Święta tuż, tuż…
5 grudnia gromada zuchowa „Wesołe Pląsy” brała udział w warsztatach dekorowania i pieczenia pierników. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. Warsztaty prowadzone były przez Panią Małgorzatę Wawro - nauczyciela przedmiotów gastronomicznych. Mali cukiernicy z pomocą i pod czujnym okiem uczniów Zespołu Szkół Zawodowych ugniatali ciasto, wykrawali pierniki a następnie wypiekali. Największą frajdę sprawiło dekorowanie korzennych ciasteczek. Dzieci z dużym zaangażowaniem i artystycznym zacięciem tworzyły małe dzieła sztuki. Po godzinie intensywnej pracy, powstało wiele ciekawych, pachnących ciastek. Zrodziło się pytanie kto to wszystko zje? Część pierniczków każdy z uczestników warsztatów dostał w prezencie a reszta została skonsumowana na miejscu.
Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie kulinarnych warsztatów Zespołowi Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu, w szczególności: Pani Kierownik Małgorzacie Frączek i Pani Małgorzacie Wawro wraz z uczniami.
Andrzejki w gromadzie zuchowej i świetlicy szkolnej
„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.”
Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 24 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się andrzejki, w których uczestniczyły zuchy oraz dzieci należące do świetlicy szkolnej. Dzieci lały wosk i wypatrywały w nim „swojej przyszłości”. Nie zabrakło wróżb przygotowanych przez harcerki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok. Na koniec zajęć uczniowie mieli zorganizowany słodki poczęstunek.
Gromada Zuchowa "Wesołe Pląsy" uczciła pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.
Harcerze i zuchy złożyli kwiaty dla uczczenia rocznicy wyzwolenia Iwonicza spod okupacji niemieckiej
W ramach uczczenia rocznicy wyzwolenia Iwonicza spod okupacji hitlerowskiej , harcerze oraz zuchy oddali hołd poległym, którzy żyją w naszej pamięci. Uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza . Wspólnie odmówili modlitwę w intencji poległych w II wojnie światowej.
Udział 10 D. H. „Leśna Brać” w uroczystości nadania Sztandaru 18 Drużynie Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Łężanach.
Reprezentacja harcerzy z Iwonicza wzięła udział w sobotniej uroczystości nadania Sztandaru Drużynie Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Łężanach . Z tej okazji odbyła się msza święta i uroczysty apel podczas którego nastąpiło przekazanie Sztandaru drużynie harcerskiej. Po oficjalnej części miało miejsce „Spotkanie z historią i piosenką harcerską”. Był także piknik na którym harcerze wspólnie bawili się. Dla młodych uczestników uroczystości harcerze z Łężan przygotowali wiele atrakcji , m. in. warsztaty z dekoracji warzywnych, tańce integracyjne, duże bańki mydlane i flanki „Grę Wikingów”.
Wspólnie spędzony czas z pewnością na długo pozostanie dla harcerzy miłym wspomnieniem.
Hufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej
W sobotę 23 kwietnia 4 Gromada „Wesołe Pląsy” brała udział w Hufcowym Festiwalu Piosenki Zuchowej, który odbył się w Krośnie, w szkole nr 14. Uczestniczyło w nim siedem gromad zuchowych. Zuchy z Iwonicza zaprezentowały piosenkę pt. „Zuchowy świat” oraz pląs pt. „Mundur, chusta...”. Po wokalnych i tanecznych zabawach, dzieci uczestniczyły w poczęstunku. Na zakończenie imprezy, każda z gromad dostała upominki w postaci zestawów do tenisa ziemnego oraz grę planszową.
„Co 4 lata Zuch jest pępkiem świata!”
29 lutego wypadają imieniny zucha. Gromada zuchowa „Wesołe Pląsy”, świętowała wspólnie z innymi zuchami z powiatu krośnieńskiego w Jedliczu. Na dzieci czekało szereg niespodzianek. Po wspólnym przywitaniu piosenką, odbyły się konkurencje sportowe. Nie zabrakło także pląsów i tańców. Atrakcją imieninową był tort z racą i smakołykami ukrytymi w środku. Po zabawie odbył się poczęstunek. Na zakończenie, Komendant Hufca, wręczył każdej gromadzie dyplom oraz wielkiego cukierka ze słodkościami. Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Iwonicza.
