Powrót do aktualności


Ważne majowe święta:
Dzień Flagi i 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Polska to jest także twój rodzinny dom”

Motto, które wybrałam, w tym roku nabiera dodatkowego znaczenia, ale, chociaż rozłączeni, bądźmy razem i uhonorujmy to, co nam drogie. Najpiękniejszy wiosenny miesiąc przynosi bowiem ważne dla Polaków dni. 2 maja przypada Dzień Flagi RP.  Na pewno każdy uczeń naszej szkoły za Czesławem Janczarskim powtórzy, że „na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste”. Zatem pamiętajmy, by szanować nie tylko flagę, ale i pozostałe polskie symbole narodowe i odpowiednio się zachowywać w ich obecności i podczas śpiewania hymnu. Myślę, że każdy patriota wywiesi w tym dniu flagę, by zamanifestować swą miłość, szacunek i przywiązanie do polskości. Flagi nie ściągajmy, bowiem 3 maja przypada Święto Konstytucji.

Trzeci majowy dzień to zazwyczaj podwójne święto: państwowe i kościelne. Oddajemy cześć NMP Królowej Polski oraz upamiętniamy kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku uroczystość NMP Królowej Polski przeniesiono na 4 maja. Zatem w niedzielę będziemy świętować 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Oto krótki skrót artykułu przypominającego historyczne fakty i konteksty, który dla Was przygotowałam na podstawie internetowych zasobów. Po przeczytaniu skorzystajcie z dołączonego linku. A może wspólnie zaśpiewamy „Witaj majowa jutrzenko” 3 maja w samo południe? To by było coś.


Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791"

3 maja 1791r. Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie w Sali Senatorskiej. Jej celem było ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

W dokumencie podkreślano jedność państwa, czego wyrazem miał być jeden rząd, skarb i armia. Narodowa siła zbrojna miała za zadanie bronić suwerenności kraju. Artykuł pierwszy konstytucji potwierdzał dominującą rolę religii katolickiej. Wprowadzono tron dziedziczny, likwidując wolną elekcję. Silna centralna władza wykonawcza i silna pozycja króla, przesądzają o tym, że ustrój stworzony przez ustawę rządową możemy uznać za monarchizm konstytucyjny.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbiło się szerokim echem w całej Europie. Była przedmiotem podziwu jako druga ustawa tego rodzaju na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w roku 1787. Stanisław August przeżywał okres swej największej popularności i autentycznego uwielbienia.

Próba wprowadzenia konstytucji w życie została zniweczona już w połowie 1792 r. Było to związane z konfederacją targowicką (zawiązaną przez przywódców obozu magnackiego pod hasłami obrony zagrożonej wolności, przeciwko reformom Konstytucji 3 Maja) i wkroczeniem armii rosyjskiej w granice Polski.

Prof. Piotr Ugniewski pisze, że mimo jej unicestwienia, Konstytucja pozostawiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość. Naukę, jak osiągać bez przemocy porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach. Czy umiemy z tego przesłania korzystać?

https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8

M. Skotnicka


Powrót do aktualności