszej szkoły. Klasy III a i III b za przepiękny występ pt. „Jasełka w garażu” zdobyły II miejsce. Natomiast zuchy i harcerze za występ jasełkowy pt. „Woje Mirmiła” dostali wyróżnienie. W kategorii indywidualnej wyróżnione zostały następujące osoby: Julia Rokita z kl. II, Katarzyna Such kl. V, Marcelina Grysztar z kl. VI. Wszystkim artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Gaweł
Dodano 14.01.2014


Konkurs Polskie Symbole Narodowe

Nasi uczniowie zajęli dobre lokaty w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Klio 2013”. Dyplom laureata otrzymały: Katarzyna Such (8 miejsce w kraju) i Oliwia Zajdel, natomiast dyplom uczestnictwa: Karol Rudek (13 miejsce), Krzysztof Rokita (18 miejsce) i Maja Adamiak (25 miejsce w kraju). Najważniejsze, że uczestnicy głębiej poznali fascynujący świat historii.

Maria Szajna
Dodano 13.01.2014


XVIII Gminny Konkurs Plastyczny „O wielki pędzel”

Rozstrzygnięto kolejną już edycję konkursu „O wielki pędzel” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju. Na konkurs wpłynęło 252 prac z całej gminy, wśród których znalazło się wiele prac uczniów naszej szkoły.

W grupie młodszej III miejsce zajęła Julia Rokita z klasy 2b reprezentująca świetlicę szkolną.
W kategorii klas IV-VI I miejsce zajął Jakub Michalczyk z klasy Vb, III miejsce zdobyła Oliwia Ziębicka z klasy Vb. Wyróżniono również pracę Darii Penar z klasy Va.

Monika Kenar-Szczurek
Dodano 13.01.2014


Kiermasz Bożonarodzeniowy

W okresie przedświątecznym świetlica szkolna zorganizowała Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na kiermaszu można było zakupić stroiki i ozdoby świąteczne wykonane wspólnie z dziećmi na zajęciach świetlicowych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów. Uzyskany dochód z kiermaszu zostanie przekazany na budowę placu zabaw dla dzieci.

Danuta Ruszała
Dodano 12.01.2014


Szkolny Konkurs Plastyczny

Uczniowie klas I - IV brali udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Własna ilustracja do wybranego utworu Aleksandra Fredry”, którego organizatorem była świetlica szkolna. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: kl. I – II, oraz III - IV. Jury, w skład którego weszli nauczyciele oraz starsi uczniowie mieli duży problem z wyłonieniem zwycięzcy, gdyż poziom wykonanych prac był bardzo wysoki. Po długich obradach jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

Kategoria I
I miejsce - Julia Rokita
II miejsce - Julia Szajna
III miejsce - Adrianna Frodyma
wyróżnienia - Maja Korzeniowska, Urszula Kielar, Emilia Prejsnar

Kategoria II
I miejsce - Amelia Foremny
II miejsce - Gracjan Gryczka
III miejsce - Julia Gościńska, Patryk Winiarski
wyróżnienie - Urszula Kielar

Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe zostały wręczone zwycięzcom przez Dyrektor Szkoły Małgorzatę Jakubowicz podczas szkolnych mikołajek.

Danuta Ruszała
Dodano 12.01.2014


Wyróżnienia dla wychowanków świetlicy

Julia Rokita zdobyła III miejsce w XVIII Gminnym Konkursie Plastycznym „O Wielki Pędzel” – I kategoria - „Krasnoludki są na świecie”. Wychowanka otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę.

Amelia Foremny oraz Julia Rokita otrzymały wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastyki Dzieci i Młodzieży - „Moje Boże Narodzenie”. Nagrody laureatom ufundował organizator konkursu -Starostwo Powiatowe w Krośnie.

Julia Rokita otrzymała wyróżnienie w „Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Krośnie. Julia swoją szopkę wykonała na zajęciach świetlicowych wykorzystując naturalne materiały takie jak: wełna, z których powstały postacie do szopki, korzeń drzewa, kora, mech. Wspólnie z rodziną uczestniczyła w uroczystym spotkaniu laureatów w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli. Za wyróżnioną pracę otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.

Danuta Ruszała
Dodano 12.01.2014


Betlejemskie Światełko Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zuchy z 4 Gromady Zuchowej Wesołe Pląsy i harcerze z 10 Drużyny Harcerskiej Leśna Brać roznosiły Światełko Pokoju. Druhny Julia Rokita, Adrianna Nycz oraz druh Krzysztof Rokita przekazali Światełko Pokoju: Pani Dyrektor Małgorzacie Jakubowicz, Pani Dyrektor Krystynie Gotfryd, Siostrze Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Halinie Kucia, Opatowi z Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz Burmistrzom Gminy Iwonicz-Zdrój Panu Pawłowi Pernalowi i Wiesławowi Polkowi. Światełko także powędrowało do kościoła parafialnego w Iwoniczu.

Anna Gaweł, Nina Hanus
Dodano 23.12.2013


Spotkanie wigilijne

20 grudnia 2013 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia miało miejsce spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W atmosferę bożonarodzeniową wprowadziły wszystkich dzieci z klas trzecich, które zaprezentowały przedstawienie zatytułowane „Jasełka w garażu”, pokazujące jak wyglądałaby wędrówka i poszukiwania noclegu przez Maryję i Józefa w czasach nam współczesnych. Całości dopełniły znane kolędy śpiewane przez uczestników spotkania. Na zakończenia pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz złożyła wszystkim życzenia zdrowych i rodzinnych świąt, natomiast harcerze i zuchy przekazali światełko betlejemskie, które wcześniej odebrali na mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krośnie.