Zuchowe i harcerskie podchody w parku
Z okazji „Dnia Myśli Braterskiej” 23 lutego, podczas ferii zostało zorganizowane spotkanie, w którym uczestniczyły zuchy, harcerze oraz uczniowie niezrzeszeni w organizacji. Dzieci uczestniczyły w grze terenowej - podchodach na terenie parku w Iwoniczu. Harcerze i zuchy zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza drużyna wyruszyła do parku, gdzie pozostawiła dobrze ukryte listy ze wskazówkami i zadaniami do wykonania przez zuchy. Gromada „Wesołe Pląsy” musiała wykazać się dużym sprytem i spostrzegawczością, aby je odnaleźć. Zadania nie były proste, ale udało się im je wykonać. Na ostatnim etapie znajdowała się nagroda – niespodzianka, która sprawiła wiele radości wszystkim uczestnikom. Każda z grup dostała worek słodkości.
Na zakończenie zbiórki, w Ochotniczym Hufcu Pracy odbyło się ognisko z pieczeniem smacznych kiełbasek. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu sprawił, że wszyscy świetnie się bawili i zadowoleni wrócili do domów.
Pragniemy bardzo podziękować Panu Burmistrzowi, który sfinansował nam zorganizowane zajęcia.
Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Komendanta Hufca Krosno
Udział reprezentacji 10 Drużyny Harcerskiej w Hufcowym Turnieju Tenisa Stołowego Już po raz 19 rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Komendanta Hufca Krosno, który odbył się 22 lutego w Krościenku Wyżnym. W zmaganiach udział wzięli harcerze z Łężan, Równego, Krosna, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego i Iwonicza. Rozgrywki przebiegły w sportowej atmosferze. Naszą drużynę reprezentowali: Mateusz Kapica i Sylwester Płoucha. Sylwester Płoucha wywalczył III miejsce w grze indywidualnej. Wszystkim tenisistom serdecznie gratulujemy umiejętności sportowych i pasji.
Dzień Myśli Braterskiej – Święto przyjaźni harcerzy i skautów
22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu , sir Roberta Baden – Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden - Powell (22 lutego 1889). Tego dnia harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej.
Z tej okazji w weekend, 12-14 lutego 12 harcerzy i harcerek z 10 Drużyny Leśna Brać uczestniczyło w Zlocie Hufca, który odbył się w Krośnie. Brało w nim udział ponad 160 skautów z drużyn naszego regionu.
W pierwszym dniu zlotu odbyły się zajęcia integracyjne w grupach metodycznych. Wieczór harcerze spędzili na wykonywaniu zadań, za które otrzymali „ecie pecie”, dzięki którym mogli wylicytować udział w ciekawych pakietach zajęć. Były to : mini kurs samoobrony, warsztaty manualne, taniec z ogniem, geocaching, wyjście na lodowisko i do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, zajęcia w Radio Fara, czy spotkanie z podróżniczką i z przedstawicielem grupy rekonstrukcyjnej Powstania Warszawskiego.
W sobotę odbyła się Wielka Krośnieńska Gra Terenowa o Robercie Wojciechu Portiusie. Na harcerzy czekały przygotowane zadania , poprzez które poznali oni ważne miejsca w Krośnie związane z tym wybitnym krośnianinem. W czasie gry harcerze spotkali „tajemniczą postać” w przebraniu , dzięki której dowiedzieli się miedzy innymi , iż Portius od 1629 roku był jednym z dwóch najbogatszych kupców w Krośnie , który dostarczał wina na dwór Zygmunta III Wazy.
W sobotnie popołudnie harcerze uczestniczyli w Spotkaniu Pokoleń, na które zaproszeni zostali instruktorzy, seniorzy oraz przyjaciele harcerstwa. Wieczorem w przebraniach wszystkie drużyny bawiły się w karaoke. Dzień zakończył się wspólna śpiewonocką.
W ostatni dzień zlotu został przeprowadzony bieg sprawnościowy połączony z rozwiązywaniem zadań logicznych. Po biegu nadszedł czas na pakowanie się i sprzątanie szkoły. Brać harcerska zadowolona i pełna wrażeń wróciła do domów.
Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju – to skautowa sztafeta przekazywania ognia z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei i zgodnie z tradycją jest stawiane na wigilijnym stole.
W dniu 20.12.2015r. odbyło się w Krośnie przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym wyjątkowym dniu harcerze, instruktorzy Hufca ZHP Krosno uczestniczyli we mszy świętej w Kościele oo. Kapucynów, podczas której ogień z Betlejem odebrała nasza drużyna. 21 grudnia światło harcerze i zuchy z Iwonicza zanieśli do szkół, przedszkoli, parafii, Domów Pomocy Społecznych i urzędu.
Zuchowe Mikołajki w Iwoniczu!
