Powrót do aktualności


„Pokazy z fizyki”

„Ważniejsze jest by nigdy nie przestać pytać.”
Albert Einstein

Fizyka to użyteczna oraz niesamowicie fascynująca nauka, która szuka klucza do zrozumienia świata wokół nas. Jednocześnie jest ona fundamentem nowoczesnych technologii, które otaczają nas na co dzień. Mogli się o tym przekonać uczniowie klas: 7a, 7b oraz 8a, którzy 19 maja 2022 r. wzięli udział w „Pokazach z fizyki” organizowanych przez Katedrę Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakład Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej przy współudziale Fundacji Nauka dla Przemysłu i Środowiska. Były to już XXII pokazy wznowione po dwuletniej pandemicznej przerwie.
Ideą pokazów jest popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację tematycznie dobranych i interesujących eksperymentów. Wśród pokazywanych doświadczeń były takie, które są niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, ale były i takie, które można wykonać samemu w domu. Doświadczenia były one jak zwykle widowiskowe i przedstawione w humorystyczny sposób. Dotyczyły różnych działów fizyki: elektromagnetyzmu, ciśnienia, zasad zachowania, fal i akustyki.
Pasją odkrywania świata podzielili się z uczestnikami wykładowcy z Rzeszowa oraz Lublina: dr inż. Łukasz Dubiel, mgr inż. Magdalena Kulig, mgr Paweł Wnuk i inż. Karol Karpowicz oraz dr Jan Mamczur. Ochotnicy z widowni mogli również aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach.
Posumowaniem pokazów był muzyczny występ prowadzących, nagrodzony gromkimi brawami.

Anna Foremny


Powrót do aktualności