Tegoroczna X edycja programu „Być jak Ignacy” pod hasłem „Kopalnia Wiedzy” była niezwykłą podróżą do świata surowców, odkryć i inspirujących doświadczeń. Uczniowie wspólnie zeszli do Kopalni Wiedzy, poznawali skarby ukryte we wnętrzu Ziemi, odkrywali różnorodne surowce i dowiadywali się, jak ogromne znaczenie mają one w codziennym życiu człowieka oraz rozwoju nowoczesnych technologii.
Przez ostatnie miesiące tysiące uczniów z całej Polski udowadniały, że nauka zaczyna się od ciekawości. Finałem tej niezwykłej podróży była Gala Finałowa X edycji programu Być jak Ignacy, która odbyła się 2 czerwca 2026 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.
Do Warszawy przyjechali przedstawiciele 20 najwyżej ocenionych projektów z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 uczniów i nauczycieli, którzy wspólnie świętowali zakończenie miesięcy intensywnej pracy badawczej.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia było wręczenie tytułów „Naukowej Szkoły Ignacego” oraz ogłoszenie laureata najbardziej prestiżowego wyróżnienia programu. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego z klasy 3 b z koła naukowego Mali Odkrywcy zajęli 8 miejsce w ogólnopolskim konkursie Być jak Ignacy - program Fundacji ORLEN im. Ignacego Łukasiewicza to powód do dumy.
Galę poprowadził Radek Brzózka – dziennikarz i popularyzator nauki, który wprowadził uczestników w atmosferę wielkiego naukowego święta.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów wydarzenia był pokaz naukowy dr. Adama Mirka. Eksperymenty, widowiskowe reakcje i zaskakujące właściwości pozornie zwyczajnych substancji wywołały ogromne emocje i po raz kolejny pokazały, że nauka potrafi fascynować równie mocno jak najlepsza przygoda. Dziękujemy organizatorom za pozytywną dawkę emocji i organizację wyjątkowego wydarzenia w myśl nauki!