W sobotę 5 grudnia w naszej szkole odbyła się impreza pt. „Zuchowe Mikołajki”. Gościliśmy Zastępcę Komendanta pwd. Paulinę Wysocką, hm. Kamilę Frydrych oraz 9 Gromad Zuchowych z: Krosna, Lubatowej, Iskrzyni, Jedlicza, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego, łącznie odwiedziło nas 179 zuchów i zuchenek. Tradycyjnie po przywitaniu każda z gromad prezentowała przygotowaną piosenkę oraz wiersz o Mikołaju, wprowadzając wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Następnie dzieci wykonywały majsterkę, tym razem była to bombka na choinkę, którą każda z gromad wykonywała według swojego pomysłu. Na zakończenie zuchy wykonywały pląsy i tańce. Wszystkie gromady zostały nagrodzone pamiątkowym dyplomem oraz słodkościami. Dziękujemy gościom za liczne przybycie i zapraszamy ponownie do Iwonicza.
W sobotę 21 XI 2015 r. odbyły się w Sali narad Urzędu Miasta Krosna Obrady Zjazdu Hufca ZHP Krosno celem wybrania nowych władz ZHP Krosno. Komendantem wybrano ponownie hm. Jana Borka. Na zjeździe goszczono zastępcę Prezydenta Krosna Pana Bronisława Barana, który podziękował zebranym za pracę z dziećmi i młodzieżą oraz na rzecz Hufca ZHP. Ponadto nasza drużyna otrzymała podziękowania od Komendanta Chorągwi Podkarpackiej Związku Harcerstwa Polskiego za zaangażowanie, służbę i realizację przedsięwzięć programowych. Zjazd zakończył się pożegnaniem w kręgu i odśpiewaniem „Bratniego słowa”.
Harcerze świętują niepodległość
Minęła 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcerze świętowali ten szczególny dla naszego narodu dzień na wiele różnych sposobów. Nie zabrakło śpiewu, chwil zadumy jak i elementów najbardziej harcerskich.
Drużyna rozpoczęła święto już podczas zbiórki „biało – czerwonej”. Zastępy mogły popisać się swoją wiedzą o Polsce w zorganizowanym quizie, konkurencji o hymnie „Muzyczne zamieszanie” i „Nasze godło”. Uczestnicy przebrani i pomalowani w biało czerwone barwy odpowiadali na pytania z historii, kultury, przyrody i sportu, a także rywalizowali w konkurencji plastycznej i muzycznej – jednym słowem radośnie świętowali Dzień Niepodległości.
W dniu 11 Listopada delegacja harcerze uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Iwoniczu–Zdroju. Złożyła kwiaty pod Krzyżem Milenijnym, oddając hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.
Udział harcerzy z 10 DH „Leśna Brać” w obchodach święta traktujemy jako służbę i należny szacunek wobec naszej historii.
Zuchowa jesień
W sobotę 7.11.2015r zuchy z 4 gromady zuchowej „Wesołe Pląsy”, uczestniczyły w „Powitaniu jesieni”. Impreza zorganizowana była przez Hufiec Krosno a odbyła się w Szkole Podstawowej nr 14. Dzieci wspólnie z innymi gromadami zuchowymi brały udział w pląsach, majsterce zuchowej. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali piosenkę pt. „Tańcowała jesień”. Każda z 10 gromad zuchowych miała swoją reprezentantkę, która przebrana była za Panią Jesień. Przedstawicielką naszej gromady była Adrianna Frodyma z klasy 3b, która pokazała jesień w dwóch odsłonach: słota i złota jesień. Na zakończenie każda z gromad dostała upominek w postaci przyborów papierniczych.
Wyjście na cmentarz
Z okazji tegorocznego Dnia Wszystkich Świętych harcerze i zuchy wraz z opiekunkami dh Anną Gaweł i dh Krystyną Bargieł odwiedzili pobliski cmentarz. W imieniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły z zadumą zapalili symboliczne znicze i pomodlili się na grobach zmarłych nauczycieli i mogile zbiorowej poległych partyzantów w Lesie Grabińskim. Wychowankowie byli również przy grobie patrona szkoły - ks. Antoniego Podgórskiego i jego matki. Wśród uczniów panował nastrój zadumy.
To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego. Poprzez takie wyjścia staramy się uczyć okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.
„Cała Polska czyta dzieciom”. Czytają też harcerze!
Dnia 22.10.2015 roku 10 Drużyna Harcerska „Leśna Brać” wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytania. Drużynowa i zastępowi przeczytali harcerzom fragment książki o bohaterach Hufca Krosno Janie i Stanisławie Magurach. Po zdobyciu informacji o patronach uczestnicy zbiórki zrobili plakaty z najważniejszymi informacjami o danych postaciach. Po zakończeniu zadania każdy zastęp prezentował efekty swojej pracy. Następnie drużynowa zachęciła harcerzy do zdobycia sprawności „Łazika” i „Przyjaciel książki”, gdyż bracia Magurowie kochali przyrodę i turystykę, a także uwielbiali czytać książki.
