Iwonicz Niepodległej 2018


Obchody 100-rocznicy Niepodległości - filmowe relacje
„Dyktando dla Niepodległej”

2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w „Dyktandzie dla Niepodległej”. Rywalizacja ta stanowiła świetną okazję do poznawania naszej historii oraz refleksji nad językiem ojczystym. Tekst był naszpikowany ortograficznymi pułapkami.

Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy II - III:
1 miejsce - Melania Kielar
2 miejsce - Szymon Rozel
3 miejsce - Natalia Trygar

Klasy IV - VI:
1 miejsce - Rafał Jarosz
2 miejsce - Karolina Szajna
3 miejsce - Anna Szczurek

Klasy VII - III G:
1 miejsce - Natalia Lorens
2 miejsce - Natalia Kostrzewska
3 miejsce – Karolina ZIembicka

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za liczny udział w dyktandzie.

Anna Gaweł, Małgorzata Warzocha, Magdalena Stefańska


Quiz Małego Patrioty – rozdanie nagród

W dniu 6.12 odbyło się uroczyste rozdanie nagród w ramach wcześniej przeprowadzonego „Quizu Małego Patrioty”. W konkursie udział wzięli wszyscy uczniowie z klas: III, IVa i IV b.
Prace konkursowe zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:
Klasa III
I miejsce: Dawid Padacz, Bartosz Szkółka, Szymon Rygiel, Krzysztof Rygiel
II miejsce: Antoni Janiczek, Bartłomiej Fiałkowski, Ivo Chudy
Wyróżnienie: Szymon Rozel
Klasa IV
I miejsce: Julia Haliniak, Franciszek Kozioł, Damian Kenar
II miejsce: Jagoda Fiałkowska, Oskar Gonet, Wojciech Kandefer
Wyróżnienia: Wojciech Jakubowicz, Daria Trygar, Ksawery Tekieli, Jakub Kielar, Maja Zajdel, Alicja Kuprowska

Wszystkim uczniom biorącym udział serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy !

Alicja Kucza, Anna Rozel


Życzenia dla Niepodległej

Uczniowie wszystkich klas bardzo solidnie przygotowali się do obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości nie tylko poprzez udział w programie artystycznym, wycieczkach, warsztatach czy konkursach, ale także poprzez wykonanie, pod opieką nauczycieli, okazałych dekoracji patriotycznych na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych. Dzięki nim szkoła nabrała odświętnego wyglądu. Uczniowie klas O – III wykonali piękne laurki dla Niepodległej. Starsi uczniowie przygotowali kartki z życzeniami dla Ojczyzny. Prace w biało-czerwonej kolorystyce z niezwykle szczerymi i przepełnionymi patriotyzmem życzeniami można podziwiać na korytarzach szkolnych. Wcześniej zaprezentowane zostały one na uroczystym apelu szkolnym oraz podczas Wieczornicy dla społeczności Iwonicza. W przyszłości wszystkie laurki i kartki z życzeniami umieszczone zostaną w specjalnie na tę okazję przygotowanym albumie pamiątkowym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i pomoc w wykonaniu dekoracji i prac, które uświetniły uroczystości związane z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Koordynatorzy: Ewa Penar i Maria Szajna


Wyjątkowe Obchody Święta Niepodległości

Nasza szkoła uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowała w piątek – 9 listopada. Odbyły się one w dwóch odsłonach: przed południem dla uczniów i w formie Wieczornicy dla mieszkańców.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele w asyście pocztu sztandarowego przeszli do Kościoła parafialnego, by uczestniczyć we Mszy św. za Ojczyznę. Po powrocie, w sali gimnastycznej odbył się program, na który składało się wiele elementów, w tym m.in. wspólne śpiewanie pieśni „Rozkwitały pąki…” i „Przybyli ułani”. Poszczególne klasy prezentowały przygotowane wcześniej z wychowawcami życzenia dla Polski na następne 100 lat. Miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na „Kartkę z pamiętnika” i wręczenie nagród laureatom. Zebrani mocno przeżyli zbiorowe recytacje Inwokacji Pana Tadeusza i „Katechizmu Dziecka Polskiego”, nie mówiąc już o wzruszeniu podczas wspólnie odśpiewanej Roty czy hymnu państwowego o godzinie 11.11. Recytowano wiersze i śpiewano piękne piosenki i pieśni, tańczono poloneza, krakowiaka, tańce z szarfami i flagami. Dwugodzinne spotkanie wspaniale przeżyli wszyscy, od 4-letnich dzieci z naszego oddziału przedszkolnego do najstarszych uczniów z klasy III gimnazjalnej.

