Powrót do aktualności


Wycieczka klas czwartych do Karpackiej Troi i Muzeum Lizaka

30 września 2021 roku uczniowie klas IVa i IVb wraz z opiekunami wybrali się do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Skansen powstał w miejscu jednego z najważniejszych w Polsce stanowisk archeologicznych o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Na początku uczniowie obejrzeli film o powstaniu Karpackiej Troi oraz eksponaty muzealne w pawilonie wystawowym. Następnie pan przewodnik oprowadził nas po skansenie, na terenie którego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu i osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Mogliśmy tam przyjrzeć się wyposażeniu domostw oraz scenom z życia codziennego i dowiedzieć się, jak żyli ówcześni ludzie bez Internetu, prądu i innych wygód.
Następnie czwartoklasiści, aby osłodzić sobie deszczową pogodę, udali się do Muzeum Lizaka w Jaśle. Na początku pani przewodnik ciekawą opowieścią wprowadziła nas w tajniki wykonywania i produkcji lizaków, a potem obejrzeliśmy stare maszyny służące do wyrabiania, formowania i pakowania słodkości. Przyjrzeliśmy się również z bliska procesowi tworzenia i barwienia karmelu. Jednak największą atrakcją było własnoręczne uformowanie lizaka oraz zakup słodyczy w sklepiku muzealnym. Oczywiście lizaki kupione w muzeum smakowały wspaniale, ale te zrobione własnoręcznie smakowały wszystkim najbardziej.
Wycieczka dostarczyła uczniom wielu pozytywnych wrażeń i emocji, a dzieci wróciły do domów bogatsze o nowe wiadomości, doświadczenia i umiejętności.

K. Bargieł, A. Rygiel, M. Jasiński, L. Krukar


Powrót do aktualności