Ostatni medal za czytelnictwo przyznany!

Biblioteka szkolna po raz ostatni w tym roku szkolnym przyznała comiesięczny medal za czytelnictwo w maju. Medal ten otrzymali uczniowie z klasy 2a, którzy wypożyczyli 68 książek. Należy zauważyć, że to już czwarty medal tej klasy!
Gratulujemy!
Na wyróżnienie w maju zasługują również następujący uczniowie:
1. Wiktoria Winiarska (1a) – 12 książek
2. Kacper Biernacki (2a) – 11 książek
3. Katarzyna Rysz (2a) – 10 książek
4. Rozalia Krupa (1a) – 9 książek
5. Franciszek Jamroga (1b) – 8 książek
6. Kaja Krupa (1a) – 8 książek
7. Wiktoria Rajchel (1b) – 8 książek
8. Aleksandra Gorczyca (4b) – 8 książek
9. Zuzanna Kobylak (2a) – 8 książek
Brawo!



Wizyta przedszkolaków w szkolnej bibliotece

W ramach trwającego na przełomie maja i czerwca Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wysłuchały opowiadania o żółwiku Franklinie, chętnie rozmawiały na temat przeczytanego tekstu, oglądały książki. Wizyta dzieci wniosła dużo radości.
Realizowana akcja odbywa się w ramach kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, w której nasza szkoła bierze czynny dział od wielu lat.
O roli książki w życiu dziecka nie trzeba chyba nikomu przypominać, jest nieoceniona i nie da się jej niczym zastąpić. Jeszcze cenniejsze jest czytanie dziecku, warto poświęcić na to chwilę każdego dnia. Jak powiedział Artur Barciś - jeden z ambasadorów kampanii - „Czytając swojemu dziecku, mówisz mu więcej niż myślisz”.

Bibliotekarze


Tydzień Bibliotek

Maj to miesiąc, który obfituje w wiele świąt, uroczystości i ważnych rocznic. Również nasza biblioteka szkolna – w dniach 8 – 15 maja – obchodziła Tydzień Bibliotek.
Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i zawodu bibliotekarza, organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Obchody tego święta to szereg imprez, których głównym zadaniem jest propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
W naszej szkole akcja przybrała różnorodne formy – w zależności od wieku i możliwości czytelników. Odbyły się spotkania w bibliotece z dziećmi z oddziałów przedszkolnych oraz uczniami z klas 1 – 3.
Najmłodsze dzieci wysłuchały krótkich bajeczek, wybrały książeczki do czytania podczas zajęć a przede wszystkim zapoznały się z biblioteką i sposobem wypożyczania książek.
Pierwszaki rozwiązywały zagadki związane z bohaterami bajek i baśni a także poznały zasady korzystania z biblioteki z wolnym dostępem do półek.
Uczniowie z klas drugich i trzecich przy wejściu do biblioteki otrzymali kolorowe bilety, które były wstępem do zabawy w rodzaju escape room. Biblioteka na czas zabawy została zamknięta i otworzona dopiero po rozwiązaniu przez uczniów zadań i podaniu kodu.
Dodatkowo dzieci z klas trzecich współtworzyły plakat promujący Tydzień Bibliotek pod hasłem „Co mi daje czytanie książek?”, który umieszczono przez wejściem do biblioteki.
Spotkania z dziećmi miały nie tylko promować czytanie jako ciekawą formę spędzania czasu, ale też przypomnieć właśnie teraz, kiedy biblioteka po długim czasie pandemii przywraca dostęp do półek, jak należy się zachowywać w bibliotece i w jaki sposób wybierać lekturę.
Do obchodów Tygodnia Bibliotek zostały włączone również klasy starsze.
Uczniowie klas piątych wykonali projekty exlibrisu naszej biblioteki. Zostaną one zamieszczone w książkach, które będą zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w najbliższym czasie.
W klasach siódmych odbyły się zajęcia plastyczno – literackie zatytułowane „Lekcja wyobraźni”. Zadaniem uczniów było oddanie za pomocą środków plastycznych nastroju wiersza Leopolda Staffa „Wysokie drzewa”. Prace ozdobią bibliotekę szkolną.
Duże zainteresowanie wzbudziło wypożyczanie „tajemniczych książek” przygotowanych odpowiednio dla młodszych i starszych czytelników.
Tegoroczne Święto Bibliotek było szczególne, stanowiło ona symboliczne i dosłowne otwarcie naszej biblioteki na czytelników po trudnym czasie pandemii.
Zatem Drodzy Czytelnicy zapraszamy do BIBLIOTEKI….
Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z obchodów Tygodnia Bibliotek: „Tydzień Bibliotek”           



