Powrót do biblioteki


Konkurs Pięknego Czytania

W styczniu w naszej szkole odbyły się eliminacje do VI edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania. W etapie szkolnym wzięli udział w klasach II-III: Kielar Jakub, Kielar Mikołaj, Kandefer Wojciech, Jarosz Hubert, Jaworska Alicja, Kayanian Aleksander, Juszczyk Amelia, Cząstka Julia, Biernacka Martyna, Szajna Karolina, Szczurek Anna, Jurczyk Maria, Jurczyk Karol, Kustroń Ada, Zięba Dawid, Szczurek Kacper. W klasach V-VI: Akslar Dominika, Kielar Urszula, Foremny Amelia, Michalczyk Dominika, Skraqi Alda, Szczurek Kamila, Kopczyk Kinga, Pniak Julia, Czopowik Filip. Uczniowie czytali wylosowane fragmenty wyznaczonych książek.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się z klas II-III Anna Szczurek, z klas V-VI Dominika Akslar.

1 marca 2017 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Rzeszowie odbył się Podkarpacki Konkurs Pięknego Czytania. Wzięło w nim udział 244 uczniów. Dominika i Ania godnie reprezentowały naszą szkołę. Chociaż nie zostały laureatkami serdecznie im gratulujemy.

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar


Konkurs plastyczny „Bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza”

W bieżący roku obchodziliśmy dwie ważne rocznice związane z Henrykiem Sienkiewiczem, 100 rocznicę śmierci i 170 rocznice jego urodzin. Dlatego sejm RP mając na uwadze jego zasługi ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Jubilat był pisarzem docenianym już przez sobie współczesnych, jego powieści i relacje z podróży cieszyły się zainteresowaniem. Jako pierwszy polski pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w te obchody promując twórczość znakomitego pisarza. Na początku roku szkolnego wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu a w listopadzie ogłosiliśmy konkurs plastyczny „Bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza”. Prace konkursowe zostały wykonane różnymi technikami (akwarela, pastele, wycinanki, techniki mieszane). Wyróżnieni zostali: Julia Rokita kl.Vb, Paulina Penar kl.Vb ,Emilia Prejsnar kl.Vb, Kamila Szczurek kl.Vb, Wiktoria Stanisz kl. Vb, Jakub Kandefer kl. Va, Natalia Lorens kl.VIa, Daria Chłap kl. VIa Emilia Kandefer kl.VIb, Amelia Foremny kl.VIb, Urszula Kielar kl. VIb, Dominika Michalczyk kl.VIb.

Dziękujemy uczestnikom konkursu!

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar, Marzena Muzyka


Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece

25 listopada 2016 roku w szkolnej bibliotece zrobiło się wyjątkowo przytulnie i sympatycznie. A to za sprawą milutkich, mięciutkich a przede wszystkim ulubionych przyjaciół dzieci – misiów, które ubiegały się o tytuł „Najmilszego Misia”.
Uczniowie klas młodszych mogli przynosić swoje misie, a tym samym zgłaszać je do konkursu już od środy. Każdy z nich został zarejestrowany i otrzymał numer. W piątek, dokładnie w Dniu Pluszowego Misia odbyło się głosowanie. Po podliczeniu głosów okazało się, że:
1. miejsce zdobył MIŚ PIŁKARZ, którego właścicielem jest Bartosz Szkółka z klasy 1A
2. miejsce zajął BARDZO DUŻY MIŚ, należący do Ani Stanisz z klasy 2B oraz MIŚ W KOSZULCE Tymka Akslara z oddziału zerowego
3. miejsce zdobył MIŁY, BIAŁY MIŚ Kuby Głowackiego z klasy 2A

Wszystkie misie, a było ich dokładnie 99, otrzymały dyplomy a ich właściciele „słodkie małe co nieco.”
Biblioteka w tym dniu została udekorowana ślicznymi, papierowymi misiami, które wykonały dzieci klasy 3A uczęszczające na zajęcia artystyczne.

A.Prejsnar, A. Jaracz, M.Muzyka


Lekcja biblioteczna dla dzieci z „zerówki”

9 listopada 2016 roku biblioteka szkolna gościła dzieci z zerówki.
Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, omówienie zasad korzystania z niej, ale przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania przeczytanego przez bibliotekarkę a także same spróbowały swoich sił w czytaniu. Zapoznały się również z księgozbiorem dla najmłodszych.
„Lekcja” odbywała się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze a zakończyła się obietnicą przedszkolaków, że niedługo znowu odwiedzą szkolną bibliotekę.