Aby otrzymać sprawność „Przyjaciel książki” harcerze muszą wykonać następujące zadania:
1. Pomagać w bibliotece (porządkować i oprawiać książki, dyżurować przy wypożyczeniu, uzupełniać katalog itp.).
2. Wykonać drobne naprawy kilku książek.
3. Przeczytać książkę harcerską.
4. Gromadzić własną bibliotekę, przechowywać książki w należytym porządku.
Na zakończenie zbiórki harcerze uczcili pamięć bohaterów chwilą ciszy i pożegnali się tradycyjną iskierką przyjaźni.
W sobotni mroźny poranek 10 października 4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” brała udział w „Święcie pieczonego ziemniaka”. Po obrzędowym przywitaniu się piosenką przy ognisku, zuchy dowiedziały się kilka ciekawostek na temat pochodzenia ziemniaka. Później była już tylko zabawa. Zorganizowaliśmy wybory króla Kartofla i królowej Bulwiny, ziemniaczanymi rządzącymi zostali: zuch Paweł Foremny z kl. 3 i zuchenka Zuzia Ziembicka z kl. 1, to oni nazbierali najwięcej pyr. Następnie dzieci uczestniczyły w sportowych konkurencjach, skoki w workach, doprowadzanie ziemniaka do mety. Po ciężkich bojach sportowych upiekliśmy kiełbaski i skosztowaliśmy pieczonych kartofli. Wszystkie zuchy zadowolone i zmęczone wróciły do domów. Dziękujemy za pomoc i opiekę mamom: Pani Magdalenie Jarosz i Pani Ewie Zabawskiej.
9 października patrol harcerski wyruszył wraz z drużynową na rajd trasą: Iwonicz-Zdrój – Przymiarki – Bałucianka - Rymanów Zdrój. Po drodze podziwialiśmy przepiękne krajobrazy, urokliwe polany i lasy przyozdobione w barwy jesieni. W Bałuciance obejrzeliśmy drewnianą cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem Zaśnięcia Przeświętej Bogurodzicy z XVII wieku. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w Rymanowie Zdroju przy ognisku. Podczas rajdu przeprowadzone zostały także konkursy, po których nastąpiło rozdanie nagród i dyplomów. Nasza harcerka – Urszula Dróbek zdobyła III miejsce w konkursie krajoznawczo–turystycznym. Gratulujemy i zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w następnym rajdzie.
W środę 7.10.2015r.podczas zbiórki w parku odbyła się gra harcerska, w której uczestniczyli harcerze z klas IV-VI. Trzy zastępy 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” zaopatrzone w kompasy i plany parku odszukiwały kopert z cechami idealnego harcerza, które zostały rozmieszczone na terenie całego parku. Zadaniem uczestników gry było znalezienie jak największej liczby kopert w najkrótszym czasie. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy harcerz powinien być pomysłowy, dzielny, koleżeński, pomocny, prawdomówny, bezinteresowny, uprzejmy i karny. Rywalizacja była naprawdę zacięta, ale wszystkie zastępy poradziły sobie z tym zadaniem wspaniale.
To był atrakcyjny wspólnie spędzony czas. Gra terenowa wzbudziła wiele emocji, angażowała, uczyła. Pozwoliła poruszać się w przestrzeni przyrody i poznawać naturę.
W sobotę 26 września odbył się Start Harcerski dla drużyn z Hufca Krosno w Rymanowie Zdroju. Celem imprezy było rozpoczęcie nowego roku harcerskiego.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 Mszą Harcerską. Po Mszy Świętej na placu przed kościołem, odbył się uroczysty apel. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 harcerzy z różnych środowisk, które zmierzyły się z Biegiem na Orientację i zadaniami związanymi z udzieleniem pierwszej pomocy medycznej. Trasa biegu liczyła 6 punktów, gdzie uczestnicy musieli m. in. rozszyfrować tekst napisany alfabetem Morse`a, a także wykazać się wiedzą dotycząca życia Jana Pawła II.
Harcerski Start był doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości i aktywnego rozpoczęcia roku harcerskiej służby.
