Powrót do aktualności


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w podtrzymywanie pamięci o  Żołnierzach Wyklętych poprzez udział w konkursach na różnych szczeblach, ale ich prac – z oczywistych względów – nie możemy opublikować:

- Zuzanna Kruszelnicka i Julia Lorens ( kl. VI a) – III Wojewódzki Konkurs Literacki „ Wolność jest w nas. Ku czci pamięci żołnierzy wyklętych”;

- Miłosz Pacholczyk ( kl. VII a) – X Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uzasadnieniu załączonym do projektu ustawy napisane było:

„Święto to „(...) jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

W latach 1944-56 na skutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło wiele tysięcy osób, które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, w więzieniach i obozach albo  w walkach. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach - na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

M. Szajna, M. Muzyka


Powrót do aktualności