ZHP, ZUCHY


Święta tuż, tuż…

5 grudnia gromada zuchowa „Wesołe Pląsy” brała udział w warsztatach dekorowania i pieczenia pierników. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu. Warsztaty prowadzone były przez Panią Małgorzatę Wawro - nauczyciela przedmiotów gastronomicznych. Mali cukiernicy z pomocą i pod czujnym okiem uczniów Zespołu Szkół Zawodowych ugniatali ciasto, wykrawali pierniki a następnie wypiekali. Największą frajdę sprawiło dekorowanie korzennych ciasteczek. Dzieci z dużym zaangażowaniem i artystycznym zacięciem tworzyły małe dzieła sztuki. Po godzinie intensywnej pracy, powstało wiele ciekawych, pachnących ciastek. Zrodziło się pytanie kto to wszystko zje? Część pierniczków każdy z uczestników warsztatów dostał w prezencie a reszta została skonsumowana na miejscu.
Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie kulinarnych warsztatów Zespołowi Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu, w szczególności: Pani Kierownik Małgorzacie Frączek i Pani Małgorzacie Wawro wraz z uczniami.

Anna Gaweł


Andrzejki w gromadzie zuchowej i świetlicy szkolnej

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.”
Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 24 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się andrzejki, w których uczestniczyły zuchy oraz dzieci należące do świetlicy szkolnej. Dzieci lały wosk i wypatrywały w nim „swojej przyszłości”. Nie zabrakło wróżb przygotowanych przez harcerki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok. Na koniec zajęć uczniowie mieli zorganizowany słodki poczęstunek.

Wychowawcy świetlicy


Gromada Zuchowa "Wesołe Pląsy" uczciła pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.

Ciszą cmentarną ukołysani,
z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani,
odpoczywają w pokoju.
Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

Listopad to miesiąc, w którym pochylamy się nad grobami naszych bliskich, zapalając znicze, kładąc kwiaty, wiązanki, wspominając tych, którzy już odeszli.
Zgodnie z tradycją w dniu 27 października przed uroczystością Wszystkich Świętych Gromada Zuchowa "Wesołe Pląsy" wraz z opiekunem odwiedziła cmentarze w Iwoniczu. Zuchy zapaliły znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz zmówiły krótkie modlitwy za dusze zmarłych. Zuchy uczciły również pamięć pomordowanych w Lesie Grabińskim, zapalając znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pamiętały również o patronie naszej szkoły-ks. Antonim Podgórskim i jego mamie.
Płomień zniczy to symbol pamięci o tych, których niestety nie ma już wśród nas.

Bożena Lorens


Harcerze i zuchy złożyli kwiaty dla uczczenia rocznicy wyzwolenia Iwonicza spod okupacji niemieckiej

W ramach uczczenia rocznicy wyzwolenia Iwonicza spod okupacji hitlerowskiej , harcerze oraz zuchy oddali hołd poległym, którzy żyją w naszej pamięci. Uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza . Wspólnie odmówili modlitwę w intencji poległych w II wojnie światowej.

Drużynowa 10 D.H. Krystyna Bargieł
Drużynowa gromady zuchowej Anna Gaweł


Udział 10 D. H. „Leśna Brać” w uroczystości nadania Sztandaru 18 Drużynie Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Łężanach.

Reprezentacja harcerzy z Iwonicza wzięła udział w sobotniej uroczystości nadania Sztandaru Drużynie Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Łężanach . Z tej okazji odbyła się msza święta i uroczysty apel podczas którego nastąpiło przekazanie Sztandaru drużynie harcerskiej. Po oficjalnej części miało miejsce „Spotkanie z historią i piosenką harcerską”. Był także piknik na którym harcerze wspólnie bawili się. Dla młodych uczestników uroczystości harcerze z Łężan przygotowali wiele atrakcji , m. in. warsztaty z dekoracji warzywnych, tańce integracyjne, duże bańki mydlane i flanki „Grę Wikingów”.

Wspólnie spędzony czas z pewnością na długo pozostanie dla harcerzy miłym wspomnieniem.

Drużynowa Krystyna BargiełHufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej

W sobotę 23 kwietnia 4 Gromada „Wesołe Pląsy” brała udział w Hufcowym Festiwalu Piosenki Zuchowej, który odbył się w Krośnie, w szkole nr 14. Uczestniczyło w nim siedem gromad zuchowych. Zuchy z Iwonicza zaprezentowały piosenkę pt. „Zuchowy świat” oraz pląs pt. „Mundur, chusta...”. Po wokalnych i tanecznych zabawach, dzieci uczestniczyły w poczęstunku. Na zakończenie imprezy, każda z gromad dostała upominki w postaci zestawów do tenisa ziemnego oraz grę planszową.

Drużynowa Anna Gaweł


„Co 4 lata Zuch jest pępkiem świata!”

29 lutego wypadają imieniny zucha. Gromada zuchowa „Wesołe Pląsy”, świętowała wspólnie z innymi zuchami z powiatu krośnieńskiego w Jedliczu. Na dzieci czekało szereg niespodzianek. Po wspólnym przywitaniu piosenką, odbyły się konkurencje sportowe. Nie zabrakło także pląsów i tańców. Atrakcją imieninową był tort z racą i smakołykami ukrytymi w środku. Po zabawie odbył się poczęstunek. Na zakończenie, Komendant Hufca, wręczył każdej gromadzie dyplom oraz wielkiego cukierka ze słodkościami. Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Iwonicza.

Dh Anna Gaweł


Zuchowe i harcerskie podchody w parku

Z okazji „Dnia Myśli Braterskiej” 23 lutego, podczas ferii zostało zorganizowane spotkanie, w którym uczestniczyły zuchy, harcerze oraz uczniowie niezrzeszeni w organizacji. Dzieci uczestniczyły w grze terenowej - podchodach na terenie parku w Iwoniczu. Harcerze i zuchy zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza drużyna wyruszyła do parku, gdzie pozostawiła dobrze ukryte listy ze wskazówkami i zadaniami do wykonania przez zuchy. Gromada „Wesołe Pląsy” musiała wykazać się dużym sprytem i spostrzegawczością, aby je odnaleźć. Zadania nie były proste, ale udało się im je wykonać. Na ostatnim etapie znajdowała się nagroda – niespodzianka, która sprawiła wiele radości wszystkim uczestnikom. Każda z grup dostała worek słodkości.