Z okazji rocznicy wyzwolenia Iwonicza harcerze odwiedzili grób partyzantów poległych z rąk okupanta hitlerowskiego. Uczniowie zapalili znicze na grobie i odmówili wspólnie modlitwę w intencji poległych za ojczyznę.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Dzień 8 czerwca 2015 roku zapewne na zawsze pozostanie w pamięci 7 harcerzy z 10 Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole. Był to bowiem dzień złożenia przez nich Przyrzeczenia Harcerskiego. Uroczystość rozpoczęła się biegiem terenowym w parku dla przyszłych harcerzy tzw. Biszkoptów, w czasie której mieli wykazać się orientacją w terenie i wiedzą harcerską. Ale na czym tak właściwie polegała ta gra? Na terenie całego parku zostały rozmieszczone koperty z pytaniami o tematyce harcerskiej. Dotyczyły one m. in. historii ZHP, symboli ważnych dla skautów i Prawa Harcerskiego. Zadaniem uczestników było znalezienie jak największej liczby kopert i udzielenie poprawnych odpowiedzi na znajdujące się w nich pytania. Próbę zaliczyli wszystkie biszkopty.
Następnie udaliśmy się do zastępowej dh. Darii Penar, gdzie miało miejsce ognisko połączone ze złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego. Zanim jednak ten moment nastąpił, Drużynowa odczytała rozkaz dotyczący Przyrzeczenia. Oczywiście, przy ognisku nie mogło zabraknąć gawędy na temat Prawa Harcerskiego. Wreszcie nastąpił ten oczekiwany i najważniejszy moment złożenia Przyrzeczenia. Harcerze powtarzali słowa Przyrzeczenia, które stanowią przed nimi wysokie wymagania: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętnie pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”. Po złożeniu Przyrzeczenia nadszedł czas na wręczenie i przypięcie do munduru krzyży harcerskich. Przy ognisku nie mogło zabraknąć śpiewu piosenek harcerskich, pieczonych kiełbasek i zabaw harcerskich. I tak po wspólnym spędzonym czasie zebraliśmy się w kręgu aby przekazać sobie iskierkę i rozejść się już jako pełni harcerze do domu.
Na tym niestety zakończył się rok harcerski. Przed niektórymi harcerzami obóz w Woli Michowej, na którym również czeka na nich mnóstwo przeżyć.
1% Podatku
Dla 10 Drużyny ZHP w Iwoniczu
Druhny i druhowie - Szanowni Państwo - Przyjaciele Harcerzy
Rozliczamy się za 2014 rok.
Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją Pożytku Publicznego, w związku z tym możecie przekazać swój 1% podatku należnego.
Darowizna przekazana na konto ZHP przy podjęciu niżej wymienionych kroków trafi bezpośrednio do naszej drużyny i pomoże w organizacji programu dla harcerzy. Gorąco zachęcam do takiej formy wsparcia!
Jak to zrobić?
Aby przekazać darowiznę 10 DH należy podjąć następujące czynności:
Przy rozliczeniu podatku w rubryce 132. Numer KRS należy wpisać: 0000296261
W pozycji 133 Nazwa OPP: Hufiec ZHP Krosno (z dopiskiem 10 D. H.„Leśna Brać” w Iwoniczu).
Dlaczego warto przekazać 1% swojego podatku na ZHP – 10 D.H „Leśna Brać” w Iwoniczu?
ZHP to organizacja o 100–letniej tradycji.
Podstawowa działalność naszej drużyny opiera się na organizacji zbiórek dla dzieci, podczas których realizowany jest program o różnorodnej tematyce, w tym: wychowanie patriotyczne, duchowe, zdrowotne, edukacja ekologiczna, techniki harcerskie, sprawności, itp. Organizowane są między innymi: obóz w Woli Michowej, ogniska, liczne rajdy, zloty, zabawy integracyjne, podchody i wycieczki.
Za okazaną pomoc już teraz dziękujemy!
Czuj, czuj, czuwaj!
16 maja przedstawiciele 10 Drużyny „Leśna brać” brali udział w obchodach 32 rocznicy nadania imienia Jana i Stanisława Magurów Hufcowi ZHP Krosno. Najpierw spotkaliśmy się z innymi drużynami, instruktorami, reprezentacją zuchów, członkami RPH i sympatykami harcerstwa w kościele, w którym kapelan Hufca phm. Patryk Jankiewicz odprawił Mszę Św. w intencji naszych bohaterów. Następnie przemaszerowaliśmy na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbył się uroczysty apel, podczas którego został nadany nowy sztandar Hufcowi ZHP Krosno. Po apelu odbył się ciekawy montaż słowno – muzyczny o naszych patronach.
