[Rys historyczny]    [Kalendarium]    [Jubileusz 150-lecia]    [Zjazd absolwentów]

[List do dzieci z przełomu wieków XXI i XXII]    [List do potomnych]

Uroczystość wmurowania Kapsuły Czasu

Zdjęcia

Video

W dniu 27 stycznia 2001 r. w Szkole Podstawowej w Iwoniczu miała miejsce niecodzienna uroczystość, bardzo poważna i niezwykle wzruszająca.
Niecodzienna - bo związana z przełomem stuleci a nawet tysiącleci.
Poważna - bo była to ceremonia zebrania, a następnie wmurowania w ścianę budynku szkoły dokumentów z życia współczesnego, a także dotychczasowej historii Iwonicza, z przesłaniem, by otworzyć skrytkę dopiero po upływie 100 lat.
Poważna także dlatego, iż zaproszeni goście - przedstawiciele władzy, kościoła, szkół, przedszkoli i domów opieki społecznej, nauczyciele, a także młodzież szkolna przygotowali cenne dokumenty ze swoich placówek i potraktowali udział w tej uroczystości z dużą odpowiedzialnością przed społeczeństwem i historią.
Wzruszająca - bo wszyscy byli pod wrażeniem potęgi czasu. Świadomi nieuchronności przemijania, mimo woli uciekali myślą do wielkiej niewiadomej, do chwili, która ma nastąpić za 100 lat. Tu mimo woli rodziła się w sercu rozterka, czy wystarczająco dużo wypracowaliśmy w swoim życiu wartości najcenniejszych, służących dla dobra człowieka.

Temat uroczystości podpowiadała dekoracja umieszczona na ścianie frontowej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Na granatowym materiale, rozciągniętym na drabinkach gimnastycznych, umieszczono 3 kartki z kalendarza: 1 stycznia 2001 r., poniedziałek 27 stycznia 2001 r., sobota 1 stycznia 2100 r. piątek. Obok cytat taki jak na tablicy pamiątkowej: „Nie tylko przyszłość wieczna jest - nie tylko!.... I przeszłość, owszem, wieczności jest dobą."

Uroczystość otworzyła dyrektor Szkoły Podstawowej p. Krystyna Gazda, witając przybyłych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, dzieci i młodzież. Na wstępie w skupieniu wysłuchano Hymnu Państwowego, który odegrał na trąbce uczeń Mateusz Suchodolski.

Słowo wstępne wygłosiła dyr. K. Gazda, która jako pierwsza poddała myśl przekazania historycznej kapsuły następnym pokoleniom Iwonicza. Myśl ta rozrastała się i mimo krótkiego czasu zdołano przygotować wiele materiałów i zaangażować wielu miłośników Iwonicza.
Przedmówczyni nawiązała do sentencji - panta rei - wszystko płynie i zmienia się często niezależnie od nas, „coś nas omija, coś przechodzi obok”. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad naszym mijającym życiem i nad tym, co dzieje się wokół nas. Do tego skłania nas doniosłość chwili, kiedy przyszło nam żyć na przełomie wieków i tysiącleci. Ten fakt nakazuje nam nie tylko szukać pamiątek historycznych z życia minionych pokoleń, ale także pomyśleć o naszych następnych, przyszłych pokoleniach, które będą żyć w Iwoniczu. Aby ułatwić Im poznanie życia w naszych czasach, a także, by sprawić Im miłą niespodziankę, kiedy za 100 lat otworzą skrytkę, przekazujemy dziś te pamiątki, a przesłaniem dla Nich niech będzie myśl Kotarbińskiego „Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości”. Pod koniec swojego wystąpienia zwróciła się do dzieci, by jako najmłodsi świadkowie tego wydarzenia zadbały o przekaz słowny równie ważny jak pisany.

Teraz nastąpiło wkładanie do kapsuły dokumentów w następującej kolejności:

Burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz p. Piotr Komornicki włożył „Monografię Iwonicza” z 1984 r., foldery Iwonicza, 3 Roczniki Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza Zdroju z lat 1998, 1999 i 2000 - najnowszy, który jeszcze się nie ukazał, a przywiózł go p. Janusz Michalak - redaktor naczelny rocznika.