Najlepsi czytelnicy kwietnia

Po raz trzeci w tym roku szkolnym medal za czytelnictwo powędrował do dzieci z klasy 2a, które w kwietniu wypożyczyły i przeczytały 82 książki. Najlepsi czytelnicy w kwietniu:
1. Zuzanna Kobylak (2a) – 16 książek
2. Błażej Tekieli (2b) – 15 książek
3. Katarzyna Rysz (2a) – 15 książek
4. Kacper Biernacki (2a) – 14 książek
5. Augustin Kayanian (2b) – 10 książek
6. Franciszek Jamroga (1b) – 7 książek
7. Kamil Rozel (2a) – 7 książek
8. Zuzanna Rygiel (2b) – 7 książek



„Superczytelnicy” marca

Drugi raz z rzędu medal za czytelnictwo przypadł uczniom klasy 2a. Dzieci z tej klasy wypożyczyły i przeczytały w marcu aż 108 książek.

Indywidualnie na wyróżnienie zasługują:
1. Kasia Rysz (2a) – 26 książek
2. Igor Dudek (2b) – 22 książki
3. Ola Boczar (2a) – 21 książek
4. Kamil Rozel (2a) – 13 książek
5. Kacper Biernacki (2a) – 12 książek
6. Marcelina Turek (2b) – 9 książek
7. Filip Knap (2b) – 8 książek
Stefania Suska (2a) – 8 książek
Zuzanna Kobylak (2a) – 8 książek



„Czytelnicy na medal” w lutym

Przyznanie medalu dla najlepiej czytającej klasy w lutym poprzedziła akcja zatytułowana „Wypożycz książkę na ferie”. Najwięcej książek w tym miesiącu przeczytały dzieci z klasy 2a. Brawo!

Na wyróżnienie za czytelnictwo w lutym zasługują następujący uczniowie:
• z klas młodszych:
1. Katarzyna Rysz – 10 książek
2. Igor Dudek – 7 książek
3. Filip Żukowicz – 6 książek
4. Antonina Kenar – 5 książek
5. Emilia Szpara – 5 książek
6. Kacper Biernacki – 5 książek
7. Kamil Rozel – 5 książek
8. Karol Szmyd – 5 książek

• z klas starszych:
1. Melania Kielar - 25 książek



Jak czytaliśmy w I semestrze

Minął pierwszy semestr tego roku, tak więc czas na podsumowanie stanu czytelnictwa.
Od września 2021 roku do stycznia 2022 roku uczniowie wypożyczyli 1027 woluminów (klasy młodsze - 551, klasy starsze – 476) oraz 2538 podręczników.

Najlepsi czytelnicy



Najlepsi czytelnicy grudnia

W grudniu, po raz trzeci w tym roku szkolnym, najwyższe wyniki w czytelnictwie osiągnęli uczniowie z klasy 2b. Gratulujemy i wierzymy, że uczniowie tej klasy utrzymają dłużej taki wysoki poziom czytelnictwa.