Anna Prejsnar
Dodano 23.12.2013


Klasa I b z wigilijnymi życzeniami



„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski

Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Drzewa ptakom, ptaki drzewom
Tchnienie wiatru płatkom śniegu

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze

Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
A gdy wszyscy usną wreszcie
Noc igliwia zapach niesie”

uczniowie i wychowawca klasy Ib
Dodano 21.12.2013



„Przy wigilijnym stole”

Jak przystało na tradycję, a harcerz ma strzec tego, w drużynie odbyła się Wigilia. Po odczytaniu Pisma Świętego i modlitwie wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia. Następnie spożywając nasze „gorące kubki” wymienialiśmy się zdaniami na temat potraw i tradycji w naszych domach. Nie zabrakło również kolęd, do których przygrywały nam dziewczyny z gimnazjum.

Jak prorok powiedział,
Panna zrodzi Syna.
Dla ludu całego
szczęśliwa nowina.

Dobrych i szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia,
wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku
oraz radości i nadziei z przyjścia Zbawiciela na świat
życzą harcerze i harcerki z drużyny

„Leśna Brać”

„Czuwaj”

Nina Hanus, Anna Gaweł
Dodano 17.12.2013



„Woje Mirmiła”, czyli jasełka z udziałem harcerzy i zuchów

Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd. To także czas na inscenizacje jasełek bożonarodzeniowych. W tym roku harcerze i zuchy połączyli siły i wystąpili z inscenizacją „Woje Mirmiła” przed seniorami Iwonicza. Przedstawienie odbyło się w sobotę 14 grudnia w domu ludowym w Iwoniczu. Niezwykłą rolę odegrały kolędy przy akompaniamencie Julii Rokity i Alicji Menet. Słysząc gromkie brawa sądzimy, że przedstawienie się podobało, a nasi uczniowie podbudowani wspaniałą publicznością chcą wziąć udział w Przeglądzie Pastorałek, które odbędzie się w styczniu. Pełni nadziei czekamy na styczeń i na tak wspaniałą publiczność jaka była w sobotę.

Nina Hanus, Anna Gaweł
Dodano 17.12.2013



RELACJA Z WIZYTY ŚW. MIKOŁAJA w kl. Ib

6 grudnia w kl. I b zjawił się - bez zapowiedzi - św. Mikołaj. Mówił, że przybywa z daleka i tylko do grzecznych dzieci, a te przywitały Go jak starego znajomego. Było mnóstwo zabawy, śmiechu i prezentów z mikołajowego worka. Szkoda, że taki magiczny dzień jest tylko raz w roku.

Liliana Welz
Dodano 15.12.2013



Wizyta Świętego Mikołaja

Od lat Mikołajki kojarzą się z przyjemnością i tajemniczością. Co roku każde dziecko z niecierpliwością oczekuje na ten dzień, gdy otrzyma prezent.

6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci przywitały Go serdecznie. Uczniowie klas V i VI przedstawili inscenizację z udziałem Świętego. Dowiedzieliśmy się z niej dużo ciekawostek o obchodach tego święta na świecie, wysłuchaliśmy piosenek. Jednak tegoroczne Mikołajki były trochę inne niż zwykle. Tej zmiany dokonał sam Święty Mikołaj, ponieważ do naszej szkoły przyjechał hulajnogą. W końcu nadszedł ten oczekiwany moment. Mikołaj rozdał prezenty klasom od II do VI oraz dzieciom ze świetlicy szkolnej. Młodsze dzieci były zawiedzione, że Mikołaj o nich zapomniał. Ale gdy powiedział, że przyjdzie do nich później, od razu się rozweseliły. Jednym słowem te Mikołajki były bardzo fajne.

Weronika Karnasiewicz, Wiktoria Tomkiewicz kl.Va
Dodano 11.12.2013



Regionalna Liga Siatkarska

3 grudnia w Jedliczu odbył się kolejny turniej w ramach Regionalnej Ligi Siatkówki. Drużyna dziewcząt w składzie: Angelika Gutkowska VIb, Izabela Bulza VIa, Sara Chłap VIa, Marcelina Grysztar VIb, Maja Adamiak VIb, Alicja Menet VIb, Weronika Chędoga VIa rozegrały trzy zwycięskie mecze z drużynami z: Krościenka Wyżnego, Jedlicza i Korczyny, zajmując I miejsce.

Równocześnie z turniejem dziewcząt odbywał się turniej chłopców, dlatego na zakończenie turnieju odbyło się podsumowanie wyników za rok 2013 rozgrywek ligowych dziewcząt i chłopców oraz wręczenie nagród. W klasyfikacji końcowej wyniki dziewcząt wyglądają następująco:
- SP Iwonicz – I miejsce
- SP Korczyna – II miejsce
- SP Krościenko Wyżne – III miejsce
- SP Jedlicze – IV miejsce

W nagrodę nasze siatkarki otrzymały złote medale, piękny puchar oraz pamiątkowe koszulki. Zawodniczkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Ewa Rygiel
Dodano 08.12.2013



Dzień Pluszowego Misia

Dni kończące listopad to w naszej bibliotece czas, w którym swoje święto obchodził pluszowy miś. Z tej okazji bibliotekę odwiedziły dzieci z klas zerowych wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami. Nasi najmłodsi wykonali piękne prace, które ozdobiły gazetkę biblioteczną i stanowiły doskonałą oprawę plastyczną „Dnia Pluszowego Misia”.
Kulminacyjnym punktem obchodów były wybory „Najmilszego Misia” spośród wszystkich, które dzieci przynosiły do biblioteki przez kilka poprzedzających uroczystość dni.
I miejsce i tytuł „Najmilszego Misia” otrzymał miś, którego właścicielem jest Kubuś Klich z kl. „0”b
II miejsce zdobył miś należący do Pawełka Foremnego z kl.I a
III miejsce zajęły misie należące do Dominiki Akslar z kl.III b i Filipa Czopowika z kl.III a
Zwycięskie misie otrzymały dyplomy a ich właściciele książeczki. Pozostałe misie zostały obdarowane pamiątkowymi dyplomami a dzieci „słodkim co nieco”.

