Powrót do aktualności


POZNAJ POLSKĘ
Wycieczka klas pierwszych do Żarnowca i Bóbrki

20 października 2022 roku, w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”, uczniowie klas I uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.
W Żarnowcu zwiedzili Dworek – Muzeum Marii Konopnickiej. Dowiedzieli się, że dworek jest Darem Narodu z 1903 roku. Uczniowie usłyszeli też, że Maria Konopnicka prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. Trzeba podkreślić, że dzieci były przygotowane i z łatwością odpowiadały na pytania przewodnika. Wiedziały kim była Maria Konopnicka i wykazały się znajomością tytułów oraz fragmentów jej twórczości dziecięcej. Mieli okazję zobaczyć wnętrza dworku, w którym przez 7 lat mieszkała i pracowała słynna polska poetka i pisarka Maria Konopnicka. Duże wrażenie na uczniach zrobiło oryginalne wyposażenie wnętrz, które zachowało się do dzisiaj. Na koniec zwiedzili zabytkowy park.
Drugim punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Pan przewodnik ciekawie przedstawił historię tego miejsca oraz zabytki muzealne. Przybliżył też kilka istotnych faktów o muzeum. Uczniowie dowiedzieli się m. in., że muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej i zajmuje obszar 20 hektarów. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Można też było zobaczyć kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni.
Pierwszoklasiści zwiedzili również Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku. Tam obejrzeli ekspozycję apteczną, a także posłuchali słuchowiska poświęconego historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Dzięki nowoczesnym multimediom mogli przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. W budynku mogli obejrzeć bardzo bogatą kolekcję lamp naftowych, cennych fotografii oraz ekspozycję geologiczną.
Wycieczka do Żarnowca i do Bóbrki dostarczyła wielu wrażeń i nowych doświadczeń dzieciom, a przede wszystkim umożliwiła bliższe poznanie dwóch niedalekich miejsc, które są pomnikami naszej historii.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej: Wycieczka klasy 1           

Opiekunowie: M. Jakubowicz, B. Milińska, U. Kielar


Powrót do aktualności