Powrót do aktualności


Wycieczka do Łańcuta

W dniu 9 listopada uczniowie klas piątych uczestniczyli w wycieczce do Łańcuta, gdzie mieli możliwość zwiedzenia pałacu należącego do rodu Lubomirskich a potem Potockich. Zobaczyliśmy wspaniale urządzone komnaty magnackie, m.in.: Wielką Sień, Galerię Rzeźb, Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Pokój Bilardowy, Salę Teatralną i pokoje kąpielowe. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi eksponatami: meblami, żyrandolami, podłogami, kryształowymi lustrami i bogactwem zdobień. Obejrzeliśmy zgromadzone dzieła sztuki oraz portrety dawnych mieszkańców, czyli członków rodu Lubomirskich i Potockich.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie stajni i wozowni pełnej pięknych karoc, powozów i bryczek. W Hali Zaprzęgowej zobaczyliśmy trofea myśliwskie przywiezione z podróży do Afryki przez ostatniego ordynata majątku.
Po krótkich spacerach alejami parkowymi dotarliśmy do Storczykarni i Oranżerii. W szklarni ekspozycyjnej Storczykarni w warunkach właściwych klimatycznej strefie pochodzenia (wysoka temperatura i wilgotność powietrza), podziwialiśmy wiele rodzajów i gatunków storczyków. Są tutaj najefektowniejsze rośliny, będące w okresie kwitnienia, rosnące na ziemi, na skałach jak i na drzewach – współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, jak i storczyki botaniczne ukształtowane przez naturę. W odnowionych budynkach Oranżerii zwiedziliśmy Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.
Przenieśliśmy się w czasie, do świata poprzednich właścicieli rezydencji. Dowiedzieliśmy się, czym się wówczas zajmowano, jak wyglądał dzień codzienny i świąteczny, co czytano i jak podróżowano.
Można było dotknąć wielu elementów wystawy. Na multimedialnych prezenterach znajdowały się nie tylko informacje i ciekawostki z życia mieszkańców Zamku, ale także liczne gry cieszące się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Atrakcją była też atrapa balonu, dzięki której można odbyć wirtualny lot nad dawnym Łańcutem.
Po pysznym obiedzie w restauracji „Bogdanka” pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

Krystyna Bargieł, Ewelina Żukowska, Leszek Krukar


Powrót do aktualności