Powrót do aktualności


Niebieski czwartek – ćwiczenia wspomagające integrację sensoryczną

Każdy z nas jest indywidualną istotą, która przez całą dobę przetwarza napływające do niej bodźce. Integracja owych sygnałów ma wpływ na nasze postrzeganie świata, kształtuje naszą rzeczywistość i wpływa na nasze zachowania. Problem zaburzeń związanych z integracją sensoryczną dotyka nas wszystkich, w mniejszym bądź większym stopniu.

Poniżej proponujemy kilka prostych i przyjemnych sposobów na wsparcie dziecka, które przejawia trudności z zakresu integracji sensorycznej. Zachęcamy do wspólnego ćwiczenia, które pozwoli na odczucie na „własnej skórze” oddziaływania różnych bodźców.

 1. Dotykowe pudełko – weź pudełko po butach, lub poszewkę na poduszkę, umieść w środku różne przedmioty, poczym poproś dziecko, by wkładając rękę do pudełka spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka.
 2. Zabawa w kąpieli – zachęcaj dziecko do używania podczas kąpieli różnych rodzajów gąbek, mydeł i ręczników. Zaproponuj myjki o różnych fakturach, gąbki o odmiennych kształtach.
 3. Naleśnik – ciasno zroluj dziecko w koc, bawiąc się w smarowanie i zawijanie naleśnika.
 4. Wspólne gotowanie - stwarzaj dziecku jak najwięcej okazji do wspólnego gotowania, mieszania, ugniatania różnego rodzaju ciast.
 5. Degustacja – zachęcaj dziecko do próbowania nowych potraw, o różnych smakach i konsystencji.
 6. Malowanie dłońmi i stopami – farbę przeznaczoną do malowania palcami możesz zmieszać z innymi materiałami, np. kaszą, piaskiem, ryżem itp. Stwórzcie też własną „farbę” z kisielu, galaretki czy pianki do golenia.
 7. Skakanie na piłce – wspólne zabawy na dużej nadmuchiwanej piłce, na której dziecko będzie mogło usiąść i skakać.
 8. Tor przeszkód – stwórzcie wspólnie tor przeszkód, taki który będzie wymagał od dziecka pełzania, skakania, wspinania, turlania, celowania.
 9. Huśtawki – bujajcie się razem na różnego rodzaju huśtawkach: podwieszanych, wahadłowych, wiszących oponach.
 10. Turlanie – turlajcie się razem na kocu, a latem z niewielkiej trawiastej górki
 11. Bieganie – przypomnij sobie zabawę w berka: ścigajcie się, rozegrajcie mecz piłki nożnej czy koszykówki.
 12. Skakanie – zachęcaj dziecko do zeskakiwania z niewielkiego podwyższenia np. pierwszego stopnia schodów, wskakiwania na oznaczone pole, grę w klasy, zabawę skakaną.
 13. Bujanie w kocyku – dziecko kładzie się na rozłożonym dużym kocu , a dwie dorosłe osoby delikatnie bujają go na boki.
 14. Siłowanie – usiądź na podłodze i powiedz dziecku „ Spotkałeś na swojej drodze ogromny kamień, spróbuj go przepchnąć”.
 15. Ciągnięcie – pozwól dziecku pchać wózek z zakupami czy spacerówkę.
 16. Machanie i odbijanie – zachęcaj dziecko do zabawy rakietą tenisową , do badmintona.
 17. Chodzenie tyłem.
 18. Zabawa w taczkę – dziecko opiera dłonie o podłogę, a ty chwytasz je za uda lub kostki u nóg i prowadzisz niczym taczkę.
 19. Nalewanie i przesypywanie – pozwól dziecku na eksperymenty, niech przelewa płyny z kubeczka do kubeczka, przez lejek, a łyżeczką przesypuje drobne materiały: ryż, kaszę, do pojemników różnej wielkości i kształtu.

Małgorzata Warzocha, Magdalena Stefańska


Powrót do aktualności