Powrót do aktualności


Konkurs dla uczniów
z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest

pogłębienie wiedzy na temat historii oraz tradycji oręża polskiego

i wyłonienie najlepszych prac na temat

„Bitwa Warszawska 1920 r.   Człowiek, zdarzenie, miejsce”

w kategoriach:

- Plastyczna (kartka pocztowa lub lapbook) – przeznaczona dla uczniów 1-4 klasy szkół podstawowych;

- Graficzno-literacka (plakat lub wiersz) – przeznaczona dla uczniów
5-8 klasy szkół podstawowych;

- Dydaktyczna (komiks lub prezentacja multimedialna) przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Prace konkursowe należy przygotować i  wysłać do 15 lipca 2020 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

 Prosimy zwrócić uwagę na cel konkursu, wymagania techniczne, terminy, adres do wysłania oraz kartę zgłoszenia, która jest na końcu regulaminu.

 Praca musu być oryginalna, nie może być kopią istniejących wytworów, dlatego trzeba poznać historię bitwy warszawskiej; można obejrzeć różne dotychczasowe prace -  ale stworzyć własną.

Bitwa warszawska, czyli Cud nad Wisłą  jest uznawana za jedną z osiemnastu przełomowych bitew świata. Zwycięstwo polskiego wojska nad wojskami sowieckimi podczas wojny polsko-bolszewickiej uznawane jest za niezwykłe wydarzenie, w którym odrodzone po 123 latach Państwo Polskie, bez regularnej armii, pokonało o wiele liczniejsze oddziały Armii Czerwonej.

Bitwa przeszła do historii i była inspiracją nie tylko dla badaczy przeszłości ale również dla artystów.

Znany jest obraz namalowany w 1930 r. przez Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Na niebie widnieje postać Maryi (15 sierpnia jest świętem Wniebowstąpienia, a obecnie też Dniem Wojska Polskiego). Żołnierze opowiadali, że podczas bitwy widzieli postać Matki Bożej.  Na obrazie  znajdują się widma atakującej husarii.   Co ma husaria wspólnego z bitwą warszawską? Ocalenie Europy. Tak samo jak w 1683 r. polska husaria podczas  odsieczy wiedeńskiej uratowała Europę od zagłady tureckiej, tak samo Wojsko Polskie w 1920 r. nie pozwoliło przejąć Europy przez Armię Czerwoną.

Dziełem ukazującym  wydarzenie jest także "1920 Bitwa Warszawska". To  film historyczny o tej jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata, zrealizowany w 3D., którego reżyserem jest Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920…

Spróbujcie zatem i Wy swoich sił, wyobraźni, poczytajcie o bitwie i wykonajcie pracę konkursową. Gdyby potrzebne były konsultacje, może opinia nauczyciela plastyki, to z pewnością  ją otrzymacie.

Proszę  osoby  zainteresowane konkursem o  kontakt: szajnamaria6@gmail.com.

Maria Szajna, Monika Kenar - Szczurek


Powrót do aktualności