Na sportowo rozpoczęli ferie harcerze 10 D. H. „Leśna Brać”. W poniedziałek 2 lutego nasza drużyna harcerska spotkała się w szkole w Krościenku Wyżnym, na Harcerskim Turnieju Tenisa Stołowego. Turniej był skierowany do harcerzy z terenu Hufca Krosna. W kategoriach wiekowych: harcerze i harcerze starsi zmierzyli się zawodnicy z Łężan, Równego, Krosna, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego i Iwonicza. Naszą drużynę reprezentowało czterech zawodników. Byli to: Wiktoria Tomkiewicz kl. VIA, Wiktor Czerwieński VIB, Marcin Kenar VIA, Miłosz Adamiak kl. VIA. Po zaciętej walce wszystkich drużyn harcerskich, turniej dobiegł końca. Indywidualnie w kategorii harcerzy II miejsce zdobył Marcin Kenar i III miejsce – Miłosz Adamiak, a w kategorii harcerek – II miejsce Wiktoria Tomkiewicz. Wszystkim naszym tenisistom serdecznie gratulujemy umiejętności i sportowej pasji!!!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z ich nadejściem do Polski przybywa po raz dwudziesty czwarty Betlejemskie Światełko Pokoju zapalone w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem. W tym roku betlejemska sztafeta podąża pod hasłem „Pokój jest w nas”.
Dnia 19 grudnia patrol Drużyny „Leśna Brać” spotkał się w Kościele O. Kapucynów w Krośnie, gdzie odbyła się Msza z przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju. Dzięki temu dotarło ono także do naszej gminy. Światło zostało przekazane władzom gminy, proboszczom parafii, Pani Dyrektor naszej szkoły Małgorzacie Jakubowicz, Pani Dyrektor Krystynie Gotfryd i Domom Pomocy Społecznych w Iwoniczu. Podczas Świątecznego Kiermaszu w Iwoniczu-Zdroju harcerze przekazali płomień na ręce Pana Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Witolda Kocaja i Proboszcza Parafii Iwonicz-Zdrój Księdza Bogdana Nitki. W czasie otwarcia kiermaszu harcerze ZHP zaśpiewali kolędę „Betlejemskie Światło Pokoju” i złożyli życzenia „Niech Ten Betlejemski Płomień Pokoju i Miłości da siłę śmiało podejmować nowe wyzwania i skutecznie je realizować”. Patrol ze „Światełkiem” został przyjęty bardzo ciepło i serdecznie.
Harcerze zaangażowali się także w sprzedaż ozdób świątecznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły w świetlicy przy pomocy Pani Danuty Ruszały. Fundusze uzyskane ze sprzedaży stroików zostaną przeznaczone na organizację wycieczki.
I chociaż zabrakło zimowej aury, to panująca podczas kiermaszu atmosfera była bardzo świąteczna.
13 grudnia 2014r. /w sobotę/ zuchy z 4 Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy” uczestniczyły w „Zuchowych Mikołajkach” zorganizowanych przez Hufiec Krosno. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 10 w Krośnie i wzięło w nim udział 10 gromad zuchowych.
Zuchy bardzo aktywnie spędziły czas, uczestnicząc w zabawach, grach oraz rozwiązując przygotowane dla nich zadania. Odbył się również XI Mikołajkowy Konkurs Piosenki do którego wszystkie gromady były doskonale przygotowane. „Wesołe Pląsy” zajęły III miejsce w Konkursie Piosenki Mikołajkowej, II miejsce w Mikołajkowym Konkursie Majsterkowania czyli konkursie na wykonanie najpiękniejszego szala dla św. Mikołaja oraz II miejsce w Mikołajkowym Turnieju Gier. Na zakończenie wspólnej zabawy, zuchy otrzymały mikołajkowe prezenty, dyplomy i w doskonałym humorze wróciły do domów.
Serdecznie podziękowania kierujemy do pani Moniki Kandefer oraz pani Ani Szajny, które nam towarzyszyły i pomagały.
26 listopada 2014r. odbyła się niezwykła zbiórka andrzejkowa. Zuchy zostały zaproszone przez druhnę i uczennice z klasy IV do specjalnie przygotowanej „Sali Wróżb Andrzejkowych”. Zbiórka rozpoczęła się krótką gawędą o tradycji wróżb andrzejkowych. Potem była odbyły się wróżby, zabawy i tańce m.in. taniec z balonikami. Wszystkie wróżby były traktowane „z przymrużeniem oka” jako dobra zabawa. Nie zabrakło także słodkiej niespodzianki.
3 listopada odbyła się w naszej szkole zbiórka 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” poświęcona obchodom Święta Niepodległości. Z tej okazji harcerze ubrani na biało-czerwono wzięli udział w licznych konkursach między zastępami. Zabawa była świetna, każdy miał okazję wziąć udział w konkurencjach i wykazać się wiedzą o kraju. Rundy dotyczyły wiadomości z historii i geografii Polski, wiedzy o hymnie, konkurencji plastycznych „Orzeł” i „Polska gola, Polska gola, taka jest kibiców wola” oraz konkurencji muzycznej „Muzyczne zamieszanie”. Zbiórka z okazji Dnia Niepodległości dobiegła końca po rozwiązaniu braterskiego kręgu.