Najlepsi czytelnicy w grudniu:
• z klas młodszych:
1. Igor Dudek (2b) – 10 książek
2. Mateusz Fijałkowski (2b) – 8 książek
3. Adrianna Jaślar (1b) – 6 książek
4. Kamil Rozel (2a) – 4 książki
5. Natalia Zima (2b) – 4 książki
6. Oliwia Chochołek (1a) – 4 książki
7. Patryk Latkowski (1a) – 4 książki

• z klas starszych:
1. Melania Kielar (5b) – 7 książek
2. Anna Turowska (4a) – 4 książki

Gratulujemy!



Miła wizyta w szkolnej bibliotece

W tym roku święty Mikołaj odwiedzając naszą szkołę nie zapomniał o czytelnikach biblioteki. Przyniósł im piękne książki o tematyce świątecznej oraz pozycje, o które uczniowie pytają najczęściej.
W imieniu czytelników dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie upominku a także Księgarni NOVA w Iwoniczu Zdroju za pomoc w wyborze lektur i przekazane gratisy książkowe.

Bibliotekarze


„Czytelnicy na medal” w listopadzie

Po raz drugi w tym roku szkolnym „medal” dla superczytelników został przyznany uczniom klasy 2b. Dzieci z tej klasy wypożyczyły w listopadzie 36 książek.

Poza tym na wyróżnienie za czytelnictwo w listopadzie zasługują następujący uczniowie:
• z klas młodszych:
1. Patryk Latkowski (1a) – 14 książek
2. Igor Dudek (2b) – 12 książek
3. Maja Kowalska (1b) – 7 książek
4. Tobiasz Kandefer (2b) – 7 książek
5. Amelia Socha (1b) – 6 książek
6. Łukasz Wawro (3b) – 6 książek
7. Natalia Zima (2b) – 5 książek


• z klas starszych:
1. Anna Turowska (4a) – 6 książek
2. Hanna Kandefer (4a) – 5 książek

Brawo!!!



Dzień Pluszowego Misia

Historia pluszowego misia zaczęła się w 1920 roku. Wtedy to pewien producent zabawek zainspirowany historią ocalenia małego niedźwiadka przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta, stworzył nową zabawkę dla dzieci – miękkiego, pluszowego misia. Sto lat później 25 listopada 2002 roku ustanowiono Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest na całym świecie.
W tym roku biblioteka obchodziła to święto nieco skromniej, a do zabawy z misiami zaproszeni zostali uczniowie klasy drugiej. Dzieci podzielone na pięć grup, czyli przyjaciół: Kubusia Puchatka, Gumisiów, Misia Uszatka, Niedźwiedzia i Maszy oraz Kung Fu Pandy zobaczyły krótki film o historii tej pluszowej zabawki, poznały ciekawe fakty z życia niedźwiedzi oraz przypomniały sobie misie, które są bohaterami bajek. A potem przyszedł czas na pełen emocji Wielki Test o Misiach i uczniowie zmierzyli się z pytaniami o różnym stopniu trudności. W klasie 2a zwyciężyli Przyjaciele Kubusia Puchatka a w 2b Przyjaciele Kung Fu Pandy. Klasy otrzymały dyplomy aktywnego uczestnictwa w zajęciach, natomiast wszystkie dzieci zostały nagrodzone małym słodkim „co nieco”. Podsumowaniem tego Dnia było stworzenie przez uczniów wizytówek ich własnych misiów, które można oglądnąć na korytarzu obok biblioteki szkolnej.
Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze a najważniejszym ich celem były dobra zabawa, zgodna rywalizacja i uświadomienie dzieciom, że oprócz nowoczesnych zabawek istnieje jeszcze stary, poczciwy miś – wielki przyjaciel małych i dużych.

Bibliotekarze


Superczytelnicy października

Jest nam szczególnie miło ogłosić, że w październiku czytelnikami na medal okazali się uczniowie z klasy 1a. Pierwszaki rozpoczynają dopiero swoją przygodę z czytaniem, dlatego bardzo się cieszymy, że z chęcią i ciekawością odwiedzają szkolna bibliotekę.