Na zakończenie zbiórki, w Ochotniczym Hufcu Pracy odbyło się ognisko z pieczeniem smacznych kiełbasek. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu sprawił, że wszyscy świetnie się bawili i zadowoleni wrócili do domów.

Pragniemy bardzo podziękować Panu Burmistrzowi, który sfinansował nam zorganizowane zajęcia.

Drużynowa Drużyny Harcerskiej Krystyna Bargieł, drużynowa Gromady Zuchowej Anna Gaweł


Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Komendanta Hufca Krosno

Udział reprezentacji 10 Drużyny Harcerskiej w Hufcowym Turnieju Tenisa Stołowego Już po raz 19 rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Komendanta Hufca Krosno, który odbył się 22 lutego w Krościenku Wyżnym. W zmaganiach udział wzięli harcerze z Łężan, Równego, Krosna, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego i Iwonicza. Rozgrywki przebiegły w sportowej atmosferze. Naszą drużynę reprezentowali: Mateusz Kapica i Sylwester Płoucha. Sylwester Płoucha wywalczył III miejsce w grze indywidualnej. Wszystkim tenisistom serdecznie gratulujemy umiejętności sportowych i pasji.

Drużynowa Krystyna Bargieł


Dzień Myśli Braterskiej – Święto przyjaźni harcerzy i skautów

22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu , sir Roberta Baden – Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden - Powell (22 lutego 1889). Tego dnia harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni – Dzień Myśli Braterskiej.
Z tej okazji w weekend, 12-14 lutego 12 harcerzy i harcerek z 10 Drużyny Leśna Brać uczestniczyło w Zlocie Hufca, który odbył się w Krośnie. Brało w nim udział ponad 160 skautów z drużyn naszego regionu.

W pierwszym dniu zlotu odbyły się zajęcia integracyjne w grupach metodycznych. Wieczór harcerze spędzili na wykonywaniu zadań, za które otrzymali „ecie pecie”, dzięki którym mogli wylicytować udział w ciekawych pakietach zajęć. Były to : mini kurs samoobrony, warsztaty manualne, taniec z ogniem, geocaching, wyjście na lodowisko i do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, zajęcia w Radio Fara, czy spotkanie z podróżniczką i z przedstawicielem grupy rekonstrukcyjnej Powstania Warszawskiego.

W sobotę odbyła się Wielka Krośnieńska Gra Terenowa o Robercie Wojciechu Portiusie. Na harcerzy czekały przygotowane zadania , poprzez które poznali oni ważne miejsca w Krośnie związane z tym wybitnym krośnianinem. W czasie gry harcerze spotkali „tajemniczą postać” w przebraniu , dzięki której dowiedzieli się miedzy innymi , iż Portius od 1629 roku był jednym z dwóch najbogatszych kupców w Krośnie , który dostarczał wina na dwór Zygmunta III Wazy.
W sobotnie popołudnie harcerze uczestniczyli w Spotkaniu Pokoleń, na które zaproszeni zostali instruktorzy, seniorzy oraz przyjaciele harcerstwa. Wieczorem w przebraniach wszystkie drużyny bawiły się w karaoke. Dzień zakończył się wspólna śpiewonocką.

W ostatni dzień zlotu został przeprowadzony bieg sprawnościowy połączony z rozwiązywaniem zadań logicznych. Po biegu nadszedł czas na pakowanie się i sprzątanie szkoły. Brać harcerska zadowolona i pełna wrażeń wróciła do domów.

Drużynowa Krystyna Bargieł


Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

„Światło z Betlejem nową światu da nadzieję!
Pokoju płomień niech ogrzewa nas!”

Betlejemskie Światło Pokoju – to skautowa sztafeta przekazywania ognia z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei i zgodnie z tradycją jest stawiane na wigilijnym stole.

W dniu 20.12.2015r. odbyło się w Krośnie przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym wyjątkowym dniu harcerze, instruktorzy Hufca ZHP Krosno uczestniczyli we mszy świętej w Kościele oo. Kapucynów, podczas której ogień z Betlejem odebrała nasza drużyna. 21 grudnia światło harcerze i zuchy z Iwonicza zanieśli do szkół, przedszkoli, parafii, Domów Pomocy Społecznych i urzędu.

Drużynowe Krystyna Bargieł i Anna Gaweł


Zuchowe Mikołajki w Iwoniczu!

W sobotę 5 grudnia w naszej szkole odbyła się impreza pt. „Zuchowe Mikołajki”. Gościliśmy Zastępcę Komendanta pwd. Paulinę Wysocką, hm. Kamilę Frydrych oraz 9 Gromad Zuchowych z: Krosna, Lubatowej, Iskrzyni, Jedlicza, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego, łącznie odwiedziło nas 179 zuchów i zuchenek. Tradycyjnie po przywitaniu każda z gromad prezentowała przygotowaną piosenkę oraz wiersz o Mikołaju, wprowadzając wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Następnie dzieci wykonywały majsterkę, tym razem była to bombka na choinkę, którą każda z gromad wykonywała według swojego pomysłu. Na zakończenie zuchy wykonywały pląsy i tańce. Wszystkie gromady zostały nagrodzone pamiątkowym dyplomem oraz słodkościami. Dziękujemy gościom za liczne przybycie i zapraszamy ponownie do Iwonicza.

Z zuchowym pozdrowieniem
Czuj! dh. Anna GawełZjazd Zwykły Hufca ZHP Krosno

W sobotę 21 XI 2015 r. odbyły się w Sali narad Urzędu Miasta Krosna Obrady Zjazdu Hufca ZHP Krosno celem wybrania nowych władz ZHP Krosno. Komendantem wybrano ponownie hm. Jana Borka. Na zjeździe goszczono zastępcę Prezydenta Krosna Pana Bronisława Barana, który podziękował zebranym za pracę z dziećmi i młodzieżą oraz na rzecz Hufca ZHP. Ponadto nasza drużyna otrzymała podziękowania od Komendanta Chorągwi Podkarpackiej Związku Harcerstwa Polskiego za zaangażowanie, służbę i realizację przedsięwzięć programowych. Zjazd zakończył się pożegnaniem w kręgu i odśpiewaniem „Bratniego słowa”.

Drużynowa 10 DH „Leśna Brać” druhna Krystyna Bargieł


Harcerze świętują niepodległość

Minęła 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Harcerze świętowali ten szczególny dla naszego narodu dzień na wiele różnych sposobów. Nie zabrakło śpiewu, chwil zadumy jak i elementów najbardziej harcerskich.

