Powrót do aktualności


Europejski Dzień Walki Z Czerniakiem

12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim programie edukacyjnym profilaktyki czerniaka – „Znamię! Znam je?”.
Celem tego programu jest upowszechnienie wśród uczniów, wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka. W klasach 7 – 8 zostały przeprowadzone pogadanki na ten temat przez naszą szkolną pielęgniarkę oraz została wykonana gazetka informacyjna na korytarzu w szkole.
CZERNIAK – CO TO JEST?
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów - komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.
Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Szybko przechodzi z choroby miejscowej w postać rozsianą tzw. uogólnioną. Jednak, usunięcie czerniaka miejscowego, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu. Czerniak jest nowotworem, który łatwo dostrzec, gdyż rozwija się na skórze, a nie wewnątrz organizmu.
Każdego roku w Polsce onkolodzy odnotowują 2500 – 3000 przypadków nowych zachorowań na czerniaka.
ABCDE CZERNIAKA
Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE.
A – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
C – czerwony, czarny, niejednolity kolor,
D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm,
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
KTO JEST W GRUPIE RYZYKA ZACHOROWANIA NA CZERNIAKA?
Osoby: o jasnych i rudych włosach, o jasnych oczach, o jasnej lub bardzo jasnej cerze, z piegami i/lub znamionami, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, które słabo tolerują słońce, które opalają się z dużym trudem lub w ogóle, u których w rodzinie występował czerniak. Osoby te bezwzględnie powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium. Grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne są dzieci. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie potrafi obronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Poparzenia słoneczne wśród dzieci, które niestety nie są rzadkie, podnoszą dwukrotnie ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości.
ZŁOTE ZASADY OCHRONY PRZED CZERNIAKIEM
• Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoja skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
• Jeśli uważasz, ze coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga – onkologa.
• Unikaj słońca w godzinach 11.00 – 16.00.
• Nie opalaj się w solarium! Od 2018 roku stosowanie solarium przez osoby poniżej 18 r.ż jest zabronione.
• Jeśli chcesz się opalać, rób to głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.
Informacje zostały zaczerpnięte z poradnika metodycznego profilaktyki czerniaka.

Koordynatorzy programu


Powrót do aktualności