Na wyróżnienie za czytelnictwo w październiku zasługują następujący uczniowie:
• z klas młodszych:

1. Weronika Jantosz (3b) – 7 książek
2. Amelia Socha (1b) – 7 książek
3. Katarzyna Rysz (2a) – 6 książek
4. Natalia Boczar (1a) - 5 książek
5. Patryk Latkowski (1a) – 5 książek
6. Rozalia Krupa (1a) - 5 książek
7. Zuzanna Rygiel (2b) - 5 książek

• z klas starszych:
1. Emilia Owoc (4a) – 6 książek
2. Hanna Kandefer (4a) – 5 książek

Brawo!!!



Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMYKOCHAĆ KSIĄŻKI
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.
I WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK
BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.
OBOWIĄZKI CZYTELNIKA
TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ.
Takie przyrzeczenie złożyli klas pierwszych podczas uroczystości PASOWANIA NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Spotkania w obydwu klasach odbyły się w miłej atmosferze. Pierwszoklasiści poznali zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, ofertę książkową dla najmłodszych, dowiedzieli się jak dbać o pożyczone książki i podręczniki. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.
Jak pokazują ubiegłe lata tego typu akcje biblioteczne sprzyjają rozwojowi zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

Bibliotekarze


Najlepsi czytelnicy września

Tradycją naszej szkolnej biblioteki jest przyznawanie medalu dla klasy, która w poprzednim miesiącu wypożyczyła najwięcej książek. We wrześniu ten medal przypadł klasie 2b, której uczniowie przeczytali 34 pozycje.

Dodatkowo na wyróżnienie zasługują następujący uczniowie:
• z klas młodszych:

1. Antonina Węgrzyn (2b) – 9 książek
2. Katarzyna Rysz (2a) – 7 książek
3. Zuzanna Rygiel (2b) – 6 książek
4. Weronika Jantosz (3b) - 5 książek
5. Tobiasz Kandefer (2b) – 4 książki


• z klas starszych:
1. Anna Turowska (4a) – 11 książek
2. Melania Kielar (5b) – 11 książek
3. Aleksandra Gorczyca (4b) – 4 książki

Gratulujemy!



Dzień Głośnego Czytania

Tradycją w naszej szkole są obchody Dnia Głośnego Czytania. Kierując się powiedzeniem Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” biblioteka szkolna zaproponowała taką „zabawę” oddziałom przedszkolnym i klasom młodszym.
Przedszkolaki wysłuchały historii o podróżach biedronki (grupa młodsza) oraz krótkiej opowieści o dziewczynce, która bardzo chciała mieć zwierzątko. Uczniów z klas młodszych z tej okazji odwiedzili ich starsi koledzy z klas 8 i zaprezentowali przygotowane wcześniej teksty literackie dla dzieci.
Do akcji związanej z Dniem Głośnego Czytania przyłączyli się też uczniowie z klasy 2A. Podczas zajęć z edukacji polonistycznej głośno czytali fragmenty swoich ulubionych książek i zorganizowali w swojej sali ich wystawę.
Pamiętajmy, że czytanie ma wiele zalet. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo dzieci, a przede wszystkim pozwala przeżywać wspaniale emocje. Dodatkowo czytanie na głos jest dobrą okazją do wspólnego spędzania czasu i wzmacniania więzi z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy tak jak w naszym przypadku starszymi kolegami.
Biblioteka szkolna dziękuje uczniom klas 8 – Natalii, Amelii, Wiktorii, Marysi, Adzie, Joasi i Szymonowi za przygotowanie tekstów a wychowawcom oddziałów przedszkolnych i klas 1 – 3 za możliwość przeprowadzenia Dnia Głośnego Czytania w ich klasach.

Dzień Głośnego Czytania w klasie 2a            

A.Prejsnar, B.Lorens


Archiwum