Drużyna rozpoczęła święto już podczas zbiórki „biało – czerwonej”. Zastępy mogły popisać się swoją wiedzą o Polsce w zorganizowanym quizie, konkurencji o hymnie „Muzyczne zamieszanie” i „Nasze godło”. Uczestnicy przebrani i pomalowani w biało czerwone barwy odpowiadali na pytania z historii, kultury, przyrody i sportu, a także rywalizowali w konkurencji plastycznej i muzycznej – jednym słowem radośnie świętowali Dzień Niepodległości.

W dniu 11 Listopada delegacja harcerze uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Iwoniczu–Zdroju. Złożyła kwiaty pod Krzyżem Milenijnym, oddając hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Udział harcerzy z 10 DH „Leśna Brać” w obchodach święta traktujemy jako służbę i należny szacunek wobec naszej historii.

Drużynowa 10 DH „Leśna Brać” Krystyna Bargieł


Zuchowa jesień

W sobotę 7.11.2015r zuchy z 4 gromady zuchowej „Wesołe Pląsy”, uczestniczyły w „Powitaniu jesieni”. Impreza zorganizowana była przez Hufiec Krosno a odbyła się w Szkole Podstawowej nr 14. Dzieci wspólnie z innymi gromadami zuchowymi brały udział w pląsach, majsterce zuchowej. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali piosenkę pt. „Tańcowała jesień”. Każda z 10 gromad zuchowych miała swoją reprezentantkę, która przebrana była za Panią Jesień. Przedstawicielką naszej gromady była Adrianna Frodyma z klasy 3b, która pokazała jesień w dwóch odsłonach: słota i złota jesień. Na zakończenie każda z gromad dostała upominek w postaci przyborów papierniczych.

Z zuchowym pozdrowieniem Czuj!
Dh Anna Gaweł


Wyjście na cmentarz

Z okazji tegorocznego Dnia Wszystkich Świętych harcerze i zuchy wraz z opiekunkami dh Anną Gaweł i dh Krystyną Bargieł odwiedzili pobliski cmentarz. W imieniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły z zadumą zapalili symboliczne znicze i pomodlili się na grobach zmarłych nauczycieli i mogile zbiorowej poległych partyzantów w Lesie Grabińskim. Wychowankowie byli również przy grobie patrona szkoły - ks. Antoniego Podgórskiego i jego matki. Wśród uczniów panował nastrój zadumy.
To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego. Poprzez takie wyjścia staramy się uczyć okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Drużynowe gromady zuchowej Anna Gaweł i drużyny harcerskiej Krystyna Bargieł


„Cała Polska czyta dzieciom”. Czytają też harcerze!

Dnia 22.10.2015 roku 10 Drużyna Harcerska „Leśna Brać” wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytania. Drużynowa i zastępowi przeczytali harcerzom fragment książki o bohaterach Hufca Krosno Janie i Stanisławie Magurach. Po zdobyciu informacji o patronach uczestnicy zbiórki zrobili plakaty z najważniejszymi informacjami o danych postaciach. Po zakończeniu zadania każdy zastęp prezentował efekty swojej pracy. Następnie drużynowa zachęciła harcerzy do zdobycia sprawności „Łazika” i „Przyjaciel książki”, gdyż bracia Magurowie kochali przyrodę i turystykę, a także uwielbiali czytać książki.

Aby otrzymać sprawność „Przyjaciel książki” harcerze muszą wykonać następujące zadania:
1. Pomagać w bibliotece (porządkować i oprawiać książki, dyżurować przy wypożyczeniu, uzupełniać katalog itp.).
2. Wykonać drobne naprawy kilku książek.
3. Przeczytać książkę harcerską.
4. Gromadzić własną bibliotekę, przechowywać książki w należytym porządku.
Na zakończenie zbiórki harcerze uczcili pamięć bohaterów chwilą ciszy i pożegnali się tradycyjną iskierką przyjaźni.

Drużynowa 10 D.H. „Leśna Brać” Krystyna BargiełŚwięto pieczonego ziemniaka

W sobotni mroźny poranek 10 października 4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” brała udział w „Święcie pieczonego ziemniaka”. Po obrzędowym przywitaniu się piosenką przy ognisku, zuchy dowiedziały się kilka ciekawostek na temat pochodzenia ziemniaka. Później była już tylko zabawa. Zorganizowaliśmy wybory króla Kartofla i królowej Bulwiny, ziemniaczanymi rządzącymi zostali: zuch Paweł Foremny z kl. 3 i zuchenka Zuzia Ziembicka z kl. 1, to oni nazbierali najwięcej pyr. Następnie dzieci uczestniczyły w sportowych konkurencjach, skoki w workach, doprowadzanie ziemniaka do mety. Po ciężkich bojach sportowych upiekliśmy kiełbaski i skosztowaliśmy pieczonych kartofli. Wszystkie zuchy zadowolone i zmęczone wróciły do domów. Dziękujemy za pomoc i opiekę mamom: Pani Magdalenie Jarosz i Pani Ewie Zabawskiej.

Z zuchowym pozdrowieniem
Czuj Anna GawełUdział patrolu w Młodzieżowym Złazie po Ziemi Krośnieńskiej

9 października patrol harcerski wyruszył wraz z drużynową na rajd trasą: Iwonicz-Zdrój – Przymiarki – Bałucianka - Rymanów Zdrój. Po drodze podziwialiśmy przepiękne krajobrazy, urokliwe polany i lasy przyozdobione w barwy jesieni. W Bałuciance obejrzeliśmy drewnianą cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem Zaśnięcia Przeświętej Bogurodzicy z XVII wieku. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w Rymanowie Zdroju przy ognisku. Podczas rajdu przeprowadzone zostały także konkursy, po których nastąpiło rozdanie nagród i dyplomów. Nasza harcerka – Urszula Dróbek zdobyła III miejsce w konkursie krajoznawczo–turystycznym. Gratulujemy i zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w następnym rajdzie.