Wieczornica rozpoczęła się o godzinie siedemnastej, kiedy sala Domu Ludowego wypełniła się Gośćmi po brzegi. Swoją obecnością zaszczycili nas: przedstawiciele Gminy Iwonicz-Zdrój i jej radni, radni powiatu krośnieńskiego, miejscowi duchowni, dyrektorzy placówek oświatowych obecnie pełniący swoje funkcje, jak i emerytowani, szefowie instytucji i lokalnych stowarzyszeń oraz wielu mieszkańców Iwonicza; co najbardziej cieszy spore grono osób starszego pokolenia. Program spotkania wypełniły piękne tańce narodowe, cudowne piosenki w wykonaniu naszych uczniów i uczennic oraz gościnnie dwóch tegorocznych absolwentek, wiersze, prezentacja najważniejszych faktów dotyczących święta Niepodległości, a także inscenizacja o Polsce zniewolonej, która odzyskała wolność w 1918 roku. Podczas wieczornicy wystąpił laureat konkursu na „Kartkę z pamiętnika”, prezentując swą pracę dotyczącą przeżyć iwonickego dziecka w dniu 11.11.1918 roku, a także praprawnuczka miejscowej poetki Julii Grzegorczyk z wierszem napisanym w okresie międzywojennym. Uczestnicy byli, jak się wydaje, i co wynika z ich relacji zadowoleni z wieczoru urodzinowego odrodzonej Ojczyzny i – jak mówili – byli pod ogromnym wrażeniem. Aby ten dzień przebiegał tak pięknie, godnie i wzruszająco wszyscy musieli zaangażować się w przygotowania: dyrekcja szkoły, wszyscy nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz wielka grupa uczniów, a tak naprawdę wszystkie klasy Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.

Niech nasza Niepodległa trwa po wsze czasy!

Koordynatorzy: Maria Szajna i Ewa Penar


#RekordDlaNiepodległej

W czasie uroczystej akademii upamiętniającej Jubileusz 100-lecia Niepodległości 11 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 cała społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu w asyście pocztu sztandarowego odśpiewała Hymn Państwowy.


100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

W 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie naszej szkoły oraz innych placówek rozmieszczonych w całej Polsce wzięli udział w niecodziennej akcji. Głównym celem projektu było upamiętnienie tej wyjątkowej rocznicy oraz promocja regionu, z którego pochodzi szkoła. Udział w tym projekcie stał się wyjątkową lekcją geografii, języka polskiego oraz świetną odskocznią od prostych form internetowego sposobu komunikowania się.
Tradycyjne wysyłanie pocztówek odchodzi w niepamięć. Piszemy do siebie maile, SMS-y czy też wiadomości na portalach społecznościowych. Idąc z duchem czasu zapominamy, że pisanie tradycyjnych pozdrowień ćwiczy wyobraźnię i rozwija kreatywność.
Projekt w niecodzienny sposób, połączył ze sobą szkoły z całej Polski. Uczniowie, którzy wzięli w nim udział nigdy nie spotkali się osobiście. Do każdej ze 100 szkół przesłane zostały przez nas pozdrowienia z okazji tego ważnego narodowego święta a z otrzymanych kartek ostatecznie utworzona została wyjątkowa tablica pamiątkowa, na której znajduje się 95 pocztówek. Zostały one zaprezentowane na uroczystym apelu szkolnym w dniu 9 listopada 2018 r. Może w przyszłości uda się nam zwiedzać te wyjątkowe miejsca w Polsce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu.

Joanna Kleczyńska


Szkolny konkurs „Kartka z pamiętnika – czyli jeden dzień z życia Polaka w 1918 roku” rozstrzygnięty

W dniu 9 listopada 2018r. podczas apelu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu literackiego na „Kartkę z pamiętnika”. Konkurs polegał na opisaniu nastrojów społecznych oraz warunków życia Polaków w 1918 roku.

Prace konkursowe zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:

1) klasy IV – VI
I miejsce - Mateusz Zima (klasa 6a)
II miejsce - Szymon Jarosz (klasa 6a)

2) klasy VII - VIII i III gimnazjum
I miejsce – Michalina Trygar (klasa 7a)
II miejsce – Wiktoria Łapiński (klasa 7a)
III miejsce – Natalia Rajchel (klasa 8b)

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich.

Organizatorzy: K. Rogóz, M. Skotnicka


Powiatowy konkurs literacki „Moja Niepodległa”

Głównym celem naszego konkursu było wyłonienie młodych, zdolnych poetów i uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pomysł przeprowadzenia konkursu zrodził się z chęci promowania młodych ludzi, którzy nie tylko czytają poezję, ale również znają jej siłę, a swoim literackim talentem chcą pokazać, że są prawdziwymi Polakami.

