Powrót do aktualności


Nauczanie zdalne nie jest łatwe
DLA RODZICÓW i UCZNIÓW…

Jak zorganizować dzieciom miejsce do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?
Jeżeli dziecko ma uczyć się w domu, ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki, czas i miejsce do nauki.
Należy postarać się, żeby dziecko odrabiało lekcje we własnym pokoju albo w takim pomieszczeniu, gdzie może być samo, żeby miało spokój i mogło się skupić.
Warto zadbać o wygodną pozycję przy biurku, systematyczne wietrzenie pokoju oraz ograniczyć dostęp do takich „rozpraszaczy”, jak telewizor czy telefon.

Zasady bezpiecznej pracy przy komputerze:
W przypadku siedzącej pracy przed komputerem ważny jest odpowiedni dobór mebli. Kluczowe jest, aby krzesło miało regulowaną wysokość, fotel biurowy powinien mieć także regulowane odchylenie oparcia. Odległość twarzy od monitora powinna wynosić około 40-70 cm.

Podstawowe zasady użytkowania komputera, tabletu, itp.
Należy:
*Przed przystąpieniem do pracy rozgrzać nadgarstki, palce, przedramiona,
*W pozycji siedzącej zachować naturalne krzywizny kręgosłupa i nie garbić się,
*Podpierać plecy w okolicy lędźwiowej,
*Opierać przedramiona na podłokietnikach,
*Pamiętać o tym, by górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości oczu lub niżej,
*Wietrzyć pomieszczenia,
*Stosować ćwiczenia relaksacyjne oczy,
*Używać okularów korekcyjnych, jeśli mamy wady wzroku.
Nie należy:
*Używać sprzętu elektronicznego w skręcie tułowia,
*Ściskać kurczowo myszki, telefonu,
*Uderzać mocno w klawisze.

ZASADY UŁATWIAJĄCE NAUKĘ
Rodzice:

*Zadbajmy o systematyczną pracę dziecka. Najlepiej, aby wykonywało zadania w tym samym dniu, co w planie lekcji, o stałej porze.
*Ustalmy z dzieckiem określony porządek nauki poszczególnych przedmiotów. Nie powinny zbyt długo koncentrować się na jednym temacie, czy przedmiocie. Urozmaicanie nauki pomoże uniknąć zniecierpliwienia i znudzenia.
*Zadbajmy o higienę pracy dziecka, robienie przerw pomiędzy poszczególnymi zajęciami w ciągu dnia.
*Motywujmy dziecko do samodzielnej pracy, nie wyręczajmy go, nie podawajmy gotowych rozwiązań. W razie potrzeby naprowadzajmy, udzielajmy wskazówek i zachęcajmy do kontaktu z nauczycielem.
*Chwalmy dziecko za konkretne osiągnięcia czy zachowanie. Doceniajmy wysiłek wkładany w proces uczenia się.
*Zadbajmy o aktywność fizyczną dziecka, wyjście na świeże powietrze.
*Zadbajmy o zagospodarowanie czasu poza nauką. Ważne jest też to, jak spędzamy czas i co robimy z dziećmi. Warto znaleźć czas na rozmowę, zagranie w ulubioną grę planszową, czy wspólne prace np. upieczenie ciasta. Pobyt dziecka w domu nie może kojarzyć się tylko z nauką.

Rodzice powinni także dawać dzieciom do zrozumienia, że nauka jest ważna, interesować się tym, co robią.
Ważne, żeby pobudzać w dzieciach ciekawość poznawczą i pokazywać, że to co robią jest ważne dla rodzica. W dobie zasobów Internetu i dostępu do ciekawych propozycji, możemy sprawić, że nauka w domu nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.
Nauka w domu daje też możliwości inne niż szkoła, np. czytania tematu czy książki w ulubionej pozycji i miejscu, np. na kanapie. Warto dzieciom na to pozwolić, aby nie musiały siedzieć tylko przy biurku.
Dzieci, podobnie jak dorośli, lubią być ekspertami w tym co robią, zabawa w szkołę i uczenie młodszego rodzeństwa może być dobrym sposobem na naukę i przy okazji dobrą zabawą (szczególnie w przypadku młodszych dzieci).
Trzeba pamiętać, że kontakty z rówieśnikami są ważną potrzebą rozwojową dzieci.

Pedagodzy


Powrót do aktualności