Monika Kenar-Szczurek
Dodano 07.12.2013



IMS w Mini Piłce Ręcznej

4 grudnia w Lubatowej odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Ręcznej.
Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta w składzie: Angelika Gutkowska VIb, Izabela Bulza VIa, Sara Chłap VIa, Staroń Wiktoria VIb, Pojnar Agata VIb, Adamiak Maja VIb, Kielar Weronika VIb.
Dziewczęta zagrały mecz z drużyną z SP Lubatowa. Niestety przeciwnik okazał się lepszy i nasza reprezentacja wróciła z II miejscem na dyplomie, ale za to z nowym doświadczeniem sportowym.

Ewa Rygiel
Dodano 07.12.2013



X Rajd Andrzejkowy

W piątek 29 listopada odbył się X Rajd Andrzejkowy „Poznajemy miasto Krosno”. Tym razem wyruszyliśmy z budynku PTTK w Krośnie.
Pierwszym punktem zwiedzania był Stary Cmentarz, gdzie zostały zachowane najstarsze groby pochodzące z początku XIX wieku. Spoczywa na nim wielu zasłużonych mieszkańców Krosna. W centralnej części cmentarza przy pomniku powstańców styczniowych minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych i zapaliliśmy znicze.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Motoryzacji, gdzie gromadzone są stare motocykle, motorowery i samochody odrestaurowane przez młodzież Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie w ramach prac dyplomowych. Motocykle i motorowery znajdują się w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach w budynku internatu szkolnego. Samochody natomiast stoją pod wiatami przylegającymi do budynków warsztatów szkolnych.
Z Muzeum Motoryzacji ulicami miasta wszyscy uczestnicy rajdu wyruszyli na teren prywatnej posesji przy ul. Czajkowskiego, gdzie znajduje się Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Charakterystyczną cechą tego miejsca były eksponaty z I i II wojny światowej. Muzeum mieści kilka sal ekspozycyjnych w budynku, część plenerową i podziemny schron, gdzie znajdują się eksponaty związane z krośnieńskim lotniskiem. Jak na prywatną placówkę jest imponujące.
Ostatnim etapem rajdu było dotarcie do południowej części miasta, gdzie znajduje się lotnisko i odbywają się coroczne Górskie Zawody Balonowe, jedyne takie w Polsce. Po obejrzeniu samolotów i szybowców przyszła pora na konkursy. W konkursie ekologiczno – przyrodniczym Oliwia Zajdel z kl. Vb zajęła II miejsce. Na koniec było andrzejkowe lanie wosku i tradycyjne pieczenie kiełbasek.

Wiktor Czerwieński z kl. Vb
Dodano 03.12.2013



Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Pod koniec listopada klasa III pojechała na wycieczkę do Krosna. W ciągu trzech godzin zobaczyliśmy:

Wzięliśmy udział w warsztatach malowania ozdób świątecznych. Każde z nas pomalowało wg własnego pomysłu bańki, które w czasie świąt będą zdobić nasze choinki. Wycieczka była ciekawa i pouczająca. Polecamy!

Anna Prejsnar, Maria Zygmunt
Dodano 03.12.2013



Międzyklasowy konkurs czytelniczy

W listopadzie klasy trzecie zapoznały się z baśniami Andersena. Z sześciu wybranych baśni zorganizowaliśmy konkurs pt.„Cudowny świat baśni Andersena”. Najpierw odbył się etap klasowy. Do testu przystąpili wszyscy uczniowie. Wybranych zostało po trzy osoby z każdej klasy, które miały największą liczbę punktów. Z klasy IIIa byli to: Natalia Lorens, Bartłomiej Kandefer i Dominik Pacholczyk. Z klasy IIIb Bartłomiej Rygiel, Maciej Zabawski i Dominika Akslar. Drugi etap konkursu to pytania ustne i pisemne. Najwięcej punktów i I miejsce zdobyła Dominika, II miejsce Natalia, III miejsce ex aequo Bartłomiej Rygiel i Dominik Pacholczyk. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i długopisy. Wyróżnionym gratulujemy znajomości lektur i umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Anna Prejsnar, Maria Zygmunt
Dodano 03.12.2013



Modelowanie z masy solnej

W zerówce odbyły się ciekawe zajęcia z wykorzystaniem masy solnej. Dzieci swoimi malutkimi rączkami i za pomocą plastikowych foremek wykazały ogromne zdolności manualne. Wśród pięknie ulepionych figurek było mnóstwo misiów, domków, grzybków,laleczek, serduszek, ale z racji zbliżających się świąt nie zabrakło również ozdób bożonarodzeniowych, które już wkrótce powiesimy na naszej przedszkolnej choince.

Ewa Graboś
Dodano 30.11.2013



Regionalna Liga Siatkarska

19 października drużyna siatkarska dziewcząt rozpoczęła rozgrywki II Rundy Regionalnej Ligi Siatkarskiej. Turniej odbył się w hali GOSiR w Jedliczu.
Dziewczęta po zwycięskich trzech meczach uplasowały się na I miejscu.

Wyniki rozegranych meczów: Iwonicz – Krościenko – 2:1, Iwonicz - Jedlicze - 2:0, Iwonicz – Korczyna - 2:0
Skład drużyny: Angelika Gutkowska VIb, Izabela Bulza VIa, Sara Chłap VIa, Marcelina Grysztar VIb, Maja Adamiak VIb, Wiktoria Staroń VIb, Alicja Menet VIb, Weronika Chędoga VIa.
Kolejny turniej odbędzie się 3 grudnia 2013 r.

Ewa Rygiel
Dodano 25.11.2013



Z życia pierwszoklasistów

Uczniowie klas pierwszych dołączyli do Klubu Bezpiecznego Puchatka. Zajęcia w terenie, gry i zabawy pomogły utrwalić wiedzę o zasadach ruchu drogowego. Materiały otrzymane od organizatorów ogólnopolskiej akcji uświadomiły najmłodszym, jak być bezpiecznym w szkole i w domu.

W miesiącu listopadzie uczniowie odbyli spotkanie z pielęgniarką szkolną p. Joanną Zając. W trakcie spotkania dowiedzieli się o właściwym odżywianiu i ubiorze w okresie jesienno-zimowym, a także jak dbać o własną higienę osobistą.

