„Piję sok przez cały rok”


Klasy pierwsze z SP w Iwoniczu biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Piję sok przez cały rok”. Od roku szkolnego 2009/2010 Komisja Europejska uruchomiła nowy program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole”. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków pochodzących z budżetu krajowego. W Polsce program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez udostępnianie im świeżych owoców (jabłka, gruszki, truskawki), świeżych warzyw (marchew, papryka słodka, rzodkiewki) i soków owocowych, warzywnych oraz owocowo – warzywnych oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych. Jednym z nich jest program „5 porcji warzyw i owoców w szkole” organizowany przez Stowarzyszenie „Krajowa Unia Owoców i Warzyw”, którego głównym założeniem jest wyrobienie nawyku u dzieci spożywania 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie.

Szkoła Podstawowa w Iwoniczu uczestniczy w programie od samego początku. Dzieci otrzymują pyszne soki oraz owoce albo warzywa gotowe do spożycia. Poza tym nauczyciele realizują specjalne scenariusze dotyczące roli warzyw, owoców i soków w odżywianiu człowieka. Są to zajęcia połączone z działaniem praktycznym dzieci, które przygotowują zdrowe przekąski – sałatki albo surówki.

27 stycznia 2012 roku klasy pierwsze zaprosiły panią Teresę Niziołek, pracownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale PZDR Krosno, która przeprowadziła zajęcia prozdrowotne „Misja witamina”. Opowiedziała dzieciom o tym, jak witaminy wpływają na zdrowie i w jakich produktach można je znaleźć, co jest dla organizmu zdrowe, a czego dzieci nie powinny jeść lub jeść w małych ilościach. Uczniowie segregowali opakowania po różnych ulubionych przysmakach i rarytasach w celu wyeliminowania niezdrowych produktów. Opakowania tych, które ich zdaniem są niezdrowe chętnie wyrzucały do kosza. Zajęcia przebiegały w miłej i wesołej atmosferze, uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i opowiadali o nawykach żywieniowych. Wszyscy wspólnie stwierdzili, że aby być zdrowym i silnym należy codziennie zjadać 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Obiecali, że zdobytą wiedzą podzielą się z rodzicami i codziennie będą liczyć zjadane porcje owoców. Podsumowanie spotkania odbyło się w formie zajęć plastycznych. Każde dziecko otrzymało kolorowankę ilustrującą różne hasła prozdrowotne, które wszyscy powinniśmy wdrażać w swoje nawyki żywieniowe. Na koniec pani Teresa przygotowała zdrowy i pyszny koktajl z mrożonych truskawek i maślanki, który bardzo dzieciom smakował.

W tym roku szkolnym w ramach programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” został ogłoszony konkurs „Piję sok przez cały rok”. Ma on być okazją do tego, aby to dzieci nauczyły osoby z najbliższego otoczenia, jak ważną rolę w żywieniu stanowią owoce, warzywa oraz soki. Uczestnictwo w konkursie zgłosiły dwie klasy pierwsze. Trwają właśnie przygotowania do realizacji zadania konkursowego, które polega na przeprowadzeniu projektu – przedstawienia pt. „Piknik witaminek” i „Bajka o księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku”. Dzieci będą występować przed uczniami z całej szkoły, odwiedzą lub zaproszą na przedstawienie młodszych kolegów z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz zaprezentują się przed rodzicami. Dzięki temu pierwszaki rozpropagują na cały Iwonicz, że picie soków, jedzenie warzyw i owoców 5 razy dziennie jest konieczne by być zdrowym, wesołym i dobrze się uczyć.

Gdy chcesz pięknym być i zdrowym oraz uczniem wyborowym, To nie marudź przy szpinaku, bo to zdrowie miły żaku.

Gdy chcesz pięknym być i zdrowym oraz uczniem wyborowym, To sałatę wcinaj śmiało, bo witamin ma niemało.

Gdy chcesz pięknym być i zdrowym oraz uczniem wyborowym, Jedz owoce i jarzyny będą chciały Cię dziewczyny.

Anna Prejsnar, Maria Zygmunt