Była to dla nas nauczycieli okazja do zachęcenia młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej; rozwijania wrażliwości i wyobraźni młodych autorów, a także popularyzowanie ich twórczości.

Przeprowadzenie konkursu kształtowało wśród młodzieży postawy patriotyczne i obywatelskie. Uczestnicy dostrzegli konieczność zachowania pamięci o przeszłości własnego narodu i tego, że to do nich należy budowanie przyszłości naszej ojczyzny. Ważnym dla nas celem było również integrowanie środowisk szkolnych z całego powiatu.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w dniu 9 listopada 2018 roku podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowanych przez Szkołę Podstawową im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.

Nagrody dla uczniów ufundował Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój – pan Witold Kocaj, który objął nasz konkurs swoim patronatem.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie dziękuję, a nagrodzonym gratuluję. Dziękuję również wszystkim nauczycielom polonistom, którzy zachęcili swoich podopiecznych do pisania poezji.


Wyniki powiatowego konkursu literackiego „Moja Niepodległa”
koordynator konkursu – Marzena Muzyka


Wielkie serce dla Niepodległej

  

31 października uczniowie wszystkich klas i wychowankowie oddziałów przedszkolnych zaprezentowali przed budynkiem szkoły żywą flagę biało-czerwoną i serce w barwach narodowych "dla Niepodległej".
Żywa lekcja historii w gromadzie zuchowej

W 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, zuchy gościły na zbiórce Pana Mateusza Such, adiunkta Muzeum Historycznego - Pałacu Dukla. Gość przywiózł ciekawe eksponaty muzealne, między innymi: bagnety, łuski, gwizdek podoficerski, granat, menażki, mundur polski i czapkę podoficerską, były to przedmioty z I i II wojny światowej. Ze swoich prywatnych zbiorów, Pan Matusz zaprezentował ciekawy egzemplarz austriackiej pocztówki z 1918 r. Powstała ona na podstawie zdjęcia. Można na niej zobaczyć górę Rogowską, po której maszerują pruscy żołnierze a w tle widoczna jest góra Cergowa. Zuchy słuchały opowieści o każdym przedmiocie, zadając przy tym sporo pytań. Każdy mógł wziąć do ręki bagnet czy przymierzyć hełm i poczuć się jak prawdziwy żołnierz z I wojny światowej, co oczywiście dzieciom sprawiło najwięcej frajdy.
Dziękujemy Panu Mateuszowi Such za żywą lekcję historii w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dziękujemy za uświadomienie nam jak ważna jest pamięć o naszych przodkach i wydarzeniach z przeszłości w kształtowaniu naszej własnej historii i przyszłości.

Anna Gaweł


Lekcje historii - ciekawostki historyczne o znanych Polakach połączone z nauką o wartościach patriotycznych

„Jeśli coś jest niemożliwe do wykonania, dajcie to Polakom”
Napoleon Bonaparte

Końcem października odbyło się w naszej szkole spotkanie dla miłośników historii klas siódmych i ósmych. Przeprowadziła je pani Beata Krawiec, dziennikarka i animatorka współpracująca z księgarnią NOVA w Iwoniczu-Zdroju.

Pani Beata w nowatorski sposób opowiedziała o wybitnych Polakach żyjących i tworzących historię naszego kraju w przeszłości, jak i wyjątkowych ludziach, którzy swoją postawą przynoszą chlubę Polsce współcześnie. Zwróciła uwagę na wyjątkowe cechy Polaków, które pozwoliły nam przetrwać tak wiele zawirowań historycznych, wojen i uciemiężeń.

Uczniowie przymierzali mundury; mogli też dotknąć broni będącej imitacją prawdziwej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pamiątki przywiezione przez polskiego żołnierza z Iraku - tablice zawierające płaskorzeźby związane z historią i kulturą tego regionu, krzyż zrobiony przez żołnierzy z pocisku, odłamki, hełmy i mundury.

Powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy narodem, który istnieje mimo swej niewiarygodnie trudnej przeszłości i wreszcie swoją postawą powinniśmy świadczyć, że POLAK, TO CZŁOWIEK HONORU mający swoją GODNOŚĆ I SZACUNEK DLA INNYCH. Wzorujmy się na ludziach, dla których patriotyzm to działanie - niejednokrotnie z narażeniem życia czy - jakże często w dzisiejszych czasach - narażeniem na śmieszność i szyderstwo.

