Powrót do aktualności


Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

24 października w piękną jesienną pogodę klasy 4 wybrały się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą, w ramach programu Poznaj Polskę, do Ojcowskiego Parku Narodowego położonego w niedalekiej odległości od Krakowa.
Wędrówkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który zaprowadził nas do zamku w Pieskowej Skale, leżącym na Szlaku Orlich Gniazd, gdzie spacerowaliśmy po dziedzińcu i krużgankach, poznając historię tego miejsca. Przebywając nad doliną Prądnika, mogliśmy zobaczyć malownicze ostańce skalne, w tym najbardziej znaną w tym regionie - Maczugę Herkulesa. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła również ciekawa ekspozycja statyczna w Muzeum Przyrodniczym Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera, która dotyka flory i fauny Doliny, jej geologii, hydrologii, klimatu, a także prahistorii człowieka w tym miejscu.
Następnie udaliśmy się do jednej z licznych jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego zwanej Grotą Łokietka. Przechodząc 320 - metrową trasą turystyczną w jaskini podziwialiśmy niezwykle efektowne nacieki w formie: stalaktytów, stalagmitów oraz stalagnatów wyżłobionych w wapieniach jurajskich. Dreszczyku emocji w ciemnej jaskini dodawały nam krople spadającej wody oraz legenda o ukrywaniu się w niej Władysława Łokietka. W drodze powrotnej przeszliśmy przez Bramę Krakowską i usłyszeliśmy wiele cennych informacji o florze i faunie tego najmniejszego parku narodowego w Polsce. Była to dla nas ciekawa lekcja historii i przyrody. Podczas wycieczki towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda skąpana w kolorowych barwach jesieni.
W drodze powrotnej do Iwonicza udaliśmy się również do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Joanna Kleczyńska, Iwona Tekieli


Powrót do aktualności