Drużynowa 10 D.H. Krystyna BargiełGra harcerska pt. „Portret idealnego harcerza”

W środę 7.10.2015r.podczas zbiórki w parku odbyła się gra harcerska, w której uczestniczyli harcerze z klas IV-VI. Trzy zastępy 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” zaopatrzone w kompasy i plany parku odszukiwały kopert z cechami idealnego harcerza, które zostały rozmieszczone na terenie całego parku. Zadaniem uczestników gry było znalezienie jak największej liczby kopert w najkrótszym czasie. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy harcerz powinien być pomysłowy, dzielny, koleżeński, pomocny, prawdomówny, bezinteresowny, uprzejmy i karny. Rywalizacja była naprawdę zacięta, ale wszystkie zastępy poradziły sobie z tym zadaniem wspaniale.
To był atrakcyjny wspólnie spędzony czas. Gra terenowa wzbudziła wiele emocji, angażowała, uczyła. Pozwoliła poruszać się w przestrzeni przyrody i poznawać naturę.

Drużynowa 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” Krystyna BargiełUdział 10 Dryżyny Harcerskiej „Leśna Brać” w Starcie Harcerskim Hufca ZHP Krosno w Rymanowie Zdroju

W sobotę 26 września odbył się Start Harcerski dla drużyn z Hufca Krosno w Rymanowie Zdroju. Celem imprezy było rozpoczęcie nowego roku harcerskiego.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 Mszą Harcerską. Po Mszy Świętej na placu przed kościołem, odbył się uroczysty apel. W wydarzeniu wzięło udział ponad 170 harcerzy z różnych środowisk, które zmierzyły się z Biegiem na Orientację i zadaniami związanymi z udzieleniem pierwszej pomocy medycznej. Trasa biegu liczyła 6 punktów, gdzie uczestnicy musieli m. in. rozszyfrować tekst napisany alfabetem Morse`a, a także wykazać się wiedzą dotycząca życia Jana Pawła II.
Harcerski Start był doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości i aktywnego rozpoczęcia roku harcerskiej służby.

Drużynowa 10 Drużyny Harcerskiej Krystyna BargiełPamięć o bohaterach kultywowana przez najmłodszych

Z okazji rocznicy wyzwolenia Iwonicza harcerze odwiedzili grób partyzantów poległych z rąk okupanta hitlerowskiego. Uczniowie zapalili znicze na grobie i odmówili wspólnie modlitwę w intencji poległych za ojczyznę.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Drużynowa 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” Krystyna BargiełPrzyrzeczenie harcerskie 10 D.H. „Leśna Brać”

Dzień 8 czerwca 2015 roku zapewne na zawsze pozostanie w pamięci 7 harcerzy z 10 Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole. Był to bowiem dzień złożenia przez nich Przyrzeczenia Harcerskiego. Uroczystość rozpoczęła się biegiem terenowym w parku dla przyszłych harcerzy tzw. Biszkoptów, w czasie której mieli wykazać się orientacją w terenie i wiedzą harcerską. Ale na czym tak właściwie polegała ta gra? Na terenie całego parku zostały rozmieszczone koperty z pytaniami o tematyce harcerskiej. Dotyczyły one m. in. historii ZHP, symboli ważnych dla skautów i Prawa Harcerskiego. Zadaniem uczestników było znalezienie jak największej liczby kopert i udzielenie poprawnych odpowiedzi na znajdujące się w nich pytania. Próbę zaliczyli wszystkie biszkopty.
Następnie udaliśmy się do zastępowej dh. Darii Penar, gdzie miało miejsce ognisko połączone ze złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego. Zanim jednak ten moment nastąpił, Drużynowa odczytała rozkaz dotyczący Przyrzeczenia. Oczywiście, przy ognisku nie mogło zabraknąć gawędy na temat Prawa Harcerskiego. Wreszcie nastąpił ten oczekiwany i najważniejszy moment złożenia Przyrzeczenia. Harcerze powtarzali słowa Przyrzeczenia, które stanowią przed nimi wysokie wymagania: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętnie pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”. Po złożeniu Przyrzeczenia nadszedł czas na wręczenie i przypięcie do munduru krzyży harcerskich. Przy ognisku nie mogło zabraknąć śpiewu piosenek harcerskich, pieczonych kiełbasek i zabaw harcerskich. I tak po wspólnym spędzonym czasie zebraliśmy się w kręgu aby przekazać sobie iskierkę i rozejść się już jako pełni harcerze do domu.
Na tym niestety zakończył się rok harcerski. Przed niektórymi harcerzami obóz w Woli Michowej, na którym również czeka na nich mnóstwo przeżyć.

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
Dh. Krystyna Bargieł


PRZEKAŻ SWÓJ 1%
NA DRUŻYNĘ HARERSKĄ W IWONICZU!

1% Podatku
Dla 10 Drużyny ZHP w Iwoniczu
Druhny i druhowie - Szanowni Państwo - Przyjaciele Harcerzy
Rozliczamy się za 2014 rok.

Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją Pożytku Publicznego, w związku z tym możecie przekazać swój 1% podatku należnego.

Darowizna przekazana na konto ZHP przy podjęciu niżej wymienionych kroków trafi bezpośrednio do naszej drużyny i pomoże w organizacji programu dla harcerzy. Gorąco zachęcam do takiej formy wsparcia!

Jak to zrobić?

Aby przekazać darowiznę 10 DH należy podjąć następujące czynności:
Przy rozliczeniu podatku w rubryce 132. Numer KRS należy wpisać: 0000296261
W pozycji 133 Nazwa OPP: Hufiec ZHP Krosno (z dopiskiem 10 D. H.„Leśna Brać” w Iwoniczu).

Dlaczego warto przekazać 1% swojego podatku na ZHP – 10 D.H „Leśna Brać” w Iwoniczu?

ZHP to organizacja o 100–letniej tradycji.
Podstawowa działalność naszej drużyny opiera się na organizacji zbiórek dla dzieci, podczas których realizowany jest program o różnorodnej tematyce, w tym: wychowanie patriotyczne, duchowe, zdrowotne, edukacja ekologiczna, techniki harcerskie, sprawności, itp. Organizowane są między innymi: obóz w Woli Michowej, ogniska, liczne rajdy, zloty, zabawy integracyjne, podchody i wycieczki.

Za okazaną pomoc już teraz dziękujemy!