Podczas spotkania w bibliotece szkolnej, p. Monika Kenar-Szczurek zapoznała dzieci z księgozbiorem i regulaminem biblioteki. Uczniowie chętnie skorzystali z propozycji wybrania i wypożyczenia ciekawej książki.

Beata Milińska, Liliana Welz
Dodano 19.11.2013



Podziękowania za wsparcie inicjatywy sprzedaży ciast

W dniu 10 listopada 2013 roku w niedzielne przedpołudnie zorganizowaliśmy sprzedaż ciast domowego wypieku. Akcja miała na celu pozyskanie funduszy na budowę placu zabaw dla dzieci.

Chcieliśmy serdecznie podziękować mieszkańcom Iwonicza za to, że zechcieli przyłączyć się do akcji i kupić pyszne domowe ciasta, a szczególnie osobom, które bezinteresownie wsparły akcję.

Chcemy też przeprosić wszystkich tych, którym nie udało się kupić słodkiej „dzielonki”, ale nie przewidzieliśmy, że zainteresowanie będzie tak duże. Obiecujemy, że zgodnie z sugestiami kupujących powtórzymy taką akcję.

Dziękujemy pomysłodawcom i organizatorom – nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za przygotowanie ciast.

Organizatorzy
Dodano 15.11.2013



Konkurs „Śniadaniowa Klasa”

Klasa III b w roku szkolnym 2013/2014 bierze udział w Konkursie, który jest jednym z elementów ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa”, promującego zasady zdrowego odżywiania. Konkurs skierowany jest do dzieci z klas od I do III szkół podstawowych. Kolejny rok z rzędu mogą wziąć w nim udział uczniowie z całej Polski. Inicjatorem, pomysłodawcą, organizatorem i fundatorem nagród w Konkursie są Zakłady Tłuszczowe „Bielmar” Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej. Zgodnie z regulaminem konkursu podjęliśmy działania prozdrowotne i wykonaliśmy prezentację.

Maria Zygmunt
Dodano 15.11.2013



Zdrowe śniadanie w trzecich klasach

8 listopada, w Światowy Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania, uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami p.A.Prejsnar i p.M.Zygmunt zorganizowali w swoich klasach zdrowe śniadania.

Dzieci z IIIa własnoręcznie przygotowały kolorowe kanapki, które świetnie komponowały się z sokiem owocowym oraz jogurtem. Uczniowie klasy IIIb podczas śniadania raczyli się smakołykami przyniesionymi z domów. Były sałatki warzywne i owocowe, kanapki, ciasta, owoce, napoje i soki.

Śniadania były bardzo udane, dzieci zjadły je na drugiej przerwie, aby mieć siłę i energię na kolejne lekcje. Oczywiście wszystko to w myśl hasła „Śniadanie daje moc”!

Anna Prejsnar, Maria Zygmunt
Dodano 14.11.2013



OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

95 rocznicę odzyskania państwowości uczciliśmy w tym roku pod hasłem „Zaśpiewajmy Niepodległej”. Recytowaliśmy wiersze ale przede wszystkim śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Dzieci z wszystkich klas od 0 do VI pięknie wykonywały znane melodie. Uczniowie klasy V, w tym solistka Kasia Such, zaprezentowali ponadto dwa prześliczne, a mało znane współczesne utwory o wolności.
W dniu 11 Listopada delegacja szkoły, z dyrekcją na czele, wraz ze sztandarem uczestniczyła w gminnych obchodach Święta w Iwoniczu–Zdroju. Złożyła kwiaty pod pomnikiem Władysława Bełzy i Krzyżem Milenijnym.

Maria Szajna
Dodano 13.11.2013



Pierwsza wycieczka klasy czwartej w nowym podwojonym składzie

W odpowiedzi na słynne powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” 7 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Po wygodnej podróży przysłanym po nas miniautokarem, ruchomymi schodami wjechaliśmy do recepcji obiektu. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym kompleksie, sfinansowanym z pomocą środków unijnych. Mieliśmy możliwość dowiedzieć się nie tylko o światowej historii szkła oraz tradycjach hutnictwa szklarskiego w naszym powiecie, ale i obserwować na żywo cały proces powstawania szklanych produktów. Panowie hutnicy pokazali nam, jak z piasku i minerałów barwiących, rozgrzanych w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, powstaje płynne szkło, które odpowiednio walcowane i wydmuchiwane przez piszczele, zmienia się w piękne wazony, misy czy dekoracyjne ryby. Nasze panie i wybrani uczniowie też próbowali tej sztuki. Później uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Malowaliśmy bombki choinkowe, co sprawiło nam wiele radości, a potem satysfakcji z efektu końcowego. Każdy z nas wybił też szklaną monetę na pamiątkę. Obserwowaliśmy również przy pracy pana grawernika, panie malujące szklane ozdoby i pana robiącego szklane zwierzątka. Opowiedzieli nam o tajnikach swego rzemiosła połączonego z artyzmem oraz o tym, jak się robi witraże i lampy. Prezentowane dzieła zrobiły na nas duże wrażenie, więc nie skąpiliśmy pieniążków w firmowym sklepie na różne szklane pamiątki. Mieliśmy też okazję podziwiać olbrzymi obraz trójwymiarowy namalowany na posadzce centrum. Na koniec zwiedziliśmy piwnice przedproże w podziemiach rynku, gdzie kiedyś przechowywano wino. Obserwowaliśmy tam różne zjawiska optyczne (odbicie światła w pryzmacie, powstawanie tęczy, elektroniczną mapę nieba, światłowód, kalejdoskop, lunetę…). Najbardziej spodobał się nam hologram, na którym smugi powietrza układały się w ruchomy obraz, rozwiewający się jak duch na filmach, gdy próbowaliśmy go dotknąć. Duże wrażenie zrobiło też świecące na seledynowo szkło uranowe, bo w jego pobliżu świeciły się odblaskowe elementy naszych kurtek. Idąc do autokaru, porównywaliśmy widok współczesnego Krosna z jego starszym wizerunkiem, widzianym na filmie o tradycjach przemysłu szklarskiego, który rozwijał się tutaj od połowy lat dwudziestych XX wieku. Doszliśmy do wniosku, że nazwa: „Krosno – miasto szkła” jest w pełni uzasadniona, gdyż przez te wszystkie lata wytwarzane tu produkty służyły ludziom do celów użytkowych i dekoracyjnych. Oby, w dobie dużego bezrobocia i bezwzględnej ekonomii, krośnieńskie i okoliczne huty dalej funkcjonowały i były wizytówką regionu.

