Powrót do aktualności


Informacja od psychologa

Drodzy Rodzice,
W związku z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie, a przede wszystkim z myślą o naszych uczniach zamieszczamy informacje, które mogą pomóc w redukcji lęku, stresu, oraz okazać się pomocne w czasie rozmowy z Waszymi dziećmi na tematy związane z epidemią koronawirusa.
Należy zwrócić uwagę, iż w obecnej sytuacji doświadczamy lęku bardzo wyraźnie, śledząc informacje dotyczące kolejnych zachorowań, a także słuchając instrukcji mających ustrzec nas przed zarażeniem. W końcu każdy z nas martwi się o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Rodzice obserwujcie siebie i swoje dzieci a także bądźcie gotowi do rozmowy z nimi!
Proszę zauważyć, że dotychczasowy porządek oraz rutyna dnia codziennego została mocno zachwiana. Zamknięte szkoły i inne placówki, niewychodzenie z domu, praca i nauka online spowodowała przeorganizowanie naszego codziennego życia. Warto aby w tym czasie poznać lęki i obawy naszych dzieci oraz wytłumaczyć im co tak naprawdę się dzieje. Nie zbywajcie Państwo dzieci informacjami typu: „To nic takiego, to zwykły wirus taki jak grypa, Za chwilę to minie…” itp., gdyż dziecko też czuje, że „coś” jest nie tak. Rozmawiajcie uważnie i empatycznie, starając się zrozumieć perspektywę dziecka.
Należy pamiętać, żeby Wasze komunikaty i przekazywane informacje były adekwatne do rozwoju dziecka. Inaczej będziemy rozmawiać z dzieckiem w wieku przedszkolnym, a inaczej z uczniem kończącym szkołę podstawową.
Reakcje dzieci i nastolatków zależą w dużej mierze od tego jak zachowują się m.in. ich rodzice i osoby dorosłe znajdujące się w ich otoczeniu. Zwróćmy uwagę na swoje podejście emocjonalne do zaistniałej sytuacji, a mianowicie: czy nieustannie analizujemy przypadki zarażeń w pobliżu miejsca swojego zamieszkania i poddajemy refleksji kwestię własnego bezpieczeństwa, czy epidemia wirusa jest ciągłym tematem naszych rozmów, czy ciągle sprawdzamy wiadomości i jak ewentualnie taka postawa wpływa na moje dzieci???
Dzieci i młodzież mogą błędnie interpretować informacje, które do nich docierają i bać się tego czego nie rozumieją

Jak pomóc dziecku przetrwać ten czas:
1. Dzieci mogą przeżywać nie tyle sam fakt pojawienia się epidemii koronawirusa, co panikę rodziców w postaci nakazywania im ciągłego mycia rąk czy zakazywania wychodzenia z domu. Dlatego wskazana jest tzw. postawa zespołowa, a mianowicie; „poradzimy sobie, a to że się boisz jest normalną reakcją na obecną sytuację”.
2. Nie wyśmiewajmy dziecięcych lęków i nie mówmy, że to minie i że nic się nie stanie. Warto powiedzieć, że trzeba mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
3. Nie dramatyzujmy sytuacji, mówiąc o kolejnych ofiarach.
4. Przygotujmy sobie zestaw rzetelnych faktów, którymi możemy podzielić się z dziećmi, niekiedy dzieci lubią się upewniać czy rodzice wiedzą co mówią i czy za każdym razem mówią tak samo – dla dzieci jesteśmy źródłem nie tylko informacji ale i zaufania.
5. Rozmawiajmy o tym jak radzimy sobie z lękiem i szukajmy sposobów na konstruktywne spędzanie czasu wolnego z dziećmi z zachowaniem dobrego nastroju: czytanie książek, zajęcia kreatywne, plastyczne, gry planszowe itp.
6. Zadbajmy o potrzeby naszych dzieci nie zapominając o nowych technologiach.
7. Zachęcajmy do zdrowych nawyków, higiena, dbanie o wypoczynek, dobry sen i nastrój.
8. Na pytania w stylu: „Jak długo to potrwa?, Kiedy wrócimy do szkoły i pracy?, Czy zarazimy się wirusem? itp. Odpowiedzmy szczerze, gdyż nikt z nas nie wie ile potrwa ta sytuacja, a szczerość buduje zaufanie!
Nie mówmy, że będzie dobrze, jeśli sami w to nie wierzymy.
9. Pamiętajcie Państwo, iż reagując spokojem i posługując się pewnymi informacjami na temat wirusa, a nie np. „fake newsami” stanowimy największe wsparcie dla swoich dzieci.

Zachęcamy również do kontaktu online lub telefonicznego z psychologiem szkolnym w każdy wtorek w godz. 8.00 – 9.00 oraz 12-13. Tel: 501335734



Powrót do aktualności