Proboszcz Parafii Iwonicz ks. Prałat Kazimierz Piotrowski włożył:
- pismo z 1880 r. napisane przez ówczesnego Proboszcza Ks. Antoniego Podgórskiego, które znaleziono w 1977r. podczas wymiany pokrycia dachowego. Dokument był umieszczony w butelce pod Krzyżem na najwyższej wieży kościoła,
- różaniec jubileuszowy poświęcony przez Papieża Jana Pawła II,
- różaniec zwykły,
- kazania wielkopostne Ks. Prałata K. Piotrowskiego (wydanie książkowe), w tym rękopis kazania Bożona¬rodzeniowego,
- broszurę „25 lat Chóru Parafialnego "Cantate" w Iwo¬niczu 1974-1999”,
- czasopisma katolickie.

Zofia Jakubowicz - przekazała 34 numery gazetki parafialnej (miesięcznika) „Nasza Wspólnota”, w której mieści się bogaty i różnorodny materiał religijny, wiadomości z życia Iwonicza, historii i tradycji a także różne porady, przepisy itp. Oddała książkę z własnego zbioru wydaną we Lwowie w 1851 r.: „Wykład początkowy chemii”.

Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych - Brat Hieronim Chmielewski w zastępstwie dyrektora Ojca Alberta Gaworeckiego przekazał:
- historię zakonu Bonifratrów i Domu Pomocy Społecznej „Caritas” w Iwoniczu,
- folder DPS, prace pensjonariuszy z nazwiskami autorów (formy płaskie i przestrzenne zapakowane w pudełkach).

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci: Siostra dyrektor Halina Kucia przekazała:
- zdjęcie założycielki zgromadzenia sióstr Felicjanek, błogosławionej Marii Angeli Zofii Truszkowskiej,
- materiały z działalności DPS, szczególnie dot. współpracy ze szkołą podstawową,
- zdjęcia obiektu, zdjęcia z życia sióstr i prowadzonej działalności.

Siostra Alicja Rączka - katechetka szkolna przekazała książkę: „Historia katechezy w opowiadaniach”.

Przedszkola - dyrektor Halina Rysz przekazała:
- historię przedszkola, listę dzieci, prace dzieci w misternie zapakowanym pudełeczku.

Dzieci oddziału przedszkolnego i klas I, II, III włożyły:
- swoje zeszyty, ćwiczenia i książki, z których się uczą.

Dzieci kl. I do VI :
- wypracowania i rysunki na temat: „Jak wyobrażam sobie świat, Polskę, Iwonicz, szkołę za 100 lat?”.

Szkoła Podstawowa w Iwoniczu Zdroju - dyrektor Kazimierz Twaróg przekazał:
- Historię Szkoły Podstawowej i w osobnej kopercie Historię Gimnazjum.

Szkoła Podstawowa w Iwoniczu: Samorząd Uczniowski przekazał:
- listy klasowe uczniów z datami urodzin i adresami oraz zdjęcia grupowe klas z podpisami uczniów,
- listę nauczycieli i pracowników szkoły wraz z adresami.

Dyrektor szkoły p. Krystyna Gazda przekazała:
- Historię szkoły napisaną w formie kroniki - kalendarium (początkowo odpis z najstarszej kroniki, następnie wypisy z protokołów rad pedagogicznych). Oprócz wydruku z komputera włożono dyskietkę.
- kopia kroniki świetlicy szkolnej,
- kopie dyplomów za osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych,
- informacje o działalności i osiągnięciach schroniska młodzieżowego (PTSM) przy SP Iwonicz,
- poradnik nauczyciela.

Rada Rodziców - p. Maria Głowa przekazała:
- rejestr Komitetów Rodzicielskich sprzed kilku lat i obecnej Rady Rodziców,
- kopie protokołów z organizacji i rozliczenia zabaw, w tym ostatnia zabawa sylwestrowa,
- starą mapę Europy z 1901 r.,
- monety.

Rada Szkoły p. Piotr Such przekazał:
- Statut Szkoły, kserokopię powołania i skład Rady Szkoły - w poszczególnych kadencjach, kopie kilku protokołów, książki telefoniczne, czasopisma dla dzieci z dawnych lat, kalendarz z 2000 r.

Gimnazjum w Iwoniczu - delegacja uczennic przekazała materiały o pracy i osiągnięciach szkoły.

Gimnazjum w Iwoniczu Zdroju - materiały podano przez dyr. S.P. p. Kazimierza Twaroga.

Zespół Szkół Rolniczych w Iwoniczu - wicedyrektor p. Leszek Zajdel w zastępstwie dyr. p. Ewy Rysz przekazał historię szkoły, która ma bogatą tradycję, wcześniej notowaną w Suchodole koło Krosna.

