Powrót do aktualności


Politechnika Młodych Odkrywców

15 lutego 2020 r. (sobota) odbyły się drugie zajęcia laboratoryjne z chemii w ramach 2 edycji projektu Politechnika Młodych Odkrywców – Szkoła Młodych Chemików realizowanego przez Politechnikę Rzeszowską. W zajęciach tych również uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły.

Grupa w składzie: Łapiński Weronika, Trygar Michalina, Kielar Mateusz i Kinel Kinga uczestniczyła w ciekawych warsztatach na temat rozdzielania barwników. Podczas tych zajęć uczniowie z entuzjazmem przeprowadzali ciekawe eksperymenty chemiczne pod fachowym okiem prowadzącej Pani dr inż. Izabeli Poplewskiej. Uczniowie oprócz wiedzy teoretycznej związanej z metodami rozdziału mieszanin, dokonywali praktycznego rozdziału wcześniej przygotowanych mieszanin za pomocą chromatografii. Dowiedzieli się również jakie barwniki występują w roślinach zielonych, jakie są ich kolory, czym jest żel krzemionkowy i jakie są jego zastosowania. Kolejna grupa: Jasińska Julia, Bulik Wiktoria i Kielar Agnieszka uczestniczyła z kolei w zajęciach Reakcje charakterystyczne białek. Uczniowie podczas trzech godzinach spędzonych w laboratorium, nie tylko uzupełnili posiadaną wiedzę teoretyczną na temat budowy oraz właściwości fizycznych i chemicznych białek, ale wzbogacili ją o wiedzę praktyczną. Pod okiem Pani dr inż. Renaty Mucy uczniowie samodzielnie przeprowadzili doświadczenia pozwalające wykryć obecność białek m.in. w takich produktach spożywczych jak: soja, mąka, ser biały czy mleko. W tym celu wykorzystali reakcje charakterystyczne dla białek czyli reakcję biuretową i ksantoproteinową. Następnie przeprowadzili eksperymenty pozwalające na zaobserwowanie zachowania się białek pod wpływem różnych związków chemicznych, takich jak alkohol, wodorotlenek, kwas czy sole metali lekkich i ciężkich oraz podwyższonej temperatury.

Podczas tych warsztatów, uczniowie po raz kolejny mieli możliwość nie tylko wspaniałej zabawy z chemią, ale również doskonalili umiejętność posługiwania się podstawowym sprzętem laboratoryjnym i poprawnej oceny zjawisk towarzyszących reakcjom chemicznym. Kolejna taka lekcja chemii już 14 marca 2020 r.

Opiekun: Sabina Józefowicz-Boczar


Powrót do aktualności