Czuwaj!
Drużynowa Krystyna BargiełUdział 10 Drużyny „Leśna Brać” w obchodach 32 rocznicy
nadania imienia Jana i Stanisława Magurów Hufcowi ZHP Krosno

Czuj, czuj, czuwaj!
16 maja przedstawiciele 10 Drużyny „Leśna brać” brali udział w obchodach 32 rocznicy nadania imienia Jana i Stanisława Magurów Hufcowi ZHP Krosno. Najpierw spotkaliśmy się z innymi drużynami, instruktorami, reprezentacją zuchów, członkami RPH i sympatykami harcerstwa w kościele, w którym kapelan Hufca phm. Patryk Jankiewicz odprawił Mszę Św. w intencji naszych bohaterów. Następnie przemaszerowaliśmy na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbył się uroczysty apel, podczas którego został nadany nowy sztandar Hufcowi ZHP Krosno. Po apelu odbył się ciekawy montaż słowno – muzyczny o naszych patronach.

Drużynowa Krystyna BargiełWielkie święto w 4 Gromadzie Zuchowej
czyli „Wesołe Pląsy” składają Obietnicę Zuchową

„Obiecuję być dobrym zuchem
i przestrzegać Prawa Zucha”.
12 maja 2015r. zuchy z 4 Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy” w obecności zaproszonych gości - swoich rodziców, krewnych, pani dyrektor M. Jakubowicz, z-cy dyrektora p. Marii Zygmunt oraz druhny K. Frydrych z Hufca w Krośnie, złożyły obietnicę zuchową.
Zanim jednak na zuchowych mundurkach pojawił się znaczek zucha, dzieci musiały przejść próbę odwagi, wyparzania języka oraz wykazać się patriotyzmem, znajomością prawa zucha, umiejętnością śpiewania i pląsania. Oczywiście goście zostali zaproszeni do zabawy i aktywnie uczestniczyli w uroczystości.
Zuchy stanęły na wysokości zadania i jak „rycerze” zostali pasowani mieczem na „prawdziwego zucha”. Uwieńczeniem uroczystości było odznaczenie zuchów znaczkiem zucha.
Dzieci podziękowały swoim rodzicom za opiekę i wychowanie symbolicznymi, własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy pomogli przygotować uroczystość.

Bożena LorensUdział 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać”
w Zlocie Drużyn Harcerskich Hufca Krosno z okazji Dnia Myśli Braterskiej.
Harcerze świętują!

„Uśmiechać się w czasie pogody potrafi każdy łobuz,
Uśmiechać się w czasie deszczu - tylko prawdziwy skaut”
Gen. Robert Baden-Powell
Serdeczne życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej,
Wielkich i mniejszych wyzwań,
Wielkich i mniejszych sukcesów,
Wspaniałych przyjaźni po drodze.
Życzy 10 DH „Leśna Brać” z drużynową

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni harcerzy i skautów na całym świecie obchodzone przez nich 22 lutego w dniu urodzin założyciela skautingu – Roberta Baden-Powella i jego żony Olave St. Clair Baden-Powell.
Wszyscy druhowie są jedną wielką, harcerską drużyną. Przekonali się o tym uczestnicy Zlotu Drużyn Harcerskich Hufca Krosno. W weekend harcerze spotkali się w Szkole Podstawowej nr 6 w Krośnie, by wspólnie świętować, wspominać i aktywnie spędzać czas. Na licznych uczestników zlotu czekało wiele zadań i niespodzianek. W piątkowe popołudnie odbył się apel powitalny, a wieczorem zbiórka integracyjna, podczas której harcerze nawiązali nowe znajomości. Po kolacji odbyły się zajęcia warsztatowe dotyczące Prawa Harcerskiego i seanse filmowe. Wśród atrakcji trzydniowego Zlotu Hufca największym zainteresowaniem cieszyła się sobotnia Krośnieńska Gra Terenowa po mieście i quiz o gen. Robercie Baden-Powellu - założycielu skautingu. W grze terenowej o Krośnie nasi harcerze zdobyli wszystkie punkty, w których sprawdzili swoją zręczność, wiedzę i zaradność w terenie. W wesołym humorze harcerze wrócili do szkoły, gdzie czekał na nich pyszny bigos. Po południu przyszedł czas na spotkanie pokoleń, które drużyny spędziły wspólnie z instruktorami i seniorami. Wieczorem harcerze uczestniczyli w wspólnym śpiewograniu. Była to okazja do przypomnienia wielu piosenek harcerskich i turystycznych, które towarzyszą drużynom w ich działalności.
Każda chwila szybko się kończy i nasz zlot dobiegł końca. W niedzielę poranna pobudka, wielkie sprzątanie, apel pożegnalny i wyjazd uczestników. To była dla harcerzy wielka przygoda. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w podobnym albo jeszcze większym składzie.

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
Drużynowa 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” Krystyna BargiełSukces 10 D.H. „Leśna Brać” w Harcerskim Turnieju Tenisa Stołowego w Krościenku Wyżnym

Na sportowo rozpoczęli ferie harcerze 10 D. H. „Leśna Brać”. W poniedziałek 2 lutego nasza drużyna harcerska spotkała się w szkole w Krościenku Wyżnym, na Harcerskim Turnieju Tenisa Stołowego. Turniej był skierowany do harcerzy z terenu Hufca Krosna. W kategoriach wiekowych: harcerze i harcerze starsi zmierzyli się zawodnicy z Łężan, Równego, Krosna, Jaszczwi, Krościenka Wyżnego i Iwonicza. Naszą drużynę reprezentowało czterech zawodników. Byli to: Wiktoria Tomkiewicz kl. VIA, Wiktor Czerwieński VIB, Marcin Kenar VIA, Miłosz Adamiak kl. VIA. Po zaciętej walce wszystkich drużyn harcerskich, turniej dobiegł końca. Indywidualnie w kategorii harcerzy II miejsce zdobył Marcin Kenar i III miejsceMiłosz Adamiak, a w kategorii harcerek – II miejsce Wiktoria Tomkiewicz. Wszystkim naszym tenisistom serdecznie gratulujemy umiejętności i sportowej pasji!!!

Dh. Krystyna BargiełBetlejemskie Światełko Pokoju

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z ich nadejściem do Polski przybywa po raz dwudziesty czwarty Betlejemskie Światełko Pokoju zapalone w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem. W tym roku betlejemska sztafeta podąża pod hasłem „Pokój jest w nas”.