Patriotyzm to postawa, to sposób bycia, myślenia a co za tym idzie postępowania. Patriotyzm, to nie puste słowa i gesty „na pokaz”.

Polskę nosi się w sercu…

Serdecznie dziękujemy pracownikom księgarni NOVA w Iwoniczu-Zdroju za niezawodną współpracę.

Bibliotekarze


„KU WIECZNEJ PAMIĘCI BESTIALSKO WYMORDOWANYCH PRZEZ KATÓW NIEMIECKICH 24 VII 1944”

W piękny, sobotni poranek 13.10.2018 r, druhny i druhowie uczestniczyli w pieszej wycieczce do Lasu Grabińskiego. Głównym celem wyprawy było zapoznanie dzieci z historią Iwonicza oraz uczczenie pamięci, bestialsko zamordowanych 24 lipca 1944 roku 72 członków Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. Po dotarciu na miejsce uczniowie zapoznali się z historią powstania Pomnika Nieznanego Żołnierza.
Warto pamiętać, że mord dokonany w Lesie Grabińskim był odwetem hitlerowców na „Akcję Burza” prowadzoną przez AK, zmierzającą do odbicia Iwonicza-Zdroju. Akcja zakończyła się powodzeniem i od 25.07.1944 r. powstała Rzeczpospolita Iwonicka, która przetrwała 62 dni tj. do czasu przejęcia przez sowietów terenów Beskidu Niskiego. Dzieci z ciekawością słuchały o wydarzeniach, które miały miejsce ponad 80 lat temu. Tym samym zapoznały się z I punktem Prawa Zucha „Zuch kocha Boga i Polskę”.
Po pogadance harcerze i zuchy zabrały się do porządkowania otoczenia wokół Pomnika. Następnie zapaleniem zniczy uczcili pamięć tych, który bohatersko walczyli o naszą wolność.
Kolejnym punktem programu było ognisko z pieczeniem smacznych kiełbasek i zabawy integracyjne w terenie. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu sprawił, że wszyscy świetnie się bawili i zadowoleni wrócili do domów.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Czerwieńskiej, Pani Joannie Kandefer i Pani Annie Rozel za opiekę i mile spędzony czas.

E. Graboś, ks. Ł. Dziedzic, A. Gaweł


„Polska – moja Ojczyzna”

Dzieci z klas 0 – IV uczestniczyły w aktywnych zajęciach o Polsce. Popisały się znajomością naszego kraju, jego symboli, geografii, historii oraz sąsiadów. Po spotkaniu, Panie goszczące u nas w szkole, robiły uczniom zdjęcia w strojach lotnika (z Dywizjonu 303), wszyscy chętni mogą je zakupić, jako swoistą pamiątkę z Roku Niepodleglej.

Maria Szajna


„A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...” -
– wycieczka do miejsca pamięci

W dniu, w którym młodsi uczniowie odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu, w rocznicę wyzwolenia naszej miejscowości spod okupacji niemieckiej, klasy VII i VIII wybrały się „Śladami Konfederacji Barskiej”. Pokonując w upale wzgórza doszły do Rogów, do miejsca pamięci, o którym nie wszyscy wiedzą.

Otóż 6 kwietnia 1769 r. miała tu miejsce bitwa konfederatów barskich pod wodzą Kazimierza Pułaskiego - późniejszego bohatera walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych - z Rosjanami. Niewiele wiemy o jej przebiegu, wiadomo jednak, że walki toczyły się na polach od Iwonicza po Miejsce Piastowe. Wśród mieszkańców Rogów zachował się przekaz o miejscu, gdzie pochowano poległych konfederatów barskich. W otoczeniu drzew stoi kapliczka z ukrzyżowanym Chrystusem. Nie wiemy ilu ich tu poległo, ale ważne jest to, że o nich pamiętamy. Co ciekawe na sztandarze konfederatów widniał wizerunek Najświętszej Maryi Panny, jaki znajduje się w kościele w Strzyżowie.

W 100 lecie Niepodleglości zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy tych, którzy za wiarę i wolność ginęli niedługo przed I rozbiorem Polski.

Opiekunowie: M. Szajna, E. Penar, E. Rygiel, Mn. Szajna, A. Szczurek


Śladami Niepodległości. Uczniowie z wizytą na cmentarzu

Z okazji rocznicy wyzwolenia Iwonicza 21 września uczniowie odwiedzili i zapalili znicze na mogile zasłużonych i poległych za ojczyznę. Następnie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszej miejscowości oraz kształtowania postaw patriotycznych i szacunku do tradycji.

Krystyna Bargieł