Maria Skotnicka
Dodano 11.11.2013



Ocalmy kasztanowce

23 października 2013r. uczniowie klasy II a rozpoczęli ratowanie kasztanowców przy Pałacu Załuskich w Iwoniczu. Młodzi ekolodzy wybrali skuteczną a jednocześnie prostą metodę walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem jaką jest grabienie i niszczenie liści. Redukuje ono występowanie szkodnika nawet o 30 %. Podczas akcji dzieci zaopatrzone były w jednorazowe rękawiczki i grabie.

Wspólnymi siłami zgrabiliśmy bardzo dużą ilość liści, które następnie zostały spalone. Mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie rezultaty i w jakimś stopniu pomoże ochronić kasztanowce, gdyż dzieci pracowały bardzo solidnie!

Ewa Graboś
Dodano 24.10.2013



Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

W dniu 17 października 2013r. miało miejsce uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. księdza Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.
W tej uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: ksiądz dziekan Kazimierz Giera, przewodnicząca Rady Rodziców pani Monika Kandefer, dyrektor szkoły Małgorzata Jakubowicz, rodzice pierwszaków oraz uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami.

Dzieci klas Ia i Ib, aby godnie przyjąć miano uczniów musiały zmierzyć się w konkurencjach, podczas których zaprezentowały swoje wiadomości i umiejętności. Podczas występu przed tak dużą publicznością dzieci poradziły sobie wspaniale ze wszystkimi zadaniami.

W obecności sztandaru szkoły pierwszoklasiści odśpiewali hymn szkoły, złożyli uroczyste przyrzeczenie, a następnie Pani Dyrektor dokonała pasowania na uczniów.
Na zakończenie uroczystości ich koleżanki i koledzy z klas drugich wystąpili z krótkim programem artystycznym, a po występie wręczyli im kolorowe zakładki. Natomiast przewodnicząca Rady Rodziców obdarowała „Pasowanych” już pełnoprawnych uczniów klas pierwszych słonikami na szczęście.

Ten dzień, zarówno dla uczniów jak też ich rodziców oraz dla całej społeczności szkolnej na pewno był dniem pełnym przeżyć i radości.

Liliana Welz, Beata Milińska
Dodano 24.10.2013



Dzień Papieski 2013

Jan Paweł II - Papież Dialogu - pod takim hasłem po raz 13 obchodziliśmy Dzień Papieski. 16 października, dokładnie w 35 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, uczniowie naszej szkoły, przybliżyli nam postać tego Wielkiego Polaka, który dla nas jest wzorem i przykładem modlitwy, dialogu z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem.

Przeżywany w tym roku Dzień Papieski jest wyjątkowy, bo rozpoczyna bezpośrednie przygotowania do kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, którą Ojciec Święty Franciszek wraz z kardynałami wyznaczył na 27 kwietnia 2014 r.

s. B. Cupryś
Dodano 24.10.2013



„Święto pieczonego ziemniaka po harcersku”

W piękny, słoneczny wtorek, 22 października harcerze drużyny „Leśna Brać” spotkali się, aby uczcić święto pieczonego ziemniaka. Po długim i wyczerpującym spacerze dotarliśmy na miejsce. Zapłonęło więc wielkie ognisko i zapachniały smażone na kijkach kiełbaski.

Kulminacyjnym punktem imprezy była degustacja pieczonych ziemniaków. Warto ocalić od zapomnienia „zabawy ziemniaczane”, aby w dobie komputerów dzieci potrafiły świetnie bawić się przy ognisku.

Nina Hanus
Dodano 23.10.2013



Dzień Nauczyciela

14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Program przygotowali uczniowie klas V i VI. Przedstawiliśmy w żartobliwy sposób „Pokaz Mody Nauczycielskiej”. Pokazaliśmy stroje nowoczesnego nauczyciela matematyki, historii, przyrody, języka polskiego oraz bibliotekarza. Następnie zaprezentowaliśmy krótkie scenki z życia pewnej klasy. Na zakończenie programu recytowaliśmy kilka pięknych wierszy polskich poetów i zaśpiewaliśmy piosenki dla naszych nauczycieli.

Przewodnicząca samorządu uczniowskiego Alicja Menet podziękowała dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w naszą edukację, przekazała kwiaty oraz życzenia na ręce Pani Dyrektor.

Uczennice klasy Va
Weronika Karnasiewicz i Wiktoria Tomkiewicz
Dodano 23.10.2013



XL Młodzieżowy Złaz po Ziemi Krośnieńskiej

18 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym rajdzie - XL Młodzieżowym Złazie po Ziemi Krośnieńskiej - zorganizowanym przez krośnieński PTTK.

Tym razem poznawali walory przyrodnicze i krajoznawcze Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Pierwszym punktem wędrówki było zwiedzenie greckokatolickiej cerkwi w Rzepniku. Murowana cerkiew, wewnątrz z pięknym ikonostasem, usytuowana jest na wzniesieniu, obok której rośnie pomnik przyrody - Dąb Jagiellon - liczący ponad 500 lat. Z Rzepnika wszyscy uczestnicy rajdu wyruszyli na trasę pieszą: Królewska Góra (554 m n.p.m.) – Podzamcze – Ruiny Zamku „Kamieniec”. Wędrując niebieskim szklakiem podziwiali piękne krajobrazy i jesienne barwy lasu bukowego, usłyszeli o znajdujących się sztolniach, w których dawniej wydobywano piaskowiec oraz zapalili znicze na cmentarzu z I Wojny Światowej. Po dojściu do „Kamieńca”, zwiedzeniu ruiny zamku, każdy uczestnik z ulgą, po wyczerpującym marszu, usiadł przy ognisku i upiekł sobie kiełbaskę.

