Powrót do aktualności


Tydzień Bibliotek

Maj to miesiąc, który obfituje w wiele świąt, uroczystości i ważnych rocznic. Również nasza biblioteka szkolna – w dniach 8 – 15 maja – obchodziła Tydzień Bibliotek.
Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i zawodu bibliotekarza, organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Obchody tego święta to szereg imprez, których głównym zadaniem jest propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
W naszej szkole akcja przybrała różnorodne formy – w zależności od wieku i możliwości czytelników. Odbyły się spotkania w bibliotece z dziećmi z oddziałów przedszkolnych oraz uczniami z klas 1 – 3.
Najmłodsze dzieci wysłuchały krótkich bajeczek, wybrały książeczki do czytania podczas zajęć a przede wszystkim zapoznały się z biblioteką i sposobem wypożyczania książek.
Pierwszaki rozwiązywały zagadki związane z bohaterami bajek i baśni a także poznały zasady korzystania z biblioteki z wolnym dostępem do półek.
Uczniowie z klas drugich i trzecich przy wejściu do biblioteki otrzymali kolorowe bilety, które były wstępem do zabawy w rodzaju escape room. Biblioteka na czas zabawy została zamknięta i otworzona dopiero po rozwiązaniu przez uczniów zadań i podaniu kodu.
Dodatkowo dzieci z klas trzecich współtworzyły plakat promujący Tydzień Bibliotek pod hasłem „Co mi daje czytanie książek?”, który umieszczono przez wejściem do biblioteki.
Spotkania z dziećmi miały nie tylko promować czytanie jako ciekawą formę spędzania czasu, ale też przypomnieć właśnie teraz, kiedy biblioteka po długim czasie pandemii przywraca dostęp do półek, jak należy się zachowywać w bibliotece i w jaki sposób wybierać lekturę.
Do obchodów Tygodnia Bibliotek zostały włączone również klasy starsze.
Uczniowie klas piątych wykonali projekty exlibrisu naszej biblioteki. Zostaną one zamieszczone w książkach, które będą zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w najbliższym czasie.
W klasach siódmych odbyły się zajęcia plastyczno – literackie zatytułowane „Lekcja wyobraźni”. Zadaniem uczniów było oddanie za pomocą środków plastycznych nastroju wiersza Leopolda Staffa „Wysokie drzewa”. Prace ozdobią bibliotekę szkolną.
Duże zainteresowanie wzbudziło wypożyczanie „tajemniczych książek” przygotowanych odpowiednio dla młodszych i starszych czytelników.
Tegoroczne Święto Bibliotek było szczególne, stanowiło ona symboliczne i dosłowne otwarcie naszej biblioteki na czytelników po trudnym czasie pandemii.
Zatem Drodzy Czytelnicy zapraszamy do BIBLIOTEKI….
Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z obchodów Tygodnia Bibliotek: „Tydzień Bibliotek”           

Bibliotekarze


Powrót do aktualności