Powrót do aktualności


Dokarmiamy ptaki!

Zima to bardzo trudny czas dla ptaków. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków bez naszej pomocy.
Kiedy zaczynamy dokarmiać ptaki?
Dokarmianie ptaków zimą powinno się rozpocząć dopiero, gdy wystąpią opady śniegu lub duże mrozy. Gruba warstwa śniegu uniemożliwia ptakom odszukanie pokarmu w naturze, zaś w przypadku mrozów ptaki muszą jeść więcej wysokoenergetycznego pokarmu aby utrzymać się przy życiu. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów, nie przetworzonych przez człowieka. Mogą to być: kasze, ziarna zbóż, płatki owsiane, słonina lub zimowe kule (nasiona i orzechy zalane roztopionym tłuszczem). Przepis na zimową kulę: Do roztopionej słoniny lub smalcu należy dodać ziarna słonecznika (oczywiście nie mogą być solone), nasiona, kasze i płatki owsiane. Wszystko wymieszać, odczekać, aż tłuszcz zastygnie. Formować kule, które należy włożyć do siatki (można wykorzystać siatkę po cytrusach).
Bardzo ważne!
Gdy ptaki zaczęliśmy już dokarmiać, musimy to robić regularnie do końca zimy. Ptaki przyzwyczajone do miejsca dokarmiania będą przelatywać duże odległości aby dotrzeć do naszego karmnika, nieraz tracąc przy tym dużo energii. Gdy zastaną karmnik pusty mogą nie dać rady znaleźć innego pokarmu.
Wszystkich naszych Uczniów i Rodziców zachęcamy do włączenia się w akcję „Dokarmiamy ptaki”. Prosimy o przesyłanie zdjęć, które będą dokumentować, jak pomagamy ptakom w tym zimowym, trudnym dla nich okresie. Fotografie znajdą się na naszej stronie. Zdjęcia prosimy wysyłać do 20.03.2023 roku na adres mailowy krystyna.bargiel2020@wp.pl.
Pomóżmy ptakom przetrwać zimę!

Opiekun SK LOP Krystyna Bargieł


Powrót do aktualności