Tradycyjnie podczas rajdu odbyły się konkursy. W konkursie turystyczno – krajoznawczym Patryk Kinel VIa zdobył III miejsce, a Oliwia Zajdel Vb w konkursie przyrodniczo – ekologicznym wyróżnienie.

Ewa Rygiel
Dodano 20.10.2013



Dzień Edukacji Narodowej

W podziękowaniu, za trudną pracę
i wskazanie właściwej drogi
życzymy dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych,
jak również uśmiechu każdego dnia.

Samorząd Uczniowski
Dodano 14.10.2013



Spotkanie z policjantem

W dniu 11 października br. wszyscy uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Gość wskazywał, na jakie niebezpieczeństwa w szkole, w drodze do szkoły i w domu są narażeni młodzi ludzie. Podkreślał zwłaszcza, jak korzystać z sieci i innych technologii informatycznych, aby nie narazić się na kłopoty i nie sprawić przykrości innym. Uczulał, że nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie komputera i jakie ma zamiary.

Maria Szajna
Dodano 13.10.2013



„Jesienne Święto Ziemniaka”

W piękne, jesienne popołudnie 8 października 4 Gromada Zuchowa wybrała się na ognisko. Aby wynagrodzić ziemniakowi lata niechęci i uznać jego zasługi zorganizowaliśmy „Jesienne Święto Ziemniaka”. Poznaliśmy historię pochodzenia kartofla oraz różne jego zastosowania podczas minionych wieków. Przed wyczerpującą olimpiadą ziemniaczaną posililiśmy się kiełbasą z ogniska oraz mieliśmy okazję skosztować pieczonego ziemniaka. Następnie uczestniczyliśmy w zabawnych konkurencjach sportowych związanych z tym niedocenionym warzywem m.in. „ziemniaczane połowy”, „ziemniaczany turniej głowy”, wyścig w ziemniaczanych workach. Na koniec odbył się quiz wiedzy o kartoflu. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy”, Anna Gaweł
Dodano 09.10.2013



Z życia zerówek

W związku z realizacją tematu „W zdrowym ciele zdrowy duch” w dniu 03.10.2013r. obie klasy „0” gościły na zajęciach pielęgniarkę p. Joannę Koryniowską. Celem wizyty było przypomnienie i utrwalenie dzieciom jak należy dbać o własne zdrowie, wygląd i higienę osobistą. Pani pielęgniarka zapoznała dzieci z piramidą żywieniową, produktami zdrowymi i potrzebnymi do prawidłowego rozwoju. Miłym zaskoczeniem dla zaproszonego gościa były wiadomości jakie posiadają dzieci na temat profilaktyki i zdrowego żywienia. Za udział w zajęciach obie grupy podziękowały piosenkami o tematyce prozdrowotnej.

W dniu 04.10.2013r. gościliśmy w szkolnej bibliotece. Pani Monika zapoznała dzieci z wyposażeniem biblioteki i jej księgozbiorem. Pobyt w bibliotece uatrakcyjniło słuchanie opowiadania czytanego przez bibliotekarkę „O kosmatej rękawicy, o mydle i o Grzesiu straszydle” z książki Marii Kownackiej „Kukuryku na ręczniku”. Wizyta w szkolnej bibliotece podobała się dzieciom. Rozstaliśmy się w nadziei, że takie spotkania wejdą na stałe do grafiku naszych zajęć.

Izabela Nycz i Danuta Baran
Dodano 08.10.2013



WYCIECZKA KLASOWA DO ŻARNOWCA I BÓBRKI

1 października uczniowie klasy V wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Żarnowca i Bóbrki. Najpierw dzieci udały się do XIX - wiecznej Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Tutaj przeżyły niezapomnianą lekcję historii, gdzie przeniosły się do czasów szkolnych swoich dziadków i pradziadków. Siedząc w dawnych ławach, dzieci wcieliły się w uczniów sprzed stu lat i na własnej skórze przekonały się, jak to dawniej bywało w szkole. Uczniowie czytali fragmenty tekstu z XIX wiecznego elementarza oraz zostali wprowadzeni w tajniki kaligrafii.

Następnie zwiedziły dworek, w którym mieszkała i tworzyłam Maria Konopnicka. Zobaczyli dawną spiżarnię, Pokój Cichy, pracownię urządzoną w stylu zakopiańskim, gabinet, jadalnie oraz przedpokój. W trakcie oprowadzania po Dworku, pani przewodnik nie tylko prezentowała dzieciom liczne pamiątki po poetce, ale również zdradziła wiele ciekawostek z życia pisarki. Oglądając wystawę, uczniowie podziwiali oryginalne wydania dzieł poetki oraz rękopisy i dokumenty związane z działalnością Konopnickiej.

Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Na wstępie uczniowie poznali historię wydobycia ropy naftowej w Polsce, a także historyczną postać Ignacego Łukasiewicza, twórcę pierwszej lampy naftowej i prekursora przemysłu naftowego w Polsce. Następnie przeszły szlakiem muzeum, poznając pracę górnika naftowego. Zwiedziły „Dom Łukasiewicza”, gdzie znajdują się ekspozycje prezentujące dokonania Ignacego Łukasiewicza, gabinet, aptekę i laboratorium odkrywcy. Najbardziej widowiskową była sala badań i rozsyłu gazu. W podziemiach dzieci oglądały prezentację multimedialną oraz wystawę prezentującą drogę gazu ze złoża do ich domów. Uczniowie mieli okazję zakupić pamiątki, jak również zrobić zdjęcia.

Monika Maź
Dodano 04.10.2013



„Odkrywamy czystą Polskę”

Jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Z tej okazji odbył się apel, na którym dzieci z klas młodszych zaprezentowały piosenki i wierszyki związane z ochroną środowiska oraz przypomniały sobie w jaki sposób należy o nie dbać. Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli porządkować tereny Iwonicza, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Każdy uczeń pamiętał o założeniu rękawiczek ochronnych i wrzucaniu śmieci do foliowego worka. Mamy nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko.