Dnia 19 grudnia patrol Drużyny „Leśna Brać” spotkał się w Kościele O. Kapucynów w Krośnie, gdzie odbyła się Msza z przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju. Dzięki temu dotarło ono także do naszej gminy. Światło zostało przekazane władzom gminy, proboszczom parafii, Pani Dyrektor naszej szkoły Małgorzacie Jakubowicz, Pani Dyrektor Krystynie Gotfryd i Domom Pomocy Społecznych w Iwoniczu. Podczas Świątecznego Kiermaszu w Iwoniczu-Zdroju harcerze przekazali płomień na ręce Pana Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój Witolda Kocaja i Proboszcza Parafii Iwonicz-Zdrój Księdza Bogdana Nitki. W czasie otwarcia kiermaszu harcerze ZHP zaśpiewali kolędę „Betlejemskie Światło Pokoju” i złożyli życzenia „Niech Ten Betlejemski Płomień Pokoju i Miłości da siłę śmiało podejmować nowe wyzwania i skutecznie je realizować”. Patrol ze „Światełkiem” został przyjęty bardzo ciepło i serdecznie.

Harcerze zaangażowali się także w sprzedaż ozdób świątecznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły w świetlicy przy pomocy Pani Danuty Ruszały. Fundusze uzyskane ze sprzedaży stroików zostaną przeznaczone na organizację wycieczki.

I chociaż zabrakło zimowej aury, to panująca podczas kiermaszu atmosfera była bardzo świąteczna.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj!
Dh. Krystyna Bargieł i Danuta RuszałaZuchowe Mikołajki 2014

13 grudnia 2014r. /w sobotę/ zuchy z 4 Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy” uczestniczyły w „Zuchowych Mikołajkach” zorganizowanych przez Hufiec Krosno. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 10 w Krośnie i wzięło w nim udział 10 gromad zuchowych.
Zuchy bardzo aktywnie spędziły czas, uczestnicząc w zabawach, grach oraz rozwiązując przygotowane dla nich zadania. Odbył się również XI Mikołajkowy Konkurs Piosenki do którego wszystkie gromady były doskonale przygotowane. „Wesołe Pląsy” zajęły III miejsce w Konkursie Piosenki Mikołajkowej, II miejsce w Mikołajkowym Konkursie Majsterkowania czyli konkursie na wykonanie najpiękniejszego szala dla św. Mikołaja oraz II miejsce w Mikołajkowym Turnieju Gier. Na zakończenie wspólnej zabawy, zuchy otrzymały mikołajkowe prezenty, dyplomy i w doskonałym humorze wróciły do domów.
Serdecznie podziękowania kierujemy do pani Moniki Kandefer oraz pani Ani Szajny, które nam towarzyszyły i pomagały.

Czuwaj!
Bożena Lorens


„Święty Andrzej Ci ukaże,
co Ci los przyniesie w darze”.

„Andrzejki”
w Gromadzie Zuchowej ”Wesołe Pląsy”

26 listopada 2014r. odbyła się niezwykła zbiórka andrzejkowa. Zuchy zostały zaproszone przez druhnę i uczennice z klasy IV do specjalnie przygotowanej „Sali Wróżb Andrzejkowych”. Zbiórka rozpoczęła się krótką gawędą o tradycji wróżb andrzejkowych. Potem była odbyły się wróżby, zabawy i tańce m.in. taniec z balonikami. Wszystkie wróżby były traktowane „z przymrużeniem oka” jako dobra zabawa. Nie zabrakło także słodkiej niespodzianki.

A teraz czekamy aż - „Święty Jędrzej adwent przytwierdzi”.

Bożena LorensRadosne obchody Święta Odzyskania Niepodległości

3 listopada odbyła się w naszej szkole zbiórka 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” poświęcona obchodom Święta Niepodległości. Z tej okazji harcerze ubrani na biało-czerwono wzięli udział w licznych konkursach między zastępami. Zabawa była świetna, każdy miał okazję wziąć udział w konkurencjach i wykazać się wiedzą o kraju. Rundy dotyczyły wiadomości z historii i geografii Polski, wiedzy o hymnie, konkurencji plastycznych „Orzeł” i „Polska gola, Polska gola, taka jest kibiców wola” oraz konkurencji muzycznej „Muzyczne zamieszanie”. Zbiórka z okazji Dnia Niepodległości dobiegła końca po rozwiązaniu braterskiego kręgu.
To spotkanie harcerze na pewno będą wspominać z uśmiechem na twarzach. Uświadomiła ona im, jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju i nie musimy znosić trudów niewoli.

Krystyna BargiełZuchy i harcerze uczcili pamięć zmarłych

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci”
Wisława Szymborska

29 października 2014 r. 4 Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” oraz harcerze z 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” wraz z opiekunami uczcili pamięć tych, którzy odeszli. Zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, na mogile patrona naszej szkoły ks. A. Podgórskiego i jego mamy oraz ks. Erazma Skórnickiego. Znicze zapłonęły również na Grobie Nieznanego Żołnierza - pamięć zmarłych uczczono także krótką modlitwą.

Krystyna Bargieł, Bożena LorensWycieczka do Lasu Grabińskiego

Dnia 6 października grupka harcerzy wraz z drużynową wybrała się na pieszą wycieczkę do Lasu Grabińskiego. Pogoda w tym dniu była piękna, a las wyglądał cudownie w barwach jesieni. Już sam początek wycieczki był dla dzieci bardzo zaskakujący, gdyż powitał nas myśliwy z Koła Łowieckiego Żbik pan Bogdan Szczepanik, który opowiedział harcerzom na czym polega działalność myśliwych, wzbudzając w nich duże zaciekawienie. Uczniowie obejrzeli również pole kukurydzy zniszczone przez dziki. Niektórzy wykazali się dużą spostrzegawczością, znajdując salamandrę, która bardzo chętnie pozowała do zdjęć.
Celem naszej wyprawy było także zapoznanie harcerzy z historią powstania Pomnika Nieznanego Żołnierza. Zapaleniem zniczy uczcili pamięć tych, który bohatersko walczyli o naszą wolność.
Uczniowie również uporządkowali otoczenie wokół Pomnika i drogę prowadzącą do lasu.
Wycieczka ta była bogata w nową wiedzę i pełna pozytywnych wrażeń.

Krystyna BargiełBetlejemskie Światełko Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zuchy z 4 Gromady Zuchowej Wesołe Pląsy i harcerze z 10 Drużyny Harcerskiej Leśna Brać roznosiły Światełko Pokoju. Druhny Julia Rokita, Adrianna Nycz oraz druh Krzysztof Rokita przekazali Światełko Pokoju: Pani Dyrektor Małgorzacie Jakubowicz, Pani Dyrektor Krystynie Gotfryd, Siostrze Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Halinie Kucia, Opatowi z Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz Burmistrzom Gminy Iwonicz-Zdrój Panu Pawłowi Pernalowi i Wiesławowi Polkowi. Światełko także powędrowało do kościoła parafialnego w Iwoniczu.