A.Prejsnar


Dzień Postaci z Bajek

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.
Dzień Postaci z Bajek stał się okazją do wspólnej zabawy uczniów oraz wykazania się znajomością treści najbardziej popularnych bajek. W naszej szkole pojawili się: Myszka Miki, Tajemnicza Krówka, Czerwony Kapturek oraz Pipi Lansztrung. Odwiedzili oni wszystkich uczniów klas 0 - 3. Przygotowali pytania dotyczące treści najbardziej znanych i popularnych bajek, z którymi bez problemu poradzili sobie uczniowie. Okazało się, że historie Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki czy Kota w butach wszyscy doskonale znają, bo chętnie czytają bajki i baśnie. Wielu uczniów przyznawało się również, że znają te opowieści, ponieważ czytali je im rodzice. Spotkanie z bajkowymi bohaterami było okazją do wspólnej fotografii, a największe zainteresowanie najmłodszych wzbudzała Tajemnicza Krówka, z którą każdy chciał zrobić sobie zdjęcie.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony w naszej szkole, był świętem wszystkich bajkowych postaci i dobrym momentem, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar, Marzena Muzyka


Pierwszaki w szkolnej bibliotece

6 września 2016 roku szkolna biblioteka gościła dzieci z klasy pierwszej. Mogły one obejrzeć przeznaczone dla nich lektury, a także poznać zasady obowiązujące w bibliotece, a w szczególności te dotyczące wypożyczania i zwracania książek. Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentu utworu Miry Jaworczakowej pt. „Jacek, Wacek i Pankracek”. Po krótkiej rozmowie na temat przeczytanego tekstu i zagadkach przyszła pora na prawdziwy egzamin, polegający na samodzielnym wypożyczeniu książki. Wszystkie dzieci zdały ten egzamin wyśmienicie, dlatego zostały pasowane na pełnoprawnych czytelników naszej szkolnej biblioteki.
Było to bardzo miłe spotkanie zakończone obietnicą dzieci, że będą często odwiedzać naszą bibliotekę. Serdecznie ich zapraszamy!

A.Prejsnar, A. Jaracz


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to ma 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w wielu bibliotekach, szkołach i innych miejscach organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Nasza szkoła czynnie włączyła się w obchody tego dnia. Grupa uczniów klas szóstych i gimnazjum czytała swoim młodszym koleżankom i kolegom wybrane utwory literackie. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy słuchać, rozwija zdolność koncentracji i kształtuje postawy czytelnicze. Nasza biblioteka będzie to czytelnicze święto organizowała nie tylko 29 września, ponieważ warto przenosić uczniów w magiczny świat książek.

A.Jaracz, A.Prejsnar, M.Muzyka


"Narodowe Czytanie"

W ramach akcji Narodowe Czytanie 5 września 2016 roku na sali gimnastycznej rozbrzmiewało „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Przygody Stasia i Nel były czytane przez radnego powiatu pana Stanisława Kenara, nauczycieli ( s. Danutę Pruś, p. Marcina Jasińskiego), absolwentów ( Katarzynę Dembiczak, Wiktorię Tomkiewicz, Darię Penar, Weronikę Karnasiewicz, Karolinę Górską) i uczniów szkoły ( Urszulę Kielar, Szymona Zająca,Filipa Czopowika, Kacpra Kandefra, Kamilę Szczurek, Dominikę Akslar).

Podstawowym celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz poczucia wspólnej tożsamości. W dzisiejszych czasach, gdy niepodzielnie panują komputery i iphony trzeba nakłaniać i zachęcać dzieci do sięgania po tradycyjną książkę.

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar


Zmiany w bibliotece

Chyba już wszyscy zauważyli, że po wakacjach nasza biblioteka zmieniła się. Dzięki wsparciu dyrekcji szkoły mamy więcej nowych regałów i nowy księgozbiór. Zmiany uczyniły naszą bibliotekę miejscem większym i przyjemniejszym.

Dziękujemy!!!

Zapraszamy, nowe książki warto przeczytać!!!

Alicja Jaracz, Anna Prejsnar, Marzena Muzyka


Biblioteka z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej

Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej w Iwoniczu jest interdyscyplinarną pracownią wspierającą realizację programu pracy tej placówki. Współtworzy proces kształcenia i wychowania oraz współuczestniczy w procesie kształcenia nawyków obcowania z książką, tworzenia postaw kultury czytelniczej i samokształcenia oraz rozwijania zainteresowań. Przygotowuje uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji. Dysponuje liczbą 5450 woluminów, które udostępnia w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.