Ewa Graboś
Dodano 03.10.2013



„Rajd SKO z Bankiem PKO”

W dniu 1 pażdziernika odbył się rajd SKO organizowany przez I Oddział PKO BP S.A. w Krośnie. W tej imprezie uczestniczyły dzieci ze szkół, w których działa SKO. Na dobry początek z naszej szkoły udział wzięły tylko dwie uczennice z klasy IIIa oraz opiekun. Rajd rozpoczął się w Iwoniczu-Zdroju skąd zielonym szlakiem dotarliśmy do Rymanowa–Zdroju. Po ciężkim wysiłku czekał na nas smaczny poczęstunek, bo nie ma to jak gorąca kiełbaska z ogniska. Po poczęstunku zostały rozlosowane nagrody dla uczestników rajdu (pendrive, smycze, notesy). A na zakończenie odwiedzili nas sami Dyrektorzy Banku PKO BP w Krośnie i Rymanowie. Mimo dużego wysiłku dobry nastrój nie opuszczał nikogo i w takich dobrych nastrojach powróciliśmy do szkoły.

Nina Hanus
Dodano 01.10.2013



„Dzień cebuli”

W niedzielę 29 września w Domu Ludowym w Iwoniczu odbyła się impreza pt. „Dzień cebuli” zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny. Na początku wystąpiła Wiktoria Tomkiewicz z wierszem pt. „Cebula i czosnek”, następnie Adrianna Nycz i Katarzyna Such zaśpiewały piosenkę pt. „Mam fryzurę na cebulę”. Wiktor Czerwieński pięknie zadeklamował wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Cebula”. Pierwszoklasistki Paulina Czekaj oraz Izabela Patla zaprezentowały inscenizację pt. „Pani Cebula”. Następnie Weronika Karnasiewicz przedstawiła wiersz pt. „Krojenie cebuli”. Uczniowie z klas szóstych: Marcelina Grysztar, Kamil Krukar, Alicja Menet, Maja Adamiak i Weronika Kielar wystąpili w widowiskowych strojach prezentując inscenizację pt. „Cebuli los”. Na zakończenie programu dziewczyny z klasy piątej pięknie zatańczyły nowoczesny taniec.

Danuta Ruszała, Ewa Penar, Anna Gaweł
Dodano 29.09.2013



Powiatowe zawody w biegach przełajowych

27 września na obiektach Zespołu Szkół w Iwoniczu odbyły się zawody w biegach przełajowych na szczeblu powiatowym. W imprezie tej nasza szkoła miała swoich przedstawicieli. Byli to: Aleksandra Trygar oraz Dariusz Wais. Uczniowie Ci zakwalifikowali się do zawodów powiatowych po tym jak tydzień wcześniej wygrali zawody gminne w swoich kategoriach wiekowych.

Zawody były bardzo trudne i wyczerpujące. Zawodnicy musieli radzić sobie z chłodem oraz błotnistą trasą. Nasi uczniowie mogą zaliczyć występ do udanych - po sportowej walce Daiusz Wais zajął dziesiąte miejsce a Ola Trygar była szósta. Gratulujemy!

Marcin Jasiński
Dodano 29.09.2013



WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2013/2014

24 września 2013 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas. Głosujący stanęli przed trudnym zadaniem, bowiem wszyscy kandydaci cieszą się dużą sympatią wśród kolegów.

Przewodniczącą została Alicja Menet (kl. VIb), zastępcą Bartosz Sroka (kl.VIa), a skarbnikiem Adrianna Nycz (kl.Vb).

Nowym członkom Samorządu Uczniowskiego serdecznie gratulujemy, pozostałym kandydatom życzymy powodzenia za rok.

Opiekunami SU zostały Alicja Jaracz oraz Monika Maź.

Monika Maź
Dodano 28.09.2013



Dawno temu w Cebulogrodzie...iwonickie spotkanie z tradycją

W naszej szkole 24 września odbyły się warsztaty pt. Wszystko o cebuli. Spotkanie to miało na celu propagowanie i zapoznanie małych Iwoniczan z tradycją lokalną. Uczniowie klas młodszych, zuchy i harcerze licznie brały w nich udział. Dzieci pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Iwonicz, tworzyły swoje małe dzieła – cebulki. Spotkanie zakończył poczęstunek.

Danuta Ruszała, Nina Hanus, Anna Gaweł
Dodano 27.09.2013



XLIII Ogólnopolski Dukielski Zlot Turystów

20 września członkowie SKTK uczestniczyli w XLIII Ogólnopolskim Dukielskim Zlocie Turystów zorganizowanym przez krośnieński oddział PTTK.

Zlot rozpoczęliśmy od Dukli, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium św. Jana z Dukli, dowiedzieliśmy się o życiu i duszpasterstwie św. Jana. Następnie przeszliśmy do siedziby Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych, tu obejrzeliśmy wystawę przyrodniczą i etnograficzną oraz przeszliśmy ścieżką edukacyjną.

Kolejnym punktem naszego rajdu było zwiedzenie Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Po zapoznaniu się z ekspozycjami muzealnymi w Zyndranowej, udaliśmy się do miejscowości Stasiany, skąd wyruszyliśmy ścieżką przyrodniczą „W przełomie Jasiołki” na szczyt Ostra (687 m n.p.m.). Ścieżka przyrodnicza "W przełomie Jasiołki" wiedzie atrakcyjną trasą wzdłuż przełomowego odcinka rzeki Jasiołki oraz przez rezerwat przyrody, w którym występuje sporo botanicznych osobliwości (m. in. jaworzyna górska z języcznikiem zwyczajnym, żyzna buczyna karpacka z miesiącznicą trwałą, pióropusznik strusi, tojad dziubaty, powojnik alpejski, wawrzynek wilczełyko) oraz osobliwości świata zwierząt: salamandra, orlik krzykliwy, bocian czarny.

