Powrót do aktualności



Sekrety nocnych motyli, czyli DZIEŃ ĆMY w klasie 2b


Jak wiadomo ćmy nie cieszą się tak wielką sympatią i zainteresowaniem jak motyle dzienne.
A przecież są równie ciekawe - a czasami także urodziwe...

Ćmy, podobnie jak inne istoty kojarzone z nocnym trybem życia, stereotypowo postrzega się jako nieestetyczne i nieprzyjemne stworzenia. W rzeczywistości ćmy nie są takie brzydkie, jak mogłoby się wydawać, a ich obserwacja w ogrodzie to – jak się okazuje – może być interesujące zajęcie.

24 września 2020 r. uczniowie klasy 2b zorganizowali Dzień Ćmy. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego wydarzenia był uczeń Filip Szajna.

Filip przygotował plakat informujący o przedsięwzięciu, prezentował okazy z własnej, bogatej w swej różnorodności, kolekcji ciem i przedstawił w formie wykładu najważniejsze informacje na temat gatunków, warunków życia i ubarwienia ciem.

Koleżanki i  koledzy okazali duże zainteresowanie tematem i okazami ciem, które dzięki Filipowi mogli  obejrzeć z bliska.

Ale to nie wszystko…. Julia Jakubowicz i Martynka Ziembicka pokazały próbkę swoich poetyckich zdolności i zaprezentowały wierszyki własnego autorstwa. Oto one

 

Mała ćma - Julia Jakubowicz kl. 2b

Mała ćma do światła leciała

Trzepocząc skrzydłami, Filipowi radość dawała.

Ciemnej nocy się nie bała

i do rana harcowała.

 

Lot ćmy – Martyna Ziembicka kl. 2b

Mała ćma do światła leciała

I pająka spotkała.

 

Potem uczniowie wysłuchali jeszcze kilku innych wierszy o ćmach i rysowali ćmy. Na koniec Filip wręczył wszystkim dzieciom własnoręcznie wykonane okolicznościowe zakładki do książki.

To było bardzo ciekawe wydarzenie, w czasie którego uczniowie mogli zaprezentować swoje zainteresowania i wykazać się różnorodnymi zdolnościami.

M. Jakubowicz


Powrót do aktualności