Anna Gaweł, Nina Hanus„Przy wigilijnym stole”

Jak przystało na tradycję, a harcerz ma strzec tego, w drużynie odbyła się Wigilia. Po odczytaniu Pisma Świętego i modlitwie wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia. Następnie spożywając nasze „gorące kubki” wymienialiśmy się zdaniami na temat potraw i tradycji w naszych domach. Nie zabrakło również kolęd, do których przygrywały nam dziewczyny z gimnazjum.

Jak prorok powiedział,
Panna zrodzi Syna.
Dla ludu całego
szczęśliwa nowina.

Dobrych i szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia,
wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku
oraz radości i nadziei z przyjścia Zbawiciela na świat
życzą harcerze i harcerki z drużyny

„Leśna Brać”

„Czuwaj”

Nina Hanus, Anna Gaweł„Woje Mirmiła”, czyli jasełka z udziałem harcerzy i zuchów

Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd. To także czas na inscenizacje jasełek bożonarodzeniowych. W tym roku harcerze i zuchy połączyli siły i wystąpili z inscenizacją „Woje Mirmiła” przed seniorami Iwonicza. Przedstawienie odbyło się w sobotę 14 grudnia w domu ludowym w Iwoniczu. Niezwykłą rolę odegrały kolędy przy akompaniamencie Julii Rokity i Alicji Menet. Słysząc gromkie brawa sądzimy, że przedstawienie się podobało, a nasi uczniowie podbudowani wspaniałą publicznością chcą wziąć udział w Przeglądzie Pastorałek, które odbędzie się w styczniu. Pełni nadziei czekamy na styczeń i na tak wspaniałą publiczność jaka była w sobotę.

Nina Hanus, Anna Gaweł„Święto pieczonego ziemniaka po harcersku”

W piękny, słoneczny wtorek, 22 października harcerze drużyny „Leśna Brać” spotkali się, aby uczcić święto pieczonego ziemniaka. Po długim i wyczerpującym spacerze dotarliśmy na miejsce. Zapłonęło więc wielkie ognisko i zapachniały smażone na kijkach kiełbaski.

Kulminacyjnym punktem imprezy była degustacja pieczonych ziemniaków. Warto ocalić od zapomnienia „zabawy ziemniaczane”, aby w dobie komputerów dzieci potrafiły świetnie bawić się przy ognisku.

Nina Hanus


Dawno temu w Cebulogrodzie...iwonickie spotkanie z tradycją

W naszej szkole 24 września odbyły się warsztaty pt. Wszystko o cebuli. Spotkanie to miało na celu propagowanie i zapoznanie małych Iwoniczan z tradycją lokalną. Uczniowie klas młodszych, zuchy i harcerze licznie brały w nich udział. Dzieci pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Iwonicz, tworzyły swoje małe dzieła – cebulki. Spotkanie zakończył poczęstunek.

Nina Hanus

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego ruszyły zapisy do szkolnej drużyny ZHP „Leśna Brać”. Do naszej drużyny zapisali się nowi ochotnicy z klas IV i V, którzy będą się przygotowywać do przyrzeczenia. Uczniowie pod czujnym okiem zastępowych oraz nowego opiekuna starają się ze wszystkich sił, aby stać się prawdziwym harcerzem. W chwili obecnej do naszej drużyny należy 25 osób, które zostały podzielone na zastępy.

[Kumple zwierząt]        [Sprytne wiewiórki]        [Świetliki]

Nina Hanus


XXX rocznica nadania imienia Jana i Stanisława Magurów Hufcowi ZHP Krosno

W dniu 11 maja 2013r. w Krośnie odbyły się obchody XXX rocznicy nadania imienia Jana i Stanisława Magurów Hufcowi ZHP Krosno. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i 14 drużyn harcerskich przy Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Krośnie. Tam o godz. 10 odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył kapelan harcerski Hufca Krosna phm. O. Patryk Jankiewicz. Podczas Mszy Św. ks. wygłosił homilię, w której nawiązał do postaci Jana i Stanisława Magurów - bohaterów hufca. Po Eucharystii harcerze z Krosna przedstawili montaż słowno–muzyczny o naszych bohaterach, którzy zawsze byli gotowi do poświęceń dla Ojczyzny, dla człowieka. Rozbudzali patriotyzm. Ponadto pięknym śpiewem uraczyła nas 14 DH z Korczyny. Ten szczególny dzień w historii naszego Hufca zakończył się Harcerską Grą Terenową na świeżym powietrzu dla wszystkich drużyn.

Krystyna Bargieł


Piesza wycieczka zuchów do Lasu Grabińskiego

W środę 23 kwietnia odbyła się piesza wycieczka do Lasu Grabińskiego. Głównym celem wyprawy było zapoznanie zuchów z historią powstania Pomnika Nieznanego Żołnierza, a tym samym utrwalenie I punktu Prawa Zucha „Zuch kocha Boga i Polskę”. Uczniowie również porządkowali otoczenie wokół Miejsca Pamięci.

Anna Gaweł


Zuchowy Uniwersytet Muzyczny

W szkole podstawowej nr 10 w Krośnie dnia 6.04.2013 r. odbyło się spotkanie gromad zuchowych z powiatu krośnieńskiego. Nasza gromada zuchowa „Wesołe Pląsy”, także brała udział w tym spotkaniu. Zuchy prezentowały piosenki do sprawności oraz pląsy. Zuchenki i zuchy z Iwonicza przy akompaniamencie gitar harcerski zaprezentowały piosenkę pt. „Bajka zuchowa”, do sprawności przyjaciel bajek oraz pląs pt. „Muzykant”. Po burzliwych obradach jury przyznało „Wesołym Pląsom” III miejsce. Natomiast publiczność przyznała naszej gromadzie główną nagrodę. W trakcie imprezy, jak na prawdziwych studentów przystało, dzieci dostały pamiątkowe indeksy. Odbył się także słodki poczęstunek. Dziękujemy harcerkom Agnieszce Jung i Wiktorii Smolińskiej za udział w spotkaniu i piękne granie na gitarach.

