Powrót do aktualności


Klasy drugie zwiedzają Kraków i Kopalnię Soli w Bochni

Dzięki kolejnej edycji programu MEiN „Poznaj Polskę” dzieci z klas drugich 27 października 2022 r. uczestniczyły w wycieczce do Krakowa i Kopalni Soli w Bochni.
Do wycieczki przygotowywały się od kilku dni. Na mapie sprawdzały, gdzie położony jest Kraków – druga stolica Polski oraz Bochnia z najstarszą kopalnią soli. Planowały, co należy zabrać do plecaka, a także przypomniały sobie regulamin zachowania na wycieczce.
Wczesnym rankiem we wtorek 27 X uczniowie klas drugich wraz z opiekunami wyruszyli na spotkanie z przygodą i historią tych dwóch szczególnych miast. Piękna słoneczna pogoda zapraszała do zwiedzania. Podczas wycieczki towarzyszył nam pan Marek – nasz przewodnik, który już podczas drogi zapoznał uczniów z kilkoma legendami krakowskimi. Usłyszały o królewnie Wandzie, szewczyku Dratewce i strasznym smoku.
Pierwszym punktem wycieczki był spacer po Krakowie. Zobaczyliśmy Pałac Biskupi, z okien którego do swych wiernych mówił Papież Jan Paweł II- podczas wizyt w Polsce. Pan przewodnik przeprowadził dzieci po Rynku Głównym, gdzie widziały okazały Kościół Mariacki, a na Wawelu wyzłoconą Kaplicę Zygmuntowską. Uczniowie mieli okazję pozdrowić wielkiego wieszcza Adama Mickiewicza, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Z niecierpliwością oczekiwali na wejście do Smoczej Jamy i obejrzenie smoka wawelskiego zionącego ogniem.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był przejazd do Bochni i wędrówka korytarzami najstarszej kopalni soli w Polsce. Ponieważ czas gonił, a przewodnicy już czekali na dzieci natychmiast poproszono wszystkich uczestników o przejście do wind. Po instruktarzu - grupami zjeżdżaliśmy na głębokość 212 metrów. Na długo ów zjazd pozostanie w pamięci uczniów. Kolejną atrakcją pobytu w kopalni była kolejka, którą przejechali mali podróżnicy kilometrowy odcinek łączący szyb Campi i Sutoris. W podróż podziemnymi korytarzami uczniowie udali się z przewodnikami, a dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły wyjątkową lekcję historii. Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazujące rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków utrwaliły na długo przedstawione w ten sposób informacje i były wspaniałym uzupełnieniem wiedzy szkolnej. Na chwilę zadumy, możliwość spotkania ducha kopalni oraz zdjęcie grupowe zatrzymaliśmy się w pięknej Kaplicy św. Kingi.
Po pysznym obiedzie spożywanym w komorze Ważyn oraz chwili relaksu i zabawy uczniowie wyjechali windami na powierzchnię, by móc zakupić pamiątki.
Zmęczeni, ale pełni nowych wiadomości, przeżyć i doświadczeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Iwonicza, a dzięki umilaniu drogi piosenkami czas szybko zleciał. W późnych godzinach wieczornych dzieci powitały oczekujących ich rodziców.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki klas 2a i 2b: Wycieczka klas drugich do Krakowa i Bochni           

Opiekunowie: J. Kielar, A Prejsnar, M. Kielar, I. Tekieli


Powrót do aktualności