„Szkoła pamięta”
Spotkanie z Panią Stanisławą Samborowską – weteranem walk o niepodległość

Uczniowie klas VIII mieli zaszczyt spotkać się z 95 –letnią bohaterką naszej lokalnej historii – członkinią organizacji niepodległościowych Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, posiadającą stopień porucznika i wiele odznaczeń. Pani Stanisława – mieszkanka Równego – gościła u nas wraz ze swoją córką Zofią oraz organizującą, w porozumieniu z dyrekcją szkoły, takie spotkania - panią Jolantą Śnieżek z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Krośnie.

Pani Samborowska spisała swoje wspomnienia w pamiętniku i w Jej imieniu córka odczytała je młodzieży. Przekazała szereg informacji i relacji z bardzo wielu akcji konspiracyjnych z czasów II wojny i powojennych. Zapiski wprowadzały nas w atmosferę mrocznych lat okupacji, gdy działając w AK jako „ Szarotka”ostrożnie, czujnie przekazywała na polecenie dowódcy ustne meldunki odpowiednim osobom. Po wojnie charakter Jej działalności niewiele się zmienił. Znów tajna praca – teraz w WiN – przeciwko UB –ecji. Jako pracownik poczty w Miejscu Piastowym, a potem w Łękach Dukielskich wielokroć przekazywała meldunki poprzez m.in. Naczelnika i Michalitów. Jeździła koleją do Rzeszowa, do kierownika oddziału WiN; musiała uważać na szpicli i donosilcieli, tych, którzy „popisywali się posłuszeństwem wobec władzy komunistycznej”. Przeżyła rewizje i wiele przesłuchań. Jej koledzy byli aresztowani, torturowani, nie wszyscy wrócili do domów. Nikomu nie mówiła o swych przeżyciach aż do lat 90 – tych , by nie narażać bliskich.

Na pożegnanie Pani powiedziała, że miała, jak każdy „ swego Anioła”, który Ją strzegł. Prosiła naszych uczniów, by dbali o siebie, o kolegów i o Polskę. Dostarczyła wielu ciekawych wiadomości oraz niekłamanych wzruszeń, za co ósmoklasiści serdecznie podziękowali zarówno Pani Stanisławie, jak i Osobom Jej towarzyszącym.

M. Sz.


Powrót do aktualności