Od września 2006 roku w bibliotece mieści się Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Stało się to możliwe dzięki realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych", współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.

Nasza biblioteka została wyposażona w cztery komputery oraz urządzenie wielofunkcyjne. Sprzęt ten jest przeznaczony dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy mogą z niego korzystać w godzinach otwarcia biblioteki. Odwiedzając ICIM można wyszukiwać informacje na określony temat korzystając z zasobów Internetu, a zdobywanie wiedzy tą drogą jest bez wątpienia szybkie, ciekawe i efektywne.

W styczniu 2008 roku w ramach kolejnej edycji projektu czytelnia została doposażona w 4 stanowiska komputerowe i drugie urządzenie wielofunkcyjne.

Oprócz zasobów internetowych uczniowie mogą skorzystać z zainstalowanych encyklopedii i słowników multimedialnych.

Prawa i obowiązki korzystania z biblioteki szkolnej oraz Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej określają regulaminy dostępne w bibliotece.

[Regulamin biblioteki szkolnej i Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej]



Cała Polska Czyta Dzieciom

Już trzeci rok z kolei kontynuujemy akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bardzo cenna jest współpraca z klasami zerowymi, które cyklicznie odwiedzają bibliotekę szkolną. Dzieci chętnie słuchają czytanych teksów, rozmawiają o swoich zainteresowaniach czytelniczych a przede wszystkim mają bezpośredni kontakt z książką. Na spotkaniu paźdźiernikowym uczniowie wysłuchali fragmentów książki „Kukuryku na ręczniku” Marii Kownackiej. Pamiętajmy, że czytanie dzieciom od najmłodszych lat jest bezcenne - pobudza wyobraźnię, uczy empatii, uspokaja, dostarcza wiedzy, rozwija ciekawość i słownictwo. Książka jest niezastąpiona...

Monika Kenar-Szczurek



Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania. Przedstawiciele klas piątych - Natalia Lorens, Alda Skraqi, Urszula Kielar i Filip Czopowik czytali swoim młodszym kolegom z klas pierwszych i drugich. Akcja cieszyła się dużym zainteresowniem i mamy nadzieję, że przyczyni się do większego zainteresowania książką i jej wartościami. Pamiętajmy co dawno temu powiedział Maksym Gorki „Wszystko co dobre zawdzięczam książce”.

Monika Kenar-Szczurek, Alicja Jaracz, Anna Prejsnar



„Cała Polska czyta dzieciom”- głośne czytanie w oddziałach przedszkolnych

W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” przedszkolaki systematycznie w ciągu całego roku szkolnego odwiedzały Bibliotekę Szkolną oraz Bibliotekę Publiczną w Iwoniczu. W akcję głośnego czytania dzieciom włączyli się również rodzice i dziadkowie. Czytanie dzieciom książek to jedna z ważniejszych inwestycji w rozwój dziecka. Książki rozwijają wyobraźnię, uczą wyciągania wniosków, pozwalają lepiej rozumieć świat, doskonalą umiejętności lingwistyczne dzieci, rozwijają takie cechy jak: kreatywność, twórczość czy empatia. Warto czytać dzieciom codziennie!
Jak powiedział Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Izabela Nycz, Danuta Baran



Dzień postaci z bajek w szkolnej bibliotece

Po raz pierwszy w naszej szkole obchodzony był Dzień Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada.
Przez tydzień poprzedzający imprezę w szkolnej bibliotece dzieci tworzyły listę najbardziej znanych i lubianych postaci z bajek. Najpopularniejsi okazali się bohaterowie współczesnych bajek telewizyjnych, choć pojawili się też kot w butach i Kopciuszek.
We czwartek 6 listopada na specjalne przedstawienie w wykonaniu uczniów z klasy IVA zostały zaproszone dzieci z zerówek. Przedstawienie zatytułowane „Bajka o rybaku i złotej rybce” zaprezentowane w szkolnej świetlicy bardzo się podobało, o czym świadczyły gromkie brawa. Później przyszła pora na zagadki, z którymi „zerówkowicze” poradzili sobie znakomicie, słodkie upominki i wizytę w szkolnej bibliotece, gdzie można było oglądnąć wystawkę prac uczniów klasy IB, prezentujących różne postaci z bajek.
Okazało się, że dzieci z zerówek doskonale znają baśnie i bajki. Niewątpliwie wpływ na to mają działania podejmowane przez panie wychowawczynie, które codziennie czytają dzieciom i zawsze chętnie włączają się w akcje biblioteczne promujące czytanie.