To spotkanie harcerze na pewno będą wspominać z uśmiechem na twarzach. Uświadomiła ona im, jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju i nie musimy znosić trudów niewoli.
Dnia 6 października grupka harcerzy wraz z drużynową wybrała się na pieszą wycieczkę do Lasu Grabińskiego. Pogoda w tym dniu była piękna, a las wyglądał cudownie w barwach jesieni. Już sam początek wycieczki był dla dzieci bardzo zaskakujący, gdyż powitał nas myśliwy z Koła Łowieckiego Żbik pan Bogdan Szczepanik, który opowiedział harcerzom na czym polega działalność myśliwych, wzbudzając w nich duże zaciekawienie. Uczniowie obejrzeli również pole kukurydzy zniszczone przez dziki. Niektórzy wykazali się dużą spostrzegawczością, znajdując salamandrę, która bardzo chętnie pozowała do zdjęć.
Celem naszej wyprawy było także zapoznanie harcerzy z historią powstania Pomnika Nieznanego Żołnierza. Zapaleniem zniczy uczcili pamięć tych, który bohatersko walczyli o naszą wolność.
Uczniowie również uporządkowali otoczenie wokół Pomnika i drogę prowadzącą do lasu.
Wycieczka ta była bogata w nową wiedzę i pełna pozytywnych wrażeń.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zuchy z 4 Gromady Zuchowej Wesołe Pląsy i harcerze z 10 Drużyny Harcerskiej Leśna Brać roznosiły Światełko Pokoju. Druhny Julia Rokita, Adrianna Nycz oraz druh Krzysztof Rokita przekazali Światełko Pokoju: Pani Dyrektor Małgorzacie Jakubowicz, Pani Dyrektor Krystynie Gotfryd, Siostrze Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Halinie Kucia, Opatowi z Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz Burmistrzom Gminy Iwonicz-Zdrój Panu Pawłowi Pernalowi i Wiesławowi Polkowi. Światełko także powędrowało do kościoła parafialnego w Iwoniczu.
Jak przystało na tradycję, a harcerz ma strzec tego, w drużynie odbyła się Wigilia. Po odczytaniu Pisma Świętego i modlitwie wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia. Następnie spożywając nasze „gorące kubki” wymienialiśmy się zdaniami na temat potraw i tradycji w naszych domach. Nie zabrakło również kolęd, do których przygrywały nam dziewczyny z gimnazjum.
Jak prorok powiedział,
Panna zrodzi Syna.
Dla ludu całego
szczęśliwa nowina.
Dobrych i szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia,
wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku
oraz radości i nadziei z przyjścia Zbawiciela na świat
życzą harcerze i harcerki z drużyny
„Leśna Brać”
„Czuwaj”
Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd. To także czas na inscenizacje jasełek bożonarodzeniowych. W tym roku harcerze i zuchy połączyli siły i wystąpili z inscenizacją „Woje Mirmiła” przed seniorami Iwonicza. Przedstawienie odbyło się w sobotę 14 grudnia w domu ludowym w Iwoniczu. Niezwykłą rolę odegrały kolędy przy akompaniamencie Julii Rokity i Alicji Menet. Słysząc gromkie brawa sądzimy, że przedstawienie się podobało, a nasi uczniowie podbudowani wspaniałą publicznością chcą wziąć udział w Przeglądzie Pastorałek, które odbędzie się w styczniu. Pełni nadziei czekamy na styczeń i na tak wspaniałą publiczność jaka była w sobotę.
W piękny, słoneczny wtorek, 22 października harcerze drużyny „Leśna Brać” spotkali się, aby uczcić święto pieczonego ziemniaka. Po długim i wyczerpującym spacerze dotarliśmy na miejsce. Zapłonęło więc wielkie ognisko i zapachniały smażone na kijkach kiełbaski.
Kulminacyjnym punktem imprezy była degustacja pieczonych ziemniaków. Warto ocalić od zapomnienia „zabawy ziemniaczane”, aby w dobie komputerów dzieci potrafiły świetnie bawić się przy ognisku.
W naszej szkole 24 września odbyły się warsztaty pt. Wszystko o cebuli. Spotkanie to miało na celu propagowanie i zapoznanie małych Iwoniczan z tradycją lokalną. Uczniowie klas młodszych, zuchy i harcerze licznie brały w nich udział. Dzieci pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Iwonicz, tworzyły swoje małe dzieła – cebulki. Spotkanie zakończył poczęstunek.