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich - dyrektor p. Marek Bliżycki przekazał kronikę szkoły-kalendarium, foldery szkoły.

Kapsuła powoli zapełniała się. Wkładano jeszcze indywidualnie różne dokumenty. Wśród nich znalazły się:
- słowa i nuty Hymnu Polskiego, lista dzieci urodzonych w 2000 r., książka obsługi komputera, Elementarz Falskiego, zawiadomienia z poczty o nadejściu przesyłki, kalendarzyki na 2000 i 2001 r., kserokopie świadectw szkolnych dawniejszych sprzed wojny i współczesnych, mapy świata, Europy, Polski, województwa, powiatu, foldery Iwonicza, banknoty i monety stare i nowe, legitymacje, paszporty, kartki żywnościowe, książeczki walutowe, wzór arkusza ocen, tekst podstawy programowej szkoły, „ścieżki edukacyjne”, harmonogram działań dydaktyczno - wychowawczych SP w Iwoniczu, kalendarz roku szkolnego 2000/01, różne zdjęcia z życia szkoły, Godła Polski z opisem - od 1320 r.- 12 szt. na jednej planszy, prasa aktualna, w tym „Podkarpacie”, średnia zarobków w Polsce i ceny towarów.

Ponadto do kapsuły włożono list do dzieci przełomu XXI i XXII wieku, napisany przez klasę VI b pt.: „Nasz testament”. Po odczytaniu, zwinięto w rulon, przewiązano czerwoną wstążeczką, za którą wetknięto laskę kredy szkolnej.
Na wierzch włożono także pismo przewodnie, napisane przez pedagoga szkoły, a zawierające informacje ogólne o życiu w obecnym czasie (m. in. władze państwowe, kościelne, oświatowe, Polscy Nobiliści itp.)

W ten sposób zapełniła się kapsuła z bardzo misternie ułożonymi materiałami. Pakowała p. Małgorzata Jakubowicz z-ca dyr. SP Iwonicz, która starannie układała podawane materiały, a po hermetycznym zamknięciu przez p. Stanisława Akslara, przewiązała kapsułę biało-czerwoną wstążką.

Teraz przeniesiono ten ciężki, choć stosunkowo niewielki szklany pojemnik na korytarz i wstawiono do wnęki w murze, znajdującej się w lewym skrzydle dolnego korytarza szkoły.
Podczas przenoszenia uczeń Mateusz Suchodolski grał na trąbce Hejnał.

Pojemnik ze specjalnego nietłukącego się szkła oraz pamiątkową tablicę z marmuru wykonał p. Stanisław Akslar, zaś wykonania i zamurowania wnęki w murze podjął się p. Janusz Kandefer.

Jeszcze tylko odsłonięcie tablicy i odczytanie treści przez dyr. P. Krystynę Gazda i wyrażenie nadziei, że za 100 lat będzie to równie uroczysta chwila, a nasi wnukowie i prawnukowie z bijącym sercem będą odliczać czas otwarcia skrytki. Znalezione dokumenty sprawią im radość i przybliżą historię naszego życia w Iwoniczu.

Na koniec krótkie spotkanie przy ciastku i herbacie czy kawie, podzielenie się refleksjami i podziękowania.

Trzeba tu jeszcze dodać, że podczas przerw w przekazywaniu materiałów, występowała młodzież szkolna z ciekawym programem. I tak uczniowie kl. VI deklamowali wiersze, dzieci z klas pierwszych wystąpiły z wiązanką wierszy i piosenek patriotycznych, kl. IIIa w strojach regionalnych wykonała wiązankę przyśpiewek ludowych, ucz. Radek Skotnicki wykonał piosenkę.

Działo się to wszystko w godzinach południowych w sali gimnastycznej szkoły wypełnionej po brzegi przez młodzież, która mimo poważnych i trudnych tematów wykazywała dużą dojrzałość i swoim dobrym zachowaniem dała świadectwo zrozumienia powagi chwili. Zresztą to właśnie z myślą o nich przygotowano uroczystość, bo o walorach tego epokowego wydarzenia nie trzeba przekonywać.

Przebieg uroczystości utrwalił na kasecie magnetowidowej sołtys Sołectwa Iwonicz p. Kazimierz Jurczak zaś pamiątkowe zdjęcia wykonał p. Leszek Krukar.

Zofia Jakubowicz