Anna Gaweł


Udział 10 Drużyny Harcerskiej w VIII Harcerskim Turnieju Piłki Halowej w Jedliczu

W sobotę 9.03.2013 r. harcerki z naszej szkoły sprawdziły swoje umiejętności gry w piłkę nożną w VIII Harcerskim Turnieju Piłki Halowej o Puchar komendanta Hufca Krosno. Pomimo zaciętej gry naszym harcerkom nie udało się awansować do finału rozgrywek. Nie mniej jednak zabawa była bardzo udana.

Krystyna Bargieł


1% dla Drużyny Harcerskiej ”Leśna Brać” i Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy”

Począwszy od 1 stycznia, każdy z nas może się rozliczyć z Urzędem Podatkowym za rok 2012.
Jak przekazać 1% podatku za 2012 rok dla 10 Drużyny Harcerskiej „Leśna Brać” i Gromady Zuchowej „Wesołe Pląsy”?
Związek Harcerstwa Polskiego, a co za tym idzie nasza 10 Drużyna Harcerska „Leśna Brać” i Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy”, znajdują się na liście organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego i z tego tytułu mają prawo otrzymać 1% podatku za 2012r. Przekazanie przez podatników swojego 1% za 2012 rok jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym. Po wyliczeniu , ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy numer KRS 0000296261. Wpisujemy także kwotę , którą chcemy przekazać.
Uwaga: Bardzo ważne jest, aby Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym zamieścił w rubryce Cel szczegółowy 1% Hufiec ZHP Krosno 10 DH Leśna Brać lub Gromada Zuchowa Wesołe Pląsy, dzięki temu środki trafią bezpośrednio dla naszej 10 DH lub Gromady Zuchowej Wesołe Pląsy.

Drodzy rodzice:
Zachęcamy Państwa do przekazania jednego procenta na naszą drużynę, gdyż te pieniądze pozwolą uatrakcyjnić program i wychowanie Państwa dzieci.
Czyli tak naprawdę cała kwota z tej darowizny wraca do Państwa dzieci!
Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.

Z harcerskim pozdrowieniem „Czuwaj” i zuchowym „Czuj”

Drużynowa 10 DH Leśna Brać - Krystyna Bargieł
Drużynowa Gromady Zuchowej Wesołe Pląsy - Anna Gaweł


FotogaleriaNowe
umiejętności

Pamięć
o historii

Przygoda

Przyjaźń

Służba

Uśmiech

Wyzwanie

ZabawaPoczątek działalności ZHP
w Szkole Podstawowej im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu


    


We wrześniu bieżącego roku swoją działalność rozpoczęła Próbna Gromada Zuchowa „Wesołe Pląsy” oraz Próbna Drużyna Harcerska „Leśna”. Zbiórki odbywają się raz w tygodniu. Podczas zbiórek młodsze dzieci poznają Prawo Zucha a harcerze Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.
Uczniowie uczą się piosenek, pląsów, współdziałania i współzawodnictwa oraz uczestniczą w wycieczkach.
Harcerze wzbogacają wiedzę o naszym regionie przez udział w pieszych rajdach takich jak: Rajd Andrzejkowy do Krosna, Rajd „Las Grabiński”- Ścieżka Przyrodnicza „Do Źródła Bełkotki”- Iwonicz–Zdrój, Rajd Zimowy - Czarnorzeki- Rezerwat „Prządki”- dolina potoku Marcinek - Zamek Kamieniec. Podczas jednego z rajdów druhna Izabela Znój zdobyła II miejsce w konkursie przyrodniczo - ekologicznym.
Zuchy uczą się poprzez zabawę. W październiku dzieci dobrze się bawiły podczas „Święta pieczonego ziemniaka”. W czasie spotkania zuchy rozpaliły ognisko, wysłuchały gawędy o historii ziemniaka, piekły jabłka i ziemniaki. Odbyły się wybory króla Kartofla I i królowej Bulwiny. Robiły ziemniaczane pieczątki oraz uczestniczyły w zabawnych konkurencjach sportowych. Gromada „Wesołe Pląsy” ma już swoje pierwsze sukcesy. Podczas imprezy pt. „Powitanie Jesieni”, zorganizowanej przez ZHP w Krośnie, druhna Gabriela Stachura zdobyła II miejsce w konkurencji „Miss jesieni”, natomiast całej gromadzie udało się zdobyć I miejsce za wykonanie piosenki o tematyce jesiennej. Podczas zjazdu gromad z powiatu krośnieńskiego, dzieci miały okazję poznać inne zuchy i ich obyczaje.
W listopadzie drużyna harcerska wyjechała do Jaszczwi na dwudniowy Zlot z Okazji Święta Niepodległości. Głównym punktem uroczystości była Wieczornica Harcerska, podczas której wyświetlona została prezentacja multimedialna, która zapoznała uczestników z historią walki harcerzy o niepodległość Polski. W drugim dniu Zlotu odbył się Turniej Strzelecki o Puchar Komendanta Hufca Krosno.
Harcerze i zuchy uczą się odpowiedzialności poprzez organizowanie akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Młodsze dzieci zorganizowały przy szkole „Ptasią stołówkę”, w której dokarmiają ptaki. Starsi druhny i druhowie zorganizowali w szkole zbiórkę karmy dla zwierząt leśnych. W trakcie zimy zawożą zebrane pożywienie do paśnika.
W grudniu harcerze wspólnie z zuchami przekazywali „Światełko Betlejemskie”. Odwiedzili z życzeniami świątecznymi m.in. Burmistrza Gminy Pana Pawła Pernala, Szkołę Podstawową w Iwoniczu-Zdroju oraz przedszkole. Wręczyły Światełko ks. Prałatowi Kazimierzowi Giera, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Małgorzacie Jakubowicz i Gromadzie Zuchowej z Rogów.
W „Gminnym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych” druhna Marcelina Grysztar została wyróżniona za piosenkę pt. „Światełko Betlejemskie”.
Pod koniec roku Burmistrz Gminy Iwonicz- Zdrój Paweł Pernal przeznaczył środki na zakup mundurków dla gromady i drużyny, za co serdecznie dziękujemy. Dziś zuchy i harcerze prezentują się pięknie w najnowszym fasonie munduru. Cieszy nas to, ponieważ w najbliższym czasie zuchy złożą Obietnicę Zuchową, a harcerze Przyrzeczenie Harcerskie i będą pełnoprawnymi członkami ZHP.
dh Krystyna Bargieł
dh Anna Gaweł