Anna Prejsnar, Monika Kenar-Szczurek


I rok inowacji pedagogicznej z zajęć biblioterapeutycznych!

W minionym roku szkolnym na lekcjach języka polskiego i zajęciach w bibliotece odbywały się zajęcia biblioterapeutyczne w ramach inowacji pedagogicznej. program ten powstał z myślą o dzieciach, które nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami: agresją, złością, brakiem akceptacji inności, poszukujących bratniej duszy, prawdziwego przyjaciela.W programie wykorzystane były teksty biblioterapeutyczne z podręczników szkolnych i krótkie teksty Małgorzaty Musierowicz, Jana Brzechwy, baśnie oraz inne teksty o charakterze biblioterapeutycznym.

Alicja Jaracz, Monika Kenar-Szczurek


Akcja „Podaruj Książkę Bibliotece”

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji „Podaruj Książkę Bibliotece”. Jeśli w Waszych domach są książki przeczytane lub takie, z których wyrośliście, przynieście je do biblioteki. Dzięki temu zyskają one „drugie życie” i zostaną odkryte na nowo przez innych.

Zanim przystąpisz do akcji pamiętaj, że:

Akcja trwa do 27 marca 2013 roku.
Lista uczniów, którzy wzbogacą szkolny księgozbiór zostanie zamieszczona na szkolnej stronie internetowej.



Podsumowanie działalności biblioteki szkolnej w I semestrze 2012/2013

W bibliotece na bieżąco prowadzone jest poradnictwo indywidualne, rozmowy o przeczytanych książkach, zainteresowaniach czytelniczych, ukierunkowuje się wybór odpowiedniej lektury.
W ramach działalności informacyjnych i propagujących czytelnictwo prowadzony jest „Kącik Ciekawej Książki” przeznaczony głównie dla najmłodszych czytelników a także wystawki książek adresowanych dla dzieci starszych.
Funkcjonuje gazetka „Warto czytać”. Tematem gazetki w I semestrze były m.in. „Książka, mój przyjaciel”, „Znane misie”, wiersze o tematyce bożonarodzeniowej oraz prace plastyczne dzieci związane z tematyką czytelniczą.
Druga część gazetki – statystyczna – zawiera informacje dotyczące stanu czytelnictwa w poszczególnych klasach, informacje o najlepszych czytelnikach. Jest ona co miesiąc aktualizowana. Uczniowie mogą korzystać z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.

W czytelni prowadzone są zajęcia z dziećmi uczęszczającymi na świetlicę szkolną – odrabianie zadań domowych, wyszukiwanie informacji, zajęcia plastyczne.


Ważniejsze wydarzenia z życia biblioteki w I semestrze 2012/2013:

Wrzesień – wizyta dzieci klas pierwszych-zapoznanie z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej, założenie kart czytelniczych.

Październik – Dzień Głośnego Czytania, Odwiedziny dzieci klas” 0”, „Ia” :”Ib” . Czytanie przygód Franklina, rozmowy z dziećmi.

Listopad – „ Dzień Pluszowego Misia”. Konkurs na najmilszego misia zakończony rozdaniem dyplomów i nagród . Wizyta w bibliotece dzieci klas „0”.

Styczeń - Lekcja biblioteczna z dziećmi klasy „Ib” – tematyka zajęć: działy w bibliotece, karta katalogowa, karta czytelnika, wypożyczanie książek, rozmowy z dziećmi na temat zainteresowań czytelniczych.


Średnia wypożyczeń w I semestrze 2012/2013
KlasaIlośćŚrednia
1B1858,81
2A1196,61
1A1155,48
2B1106,47
5A1033,68
N682,27
4B472,76
3B453,46
6A281,4
3A231,77
4A211,24
6B160,84


Najlepsi czytelnicy w I semestrze 2012/2013

Nazwisko i klasaIlość
Skargi Alda, 2A27
Kinel Kinga, IB24
Kandefer Jakub, 1A23
Klich Kacper, 2B21
Prejsnar Emilia, 1B20
Szajna Aleksandra, 1B19
Kuc Zuzanna, 5A17
Kinel Patryk, 5A16
Rajchel Natalia, 2B16
Węglowska Laura, 1B15


Powrót do biblioteki