Powrót do aktualności


JESTEŚMY RÓŻNI LECZ RÓWNIE WAŻNI

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas nawet 3 mln.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia.  Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”, a w Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania ICD-10 – „całościowe zaburzenia rozwojowe”.

"Amazing Things Happen" to świetny film, który nie tylko objaśnia czym jest autyzm, ale także uczy tolerancji i zrozumienia wobec różnych ludzi i różnych postaw – „tylko dlatego, że Playstation nie potrafi czytać gry z Xboxa, nie znaczy, że jest zepsuta” – tłumaczy narratorka.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMU

Sytuacja epidemiologiczna w kraju utrudniła nam zorganizowanie tegorocznej akcji, ale mimo niesprzyjających okoliczności 2 kwietnia pozostanie świętem tych osób, które świat wokół postrzegają nieco inaczej, a także jest okazją do edukowania społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Tym bardziej, że świecić na niebiesko można na inne sposoby- strojem, dodatkami, makijażem czy zdjęciem profilowym w mediach społecznościowych.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji :)

M. Stefańska i M. Warzocha


Powrót do aktualności