Ścieżka ma kształt pętli, wędrując nią dziś jeszcze można "czytać" ślady krwawych walk o Przełęcz Dukielską po zniszczeniach w drzewostanie, wiele drzew ciągle żyje z odłamkami pocisków. Zbocze góry Ostrej pokrywa w wielu miejscach gołoborze piaskowcowych odłamków, co oprócz stromego podejścia, stanowiło spore utrudnienie dla większości uczestników.

Na zakończenie zlotu odbyło się tradycyjne pieczenie kiełbasek i przeprowadzono konkursy: ekologiczno – przyrodniczy i turystyczno – krajoznawczy. W pierwszym konkursie Oliwia Zajdel z Vb zajęła II miejsce, natomiast w konkursie turystyczno – krajoznawczym Wiktor Czerwieński z Vb zajął III miejsce.

Ewa Rygiel
Dodano 23.09.2013



IV Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska

W dniu 16.09.2013 r. na boisku przy Szkole Rolniczej w Iwoniczu odbył się - "IV Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska"

W turnieju wzięli udział reprezentanci szkół z naszej gminy. Szkoła z Iwonicza-Zdroju, Lubatowej, Lubatówki oraz reprezentanci naszej szkoły.

Po zaciętych, pełnych emocji spotkaniach nasi uczniowie pokonali drużyny z Lubatowej oraz Iwonicza-Zdroju. W ostatnim decydującym meczu ulegli niestety drużynie z Lubatówki i ostatecznie zajęli II miejsce. Turniej wygrała drużyna z Lubatówki i to ona będzie reprezentowała naszą gminę na zawodach powiatowych. Życzymy im powodzenia!

Marcin Jasiński
Dodano 23.09.2013



SKO w naszej szkole, czyli uczymy się oszczędzać!

Już od września w naszej szkole ruszyła Szkolna Kasa Oszczędności. Szkolne Kasy Oszczędności istnieją już od dawna, lecz w dzisiejszych czasach komputeryzacji i cyfryzacji ich forma jest nieco inna. Dziecko ma założone konto w PKO Banku Polskim SA a rodzic / opiekun może w każdej chwili sprawdzić jego stan.

Najważniejszym celem działalności SKO jest wykształcenie u dziecka nawyku systematycznego oszczędzania, wytrwałości oraz racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi. Realizacja tego celu odbywać się będzie poprzez konkursy, zajęcia edukacyjne a także prowadzenie szkolnego blogu – dziennika sieciowego.

Wszystkie dzieci, które chciałyby dołączyć do programu mogą pobrać oświadczenia do wypełnienia przez rodziców w sekretariacie szkoły lub u opiekunów p. Anny Prejsnar i p. Niny Hanus.

Zachęcamy rodziców do odwiedzenia strony http://sko.pkobp.pl/demo, na której zamieszczone są dokładne informacje o SKO.

Nina Hanus, Anna Prejsnar
Dodano 22.09.2013



Rok szkolny 2013/14 - pod hasłem „WF z klasą”

Nasza szkoła zgłosiła swój udział w pilotażowej wersji ogólnopolskiego programu „WF z klasą”. Jest to nowa akcja edukacyjna Centrum Edukacji Obywatelskiej (realizowana przy medialnym wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl), która ma zmienić myślenie o lekcjach WF-u w polskich szkołach i odwrócenie niebezpiecznego trendu spadku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

wf_z_klasa_prezentacja_dla_uczniow.ppt
Maria Szajna
Dodano 22.09.2013



Odnowiony Grób powstańca styczniowego na iwonickim cmentarzu

W niedzielę 15 września, staraniem Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, miało miejsce odsłonięcie nowego nagrobka powstańca styczniowego Franciszka Ksawerego Wąsowicza, spoczywającego na iwonickim cmentarzu. W tej podniosłej uroczystości uczestniczyli również uczniowie, w tym harcerze. Połączone siły delegacji Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pełniły wartę przy Grobie oraz zaśpiewały pieśni patriotyczne.

M. Szajna, A. Gaweł, N. Hanus, L. Gazda
Dodano 18.09.2013



Narodowe Czytanie Dzieł A. Fredro

Nasza szkoła, w odpowiedzi na apel Prezydenta, wzięła udział w akcji czytania utworów poety związanego blisko z naszym regionem – Aleksandra Fredro. Pani Maria Skotnicka przybliżyła nam jego postać i twórczość. Dzieci przygotowane przez wychowawczynie młodszych klas, nauczycieli języka polskiego i historii wspólnie czytały znany wiersz pt. „Paweł i Gaweł”. Udało się fantastycznie. Pozostaje mieć nadzieję, że wszyscy długo będą pamiętać najważniejsze przesłanie tego utworu, czyli „Jak ty komu, tak on tobie”.

M. Skotnicka, M. Szajna
Dodano 14.09.2013



Pierwszy dzwonek

2 września 2013 roku uczniowie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 Msza Św. w kościele. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.30 rozpoczęła się akademia. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2013/2014 oprócz oddziałów przedszkolnych, uczniów klas 1-6, dyrekcji, grona pedagogicznego byli również rodzice.

Pani dyrektor Małgorzata Jakubowicz powitała wszystkich serdecznie, poinformowała o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole, życzyła sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania wiedzy i umiejętności.

Uczniowie klas piątych przypomnieli wrzesień 1939 roku, kiedy uczniowie nie przyszli do szkoły. Uczcili pamięć tych, którzy oddali życie za wolność. Przedstawili również krótki program o szkole i minionych wakacjach.

Alicja Jaracz
Dodano 5.09.2013



ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

2 września 2013 r. o godzinie 8.00 odbędzie się Msza Św. w Kościele Parafialnym w Iwoniczu z okazji rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2013/2014, a następnie uroczystość i spotkania uczniów z wychowawcami w Szkole Podstawowej w Iwoniczu.




Aktualności      [2008/09]     [2009/10]     [2010/11]     [2011/12]     [2012/13]     [2013/14]     [2014/15]     [2015/16]     [2016/17]     [2017/18]     [2018/19]     [2019/20]