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego ruszyły zapisy do szkolnej drużyny ZHP „Leśna Brać”. Do naszej drużyny zapisali się nowi ochotnicy z klas IV i V, którzy będą się przygotowywać do przyrzeczenia. Uczniowie pod czujnym okiem zastępowych oraz nowego opiekuna starają się ze wszystkich sił, aby stać się prawdziwym harcerzem. W chwili obecnej do naszej drużyny należy 25 osób, które zostały podzielone na zastępy.
W dniu 11 maja 2013r. w Krośnie odbyły się obchody XXX rocznicy nadania imienia Jana i Stanisława Magurów Hufcowi ZHP Krosno. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i 14 drużyn harcerskich przy Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Krośnie. Tam o godz. 10 odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył kapelan harcerski Hufca Krosna phm. O. Patryk Jankiewicz. Podczas Mszy Św. ks. wygłosił homilię, w której nawiązał do postaci Jana i Stanisława Magurów - bohaterów hufca. Po Eucharystii harcerze z Krosna przedstawili montaż słowno–muzyczny o naszych bohaterach, którzy zawsze byli gotowi do poświęceń dla Ojczyzny, dla człowieka. Rozbudzali patriotyzm. Ponadto pięknym śpiewem uraczyła nas 14 DH z Korczyny. Ten szczególny dzień w historii naszego Hufca zakończył się Harcerską Grą Terenową na świeżym powietrzu dla wszystkich drużyn.
W środę 23 kwietnia odbyła się piesza wycieczka do Lasu Grabińskiego. Głównym celem wyprawy było zapoznanie zuchów z historią powstania Pomnika Nieznanego Żołnierza, a tym samym utrwalenie I punktu Prawa Zucha „Zuch kocha Boga i Polskę”. Uczniowie również porządkowali otoczenie wokół Miejsca Pamięci.
W szkole podstawowej nr 10 w Krośnie dnia 6.04.2013 r. odbyło się spotkanie gromad zuchowych z powiatu krośnieńskiego. Nasza gromada zuchowa „Wesołe Pląsy”, także brała udział w tym spotkaniu. Zuchy prezentowały piosenki do sprawności oraz pląsy. Zuchenki i zuchy z Iwonicza przy akompaniamencie gitar harcerski zaprezentowały piosenkę pt. „Bajka zuchowa”, do sprawności przyjaciel bajek oraz pląs pt. „Muzykant”. Po burzliwych obradach jury przyznało „Wesołym Pląsom” III miejsce. Natomiast publiczność przyznała naszej gromadzie główną nagrodę. W trakcie imprezy, jak na prawdziwych studentów przystało, dzieci dostały pamiątkowe indeksy. Odbył się także słodki poczęstunek. Dziękujemy harcerkom Agnieszce Jung i Wiktorii Smolińskiej za udział w spotkaniu i piękne granie na gitarach.
W sobotę 9.03.2013 r. harcerki z naszej szkoły sprawdziły swoje umiejętności gry w piłkę nożną w VIII Harcerskim Turnieju Piłki Halowej o Puchar komendanta Hufca Krosno. Pomimo zaciętej gry naszym harcerkom nie udało się awansować do finału rozgrywek. Nie mniej jednak zabawa była bardzo udana.
Począwszy od 1 stycznia, każdy z nas może się rozliczyć z Urzędem Podatkowym za rok 2012.
Jak przekazać 1% podatku za 2012 rok dla 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” i Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy”?
Związek Harcerstwa Polskiego, a co za tym idzie nasza 10 Drużyna Harcerska „Leśna Brać” i Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy”, znajdują się na liście organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego i z tego tytułu mają prawo otrzymać 1% podatku za 2012r. Przekazanie przez podatników swojego 1% za 2012 rok jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym. Po wyliczeniu , ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy numer KRS 0000296261. Wpisujemy także kwotę , którą chcemy przekazać.
Uwaga: Bardzo ważne jest, aby Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym zamieścił w rubryce Cel szczegółowy 1% Hufiec ZHP Krosno 10 DH Leśna Brać lub Gromada Zuchowa Wesołe Pląsy, dzięki temu środki trafią bezpośrednio dla naszej 10 DH lub Gromady Zuchowej Wesołe Pląsy.
Drodzy rodzice:
Zachęcamy Państwa do przekazania jednego procenta na naszą drużynę, gdyż te pieniądze pozwolą uatrakcyjnić program i wychowanie Państwa dzieci.
Czyli tak naprawdę cała kwota z tej darowizny wraca do Państwa dzieci!
Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.
![]() Nowe umiejętności |
![]() Pamięć o historii |
![]() Przygoda |
![]() Przyjaźń |
![]() Służba |
![]() Uśmiech |
![]() Wyzwanie |
![]() Zabawa |